Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα

Έχω cu special 10€ έχω δει ότι υπαρχει το Talk Abroard με 7,06€. Στις χώρες που λέει ότι μπορώ να παίρνω τηλ. λέει και Ελλάδα.

Μπορώ να το βάλω κάθε μήνα και να παίρνω τηλ. μόνο Ελλάδα ;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς.

Θα εξοικονομήσω χρήματα. Ελπίζω να μην το αυξήσουν και αυτό στα 10€

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι αν πουλάει πακέτο 15gb με διάρκεια 1 ημέρας, σαφώς και δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Αλλά αν το πουλάει για μια εβδομάδα μπορεις να το χρησιμοποιήσεις. Τώρα αν εννοεις το πακέτο του bigbang που δίνει 15gb 2000-0800 για 5 ημέρες, δεν το πουλάει. Στο δίνει δωρεάν μέσω των πόντων. Τώρα επίσης αν εννοείς ότι το "αγοράζεις" με τα 15΄ λεπτά χρόνου που πρέπει να ξοδέψεις την εβδομάδα, για να παίξεις το παιχνίδι είναι άλλη υπόθεση και δεν έχει να κάνει με χρήματα αν και φυσικά πολλές φορές ο χρόνος είναι χρήμα.

Ως εκ τούτου προσωπικά θεωρώ και κλείνω εδώ, οτι ο κόφτης θα μείνει μαζί μας για αρκετό καιρό ακόμη

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η συζήτηση για τον κόφτη έχει κουράσει. Υπάρχουν και άλλες εταιρείες για αυτούς τους ελάχιστους που θέλουν πάνω από 3gb την ημέρα. Επίσης αν για κάποιον είναι εργαλείο δουλειάς τα πολλά δεδομένα, ας πάει σε συμβόλαιο. Δεν γίνεται φθηνή καρτοκινητή και να μην υπάρχουν περιορισμοί
Link to comment
Share on other sites

Η εταιρία εν μέρη είναι καλυμμένη, γιατί έχει όριο ορθής χρήσης αλλά μετά το πέρας αυτού δεν κόβει τελείως την κίνηση. Έτσι, αφού δεν έχει και κάπου επίσημα γραμμένες τις ταχύτητες του κόφτη, μπορεί να ισχυριστεί ότι πχ τα 10gb που απομένουν από τα 100gb στα καρτοκινητά, μπορούν να καταναλωθούν ακόμα και με τον κόφτη.
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ καιρό τώρα αυτό με τον κόφτη για 3+GB και ειλικρινά θα ήθελα να ρωτήσω, που θα τα χρειαστεί κάποιος πέρα από το να δει ταινίες;
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση απο καθαρή περιέργεια:

Όταν λέμε κόφτη, εννοούμε ότι σταματούν τα πάντα μετά τα 3gb ή συνεχίζουν σε πολύ μειωμένη ταχύτητα;

 

Πολύ χαμηλή ταχύτητα που είναι σαν να τα κόβει τελείως. Πέφτει σε ταχύτητες τύπου dialup

Link to comment
Share on other sites

Όλοι εσείς που έχετε τόσο μεγάλη ανάγκη να ξεπεράσετε τα 3 gb για ποιο λόγο δεν αλλάζετε εταιρεία αφού βλέπετε ότι δεν βγάζει τον κόφτη;

Προσωπικά 1-2 φορές έφτασα το όριο και σπάστηκα γιατί ήταν για δουλειά, αν τα ξεπερνούσα συχνά προφανώς θα άλλαζα εταιρεία ή θα έκανα συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω συμβόλαιο στην σταθερή. Επίσης θεωρώ την vf στην φωνή καλύτερη όλων.

