Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

18 ώρες πριν, Pppe said:

οι κρύσταλοι για επι πληρωμεί πακέτα Big Bang στο μισό.

Επέστρεψαν στο κανονικό. Συννενόηση μπουζούκι στην βονταφονάρα... 

Edited by Mobileras

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, bbbb said:

Ετσι να μπουν όλοι να γίνει χαμός και να μας πουλάνε ταχύτητες gprs 🤣

Γρήγορο είναι το GPRS.

Ιδανική περίπτωση θα ήταν το wap over csd, αν το θυμάται κάποιος.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, p_k said:

Γρήγορο είναι το GPRS.

Ιδανική περίπτωση θα ήταν το wap over csd, αν το θυμάται κάποιος.

Wap σε ΝΟΚΙΑ 7110. Εμπειρία!!

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, kalitexnis_g said:

Wap σε ΝΟΚΙΑ 7110. Εμπειρία!!

Υπέρτατη συσκευή!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στην κάρτα της cu όταν είχα κλήση κοβόταν το διαδίκτυο και αυτό ήταν ο κανόνας με πολλά προβλήματα στο webex κλπ.
Πριν 1-2 μήνες αυτό έπαψε να ισχύει στη Λυκόβρυση που είναι το πρώτο μου σπίτι και μπορούσα να μιλάω και να έχω δίκτυο.
Από χθες παρατήρησα ότι το ίδιο συμβαίνει και στο άλλο μου σπίτι στη Ν.Ιωνία.
Υποθέτω ότι έχει να κάνει με τις νέες κεραίες για το 5g αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Δεν έχω ενεργοποιήσει volte ή wifi calling ούτε το κινητό μου υποστηρίζει 5G (hyuawei p40 lite).
Ξέρει κανείς τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Ναι λογικά με αυτό έχει να κάνει και από τη στιγμή που και η Vodafone πλέον έχει αρχίσει να ανακοινώνει περιοχές όπου θα κλείσει από φέτος εντελώς το 3G τότε ακόμη και στις περιοχές που όταν μίλαγες από 4G σε γύρναγε σε 3G και είχες δίκτυο τώρα θα σε γυρνάει σε 2G αφου δεν υποστηρίζει volte η συσκευή σου με αποτέλεσμα και πάλι να μην μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου

Link to comment
Share on other sites

Έχει σχέση με το εάν dual sim μπορούν να δουλεύουν και οι 2 sim ταυτόχρονα, η μια σε κινητό για ομιλία και η άλλη σε router για data, που έχουν αναφερθεί σε προηγούμενα posts περιπτώσεις όπου μπορούν και οι 2 sim να δουλεύουν ταυτόχρονα χωρίς να επηρεάζει η μια τη λειτουργία της άλλης;

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Pppe said:

Έχει σχέση με το εάν dual sim μπορούν να δουλεύουν και οι 2 sim ταυτόχρονα, η μια σε κινητό για ομιλία και η άλλη σε router για data, που έχουν αναφερθεί σε προηγούμενα posts περιπτώσεις όπου μπορούν και οι 2 sim να δουλεύουν ταυτόχρονα χωρίς να επηρεάζει η μια τη λειτουργία της άλλης;

Σε δύο κινητά πάντως ταυτόχρονα δεν γίνεται.

Τώρα το αν παίζει ρόλο το ότι η μία θα είναι σε κινητό και η άλλη σε ρούτερ, δεν γνωρίζω τι παίζει. Έχω την εντύπωση όμως ότι ούτε και στην περίπτωση αυτή γίνεται.

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 12/6/2022 at 10:30 ΜΜ, bbbb said:

Εν τω μεταξυ απο αυριο συμφωνα με την ανακοίνωση που έχουν βγάλει καταργούνται τα Combo και Combo l ενώ θα πρέπει και το data Nights να γίνει data unlimited nights. Θα δούμε αν οι συνδρομητές του combo με τη μετακίνηση τους στο Combo M αν θα μεταφερθούν και τα λεπτά ομιλίας και Megabyte προσωπικά δεν είχα αυτό το πακέτο αλλά από περιέργεια θα ήθελα να ξέρω αν έγινε μεταφορά ή αν χάθηκαν οι παροχές.

