Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι, μια χαρά ξέρω ότι στα 12 ευρώ το υπόλοιπο που μένει είναι λιγότερο από 2 ευρώ.

Τα παιδιά από πάνω κατάλαβαν τι ρώτησα και μου ξεκαθάρισαν την απορία μου: όταν έχω υπόλοιπο στον λογαριασμό περισσότερα από 1,08 ευρώ τότε μπορώ να ενεργοποιήσω το πρόγραμμα πληρώνοντας 10 ευρώ αντί για 12.

Όπως επίσης, ο άλλος φίλος, διευκρίνησε ότι χρειάζεται να περάσουν δύο μήνες χωρίς να βάλω χρήματα για να χαθεί το υπόλοιπο.

Το ερώτημα που παραμένει είναι πώς θα μπορούσα να αξιοποιήσω τα χρήματα που συσσωρεύονται στον λογαριασμό (το υπόλοιπο δηλαδή που μαζεύεται μετά από κάθε ανανέωση).

 

Στις 10 ανανεώσεις δεν μαζευονται 10€ απο εκείνα που σου μένουν απο την κάθε ανανέωση;

Link to comment
Share on other sites

Bάζοντας 12€ μένουν υπόλοιπο 10,71€. Δίνεις 10€ για το πακέτο και μένουν 0,71€. Τον επόμενο μήνα ξαναβάζεις 12€, ενεργοποιείς το πακέτο και έχεις 0,71€ + 0,71€ σύνολο υπολοίπου 1,42€. Τον 3ο μήνα βάζεις 10€ αντι 12€ και έτσι θα μπουν 8,93€ συν 1,42€ που ήδη θα έχεις, έχεις σύνολο 10,35€. Δίνεις 10€ για την ενεργοποίηση του πακέτου και σου μένουν 0,35€. Τον 4ο μήνα βάζεις πάλι 12€

Ετσι μηνα παρα μήνα υπολογίζοντας το υπόλοιπο που ήδη έχεις μέσα, για να μην πάει χαμένο αντι να βάζεις 12€, μπορεις να βάζεις 10€ και να συμπληρώνεις έτσι ώστε να υπάρχει το υπόλοιπο των 10€ για την αγορά του πακέτου σου

Link to comment
Share on other sites

Όχι, μια χαρά ξέρω ότι στα 12 ευρώ το υπόλοιπο που μένει είναι λιγότερο από 2 ευρώ.

Τα παιδιά από πάνω κατάλαβαν τι ρώτησα και μου ξεκαθάρισαν την απορία μου: όταν έχω υπόλοιπο στον λογαριασμό περισσότερα από 1,08 ευρώ τότε μπορώ να ενεργοποιήσω το πρόγραμμα πληρώνοντας 10 ευρώ αντί για 12.

Όπως επίσης, ο άλλος φίλος, διευκρίνησε ότι χρειάζεται να περάσουν δύο μήνες χωρίς να βάλω χρήματα για να χαθεί το υπόλοιπο.

Το ερώτημα που παραμένει είναι πώς θα μπορούσα να αξιοποιήσω τα χρήματα που συσσωρεύονται στον λογαριασμό (το υπόλοιπο δηλαδή που μαζεύεται μετά από κάθε ανανέωση).

 

Το 1,08 εγώ το έγραψα. Η απάντηση στο ερώτημα σου είναι ότι όταν βάζεις 12€ και αγοράζεις το πακετο των 10€, το υπόλοιπο που περισσευει είναι λίγα σεντς. Για να γίνει συσσώρευση πολλων ευρω, θα σου παρει πολλους μήνες. Όταν λοιπόν γίνει συσσώρευση υπολοίπων συνολικά 10€ , εκείνον τον μήνα δεν θα χρειαστεί να βάλεις χρήματα, οπότε στην χειρότερη θα σου γίνει συσσώρευση 10€

Link to comment
Share on other sites

ένα άλλο κόλπο που μπορείς να συμπληρώσεις το υπόλοιπο και ταυτόχρονα νά επεκτείνεις και τον χρόνο ομιλίας φθηνά είναι και το cash back

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

Η αλήθεια είναι ότι κάπως έτσι είχα σκεφτεί κι εγώ ότι δουλεύει το πράγμα.

Άρα, είτε βάζω κάθε μήνα από 12 ευρώ και κάποιον μήνα που θα έχω επαρκές υπόλοιπο ενεργοποιώ το πρόγραμμα χωρίς να βάλω χρήματα είτε κάθε τρίτο μήνα βάζω 10 ευρώ, μηδενίζω το υπόλοιπο και ξανά μετά από την αρχή...

