Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τις τελευταιες μερες ο πατερας μου δεχεται συχνες και επιμονες ενοχλητικες κλησεις μεσα στο μεσημερι από τους δυο αυτους αριθμούς: 2130021389 2165006777. Ισχυρίζονται ότι είναι από VODAFONE αλλα επειδή εγω δεν βρισκομαι στο σπιτι τέτοιες ωρες δεν μπορω να τους μιλησω και να τους δωσω να καταλαβουν ότι δεν ενδιαφερόμαστε και κυριως ότι ΕΝΟΧΛΟΥΝ έναν 80χρονο ανθρωπο. Προσπαθω να τους καλεσω εγω αλλα δεν βγαινει γραμμη. Που μπορω να απευθυνθώ ώστε να σταματησουν τις κλησεις?

 

Να απευθυνθείς στον πάροχο του σταθερού τηλεφώνου, ζητώντας να μπεις στο μητρώο που είναι για όσους δεν επιθυμούν τέτοιες προωθητικές - διαφημιστικές κλήσεις. Το χρονικό διάστημα που μεσολαβεί μέχρι να αφαιρεθεί το σταθερό / κινητό νούμερο από τέτοιους καταλόγους, είναι μέχρι και τρεις μήνες. Ακόμα όμως και με την υλοποίηση του προαναφερθέντος, πάλι θα σε καλούν αρεά και που.

 

Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Μόνο αν η συσκευή υποστηρίζει μπλοκάρισμα αριθμών. Προσωπικά έχω μπλοκάρει όσα περισσότερα αυτού του τύπου διαφημιστικά νούμερα μπορώ.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Αφού ισχυρίζονται ότι είναι από βονταφον, ας επικοινωνήσει με τη βονταφον και να τους δώσει τα νούμερα. Αλλιώς ας αλλάξει αριθμό. Θα έλεγα κάποιο πρόγραμμα black list, αλλά λογικά θα έχει απλή συσκευή για κλήσεις μόνο.
Link to comment
Share on other sites

Ο καλύτερος τρόπος είναι να απαντήσει ο πατέρας σου στις κλήσεις. Έτσι θα πάψουν να τον ενοχλούν.

Μια δευτερη λύση είναι να προωθήσεις για μια μέρα το σταθερό σου στο κινητό.Έτσι θα απαντήσεις εσύ, και το πρόβλημα θα τελειώσει.

Link to comment
Share on other sites

Νέο δώρο από το Vodafone CU:

 

CU Choose

 

Διάλεξε το δώρο που θα πάρεις για 7 μέρες

 

Για εγγραφή κάλεσε το 1252 ή στείλε δωρεάν SMS γράφοντας:

 

Δ στο 1252 για να πάρεις 1GB ή

Μ στο 1252 για να πάρεις 200΄προς όλους

 

https://www.vodafonecu.gr/upiresies-cu/cu-choose/

πήρα το 1GB

ευχαριστούμε :up:

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι ποτε μπορουμε να το ενεργοποιησουμε;

 

Στάλθηκε από το LG-H870DS μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κάνε ένα κόπο και μπες στο σύνδεσμο, δεν δαγκώνει.

 

- Η εγγραφή στην προσφορά μπορεί να γίνει από τις 17/01 έως και τις 31/01 23:59.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα κόπο και μπες στο σύνδεσμο, δεν δαγκώνει.

 

- Η εγγραφή στην προσφορά μπορεί να γίνει από τις 17/01 έως και τις 31/01 23:59.

Ουπς... Γκαβωμαρα! :lol: Ειμαι απο τη δουλεια και μου διεφυγε... Ευχαριστω!

 

Στάλθηκε από το LG-H870DS μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να απευθυνθείς στον πάροχο του σταθερού τηλεφώνου, ζητώντας να μπεις στο μητρώο που είναι για όσους δεν επιθυμούν τέτοιες προωθητικές - διαφημιστικές κλήσεις. Το χρονικό διάστημα που μεσολαβεί μέχρι να αφαιρεθεί το σταθερό / κινητό νούμερο από τέτοιους καταλόγους, είναι μέχρι και τρεις μήνες. Ακόμα όμως και με την υλοποίηση του προαναφερθέντος, πάλι θα σε καλούν αρεά και που.

 

Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Μόνο αν η συσκευή υποστηρίζει μπλοκάρισμα αριθμών. Προσωπικά έχω μπλοκάρει όσα περισσότερα αυτού του τύπου διαφημιστικά νούμερα μπορώ.

 

Οι κλήσεις γίνονται στο κινητό του. Εννοείται ότι θα μπορούσε να το απενεργοποιήσει αλλά κάποιες φορές το ξεχνάει. Βέβαια το ότι έχουμε τηλέφωνο δεν σημαίνει ότι ο οποιοσδήποτε μπορεί να μας ενοχλεί για διαφημιστικούς λόγους.

