Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

11 ώρες πριν, Mobileras said:

Γνώμη μου, κάνε τον πρώτα login στο mycu app μήπως δίνει καλύτερα πακέτα.

1GB και 200' λεπτά ομιλίας σε κάθε ανανέωση για τρείς μήνες, αυτό το μήνυμα ήρθε και αύριο πάει για κατάργηση. Δεν γίνεται να διαχειριστώ πάνω από δύο αριθμούς.

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

On 26/8/2022 at 1:03 ΠΜ, barca10 said:

Καλησπέρα,

Έχω έναν αριθμό CU όπου τον τελευταίο χρόνο έχω παρατηρήσει ότι το σήμα είναι χάλια. Σε πολλά σημεία δεν πιάνω καν 3G παρά σκέτο G.

Η κάρτα sim που έχω είναι πολύ παλιά, από το 2006. Υπάρχει περίπτωση να φταίει η sim;

 

On 26/8/2022 at 1:30 ΠΜ, chios said:

Η κάρτα είναι παλιά και σίγουρα θέλει αλλαγή, το 3G καταργείται οπότε σε λίγο καιρό δεν θα πιάνεις καθόλου.

 

On 26/8/2022 at 7:30 ΜΜ, barca10 said:

IMG_20220826_192956.thumb.jpg.3ba96511ab65851955a238cf64345910.jpg

Εδώ αναφέρει "Το 4G δίκτυο ενεργοποιείται αυτόματα σε όλους τους συνδρομητές που έχουν συσκευή που να υποστηρίζει 4G. Σε περίπτωση έχεις την παλιά 2G SIM χρειάζεται να γίνει αντικατάσταση της κάρτας SIM."

Οπότε μάλλον χρειάζεται αντικατάσταση sim, ξέρετε αν υπάρχει χρέωση;

 

 

On 27/8/2022 at 9:33 ΠΜ, paanos said:

Δεν είναι δωρεάν…

 

On 27/8/2022 at 9:45 ΠΜ, HEO said:

An είναι να πληρώσει καλύτερα να πάρει δύο σιμ με το ίδιο νούμερο (σαν ιδέα το λέω)

Η τιμή είναι 5 η 7 ευρώ και για τις δύο

Βάζω δύο διαφορετικές τιμές διότι στο Πειραιά έχουυν 5 ευρω ενώ στην νέα Σμύρνη 7 ευρώ emoji16.png

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

 

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: Το 4G φαινόταν ενεργοποιημένο στο σύστημα τους αλλά λόγω της κάρτας SIM δεν έπιανα καθόλου 4G και όπου έχει καταργηθεί το 3G δεν είχα καθόλου σήμα. Τελικώς λόγω της παλαιότητας της SIM μου την αντικατέστησαν δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

On 31/8/2022 at 4:33 ΜΜ, ioanniskar said:

Είχα λάβει τέλη Ιουλίου νέο αριθμό με προσφορά unlimited data για 6 μήνες με ενεργοποίηση του combo m. Έδωσα 12 στον κούριερ και λόγω καθυστέρησης μου έβαλαν άλλα €5. Δεν ενεργοποίησα κάποιο πακέτο, είχα λίγο πάνω από €18 υπόλοιπο και στο cu app εμφάνιζε πως το υπόλοιπο λήγει στις 25/9. Μπήκα σήμερα να ενεργοποιήσω το combo m για να πάρω τα unlimited data και βλέπω πως έχουν αφαιρεθεί €17 από το υπόλοιπό μου. Στο chat δεν μπορώ να συνεννοηθώ. Μου λένε πως: "τα χρήματα αυτά λήγουν σε 60 ημερολογιακές μέρες από τη στιγμή που έλαβα την κάρτα...μπήκαν ως παροχές στις 27/7...γι αυτό δεν τα βλέπετε".

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοούν. Τι θα πει δεν τα βλέπω, αφού εμφανιζόταν κανονικά για 1 μήνα με ημ/νία λήξης 2 μήνες μετά (27/7-25/9). Πώς γίνεται να μου λένε ότι τα €12 μπαίνουν ως ανανέωση για 60 μέρες και στην ίδια πρόταση να μου λένε ότι δεν τα βλέπω ενώ τα έβλεπα και ξαφνικά 1 μήνα μετά χάθηκαν; Πώς έπρεπε να ξέρω ότι θα χαθούν σε 1 μήνα όταν στο app έβγαζε λήξη 2 μήνες μετά;

Μήπως να περάσω μια βόλτα από τα email της EETT;

