Jump to content

Αστυνομικές και Στρατιωτικές Σχολές


Cloud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε που το βρήκες αυτό? Το σημερινό ένθετο εργασία μιλά μόνο για 500 Ε.Φ...

 

Το πήρα και εγώ σήμερα. Χθές το βράδυ μέχρι και σήμερα το απόγευμα το είχαν στη σελίδα τους στο ιντερνετ δίπλα ακριβώς από το εξώφυλλο της εφημερίδας. Σήμερα πήρα και εγώ την εφημερίδα και έγραφε μόνο για 500 ειδικούς φρουρούς. Δηλαδή από το πρωί μέχρι και το απόγευμα κατά τις 5 αν έμπαινες στον ελεύθερο τύπο θα έβλεπες το εξώφυλο που έγραφε για τους 500 ειδικούς φρουρούς και δίπλα ακριβώς είχαν το εξώφυλο του ένθετου εργασία που ανέβασα στο προηγούμενο μύνημα. Το θέμα είναι ότι κάτι άλλαξε από χθες;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
έχουμε καμιά εξέλιξη σχετικά με αυτό το θέμα? Υπάρχει περίπτωση να μην βγει προκύρηξη φέτος? Γιατί ακούω για πάγωμα προσλήψεων στο δημόσιο.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Θέσεις δεν έχουν βγεί, αφού δεν έχει βγεί καν η προκήρυξη στην αστυνομία. Τα θέματα σε μαθηματικά κατ, μαθηματικά γεν και φυσική ήταν αρκετά τσιμπημένα και δυσκόλεψαν πάρα πολύ κόσμο...
Link to comment
Share on other sites

Η μισή Ελλάδα έχει ακούσει 300000 διαφορετικά νούμερα για τον αριθμό που θα πάρει. Μπορεί να είναι 600, μπορεί 900, μπορεί και 1200...Κανείς δεν ξέρει και καλύτερα να μην ακούμε κανένα παρά να περιμένουμε την προκήρυξη να μάθουμε...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημοσίευμα από τα Νέα:

 

SOS για τις ελλείψεις εκπέµπει έγγραφο-φωτιά του υπουργείου Προστασίας του Πολίτη

 

Χωρίς Αστυνοµία και Πυροσβεστική τα Σαββατοκύριακα

 

 

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: ΣΤΕΛΙΟΣ ΒΡΑΔΕΛΗΣ, svradelis@dolnet.gr

ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: Παρασκευή 10 Ιουνίου 2011

 

 

 

 

Δραµατικό SOS για την «οριακή κατάσταση» στην οποία λειτουργούν τα σώµατα ασφαλείας εκπέµπειεσωτερικό έγγραφο-φωτιά του υπουργείου Προστασίας του Πολίτη. Στο έγγραφο αποτυπώνονται οι ελλείψεις σε ανθρώπινο δυναµικό και µέσα, στην Αστυνοµία, την Πυροσβεστική και το Λιµενικό, διαπιστώνεται ότι η εγκληµατικότητα αυξάνεται και τονίζεται πως εξαιτίας της συρρίκνωσης της επιχειρησιακής ετοιµότητας των σωµάτων«οδηγούµαστε σε κενό ασφαλείας,η διαχείρισητου οποίου θαείναι αδύνατη».

 

Οπως επισηµαίνεται στο έγγραφο, πουέχουν συντάξει επιτελικάστελέχη των τριών σωµάτων ασφαλείας έπειτα από καταγραφή των προβληµάτων που αντιµετωπίζουν, το Μνηµόνιο απειλεί νααφήσει την Ελλάδαχωρίς αστυνοµικούς, πυροσβέστες και λιµενικούς. «Αυτό πρακτικά σηµαίνει ότι η ΕΛ.ΑΣ., το Λ.Σ. και το Π.Σ. – ίσως και... οι εγκληµατίες, η ακτοπλοΐα και οι φωτιές –θα λειτουργούν Δευτέρα έως Παρασκευή και θα αργούν τα Σαββατοκύριακα», επισηµαίνεται χαρακτηριστικά.