Τώρα που γνωρίζω τι παίζει θα προσπαθήσω να απαντήσω εγώ σε κάποια κλήση και πιστεύω μετά θα σταματήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που γνωρίζω τι παίζει θα προσπαθήσω να απαντήσω εγώ σε κάποια κλήση και πιστεύω μετά θα σταματήσουν.

δεν νομίζω ότι θα φοβηθούν

εδώ :http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=11179

και μπλόκ με κάποιον call blocker

εγώ μπήκα στο μητρώο 11 και από τότε δεν έχω καμία κλήση από τέτοιους τύπους

 

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Πριν 4 μέρες έκανα αίτηση για την Ευρωπαϊκή Κάρτα Νέων.

 

Μου ήρθε e-mail και γράφει πως θα μου στείλουν και track number. Περάσανε 4 μέρες και κανένα νέο.

 

Έχει κανείς κάποια γνώμη / εμπειρία στο συγκεκριμένο; Ευχαριστώ.

 

Σου στείλαν κάποιο email;Εχει προχωρήσει η διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Σου στείλαν κάποιο email;Εχει προχωρήσει η διαδικασία;

 

Φίλε George,

 

Καλά που τους έστειλα e-mail, ειδάλλως ακόμα θα περίμενα.

 

Μου έστειλαν αυτό:

 

«Καλησπέρα σας,

 

Σας ενημερώνουμε οτι η αίτησή σας για έκδοση της Ευρωπαϊκής Κάρτας Νέων δεν μπορεί να προχωρήσει καθώς έχετε επισυνάψει φωτογραφία από την ταυτότητά σας στην οποία δεν φαίνεται ευκρινώς το πρόσωπό σας (γράμματα από την ταυτότητα).

 

Για να αποκτήσετε την Κάρτα θα πρέπει να κάνετε εκ νέου αίτηση.

 

Στη διάθεση σας για οποιαδήποτε πληροφορία.»

 

Εν τω μεταξύ η φωτογραφία φαίνεται μια χαρά. Τι να πω ... αν είναι να τους παρακαλάμε, ας τη χαίρονται. Ίσως κάνω αργότερα πάλι αίτηση...

 

Εσύ είχες κάποια εξέλιξη;

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε George,

 

Καλά που τους έστειλα e-mail, ειδάλλως ακόμα θα περίμενα.

 

Μου έστειλαν αυτό:

 

«Καλησπέρα σας,

 

Σας ενημερώνουμε οτι η αίτησή σας για έκδοση της Ευρωπαϊκής Κάρτας Νέων δεν μπορεί να προχωρήσει καθώς έχετε επισυνάψει φωτογραφία από την ταυτότητά σας στην οποία δεν φαίνεται ευκρινώς το πρόσωπό σας (γράμματα από την ταυτότητα).

 

Για να αποκτήσετε την Κάρτα θα πρέπει να κάνετε εκ νέου αίτηση.

 

Στη διάθεση σας για οποιαδήποτε πληροφορία.»

 

Εν τω μεταξύ η φωτογραφία φαίνεται μια χαρά. Τι να πω ... αν είναι να τους παρακαλάμε, ας τη χαίρονται. Ίσως κάνω αργότερα πάλι αίτηση...

 

Εσύ είχες κάποια εξέλιξη;

 

Εγω δεν εχω καμία εξέλιξη και αφου δεν έστειλα email ακομα περιμένω...Καλα που μου το είπες και γω μια χαρά φωτογραφία έστειλα αλλά ακόμα περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Το video-pass δεν παιζει μεσω tethering?

Youtube απο το ιδιο κινητο, αφαιρουσε κανονικα video-pass-data, ενω απο συνδεδεμενο tablet, αφαιρουσε απο τα κανονικα data και οχι του video-pass.

Ειναι σωστο?

Το κανει και σε σας?

Link to comment
Share on other sites

Στους όρους λέει αυτό : "Η πρόσβαση γίνεται είτε μέσω των ειδικών εφαρμογών είτε μέσω mobile browser", οπότε οτιδήποτε άλλο (όπως στην περίπτωσή σου tethering) μάλλον είναι λογικό να μην αφαιρεί από το συγκεκριμένο πακέτο.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις δηλαδή μέσα σε ένα MiFi μια κάρτα βοδαφον και βάλεις το πακέτο για βίντεο δε θα τρώει mb από αυτό το πακέτο;
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις δηλαδή μέσα σε ένα MiFi μια κάρτα βοδαφον και βάλεις το πακέτο για βίντεο δε θα τρώει mb από αυτό το πακέτο;

 

Εκει ισως να γινεται,αλλα απ οτι φαινεται η Vodafone μπλοκαρει τη χρηση του πακετου μεσω tethering.