Το ποσό της ανανέωσης διαρκεί 2 μήνες.
Τα ποσά-δώρα 1 μήνα.
Η εφαρμογή της cu malak0d0s και παραπλανητικά αναφέρει ότι όλα λήγουν σε 2 μήνες.
Η εφαρμογή της vodafone τα λέει σωστά και διακριτά αν πατήσεις πάνω στο ποσό της αρχικής σελίδας.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πλέον μένω εξωτερικό χρειάζομαι ελληνικό καρτοκινητό κυρίως για 2-3 εβδομάδες κάθε χρόνο στην Ελλάδα καθώς και για χρήση σε ελληνικές τράπεζες, υπηρεσίες Gov.gr κτλ., νομίζω ότι ένα καρτοκινητό της Vodafone σε συνδυασμό με το cashback είναι η ιδανικότερη επιλογή από το να πληρώνω (και να χάνω) 10€ κάθε δίμηνο.

Οπότε θα ήθελα τη βοήθειά σας:

1. Επιλογή Vodafone CU ή άλλης καρτοκινητής Vodafone;

2. Είναι διαθέσιμες SIM στα καταστήματα ή μπορώ να παραγγείλω μόνο online;

3. Είδα σε παλαιότερες σελίδες ότι μέσω cashback μπορώ να ανανεώνω (ανεπίσημα) από 0.05€ με ταυτόχρονη ανανέωση της διάρκειας ισχύος για 2 μήνες. Ισχύει ακόμα αυτό;

4. Το υπόλοιπο στο cashback έχει κάποια ημερομηνία λήξης;

5. Μπορώ να ανανεώνω μέσω cashback όποιο ποσό θέλω; Δηλ. υπάρχει δυνατότητα επιλογής του ποσού ανανέωσης;

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως άλλες εταιρίες να επιτρέπουν SMS 12 μήνες χωρίς ανανέωση. Ψάξε πρώτα εκεί. Αλλιώς για να απαντησω:

1. CU γιατί δίνει περισσότερα δεδομένα
2. Ηλεκτρονικά μέσω του vodafonecu.gr και παίρνεις διαφορά δώρα σε λεπτά και δεδομένα. 
3. Σε μερικούς ναι, σε μερικούς όχι. Τώρα τελευταία επιτρέπει παλι

4. Οχι

5. Όχι. Υποχρεωτικά όλο το υπόλοιπο του cashback 

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου cashback δεν δουλεύει εδώ και 2 μήνες (5 αποδειξεις). Τι τηλέφωνα,τι live chat τους έκανα, τίποτα δεν γίνεται!

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, paanos said:

Ενδεχομένως άλλες εταιρίες να επιτρέπουν SMS 12 μήνες χωρίς ανανέωση. Ψάξε πρώτα εκεί. Αλλιώς για να απαντησω:

1. CU γιατί δίνει περισσότερα δεδομένα
2. Ηλεκτρονικά μέσω του vodafonecu.gr και παίρνεις διαφορά δώρα σε λεπτά και δεδομένα. 
3. Σε μερικούς ναι, σε μερικούς όχι. Τώρα τελευταία επιτρέπει παλι

4. Οχι

5. Όχι. Υποχρεωτικά όλο το υπόλοιπο του cashback 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Ναι στη Wind μπορούσες να λάβεις SMS για 12 μήνες χωρίς ανανέωση αλλά πρόσφατα το κατάργησε κι αυτή, τουλάχιστον επίσημα.

Αν πρέπει να εξαργυρώνεται υποχρεωτικά όλο το cashback υπόλοιπο, δυστυχώς δε μου κάνει η όλη ιδέα αφού έρχομαι Ελλάδα μόνο κάθε 6 ή 12 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, nikosr78 said:

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Ναι στη Wind μπορούσες να λάβεις SMS για 12 μήνες χωρίς ανανέωση αλλά πρόσφατα το κατάργησε κι αυτή, τουλάχιστον επίσημα.

Αν πρέπει να εξαργυρώνεται υποχρεωτικά όλο το cashback υπόλοιπο, δυστυχώς δε μου κάνει η όλη ιδέα αφού έρχομαι Ελλάδα μόνο κάθε 6 ή 12 μήνες.

Εάν θέλεις μόνο να δέχεσαι σμσ κ κλήσεις, η κιου το κάνει ανεπίσημα 12 μήνες από την τελευταία ανανέωση. Για να μη βγουμε οφ τοπικ, ρώτα στο τοπικ της κιου. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, nikosr78 said:

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Ναι στη Wind μπορούσες να λάβεις SMS για 12 μήνες χωρίς ανανέωση αλλά πρόσφατα το κατάργησε κι αυτή, τουλάχιστον επίσημα.