 

Οι συντάκτες του εγγράφου επισηµαίνουν ότι οι υπηρεσίες των τριών σωµάτων ασφαλείας λειτουργούν οριακά και παραθέτουν µιασειρά επιχειρηµάτων για να δείξουν πως η Ελλάδα κινδυνεύει να γίνει Αργεντινή αν εφαρµοστούνκι άλλα µέτρα για τον περιορισµό του λειτουργικού τους κόστους.

 

«Οι εκπρόσωποι της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και του ΔΝΤ, µε βάση τις εµπειρίες που έχουν από άλλες χώρες εφαρµογήςσκληρών δηµοσιονοµικών προγραµµάτων, γνωρίζουν ότι έχουν ως αποτέλεσµα έντονες κοινωνικές συγκρούσεις, αύξηση της εγκληµατικότητας και γενικευµένη αναταραχή», αναφέρεται.

 

Στα επιχειρήµατα των επιτελών κυριαρχούν οι αυξηµένες απαιτήσεις που υπάρχουν λόγω της κρίσης του Schengen σε ευρωπαϊκό επίπεδο και οι σχετικές αυστηρές αξιολογήσεις για τη χώραµας, αλλά καιοι ανάγκες για τη µείωση της λαθροµετανάστευσης. Παράλληλα, επισηµαίνεται ότι «το πάσης φύσεως και µορφής οργανωµένο έγκληµα διαρκώς εξελίσσεται, η µικροεγκληµατικότητα σε όλη τη χώρα εξαπλώνεται, η γενικήπολιτική έντασητης περιόδου οξύνεται».

 

Για τους λόγους αυτούς η εφαρµογή της ρύθµισης για µία πρόσληψη ανά πέντε αποχωρήσεις ή, τοχειρότερο, µία προς δέκα, ακόµη κι αν υπολογιστούν στο σύνολο του δηµόσιου τοµέα, οδηγούν «σε ανυπέρβλητα εµπόδια και µη διαχειρίσιµη κατάσταση», επισηµαίνεται.

 

Για την Αστυνοµία τονίζεται πως δεν υπάρχει κανένα απολύτως περιθώριο εφαρµογής της προτεινόµενης αναλογίας προσλήψεων - συνταξι οδοτήσεων 1:10 για το 2011 και 1:5 για τα έτη 2012-2015, καθώς το σύνολο των κενών θέσεων θα φτάσει τις 16.637 το 2015!

 

Οι επιτελείς της ΕΛ.ΑΣ. χαρακτηρίζουν παραπλανητικότο επιχείρηµα για τηνύπαρξη µεγάλουαριθµού αστυνοµικών σε σχέση µε τον πληθυσµό της χώρας. «Είναι µεγάλες και καταλυτικές οι διαφορές σε αρµοδιότητες και πεδία ευθύνης µε τις άλλεςαστυνοµικές αρχές των κρατών τηςΕυρώπης», επισηµαίνουν χαρακτηριστικά.

 

Στο Λιµενικό οι κενές θέσεις µε την εφαρµογή του µέτρου θα είναι 4.000,

 

ενώ θα υπάρχουν βαθµοί πουδεν θα υπηρετεί κανένας. Ιδια κατάσταση και στηνΠυροσβεστική, όπου τα οργανικάκενά θα ξεπεράσουν τα 5.000 άτοµα.

 

Αστυνοµικοί, πυροσβέστες και λιµενικοί θα πρέπει να ξεχάσουν την αµοιβή για πέραν του πενθηµέρου εργασία, καθώς έχει υπολογιστεί περικοπή κατά68,04% των σχετικών δαπανών, αλλά και τα οδοιπορικά, οι πιστώσεις των οποίωνθα µειωθούν κατά 23,3%.

