Jump to content

Αγγλία: Τι δίκτυο να διαλέξω;


PaRisC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά εγώ στην O2 δεν πλήρωσα κανένα deposit. Πήγα έδωσα τα χαρτιά, υπέγραψα το συμβόλαιο, πήρα το καινούριο μου κινητό και την έκανα κύριος!
Link to comment
Share on other sites

Να προτιμάτε τα επίσημα καταστήματα των εταιρειών είτε αυτή είναι η Ο2 είτε η Οrange. Από δική μου εμπειρία σας δεν σας συνιστώ να πάτε σε Carphone warehouse & phones4u (ειδικά στο δεύτερο). Ή ακόμη καλύτερα online plan (διαθέσιμο απο τις σελίδες των Ο2 και βόντα - προϋποθέτει να χρησιμοποιήσετε δική σας συσκευή) γιατί σε ότι πλάνο διαλέξετε όλα είναι διπλά (χρόνος ομιλίας και μηνύματα)! Το μόνο που μου ζήτησε η Ο2 για να ενεργοποιήσει τις διεθνείς κλήσεις ήταν να πληρώσω τον τρέχοντα λογαριασμό μου άμεσα (που ούτως ή άλλως θα πλήρωνα σε 15 μέρες).
Link to comment
Share on other sites

paidia otan pairnw ena kinhto t-mobile sthn agglia apo ellada,otan kalei akouw auton ton diplo hxo(o opoios einai xarakthristikos ths agglias kai sta stathera kai sta kinhta). auto to kinhto twra einai sthn italia kai otan pairnw akouw pali auton ton hxo otan kalei. otan ena kinhto einai se roaming omws de xtypaei me ton hxo tou diktyou pou einai syndedemeno se ekeinh th xwra?apo proswpikh mou empeiria o hxos pou akous otan kaleis se ola ta diktya ths Itlias einai san ton Ellhniko!mhpws auto to kinhto den einai sthn Itlia kai mou lene psemmata?Ti mporei na symbainei? otan auto to kinhto einai sthn Ellada kai pairneis,xtypaei me ton ellhniko klassiko hxo!!!!help
Link to comment
Share on other sites

Οντως χτυπαει αναλογα με τον ηχο της χωρας που εισαι. Τωρα τι συμβαινει στη περιπτωση σου δεν γνωριζω...
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Στην Αγγλία ποιό είναι το πρώτο δίκτυο; Και γενικότερα τι κατανομή υπάρχει;

 

Σύμφωνα με την τελευταία έκθεση (Αύγουστος 2006) της OFCOM, ο αριθμός των ενεργών συνδρομητών κάθε δικτύού είναι ως εξής

 

  • Vodafone: 14,8 εκατομμύρια
  • O2 : 17 εκατομμύρια (Συμπεριλαμβάνονται 1 εκ συνδρομητές της Tesco mobile)
  • Τ-mobile : 15,3 εκατομμύρια (Συμπεριλαμβάνονται 4,3 εκ συνδρομητές της Virgin)
  • Orange : 14,9 εκατομμύρια
  • 3 : 3,5 εκατομμύρια

Δυστυχώς η OFCOM δεν δίνει αναλυτικά στοιχεία για τους VMNOs, αλλά συμπεριλαμβάνει τους συνδρομητές των VMNOs στα δίκτυα με τα οποία έχουν συμφωνία. Πχ το δίκτυο της Τ-Mobile - εκτός από την Virgin - το χρησιμοποιούν και άλλοι VMNOs όπως η fresh και η easy. Οπότε στην περίπτωση της Τ-Mobile το παραγματικό νούμερο των συνδρομητών είναι: 15,3 εκ μείον οι συνδρομητές των VMNOs που χρησιμοποιούν το δίκτυο της

Open your Windows to Freedom!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

http://www.reactos.org

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από προσωπική πείρα μεταξύ Orange (καρτοκινητό & σύνδεση) και Vodafone (σύνδεση), ψηφίζω Orange, γιατί έχει φτηνές χρεώσεις (μιλούσα πολύ με Ελλάδα και συνέφερε σε σχέση με άλλες εταιρείες). Βέβαια είναι και τί προγράμματα προσφέρουν όλες οι εταιρείες. Διαλέγεις και παίρνεις.

