Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα έπρεπε ήδη να έχουν απαντήσει.

 

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mobileras said:

Ισως περιμενει τι θα δώσει σε data η Κοσμοτε, ωστε να εχει ολόκληρη εικόνα για να αποφασισει τι θα δωσει. 

Η Cosmote δεν πρόκειται να δώσει κάτι παραπάνω από αυτά που έχει ήδη δώσει, το ίδιο και η Wind. Αν η Vodafone αποφασίσει να μην απαντήσει, αυτή θα χάσει. Εγώ θέλω να δω αν θα υπάρξουν αντιδράσεις στις 15 Μαρτίου για το Shake του ενός ευρώ. Όπως είχε πει στο πρόσφατο παρελθόν συμφορουμίτης (και συμφωνώ απόλυτα μαζί του), αναφορικά με την κατάργηση της δεκάευρης ανανέωσης και του επτάευρου φοιτητικού πακέτου, το θελήσαμε, έγινε. Αν δεν το θέλαμε, δεν θα είχε γίνει. Αν πραγματικά θέλουμε δωρεάν ενίσχυση του shake χωρίς το χαράτσι του ενός ευρώ, θα γίνει. Αν πάλι αναπαράγουμε τις ανακοινώσεις της εταιρείας, χειροκροτούμε και ζητωκραυγάζουμε επειδή υπάρχει το big bang (που στην τελική, αυτό υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια, δεν έδωσε τίποτα καινούργιο όπως ο ανταγωνισμός), θα πληρώσουμε το χαράτσι. Θα κουνάμε το κινητό και από το κούνημα, θα πέφτει ένα ευρώ. Ομοίως, αν πραγματικά θέλουμε απεριόριστα λεπτά ομιλίας προς όλους και διπλασιασμό όλων των πακέτων δεδομένων, θα γίνει. Αν πάλι λέμε ναι σε όλα, επειδή η εταιρεία μας προσέλαβε και μας γλύτωσε από τα δεσμά της φτώχειας και της ανεργίας, θα αρκεστούμε στο να ζηλεύουμε τους συνδρομητές των άλλων δύο εταιρειών. Τόσο απλά!

Link to comment
Share on other sites

Το λάθος σου είναι που νομίζεις ότι εμείς που χρησιμοποιούμε το cu ως βασικό επειδή καλύπτει μια ανάγκη μας, μια συγκεκριμένη ανάγκη μας,ότι θα μας έχει για πάντα εδώ αν βρούμε κάτι καλύτερο στον ανταγωνισμό. Εγώ πάντως δεν ζηλεύω τους συνδρομητές των άλλων 2 εταιρειών, επειδή προσωπικά είμαι συνδρομητής και των 3 εταιρειών και ανάλογα την ανάγκη που προκύπτει κάθε μήνα,εκει βάζω κάρτα.

Οσο για το χαράτσι που λες στις 15/3 θα υπάρξουν αντιδράσεις αν το κάνει όπως η Q ή αποφασίσει να μην το δίνει καθόλου. Τότε έλα να το ξανασυζητήσουμε..

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Mobileras said:

Ισως περιμενει τι θα δώσει σε data η Κοσμοτε, ωστε να εχει ολόκληρη εικόνα για να αποφασισει τι θα δωσει. 

Κάτι γενικότερα ψάχνουν και περιμένουν αλλά όχι αυτό. Η cosmote έδωσε 4gb στα 8.5€ απο 2gb που ήταν πρώτα και το cu άμεσα σχεδόν μείωσε την τιμή του 10€υρου πακέτου επίσης στα 8.5€ και έδωσε 5gb.. Oπότε όταν είναι να απαντήσουν άμεσα,μια χαρά απαντάνε..

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, bbbb said:

Το λάθος σου είναι που νομίζεις ότι εμείς που χρησιμοποιούμε το cu ως βασικό επειδή καλύπτει μια ανάγκη μας, μια συγκεκριμένη ανάγκη μας,ότι θα μας έχει για πάντα εδώ αν βρούμε κάτι καλύτερο στον ανταγωνισμό. Εγώ πάντως δεν ζηλεύω τους συνδρομητές των άλλων 2 εταιρειών, επειδή προσωπικά είμαι συνδρομητής και των 3 εταιρειών και ανάλογα την ανάγκη που προκύπτει κάθε μήνα,εκει βάζω κάρτα.

