Jump to content

Mio P350 και Mio P550


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:blink: Να ρωτήσω αν κάποιος εχει το πρόγραμμα Papago5greece?

το Κινγμαπ δεν εχει ελληνικά μενού :(

Αν το εχετε θα σας ειμουν ευγνώμων...αν μου το παρήχατε

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μετά από 2-3 μήνες χρήσης των παραπάνω προγραμμάτων, οι διαπιστώσεις μου...

Το Destinator ειναι πολύ καλλίτερο σε εκτός πόλεις διαδρομές ενώ οι χάρτες του Papago είναι λίγο ανενημέρωτοι....

Μεσα στην πόλη το Papago είναι πιο εύχρηστο λόγω του ζοομ που έχει στους δρόμους της πόλης.Διαβάζονται πιο άνετα!!

Link to comment
Share on other sites

Όντας ακόμα σε στάδιο πειραματισμού με το P350, βλέπω πως σε πολλά (στα περισσότερα) βίντεο αρχεία, είτε με Media Player, είτε με CorePlayer, το μηχανάκι σέρνεται και χάνει πολλά frames. Είναι φυσιολογικό αυτό? Θέλει μήπως κανένα conversion το οποίο δεν έχω κάνει? :(
Link to comment
Share on other sites

:blink: Να ρωτήσω αν κάποιος εχει το πρόγραμμα Papago5greece?

το Κινγμαπ δεν εχει ελληνικά μενού :(

Αν το εχετε θα σας ειμουν ευγνώμων...αν μου το παρήχατε

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

 

Το papago5 ζήταγες και τελικά μας λες για το 7! :lol:

Τελικά θες κάποιο ή το βρήκες;

Πάντως αν θες έχω και το Papago7 αλλά και τον χάρτη του 2007!;)

Εν αναμονή για OZZY!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο thread, ψάχνω και στο Google για την δυνατότητα αναβάθμισης του Mio P550/350 σε Windows Mobile 6 και συνάντησα αυτό το post που λέει:

 

http://forum.xda-developers.com/archive/index.php/t-277374.html

 

P350/550 rom update (http://rapidshare.com/files/4983030/MioP550-Osc260AR05_P09.zip.html)

Upgrate Tool (http://rapidshare.com/files/4983444/Upgradetool.rar)

 

Έχει κανείς υπόψιν αν αυτό γίνεται (όπως στα PC) και αν υπάρχει image/bin των νέων WM6 που να υποστηρίζουν τα χαρακτηριστικά του P550 (όπως WiFi/GPS); Έκανα έρευνα εδώ στο thread πριν γράψω αλλά δεν βρήκα τίποτα.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο thread, ψάχνω και στο Google για την δυνατότητα αναβάθμισης του Mio P550/350 σε Windows Mobile 6 και συνάντησα αυτό το post που λέει:

 

http://forum.xda-developers.com/archive/index.php/t-277374.html

 

P350/550 rom update (http://rapidshare.com/files/4983030/MioP550-Osc260AR05_P09.zip.html)

Upgrate Tool (http://rapidshare.com/files/4983444/Upgradetool.rar)

 

Έχει κανείς υπόψιν αν αυτό γίνεται (όπως στα PC) και αν υπάρχει image/bin των νέων WM6 που να υποστηρίζουν τα χαρακτηριστικά του P550 (όπως WiFi/GPS); Έκανα έρευνα εδώ στο thread πριν γράψω αλλά δεν βρήκα τίποτα.

 

Ευχαριστώ!

 

τη rom του 550 μπορείς να τη βάλεις στο 350 αλλά δε θα δουλεύουν οι υπέρυθρες, απ ότι έχουν πει άλλοι που το δοκίμασαν.