 

 

 

Δεν ξέρω αν θα φύγει ή όχι ο κόφτης, προσωπικά θα πιέσω ώστε τουλάχιστον να μην ξαναδούμε πακέτο άνω των 3gb, διότι κάθε πακέτο άνω του ορίου των 3gb είναι αν μη τι άλλο παραπλανητικό εφόσον δεν μπορεί να καταναλωθεί.

 

Τα πακέτα αυτά δεν είναι για μια μέρα. Οπότε δεν παραπλανεί κανέναν. Ο κόφτης είναι γνωστός σε όλους και όσο μένουν σημαίνει ότι τον αποδέχονται.

Link to comment
Share on other sites

Άποψη μου, καλύτερα να έβαζαν όριο στον κόφτη στα 5GB άνα ημέρα αντί για 3, εφόσον δεν σκέφτονται να το καταργήσουν.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Άποψη μου, καλύτερα να έβαζαν όριο στον κόφτη στα 5GB άνα ημέρα αντί για 3, εφόσον δεν σκέφτονται να το καταργήσουν.

 

Και 15 να το κάνει, πάλι θα βρεθεί κάποιος να γκρινιάξει, να είσαι σίγουρος.

 

 

Σου φαίνεται normal το data σε δόσεις ενώ εσύ έχεις πληρώσει άπαξ το ποσό; Το αν είναι παραπλανητικό ή μη σίγουρα δεν θα κριθεί εδώ..

 

Μιλάς σοβαρά; Σου λέει ότι σου δίνει 10gb για 15 μέρες και ο κόφτης υπάρχει στους όρους. Δεν παραπλανεί κανέναν. Πήγαινε τους στα δικαστήρια αν νομίζεις ότι έχεις δίκιο.

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Θα συνιστούσα σε όσους πελάτες και "πελάτες" ενοχλούνται από τις αναφορές άλλων πελατών πολύ απλά να απέχουν από την κουβέντα και να μην αναλαμβάνουν χρέη "μαγαζάτορα" ή/και εξυπηρετικού προσωπικού μονοπωλώντας το θέμα.

 

Όσον αφορά το εάν είναι παραπλανητικό ή όχι, έχει μια βάση. Το σωστό θα ήταν να αναφέρουν δίπλα απο τα πακέτα πχ. 15GB (3+3+3+3+3GB/ημέρα). Εάν δεν ακολουθήσεις αυτήν και μόνο την αλληλουχία, πρακτικά δεν θα λάβεις αυτό που αγόρασες. Άρα υπάρχει ένα ζήτημα.

Στους όρους οποιαδήποτε πακέτου δεν αναφέρεται το μέγιστο όριο των 3GB/ημέρα, όπως πολύ σωστά αναφέρεται η ορθή χρήση eu roaming. Επίσης να μην υπενθυμίσουμε τι μας έλεγαν μερικοί για τα απεριόριστα τον περασμένο Ιανουάριο... Που τελικώς η ίδια η Vodafone δεν προέβαλε ενστάσεις και αποδέχτηκε την αιτίαση της παραπλάνησης τροποποιώντας το πακέτο. Το ορθό είναι να ενημερώνεται ο συνδρομητής πριν την αγορά ώστε να προγραμματίζει την χρήση του, και μην είστε απόλυτοι "ότι όλοι γνωρίζουν". Πολλοί δεν γνωρίζουν, και θα μάθουν όταν βρεθούν προ εκπλήξεως. Κάντε τις καταγγελίες/αναφορές σας στην ΕΕΤΤ και εάν υπάρχει σημαντικός αριθμός ίσως αναγκαστούν να το αλλάξουν και βάλουν την υποσημείωση.

 

Εν πάση περιπτώσει, συμφωνώ με αυτό που αναφέρθηκε ήδη δηλαδή να υπάρξει μείωση της ταχύτητας σε πχ. 1mbps. Εμένα με ενοχλεί ότι ουσιαστικά ο κόφτης των 8KB/s είναι φραγή και δεν μπορείς να ολοκληρώσεις αυτό που κάνεις ακόμα και για μερικά MB αφού ήδη έχεις ξοδέψει ένα μεγάλο μέρος των δεδομένων σου. Δεν νομίζω πως κάτι τέτοιο θα έχει αντίκτυπο για την εταιρία.

