Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πάτησα μια συνεργαζόμενη επιχείρηση για να δω και μόνο χωρίς να αγοράσω κάτι και ήρθε μήνυμα ότι πήρα τα 2 gb δώρο ....κοιτάζω το υπόλοιπο μου και είναι οκ ....θέλει περαιτέρω διευκρίνιση:

ΠHPEΣ ΔΩPO 2GB ΓIA 1 MEPA AΠO THN ENEPΓOΠOIHΣH TOY CU SMART POCKET. ΠΛHPΩΣE ΣE EFOOD, DOMINOS KAI AΛΛOYΣ ΣYNEPΓATEΣ ME TO YΠOΛOIΠO THΣ CU KAPTAΣ ΣOY & KEPΔIΣE!

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Θα το τσιμπησουμε το δωράκι που ανακάλυψες. Ελπίζω με την ενεργοποίηση του smart pocket να μην χαθεί κάνα cash back...

Link to comment
Share on other sites

δεν πάει έτσι ο ΦΠΑ προστίθεται στην αρχική τιμη η 10Χ24% - = 8 περίπου στο μηχανάκι

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα το τσιμπησουμε το δωράκι που ανακάλυψες. Ελπίζω με την ενεργοποίηση του smart pocket να μην χαθεί κάνα cash back...

 

ούτε πήγε το μυαλό μου ... χαχά μια δοκιμή θα σε πείσει και κρύβε λόγια ......

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

πάτησα μια συνεργαζόμενη επιχείρηση για να δω και μόνο χωρίς να αγοράσω κάτι και ήρθε μήνυμα ότι πήρα τα 2 gb δώρο ....κοιτάζω το υπόλοιπο μου και είναι οκ ...

 

Δίνει 2GB για 2 μέρες μόλις ενεργοποιήσεις το pocket, δεν χρειάζεται τη πρώτη φορά να βγάλεις και κουπόνι σε επιχείρηση.

 

Επίσης βλέπω ότι αν βγάλεις πχ κωδικό για efood, ταυτόχρονα παίρνεις και το 10% του Cu Around.

Link to comment
Share on other sites

μωρέ καλά τα λες εσύ με τον ΦΠΑ τι παίζει είναι το θέμα,είναι υπηρεσία που πληρώνεις έξτρα ναι η όχι ?αν είναι να πληρώνουμε 2 φορές ΦΠΑ μάλλον όπως είπα ψάχνουν για μακακες

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Γιατί λέτε ότι πληρώνετε δυο φορές φπα, είναι διαφορετικά προϊόντα και υπηρεσίες;

Με την ίδια λογική αφού φορολογούμαστε για το εισόδημα που βγάλαμε με τον ιδρώτα μας γιατί να πληρώνουμε 24% σε ότι αγοράζουμε με τα ήδη φορολογημένα χρήματα μας.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί λέτε ότι πληρώνετε δυο φορές φπα, είναι διαφορετικά προϊόντα και υπηρεσίες;

Με την ίδια λογική αφού φορολογούμαστε για το εισόδημα που βγάλαμε με τον ιδρώτα μας γιατί να πληρώνουμε 24% σε ότι αγοράζουμε με τα ήδη φορολογημένα χρήματα μας.

Δεν με ενδιαφέρει αν είναι υπηρεσία ή όχι σε εμένα φαίνεται σύμφωνα με αυτά που βλέπω μέσα από την εφαρμογή της CU με τα χρήματα που σου παίρνει για να φτιάξει το κουπόνι ότι τα 10 ευρώ κάρτα που βάζεις αν τα κάνεις κουπόνι γίνονται 7 ευρώ άρα 30% φόρος κινητης +υπηρεσία cu μαζί, αντε παρήγγειλε εσυ καφε απο το e-food να το οποίο κοστίζει 3 μαζι με κάτι άλλο και πλήρωσε με το κουπόνι έμμεσα το προιον θα σου έχει κοστίσει 4,28 ευρώ για να πάρεις 6gb για 2 ημέρες, άρα 1,28ευρώ τα 6gb για τις 2 ημέρες.
Link to comment
Share on other sites

ειλικρινά δεν έχω καταλάβει το καινούριο φρούτο του cu με τον ΦΠΑ,ρώτησα λογιστή μου είπε δεν .....χαχα

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός ο spirosfra!!!

Τι κάθεστε κ μπλέκεται αν πληρώνεται 2 φορές φπα, τελος καρτοκινητής, φόρο εισοδήματος ,κόστος υπηρεσίας κλπ. Λογιστές είστε;

Αυτό που ενδιαφέρει είναι πόσο θα σας κοστίσει "ο καφές" αν τον πληρώσετε με μετρητά και πόσο μέσω της εφαρμογής. Και αν τα data που δίνουν αξίζουν τη διαφορά του κόστους του καφέ.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός ο spirosfra!!!

