Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι στάνταρ

1Gb με 5 ευρω

Σύμφωνα με την ανακοίνωση της Vodafone το πακέτο πλέον ανανεώνετε αυτόματα και πριν τις 30 ημέρες αν τελειώσει

 

Δηλαδή εννοείς να ξαναγοραστεί πριν λήξουν οι 30 μέρες και ας μην έχουν τελειώσει τα MB ;

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Είναι στάνταρ

1Gb με 5 ευρω

Σύμφωνα με την ανακοίνωση της Vodafone το πακέτο πλέον ανανεώνετε αυτόματα και πριν τις 30 ημέρες αν τελειώσει

 

Πολύ καλό αυτό, ευχαριστω για την πληροφόρηση

Link to comment
Share on other sites

Από 01 Αυγούστου 2016, για όλους τους υφιστάμενους και νέους συνδρομητές του Καρτοκινητού Vodafone, Vodafone CU, Vodafone International, Καρτοκινητού Ολυμπιακός, Tazamobile, Carrefour & ΕΛΤΑ Καρτοκινητής, η χρέωση για κλήσεις προς εθνικά σταθερά και κινητά μετά την παρέλευση του ενσωματωμένου χρόνου ομιλίας από πακέτα μεταβάλλεται από €0,0099/δευτερόλεπτο σε €0,0108/δευτερόλεπτο. Επιπλέον, η χρέωση για βιντεο-κλήσεις προς εθνικά δίκτυα μεταβάλλεται από €0,0099/δευτερόλεπτο σε €0,0108/δευτερόλεπτο. Οι παραπάνω χρεώσεις δεν ισχύουν για σύντομους κωδικούς, υπηρεσίες καθώς και για κλήσεις προς το εξωτερικό και κατά την διάρκεια περιαγωγής. Ο ελάχιστος χρόνος χρέωσης παραμένει το 1 λεπτό και το βήμα χρέωσης παραμένει το 1 λεπτό. Πηγή : http://www.vodafone.gr/portal/client/news/announcementClient!pressReleaseDetails.action?pressReleaseId=40420&dateFrom=&dateUntil= σήμερα 25/6 και ώρα 19:51.. καλά το βήμα χρέωσης μετά από 1 λεπτό πάει ανά λεπτό και όχι ανά δευτερόλεπτο ? έλεος !!

Καλά, πριν ένα μήνα κάνανε την προηγούμενη αύξηση από 0,48€/λεπτό σε 0,59€/λεπτό. Καινούρια αύξηση πάλι;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό αυτό, ευχαριστω για την πληροφόρηση

 

Επειδή δεν εχει αναφερθεί ακόμα αυτό με την αυτόματη ανανέωση πριν τις 30 ημέρες περιλαμβάνεται στην ανακοίνωση της Vodafone 08/05/2015

http://www.vodafone.gr/portal/client/news/announcementClient!pressReleaseDetails.action?pressReleaseId=40288&dateFrom=&dateUntil=

Δεν το έχω όμως επιβεβαιώσει αν ισχύει

Γνωρίζει κάνεις ;

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγο καιρό ενώ σερφαρω με data (έχω υπόλοιπο στο λογαριασμό πχ τώρα έχω 425mb)μου πετάει το σπαστικό start.vodafone. com με τις υπηρεσίες της.πως το σταματάω αυτό? It keeps popping up..ήμαρτον

 

Screenshot_20160627_143135.jpg

Edited by charlie_GR

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Καλά, πριν ένα μήνα κάνανε την προηγούμενη αύξηση από 0,48€/λεπτό σε 0,59€/λεπτό. Καινούρια αύξηση πάλι;

 

Τι γινεται ρε παιδια;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Πρόκειται να ταξιδέψω στην Κύπρο για κάποιο διάστημα και ως εξωτερικό τα λεπτά προς όλους και τα ΜΒ δεν ισχύουν σωστά;

Τι πακέτα υπάρχουν που να συμφέρουν χωρίς να χρειαστεί να πάρω κυπριακό αριθμό;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

 

Πρόκειται να ταξιδέψω στην Κύπρο για κάποιο διάστημα και ως εξωτερικό τα λεπτά προς όλους και τα ΜΒ δεν ισχύουν σωστά;

 

 

Τι πακέτα υπάρχουν που να συμφέρουν χωρίς να χρειαστεί να πάρω κυπριακό αριθμό;

 

 

 

Εχει ενα πακετο,νομιζω για να μιλας σε Ελλαδα και Ε.Ε,μεσω περιαγωγης κι ολας.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, μπορει να μου πει καποιος εαν σε καταστημα μπορω να βάλω 5 ευρω; Καθαρα για συντηρηση αριθμου και υπολοιπου.
Link to comment
Share on other sites

 

Σε λίγο θα μιλάμε με 2 ευρω το λεπτο. θα τρεμουμε μην μας τελειωσει το πακετο.