Εσένα όχι, δεν είπα ότι θα σε έχει για πάντα δεμένο η εταιρεία. Το ίδιο και εμένα. Και εγώ δύο νούμερα έχω, ένα WU προνομιακό (βασικό) και ένα CU φοιτητικό (δευτερεύον). Οι εργαζόμενοι όμως που από χθες έσπευσαν να μου επιτεθούν επειδή δήθεν προωθώ την πράσινη εδώ μέσα, πάντα στο CU θα είναι, όποια πολιτική και αν ακολουθήσει η εταιρεία στο μέλλον. Και όταν το Σεπτέμβριο το shake από 2GB με 1€ θα γίνει 3GB με 2€, τα Χριστούγεννα 4GB με 3€ και μέσα σε μία διετία θα καταλήξει να δίνει 6GB με 8,5€, δηλαδή να είναι η αυτόματη ενεργοποίηση του Surf&Email, ενώ η πράσινη θα δίνει 10GB για ένα μήνα και 20GB για μία εβδομάδα δωρεάν με τα Token, θα μας λένε ότι η Vodafone χρεώνει ακριβότερα, επειδή υπάρχει το big bang και παίρνεις από εκεί όσα GB θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τον συλλογισμό σου. Απλά θεωρώ προσωπικά εντελώς απίθανο να ξεφύγει τόσο αρνητικά το cu σε σχέση με το whatsup.. Kαι θα μου πεις "μα ήδη ξέφυγε απο την στιγμή που δεν έδωσε ακόμη την απεριόριστη ομιλία".. Αυτό θεωρώ ότι θα το διορθώσει εντός Μαρτίου,ελπίζοντας παράλληλα ότι εντός Μαρτίου θα φτάσει και τον στόχο που έλεγαν για το 5g...

Eπίσης διαφωνώ με τον όρο "εργαζόμενοι" που λες. Εγώ βλέπω ικανοποιημένους-καταναλωτές σαν εμένα που το cu δίνει κάτι που δεν δίνουν οι άλλοι 2 και γιαυτο το υπερασπίζονται. Οχι ότι δεν υπάρχουν και εργαζόμενοι και καλώς κατά την γνώμη μου πρέπει να υπάρχουν σε ένα φόρουμ σαν το myphone που φιλοξενεί τόσο κόσμο αλλά μην βλέπουμε παντού "εργαζόμενους" επειδή κάποιος δεν συμφωνεί με τον τρόπο σκέψης μας

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bbbb said:

Κάτι γενικότερα ψάχνουν και περιμένουν αλλά όχι αυτό. Η cosmote έδωσε 4gb στα 8.5€ απο 2gb που ήταν πρώτα και το cu άμεσα σχεδόν μείωσε την τιμή του 10€υρου πακέτου επίσης στα 8.5€ και έδωσε 5gb.. Oπότε όταν είναι να απαντήσουν άμεσα,μια χαρά απαντάνε..

Ναι, έδωσε όπως λες 5GB με 8,5€ (που και το What's Up τα δίνει, αλλά μόνο στην αυτόματη ενεργοποίηση του πακέτου), το έκανε όμως επιλεκτικά: Δεν έδωσε 6GB στο Giga Week (έδωσε μόνο 4), δεν έδωσε 6GB στο Giga 2 Days (έδωσε μόνο 4), δεν έδωσε 6GB στο Giga Day L (έδωσε μόνο 3), δεν έδωσε 2GB στο Giga Day (έδωσε μόνο 1), δεν έδωσε 1,5, 2 ή 2,5GB στο Shake (έδωσε μόνο 1,2 και σε δύο εβδομάδες, θα δώσει 2GB με 1€ χαράτσι). Επομένως, απαντά στις κινήσεις του ανταγωνισμού επιλεκτικά, μόνο στις περιπτώσεις όπου θεωρεί ότι η "απάντηση" δεν θα μειώσει σημαντικά το κέρδος της.

Link to comment
Share on other sites

όταν κάποιος από μας δηλώνει ότι μιλάει 40' το μήνα προφανώς δε σημαίνει ότι έκοψε την καλημέρα σε όλους. απλά μετέφερε το σύνολο της προσωπικής του επικοινωνίας καθώς και τις λιγότερο σημαντικές επικοινωνίες εργασίας σε λύσεις viber, whatsapp, skype, betamax και περίσσεψαν 40' για κρίσιμες επικοινωνίες.

οι πάροχοι που έδωσαν απεριόριστη ομιλία δεν το έπραξαν γιατί ξαφνικά μας αγάπησαν.

ξύπνησαν από τον ύπνο τους, κοίταξαν το ρολόι τους και συνειδητοποίησαν σε πιο αιώνα βρίσκονται.