Για wm6 ακόμα δεν ξέρω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Όντας ακόμα σε στάδιο πειραματισμού με το P350, βλέπω πως σε πολλά (στα περισσότερα) βίντεο αρχεία, είτε με Media Player, είτε με CorePlayer, το μηχανάκι σέρνεται και χάνει πολλά frames. Είναι φυσιολογικό αυτό? Θέλει μήπως κανένα conversion το οποίο δεν έχω κάνει? :(

 

τα video παίζουν κανονικά άμα τα μικρύνεις σε διαστάσεις 320x240.

Στον player πήγαινε στις επιλογές και βάλε για video renderer GDI. Δουλέυει πολύ καλύτερα με τα μεγάλα video

Link to comment
Share on other sites

τη rom του 550 μπορείς να τη βάλεις στο 350 αλλά δε θα δουλεύουν οι υπέρυθρες, απ ότι έχουν πει άλλοι που το δοκίμασαν. Για wm6 ακόμα δεν ξέρω τίποτα.

 

Αν ακούσει κανείς άλλος κάτι, ας το ποστ-άρει. Βλέπω μεγάλη κινητικότητα όσον αφορά το Windows Mobile 6 και θεωρώ πως με λίγη τύχη, θα το τοποθετήσουμε στο Mio P350 και P550. Αν, βέβαια, αξίζει τον κόπο...

 

Μπορεί κάποιος να μας παραθέσει τον αριθμό έκδοσης (version number) που εμφανίζεται στην οθόνη του hard-reset; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν ακούσει κανείς άλλος κάτι, ας το ποστ-άρει. Βλέπω μεγάλη κινητικότητα όσον αφορά το Windows Mobile 6 και θεωρώ πως με λίγη τύχη, θα το τοποθετήσουμε στο Mio P350 και P550. Αν, βέβαια, αξίζει τον κόπο...

 

Μπορεί κάποιος να μας παραθέσει τον αριθμό έκδοσης (version number) που εμφανίζεται στην οθόνη του hard-reset; Ευχαριστώ.

 

egw prin kanadyo meres poy rwthsa ena gnwsto moy poy doyleuei sto plaisio mou eipe oti mporei 100% na perastoune ta wm6 sto 550

twra kata poso eystathei ayto den kserw

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

egw prin kanadyo meres poy rwthsa ena gnwsto moy poy doyleuei sto plaisio mou eipe oti mporei 100% na perastoune ta wm6 sto 550

twra kata poso eystathei ayto den kserw

 

wm6 έχω κατεβάσει και εγώ (Αγγλική βερσιόν βέβαια) αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να μπει στο Ρ350 χωρίς να το κάψω τελείως ή να δουλεύουν όλα χωρίς προβλήματα + το GPS..... οπότε περιμένω από τη mio μπας και κάνουν τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Το Skype 2.2 final δεν υποστηρίζει το P550, και μόλις το παρήγγειλα, διότι η 2.1 & η 2.2 Beta το υποστήριζε.

Ξέρετε αν έχει προεγκατεστημένο προηγούμενο Skype?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το papago5 ζήταγες και τελικά μας λες για το 7! :lol:

Τελικά θες κάποιο ή το βρήκες;

Πάντως αν θες έχω και το Papago7 αλλά και τον χάρτη του 2007!;)

 

Το 7 το εχω, καθως και το kingMap (αντιστοιχο του 5)

απλα δεν εχω το παπαγο5 (ελληνικη εκδοση)

Link to comment
Share on other sites

:happy:

ok man thx gia akomh mia fora

me ta wm6 exoume kanena neo an tha mporesoume na ta perasoume?

 

...λες και οσα εχουν πυξιδα σου δειχνουν σωστη κατευθυνση σε σταση...:X

Link to comment
Share on other sites

Έχετε μήπως υπ' όψιν κάποιο freeware προγραμμάτακι το οποίο να βγάζει μέσω του GPS κοινές συντεταγμένες x και y ώστε να εντοπίσει κάποιος την θέση του σε κοινό χάρτη;

You have to take the money first. When you get the money, you get the power, and when you get the power then you get the woman.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχετε μήπως υπ' όψιν κάποιο freeware προγραμμάτακι το οποίο να βγάζει μέσω του GPS κοινές συντεταγμένες x και y ώστε να εντοπίσει κάποιος την θέση του σε κοινό χάρτη;

Το Destinator πάντος, αν πας στις ρυθμίσεις GPS, σου δίνει γεωγραφικό πλάτος και μήκος.

