Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ!!

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Εχω δυο νουμερα σε συμβολαιο cosmote που εληξε και σκεφτομαι να τα μεταφερω σε CU.

Γνωριζει κανεις εαν το επιτρεπει αυτο η Vodafone και αν εχει καποια χρεωση?

Απο τη στιγμη που μεταφερθω υπαρχει ελαχιστος χρονος παραμονης πριν προβω σε αλλη φορητοτητα ή μεταβαση σε συμβολαιο?

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Εχω δυο νουμερα σε συμβολαιο cosmote που εληξε και σκεφτομαι να τα μεταφερω σε CU.

Γνωριζει κανεις εαν το επιτρεπει αυτο η Vodafone και αν εχει καποια χρεωση?

Απο τη στιγμη που μεταφερθω υπαρχει ελαχιστος χρονος παραμονης πριν προβω σε αλλη φορητοτητα ή μεταβαση σε συμβολαιο?

 

νομιζω 2-3 μηνες θα πρεπει να μενεις στην vodafone για να επιτραπει ξανα η φορητοτητα αλλα δεν ξερω εαν εχει αλλαξει αυτο.

γιατι να προβεις σε αλλη φορητητα; η θα το κανεις καρτοκινητο πχ cu ή συμβολαιο. Γενικα τι χρηση κανεις ;

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν μπορεί να απαγορυσει την φορητότητα ακόμα και μετά από 1 δευτερόλεπτο, καθότι υπάρχει νόμος.
Link to comment
Share on other sites

νομιζω 2-3 μηνες θα πρεπει να μενεις στην vodafone για να επιτραπει ξανα η φορητοτητα αλλα δεν ξερω εαν εχει αλλαξει αυτο.

γιατι να προβεις σε αλλη φορητητα; η θα το κανεις καρτοκινητο πχ cu ή συμβολαιο. Γενικα τι χρηση κανεις ;

 

Δε με πειραζουν οι 2-3 μηνες στη φαση που ειμαστε. Ενας λογος ειναι οτι θελω να δω πως ειναι το δικτυο της γιατι δεν ειχα ποτε Vodafone.

Τα δυο νουμερα τα ειχα σε οικογενειακο συμβολαιο. Το ενα κανει πιο πολυ χρηση data ενω το αλλο κυριως ομιλια.

Θα ηθελα να εχω στο ενα 10GB data και ειδα οτι το CU το δινει με ανανεωησ καθε μηνα, ενω με 300-500 λεπτα ομιλιας το καθενα σιγουρα καλυπτονται.

 

Κανείς δεν μπορεί να απαγορυσει την φορητότητα ακόμα και μετά από 1 δευτερόλεπτο, καθότι υπάρχει νόμος.

Αν πας σε συμβολαιο ομως πρεπει να πληρωσεις οτι εκπτωσεις κερδισες για οσο εκατσες. Ενω στην καρτα δε νομιζω οτι θα χρεωθεις κατι, σωστα?

Γι αυτο λεω μηπως δεν δεχεται τετοια φορητοτητα.

 

Μάλλον το κάνει για να πάρει καλύτερη προσφορά στην κοσμοτε

 

Ναι ενας λογος ειναι κι αυτος, γιατι η Cosmote τους εχει γραμμενους τους ηδη πελατες της, αφου οι προσφορες τους ειναι απλα για γελια!

Αλλα αν με ικανοποιησει η εμπειρια στη Vodafone ισως παραμεινω μετα και σε καποιο οικογενειακο πακετο, αφου δινει καλες τιμες με αρκετες παροχες. Εκτος αν κι αυτη τα δινει μονο σε νεα συμβολαια ή φορητοτητα, οπως η Cosmote!