Τι κάθεστε κ μπλέκεται αν πληρώνεται 2 φορές φπα, τελος καρτοκινητής, φόρο εισοδήματος ,κόστος υπηρεσίας κλπ. Λογιστές είστε;

Αυτό που ενδιαφέρει είναι πόσο θα σας κοστίσει "ο καφές" αν τον πληρώσετε με μετρητά και πόσο μέσω της εφαρμογής. Και αν τα data που δίνουν αξίζουν τη διαφορά του κόστους του καφέ.

Μα για αυτο λέω ο καφες των 3ευρω θα κοστισει 4,28 ευρώ για να πάρεις 6gb για 2 ημέρες, άρα 1,28ευρώ τα 6gb για τις 2 ημέρες.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός ο spirosfra!!!

Τι κάθεστε κ μπλέκεται αν πληρώνεται 2 φορές φπα, τελος καρτοκινητής, φόρο εισοδήματος ,κόστος υπηρεσίας κλπ. Λογιστές είστε;

Αυτό που ενδιαφέρει είναι πόσο θα σας κοστίσει "ο καφές" αν τον πληρώσετε με μετρητά και πόσο μέσω της εφαρμογής. Και αν τα data που δίνουν αξίζουν τη διαφορά του κόστους του καφέ.

να κάνουμε και λίγο χιούμορ

μπα ξινός βγαίνει τελικά

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μα για αυτο λέω ο καφες των 3ευρω θα κοστισει 4,28 ευρώ για να πάρεις 6gb για 2 ημέρες, άρα 1,28ευρώ τα 6gb για τις 2 ημέρες.
Δεν είναι πολύ αν σκεφτείς ότι η πράσινη δίνει το μαξ με 1,5€/3γβ για 24 ώρες. Μία χαρά είναι αν πίνεις καφέ. Αλλιώς δεν συμφέρει.
Link to comment
Share on other sites

Το cashback για ποιόν λόγο έχει φόρο και τέλη;

Οσες φορες εχουν μπει χρηματα μεσω cashback δεν εχει γινει καμια κράτηση ποσού.

 

----- προσθήκη μηνύματος 111 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν είναι πολύ αν σκεφτείς ότι η πράσινη δίνει το μαξ με 1,5€/3γβ για 24 ώρες. Μία χαρά είναι αν πίνεις καφέ. Αλλιώς δεν συμφέρει.
Αντε θα κανουμε καποια στιγμη στο μελλον δοκιμη να δουμε τι παίζει και αν μπορούμε να έχουμε επιλογή από το μενού να μην μπαίνουν όλα τα gb για 2 ημέρες και να τα ενεργοποιούμε όποτε θέλουμε εμεις.
Link to comment
Share on other sites

Οσες φορες εχουν μπει χρηματα μεσω cashback δεν εχει γινει καμια κράτηση ποσού.

 

Εμενα μου κρατάει. Π.χ. όταν κάνω εξαργύρωση 2 ευρω, δεν μπαίνουν 2 ευρω στο υπόλοιπο. Δηλαδή έχω 3ε υπόλοιπο, κάνω εξαργύρωση 2ε και δεν έχω υπόλοιπο 5ε.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ από το πρωί να ενεργοποιήσω πακέτο αλλά δε φορτώνει το μενού... Ελπίζω μέχρι το τέλος της ημέρας να το φτιάξουν
Link to comment
Share on other sites

έχει τέλος κινητής όπως κάθε ανανέωση

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μα για αυτο λέω ο καφες των 3ευρω θα κοστισει 4,28 ευρώ για να πάρεις 6gb για 2 ημέρες, άρα 1,28ευρώ τα 6gb για τις 2 ημέρες.
που είναι σωστός ?

κάθε 1€ είναι 2gb Χ 4 ίσον 8gb

άκυρο σωστά 3€ έχει ο καφες

αν τα έβαζαν τουλάχιστον μία εβδομάδας διάρκεια....

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτό το pocket τι φάση είναι; Μάλλον για άτομα που έχουν υπόλοιπο και δεν ξέρουν πως να το καταναλώσουν μου κάνει.

 

Εάν είναι έτσι, νομίζω ότι δεν είναι κακή σαν ιδέα.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, βλέποντας και από το ψαλίδισμα των φοιτητικών, θεωρώ ότι η Vodafone προσπαθεί να προσελκύσει όλους αυτούς που δεν ανανέωναν επι χρόνια τα καρτοκινητά τους, ώστε να φέρνουν χρήματα στην εταιρία και παράλληλα εφόσον δεν χρησιμοποιούν τους αριθμούς τους, να έχουν την δυνατότητα χρήσης του χρηματικού τους υπολοίπου σε διάφορες υπηρεσίες.

