Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

58 minutes ago, Pppe said:

"Ολα καλα"? 

Οκ.

Ο bbbb το ειχε γραψει απο προχθες το θεμα σου.

Πες μας την εξελιξη.

Συγγνώμη, αλλά δεν αντιλαμβάνομαι τι εννοείς...

Δεν ήξερα πως δεν κάνουν rollover τα δωρεάν gb του shake με τα επί πληρωμή και από λάθος δικό μου επέλεξα τα δεύτερα.

Ρώτησα εάν υπάρχει κάποιος τρόπος που αγνοώ ώστε να μπορέσουν με κάποιο τρόπο να κάνουν rollover τα μαζεμένα (δωρεάν gb) και να μην χαθούν.

Εφόσον βάλω ξάνα κάρτα και επιλέξω τα δωρεάν gb εννοείται πως θα κάνουν rollover, πλην όμως ρώτησα εάν μπορώ να αποφύγω τα 12€ ξανά.

Τι ακριβώς να γράψω ως προς την εξέλιξη;

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pppe said:

"Ολα καλα"? 

Οκ.

Ο bbbb το ειχε γραψει απο προχθες το θεμα σου.

Πες μας την εξελιξη.

Ως προς αν τρώει πρώτα απο το shake το δωρεάν ή το πληρωμένο,προσωπικά δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί παίρνω και το εβδομαδιαίο bigbang combo και τρώει απο αυτά. Οταν θα είναι η εβδομάδα που θα πάνε πιο πέρα του bigbang, θα σου απαντήσω απο ποια θα μου τρώει μιας και σαν ημερομηνία και τα 2 λήγουν την ίδια αλλά το shake το δωρεάν το έκανα 2ο,αφου φυσικά την πάτησα πρώτα με το πληρωμένο και ενημέρωσα εδώ στο φόρουμ,ώστε να μην την πατήσει και άλλος..

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Εάν πάντως η σειρά με την οποία τα απεικονίζει στην εφαρμογή είναι και η σειρά που καταναλώνονται τότε, Αν και έκανα μέσα στη μέρα πρώτα το επί πληρωμή shake και μετά το δωρεάν, στη σειρά προηγείται το δωρεάν και μετά ακολουθεί το επί πληρωμή.

Link to comment
Share on other sites

On 22/7/2022 at 11:07 ΜΜ, balkos said:

Σε αριθμό cu δεν επιτρέπει να γίνει μεταφορά υπολοίπου και βγάζει το μνμ
Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ
Στο chat δεν έβγαλα άκρη. Ο εκπρόσωπος μου αναρτούσε συνέχεια τους όρους (οι οποίοι τηρούνται) και τον έκλεισα.
Το νούμερο είναι φοιτητικό.
Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει; 

Σε συνέχεια του παραπάνω μνμ μου και με βάση την απάντηση του Pppe (φταίει ότι έχει δηλωθεί ως <29 ετών για να μην έχει τέλη) παρέκαμψα το πρόβλημα πολύ απλά.  Πήγαμε στο gov.gr της κόρης μου. Έγινε διαγραφή του δηλωμένου τηλεφώνου. Την επόμενη ημέρα ολοκληρώθηκε η διαγραφή στη vodafone και δέχτηκε τη μεταφορά. Σε λίγες ημέρες θα ξαναδηλωθεί και όλα καλά.

ΥΓ. Αν ο αριθμός δεν πληροί τις προϋποθέσεις για να στείλει χρήματα βγάζει το μνμ
Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ

Edited by balkos
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση φορητότητας για cu για την προσφορά με τα απεριόριστα για 6 μήνες.

Γνωριζει κάνεις αν υπάρχει κάποιος κόφτης στην ταχύτητα μετά από κάποιο όριο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει όριο ταχύτητας. Απλά είναι γενικά δύσκολο να πιάνεις 24/7 αξιοπρεπή ταχύτητα στο δίκτυο κυρίως λόγω υπερφόρτωσης του δικτύου ειδικά κατά τις ώρες αιχμής ανάλογα φυσικά και την περιοχή που βρίσκεσαι. Θα έχεις σκαμπανεβάσματα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχει κόφτη αλλά ότι απλά δεν τραβάει το δίκτυο..

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα Χίο και Τουρκία και σκάει αυτόματη ενεργοποίηση του Daily travel pack. Στο μεταξύ ήμουν πολύ προσεκτικός και δεν άνοιξα ούτε δεδομένα ούτε κλίση ούτε τπτ.