 

Κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει, μιας και αυτήν την περίοδο έχω ενεργοποιήσει το μεγάλο πακέτο του big bang και το εξαντλώ σχεδόν κάθε φορά, είναι πώς το sms ενημέρωσης πχ. 80% χρήσης να έρθει πολύ νωρίτερα από το πραγματικό με αποτέλεσμα να συνεχιστεί η χρήση ακόμα και μετά από το δεύτερο sms ή το δεύτερο sms να μην το λάβω ποτέ αλλά παρόλα αυτά να μπει ο κόφτης.:worry: Έχετε παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο κι εσείς;

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξα το site και πατησα σε ολα τα πακετα data ενα προς ενα και σε ολα αναφερει οτι ισχυει οριο ορθης πολιτικης χρησης και μαλιστα ποσο ειναι αυτο το οριο.

Οποτε ο καταναλωτης πριν ενεργοποιησει το πακετο γνωριζει οτι υπαρχει οριο και ποσο.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Τα έλεγξες όλα ένα προς ένα και είσαι σίγουρος ότι δεν κάνουν πουλάκια τα μάτια σου;:p

Ούτε στο site ούτε στην εφαρμογή CU, ούτε στην εφαρμογή big bang βλέπω αναφορά για 3gb/ημέρα.

Δεν ξέρω ίσως κάνουν πουλάκια τα δικά μου μάτια, ας κρίνουν αυτοί που μας διαβάζουν.:)

Link to comment
Share on other sites

Τα έλεγξες όλα ένα προς ένα και είσαι σίγουρος ότι δεν κάνουν πουλάκια τα μάτια σου;:p

Ούτε στο site ούτε στην εφαρμογή CU, ούτε στην εφαρμογή big bang βλέπω αναφορά για 3gb/ημέρα.

Δεν ξέρω ίσως κάνουν πουλάκια τα δικά μου μάτια, ας κρίνουν αυτοί που μας διαβάζουν.:)

 

Μπορεί να μην το αναφέρει σε όλα τα πακέτα.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξα το site και πατησα σε ολα τα πακετα data ενα προς ενα και σε ολα αναφερει οτι ισχυει οριο ορθης πολιτικης χρησης και μαλιστα ποσο ειναι αυτο το οριο.

Μπορεί να μην το αναφέρει σε όλα τα πακέτα.

https://www.vodafonecu.gr/upiresies-cu/kalokairini-prosfora/

Καλά κρασιά δηλαδή.:D Σε κανένα δεν το αναφέρει. Ή τελοσπάντων στην πλειοψηφία των πακέτων δεν το αναφέρει.

Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνετε από αυτό που έγραψα;

Στους όρους οποιαδήποτε πακέτου δεν αναφέρεται το μέγιστο όριο των 3GB/ημέρα, όπως πολύ σωστά αναφέρεται η ορθή χρήση eu roaming.

Βεβαία δεν έχω καμία απαίτηση να κατανοήσετε αυτά που γράφει ένας τρίτος.

Edited by XP130TD
Εκτός ΟΠΧ
Link to comment
Share on other sites

NATA GIGA DAY 1GB---> όριο 500MB ?!

NATA GIGA DAYL 3GB---> όριο 700MB ?!

SUMMER WEEKEND 5GB---> όριο 1,4GB ?

Τα υπόλοιπα τι γίνονται;

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που έχουμε υπογράψει τους όρους χρήσης και υποτίθεται ότι τους έχουμε διαβάσει, γιατί να πρέπει να το σπαμάρουν παντού το όριο ορθής χρήσης; όποιου δεν του αρέσει, απλά αλλάζει δίκτυο.. γιατί το κουράζουμε τοσό δεν έχω καταλάβει.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

NATA GIGA DAY 1GB---> όριο 500MB ?!