δεν ανταγωνίζονται ο έναν τον άλλο (εντάξει, το κάνουν και αυτό), ανταγωνίζονται κάθε λογής voip λύση που τους ροκανίζει την πίτα. προφανώς αυτό σημαίνει ότι τα φθηνά πακετάκια σιγά σιγά θα μας αποχαιρετίσουν και θα απομείνουν τα απεριόριστα καθιστώντας το καρτοκινητό μηνιαίο συμβόλαιο.

 

μη σφάζεστε λοιπόν για το ποιος πάροχος είναι πιο γενναιόδωρος, διαλέξτε προϊόν και βολευτείτε

Link to comment
Share on other sites

Εσένα όχι, δεν είπα ότι θα σε έχει για πάντα δεμένο η εταιρεία. Το ίδιο και εμένα. Και εγώ δύο νούμερα έχω, ένα WU προνομιακό (βασικό) και ένα CU φοιτητικό (δευτερεύον). Οι εργαζόμενοι όμως που από χθες έσπευσαν να μου επιτεθούν επειδή δήθεν προωθώ την πράσινη εδώ μέσα, πάντα στο CU θα είναι, όποια πολιτική και αν ακολουθήσει η εταιρεία στο μέλλον. Και όταν το Σεπτέμβριο το shake από 2GB με 1€ θα γίνει 3GB με 2€, τα Χριστούγεννα 4GB με 3€ και μέσα σε μία διετία θα καταλήξει να δίνει 6GB με 8,5€, δηλαδή να είναι η αυτόματη ενεργοποίηση του Surf&Email, ενώ η πράσινη θα δίνει 10GB για ένα μήνα και 20GB για μία εβδομάδα δωρεάν με τα Token, θα μας λένε ότι η Vodafone χρεώνει ακριβότερα, επειδή υπάρχει το big bang και παίρνεις από εκεί όσα GB θέλεις.
ακριβώς όμως!!! το πετύχες αυτή φορά και εις τον αιώνα των αιώνων αμήν
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, arjuna said:

όταν κάποιος από μας δηλώνει ότι μιλάει 40' το μήνα προφανώς δε σημαίνει ότι έκοψε την καλημέρα σε όλους. απλά μετέφερε το σύνολο της προσωπικής του επικοινωνίας καθώς και τις λιγότερο σημαντικές επικοινωνίες εργασίας σε λύσεις viber, whatsapp, skype, betamax και περίσσεψαν 40' για κρίσιμες επικοινωνίες.

οι πάροχοι που έδωσαν απεριόριστη ομιλία δεν το έπραξαν γιατί ξαφνικά μας αγάπησαν.

ξύπνησαν από τον ύπνο τους, κοίταξαν το ρολόι τους και συνειδητοποίησαν σε πιο αιώνα βρίσκονται.

δεν ανταγωνίζονται ο έναν τον άλλο (εντάξει, το κάνουν και αυτό), ανταγωνίζονται κάθε λογής voip λύση που τους ροκανίζει την πίτα. προφανώς αυτό σημαίνει ότι τα φθηνά πακετάκια σιγά σιγά θα μας αποχαιρετίσουν και θα απομείνουν τα απεριόριστα καθιστώντας το καρτοκινητό μηνιαίο συμβόλαιο.

 

μη σφάζεστε λοιπόν για το ποιος πάροχος είναι πιο γενναιόδωρος, διαλέξτε προϊόν και βολευτείτε