Στα 3€ που παιρνω το πακετο λογω Under 24 αξιζει αν ειναι να τα καταναλωσεις ολα αλλα 4,5€ ειναι πολλα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εκει ισως να γινεται,αλλα απ οτι φαινεται η Vodafone μπλοκαρει τη χρηση του πακετου μεσω tethering.

Στα 3€ που παιρνω το πακετο λογω Under 24 αξιζει αν ειναι να τα καταναλωσεις ολα αλλα 4,5€ ειναι πολλα.

 

Αν το δοκιμάσει κάποιος ας μας πει.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πω , μπράβο στη vodafone, μιας και μέσω τσατ έγινε η αίτηση για αποστολή βεβαίωση καρτοκινητού , για την τράπεζα,με ελτα.Άλλη εταιρεία ζήταγε να περάσω απο κατάστημα...μπράβο!

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μπορούμε να δούμε ποτέ λήγει η ευρωπαϊκή κάρτα νέων που την έχω περάσει στον Αριθμό μου;όχι το ποσό των χρημάτων,πότε την ενεργοποίησα στον αριθμό μου.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

http://europeanyouthcard.gr/ευρωπαικη-καρτα-νεων/

edit: άκυρο,λάθος κατάλαβα

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Έχει λάβει κάποιος μήνυμα με αποστολέα διάφορους λατινικούς χαρακτήρες

και περιεχόμενο τα παρακάτω

το 69χχχχχχχχ έχεις λάβει ένα εικονομήνυμα

Edited by XP130TD
Malware link
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πω , μπράβο στη vodafone, μιας και μέσω τσατ έγινε η αίτηση για αποστολή βεβαίωση καρτοκινητού , για την τράπεζα,με ελτα.Άλλη εταιρεία ζήταγε να περάσω απο κατάστημα...μπράβο!

Πολύ καλό αυτό (με επικοινωνία μέσω chat): ΔΕΝ το'ξερα.

Πώς στην στείλαν τη βεβαίωση κατόχου αριθμού κινητού; Στο mail σου;

 

Έχει λάβει κάποιος μήνυμα με αποστολέα διάφορους λατινικούς χαρακτήρες

και περιεχόμενο τα παρακάτω

το 69χχχχχχχχ έχεις λάβει ένα εικονομήνυμα

 

Μου συμβαίνει όταν λαμβάνω sms σε κάποια από τα mifi μου: Φαντάζομαι ότι είναι το "αντίστοιχο" του αποστολέα που γράφει, αντί για αριθμό τηλεφώνου, ένα όνομα (πχ της εταιρίας απόστολέα)....

ΔΕΝ έχω δοκιμάσει ποτέ να απαντήσω σε τέτοιο sms (γνωρίζοντας το "αντίστοιχο" του αριθμού): Τί γίνεται; Ξέρει κανείς; Γιατί πχ με αποστολέα "Vodafone" σε sms δε στέλνει το sms. ΑΝ απαντήσεις , όμως, γνωρίζοντας το "αντίστοιχο" αλφαριθμητικό, τί γίνεται; Το στέλνει;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό αυτό (με επικοινωνία μέσω chat): ΔΕΝ το'ξερα.

Πώς στην στείλαν τη βεβαίωση κατόχου αριθμού κινητού; Στο mail σου;

 

 

 

Μου συμβαίνει όταν λαμβάνω sms σε κάποια από τα mifi μου: Φαντάζομαι ότι είναι το "αντίστοιχο" του αποστολέα που γράφει, αντί για αριθμό τηλεφώνου, ένα όνομα (πχ της εταιρίας απόστολέα)....

ΔΕΝ έχω δοκιμάσει ποτέ να απαντήσω σε τέτοιο sms (γνωρίζοντας το "αντίστοιχο" του αριθμού): Τί γίνεται; Ξέρει κανείς; Γιατί πχ με αποστολέα "Vodafone" σε sms δε στέλνει το sms. ΑΝ απαντήσεις , όμως, γνωρίζοντας το "αντίστοιχο" αλφαριθμητικό, τί γίνεται; Το στέλνει;

Θα μου τη στείλουν με ΕΛΤΑ...σε 8 μέρες λεεί.Για να δούμε.

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω εν ευθέτω χρόνω τι συμβαίνει με 10€υρη εξαργύρωση CashBack:

 

Screenshot_2018_01_22_16_52_28.jpg

 

Στην 7€υρη αφαίρεσε φόρο κινητής, δλδ "μπήκαν" 6,25€ και ανανέωσε 3μηνο/4μηνο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone
  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...