NATA GIGA DAYL 3GB---> όριο 700MB ?!

SUMMER WEEKEND 5GB---> όριο 1,4GB ?

Τα υπόλοιπα τι γίνονται;

 

 

Αυτά μήπως είναι για όταν βρίσκεσαι σε roaming;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως βλέπεις άλλο site?

 

Screenshot-2020-07-22-at-1-11-15-PM.png

 

Την 7 βούλα μόνο εγώ την βλέπω;

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Κι άλλος αδιάβαστος.:lol:

Συνεχίστε παιδιά το κακό trolling και τα ψέματα για να βρείτε αφορμή να αφαιρέσετε σημαντικά μηνύματα που ενημερώνουν τους συνδρομητές. Γνωστή η τακτική σας πλέον.

 

Ηρέμησε φίλε μου. Μαζί σου είμαι. Δεν γκρινιάζω εγώ για το όριο. Έχω 33+GB, 95000+κρυστάλλους και 61+χρόνια. Ούτε 200ΜΒ δεν έχω φάει σε μια μέρα. Απλά λόγω του ντόρου που γίνεται, κοίταξα τα πακέτα και απόρησα. Αν είναι για εκτός Ελλάδας ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί υπάρχει νομικό ζήτημα. Το αν αλλάξει κάποιος δίκτυο ή όχι δεν αφορά εσένα σε κάθε περίπτωση.

 

Όταν το πακέτο δεδομένων είναι 750MB το καταλαβαίνω να μην γίνεται ιδιαίτερη αναφορά.

Όταν τα πακέτα μεγάλου όγκου δεδομένων >3gb και περιορισμένου χρόνου πληθαίνουν τελευταία η Vodafone οφείλει να ενημερώσει ξεκάθαρα πριν την αγορά γιατί αυτή η πληροφορία έχει αξία.

Και το έπραξε στο παρελθόν με το πακέτο "απεριόριστο" τον Ιανουάριο παρόλο που ανέφερε το ημερήσιο όριο των 3gb αναγκάστηκε επιπρόσθετα να αλλάξει όνομα στο πακέτο μετονομάζοντας το σε XXXL.

Edited by XP130TD
Εκτός ΟΠΧ
Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω σωστά, το topic αυτό δεν είναι να λέμε 50 φορές την μέρα πόσο χάλια είναι από δω και από κει η vodafone, για το τραγικό όριο ορθής χρήσης, αλλά για να λέμε χρήσιμα facts και να βοηθάμε ο ένας τον άλλον. Όποιος επιθυμεί θάψιμο και τα σχετικά, υπάρχει το κατάλληλο topic.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω σωστά, το topic αυτό δεν είναι να λέμε 50 φορές την μέρα πόσο χάλια είναι από δω και από κει η vodafone, για το τραγικό όριο ορθής χρήσης, αλλά για να λέμε χρήσιμα facts και να βοηθάμε ο ένας τον άλλον. Όποιος επιθυμεί θάψιμο και τα σχετικά, υπάρχει το κατάλληλο topic.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Το τοπικ έχει καταντήσει κουραστικό όπου κάθε μήνα οι ίδιοι θα κλάψουν για τα 3GB όριο.

Αν δεν τους αρέσει αυτό ας κάνουν ένα επαγγελματικό συμβόλαιο ή ας αλλάξουν εταιρία.

Ένα χρόνο τώρα αυτό και ακόμα να αλλάξουν εταιρία, ο λόγος άγνωστος.

 

Παντος ξεκάθαρα γράφει ότι υπάρχει όριο κάθε μέρα οπότε αυτά ότι ο κόσμος δεν ξέρει γιατί δεν αναγράφεται πουθενά είναι άστοχα.

 

Καλή συνέχεια.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone
  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...