Jump to content

Sony Ericsson M600i


GiannisKr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επισης ξεχασα να ρωτησω: αν μου στειλουν το κινητο με λογισμικο της Vodafone live θα μπορω να το αλλαξω σε SonyEricsson λογισμικο/μενου κτλ κτλ???

 

ρωταω γιατι 1) δε μαρεσει το μενου της vodafone live και 2) θελω να βαζω την καρτα της Cosmote στο κινητο και δεν ξερω αν θα την δεχεται...!

 

ευχαριστω και παλι.

 

Υ.Γ.: αν καποιος εχει το κινητο αυτο...ή και ξερει να μου πει καποια πραγματα ας μου στειλει pm ή ας με κανει add στο MSN Messenger του να συζητησουμε...

 

Καλησπέρα από έναν νέο κάτοχο του Μ600.

 

Το αγόρασα από vodafone shop, στο οποίο κόστιζε 200€ σκέτο, και 107 με σύνδεση το "χωρίς πάγιο".

 

Όπως λες έχει λογισμικό vodafone και δυστυχώς δεν υπάρχει επίσημος τρόπος να το ξεφορτωθείς. Το μόνο καλό είναι ότι αλλάζοντας theme, το κινητό σου δεν θα είναι κατακόκκινο :)

ΔΕΝ έχω δει πουθενά κουμπί "vodafone live" οπότε το βάζω κι αυτό στα θετικά.

 

Φυσικά και μπορείς να βάλεις sim από cosmote, ή από οποιονδήποτε άλλο provider. Εγώ έχω βάλει κάρτα wind και σερφάρω με wind-plus-non-stop. (by the way, ο browser του κινητού είναι πολύ καλός και η εφαρμογή του gmail ακόμα καλύτερη).

 

Σχετικά με την τελευταία αναβάθμιση (πριν διακόψουν τις αναβαθμίσεις) είμαι σχεδόν σίγουρος ότι μπορείς (αν δεν την έχει ήδη από το κουτί του) να την έχεις δωρεάν από το service της SE.

 

Η μπαταρία δεν είναι και το δυνατό του σημείο, εμένα τουλάχιστον τώρα που είναι αρχή μου δίνει 2 μέρες με μέτρια χρήση.

Ο ήχος του ακουστικού μου φαίνεται normal.

Τέλος, το κινητό είναι πολύ πιο ελαφρύ απ' ότι περίμενα.

 

Cheers :)

:elephant:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχει Bluetooth πληκτρολόγιο συμβατό με το M600? Όλα όσα έχω βρει, ενώ έχουν driver για P800, P900, P990, δεν έχουν για το Μ600. Το πιο promising που βρήκα έλεγε «Your product is currently Being Tested: Check back here for updates»

 

2η απορία: Αν υποθέσουμε ότι δεν με πειράζει να χάσω την εγγύηση, γιατί είναι καλύτερο να βγάλω το λογισμικό Vodafone live?

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το πρόγραμμα αναβάθμισης του κινητού από το επίσημο site της SE και θα αναλάβει αυτό να σου κατεβάσει το νέο firmware και να στο εγκαταστήσει.

 

Γνωρίζει κανείς αν η αναβάθμιση από το site της SE, μπορεί να γίνει και σε κινητό vodafone branded?

 

Ευχαριστώ

:elephant:
Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω προσπαθησα και δεν τη παιρνει, εκτος βεβαια και ανα κανω κατι λαθος...

 

αυτο θα σου το επιπβεβαιωσει και ενα τηλεφωνημα στην ΣΕ

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

παιδια, το Μ600ι στα wind stores ξερετε αν ειναι wind branded, με σηματα κλπκλπ...; Ειναι στιγματισμενο ή οχι;

...ευτυχής κάτοχος Μ600i...:)

 

Κλείσε μέσα στην ψυχή σου την Ελλάδα και θα δεις να λαχταρεί κάθε είδους μεγαλείο...

Link to comment
Share on other sites

Χθές μου συνέβη κάτι παράξενο με το εν λόγω τηλέφωνο. Έκανε μια κλήση ενώ το είχα πάνω στο τραπέζι χωρίς να το πειράξω. Συγκεκριμένα, με παίρνει τηλέφωνο μετά από λίγο εκείνος τον οποίο "πήρα" και μου λέει ότι τον πήρα τηλέφωνο πριν λίγο κι εγώ δε μιλούσα καθόλου και άκουγε τη συζήτησή μου.

 

Κοιτάω στο call log, και η συγκεκριμένη κλήση δεν έχει καταγραφεί. Συνεπώς, μιλάμε για μια κλήση που εγώ δεν έκανα και δεν φαινόταν, ο άλλος με άκουγε κανονικά και δεν είναι καταγγεγραμμένη πουθενά στο τηλέφωνο.

