Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήρε και Πάρε να'χεις από άλλου κινητού κάρτα αφότου έγινε liquid:

Τί θα κάνει 30/1 εάν δεν κάνω απολύτως τίποτα; Εάν μεταφέρω ως τότε τη μπαρίτσα ημερομηνίας πληρωμής στα τέλη Φλεβάρη τί θα κάνει;

28/12 το ενέγραψα σε liquid και από την πρώτη στιγμή (δε πείραξα τίποτα από τότε) είχα δηλώσει 28/1 ημερομηνία πληρωμής. Μήπως "μπέρδεψε" τα 28άρια; Και μου πρόσθεσε ΑΜΕΣΑ τη συνδρομή (-10%) ;

Liquid 9.1.2023.jpg

Το μόνο πακέτο διαθέσιμο για ενεργοποίηση που εμφανίζεται και στο My Vodafone app είναι το festive -4,90Ε unlimited data 22 ημερών αλλά δε μου δίνει αυτή τη στιγμή τη δυνατότητα ενεργοποίησής του ξανά, εάν δε λήξει το προηγούμενο. Την τελευταία μέρα δυνατότητας ενεργοποίησης του (20/1/2023) θα μου ξαναδώσει αυτή τη δυνατότητα να το ξαναενεργοποιήσω από τη συνδρομή liquid που μου πρόσθεσε  με την εγγραφή μου τέλη Γενάρη, φαντάζομαι, για να ισχυει έως και 12/2 unlimited data.

Edited by Pppe
Link to comment
Share on other sites

Κοντεύω να βγάλω τα Liquids μου με τόσο Liquid... 😋
Μήπως θα έπρεπε να ανοίξετε ένα καινούργιο thread με το συγκεκριμένο θέμα, γιατί δεν το βλέπω και σταθερό ως υπηρεσία, όλο και αλλαγές θα έχει και όλο και κάποιος θα έχει απορίες... 😉

Edited by konstantinos77
Link to comment
Share on other sites

 

25 minutes ago, konstantinos77 said:

Κοντεύω να βγάλω τα Liquids μου με τόσο Liquid... 😋
Μήπως θα έπρεπε να ανοίξετε ένα καινούργιο thread με το συγκεκριμένο θέμα, γιατί δεν το βλέπω και σταθερό ως υπηρεσία, όλο και αλλαγές θα έχει και όλο και κάποιος θα έχει απορίες... 😉

Μετανιώνεις την ώρα και την στιγμή με το liquid. Λες δεν γαργαλιεται πάω σε συμβόλαιο όσο και να έχει 🤣🤣🤣🤣🤣

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, cmvr said:

 

Μετανιώνεις την ώρα και την στιγμή με το liquid. Λες δεν γαργαλιεται πάω σε συμβόλαιο όσο και να έχει 🤣🤣🤣🤣🤣

"Στο CU Liquid είναι όλα έυκολα και ξεκάθαρα ."         όπως γράφτηκε στο αντίστοιχο topic, που θα το βρείτε από τα πρώτα μη επισημασμένα εδώ στο forum της Vodafone!!!

 

Liquid 9.1.2023.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 31 μέρες (28/1/2023) είχα βάλει εξ'αρχής (28/12/2022) την μπαρίτσα πριν προσθέσω χρεωστική κάρτα και δεν πείραξα τίποτα από τότε. Ούτε έχω "μπει-βγει" (κατ'εσέ!!!).

Στο Big Bang app μόνο τα 1,55Ε εμφανίζει. Καθόλου, ΟΧΙ, τη συνδρομή που μου πρόσθεσε (-10%) από την πρώτη μέρα εγγραφής (28/12/2022).

Το festive 22 ημερών  unlimited data το "αγόρασα" με τη συνδρομή αφού εγγράφηκα. Τα 1,55Ε (από Cash Back διαρκώς εδώ και μήνες) δε τα "πείραξα" καθόλου (άθικτα μαζί με το Cash Back λίγες ώρες, την ίδια μέρα {28/12/2022} πριν την εγγραφή στο liquid).

Απορίας άξιον το "τι" θα κάνει σε μένα την 28/1/2023 εάν δε πειράξω τίποτα, πχ όπως σε σας; Να προσθέσει συνδρομή (-10%) και unlimited ομιλία 30 ημερών; Ή κάτι "άλλο". Κάτσε και θα δούμε!!!

