Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

22 ώρες πριν, trinoo said:

Καλημέρα,

Όταν ένα πακέτο λέει ότι λήγει 3/11 αυτό σημαίνει ότι λήγει στις 3/11 στις 12 το βράδυ;  (3/11 προς 4/11)
Δηλ ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και όλη την ημέρα της 3/11;

 

 

Στο CU εδώ και κάποιους μήνες , η λήξη των πακέτων δεν είναι στις 23:59 αλλά την ίδια ώρα που το ενεργοποίησες πριν πχ 30 μέρες. Έτσι, άνοιξε το CU app σήμερα και συμβουλέψου πατώντας πάνω στα "ενεργοποιημένα πακέτα" σε πόση ώρα λήγει σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Pppe said:

Στο CU εδώ και κάποιους μήνες , η λήξη των πακέτων δεν είναι στις 23:59 αλλά την ίδια ώρα που το ενεργοποίησες πριν πχ 30 μέρες. Έτσι, άνοιξε το CU app σήμερα και συμβουλέψου πατώντας πάνω στα "ενεργοποιημένα πακέτα" σε πόση ώρα λήγει σήμερα.

Δεν έχω CU, απλό καρτοκινητό Vodafone έχω.

Στο app δεν αναφέρει κάπου ώρα. Λέει "λήγει 03/11/2022"

 

Link to comment
Share on other sites

Οταν ερχεται sms στις πχ 26-10 που λεει "δωρο 1500λεπτα και Χ GB για 15 ημερες με μια ανανεωση μεχρι 10-11",

κανεις ανανεωση 2 μερες μετα, στα δινει, και στις πχ 4/11 σου ξαναστελνει το ιδιο μηνυμα παλι να λεει μεχρι 10-11 .Κανοντας ανανεωση ξανα, στα δινει ή οχι;

Τα στελνουν δηλαδη στην τυχη 2η φορα σε ολους τα sms, χωρις να κοιταζουν αν εκανες ηδη ανανεωση και πηρες το "δωρο" με την πρωτη κρουση με αποτελεσμα να σου λεει οτι θα παρεις δωρο και να μην στο δωσει τελικα;

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, jsimeo said:

Οταν ερχεται sms στις πχ 26-10 που λεει "δωρο 1500λεπτα και Χ GB για 15 ημερες με μια ανανεωση μεχρι 10-11",

κανεις ανανεωση 2 μερες μετα, στα δινει, και στις πχ 4/11 σου ξαναστελνει το ιδιο μηνυμα παλι να λεει μεχρι 10-11 .Κανοντας ανανεωση ξανα, στα δινει ή οχι;

Τα στελνουν δηλαδη στην τυχη 2η φορα σε ολους τα sms, χωρις να κοιταζουν αν εκανες ηδη ανανεωση και πηρες το "δωρο" με την πρωτη κρουση με αποτελεσμα να σου λεει οτι θα παρεις δωρο και να μην στο δωσει τελικα;

Όπως και να 'χει τα μηνύματα που σου στείλανε τα βλέπουν στην εξυπηρέτηση και μπορείς να απαιτήσεις ό,τι δικαιούσαι σε κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, kalitexnis_g said:

Όπως και να 'χει τα μηνύματα που σου στείλανε τα βλέπουν στην εξυπηρέτηση και μπορείς να απαιτήσεις ό,τι δικαιούσαι σε κάθε περίπτωση.

Δεν εχω χρονο να καθομαι να απαιτω ή να επαιτω οσα δικαιουμαι, ρωτω για να γνωριζω τι συμβαινει σε τετοιες περιπτωσεις αν το δινουν ή οχι.

Δεν εχω χρονο να μιλω με την εξυπηρετηση καθε 10-15 μερες. Δεν το εκανα ουτε για τον 3ο (δωρεαν) μηνα απεριοριστων data της καλοκαιρινης προσφορας μετα απο 2 ενεργοποιησεις που ειχα κανει, που δεν μου εδωσαν φαντασου. Τους το χαρισα.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, jsimeo said:

Δεν εχω χρονο να καθομαι να απαιτω ή να επαιτω οσα δικαιουμαι, ρωτω για να γνωριζω τι συμβαινει σε τετοιες περιπτωσεις αν το δινουν ή οχι.