 

 

Στο Λιµενικό οι κενές θέσεις µε την εφαρµογή του µέτρου θα είναι 4.000

 

Στο έγγραφο-φωτιά αποκαλύπτεται πως «εκκρεµεί αδικαιολόγητα η έγκριση των φετινών θέσεων για τις Ακαδηµίες της ΕΛ.ΑΣ. στο γραφείο του υφυπουργού Παιδείας κ. Γιάννη Πανάρετου, γεγονός που θα καθυστερήσει την έκδοση των αποτελεσµάτων εισαγωγής στα ΑΕΙ και ΤΕΙ για άγνωστο διάστηµα!»

 

 

 

Προσοχή στην τελευταία παράγραφο: Γιάννης Πανάρετος, ο υπεύθυνος υφυπουργός Απαιδευσίας, αρμοδιοαναρμόδιος για τις πανελλήνιες εξετάσεις. Δρα ως σύγχρονη Πυθία. Όταν αποφασίσει (ίσως αναγκασθεί να κουνηθεί μετά την μήνυση που έφαγε από την ποσδεπ), τότε θα υπογράψει και θα στείλει το χαρτί στο προ.πο. για να βγει η προκήρυξη για τις αστυνομικές και στρατιωτικές σχολές. Άρα ο αριθμός των θέσεων κλπ που λέγανε και λέγαμε επί τόοοοοοοσο καιρό, έχει εγκριθεί, απλώς η όλη διαδικασία έχει σκαλώσει στις καλλένδες της Παναρέτειας γραφειοκρατίας........

Κωλυσιεργεί ο Κύριος, ον βούλεται απολέσαι, φαίνεται.

 

Πώς γράψατε παιδιά;

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Και πόσες θα είναι οι θέσεις οεο...?

 

Πρώτη εκδοχή: "άνερ ου θήλυ"

Δευτέρα εκδοχή: "ήξεις αφίξεις ου θνήξεις εν τω πολέμω".

 

Επειδή το κόβω να πηγαίνουμε για εκλογές, εάν όχι μέσα στον Ιούλιο, πάντως σίγουρα στις αρχές του Φθινοπώρου, ίσως είμεθα τυχεροί και ανακοινώσουνα ρκετές θέσεις,.....μακάρι!

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ λες ότι η ανακοίνωση των θέσεων έχει κολήσει στον Πανάρετο?

Γιατί εγώ πήρα τηλέφωνο στο Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη και μου είπαν ότι περιμένουν την έγκριση από το Υπουργείο Οικονομικών και ότι καθυστερεί το γενικό λογιστήριο του Κράτους.

Εμένα πάντως η ενημέρωση μου είναι 500-650 άτομα. Το Προστασίας του Πολίτη ζήτησε 2500 άτομα αλλά ακούγεται ότι θα εκγριθούν μόνο 500-650. Ελπίζω να μην ισχύει απλά αναφέρω τι ακούγεται στους κύκλους της αστυνομίας.

Link to comment
Share on other sites

τους 2500 αστυνομικους ποιος θα τους πληρωσει;

παντως αν το προσεξεται παντα ο αριθμος των αξιωματικων μενει σταθερος καθε χρονο (100 ατομα κατα προσεγγιση)

κατα τη γνωμη μου πανω απο 800 ατομα δεν θα παρουν οι σχολες!

Edited by TXCELLAS
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ λες ότι η ανακοίνωση των θέσεων έχει κολήσει στον Πανάρετο?

Γιατί εγώ πήρα τηλέφωνο στο Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη και μου είπαν ότι περιμένουν την έγκριση από το Υπουργείο Οικονομικών και ότι καθυστερεί το γενικό λογιστήριο του Κράτους.

Εμένα πάντως η ενημέρωση μου είναι 500-650 άτομα. Το Προστασίας του Πολίτη ζήτησε 2500 άτομα αλλά ακούγεται ότι θα εκγριθούν μόνο 500-650. Ελπίζω να μην ισχύει απλά αναφέρω τι ακούγεται στους κύκλους της αστυνομίας.