Ζητάω τα λεφτά πίσω στο τσατ λέγοντας ότι δεν ζήτησα την ενεργοποίηση του πακέτου (7+ ευρώ) και ότι στο site δεν γράφουν κάτι για αυτόματη ενεργοποίηση και στέλνω το εν λόγω screenshot. Και τι μου λέει ο Θεός;; "Το γράφει στον αναλυτικό τιμοκατάλογο" και του λέω "ααα τόσο ευδιάκριτα δλδ"!!!🤣🤣🤣

Τεσπα μου τα δώσανε πίσω τα λεφτά και μπράβο τους.

Screenshot_2022-07-25-15-01-06-93_dc00545bd3b8828f033a02ac25b2d36d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χιο? Ελπιζω να περασες απο τα μερη μου! Μουσειο Μαστιχας! 👌

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, kalitexnis_g said:

Είμαι ανάμεσα Χίο και Τουρκία και σκάει αυτόματη ενεργοποίηση του Daily travel pack. Στο μεταξύ ήμουν πολύ προσεκτικός και δεν άνοιξα ούτε δεδομένα ούτε κλίση ούτε τπτ.

Ζητάω τα λεφτά πίσω στο τσατ λέγοντας ότι δεν ζήτησα την ενεργοποίηση του πακέτου (7+ ευρώ) και ότι στο site δεν γράφουν κάτι για αυτόματη ενεργοποίηση και στέλνω το εν λόγω screenshot. Και τι μου λέει ο Θεός;; "Το γράφει στον αναλυτικό τιμοκατάλογο" και του λέω "ααα τόσο ευδιάκριτα δλδ"!!!🤣🤣🤣

Τεσπα μου τα δώσανε πίσω τα λεφτά και μπράβο τους.

Screenshot_2022-07-25-15-01-06-93_dc00545bd3b8828f033a02ac25b2d36d.jpg

Καλά εγώ θα τον ρωτούσα πώς έγινε αυτόματη ενεργοποίηση αφού στο screenshot που τους έστειλες φαίνονται τα βήματα που χρειάζεται να γίνουν για να ενεργοποιηθεί η συγκριμένη υπηρεσία;;;;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, konstantinos77 said:

Καλά εγώ θα τον ρωτούσα πώς έγινε αυτόματη ενεργοποίηση αφού στο screenshot που τους έστειλες φαίνονται τα βήματα που χρειάζεται να γίνουν για να ενεργοποιηθεί η συγκριμένη υπηρεσία;;;;

Ή του το είχαν αυτόματα ενεργοποιημένο από την αρχή που πήρε τον αριθμό ή το είχε χρησιμοποιήσει στο παρελθόν.

Αυτά γράφει στον αναλυτικό τιμοκατάλογο.
"Ισχύει για 24 ώρες από την ώρα αγοράς του. Μετά την πάροδο του 24ώρου η υπηρεσία ανανεώνεται αυτόματα μόνο όταν ο συνδρομητής κάνει μια από τις παρακάτω ενέργειες (εξερχόμενη κλήση, αποστολή SMS, χρήση Data) και μόνο για τις ημέρες που ο συνδρομητής χρησιμοποιεί το κινητό του στο εξωτερικό."


Αν δεν στο απενεργοποίησε ο "Θεός" βλέπω αύριο , όταν θα χρησιμοποιήσεις το τηλ να σε χρεώνει πάλι. 
Θα σου πρότεινα να πας στις ρυθμίσεις, να βγάλεις την αυτόματη επιλογή δικτύου και να λoκάρεις τη Vodafone GR. 
Επίσης απενεργοποίησέ το καλού κακού. Στείλε SMS X στο 1338 (ελληνικό Χ είναι μια χαρά ίσως παίρνει και λατινικό)
Δοκίμασα στο δικό μου και όντως ήταν εξ'ορισμού ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ!!! Οπότε το απενεργοποίησα (γίνεται άμεσα).
Ξαναέστειλα το μνμ για επιβεβαίωση και όντως μου έβγαλε το μνμ "Η ΥΠΗΡΕΣΙΑ DAILY TRAVEL PACK ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΑΣ"

Edited by balkos
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, balkos said:

Ή του το είχαν αυτόματα ενεργοποιημένο από την αρχή που πήρε τον αριθμό ή το είχε χρησιμοποιήσει στο παρελθόν.