Δεν εχω χρονο να μιλω με την εξυπηρετηση καθε 10-15 μερες. Δεν το εκανα ουτε για τον 3ο (δωρεαν) μηνα απεριοριστων data της καλοκαιρινης προσφορας μετα απο 2 ενεργοποιησεις που ειχα κανει, που δεν μου εδωσαν φαντασου. Τους το χαρισα.

Κανένας συμφορουμίτης δεν θα σου απαντήσει με σιγουριά πάντως. Το λογικό είναι ότι από τη στιγμή που το σύστημα σου στέλνει το μήνυμα, το σύστημα θα σου δώσει και το δώρο αυτόματα. Δεν το κάνει κάποιος χειροκίνητα.. 

Από κει και πέρα αν θεωρείς ότι το σύστημα σε έχει βάλει στο μάτι και δεν σου δίνει αυτά που σου υπόσχεται, μην προχωράς σε δεύτερη ανανέωση.

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, kalitexnis_g said:

Κανένας συμφορουμίτης δεν θα σου απαντήσει με σιγουριά πάντως. Το λογικό είναι ότι από τη στιγμή που το σύστημα σου στέλνει το μήνυμα, το σύστημα θα σου δώσει και το δώρο αυτόματα. Δεν το κάνει κάποιος χειροκίνητα.. 

Ακριβως επειδη γινεται αυτοματα ρωτω, το λαμβανουν πολλοι αυτο το sms και παιρνουν το "δωρακι", το εχω διαβασει κατ'επαναληψη μεσα στο θεμα. Δεν ζητησα υποθεση, εννοειται. Οποιος γνωριζει και το εχει κανει (2η ανανεωση σε 2η αποστολη του sms για το ιδιο διαστημα) ας δωσει την εμπειρια του πανω σε αυτο και ας απαντησει παρακαλω.

Ευχαριστω.

Edited by jsimeo
Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω για CU, καθώς μόνο με CashBack ανανεώνω και ακόμη και όταν μου ξαναστέλνουν το sms πρόσκλησης ανανέωσης μετα το CashBack δε μου το δίνουν όταν ξαναβάζω μέσα στο περιθώριο ξανά CashBack και δεν ασχολουμαι για 0,10Ε που ξαναβάζω για το οποιο λόγο μέσα σε 2-3 μέρες. Πάντως σε άλλη εταιρία μεγάλη καρτοκινητής, ΔΕ το ξαναδίνουν με κανονική κάρτα ξανά μες στο ίδιο χρονικό περιθώριο, όταν το sms πρόσκλησης κάρτας ξαναέρχεται μετά την αρχική κάρτα, και μάλλον είναι συστημικό να ξαναστέλνουν το sms πρόσκλησης κάρτας και δε σου δίνει ό,τι λέει με την δεύτερη κάρτα μες στο χρονικό περιθώριο.

Σίγουρα εάν κάποιος έχει το χρόνο να το "κυνηγήσει" θα του το δώσουν για να τον αποφύγουν ως "γραφικό".

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Pppe said:

Δε γνωρίζω για CU, καθώς μόνο με CashBack ανανεώνω και ακόμη και όταν μου ξαναστέλνουν το sms πρόσκλησης ανανέωσης μετα το CashBack δε μου το δίνουν όταν ξαναβάζω μέσα στο περιθώριο ξανά ...

Ημουν σχεδον σιγουρος. Μια χαρα τα λες, συμφωνω.

 Σε ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως έχουν περάσει χρόνια από την τελευταία φορά που έλαβα sms για προσφορά , ιδίως για δωρεάν με ανανέωση. Εσείς λαμβάνετε; 

Link to comment
Share on other sites

On 3/11/2022 at 11:34 ΜΜ, akis8607 said:

Εμένα πάντως έχουν περάσει χρόνια από την τελευταία φορά που έλαβα sms για προσφορά , ιδίως για δωρεάν με ανανέωση. Εσείς λαμβάνετε; 

Έχω αυτή τη στιγμή τέτοια προσφορά αλλά έχω να βάλω 5 μήνες κάρτα (φοιτητικό)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως έχουν περάσει χρόνια από την τελευταία φορά που έλαβα sms για προσφορά , ιδίως για δωρεάν με ανανέωση. Εσείς λαμβάνετε; 
Ναι κανονικά προσφορές έρχονται

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που πρεπει να στειλεις πχ το κινητο στο service τι γινεται? Θα πρεπει λογικα να βρεις κινητο που να υποατηριζει esim για backup η να κανεις διαδικασια να ξαναβγαλεις φυσικη sim..