Edited by Mythos

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ανανεωση πριν 4 μέρες και δεν ενεργοποίησα αμέσως το cu shake. Μπήκα να το κάνω τώρα από το cu app αλλά δεν το βρίσκω. Αν δεν κάνω λάθος έχει ισχύ για 7 μέρες ή όχι;
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να εχω στο ενα 10GB data και ειδα οτι το CU το δινει με ανανεωησ καθε μηνα, ενω με 300-500 λεπτα ομιλιας το καθενα σιγουρα

Υπόψιν ότι αυτό είναι προσφορά λόγω της κατάστασης που ζούμε τώρα και ισχύει μέχρι 29/4 η προσφορά. Μετά θα είναι πάλι 1,2gb το shake. Απο κει και πέρα δεν γράφεις πόσα πληρώνεις στο συμβόλαιο και πόσα είσαι διατεθειμένος να πληρώνεις στο καρτοκινητό και ανάλογα να δεις αν θα βγαίνεις ειτε με τα κανονικά πακέτα, ειτε με χρήση του cu bigbang για όσο αυτό θα υφίσταται

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος να είναι προετοιμασμενος στο σενάριο να μην απαντήσει η Κοσμοτε στην φορητότητα και να μείνει σε άλλη εταιρία που υπάρχει περίπτωση να μην έχει την κάλυψη σήματος και την ταχύτητα ίντερνετ που είχε συνηθίσει. Ίσως να δοκίμαζε ένα νέο νουμεράκι πρώτα και να κάνει τις δοκιμές του. Καλή ευκαιρία αυτός ο μήνας, αφού έχει ειδικό μπόνους ανανέωσης 10 γιγα, όπως ήδη έγραψε ένας φίλος. Λογικά και τον Μάιο θα δίνει το ίδιο μπόνους, αφού όπως διαβάζω πολλές πιθανότητες να είμαστε στην απαγόρευση και τον Μάιο.
Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωριζω οτι δεν ειναι κατι μονιμο τα 10gb, αλλα οσο υπαρχει καλη ευκαιρια ειναι!

Εδινα κοντα 50ευρω για αρκετη ομιλια που δεν χρειαζομουν (3000min) και 2GB κοινα για τα δυο νουμερα!!

Για να μην αναφερω οτι η "προσφορα" τους για ανανεωση ηταν πανω απο 60 για παρομοιο πακετο!!!

Ενω για 5GB ανεβαινε στα 70+ η τιμη! Οποτε και 20 για ενα νουμερο να δινω το μηνα αν ειναι να εχω αυτα που θελω δε με πειραζει!

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Ίσως με την παράταση των μέτρων και μιας και το Πασχα θα μας βρεί τουλαχιστον τους περισσότερους οχι με όλους όσους θέλαμε οι εταιρείες να δώσουν κάτι παραπάνω φέτος.Η οικονομική δυσφορία όσο περνάει ο καιρός θα αυξάνεται το ιδιο γρήγορα οσο ο κορονωιος.

Υπομονή.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ανανεωση πριν 4 μέρες και δεν ενεργοποίησα αμέσως το cu shake. Μπήκα να το κάνω τώρα από το cu app αλλά δεν το βρίσκω. Αν δεν κάνω λάθος έχει ισχύ για 7 μέρες ή όχι;

 

Δοκίμασε από browser να μπεις στο λογαριασμό σου στο vodafonecu.gr. Αν είσαι ήδη logged in, κάνε log-out και πάλι log-in και δες αν σου εμφανίζει το shaker. Δοκίμασε και να "καθαρίσεις" cookies αν δεν λυθεί με το log-out/log-in. Είχα παρόμοιο θέμα, δε μου εμφάνησε καν την επιλογή του shake στο CU app αμέσως μετά που έκανα ανανέωση...

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας,ποσο κοστιζει ενας νεος αριθμος vodafone cu σε καταστημα?μηπως υπαρχει δυνατοτητα για δωρεαν αποκτηση αριθμου μεσω internet ή με φυσικο τροπο χωρις κόστος( περιοχη ΡΟΔΟΣ)?

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ότι μπορεις να παραγγείλεις απο το σαιτ τους και θα πληρώσεις για χρόνο ομιλίας μόνο. Ριξε μιά ματιά στο σαιτ ή στείλε τους μηνυμα στο fb.
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ότι μπορεις να παραγγείλεις απο το σαιτ τους και θα πληρώσεις για χρόνο ομιλίας μόνο. Ριξε μιά ματιά στο σαιτ ή στείλε τους μηνυμα στο fb.