Από την χρεωστική κάρτα δε θα βρει ούτε μισό ευρώ να "πάρει" πάντως!!!

Και έαν πειράξω "κάτι" (πχ μπαρίτσα ημερομηνίας πληρωμής , πχ επιλεγμένη συνδρομή):

α) πριν την 28/1/2023

β) μετά την 28/1/2023 και τα αφήσω ως τότε όλα όπως από την αρχή (28/12/2022).

Σε παρακαλώ διάβασέ τα ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ τι μόλις έγραψα, μην τα ξαναγράφω και καταλαβαίνεις άλλα (πχ ότι 28/12 εγγραφής σε liquid ότι έβαλα πληρωμή 28/12/2022: ΛΑΘΟΣ ΕΒΑΛΑ ΕΞΑΡΧΗΣ 28/1/2023) !!!!

Και θα δούμε!!!

"Στο CU Liquid είναι όλα έυκολα και ξεκάθαρα ."    ΠΑΝΤΩΣ     όπως γράφτηκε στο αντίστοιχο topic!!!!!

 

 

Edited by Pppe
Link to comment
Share on other sites

Ας παμε στο σενάριο που δεν υπάρχει το δώρο και χρεωθηκες 12€ στις 28 Ιανουαρίου. Για να μη χρεωθείς ξανά 28 Φεβρουαρίου, αλλά 28 Μαρτίου, πώς θα αλλάξεις την μπάρα;

Edited by Mobileras

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

15Ε είναι πάρα πολλά (υπερβολικά) να "καταθέσω" στη Voda εάν έχω την επιλογή 0,05Ε για ανανέωση 2 μήνου (τώρα και με την "λύση" του HEO): Μόνο έαν έχω ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ να πάρω της τα δίνω: Εάν με εννοείς (και "χρεωστική κάρτα"!!)

Unlimited απ'όλα με ελάχιστα χρήματα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αυτή τη χρονική στιγμή έχω σε #4# sim που μοιράζω σε φίλους... Δε τα χρειάζομαι.

Edited by Pppe
Link to comment
Share on other sites

 

27 minutes ago, Mobileras said:

Ας παμε στο σενάριο που δεν υπάρχει το δώρο και χρεωθηκες 12€ στις 28 Ιανουαρίου. Για να μη χρεωθείς ξανά 28 Φεβρουαρίου, αλλά 28 Μαρτίου, πώς θα αλλάξεις την μπάρα;

 

11 minutes ago, blizard said:

Η μπαρα αλλάζει έυκολα και φαίνεται να είναι απλή και να κάνει ότι θέλουμε.

Και πού θα την βάλεις την μπάρα; Πες μου συγκεκριμένη κίνηση που θα πρεπει να κάνεις. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, blizard said:

Δεν είναι και τελειος απλό, αλλά την ζημιά την κάνουν περισσότερο οι οτετζίδες που έχουν σκοπό να μπερδέψουν το κόσμο για να μην ασχοληθεί ... όταν πουλάς σε τιμές έως 100 ακριβότερα δεν θέλεις ο πελάτης να καταλαβει .

 

"Οτετζίδες", φίλε μου: Τα 0,05Ε κατάθεση στη Voda ισοδυναμούν με 5Ε στους Οτετζίδες: Και αυτό, εγώ προσωπικά ΔΕ το αλλάζω....

Για το "100 φορές φθηνότερα" που έβαλες τίτλο στο topic που άνοιξες για το liquid.....

χαχα!!!

Edited by Pppe
Link to comment
Share on other sites

Συννενοηθήκαμε, λοιπόν: Όλοι liquid να μας πουν τις εμπειρίες τους ως dark seekers!!!

"Στο CU Liquid είναι όλα έυκολα και ξεκάθαρα ." 

Link to comment
Share on other sites

Είχα χθες στην εξής εμπειρία που αφορά την Ευρωπαϊκή κάρτα Νέων. Έχω αγοράσει την κάρτα που έχει διετή διάρκεια και λήγει σε 8 μήνες.

Κάνω θες ανανέωση υπολοίπου αλλά το μπόνους δεν προστίθεται. Επικοινωνώ με vodafone και μου λένε ότι η προσφορά ισχύει μόνο για ένα χρόνο. Πράγματι μπαίνοντας στο site της ευρωπαϊκής κάρτας νέων αναφέρεται ακριβώς αυτό. Βέβαια η λογική λέει ότι προσφορά θα έπρεπε να ισχύει όσο βρίσκεται σε ισχύ η ευρωπαϊκή κάρτα.