 

3 πιθανά σενάρια διακρίνω:

1) Παράξενο bug του τηλεφώνου

2) Ιός του τηλεφώνου?? (αρκετά δύσκολο, το avg free και mcafee δεν βρήκε τίποτα πάντως)

3) Κάτι λάθος παίζεται με τον παροχέα δικτύου μου

 

Επειδή μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση αν κάποιος έχει καμιά ιδέα και μπορεί να με βοηθήσει να καταλάβω τί παίχτηκε θα το εκτιμούσα πολύ.

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

μια χαζη ερωτηση: αυτο το κινητο για να ακουσεις μουσικη εκτος απο το ηχειακι του...μπορεις να του βαλεις κ ακουστικα...σωστα? ακουστικα μονο της ΣονυΕριξον παιρνει ή μπορω με καποιον τροπο να βαλς ακουστικα με "καρφι" στερεοφωνικα κλασσικα ψιρες?

 

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

μια χαζη ερωτηση: αυτο το κινητο για να ακουσεις μουσικη εκτος απο το ηχειακι του...μπορεις να του βαλεις κ ακουστικα...σωστα? ακουστικα μονο της ΣονυΕριξον παιρνει ή μπορω με καποιον τροπο να βαλς ακουστικα με "καρφι" στερεοφωνικα κλασσικα ψιρες?

 

ευχαριστω.

 

Ακουστικά μόνο της SE, δεν έχω πετύχει κάποιο σχετικό αξεσουαρ

Link to comment
Share on other sites

Χθές μου συνέβη κάτι παράξενο με το εν λόγω τηλέφωνο. Έκανε μια κλήση ενώ το είχα πάνω στο τραπέζι χωρίς να το πειράξω. Συγκεκριμένα, με παίρνει τηλέφωνο μετά από λίγο εκείνος τον οποίο "πήρα" και μου λέει ότι τον πήρα τηλέφωνο πριν λίγο κι εγώ δε μιλούσα καθόλου και άκουγε τη συζήτησή μου.

 

Κοιτάω στο call log, και η συγκεκριμένη κλήση δεν έχει καταγραφεί. Συνεπώς, μιλάμε για μια κλήση που εγώ δεν έκανα και δεν φαινόταν, ο άλλος με άκουγε κανονικά και δεν είναι καταγγεγραμμένη πουθενά στο τηλέφωνο.

 

3 πιθανά σενάρια διακρίνω:

1) Παράξενο bug του τηλεφώνου

2) Ιός του τηλεφώνου?? (αρκετά δύσκολο, το avg free και mcafee δεν βρήκε τίποτα πάντως)

3) Κάτι λάθος παίζεται με τον παροχέα δικτύου μου

 

Επειδή μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση αν κάποιος έχει καμιά ιδέα και μπορεί να με βοηθήσει να καταλάβω τί παίχτηκε θα το εκτιμούσα πολύ.

 

paizei na bghkan sto kinito sou meso bluetooth! Edoses kapoio kodiko prin to afhseis?

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

Sorry paidia pou mallon ksanarwtaw alla to forum einai terastio!

Pws kanw hard kai soft format sto m600? Yparxei kapoios syndiasmos pliktrwn? Euxaristw poly!

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

Sorry paidia pou mallon ksanarwtaw alla to forum einai terastio!

Pws kanw hard kai soft format sto m600? Yparxei kapoios syndiasmos pliktrwn? Euxaristw poly!

 

Για να κάνεις format:

 

Jog Πάνω

*

Jog Κάτω

Jog Κάτω

*

Jog Κάτω

*

Και επιλέγεις "Μορφοποίηση εσωτερικού δίσκου".

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

paizei na bghkan sto kinito sou meso bluetooth! Edoses kapoio kodiko prin to afhseis?

 

Επειδή δε χρησιμοποιώ BΤ και το έχω και μονίμως απενεργοποιημένο γιατί φοβάμαι τους ιούς, αυτό το ενδεχόμενο είναι αρκετά δύσκολο

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δε χρησιμοποιώ BΤ και το έχω και μονίμως απενεργοποιημένο γιατί φοβάμαι τους ιούς, αυτό το ενδεχόμενο είναι αρκετά δύσκολο

 

Γνωρίζεις μήπως αν για την συγκεκριμένη κλήση χρεώθηκες;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

@georgep800 Θα περιμένω να μου έρθει αναλυτικός λογαριασμό για να μπορέσω να το δώ αυτό, καθώς λογικά δε θα έπρεπε να χρεωθώ αφού έχω συμβόλαιο και υπήρχαν δωρεάν λεπτά.