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Και ο λόγος που δεν θα δώσει ποτέ απεριόριστο ίντερνετ στην καρτοκινητη της...

 

https://www.protothema.gr/greece/article/1305069/vodafone-mikroprovlimata-sto-diktuo-tis/

 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2022 at 8:40 ΠΜ, trinoo said:

Καλημέρα,

Όταν ένα πακέτο λέει ότι λήγει 3/11 αυτό σημαίνει ότι λήγει στις 3/11 στις 12 το βράδυ;  (3/11 προς 4/11)
Δηλ ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και όλη την ημέρα της 3/11;

 

 

Είναι χρήσιμο να ξέρουμε ότι εδώ και κάποιους μήνες στο CU (δε ξέρω για το απλό καρτοκινητό) , τα πακέτα λήγουν συγκεκριμένη ώρα της μέρας που αναφέρεται ως λήξη ισχύος τους και όχι στις 23:59 εκείνης της μέρας, όπως σε μένα το 3ο δωρεάν πακέτο unlimited data λήγει αύριο στις 15:00 περίπου:

 

Screenshot_20221108-174443-070.png

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Pppe said:

Είναι χρήσιμο να ξέρουμε ότι εδώ και κάποιους μήνες στο CU (δε ξέρω για το απλό καρτοκινητό) , τα πακέτα λήγουν συγκεκριμένη ώρα της μέρας που αναφέρεται ως λήξη ισχύος τους και όχι στις 23:59 εκείνης της μέρας, όπως σε μένα το 3ο δωρεάν πακέτο unlimited data λήγει αύριο στις 15:00 περίπου:

 

Screenshot_20221108-174443-070.png

Ολα καλα σε εμένα …

F9E58872-7888-4D02-8A16-51C3CCBC054E.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Έχω κινητό realme 7 (με android 12), και η κόρη μου iphone x , και τα δύο καρτοκινητά vodafone cu φοιτητικά. Εδώ και τρείς ημέρες το iphone δε μπορεί να καλέσει το realme (δεν καλεί, βγαίνει μήνυμα ότι η κλήση δεν είναι εφικτή), και μετά από λίγο έρχεται μήνυμα στο realme για αναπάντητη κλήση. Από το realme στο iphone γίνεται κανονικά κλήση.

Δοκιμάσαμε τα εξής:

1. Έλεγχο και  στα δύο κινητά ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί κάποια φραγή, (δεν υπάρχει φραγή)

2. Μετά έγινε επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και στα δύο κινητά .

3. Τοποθετήσαμε την κάρτα sim του iphone σε άλλο κινητό και κάλεσε το realme με το ίδιο αποτέλεσμα.

4. Τοποθετήσαμε την sim του realme σε motorola g9 με το ίδιο αποτέλεσμα.

5. Σε κατάστημα vodafone δεν ξέρανε να μας πουν, δεν είχαμε και τα δύο τηλέφωνα μαζί (η κόρη είναι φοιτήτρια μακριά), στο chat της vodafone μας λένε βλακείες (βγάλτε και ξαναβάλτε sim, επαναφορά δικτύου-πράγματα που τα κάναμε.

6.Τοποθετήσαμε τη sim του realme σε παλιά συσκευή και τότε δεχότανε κλήση κανονικά!  Το δοκιμάσαμε όμως μόνο μια φορά (το κινητό ήτανε δανεικό) αλλά δε μπορούμε να πάμε σε κινητό δεκαετίας του 2000 για να κάνουμε τη δουλειά μας!

Το έχει συναντήσει κάποιος άλλος το φαινόμενο αυτό; Υπάρχει λύση;    

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, basdel said:

Έχω κινητό realme 7 (με android 12), και η κόρη μου iphone x , και τα δύο καρτοκινητά vodafone cu φοιτητικά. Εδώ και τρείς ημέρες το iphone δε μπορεί να καλέσει το realme (δεν καλεί, βγαίνει μήνυμα ότι η κλήση δεν είναι εφικτή), και μετά από λίγο έρχεται μήνυμα στο realme για αναπάντητη κλήση. Από το realme στο iphone γίνεται κανονικά κλήση.