Πλεον νομιζω οτι ειναι η πιο ακριβη καρτοκινητη.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, πριν ένα μήνα κάνανε την προηγούμενη αύξηση από 0,48€/λεπτό σε 0,59€/λεπτό. Καινούρια αύξηση πάλι;

 

Μας δουλευουν εκει στην Vodafone...καθε μηνα αυξήσεις θα κάνουν? 0,65€/λεπτό...και τον αλλό μηνα τι? μηπώς 1€ το λεπτό? :X:X:X:X:X

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να το αναλύσει κανείς τι σημαίνει αυτή η αύξηση. Αν σκεφτούμε ότι είναι "μόλις" 0,0009€ ανά δευτερόλεπτο μπορεί αρχικά να φαίνεται λίγο, ωστόσο η ελάχιστη χρέωση είναι 60", πράγμα που σημαίνει 0,05€. Δεδομένου ότι όποιος θέλει να μιλάει αρκετά θα έχει πακέτο, και δεν θα τον νοιάζει τόσο, νομίζω πως έχω μια πιθανή ερμηνεία γιατί το έκανε.

 

Σε άλλο θέμα, άλλης καρτοκινητής, είχαμε αναλύσει πως η εταιρεία αποδίδει το ΦΠΑ στο κράτος από τα χρήμτα που παίρνει όταν ο πελάτης αγοράζει την κάρτα ανανέωσης. Οπότε σε μία κάρτα των 10€ σε σχέση με το 23% που ήταν το ΦΠΑ, με το 24% πρέπει να δώσει περίπου 0,06€ παραπάνω. Η τιμή της κάρτας δεν άλλαξε. Οπότε έχουμε 2 περιπτώσεις :

α) αυτός που αγοράζει πακέτο(πλειοψηφία). Βάζουμε την αύξηση του ΦΠΑ στα πακέτα, και έτσι βγάζουμε τα έξτρα χρήματα που χρειάζονται.

β) αυτός που δεν βάζει πακέτο και το χρησιμοποιεί περιστασιακά. Εδώ γίνεται το εξής. Με μόνο μία κλήση θα πάρει τουλάχιστον 5 λεπτά επιπλέον μετά από την συγκεκριμένη αύξηση, σχεδόν δηλαδή θα ισοφαρίσει τη "χασούρα" λόγω του ΦΠΑ. Αλλά αν πραγματοποιηθούν παραπάνω από μία κλήσεις, τότε θα παίρνει τουλάχιστον 5 λεπτά από την κάθε μία.

Σε κάθε περίπτωση, νομίζω πως είναι φανερό ότι το νόημα είναι να βγάλει (τουλάχιστον) την αύξηση του ΦΠΑ. Το ερώτημα είναι αν θα ακολουθήσουν και οι άλλοι 2 την ίδια τακτική...

 

Για αυτό είναι φανερό πως δεν αξίζει το καρτοκινητό χωρίς πακέτο. Ίσως υπάρχουν άνθρωποι που δεν βάζουν και απλά το συντηρούν βάζοντας κάρτα και πραγματοποιούν ελάχιστα τηλεφωνήματα(ξέρα προσωπικά έναν τέτοιον...), και αυτοί είναι που θα είναι κάπως πιο "χαμένοι".

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να το αναλύσει κανείς τι σημαίνει αυτή η αύξηση. Αν σκεφτούμε ότι είναι "μόλις" 0,0009€ ανά δευτερόλεπτο μπορεί αρχικά να φαίνεται λίγο, ωστόσο η ελάχιστη χρέωση είναι 60", πράγμα που σημαίνει 0,05€. Δεδομένου ότι όποιος θέλει να μιλάει αρκετά θα έχει πακέτο, και δεν θα τον νοιάζει τόσο, νομίζω πως έχω μια πιθανή ερμηνεία γιατί το έκανε.

 

Σε άλλο θέμα, άλλης καρτοκινητής, είχαμε αναλύσει πως η εταιρεία αποδίδει το ΦΠΑ στο κράτος από τα χρήμτα που παίρνει όταν ο πελάτης αγοράζει την κάρτα ανανέωσης. Οπότε σε μία κάρτα των 10€ σε σχέση με το 23% που ήταν το ΦΠΑ, με το 24% πρέπει να δώσει περίπου 0,06€ παραπάνω. Η τιμή της κάρτας δεν άλλαξε. Οπότε έχουμε 2 περιπτώσεις :

α) αυτός που αγοράζει πακέτο(πλειοψηφία). Βάζουμε την αύξηση του ΦΠΑ στα πακέτα, και έτσι βγάζουμε τα έξτρα χρήματα που χρειάζονται.