 

Μία άλλη λύση βέβαια είναι να κάνω ερώτημα στη voda αλλά επειδή σε λίγο θα μου ρθει ο αναλυτικό λογικά, περιμένω να δω τί έχει καταγραφεί και ύστερα να κάνω το ερώτημα. Πάντως περίεργο πράγμα...

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

@georgep800 Θα περιμένω να μου έρθει αναλυτικός λογαριασμό για να μπορέσω να το δώ αυτό, καθώς λογικά δε θα έπρεπε να χρεωθώ αφού έχω συμβόλαιο και υπήρχαν δωρεάν λεπτά.

 

Μία άλλη λύση βέβαια είναι να κάνω ερώτημα στη voda αλλά επειδή σε λίγο θα μου ρθει ο αναλυτικό λογικά, περιμένω να δω τί έχει καταγραφεί και ύστερα να κάνω το ερώτημα. Πάντως περίεργο πράγμα...

 

Είναι όντως πολύ περίεργο!

Κοίταξε στην λίστα προγραμμάτων αν υπάρχει κάποιο το οποίο δεν αναγνωρίζεις.

Επίσης, θυμάσαι μήπως εάν στο call log υπήρχε ο αριθμός που καλέστηκε(απο παλιότερη κλήση);

Αν θέλεις, όταν λάβεις τον λογαριασμό, πές μας αν τελικά καταγράφηκε η κλήση.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδες, επειδη κουραστηκα να διαβαζω ολο το forum, ξερει να μου πει κανεις αν υπαρχει η δυνατοτητα να γραψω κανονικο -160 χαρακτηρες- μηνυμα με ελληνικους χαρακτηρες κι οχι με 70; Μου εχουν σπασει τα νευρα στο ψαξιμο...!

...ευτυχής κάτοχος Μ600i...:)

 

Κλείσε μέσα στην ψυχή σου την Ελλάδα και θα δεις να λαχταρεί κάθε είδους μεγαλείο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, επειδη κουραστηκα να διαβαζω ολο το forum, ξερει να μου πει κανεις αν υπαρχει η δυνατοτητα να γραψω κανονικο -160 χαρακτηρες- μηνυμα με ελληνικους χαρακτηρες κι οχι με 70; Μου εχουν σπασει τα νευρα στο ψαξιμο...!

 

Πέρασε την τελευταία αναβάθμιση και θα διορθωθεί το πρόβλημα.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει και εγώ το m600 αλλά χωρίς Ελληνικό μενού. Πήγα στι site της se και κατέβασα το αρχείο για την Ελληνική γλώσσα σε έκδοση cxc 162071 R1B01 αλλά δεν μου γίνεται η εγκατάσταση της γλώσσας. Μήπως φταίει η συγκεκριμένη έκδοση ή κάτι άλλο?
Link to comment
Share on other sites

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει με κάτι εκνευριστικό του τηλ. καταλόγου.

 

Όταν κάποιος σε καλεί, δεν εμφάνιζεται ο αριθμός του τηλ. αλλά μόνο το αντίστοιχο εικονίδιο (κινητό, σταθερό, pager κτλ) και το όνομα με το οποίο έχεις αποθηκεύσει την επαφή.

 

Επομένως, όταν σε μια επαφή έχεις αποθηκεύσει δύο κινητά και δύο - τρία σταθερά, δεν μπορείς να ξέρεις απο ποιό συγκεκριμένα (π.χ. σταθερό) σε καλούν:wacko:.

 

Το πρόβλημα αυτό λύνεται με κάποιο τρόπο;;

Υπάρχει κάποια εφαρμογή για τις επαφές που το λύνει;;:worry:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση. Για πρόγραμμα όμως δεν ξέρω.

 

@wer είναι πολύ γενικόλογο το post σου δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει με κάτι εκνευριστικό του τηλ. καταλόγου.

 

Όταν κάποιος σε καλεί, δεν εμφάνιζεται ο αριθμός του τηλ. αλλά μόνο το αντίστοιχο εικονίδιο (κινητό, σταθερό, pager κτλ) και το όνομα με το οποίο έχεις αποθηκεύσει την επαφή.

 

Επομένως, όταν σε μια επαφή έχεις αποθηκεύσει δύο κινητά και δύο - τρία σταθερά, δεν μπορείς να ξέρεις απο ποιό συγκεκριμένα (π.χ. σταθερό) σε καλούν:wacko:.

 

Το πρόβλημα αυτό λύνεται με κάποιο τρόπο;;

Υπάρχει κάποια εφαρμογή για τις επαφές που το λύνει;;:worry:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Τίποτα από τα παραπάνω δεν υπάρχει.Η μόνη λύση(τουλάχιστον εγώ αυτό κάνω)είναι να πατάς "επεξεργασία πριν την κλήση" για να δεις τον αριθμό που καλείς.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson M600i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...