 

Δεν το λέω εγώ.

Διάβασε ξανά την τελευταία παράγραφο του δημοσιεύματος:

"Στο έγγραφο-φωτιά αποκαλύπτεται πως «εκκρεµεί αδικαιολόγητα η έγκριση των φετινών θέσεων για τις Ακαδηµίες της ΕΛ.ΑΣ. στο γραφείο του υφυπουργού Παιδείας κ. Γιάννη Πανάρετου, γεγονός που θα καθυστερήσει την έκδοση των αποτελεσµάτων εισαγωγής στα ΑΕΙ και ΤΕΙ για άγνωστο διάστηµα!»"

 

Όσο για το προστασίας του πολίτη, εάν δεν φθάσει σ' αυτούς η προκήρυξη

δεν νομίζω να γνωρίζουν σε ποιο στάδιο ενδιάμεσα βρίσκεται. Γιατί κάνει η αστυνομία αίτηση (και ζητάει χ, υ, z αριθμό θέσεων) στο υπουργείο προστασίας για να βγει η προκήρυξη. Το

προστασίας το στέλνει στο οικονομικών και αυτό στο γενικό λογιστήριο του κράτους.

Το γλκ εγκρίνει χ θέσεις, το στέλνει το χαρτί στο οικονομικών, υπογράφεται, πάει μετά στο παλιό οικονομίας (νυν περιφερειακής υποανάπτυξης) για να υπογραφεί, μετά στο παιδείας σ' αυτόν που έχει την αρμοδιότητα των πανελληνίων για να υπογραφεί και επιστρέφει στο προστασίας πολίτη. Από εκεί προωθείται στην αστυνομία και βγαίνει η προκήρυξη, αφου πάρει υπογραφή από τον αρχηγό της Ελ.Ασ. ή κάποιον άλλον αν του έχει δοθεί η σχετική εξουσιοδότηση.

Άρα εάν δεν επιστρέψει στο προ.πο., δεν μπορούν να ξέρουν πού έχει κολλήσει. Οι δημοσιογράφοι έχουν καλύτερες πηγές, γι' αυτούς είναι ένα τηλεφώνημα για να μάθουν πού κόλλησε.

Edited by Eprahat

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα κάτι πάρα μα πάρα πολύ κουφό και πιστεύω πως δεν ισχύει !! θα ακουστεί πολύ περίεργο, δεν θέλω να με πάρετε με τις πέτρες!

¨Ακουσα πως εάν έχεις ακμή είναι λίγο δύσκολο να περάσεις αστυνομία λόγο της δυσμορφίας του προσώπου ... χαζομάρα? ας απαντήσει καποιος

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα μεσα στη σχολη ολοι με σπυρια ηταν απλα εφευγαν γιατι δεν ειναι ευκολο να βαρας. . . :p

 

παντως περα απο την πλακα η προκυρηξη λεει ξεκαθαρα οτι θες να μαθεις!οταν βγουν οι θεσεις τοτε θα καθαρισει το τοπιο

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα μεσα στη σχολη ολοι με σπυρια ηταν απλα εφευγαν γιατι δεν ειναι ευκολο να βαρας. . . :p

 

παντως περα απο την πλακα η προκυρηξη λεει ξεκαθαρα οτι θες να μαθεις!οταν βγουν οι θεσεις τοτε θα καθαρισει το τοπιο

 

Εσύ ρε φίλε που είσαι μέσα, μήπως έχεις ακούσει εάν έχουν σκοπό να βγάλουν την προκήρυξη ή μπα;

Δηλαδή πότε θα πάμε να κάνουμε δήλωση στο α.τ., πότε θα κάνουμε τις εξετάσεις στα νοσοκομεία, πότε θα πάμε για αθλήματα, πότε θα βγάλουν από εκεί τα αποτελέσματα........κατά τα λοιπά στις 10 Αυγούστου θα βγουν οι βάσεις......απλώς του 2012 !