Παρατείνονται όλα με τα νέα πακέτα, μετά την κατάργηση των παλιών:

εικόνα_Viber_2022-06-18_12-30-35-068.jpg

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, p_k said:

Σε δύο κινητά πάντως ταυτόχρονα δεν γίνεται.

Τώρα το αν παίζει ρόλο το ότι η μία θα είναι σε κινητό και η άλλη σε ρούτερ, δεν γνωρίζω τι παίζει. Έχω την εντύπωση όμως ότι ούτε και στην περίπτωση αυτή γίνεται.

 

Εγώ είχα κάποτε σε cosmote.. η οδηγία ήταν πως δεν πρέπει να είναι και οι 2 ανοικτές ακριβώς γι αυτόν το λόγο.  Τώρα αν η Voda μπορεί να διακρίνει σε ποια σιμ θέλεις να δέχεσαι τις κλίσεις και σε ποια τα δεδομένα, άλλο θέμα..

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, kalitexnis_g said:

Εγώ είχα κάποτε σε cosmote.. η οδηγία ήταν πως δεν πρέπει να είναι και οι 2 ανοικτές ακριβώς γι αυτόν το λόγο.  Τώρα αν η Voda μπορεί να διακρίνει σε ποια σιμ θέλεις να δέχεσαι τις κλίσεις και σε ποια τα δεδομένα, άλλο θέμα..

Ναι, σαφώς.

Εάν η μία συσκευή είναι κλειστή δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Ταυτόχρονα δεν μπορούν να δουλεύουν και οι δύο.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, bbbb said:

Ναι λογικά με αυτό έχει να κάνει και από τη στιγμή που και η Vodafone πλέον έχει αρχίσει να ανακοινώνει περιοχές όπου θα κλείσει από φέτος εντελώς το 3G τότε ακόμη και στις περιοχές που όταν μίλαγες από 4G σε γύρναγε σε 3G και είχες δίκτυο τώρα θα σε γυρνάει σε 2G αφου δεν υποστηρίζει volte η συσκευή σου με αποτέλεσμα και πάλι να μην μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου
 

Ναι αλλά ο balkos λέει ότι μπορεί να κάνει την δουλειά του!! Λέω εγώ τώρα μήπως με τις καινούργιες κεραίες ενεργοποιούνται συχνότητες σε smartphones ή roms που πριν δεν ήταν συμβατά με το Volte της εκάστοτε εταιρίας; (πχ Poco F3 με Global rom και Global EEA rom που υπάρχει το συγκεκριμένο πρόβλημα με το Volte) και ενεργοποιούν αυτόματα και το Volte με την αφαίρεση του 3G;; 😉

3 minutes ago, kalitexnis_g said:

Εγώ είχα κάποτε σε cosmote.. η οδηγία ήταν πως δεν πρέπει να είναι και οι 2 ανοικτές ακριβώς γι αυτόν το λόγο.  Τώρα αν η Voda μπορεί να διακρίνει σε ποια σιμ θέλεις να δέχεσαι τις κλίσεις και σε ποια τα δεδομένα, άλλο θέμα..

Από προσωπικό ψάξιμο δεν γίνεται να λειτουργούν ταυτόχρονα οι δύο sims γιατί έχει να κάνει με τον τρόπο λειτουργίας του GSM.
Και επιβεβαιώνω και εγώ ότι Dual Sims σε smartphone και router δεν λειτουργούν ταυτόχρονα!

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, konstantinos77 said:

Ναι αλλά ο balkos λέει ότι μπορεί να κάνει την δουλειά του!! Λέω εγώ τώρα μήπως με τις καινούργιες κεραίες ενεργοποιούνται συχνότητες σε smartphones ή roms που πριν δεν ήταν συμβατά με το Volte της εκάστοτε εταιρίας; (πχ Poco F3 με Global rom και Global EEA rom που υπάρχει το συγκεκριμένο πρόβλημα με το Volte) και ενεργοποιούν αυτόματα και το Volte με την αφαίρεση του 3G;; 😉

Από προσωπικό ψάξιμο δεν γίνεται να λειτουργούν ταυτόχρονα οι δύο sims γιατί έχει να κάνει με τον τρόπο λειτουργίας του GSM.
Και επιβεβαιώνω και εγώ ότι Dual Sims σε smartphone και router δεν λειτουργούν ταυτόχρονα!