 

Αλήθεια, πόσους δορυφόρους κατεβάζετε όταν είστε στο δρόμο (οδήγηση)? Τις ρυθμίσεις (π.χ. baud rate) τις αλλάζετε, πέραν του 4800 που έχει ως default?

Link to comment
Share on other sites

Το 7 το εχω, καθως και το kingMap (αντιστοιχο του 5)

απλα δεν εχω το παπαγο5 (ελληνικη εκδοση)

 

Γιατί το 7 δεν είναι Ελλνικό;

Εγώ αυτό που έχω είναι Ελληνικό πάντως!

Εν αναμονή για OZZY!!!
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδία,

 

είμαι και εγώ νέος ιδιοκτήτης ενός Mio P500 και παρατήρησα ότι συχνά δεν ανοίγει, παρόλο που δεν έχει αδειάσει η μπαταρία. Πρέπει να του κάνω reset και πάλι μπορεί να χρειαστεί και δεύτερο... Έβαλα το patch μπας και φτιάξει, αλλά τα ίδια. Έχετε τίποτα να προτείνετε;

 

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους

 

Ειμαι καινουριος ιδιοκτητης ΜΙΟ550 και εχω μια ερωτηση!

 

Γιατι καθε φορα που κανω on-off απο το συρομενο κουμπακι οταν επανερχεται η οθονη μου με βγαζει στις 4 Μαρτιου 2006 ωρα 12:00 ?

Bεβαια μπορει η απαντηση να βρισκεται στο manual του που ομολογω οτι ακομη δεν το διαβασα αλλα αν καποιος ξερει ασ με διορθωσει..

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν υπάρχει λόγος να το κλείνεις από το on/off κουμπάκι.

Αυτό επαναφέρει τις εργοστασιακές ρυθμήσεις (υποτίθεται)

αλλά τελικά χαλάει μόνο την ώρα και την ημερομηνία!

Εν αναμονή για OZZY!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους

 

Ειμαι καινουριος ιδιοκτητης ΜΙΟ550 και εχω μια ερωτηση!

 

Γιατι καθε φορα που κανω on-off απο το συρομενο κουμπακι οταν επανερχεται η οθονη μου με βγαζει στις 4 Μαρτιου 2006 ωρα 12:00 ?

Bεβαια μπορει η απαντηση να βρισκεται στο manual του που ομολογω οτι ακομη δεν το διαβασα αλλα αν καποιος ξερει ασ με διορθωσει..

ευχαριστω

 

Για την ακρίβεια είναι το λεγόμενο soft-reset, δηλαδή σταματάς την τροφοδοσία της πλακέτας επιστρέφοντας την ημερομηνία σε εργοστασιακά επίπεδα. Για την πλήρη επαναφορα των εργοστασιακών ρυθμίσεων τότε απαιτείτε hard-reset.

You have to take the money first. When you get the money, you get the power, and when you get the power then you get the woman.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παίδες... την πατήσαμε! Αρχίζω και πιστεύω πως ναι, καλή φτηνή λύση, αλλά με προβλήματα το Mio P550!

 

1. Όταν κλείνουμε τη συσκευή με το συρόμενο κουμπάκι από κάτω, παύει και η τροφοδοσία στο κύκλωμα (αλλά φορτίζει αν το βάλουμε στην πρίζα) και επειδή δεν έχει άλλη μπαταρία (όπως τα BIOS του PC) ΧΑΝΟΥΜΕ την ώρα και ημερομηνία. Τι χαζομάρα, Θεέ μου...