β) αυτός που δεν βάζει πακέτο και το χρησιμοποιεί περιστασιακά. Εδώ γίνεται το εξής. Με μόνο μία κλήση θα πάρει τουλάχιστον 5 λεπτά επιπλέον μετά από την συγκεκριμένη αύξηση, σχεδόν δηλαδή θα ισοφαρίσει τη "χασούρα" λόγω του ΦΠΑ. Αλλά αν πραγματοποιηθούν παραπάνω από μία κλήσεις, τότε θα παίρνει τουλάχιστον 5 λεπτά από την κάθε μία.

Σε κάθε περίπτωση, νομίζω πως είναι φανερό ότι το νόημα είναι να βγάλει (τουλάχιστον) την αύξηση του ΦΠΑ. Το ερώτημα είναι αν θα ακολουθήσουν και οι άλλοι 2 την ίδια τακτική...

 

Για αυτό είναι φανερό πως δεν αξίζει το καρτοκινητό χωρίς πακέτο. Ίσως υπάρχουν άνθρωποι που δεν βάζουν και απλά το συντηρούν βάζοντας κάρτα και πραγματοποιούν ελάχιστα τηλεφωνήματα(ξέρα προσωπικά έναν τέτοιον...), και αυτοί είναι που θα είναι κάπως πιο "χαμένοι".

 

 

 

Αυτοι ας πανε σε καποιο με χρεωση ανα δευτερολεπτο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Το νόημα είναι ότι έτσι ανεβάζουν τις τιμές του Roaming στην Ε.Ε. όταν δεν έχεις πακέτο.

Για αυτό το κάνουν

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα ένα speedtest και μου βγάζει 4G

 

66 ms

68mbps down

12mbps up

 

Μιλάμε για απίστευτα νούμερα που τουλάχιστον στα Τρίκαλα δεν έβλεπα στην πράσινη.. Απο όσο ξέρω πρέπει να υπάρχει κεραία εδώ γύρω.

Link to comment
Share on other sites

Στο έγραψα και στο αντίστοιχο θέμα της κάλυψης: σε ώρα και μέρα αιχμής, το λιγότερο που μου έδωσε ήταν κάπου 25 mbps

 

Προς τα που μένεις; μέσα στα Τρίκαλα ή παραέξω σε χωριό;

Edited by kotsianis7
Link to comment
Share on other sites

Στο έγραψα και στο αντίστοιχο θέμα της κάλυψης: σε ώρα και μέρα αιχμής, το λιγότερο που μου έδωσε ήταν κάπου 25 mbps

 

Προς τα που μένεις; μέσα στα Τρίκαλα ή παραέξω σε χωριό;

 

Μένω προς τα έξω κοντά στο Νοσοκομείο

Link to comment
Share on other sites

και ξαφνικα βλεπω το υπολοιπο μου να ειναι κατω απο ενα 1 ευρω και να με ενημερωνει με μυνημα.., ενω ειμαι σιγουρος οτι εχω πολυ παραπανω , δεν εχω στειλει μυνηματα, έχω δωρεαν λεπτα απο πακετο ομιλιας και δεν εχω παρει κλησεις σε ειδικα νουμερα...!! υπαρχει τροπος να ελεγξω το υπολοιπο του λογαριασμου μου που καταναλωθηκε? (cu φοιττητικο) Edited by sfirojohn
Link to comment
Share on other sites

Κανε μια ερωτηση στο τσατ της εφαρμογής.εμενα με ειχαν εξυπηρετησει στο λεπτο
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

και ξαφνικα βλεπω το υπολοιπο μου να ειναι κατω απο ενα 1 ευρω και να με ενημερωνει με μυνημα.., ενω ειμαι σιγουρος οτι εχω πολυ παραπανω , δεν εχω στειλει μυνηματα, έχω δωρεαν λεπτα απο πακετο ομιλιας και δεν εχω παρει κλησεις σε ειδικα νουμερα...!! υπαρχει τροπος να ελεγξω το υπολοιπο του λογαριασμου μου που καταναλωθηκε? (cu φοιττητικο)

 

μου ειπαν στο chat

 

Έχεις δίκιο, έχει προκύψει κάποια χρέωση λόγω συνδρομής στο internet, ενημέρωσα ήδη τους συναδέλφους από το τμήμα του internet και το συντομότερο δυνατό σε καλούν να το δείτε μαζί!

Link to comment
Share on other sites

Είναι στάνταρ

1Gb με 5 ευρω

Σύμφωνα με την ανακοίνωση της Vodafone το πακέτο πλέον ανανεώνετε αυτόματα και πριν τις 30 ημέρες αν τελειώσει

 

Δυστυχώς, παρατήρησα στο δικό μου ότι

1ον ανανεώθηκε χωρίς λόγο, πριν τις 30 ημέρες, συγκεκριμένα στις 26 ή 27 ημέρες ημέρες και

2ον πήρα μόνο 500mb , όχι 1 γίγα.

Οπότε διέκοψα την αυτόματη ανανέωση γιατί σπάστηκα πολύ και θα δω τι θα κάνω. :mad:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone
  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...