Αν πρέπει να εξαργυρώνεται υποχρεωτικά όλο το cashback υπόλοιπο, δυστυχώς δε μου κάνει η όλη ιδέα αφού έρχομαι Ελλάδα μόνο κάθε 6 ή 12 μήνες.

Μπορείς να φορτώνεις χρήματα στο κινητό σου ώστε να μην λήξει το υπόλοιπο και απλώς να στέλνεις τα λεφτά που θα μαζεύεις σε κάποιο άλλο CU (που ζει Ελλάδα) μία φορά το χρόνο.

5 minutes ago, Mobileras said:

Εάν θέλεις μόνο να δέχεσαι σμσ κ κλήσεις, η κιου το κάνει ανεπίσημα 12 μήνες από την τελευταία ανανέωση. Για να μη βγουμε οφ τοπικ, ρώτα στο τοπικ της κιου. 

Το κακό είναι ότι δεν είναι επίσημο και μπορεί να αλλάξει από στιγμή σε στιγμή χωρίς προειδοποίηση. (Όχι ότι αν ήταν επίσημο θα δυσκολευόταν.. αλλά να 'χαμε να λέγαμε)

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, nikosr78 said:

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Ναι στη Wind μπορούσες να λάβεις SMS για 12 μήνες χωρίς ανανέωση αλλά πρόσφατα το κατάργησε κι αυτή, τουλάχιστον επίσημα.

Αν πρέπει να εξαργυρώνεται υποχρεωτικά όλο το cashback υπόλοιπο, δυστυχώς δε μου κάνει η όλη ιδέα αφού έρχομαι Ελλάδα μόνο κάθε 6 ή 12 μήνες.

Αν θες μόνο εισερχόμενα sms , μόλις έστειλα sms σε πράσινο που έχει να βάλει κάρτα (10Ε είναι ακόμη η minimum) από μέσα Αυγούστου 2021 και το έλαβε.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Pppe said:

Αν θες μόνο εισερχόμενα sms , μόλις έστειλα sms σε πράσινο που έχει να βάλει κάρτα (10Ε είναι ακόμη η minimum) από μέσα Αυγούστου 2021 και το έλαβε.

Στον 13ο μήνα δλδ;

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mobileras said:

Στον 13ο μήνα δλδ;

Ακριβώς. Και ειδικότερα θα του βάλω 10Ε την παραμεθεπόμενη Κυριακή 18/9 στο όριο , που θα έχει διπλασιασμό, αν με εννοείς!!!

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να μάθω αν το νούμερο μου είναι φοιτητικό?

Επίσης το δίνει κάθε μήνα (δωρεάν) στο φοιτητικό?

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Mobileras said:

Το δικό μου cashback δεν δουλεύει εδώ και 2 μήνες (5 αποδειξεις). Τι τηλέφωνα,τι live chat τους έκανα, τίποτα δεν γίνεται!

Περίεργο, εμένα εχθές το βράδυ έστειλα απόδειξη και σήμερα το πρωί με μπήκαν.

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να μάθω αν το νούμερο μου είναι φοιτητικό?
Επίσης το δίνει κάθε μήνα (δωρεάν) στο φοιτητικό?
Αν είναι φοιτητικό μέσα στην εφαρμογή του CU app θα δεις εκεί που είναι τα πακέτα ομιλίας μία επιπλέον κατηγορία που γράφει φοιτητικά. Αυτό που δίνει το φοιτητικό είναι 600 MB και 600 λεπτά προς CU δωρεάν κάθε μήνα και το υπόλοιπό σου αντί να λήγει στο δίμηνο, λήγει στο 6μηνο. Και στο παιχνίδι το big bang έχει κάποιες διαφορές με περισσότερα gb στα μικρά πακέτα

Στάλθηκε από το G8141 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, panbet said:

Περίεργο, εμένα εχθές το βράδυ έστειλα απόδειξη και σήμερα το πρωί με μπήκαν.

Ποιό σουπερμάρκετ; Εμένα (όταν δούλευε) έκανε 2-3 μέρες. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, bbbb said:

Αν είναι φοιτητικό μέσα στην εφαρμογή του CU app θα δεις εκεί που είναι τα πακέτα ομιλίας μία επιπλέον κατηγορία που γράφει φοιτητικά. Αυτό που δίνει το φοιτητικό είναι 600 MB και 600 λεπτά προς CU δωρεάν κάθε μήνα και το υπόλοιπό σου αντί να λήγει στο δίμηνο, λήγει στο 6μηνο. Και στο παιχνίδι το big bang έχει κάποιες διαφορές με περισσότερα gb στα μικρά πακέτα

Στάλθηκε από το G8141 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Άρα έχω φοιτητικό (το πώς έγινε ένας θεός ξέρει! Γιατί ΔΕΝ ήταν σίγουρα) 