 

2. Και εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα με το κουμπί stand-by. Το κλείνω, και κάποιες φορές που το πατάω να ανοίξει, δεν κάνει τίποτα. Πατάω πιο πολλή ώρα το stand-by και ώρες-ώρες, ανοίγει. Συνήθως κάνω reset. Απαράδεχτο.

 

Άλλες φορές βλέπω πως η μπαταρία έχει τελειώσει... από την αχρηστία! Δηλαδή το φορτίζω, το αφήνω stand-by για 24+ ώρες, και μετά όταν πάω να το ανοίξω, τέζα.

 

Το κακό είναι πως (α) το σέρβις του επίσημου εισαγωγέα ΔΕΝ επιτρέπει σε τεχνικούς να μιλήσουν στο τηλέφωνο και (β) το site στο Βέλγιο δεν έχει χώρα υποστήριξης (για e-mail) με την Ελλαδίτσα μας καταχωρημένη:

 

http://www.mio-tech.be/en/support/contact-support.php

 

Είμαι δυσαρεστημένος...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες... την πατήσαμε! Αρχίζω και πιστεύω πως ναι, καλή φτηνή λύση, αλλά με προβλήματα το Mio P550!

 

1. Όταν κλείνουμε τη συσκευή με το συρόμενο κουμπάκι από κάτω, παύει και η τροφοδοσία στο κύκλωμα (αλλά φορτίζει αν το βάλουμε στην πρίζα) και επειδή δεν έχει άλλη μπαταρία (όπως τα BIOS του PC) ΧΑΝΟΥΜΕ την ώρα και ημερομηνία. Τι χαζομάρα, Θεέ μου...

 

2. Και εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα με το κουμπί stand-by. Το κλείνω, και κάποιες φορές που το πατάω να ανοίξει, δεν κάνει τίποτα. Πατάω πιο πολλή ώρα το stand-by και ώρες-ώρες, ανοίγει. Συνήθως κάνω reset. Απαράδεχτο.

 

Άλλες φορές βλέπω πως η μπαταρία έχει τελειώσει... από την αχρηστία! Δηλαδή το φορτίζω, το αφήνω stand-by για 24+ ώρες, και μετά όταν πάω να το ανοίξω, τέζα.

 

Το κακό είναι πως (α) το σέρβις του επίσημου εισαγωγέα ΔΕΝ επιτρέπει σε τεχνικούς να μιλήσουν στο τηλέφωνο και (β) το site στο Βέλγιο δεν έχει χώρα υποστήριξης (για e-mail) με την Ελλαδίτσα μας καταχωρημένη:

 

http://www.mio-tech.be/en/support/contact-support.php

 

Είμαι δυσαρεστημένος...

 

k me to dikio soy na eisai dysaresthmenos alla sta problhmata pou paratheteis mono sto 1 tha symfwnhsw giati ta alla dyo s'emena den parousiastikan

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Παίδες... την πατήσαμε! Αρχίζω και πιστεύω πως ναι, καλή φτηνή λύση, αλλά με προβλήματα το Mio P550!

 

Άλλες φορές βλέπω πως η μπαταρία έχει τελειώσει... από την αχρηστία! Δηλαδή το φορτίζω, το αφήνω stand-by για 24+ ώρες, και μετά όταν πάω να το ανοίξω, τέζα.

.....

Είμαι δυσαρεστημένος...

Κάνε μία μικρή αναζήτηση στο φόρουμ για να δεις πώς απενεργοποιείς το activesync. Αυτό είναι υπεύθυνο για το ξεφόρτισμα της μπαταρίας, και δε φταίει το ΜΙΟ...

Εάν οι άνθρωποι πάντα ακολουθούσαν τον κοινό νου, εμείς μέχρι σήμερα θα σερνόμασταν στα τέσσερα
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχθές το πήρα, και έβαλα Destinator 7 & Skype 2.1, όλα λειτουργούν άψογα. Με το ActiveSync 4.1 κανένα πρόβλημα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...