Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Μου συμβαίνει όταν λαμβάνω sms σε κάποια από τα mifi μου: Φαντάζομαι ότι είναι το "αντίστοιχο" του αποστολέα που γράφει, αντί για αριθμό τηλεφώνου, ένα όνομα (πχ της εταιρίας απόστολέα)....

ΔΕΝ έχω δοκιμάσει ποτέ να απαντήσω σε τέτοιο sms (γνωρίζοντας το "αντίστοιχο" του αριθμού): Τί γίνεται; Ξέρει κανείς; Γιατί πχ με αποστολέα "Vodafone" σε sms δε στέλνει το sms. ΑΝ απαντήσεις , όμως, γνωρίζοντας το "αντίστοιχο" αλφαριθμητικό, τί γίνεται; Το στέλνει;

 

Δεν ήταν όνομα εταιρείας, ήταν ανακατεμένα 7 με 8 λατινικά γράμματα και μετά την λέξη εικονομήνυμα ήταν μια διεύθυνση http, στην οποία σε παρέπεμπε. Δεν ήθελε να στείλεις πίσω κάποιο μήνυμα.

Ούτως ή άλλως το διέγραψα.

Ρωτάω μήπως είναι σε "έξαρση" τέτοιου είδους μηνύματα αυτόν τον καιρό.

Πρώτη φορά πάντος μου έρχεται κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν όνομα εταιρείας, ήταν ανακατεμένα 7 με 8 λατινικά γράμματα και μετά την λέξη εικονομήνυμα ήταν μια διεύθυνση http, στην οποία σε παρέπεμπε. Δεν ήθελε να στείλεις πίσω κάποιο μήνυμα.

Ούτως ή άλλως το διέγραψα.

Ρωτάω μήπως είναι σε "έξαρση" τέτοιου είδους μηνύματα αυτόν τον καιρό.

Πρώτη φορά πάντος μου έρχεται κάτι τέτοιο.

 

Το ίδιο το link που είχες βάλει (και διαγράφηκε σωστά από admin) οδηγούσε σε malware link.

 

Βάλε (ανέβασε) σωστό screenshot να καταλάβουμε....

 

Η ερώτησή μου για την "απάντηση σε αλφαριθμητικό νούμερο-αποστολέα" δεν απευθυνόταν σε σένα, αφού δεν ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Screenshot δεν έχω γιατί το μήνυμα το διέγραψα.

Συγνώμη που έβαλα το link .

Πάντως το link οδηγούσε σε ένα παράθυρο που έδειχνε τον αριθμό μου και ότι κέρδισα δωροεπιταγή από τον σκλαβενίτη .

Απάτη δηλαδή.

Αν μου ξαναστείλουν τέτοιο μήνυμα θα βγάλω screenshot πριν το διαγράψω.

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται καν να το ανοίξεις,αν σου στείλουν τέτοιο μήνυμά,διαγραφή και μπλόκ

καλημέρα

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να γλιτώσω το 30αρι της φορητότητας; Αν ναι σε ποια εταιρεία; Από συμβόλαιο wind προς κάπου αλλού.. η wind για f2g το ζητάει..
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να γλιτώσω το 30αρι της φορητότητας; Αν ναι σε ποια εταιρεία; Από συμβόλαιο wind προς κάπου αλλού.. η wind για f2g το ζητάει..

Στείλε τους ημεηλ λέγοντας ότι εάν χρεώνουν 30ε θα φύγεις αλλού, αφού το ίδιο κοστίζει.

Link to comment
Share on other sites

Για να δουλέψει ένα Vodafone CU στο εξωτερικό (Ε.Ε.) απλά για να δέχεται κλήσεις, χρειάζεται να ενεργοποιηθεί κάποιο πακέτο;

 

Σε φοιτητικό Vodafone CU που βρίσκεται στο εξωτερικό (Κύπρο), χωρίς κάποιο ενεργοποιημένο πακέτο, δε συνδέεται καν σε δίκτυο ενώ αντίστοιχο F2G επίσης χωρίς ενεργοποιημένο πακέτο λειτουργεί κανονικά και δέχεται κλήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Ανανέωση πότε έκανε τελευταία φορά το CU;

 

Sent from my SM-G930F

Μέσα Σεπτέμβρη. Είναι απ τα παλιά φοιτητικά που δε λήγουν. Αν είναι θέμα ανανέωσης οκ να βάλω 5ευρώ. Δεν απαιτείται πάντως κάποιο ενεργό πακέτο για να δέχεται εισερχόμενες;

Link to comment
Share on other sites

Για να δουλέψει ένα Vodafone CU στο εξωτερικό (Ε.Ε.) απλά για να δέχεται κλήσεις, χρειάζεται να ενεργοποιηθεί κάποιο πακέτο;

 

Σε φοιτητικό Vodafone CU που βρίσκεται στο εξωτερικό (Κύπρο), χωρίς κάποιο ενεργοποιημένο πακέτο, δε συνδέεται καν σε δίκτυο ενώ αντίστοιχο F2G επίσης χωρίς ενεργοποιημένο πακέτο λειτουργεί κανονικά και δέχεται κλήσεις...