Απλά, ενημερωτικά να πω ότι κάνω χρήση του προγράμματος Vodafone You 600' προς όλους, 100sms και 600Mb κι επειδή τίποτα από αυτά δεν εξαντλώ στο τέλος του μήνα, έχω ήδη φτάσει στον τρίτο μήνα χρήσης να έχω διαθέσιμα 1.514', 278sms και 3.497Mb.

Προφανώς δεν τα χρειάζομαι όλα αυτά... :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω,

 

Σήμερα ενεργοποίησα το CU Combo μέσω αυτόματης ενεργοποίησης. Θα ήθελα αν ρωτήσω δύο πράγματα.

 

1.) Στην επόμενη αυτόματη ενεργοποίηση, τα υπολειπόμενα λεπτά και mb θα μεταφερθούν;

 

2.) Αν βάλω κάρτα σε 15 μέρες (πριν κλείσει μήνας), θα ενεργοποιηθεί ξανά; Τέλος πάντων, πότε ενεργοποιείτε; Μια δυο μέρες πριν τη λήξη του τρέχοντος, αρκεί να υπάρχει επαρκές υπόλοιπο;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά μάγκες.

 

 

 

Υ.Γ Παρατήρησα ότι η αυτόματη ενεργοποίηση, δίνει επιπλέον 60' προς όλους, καθόλου άσχημα. Δεν το γνώριζα καν.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Το 1,08 εγώ το έγραψα. Η απάντηση στο ερώτημα σου είναι ότι όταν βάζεις 12€ και αγοράζεις το πακετο των 10€, το υπόλοιπο που περισσευει είναι λίγα σεντς. Για να γίνει συσσώρευση πολλων ευρω, θα σου παρει πολλους μήνες. Όταν λοιπόν γίνει συσσώρευση υπολοίπων συνολικά 10€ , εκείνον τον μήνα δεν θα χρειαστεί να βάλεις χρήματα, οπότε στην χειρότερη θα σου γίνει συσσώρευση 10€

Εγώ είχα κάνει ανανέωση €10 όταν υπήρχε υπόλοιπο €1,07 και όλα κομπλέ! Έγινε αυτόματη ενεργοποίηση του πακέτου CU combo και έμεινε υπόλοιπο €0,00 ακριβώς.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Λίγο για κλάματα η εξυπηρέτηση σε αυτή την εταιρία.

 

Αφού πέρασαν 2 εβδομάδες που η αδερφή μου περίμενε να γίνει αυτόματα φορητότητα από Wind σε VF, επικοινώνησα ξανά μαζί τους στο chat και τότε βρέθηκε ένας υπάλληλος που εκτός του "περίμενε" μου είπε και τη μαγική πρόταση "Αν θέλετε να επισπεύσετε τη διαδικασία, περάστε από κατάστημα Vodafone"! Τόσες φορές στο chat, κανείς δεν μου το είχε πει και περιμέναμε τόσες βδομάδες (και πόσες ακόμα) μέχρι να γίνει η διαδικασία αυτόματα. :down:

 

Πάμε λοιπόν στο πιο κοντινό κατάστημα Vodafone με την αδερφή μου και εκτός του ότι μετά από λίγα λεπτά με έβγαλαν έξω με κάπως αγενή τρόπο, για να μπουν κι άλλοι πελάτες μέσα (ήμασταν ήδη πάνω από 3 που είχαν όριο), αφού η υπάλληλος έφαγε πόση ώρα να καταλάβει τι έχει γίνει, τελικά λέει στην αδερφή μου ότι πρέπει να πάμε στο κατάστημα της Vodafone το οποίο έγινε το αίτημα φορητότητας αρχικά (σε άλλη πόλη) και ότι αυτή δεν μπορεί να κάνει τίποτα. (Δηλαδή αν κάποιος μένει Κρήτη και κάνει το αίτημα στον Έβρο, θα πρέπει να ξαναπάει εκεί πάνω :wacko: ).

 

Όταν γυρίσαμε τελικά στο πατρικό μας, πήγε η αδερφή μου στο κατάστημα VF και επιτέλους της το έφτιαξαν και ολοκληρώθηκε η φορητότητα. Βέβαια ο υπάλληλος της έβαλε με το ζόρι το πακέτο CU Combo με 10€ και με αυτόματη ενεργοποίηση κάθε μήνα, για να της φάει όλη την 12ευρη κάρτα που μόλις έβαλε και όλες τις επόμενες. Χωρίς καν να την ρωτήσει αν θέλει πακέτο, ενώ παράλληλα είχε πάρει δώρο το Student Exclusive 7,γιατί μόλις το είχε κάνει φοιτητικό. Μάλλον το κάνουν επίτηδες, για να φαίνεται ότι το συγκεκριμένο κατάστημα κάνει πωλήσεις.