 

Συμβόλαιο δεν μας έκανε κανένας ούτε γι'αστείο τα πρώτα 2 χρόνια των σπουδών μας. Πρέπει να είσαι κάτοικος (κατά τα λεγόμενά τους) τουλάχιστον 3 χρόνια στην Αγγλία. Σου ζητάνε τις διευθύνσεις που είχες αυτά τα 3 χρόνια, τα επιβεβαιώνουν μέσω της τράπεζάς σου και αν όντως λες αλήθεια, ελέγχουν αν είχες τυχόν προβλήματα με ανεξώφλητους λογαριασμούς κλπ. και αν όλα είναι οκ, σου κάνουν το συμβόλαιο.

 

Όσο για τράπεζες, εγώ ήμουν στη NatWest. Μέτρια τράπεζα. Δεν είχα κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα μαζί τους. Μία φίλη μου που άνοιξε λογαριασμό στην HSBC, είχε υψηλό overdraft (κάτι σαν άτοκο δάνειο), φεύγοντας δεν τους έδωσε ούτε δεκάρα και δεν την αναζήτησαν ποτέ. Γενικά η HSBC δίνει πολύ καλό overdraft στους φοιτητές.

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική πείρα μεταξύ Orange (καρτοκινητό & σύνδεση) και Vodafone (σύνδεση), ψηφίζω Orange, γιατί έχει φτηνές χρεώσεις (μιλούσα πολύ με Ελλάδα και συνέφερε σε σχέση με άλλες εταιρείες). Βέβαια είναι και τί προγράμματα προσφέρουν όλες οι εταιρείες. Διαλέγεις και παίρνεις. Συμβόλαιο δεν μας έκανε κανένας ούτε γι'αστείο τα πρώτα 2 χρόνια των σπουδών μας. Πρέπει να είσαι κάτοικος (κατά τα λεγόμενά τους) τουλάχιστον 3 χρόνια στην Αγγλία. Σου ζητάνε τις διευθύνσεις που είχες αυτά τα 3 χρόνια, τα επιβεβαιώνουν μέσω της τράπεζάς σου και αν όντως λες αλήθεια, ελέγχουν αν είχες τυχόν προβλήματα με ανεξώφλητους λογαριασμούς κλπ. και αν όλα είναι οκ, σου κάνουν το συμβόλαιο.

Όσο για τράπεζες, εγώ ήμουν στη NatWest. Μέτρια τράπεζα. Δεν είχα κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα μαζί τους. Μία φίλη μου που άνοιξε λογαριασμό στην HSBC, είχε υψηλό overdraft (κάτι σαν άτοκο δάνειο), φεύγοντας δεν τους έδωσε ούτε δεκάρα και δεν την αναζήτησαν ποτέ. Γενικά η HSBC δίνει πολύ καλό overdraft στους φοιτητές.

Overdraft=παρατράβηγμα. Δεν ειναι ακριβως άτοκο δάνειο...

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Παιδια , ακουστε σκηνικο..

 

Θα κανω master Αγγλια. Δεν θα μεινω εστια,αλλα σε σπιτι εκτος πανεπιστημιου.Θα χρειαστω internet connection.

 

Παρεχει το σπιιτι? Θα χρειαστει να παω σε εταιρια σταθερης τηλεφωνιας?Υπαρχουν πακετα μονο για ιντερνετ ? Γενικως τι παιζει?

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση κι από μένα: Μπορεί κάποιος να μου πει ΥΠΕΥΘΥΝΑ, αν το "Yourcallworld.com" λειτουργεί και στην Ο2 εκτός από την Orange?

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΥΠΕΥΘΥΝΑ:

 

Ο αριθμός τους 07744ΧΧΧΧΧΧ χρεώνεται στην Ο2 με 25 πένες / λεπτό (σε συμβόλαια) και δεν περιλαμβάνεται σε δωρεάν χρόνο ομιλίας.

 

Όμως, ειδικά για τους πελάτες της Ο2, φτιάξανε αριθμό 0870ΧΧΧΧΧ...Μιας και όλα τα 0870ΧΧΧ είναι στα δωρεάν λεπτά των συμβολαίων στην Ο2, είναι ΚΑΙ αυτός ;)

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

ΥΠΕΥΘΥΝΑ:

 

Ο αριθμός τους 07744ΧΧΧΧΧΧ χρεώνεται στην Ο2 με 25 πένες / λεπτό (σε συμβόλαια) και δεν περιλαμβάνεται σε δωρεάν χρόνο ομιλίας.