 

Περυσι τον Σεπτεμβριο πηγα Κυπρο με τους γονεις μου.Εχουν φοιτητικα CU και F2G.Τα πρωτα συνδεονταν στο δικτυο αλλα δεν ειχαν ιντερνετ και τηλεφωνο.Τα F2G που εχουν λειτουργουσαν.Το ιδιο και CU απλο που εχω εγω.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

κάνε χειροκίνητη ανα;ζήτηση δικτύου .Ίσως έχει κολήσει στο δίκτυο Ελλάδος και για αυτό να μην συνδέεται . Δεν βλέπω άλλο λόγο.
Link to comment
Share on other sites

κάνε χειροκίνητη ανα;ζήτηση δικτύου .Ίσως έχει κολήσει στο δίκτυο Ελλάδος και για αυτό να μην συνδέεται . Δεν βλέπω άλλο λόγο.

 

Ναι,να δοκιμασει και αυτο.Χειροκινητα και διαλεξε Cyta-Voda.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το καλοκαίρι που μας πέρασε, η βονταφον είχε ανακοινώσει ότι χωρίς πακέτο δε θα λειτουργούν τα καρτοκινητα της στο εξωτερικό. Και εαν δεν κάνω λάθος, το καρτοκινητο της βονταφον ιντερνάσιοναλ ακόμη κ με πακέτο δε θα λειτουργεί στο εξωτερικό.
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις λάθος, αλλά είναι άσχετο καθώς έχει CU και όχι international.

Το τελευταίο είναι το μοναδικό χωρίς roaming, τα υπόλοιπα πρέπει να δουλεύουν χωρίς την προϋπόθεση αγοράς πακέτου.

Επίσημα στο φοιτητικό δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα φοιτητικά πακέτα, παρά μόνο απλά.

Η αρχική ανακοίνωση στην οποία αναφέρεσαι δεν ισχύει, όπως αντίστοιχα έγινε και με τα καρτοκινητά της cosmote.

Επίσης στο θέμα του φοιτητικού έχει αναφερθεί από μέλη πως λειτουργεί κανονικά καιρό τώρα σε roaming.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται να ισχύει αυτό που λέω, αφου δεν έχει σήμα στη Κυπρο. Αλλιώς θα ειχε κάλυψη.
Φυσικά και δεν ισχύει. Λες ότι γενικά κόβει το roaming χωρίς την αγορά πακέτου. Επίσημα ΔΕΝ ισχύει. Στην περίπτωση που συζητάμε απλώς έχει κάποιο πρόβλημα που χρήζει διερεύνησης και επικοινωνίας με την εταιρεία, καθώς δεν υπάρχει λόγος να μην λειτουργεί ο αριθμός του εκεί που είναι. Πιθανολογώ πως θέλει απλά μια ανανέωση, αλλά ας το ψάξει.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Για τον Τζιμη που παραπονιέται:

 

Screenshot_20180125-1556332.th.png

 

Πολύ καλό που αυξήθηκε η ομάδα....Το CashBack του αύξησε την πελατεία, φαίνεται, και δεν τα'βγαζε πέρα μόνη της η κυρία Σπυριδούλα:

Όντως μετά από 4 βδομάδες μου έβαλαν όσα "αμέλησε" το supermarket που μου έκανε πρόβλημα: Είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος.

 

Υπάρχει topic εδώ στο myphone παρακάτω για το pockee-CashBack, για όποιον ενδιαφέρεται.

 

......................................................................................................................................................................

 

ΑΝ κάποιος ενδιαφέρεται για δωρεάν φορητότητα ΣΕ Vodafone, ΑΣ προστρέξει σε κατάστημα Cyta , όσο προλαβαίνει, μετά την εξαγορά της.

ΔΕ βλέπω να παραμένει δωρεάν η δυνατότητα φορητότητας για καμιά εταιρία καρτοκινητής μετά από κανα μήνα το πολύ......:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Έπειτα από ανανέωση σε Vodafone CU, μου καταναλώνει από το Πάρε να χεις, αντί του Just Surf bonus. Τι φάση;

 

Πάντα γίνονταν το αντίστροφο.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Ανανέωση πότε έκανε τελευταία φορά το CU;

 

Sent from my SM-G930F

Τελικά έκανα μια ανανέωση 5ευρώ στο συγκεκριμένο νούμερο και μετά από κανένα 10λεπτό με επανεκκίνηση του κινητού βρήκε σήμα κανονικά και δούλεψαν οι εισερχόμενες. Φαίνεται ότι ενώ εδώ Ελλάδα αυτά τα παλιά φοιτητικά λειτουργούν και χωρίς ανανέωση και δε λήγουν, στο εξωτερικό ισχύει το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Το ημερήσιο με 1 ευρώ . Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πω , μπράβο στη vodafone, μιας και μέσω τσατ έγινε η αίτηση για αποστολή βεβαίωση καρτοκινητού , για την τράπεζα,με ελτα.Άλλη εταιρεία ζήταγε να περάσω απο κατάστημα...μπράβο!

Και σήμερα 26/1, τρεις μέρες μετά ήρθε με συστημμένο ΕΛΤΑ!!Μπράβο!

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone
  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...