 

Τεσπα, επικοινώνησα ξανά στο chat με την VF την ίδια μέρα και ζήτησα να ακυρωθεί το συγκεκριμένο πακέτο και να επιστραφεί στην αδερφή μου το ποσό των 10€. Επειδή δεν το είχε χρησιμοποιήσει, δέχτηκαν και τα επέστρεψαν σε 1 ώρα. Πάλι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο για κλάματα η εξυπηρέτηση σε αυτή την εταιρία.

 

Αφού πέρασαν 2 εβδομάδες που η αδερφή μου περίμενε να γίνει αυτόματα φορητότητα από Wind σε VF, επικοινώνησα ξανά μαζί τους στο chat και τότε βρέθηκε ένας υπάλληλος που εκτός του "περίμενε" μου είπε και τη μαγική πρόταση "Αν θέλετε να επισπεύσετε τη διαδικασία, περάστε από κατάστημα Vodafone"! Τόσες φορές στο chat, κανείς δεν μου το είχε πει και περιμέναμε τόσες βδομάδες (και πόσες ακόμα) μέχρι να γίνει η διαδικασία αυτόματα. :down:

 

Η φορητότητα αργεί πολύ γιατί η έγκριση γίνεται από ανεξάρτητη αρχή. Σε εμένα από cosmote σε συμβόλαιο vodafone έκανε μισό μήνα και μετά έστειλαν την sim ταχυδρομικός.

 

Πάντως το chat που έχει η vodafone είναι από τα καλύτερα κανάλια εξυπηρέτησης πελατών.

Πλέον τα καταστήματα πρέπει να αποφεύγονται λόγο εκμετάλλευσης.

Link to comment
Share on other sites

Η έγκριση δίνεται μέσα σε 6 ώρες.

 

Αυτό θυμάμαι και εγώ από την αρχή που υπήρξε η φορητότητα.

Και γενικά η όλη διαδικασία έπαιρνε 2-3 μέρες.

Τώρα όλα αυτά που διαβάζω τελευταία, δεν τα καταλαβαίνω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

γιατί δεν παίρνεις δωρεάν την τεχνική υποστήριξη?

αν θυμάμαι καλά βάζεις στο APN web.session

όλα τα άλλα όπως είναι......

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Για να ρωτάς... :p

Μία φορά ζήτησα και εγώ κάτι... :p :lol:

Τέλος πάντων, για πιο άμεση εύρεση των ρυθμίσεων και για να μην μπλέκω με το chat, αναμονή και μετά σύνδεση με το τεχνικό τμήμα όπως και έγινε.

Λοιπόν οι ρυθμίσεις σε Huawei mobile modem της Vodafone είναι οι ακόλουθες και τις αφήνω για μελλοντική αναζήτηση από άλλους χρήστες. :)

 

apn: internet.vodafone.gr

number : *99#

DNS1/DNS2: δεν καταχωρείτε κάτι

username : user

password : pass

security: PAP

Edited by konstantinos77
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά κάνετε και γράφετε τις εμπειρίες σας εδώ. Απλά πιστευω οτι καλή ιδέα θα ήταν να στείλετε τα ίδια και στο e-mail της εταιρίας, ώστε να διορθωθούν τέτοια προβληματα.
Link to comment
Share on other sites

Για να ρωτάς... :p

Μία φορά ζήτησα και εγώ κάτι... :p :lol:

μα δεν το είπα για αυτό απλά είναι ρυθμίσεις που δεν τις βρίσκεις εύκολα,ενώ οι τεχνικοί όπως και να το κάνουμε είναι πιο ειδικοί σε αυτά τα θέματα

πάντως ευχαριστούμε εγώ τις φύλαξα ελπίζω να είναι οι ίδιες σε hotspot 5g συσκευή που θα πάρω αργότερα

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

μα δεν το είπα για αυτό απλά είναι ρυθμίσεις που δεν τις βρίσκεις εύκολα,ενώ οι τεχνικοί όπως και να το κάνουμε πιο ειδικοί σε αυτά τα θέματα

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Το ξέρω σε πειράζω, σου έβγαλα γλώσσα... ;) :p

Απλά ήμουν κουρασμένος την συγκεκριμένη στιγμή και κοιτούσα το πιο άμεσο και γρήγορα, δεν είχα αντοχές για παραπάνω ψάξιμο... :)

Εξάλλου δύο τρεις ρυθμίσεις είναι, δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά,

Κάθε μήνα ανανεώνω το πρόγραμμα της καρτοκινητής βάζοντας στον λογαριασμό μου 12 ευρώ (το πρόγραμμα κοστίζει 10 ευρώ). Κάθε φορά προστίθεται στο υπόλοιπο κι ένα μικρό ποσό. Δύο ερωτήσεις έχω:

1. Αν την επόμενη φορά βάλω 10 ευρώ (καθαρό ποσό δηλαδή 8.93), το υπόλοιπο της διαφοράς που υπολείπεται για να ενεργοποιηθεί το πρόγραμμα θα μπει αυτόματα από τον λογαριασμό μου;

2. Αν συνεχίσω να βάζω κάθε μήνα 12 ευρώ, το υπόλοιπο στον λογαριασμό μου θα αυξάνεται σιγά σιγά. Πώς θα μπορούσα να αξιοποιήσω αυτά τα χρήματα; τι θα μπορούσα να κάνω δηλαδή για να πιάσουν τόπο; αλήθεια, υπάρχει περίπτωση να χαθούν μετά από κάποιο χρονικό διάστημα;

 

Αν θέλεις να μήν σου περισσεύουν να βάζεις 12, 12, 10, 12, 10, επαναλαμβάνοντας κάθε 5 μήνες. (κάθε 5 30ήμερα)

Link to comment
Share on other sites

"Κάτι πήγε στραβά δοκιμάστε σε λίγο"

Και από την εφαρμογή και για από το PC. Από σήμερα το πρωί

Απάντηση από live chat πριν από λίγο :

"Aυτή τη στιγμή αντιμετωπίζουμε ένα τεχνικό θέμα, το οποίο αποτρέπει ορισμένους συνδρομητές από το να μπορέσουν να χρησιμοποιήσουν τις online υπηρεσίες μας. Η τεχνική μας ομάδα προσπαθεί να λύσει το θέμα που έχει προκύψει το συντομότερο δυνατό! Ζητάμε συγνώμη για την αναστάτωση!"

Link to comment
Share on other sites

Με πήρε η Vodafone τηλέφωνο να μου κάνει προσφορά για καρτοπρογραμμα και μου είπε ότι η κάρτα από 1 Ιουνίου στα περίπτερα θα πάει από τα 12 στα 15 και online θα πάει από τα 10 στα 12 και μου έκαναν προσφορά με 9.80€ το μήνα, 300 λεπτά προς Vodafone και 300 λεπτά προς όλους 800MB και 50 SMS. Δεν την αποδέχτηκα καθώς δεν με καλύπτει. Μου είπαν θα με ξαναπαρουν αν υπάρξει καλύτερη προσφορά
Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να κρατήσεις τα στοιχεία του πωλητή και να του πεις ότι εάν αυτά που ισχυρίζεται δεν ισχύσουν, θα κινηθείς νομικά. Βασικά ψέμματα είπε, αφού θα έπρεπε να βγει επίσημη ανακοίνωση τουλάχιστον 1 μηνα πριν.
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αποδεχομουν έτσι κι αλλιώς την προσφορά γιατί πρώτον οι παροχές δεν με καλύπτουν ούτε στο ελάχιστο, δεύτερον έχω διαβάσει πολλά ειδικά για τα καρτοπρογραμματα της Vodafone και οι περισσότεροι είχαν τεράστιο πρόβλημα και δεν έχω διάθεση να τρέχω και τρίτον εγώ κάρτα βάζω όταν είναι να πάω καμία εκδρομή ή κάτι τέτοιο ή όταν είμαι στα πρόθυρα φραγής, είναι κρίμα να τους ακουμπάω λεφτά τσάμπα ας βολευτούν με αυτά που τους δίνω ήδη
Link to comment
Share on other sites

Τα πακέτα είναι προσωρινά μη διαθέσιμα λόγω ενός τεχνικού θέματος. Παρακαλούμε προσπάθησε ξανά σε λίγο!

Πηγα να δω αν έχω ενεργό το απεριόριστο αλλά κλασσικά κάτι κάνουν .

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι έκαναν αλλά τελευταία βλέπω το volte να λειτουργεί πολύ καλά στο cu

e13e49ba61e2d695ccd7837dafdfad79.jpg

εννοείται ότι κατά την διάρκεια της συνομιλίας το σήμα παρέμεινε σε 4g και η ποιότητα συνομιλιας ήταν σε πολύ υψηλά επίπεδα

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι έκαναν αλλά τελευταία βλέπω το volte να λειτουργεί πολύ καλά στο cu

e13e49ba61e2d695ccd7837dafdfad79.jpg

εννοείται ότι κατά την διάρκεια της συνομιλίας το σήμα παρέμεινε σε 4g

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Εμένα σε iPhone δεν λειτουργεί καλά.

Αργοστόλι,Κεφαλονια

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone
  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...