 Αυτό που αναφέρεις με την ενεργοποίηση του volte και σε παλιές ασύμβατες μέχρι τώρα συσκευές, μακάρι να συμβεί

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

On 16/6/2022 at 10:08 ΜΜ, blizard said:

Ας κάνω και μια επανάληψη τι εχω καταλάβει μέχρι τώρα για τις προσφορές σε νέους αριθμούς  cu για ακόμα πιο φτηνά και περισσότερο μπέρδεμα  😉

 

Το cash back φαίνεται να μην δουλέυει  ... ίσως επιτρέπουν μόνο ενα cash - back αριθμό  cu ανα χρήστη ? γράφει δεν είναι διαθέσιμο . Το big bang δουλέυει αλλά δεν κατάφερα με ένα κινητό android να κάνω έυκολα την αλλαγή  .

 

Το Cash Back έχει όντως πρόβλημα σε κάποιες συσκευές, ιδίως παλαιότερες (από 2020 και πριν).

Δουλεύει σε νεότερες συσκευές με παροδικά προβλήματα, βεβαίως, αλλά δουλεύει, όχι όπως παραπάνω σε κάποιες συσκευές που δεν "ανοίγει" ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, bbbb said:

 Αυτό που αναφέρεις με την ενεργοποίηση του volte και σε παλιές ασύμβατες μέχρι τώρα συσκευές, μακάρι να συμβεί

Ε ναι, έχει μία λογική, γιατί με το κλείσιμο των 3g κεραιών μετά οι συσκευές που είναι 4G με Volte αλλά δεν είναι "συμβατές" με τα  Ελληνικά δίκτυα κατά την διάρκεια τηλεφωνικών κλήσεων θα γυρνάνε σε 2G, που σημαίνει No Internet (και δεν είναι και λίγα αυτά τα smartphones...).
Πιστεύω ότι τα γνωρίζουν πιο καλά από εμάς και θα πράξουν τα ανάλογα... 😉

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως τόσο πολλές αυτές οι συσκευές;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, p_k said:

Είναι όντως τόσο πολλές αυτές οι συσκευές;

Είναι αρκετές, εγώ αυτό έχω καταλάβει. Απλά πολλοί μπορούν με κωδικούς μέσω του dialer στο smartphone να απενεργοποιήσουν τον έλεγχο που γίνεται από το δίκτυο για το Volte και αντίστοιχα το VoWiFi και να δουλέψουν, αλλά αυτός ο τρόπος πρώτον είναι για "ψαγμένους" και δεύτερον δεν είναι ο επίσημος... 😉 (Και δεν λειτουργεί και σε όλα τα smartphones...)
Θέλω να πιστεύουν ότι θα το κάνουν με το κλείσιμο των 3G κεραιών γιατί θα έχουν πολλά παράπονα... 😉

Link to comment
Share on other sites

Έχει σχέση με το εάν dual sim μπορούν να δουλεύουν και οι 2 sim ταυτόχρονα, η μια σε κινητό για ομιλία και η άλλη σε router για data, που έχουν αναφερθεί σε προηγούμενα posts περιπτώσεις όπου μπορούν και οι 2 sim να δουλεύουν ταυτόχρονα χωρίς να επηρεάζει η μια τη λειτουργία της άλλης;
Εγώ που είχα δοκιμάσει τη πρωτη σε κινητό με ανοιχτά δεδομένα σε 4G only που δεν υποστηριζε VOLTE και άρα δεν δεχόταν κλησεις σαν ρουτερ και τη δεύτερη σε αλλο κινητό κανονικά με κλειστά δεδομένα δε λειτουργούσε σωστά. Tα δεδομένα κολλαγαν πολλες φορές και δεν είχα ίντερνετ στο tethering και έπρεπε να το βάλω σε λειτουργία πτήσεις για να ξεκολλήσει και το πιο σημαντικό οι κλήσεις πήγαιναν στο κινητό με τα δεδομένα και έβγαζε κατειλημενο. Από ότι κατάλαβα η συσκευή με δεδομένα ανοιχτά αυτή βλέπει το δίκτυο πρώτα και δέχεται τις κλήσεις. Αρα σε ρουτερ θα χάνεις τις κλήσεις σου. Εγώ τουλάχιστον έβλεπα απόντα μηνύματα ποιος με έπαιρνε. Εσύ από το ρουτερ θα δυσκολευτείς. Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις μια κάρτα FROG για το καλοκαίρι, να την βάλεις στο ρουτερ και να βάλεις VOUCHER κάρτα των 10 ευρώ για το καλοκαίρι. Πιο φτηνά θα σου έρθει.
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, pn1fon1 said:
3 ώρες πριν, Pppe said:
Έχει σχέση με το εάν dual sim μπορούν να δουλεύουν και οι 2 sim ταυτόχρονα, η μια σε κινητό για ομιλία και η άλλη σε router για data, που έχουν αναφερθεί σε προηγούμενα posts περιπτώσεις όπου μπορούν και οι 2 sim να δουλεύουν ταυτόχρονα χωρίς να επηρεάζει η μια τη λειτουργία της άλλης;