σε ευχαριstώ για την απάντηση σου.μίλησα στο chat του cu και μου ειπαν για κοστος του πακετου στα 7 ευρω χωρις δωρεαν χρονο ομιλιας.εαν έχεις καποιο link σε παρακαλω στειλε το.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

https://www.vodafone.gr/forms/prepay/

Από εδώ παραγγέλνεις νέα κάρτα και κάρτα χρόνου ομιλίας. Στον κούριερ θα δώσεις μια φωτοτυπία της ταυτότητας σου και τα 10/15/20€ που θα κοστίζει η κάρτα ανανέωσης

Link to comment
Share on other sites

https://www.vodafone.gr/forms/prepay/

Από εδώ παραγγέλνεις νέα κάρτα και κάρτα χρόνου ομιλίας. Στον κούριερ θα δώσεις μια φωτοτυπία της ταυτότητας σου και τα 10/15/20€ που θα κοστίζει η κάρτα ανανέωσης

 

Η κάρτα ανανέωσης θα έχει ήδη μπει στο νέο αριθμό ή θα είναι σε μορφή 12ψήφιου κωδικού;

Link to comment
Share on other sites

https://www.vodafone.gr/forms/prepay/

Από εδώ παραγγέλνεις νέα κάρτα και κάρτα χρόνου ομιλίας. Στον κούριερ θα δώσεις μια φωτοτυπία της ταυτότητας σου και τα 10/15/20€ που θα κοστίζει η κάρτα ανανέωσης

 

Λογικά μπορείς να παραγγείλεις έως 3 νούμερα στο όνομα σου και να αγοράσεις μόνο μία 10αρα κάρτα, οπότε σου βγαίνουν τα υπόλοιπα 2 εντελώς δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το κλειδί της υπόθεσης όπως το έγραψες.

 

Απλά είναι δυσανάλογο ακριβό πλέον το καρτοκινητό αν συγκρίνεις τιμές (που παίρνουν τα συμβόλαια συνδυαστικά) με παροχές.

 

Ξέρεις ότι το έχω παλέψει χρόνια με τα προνομιακά καρτοκινητά και την δεύτερη SIM για δεδομένα αλλά νομίζω ότι πλέον έχω έρθει στο όριο μου.

 

Προσωπικά έχω σιχαθεί το μόνιμο άγχος του μου φτάνουν δεν μου φτάνουν τα δεδομένα, μην ξεχάσω να ενεργοποιήσω το πακέτο τάδε και χάσω τα GB που μεταφέρονται στον επόμενο μήνα, μην ξεχάσω να ενεργοποιήσω την προσφορά και μιλήσω και μου φάει από τα χρήματα του υπολοίπου που έχω μέσα, μην ξεχάσω να βάλω λεφτά και χάσω το υπόλοιπο κλπ.

 

Τώρα θα μου πεις μπορεί με το καρτοκινητό μπορεί να την έβγαζα ένα η δυο μήνες τον χρόνο με ένα 10ρικο αλλά και πάλι δεν αλλάζει κάτι στην ουσία του πράγματος. Σε καμία περίπτωση δεν περισσεύουν τα χρήματα από κανένα αλλά και από την άλλη YOLO που λένε η ζωή είναι μικρή για λίγο παραπάνω κόστος να είσαι stress free είναι μεγάλη υπόθεση για αρκετούς από εμάς.

 

Συμφωνώ και προσανατολίζομαι σε αναλογη λύση. Με ενα Whats'up και ένα VF CU στην κατοχή μου, βαρέθηκα πλεον να ψάχνομαι για τις καλύτερες προσφορες καθε εβδομάδα .. ποιος δινει το ένα .. ποιός το αλλο , πότε ανανεωνω εδω .. πότε στο αλλο, δωράκια μεταφορές, ημερομηνίες.. Εχουμε και άλλο πράγματα να κανουμε στην ζωή μας...