Από τη vodafone μου πρότειναν να επικοινωνήσω με την Ευρωπαϊκή κάρτα μήπως μπορεί να διευθετηθεί κάπως το ζήτημα και να μπορέσω να επωφεληθώ της προσφοράς μέχρι την λήξη της ισχύος της ευρωπαϊκής κάρτας.

Έχει τύχει σε κάποιον άλλον κάτι παρόμοιο? Και αν ναι πώς το αντιμετώπισε?

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, blizard said:

Πολλές οι θεωρίες ... μια είναι ότι δεν θέλουν να χάσουν λεφτά από τους *χαζούς 🙂  , ισως είναι και νομικοί λόγοι και αλλοι δικοί τους. (*Δεν εννοώ πραγματικά χαζούς, αλλά όσους δεν εχουν ενημέρωση και δυσκολεύονται με νέα πράγματα.)  Αν και σε σχέση με άλλα κείμενα και όρους της voda εδώ έχουν κάνει άψογη δουλειά και είναι καθαροί με αρκετά απλή γλώσσα, και αν μπεις μια φορά ξεπερνάς την φοβία του συμβολαίου χωρίς επιστροφη.

 

Εσύ μπορείς να καταλάβεις τι κέρδος θα είχες αν η voda έλεγε αυριο ΜΕΙΩΝΩ ΤΗΝ ΤΙΜΗ του cu από 0.65 για κλήσεις και 0.30 για sms σε 0.0065 .. και από 2 ευρω την μέρα για τα data όσων δεν έχουν πακετο σε 0.0015 , όριο 1.5 ευρω την μέρα για όλα ?

Ξέχνα το liquid , μπορείς να δεις τις απειρες πιθανότητες βελτίωσης ή θα είσαι κολλημένος στα πακέτα που ξέρουμε όλη την ζωή μας και τις ακριβές τιμές όταν δεν είχαμε πακέτα ?

 

Παράδειγμα ... αγοράζεις αρακα στο cu cashback με 3.5 ευρω και σου δίνει 2.2 πίσω ... μπορείς να καταλάβεις ότι αν δεν είχες πακέτο θα μπορούσες να κάνεις 330 λεπτά ομιλίας ? αντί να βάλεις λεφτά κλασικά και να πάρεις 2 πακέτα 30 ημερών όπως κάνουμε σε όλες τις εταιρίες ? (ξεχνα εντελώς το liquid) η διαφορά είναι τρελή.

 

Η να σου πω πιο απλά ... ας πούμε ότι ενας μιλάει 800 λεπτά το μήνα και τίποτα αλλο και ξέρει πως το cu combo με 10.9 είναι ιδανικό , μπορείς να καταλάβεις το κερδος με τις νεες τιμές αν δεν το πάρεις ? είναι 5.2 ευρω με liquid τα 800 λεπτά !!! 

Και μάλιστα είναι και το 3 λεπτο, αν υποθέσουμε ότι κάποιος μπορεί να κάνει 100 κλήσεις ενός λεπτού, (όλες οι άλλες 3 και πανω) η διαφορά πάει 10.9 με 3.9 !! αν βάλεις ότι αντι 800 το μήνα μπορείς να κάνεις πραγματικά 600  δεδομένου ότι όταν έχεις περίσευμα είσαι σπάταλος κλπ η απλά περισεύουν δεν ειμαστε όλοι στα 800 νταν , πάει 10.9 με 2.9 ευρω !!!

 

Υπάρχουν και άτομα που θέλουν να μιλάνε ελάχιστα , ή οι ανάγκες τους να αλλάζουν ,γενικά είναι απειρες οι δυνατότητες, είναι η ελευθερία, είναι το smart  pay για να μην δεσμέυεις το υπόλοιπό σου και σε δεσμέυει και αυτό (και ακόμα και να σε δεσμέυει η μπαρα -που δεν - το χαλάς έτσι και σκασίλα σου). ΔΕΝ είναι πολύπλοκο επι της αρχής αλλά έχει πολλα νέα πράγματα και ελευθερίες που δεν είχαμε ποτέ στην κινητή 

Τα 12€ όμως δεν τα γλιτώνεις ΚΑΘΕ μήνα !!!!