Αυτά γράφει στον αναλυτικό τιμοκατάλογο.
"Ισχύει για 24 ώρες από την ώρα αγοράς του. Μετά την πάροδο του 24ώρου η υπηρεσία ανανεώνεται αυτόματα μόνο όταν ο συνδρομητής κάνει μια από τις παρακάτω ενέργειες (εξερχόμενη κλήση, αποστολή SMS, χρήση Data) και μόνο για τις ημέρες που ο συνδρομητής χρησιμοποιεί το κινητό του στο εξωτερικό."


Αν δεν στο απενεργοποίησε ο "Θεός" βλέπω αύριο , όταν θα χρησιμοποιήσεις το τηλ να σε χρεώνει πάλι. 
Θα σου πρότεινα να πας στις ρυθμίσεις, να βγάλεις την αυτόματη επιλογή δικτύου και να λoκάρεις τη Vodafone GR. 
Επίσης απενεργοποίησέ το καλού κακού. Στείλε SMS X στο 1338 (ελληνικό Χ είναι μια χαρά ίσως παίρνει και λατινικό)
Δοκίμασα στο δικό μου και όντως ήταν εξ'ορισμού ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ!!! Οπότε το απενεργοποίησα (γίνεται άμεσα).
Ξαναέστειλα το μνμ για επιβεβαίωση και όντως μου έβγαλε το μνμ "Η ΥΠΗΡΕΣΙΑ DAILY TRAVEL PACK ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΑΣ"

Εγώ πάντως τίποτα από τα παραπάνω δεν έκανα.. εκτός κι αν η Τουρκία χρεώνει τα δεδομένα σαν τη Wind..

Το απενεργοποίησα και στην επιστροφή θα είμαι σε flight mode για αποφυγή κάθε περίεργης χρέωσης 😉

Link to comment
Share on other sites

Σε ολα τα νεα καρτοκινητα Vodafone ειναι προενεργοποιημενη η υπηρεσια daily travel pack. Οταν πρωτοβγηκε η υπηρεσια απο την Vodafone, ειχαμε ενημερωθει οτι με sms X στο 1338 απενεργοποιειται. Κατι το οποιο φροντιζω να κανω αμεσα σε οποια νεα sim πεφτει στα χερια μου.

Και αμα το χρειαστεις , κανεις οτι λετε παραπανω. Για το φοβο των Ιουδαιων, ολοι πρεπει να στελνουν Χ στο 1338 μολις παρουν νεα sim.

Edited by Pppe
Link to comment
Share on other sites

Σε ολα τα νεα καρτοκινητα Vodafone ειναι προενεργοποιημενη η υπηρεσια daily travel pack. Οταν πρωτοβγηκε η υπηρεσια απο την Vodafone, ειχαμε ενημερωθει οτι με sms X στο 1338 απενεργοποιειται. Κατι το οποιο φροντιζω να κανω αμεσα σε οποια νεα sim πεφτει στα χερια μου.
Και αμα το χρειαστεις , κανεις οτι λετε παραπανω. Για το φοβο των Ιουδαιων, ολοι πρεπει να στελνουν Χ στο 1338 μολις παρουν νεα sim.
Έτσι ακριβώς

Στην σιμ από φορητότητα ήταν ενεργοποιημένο

... καλά που το ανέφερε ο φίλος πιο πάνω γιατί την μεθεπόμενη εβδομάδα θα πάω στην Πόλη και θα μου έτρωγαν τα λεφτά μου....:)

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να δοκιμάσω την υπηρεσία που αγοράζεις από το υπόλοιπο και οι προυποθεσεις είναι για γέλια! Κοροϊδεύουν τον κόσμο κανονικότατα! 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Mobileras said:

Πήγα να δοκιμάσω την υπηρεσία που αγοράζεις από το υπόλοιπο και οι προυποθεσεις είναι για γέλια! Κοροϊδεύουν τον κόσμο κανονικότατα! 

Πώς γίνεται να αγοράσεις από το υπόλοιπο;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, p_k said:

Vodafone δεν έχεις;

Ναι αλλά από το τουρκικό δίκτυο εξαρτάται η χρέωση.. έτσι δεν είναι;

6 ώρες πριν, GMF80 said:

Χιο? Ελπιζω να περασες απο τα μερη μου! Μουσειο Μαστιχας! 👌

Σάμο πήγαινα.. 😉

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Pppe said:

Σε ολα τα νεα καρτοκινητα Vodafone ειναι προενεργοποιημενη η υπηρεσια daily travel pack. Οταν πρωτοβγηκε η υπηρεσια απο την Vodafone, ειχαμε ενημερωθει οτι με sms X στο 1338 απενεργοποιειται. Κατι το οποιο φροντιζω να κανω αμεσα σε οποια νεα sim πεφτει στα χερια μου.