Απλά είχε λήξει πριν κάτι μήνες το υπόλοιπο και έκανα ανανέωση προχθές (με cashback μάλιστα)

Link to comment
Share on other sites

Άρα έχω φοιτητικό (το πώς έγινε ένας θεός ξέρει! Γιατί ΔΕΝ ήταν σίγουρα) 
Απλά είχε λήξει πριν κάτι μήνες το υπόλοιπο και έκανα ανανέωση προχθές (με cashback μάλιστα)
Vodafonara είναι αυτή.. Το απολαμβάνουμε όσο κρατήσει.. "ομοιοπαθων" και εγώ, χωρίς κάποια ενέργεια απο μεριας μου και φυσικά δε με χαλάει!!
Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ από τη μία σταματάει τα κανονικά φοιτητικά σε αντίθεση με την πράσινη που τα έχει lifetime.. και από την άλλη δίνει από το πουθενά!! 

Τώρα να περιμένετε σε 6-7 χρόνια τηλ από Vodafone να σας πουν ότι θα κοπεί και θα μετατραπεί σε special!!! Χαχαχαχα

1 minute ago, Mobileras said:

Εμένα για λίγο καιρό είχα κάποια φοιτητικά πακέτα και μετά εξαφανιστηκαν

Καλά εσένα σου κόβουν το cash back, σου κόβουν τα φοιτητικά, θα σου κόψουν και το τηλ εντελώς κάποια στιγμή.. 😉😆

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, kalitexnis_g said:

 

Καλά εσένα σου κόβουν το cash back, σου κόβουν τα φοιτητικά, θα σου κόψουν και το τηλ εντελώς κάποια στιγμή.. 😉😆

Βάζω στοίχημα ότι δεν θα πάρω το 3ο unlimited δώρο και όταν θα πάω να πάρω τα 200gb από το big bang, θα μου δώσουν 100...

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ από τη μία σταματάει τα κανονικά φοιτητικά σε αντίθεση με την πράσινη που τα έχει lifetime.. και από την άλλη δίνει από το πουθενά!! 
Τώρα να περιμένετε σε 6-7 χρόνια τηλ από Vodafone να σας πουν ότι θα κοπεί και θα μετατραπεί σε special!!! Χαχαχαχα
Καλά εσένα σου κόβουν το cash back, σου κόβουν τα φοιτητικά, θα σου κόψουν και το τηλ εντελώς κάποια στιγμή..
Το περίεργο στη δική μου περίπτωση είναι ότι το νούμερο ήταν κανονικό και με εκείνη την αναβάθμιση τη μεγάλη που είχαν κάνει τον Οκτώβρη πριν 3 χρόνια, μου το έκαναν special και μου έβαζαν κανονικά 600mb και 600 λεπτά προς cu κάθε μήνα από τότε.. και ξαφνικά πριν λίγο καιρό είδα ότι από special, έγινε φοιτητικό... μόνο η vodafonara τέτοια κόλπα και γιαυτό τους έχω σε εκτίμηση!!
Βάζω στοίχημα ότι δεν θα πάρω το 3ο unlimited δώρο και όταν θα πάω να πάρω τα 200gb από το big bang, θα μου δώσουν 100...
Υπερβολές..
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, bbbb said:
50 minutes ago, mol said:
Άρα έχω φοιτητικό (το πώς έγινε ένας θεός ξέρει! Γιατί ΔΕΝ ήταν σίγουρα) 
Απλά είχε λήξει πριν κάτι μήνες το υπόλοιπο και έκανα ανανέωση προχθές (με cashback μάλιστα)

Vodafonara είναι αυτή.. Το απολαμβάνουμε όσο κρατήσει.. "ομοιοπαθων" και εγώ, χωρίς κάποια ενέργεια απο μεριας μου και φυσικά δε με χαλάει!!

Για κατάργηση το είχα, αλλά με 0.10 λεπτά πήρε παράταση για ένα εξάμηνο 😛 καλοδεχουμενα τα mb, όμως με το άθλιο σήμα θα είναι σα να μην τα είχα ποτέ 😄

Link to comment
Share on other sites

Just now, mol said:

Για κατάργηση το είχα, αλλά με 0.10 λεπτά πήρε παράταση για ένα εξάμηνο 😛 καλοδεχουμενα τα mb, όμως με το άθλιο σήμα θα είναι σα να μην τα είχα ποτέ 😄

καλησπέρα. δεν έχει καλό σήμα η βονταφον?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Alexandros201285 said:

καλησπέρα. δεν έχει καλό σήμα η βονταφον?

Εγώ είμαι μόνιμα με μονοψήφια mbps

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...