Μπορείς όμως να τα διώξεις μέσω smart pocket.

Αυτή είναι η 'λύση' ?

Edited by GREGORYMO
Συμπληρώμα
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, gpapas640 said:

Είχα χθες στην εξής εμπειρία που αφορά την Ευρωπαϊκή κάρτα Νέων. Έχω αγοράσει την κάρτα που έχει διετή διάρκεια και λήγει σε 8 μήνες.

Κάνω θες ανανέωση υπολοίπου αλλά το μπόνους δεν προστίθεται. Επικοινωνώ με vodafone και μου λένε ότι η προσφορά ισχύει μόνο για ένα χρόνο. Πράγματι μπαίνοντας στο site της ευρωπαϊκής κάρτας νέων αναφέρεται ακριβώς αυτό. Βέβαια η λογική λέει ότι προσφορά θα έπρεπε να ισχύει όσο βρίσκεται σε ισχύ η ευρωπαϊκή κάρτα.

Από τη vodafone μου πρότειναν να επικοινωνήσω με την Ευρωπαϊκή κάρτα μήπως μπορεί να διευθετηθεί κάπως το ζήτημα και να μπορέσω να επωφεληθώ της προσφοράς μέχρι την λήξη της ισχύος της ευρωπαϊκής κάρτας.

Έχει τύχει σε κάποιον άλλον κάτι παρόμοιο? Και αν ναι πώς το αντιμετώπισε?

αν στειλεις τον αριθμο της καρτας σου στο 1280 σου λεει οτι δεν ειναι εγκυρος για να ενεργοποιηθει η προσφορα;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, gpapas640 said:

Είχα χθες στην εξής εμπειρία που αφορά την Ευρωπαϊκή κάρτα Νέων. Έχω αγοράσει την κάρτα που έχει διετή διάρκεια και λήγει σε 8 μήνες.

Κάνω θες ανανέωση υπολοίπου αλλά το μπόνους δεν προστίθεται. Επικοινωνώ με vodafone και μου λένε ότι η προσφορά ισχύει μόνο για ένα χρόνο. Πράγματι μπαίνοντας στο site της ευρωπαϊκής κάρτας νέων αναφέρεται ακριβώς αυτό. Βέβαια η λογική λέει ότι προσφορά θα έπρεπε να ισχύει όσο βρίσκεται σε ισχύ η ευρωπαϊκή κάρτα.

Από τη vodafone μου πρότειναν να επικοινωνήσω με την Ευρωπαϊκή κάρτα μήπως μπορεί να διευθετηθεί κάπως το ζήτημα και να μπορέσω να επωφεληθώ της προσφοράς μέχρι την λήξη της ισχύος της ευρωπαϊκής κάρτας.

Έχει τύχει σε κάποιον άλλον κάτι παρόμοιο? Και αν ναι πώς το αντιμετώπισε?

Βάλε τον κωδικό σε άλλο cu.

Link to comment
Share on other sites

Δυο ερωτήσεις για το liguid η χρέωση από ότι κατάλαβα είναι ανά λεπτό; Ή ανά δευτερόλεπτο;

&

με τον όρο cash back, τι εννοείτε;

Edited by hercoulis
Link to comment
Share on other sites

Παίδες το liquid είναι ότι καλύτερο συνέβη στην καρτοκινητη από τοτε που δημιουργήθηκε το 1997

Όλα τα άλλα είναι λόγια :)
Πήρα ένα σωρό τηλέφωνα σήμερα, κυριολεκτικά τζάμπα


Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, HEO said:

Παίδες το liquid είναι ότι καλύτερο συνέβη στην καρτοκινητη από τοτε που δημιουργήθηκε το 1997

Όλα τα άλλα είναι λόγια 🙂
Πήρα ένα σωρό τηλέφωνα σήμερα, κυριολεκτικά τζάμπα


Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Το θέμα είναι τι λύσεις υπάρχουν για κάποιον που έτσι κι αλλιώς κάνει μικρή χρήση του κινητού 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τι λύσεις υπάρχουν για κάποιον που έτσι κι αλλιώς κάνει μικρή χρήση του κινητού 
Αυτή η λύση, και εγώ λίγη χρήση κάνω κινητού σε γιορτές και ανάγκη μονο, με cashback και προσφορές την εβγαζα....