Και αμα το χρειαστεις , κανεις οτι λετε παραπανω. Για το φοβο των Ιουδαιων, ολοι πρεπει να στελνουν Χ στο 1338 μολις παρουν νεα sim.

Άρα με την καινούργια κάρτα ενεργοποιούμε 4g και ειδοποίηση κλίσεων και απενεργοποιούμε DTP .. 🤣🤣

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kalitexnis_g said:

Άρα με την καινούργια κάρτα ενεργοποιούμε 4g και ειδοποίηση κλίσεων και απενεργοποιούμε DTP .. 🤣🤣

Στέλνουμε και Κ στο 1252 για να μη μας τρώει €πουλα όταν τελειώνει το πακέτο δεδομένων μας🤪🤪.
Σαν πολλά να έχουμε να κάνουμε.
Ας τα συνοψίσει κάποιος!

Edited by balkos
Link to comment
Share on other sites

Το Κ στο 1252 είναι περιττό στις νέες συνδέσεις γιατί είναι ήδη ενεργό. Η ειδοποίηση κλήσεων είναι ενεργή μαζί με τηλεφωνητή, αν θέλετε να τον απενεργοποιήσετε πατάτε ##002# και μετά καλείτε 1285, πληκτρολογείτε 112 και μετά καλείτε ξανά και πληκτρολογείτε 21

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, νομίζω, ναι, ο blizard είχε δίκιο: Όσο αφορά τα data, είτε no data μηδέν ευρώ , είτε εάν θες "κανονική" ως άριστη ταχύτητα/ποιότητα πας στις άλλες εταιρίες, ειδικά την πράσινη με την κάλυψη σχεδόν παντού αξιόπιστα.

Για budget καρτοκιητά data η CU είναι ό,τι πρέπει: Ειδικά με συδυασμούς που μπορεί να βρει κανεις εδώ στο myphone για αυτό το καλοκαιρι θα μπορούσε να έχει τα πάντα όλα με ελάχιστα ευρώ, όχι ικανοποιητικές ταχύτητες όμως.

Αν συνεχιστεί αυτό και το χειμώνα, πχ που οι άλλες 2 εταιρίες θα έχουν μάλλον τα unlimited data 30 ημερών στα 15Ε, θα προτιμήσω budget καρτοκινητή CU. Δεν έχω και υψηλές απαιτήσεις ταχύτητας εγώ ειδικά: Αν με 5Ε έδινε τα 100γίγα το μήνα, θα "ήμουν μέσα" όλο το 2022-23. Και καλό για όλους μας: Αλλιώς no data.

 

Υ.Γ.: Για να προλάβω κάποιους να με ρωτήσουν: "Πώς ενώ η κανονική τιμή για τα 100GB μας έλεγες ότι για αυτή τη δεκαετία 20's είναι 3Ε, τώρα θα δώσεις 5Ε;" , να απαντήσω ότι δίνω ευχαρίστως τα 2Ε παραπάνω (με αντάλλαγμα φθηνή τιμή για να έχω απλά data) προκειμένου να αναπτύξει η Vodafone το δίκτυό της σε βάθος χρόνου αφού ειδικά την πράσινη (με την κληρονομιά των παπούδων μας από 50΄s ακόμα) δεν μπορεί με τίποτα προς το παρόν 5ετία να την φτάσει. Αρκεί να μη μας το βγάλει ξινό την ευκαιρία που ελπίζω πολλοί % από μας να της δώσουμε μετά το 2025, αν καταφέρει και πλησιάσει την πράσινη.

Την μπλε δεν ασχολούμαι καν: Ο "λαγός" αργά ή γρήγορα "καίγεται" πριν την ισορροπία της κούρσας ("τερματισμός").

Edited by Pppe
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα γυρω στις 23:15 να βλέπω νετφλιξ. Ξαφνικά η εικόνα άρχισε να θολώνει. Κοιτάω το ρολόι. 00:00 ακριβώς! Αλλάζω χοτσποτ απο άλλη εταιρια. Καθαρίζει η εικόνα. Συνεχίζω το Brooklyn 99. 

Επιβεβαιώθηκαν οι υποψίες μου για τον κόκκινο κόφτη... 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...