Επιπλέον, με το δώρο εκτός από το ότι δελεάζει τους ενεργούς χρήστες του CU, ενδεχομένως να στοχεύει και στους χρήστες που δεν χρησιμοποιούν το CU ως βασικό τους νούμερο, γιατί φοβούνται την κάλυψη (και δηλαδή με τα 2GB προσπαθεί να τους δώσει έναν τρόπο να ελέγξουν το δίκτυο).

 

Έχει πολλά οφέλη για την εταιρία αυτή η πρακτική, για τον καταναλωτή, κρίνοντας από την τακτική της εταιρίας για τα ανενεργά φοιτητικά, μπορεί να φανεί ωφέλιμο και σε αρκετούς πελάτες.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, βλέποντας και από το ψαλίδισμα των φοιτητικών, θεωρώ ότι η Vodafone προσπαθεί να προσελκύσει όλους αυτούς που δεν ανανέωναν επι χρόνια τα καρτοκινητά τους, ώστε να φέρνουν χρήματα στην εταιρία και παράλληλα εφόσον δεν χρησιμοποιούν τους αριθμούς τους, να έχουν την δυνατότητα χρήσης του χρηματικού τους υπολοίπου σε διάφορες υπηρεσίες.

Επιπλέον, με το δώρο εκτός από το ότι δελεάζει τους ενεργούς χρήστες του CU, ενδεχομένως να στοχεύει και στους χρήστες που δεν χρησιμοποιούν το CU ως βασικό τους νούμερο, γιατί φοβούνται την κάλυψη (και δηλαδή με τα 2GB προσπαθεί να τους δώσει έναν τρόπο να ελέγξουν το δίκτυο).

 

Έχει πολλά οφέλη για την εταιρία αυτή η πρακτική, για τον καταναλωτή, κρίνοντας από την τακτική της εταιρίας για τα ανενεργά φοιτητικά, μπορεί να φανεί ωφέλιμο και σε αρκετούς πελάτες.

 

Pano καλησπέρα,

 

Αν κρίνω σωστά, δεν συμφέρει να ανανεώνεις με μεγαλύτερο χρηματικό ποσό, ώστε να κάνεις αγορές μέσω του pocket, σωστά;

 

Λόγο φυσικά της παρακράτησης του ΦΠΑ και του τέλους κινητής.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει γενικότερη απάντηση.

Με μια γρήγορη ματιά πχ στη περίπτωση του efood, όπου παίρνεις το 10% έκπτωση (CU Around) όταν πληρώνεις με το pocket, είναι η πιο δελεαστική προσφορά αν έχεις να καταναλώσεις το υπόλοιπο. Αν δεν έχεις ήδη το υπόλοιπο και δεν έχεις κάποια προσωπική προσφορά η οποία απαιτεί ανανέωση με περισσότερα χρήματα (υπόψιν ότι βλέπω πως έχει υποχρέωση 15€ ανανεώσεων τον τελευταίο μήνα, δεν ξέρω αν εφαρμόζεται), τότε το να πάρεις απλά τον κωδικό του CU με 0,2€ συμφέρει πολύ περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, σε ένα cu που έχω σχεδόν κάθε μήνα μου έρχεται μήνυμα από moneygram ότι και καλά στέλνω λεφτά σε κάποιον, πώς γίνετε να απαλλαχτω από αυτούς; Με έχουν ζαλίσει πραγματικά, επικοινώνησα με την εξυπηρέτηση να κάνουν φραγή αλλά το συγκεκριμένο μήνυμα έρχεστε σαν όνομα και όχι σαν τηλέφωνο και δεν μπορώ να το μπλοκάρω, έτοιμος είμαι να ακυρώσω το τηλεφωνικό νούμερο , κάποια άλλη λύση;
Link to comment
Share on other sites

μπορείς να μπλοκάρεις τον αριθμό τηλεφώνου να μη σε παίρνει αλλά τα μηνύματα μόνο στα spam μπορείς να στείλεις

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος απλά σου στέλνει χρήματα. Έχεις επικοινωνήσει με την Moneygram;

Ανάλογα τη συσκευή σου, μπορείς να αποκλείσεις τον αποστολέα. Συνήθως από την συνομιλία πάνω δεξιά στις τελίτσες > αποκλεισμός.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου στέλνει κανείς χρήματα, εγώ προφανώς στέλνω και μ αρέσει που τα λαμβάνει κιόλας, έχει ολοκληρωθεί μου λέει, όχι δεν επικοινώνησα μαζί τους, ποιοι είναι αυτοί;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone
  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...