Φίλε μου, σε πολλά από όσα λες έχεις δίκιο, επίτρεψέ μου ωστόσο να σταθώ σε δύο σημεία: 1) Οι voip λύσεις που αναφέρεις, όσο και αν φαίνονται ελκυστικές και κερδίζουν έδαφος, εξακολουθούν (και θα εξακολουθήσουν για αρκετά χρόνια ακόμη) να αποτελούν μειοψηφία των συνδρομητών. Μετά τα μνημόνια και την οικονομική κρίση, πολλής κόσμος διέκοψε οριστικά τα συμβόλαια και πλέον, χρησιμοποιούν την καρτοκινητή (όλων των εταιρειών), εκτός από τους νέους και "ψαγμένους", οικογενειάρχες, μεγάλης ηλικίας άτομα, ηλικιωμένοι, ακόμη και επαγγελματίες. Συνεπώς, οι κλήσεις ομιλίας μέσω κινητού δικτύου, δεν αποτελούν (και ούτε πρόκειται να αποτελέσουν σύντομα) παρελθόν για τον πολλή κόσμο, δεν έχουν γίνει δηλαδή κάτι σαν τα μηνύματα SMS. Επομένως, υπάρχει αρκετός κόσμος που χρησιμοποιεί πολλά λεπτά ομιλίας, και στον οποίο τα απεριόριστα θα φανούν ιδιαίτερα χρήσιμα κυρίως για ψυχολογικούς λόγους, καθώς δεν θα αγχώνεται να μετρά συνεχώς μήπως του τελειώσουν τα λεπτά. 2) Αναφορικά με τα φθηνά "πακετάκια", και αυτά είναι για λίγους "ψαγμένους" και μόνο, καθώς οι πρακτικά ελάχιστες παροχές που προσφέρουν, δε μπορούν να ανταποκριθούν στις σύγχρονες ανάγκες του μέσου χρήστη. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελούν τα countdown της πορτοκαλί, τα οποία, ακόμη και αν αγνοήσουμε εντελώς τον παράγοντα ομιλία, προσφέρουν ελάχιστα δεδομένα. Προκειμένου ένα τέτοιο πακέτο να καλύψει τις ανάγκες σου, προϋποτίθεται ότι θα περνάς τις περισσότερες ώρες σου στο σπίτι με wifi, επομένως δεν θα χρειάζεσαι αρκετά το κινητό. Σε αυτή την περίπτωση όμως ακυρώνεται όλη μας η συζήτηση. Τα σύγχρονα πακέτα κινητής τηλεφωνίας, θα πρέπει να είναι σε θέση να αντικαταστήσουν σε μεγάλο βαθμό και τη σταθερή τηλεφωνία, όχι να αυτοπεριορίζονται ως έσχατη λύση ανάγκης. Δεν είναι δυνατόν να δίνεις ένα χιλιάρικο ή και παραπάνω (πολύ πλέον το δίνουν) για να αγοράσεις μία συσκευή, η οποία θα προορίζεται για ελάχιστη χρήση σε μία ώρα ανάγκης. Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

@Gm87Καθε μερα σπαταλας χρονο να κραξεις την Vodafone ενω θα μπορουσες να παιξεις το παιχνιδακι και να βγεις διπλα κερδισμενος.

Κατα τα αλλα εισαι τοσο πολυαχολος που δεν σου μενει χρονος για το παιχνιδι, αλλα σου μενει για να βγαλεις χολη.

Εισαι τοσο "βαμενος" πρασινος που θα πληρωσεις να κανεις μεταφορα απο Vodafone σε Cosmote ενα νουμερο που θα πεταξεις μονο και μονο για να μετρηθει ως νουμερο της Cosmote. Τωρα να σε κοροϊδο ή θα παρεξηγηθεις;

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω να απαντησει η vodafone στις αλλες δυο,με απεριοριστα. Μακαρι ομως γιατι ειμαι σε νησι και μονο η πρασινη εχει σημα. Το σκεφτομαι πολυ για πρασινη

Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, PapaDarxon said:

@Gm87Καθε μερα σπαταλας χρονο να κραξεις την Vodafone ενω θα μπορουσες να παιξεις το παιχνιδακι και να βγεις διπλα κερδισμενος.

Κατα τα αλλα εισαι τοσο πολυαχολος που δεν σου μενει χρονος για το παιχνιδι, αλλα σου μενει για να βγαλεις χολη.

Εισαι τοσο "βαμενος" πρασινος που θα πληρωσεις να κανεις μεταφορα απο Vodafone σε Cosmote ενα νουμερο που θα πεταξεις μονο και μονο για να μετρηθει ως νουμερο της Cosmote. Τωρα να σε κοροϊδο ή θα παρεξηγηθεις;

Την πάτησες, δεν είπα ότι θα το πάω στην Cosmote το νούμερο, στην Wind θα το πάω. Και όσοι άλλοι είναι δυσαρεστημένοι από Vodafone, το ίδιο πρέπει να κάνουν. Στην Cosmote και να πας δεν τους νοιάζει, αφού αυτή είναι ούτως ή άλλως πρώτη σε μερίδιο αγοράς και η Vodafone παραμένει στη δεύτερη θέση. Αν όμως φύγει μεγάλος αριθμός χρηστών προς την Wind, τότε θα βγουν τρίτοι και αυτό θα τους τσούξει. Όχι φίλε μου, δεν πρόκειται να παίξω το παιχνίδι της Vodafone διότι πολύ απλά, θέλω και ομιλία. Το νούμερο πάει για μπλε και αμέσως μετά για κάδο.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, RAVEN_ said:

δε νομιζω να απαντησει η vodafone στις αλλες δυο,με απεριοριστα. Μακαρι ομως γιατι ειμαι σε νησι και μονο η πρασινη εχει σημα. Το σκεφτομαι πολυ για πρασινη

Και γιατί δεν πας από τώρα στην πρασινη; Ήδη δίνει απεριόριστη ομιλία με 13,50€

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Mobileras said:

Και γιατί δεν πας από τώρα στην πρασινη; Ήδη δίνει απεριόριστη ομιλία με 13,50€

δε με νοιαζει τοσο το απεριοριστο. Αλλα επειδη με νοιαζει το σημα, Οταν ερθει η ωρα να βαλω καρτα, μαλλον θα κανω φορητοτητα. Δε ξερω και ποσο χρεωνεται η φορητοτητα

Edited by RAVEN_
Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, RAVEN_ said:

δε με νοιαζει τοσο το απεριοριστο. Αλλα επειδη με νοιαζει το σημα, Οταν ερθει η ωρα να βαλω καρτα, μαλλον θα κανω φορητοτητα. Δε ξερω και ποσο χρεωνεται η φορητοτητα

Η μπλέ δεν έχει σήμα εκεί; Ούτε 3G; σπηλιά είναι;

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, RAVEN_ said:

Δε ξερω και ποσο χρεωνεται η φορητοτητα

Δωρεάν είναι. Απλα θα χρειαστεί να κάνεις μια ανανέωση δηλαδή 12€ και τα χρήματα θα μείνουν στο υπόλοιπο σου προς χρήση

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Chrischal1908 said:

Η μπλέ δεν έχει σήμα εκεί; Ούτε 3G; σπηλιά είναι;

για τη μπλε δε ξερω.. αλλα η κοκκινη οχι. Ουτε internet. Ειμαι στις κυκλαδες.

1 minute ago, bbbb said:

Δωρεάν είναι. Απλα θα χρειαστεί να κάνεις μια ανανέωση δηλαδή 12€ και τα χρήματα θα μείνουν στο υπόλοιπο σου προς χρήση

σε ευχαριστω 🙂

Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις και ονλαιν φορητότητα και θα πετυχεις και κάποια προσφορα. Απλά παίρνει λίγες μέρες μέχρι να σου έρθει και μέχρι να ολοκληρωθεί η φορητότητα, οπότε μην το κάνεις τελευταία στιγμή. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Chrischal1908 said:

Η μπλέ δεν έχει σήμα εκεί; Ούτε 3G; σπηλιά είναι;

Δεν χρειάζεται να είναι σπηλιά για να μην έχει ούτε 3G σήμα η μπλε!

Link to comment
Share on other sites

δε με νοιαζει τοσο το απεριοριστο. Αλλα επειδη με νοιαζει το σημα, Οταν ερθει η ωρα να βαλω καρτα, μαλλον θα κανω φορητοτητα. Δε ξερω και ποσο χρεωνεται η φορητοτητα
καμία χρέωση απλά πληρώνεις 12€ στον κούριερ που σου δίνει μια κάρτα ανανέωσης χρόνου ομιλίας που την βάζεις όταν θα μπεις στο δίκτυο Vodafone ,εμένα έστειλαν και ένα νεο άλλο πακέτο σύνδεσης χωρίς καμία υποχρέωση ,η φορητότητα αφού φύγουν τα χαρτιά έγινε σε τρεις ημέρες εργάσιμες ημέρες στην δικιά μου περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα νεα προγραμματα του wu, μεταφερουν ο,τι υπολοιπο εχει σε λεπτα και ιντερνετ στον επομενο μηνα? τελευταια φορα που ειχα πρασινη ηταν τοτε με το προνομιακο και το παρατησα γιατι δε μπορω να συντηρω αυτο και τη κοκκινη ταυτοχρονα..

Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να είναι σπηλιά για να μην έχει ούτε 3G σήμα η μπλε!
γιατί χρειάζεται η πράσινη ? όλη η Κρήτη μια σπηλιά είναι
ευτυχώς που υπάρχουν οι άλλες δύο
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, akalos said:

γιατί χρειάζεται η πράσινη ? όλη η Κρήτη μια σπηλιά είναι
ευτυχώς που υπάρχουν οι άλλες δύο

δε ξερω στη Κρητη τι γινεται. Εδω που ειμαι εγω,η κοκκινη δεν.. παντα κοκκινη ειχα χωρις προβλημα. Πριν ερθω στο νησι εννοω.πφφφ

Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...