Τώρα θα κάθομαι....(όπως έλεγε ο Φωτόπουλος) :)

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, HEO said:

Αυτή η λύση, και εγώ λίγη χρήση κάνω κινητού σε γιορτές και ανάγκη μονο, με cashback και προσφορές την εβγαζα....

Τώρα θα κάθομαι....(όπως έλεγε ο Φωτόπουλος) 🙂

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Και εγώ την έβγαζα με cashback και big bang.

Αλλά λες να πάω στο βήμα liquid?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την έβγαζα με cashback και big bang.
Αλλά λες να πάω στο βήμα liquid?
Σκέψου το και κάνε κουμάντο

Διάβασε τα ποστ του blizzard έχει μαλλιασει η γλώσσα του να λέει τα αυτονόητα,

...κάνε κάποιες δικλείδες ασφαλείας (χρεωστική κάρτα με μικρό υπόλοιπο) και ορμά :)

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, blizard said:

Και ΠΡΟΣΟΧΗ στο υπόλοιπο σας παντα για 60 τις μερες  ... το cashe back βέβαια τώρα λύνει χέρια.

Προσοχή και στην μπαρα ανανέωσης γιατι είναι απλοική  και σου λέει ολα οκ ,  αλλά έχει κάποια καθυστέρηση να ενημερώσει μαλλον τα κεντρικά κάπου και 20 ώρες...  Αν την αλλάζετε για να σας πάρει λεφτά πιο σύντομα να βάζετε 2 μερες μπροστά οχι την επόμενη κυρίως αν είναι βράδυ γιατι δεν θα το κάνει ... Αν θέλετε να αναβάλετε την πληρωμή μην την αλλάξετε τελευταία μέρα γιατι μπορεί να μην προλάβει να αλλάξει  .. Και καλυτερα να μην την βάζετε ποτέ ίδια ημερομηνία με αυτή που έχει ο μηνας εκεινη την μέρα , γράφει για τον επόμενο πάνω της αλλά στον ppe τουλάχιστον δούλεψε την ίδια μέρα , 

Τι θα βόλεψει το cashback αφού θα σου παίρνει αυτόματα τα 12€ ?

7 minutes ago, blizard said:

Και ΠΡΟΣΟΧΗ στο υπόλοιπο σας παντα για 60 τις μερες  ... το cashe back βέβαια τώρα λύνει χέρια.

Προσοχή και στην μπαρα ανανέωσης γιατι είναι απλοική  και σου λέει ολα οκ ,  αλλά έχει κάποια καθυστέρηση να ενημερώσει μαλλον τα κεντρικά κάπου και 20 ώρες...  Αν την αλλάζετε για να σας πάρει λεφτά πιο σύντομα να βάζετε 2 μερες μπροστά οχι την επόμενη κυρίως αν είναι βράδυ γιατι δεν θα το κάνει ... Αν θέλετε να αναβάλετε την πληρωμή μην την αλλάξετε τελευταία μέρα γιατι μπορεί να μην προλάβει να αλλάξει  .. Και καλυτερα να μην την βάζετε ποτέ ίδια ημερομηνία με αυτή που έχει ο μηνας εκεινη την μέρα , γράφει για τον επόμενο πάνω της αλλά στον ppe τουλάχιστον δούλεψε την ίδια μέρα , 

Η αλλαγή στην μπάρα, που εξυπηρετεί? Δεν θα ορισεις μια ημερομηνία να τσιμπά τα 12€ ?

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει έρθει αυτό το μήνυμα για το CU που έχω...d1ceefbf8243e03728d890032ef6a0c5.jpg

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

άχρηστο τελείως το liquid για χρήστες το cu και μόνο για χρήστες με ειδικές προϋποθέσεις χρήσης ωφέλιμο και για χρήστες που έχουν χρόνο για μπες βγες να κάνουν

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk





Link to comment
Share on other sites

Όποιος μιλάει λίγο, έχει 2 επιλογές:

Α) 12€/2μηνο (6€/μηνα με λίκουιντ) 

Β) 10€/3μηνο (3€/μηνα με φρογκ)

Τα σουβλάκια που δίνει το "Α" για καποιον που ψάχνει οικονομία είναι αδιάφορα. 

Edited by Mobileras

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...