Δοκιμάσαμε τα εξής:

1. Έλεγχο και  στα δύο κινητά ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί κάποια φραγή, (δεν υπάρχει φραγή)

2. Μετά έγινε επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και στα δύο κινητά .

3. Τοποθετήσαμε την κάρτα sim του iphone σε άλλο κινητό και κάλεσε το realme με το ίδιο αποτέλεσμα.

4. Τοποθετήσαμε την sim του realme σε motorola g9 με το ίδιο αποτέλεσμα.

5. Σε κατάστημα vodafone δεν ξέρανε να μας πουν, δεν είχαμε και τα δύο τηλέφωνα μαζί (η κόρη είναι φοιτήτρια μακριά), στο chat της vodafone μας λένε βλακείες (βγάλτε και ξαναβάλτε sim, επαναφορά δικτύου-πράγματα που τα κάναμε.

6.Τοποθετήσαμε τη sim του realme σε παλιά συσκευή και τότε δεχότανε κλήση κανονικά!  Το δοκιμάσαμε όμως μόνο μια φορά (το κινητό ήτανε δανεικό) αλλά δε μπορούμε να πάμε σε κινητό δεκαετίας του 2000 για να κάνουμε τη δουλειά μας!

Το έχει συναντήσει κάποιος άλλος το φαινόμενο αυτό; Υπάρχει λύση;    

 

Μήπως με απενεργοποίηση του VoLTE/VoWiFi αν είναι ενεργές αυτές οι λειτουργίες να λειτουργήσει

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται έχει μπει κάποιου είδους φραγή η οποία είναι αποθηκευμένη στην κάρτα

Το παλιό δεν την διαβάζει αλλά το νέο τηλέφωνο την διαβάζει

Ίσως η αλλαγή κάρτας να λύσει το πρόβλημα, ίσως μια διαγραφή όλων των τηλεφώνων που είναι αποθηκευμένα στην σιμ επίσης να το λύσει

Υποθέσεις κάνω

Sent from my Redmi Note 11 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που λέμε για φραγές, μου θυμίζει κάποιος τι στέλνουμε και σε ποιον αριθμό για να σταματά η χρέωση δεδομένων όταν τελειώνουν τα δεδομένα μας; Χειρίζομαι το κινητό του γιου μου και φαίνεται να έχει πάρει φόρα! 😄

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Έχω κινητό realme 7 (με android 12), και η κόρη μου iphone x , και τα δύο καρτοκινητά vodafone cu φοιτητικά. Εδώ και τρείς ημέρες το iphone δε μπορεί να καλέσει το realme (δεν καλεί, βγαίνει μήνυμα ότι η κλήση δεν είναι εφικτή), και μετά από λίγο έρχεται μήνυμα στο realme για αναπάντητη κλήση. Από το realme στο iphone γίνεται κανονικά κλήση.
Δοκιμάσαμε τα εξής:
1. Έλεγχο και  στα δύο κινητά ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί κάποια φραγή, (δεν υπάρχει φραγή)
2. Μετά έγινε επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και στα δύο κινητά .
3. Τοποθετήσαμε την κάρτα sim του iphone σε άλλο κινητό και κάλεσε το realme με το ίδιο αποτέλεσμα.
4. Τοποθετήσαμε την sim του realme σε motorola g9 με το ίδιο αποτέλεσμα.
5. Σε κατάστημα vodafone δεν ξέρανε να μας πουν, δεν είχαμε και τα δύο τηλέφωνα μαζί (η κόρη είναι φοιτήτρια μακριά), στο chat της vodafone μας λένε βλακείες (βγάλτε και ξαναβάλτε sim, επαναφορά δικτύου-πράγματα που τα κάναμε.
6.Τοποθετήσαμε τη sim του realme σε παλιά συσκευή και τότε δεχότανε κλήση κανονικά!  Το δοκιμάσαμε όμως μόνο μια φορά (το κινητό ήτανε δανεικό) αλλά δε μπορούμε να πάμε σε κινητό δεκαετίας του 2000 για να κάνουμε τη δουλειά μας!
Το έχει συναντήσει κάποιος άλλος το φαινόμενο αυτό; Υπάρχει λύση;    
 
Το είχα πάθει κι εγώ. Μειώθηκε το πρόβλημα όταν έκλεισα το volte και σταμάτησε όταν άλλαξα το Xiaomi και πήγα Samsung...

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...