 

Κυνηγάω προσφορά για μετατροπή του VF CU σε καρτοπρογραμμα ή αυμβόλαιο και ισως πάρω μια κάρτα mobile internet από Cosmote για backup αν βρεθώ σε περιοχή όπου η Vodafone μπορεί να έχει θεμα. Το Whatsup θα πάει προς κατάργηση και από οτι έμαθα δεν χρειαζεται πλεον να περιμενεις ενα χρόνο για να αποσυνδεθει, με μια αίτηση μπορει να γινει σε 2-3 εργάσιμες...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και προσανατολίζομαι σε αναλογη λύση. Με ενα Whats'up και ένα VF CU στην κατοχή μου, βαρέθηκα πλεον να ψάχνομαι για τις καλύτερες προσφορες καθε εβδομάδα .. ποιος δινει το ένα .. ποιός το αλλο , πότε ανανεωνω εδω .. πότε στο αλλο, δωράκια μεταφορές, ημερομηνίες.. Εχουμε και άλλο πράγματα να κανουμε στην ζωή μας...

 

Κυνηγάω προσφορά για μετατροπή του VF CU σε καρτοπρογραμμα ή αυμβόλαιο και ισως πάρω μια κάρτα mobile internet από Cosmote για backup αν βρεθώ σε περιοχή όπου η Vodafone μπορεί να έχει θεμα. Το Whatsup θα πάει προς κατάργηση και από οτι έμαθα δεν χρειαζεται πλεον να περιμενεις ενα χρόνο για να αποσυνδεθει, με μια αίτηση μπορει να γινει σε 2-3 εργάσιμες...

 

Αν θέλεις να μείνεις vodafone στο 35αρι συμφέρει το Red Plus (35.75€,3000',6GB +6 GB με σταθερή) Η τιμή είναι για νέους συνδρομητές με έκπτωση 35% και έχεις την δυνατότητα να έχεις και τα gigaboost με 5,90€ τα 3gb, 9,90€ τα 10GB και με 19,90€ τα 40GB με διάρκεια ενός μήνα και έχουν 50% έκπτωση για λίγο καιρό. Οπότε δεύτερη sim από την cosmote μόνο για θέματα κάλυψης έχει νόημα.

 

Αν δεν έχεις θέμα για άλλο δίκτυο μετά είναι τοW Unlimited (3000', 3000sms, 15GB γρήγορα μετά πτώση ταχύτητας στο 1Mbps) με αρχική τιμή τα 44.50€ αλλά αν το παζαρέψει θα το πάρεις πολύ φθηνότερα. Παρότι γράφουν εδώ μέσα κάποιοι αρνητικά για την αργή ταχύτητα χωρίς να το έχουν χρησιμοποιήσει ποτέ το δοκίμασα σε φίλο που το πήρε πρόσφατα σε χαμηλότερη τιμή και με την αργή ταχύτητα για συνηθισμένη χρήση παίζει μια χαρά και η αργή ταχύτητα καλύπτει για τα πάντα εκτός από download μεγάλων αρχείων και realtime neflix. Με download manager και κατέβασμα για offline προβολή περιεχομένου ώρες που δεν χρησιμοποιείς το τηλέφωνο κάνεις δουλειά.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες παζαρεμα, εννοείς μέσω φόρμας επικοινωνίας για παράδειγμα;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για το Red plus κοιτάζω εκτός αν προκύψει κατι πιο ενδιαφέρον σε αναλογα χρήματα. Θα ήθελα και μια προπληρωμένη mobile internet από την Cosmote σαν backup λύση (αποκλειστικά για δεδομένα) αλλά δεν βιαζομαι

 

Όταν λες παζαρεμα, εννοείς μέσω φόρμας επικοινωνίας για παράδειγμα;

 

Φορμα επικοινωνίας, τηλέφωνα σε διαφορετικές μέρες και ώρες, μυνήματα σε online κανάλια ...

Το τελευταίο δεκαήμερο κάθε μήνα μπορει να δώσει προσφορές αν οι μηνιαίοι στόχοι πωλήσεων δεν εχουν επιτευχθει μέχρι τότε (πολύ πιθανό λόγω της κατάστασης).

 

Θέλει υπομονή .. Η συγκυρία δεν ειναι πολύ καλή αλλά το βλέπουμε. Εξάλλου δεν βιάζομαι..

Edited by babakos
Link to comment
Share on other sites

Περισσότερες πιθανότητες έχει κατ εμέ η φόρμα επικοινωνίας. Διαχρονική εμπειρία.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone
  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...