Εγώ που είχα δοκιμάσει τη πρωτη σε κινητό με ανοιχτά δεδομένα σε 4G only που δεν υποστηριζε VOLTE και άρα δεν δεχόταν κλησεις σαν ρουτερ και τη δεύτερη σε αλλο κινητό κανονικά με κλειστά δεδομένα δε λειτουργούσε σωστά. Tα δεδομένα κολλαγαν πολλες φορές και δεν είχα ίντερνετ στο tethering και έπρεπε να το βάλω σε λειτουργία πτήσεις για να ξεκολλήσει και το πιο σημαντικό οι κλήσεις πήγαιναν στο κινητό με τα δεδομένα και έβγαζε κατειλημενο. Από ότι κατάλαβα η συσκευή με δεδομένα ανοιχτά αυτή βλέπει το δίκτυο πρώτα και δέχεται τις κλήσεις. Αρα σε ρουτερ θα χάνεις τις κλήσεις σου. Εγώ τουλάχιστον έβλεπα απόντα μηνύματα ποιος με έπαιρνε. Εσύ από το ρουτερ θα δυσκολευτείς. Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις μια κάρτα FROG για το καλοκαίρι, να την βάλεις στο ρουτερ και να βάλεις VOUCHER κάρτα των 10 ευρώ για το καλοκαίρι. Πιο φτηνά θα σου έρθει.

Όπως πολύ σωστά ανάφερες πρέπει να μπει μία από τις δύο sims σε λειτουργία πτήσης, δεν χρειάζεται να κλείνεις τελείως το smartphone.
Υπάρχει στην Vodafone και η υπηρεσία Voice MMS που λειτουργεί σαν τον τηλεφωνητή και είναι δωρεάν!!
Αυτήν έχω ενεργοποιημένη εγώ όταν λειτουργώ την sim με το router.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, blizard said:

... απλά δεν δουλέυει για το νέο αριθμό με τα bonus πού πήρα πρόσφατα στο όνομά μου (due to service unavailability we cannot retrieve your personal info)...  ισως είναι κάποιο τεχνικό θέμα η κάτι έκανα στραβά, ίσως επειδή το θεωρούν προσφορά να μην δουλευει για 3 μηνες , ισως να μην δουλευει στις σιμ με προσφορά  , να μην επιτρέπει 2 ανα άτομο ? ... θα δουμε. Το Big  bang (εστω και αν πρεπει να καθαρίσεις πρώτα την cashe) δουλέυει , όπως και  ότι άλλο.

Έτσι ακριβώς και στον δικό μου αριθμό που τον έφερα με φορητότητα και 3μηνο bonus

Link to comment
Share on other sites

Πλακώσαν σε όλους προσφορές σήμερα. Τι παίχτηκε; Ζαλίστηκαν από τα handovers του δικτύου και δίνουν αβέρτα πράμα; 🤣

Screenshot_20220618-202133_Messages.jpg

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, johnny_htc said:

Πλακώσαν σε όλους προσφορές σήμερα. Τι παίχτηκε; Ζαλίστηκαν από τα handovers του δικτύου και δίνουν αβέρτα πράμα; 🤣

Screenshot_20220618-202133_Messages.jpg

Αξίζει αυτό; Σε αφήνει να διακόψεις στους 2 μήνες premium χωρίς κάποια ποινή; Επίσης ο κωδικός του CU που μπαίνει;

(δεν είχα ποτέ revolut και δε γνωρίζω τη διαδικασία της εγγραφής της..)

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...