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να ηξερα και εγω φιλε.απλα ακουσα για εναν υψηλοβαθμο αξ. που ελεγε οτι ακομα δεν εχουνε ξεκινησει τις διαδικασιες καν απο το υπουργειο!

εσεις καντε τις προπονησεις που κανετε και οταν ερθει η στιγμη θα γινουν ολα!

υπομονη παντως!

Link to comment
Share on other sites

Εσύ ρε φίλε που είσαι μέσα, μήπως έχεις ακούσει εάν έχουν σκοπό να βγάλουν την προκήρυξη ή μπα;

Δηλαδή πότε θα πάμε να κάνουμε δήλωση στο α.τ., πότε θα κάνουμε τις εξετάσεις στα νοσοκομεία, πότε θα πάμε για αθλήματα, πότε θα βγάλουν από εκεί τα αποτελέσματα........κατά τα λοιπά στις 10 Αυγούστου θα βγουν οι βάσεις......απλώς του 2012 !

 

Πολύ πιθανό να βγει η προκύρηξη αρχές Ιουλίου και να καθαρίζουμε μέχρι τις 15 ιουλίου. Άλλωστε και ο στρατός μέχρι τότε θα δίνει. Στην αστυνομία είναι ποιο χύμα η κατάσταση. Αλήθεια πως τα πήγατε φέτος στις πανελλήνιες?

Εγώ έβγαλα 16099 αλλά πριν τις εξετάσεις είχα μεγαλύτερους στόχους. Οπότε είμαι και εγώ ένα από τα θύματα των φετινών θεμάτων:p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έδινα δεύτερη φορά και έβγαλα 13815 γεν. σειρά. Τα μαθηματικά γεν (12.2) με τράβηξαν πολύ κάτω...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έδινα δεύτερη φορά και έβγαλα 13815 γεν. σειρά. Τα μαθηματικά γεν (12.2) με τράβηξαν πολύ κάτω...

 

Πέρσυ έβγαλες περισσότερο η λιγότερο? είναι σημαντικό αυτό.Εγώ είδα στο σχολείο μου τις περισσότερες βαθμολογιες στα μαθηματικά ήταν κάτω από τη βάση δηλαδή σχεδόν 1/2

Πιστεύω ότι με τον ίδιο αιρθμό όπως και πέρσυ θα πέσει η βάση σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία φορά που έδωσα ήταν το 2008 και είχα 11928. Θα πέσει σίγουρα η βάση αυτο δείχνουν και τα στατιστικά του υπουργείου.Από τον αριθμο εισακτέων τώρα θα εξαρτηθεί και το πόσο...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βγάζω 1ο πεδίο 15714

και 5ο πεδίο 13016

αλλά δεν ξέρω ακόμη βαθμό στην αοθ.......

με μια εκτίμηση για 17 αοθ (τόσο περίπου μου είπαν) πάω 17100-17200 5ο πεδίο......

 

TXCELLAS, να κάνουμε υπομονή, αλλά κι αυτή εξαντλείται......είδα σήμερα την ορκωμοσία των Αξιωματικών της Ελ.Ασ..........εσείς ορκιστήκατε;

Edited by Eprahat

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

τι γινεται φετος με την προκηρυξη για τις αστυνομικες σχολες βρε παιδια?? στο αστυνομικο τμημ της περιοχης μου λενε δεν θα βγει...στο αρχηγειο παιζουν τον κινεζο του στιλ δεν εχουμε καμια πληροφορηση...τι θα γινει??????????????????????

αν ξερει καποιος ας πει κατι..

Link to comment
Share on other sites

Eprahat το φόρουμ δεν είναι τσατ. Αν έχεις κάτι σημαντικό/ουσιώδες να προσθέσεις το κάνεις, αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να καταντάει το κάθε τόπικ chat room.

Θα σε παρακαλέσω λοιπόν να αποφεύγεις ποστ που δεν προσφέρουν ουσιαστική πληροφορία. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...