 

Όμως, ειδικά για τους πελάτες της Ο2, φτιάξανε αριθμό 0870ΧΧΧΧΧ...Μιας και όλα τα 0870ΧΧΧ είναι στα δωρεάν λεπτά των συμβολαίων στην Ο2, είναι ΚΑΙ αυτός ;)

Γιάννη, σ' ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα βγω για σαφάρι σήμερα, να δω τι θα κάνω... :D

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα: Στο yourcallworld όταν επιλέξω τν Ο2 δε μου βγάζει την επιλογή "Greece Mobiles" αλλά απλά "Greece". Αυτό σημαίνει ότι για την Ο2 δεν υποστηρίζονται οι κλήσεις προς κινητά ή ότι τα δύο νούμερα που δίνει χρησιμοποιούνται και για σταθερά και για κινητά? :confused:

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εκανα και εγω συμβολαιο με ο2...χρησιμοποιω και το youcallworld.com και θεος βοηθος.

Το αν μου αφαιρα απο τα δωρεαν λεπτα θα το δειξει το τελος του μηνα...:P

 

Επισης μια ερωτηση...τα free minutes ειναι μονο 7 π.μ-7 μ.μ για δευτερα-παρασκευη;

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Από προσωπική πείρα μεταξύ Orange (καρτοκινητό & σύνδεση) και Vodafone (σύνδεση), ψηφίζω Orange, γιατί έχει φτηνές χρεώσεις (μιλούσα πολύ με Ελλάδα και συνέφερε σε σχέση με άλλες εταιρείες). Βέβαια είναι και τί προγράμματα προσφέρουν όλες οι εταιρείες. Διαλέγεις και παίρνεις.

 

Συμβόλαιο δεν μας έκανε κανένας ούτε γι'αστείο τα πρώτα 2 χρόνια των σπουδών μας. Πρέπει να είσαι κάτοικος (κατά τα λεγόμενά τους) τουλάχιστον 3 χρόνια στην Αγγλία. Σου ζητάνε τις διευθύνσεις που είχες αυτά τα 3 χρόνια, τα επιβεβαιώνουν μέσω της τράπεζάς σου και αν όντως λες αλήθεια, ελέγχουν αν είχες τυχόν προβλήματα με ανεξώφλητους λογαριασμούς κλπ. και αν όλα είναι οκ, σου κάνουν το συμβόλαιο.

 

Όσο για τράπεζες, εγώ ήμουν στη NatWest. Μέτρια τράπεζα. Δεν είχα κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα μαζί τους. Μία φίλη μου που άνοιξε λογαριασμό στην HSBC, είχε υψηλό overdraft (κάτι σαν άτοκο δάνειο), φεύγοντας δεν τους έδωσε ούτε δεκάρα και δεν την αναζήτησαν ποτέ. Γενικά η HSBC δίνει πολύ καλό overdraft στους φοιτητές.

 

+1 για τις τραπεζες.Εγω ημουν στην Barclays alla αλλαξα και πηγα στην hsbc.Πολυ καλυτερη και μεγαλη βοηθεια το ovedraft οταν αργουν τα λεφτα απο ελλαδα:lol: :) :) .Κατι φιλοι δεν ηταν κ πολυ ευχαριστιμενοι απο Natwest.!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ειμαι πρωτο ετος σπουδων αγγλια,

πηγα τον σεπτεμβρη που μας περασε

επελεξα ΣΥΝΔΕΣΗ Ο2 (πληρωνω με πιστωτικη καρτα HSBC που εβγαλα απο την HSBC αγγλιας) και εχω 600min. δωρεαν, πολυ φτηνες χρεωσεις για ελλαδα και 1000 sms δωρεαν, επισης την συσκευη που ηθελα Blackberry 8700g

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Ρε παιδιά τι λέτε τώρα; overdrafts, credit cards;

Εγώ άνοιξα ένα international student bank account στην HSBC και μου δώσανε μια ψωροmaestro. Ούτε overdrafts ούτε credit cards...

Για δώστε info pls...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Σχετικά με το http://www.yourcallworld.com που συζητούσαμε στις προηγούμενες σελίδες, θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι από 1η Ιουνίου η T-Mobile βγάζει τους αριθμούς 07755ΧΧΧΧΧ και 07744ΧΧΧΧΧ από τους αριθμούς που περιλαμβάνονται στα δωρεάν λεπτά και πλέον θα χρεώνει την κλήση προς τέτοια νούμερα με 12p/min. Αντίστοιχα η yourcallworld ανακοίνωσε ότι βρίσκεται σε συζτητήσεις έτσι ώστε συγκεκριμένοι προορισμένοι να χρεώνονται με λιγότερο από 12p/min, αλλά φυσικά όχι εντελώς δωρεάν.

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...