Jump to content

Διαβατήρια


swiffer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η ολη διαδικασια μπορει να γινει στο ΚΕΠ ή πρεπει να παω στο Αστυνομικο Τμημα??

Γιατι αυριο θα παω και θελω να ξερω! Μην παω αδικα ;)

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 612
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μένω κοντά στον Αρειο Πάγο, ξέρει κανείς σε ποιο τμήμα πάω για διαβατήριο;

 

Α.Τ. ΠΑΤΗΣΙΩΝ νομίζω. Κάλεσε στο 210 2117988, για σίγουρα.

 

Παντώς αυτό το Γραφείο Διαβατηρίων, καλύπτει: Δήμο Γαλατσίου και 4ο - 5ο - 6ο - 7ο Δημοτικά Διαμερίσματα Δήμου Αθηναίων

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Η ολη διαδικασια μπορει να γινει στο ΚΕΠ ή πρεπει να παω στο Αστυνομικο Τμημα??

Γιατι αυριο θα παω και θελω να ξερω! Μην παω αδικα ;)

 

Όχι πλέον στα ΚΕΠ. Και όχι σε οποιοδήποτε Αστ. Τμήμα. Υπάρχουν συγκεκριμένα γραφεία. Ενημερώσου που πρέπει να πας.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

πηρα τηλ το ΚΕΠ και μου ειπαν πως -δεν υπαρχει προβλημα.

 

Τα ΚΕΠ δεν έχουν καμία δουλειά και καμία αρμοδιότητα να σου απαντήσουν σε οτιδήποτε αφορά τα νέα διαβατήρια. (Νόμος 3103/2003 - Φ.Ε.Κ. 23/29-1-2003 «Έκδοση διαβατηρίων από την Ελληνική Αστυνομία και άλλες διατάξεις»).

 

 

εδω στην αστυνομια, του ειπα του ανθρωπου. δεν θελω το παρης να το γραψετε με ητα αλλα με γιωτα. και εχω την ταυτοτητα με γιωτα και τα αλλα χαρτια με ητα. τι λετε τωρα? κανενας ελεγχος.

 

Ο καθένας γράφει ότι θέλει. Και αυτό γίνεται αποδεκτό. Αν π.χ. εσένα σε λένε Βασίλη και στην αίτηση γράψεις κατά λάθος Βασσύλης... :blink: πίστεψε με, αυτό θα αναγραφεί και στο διαβατήριο σου.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

parisc στο πιστοποιητικο γεννησεως σου πως σε γραφει?με η η ι?
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Α.Τ. ΠΑΤΗΣΙΩΝ νομίζω. Κάλεσε στο 210 2117988, για σίγουρα.

 

Παντώς αυτό το Γραφείο Διαβατηρίων, καλύπτει: Δήμο Γαλατσίου και 4ο - 5ο - 6ο - 7ο Δημοτικά Διαμερίσματα Δήμου Αθηναίων

Kαλά έλεος, από Γουδί με στέλνουν στα Άνω Πατήσια... Πήγα στο Α.Τ. ΑΜπελοκήπων και είπαν ότι ανήκω στο Α.Τ. Άνω Πατησίων, Αγίας Λαύρας 17. Εκεί είναι για διαβατήρια. :down: Μήπως ξέρει κανείς τι κατάσταση επικρατεί εκεί; Έχει κόσμο συνήθως; :O

Link to comment
Share on other sites

για να δειτε τι ωραια αστυνομια που εχουμε...

 

πριν 2 εβδομαδες, πηγα να βγαλω διαβατηριο. προηγουμενος ειχα παει στην εφορια μου και ζητησα να μου δωσουν τα παραβολλα για εκδοση διαβατηριου. (σημειωση: ειναι η μοναδικη εφορια στην αττικη που σου δινει τα παραβολλα σε στυλ 1ευρω μονο του, κτλ... δηλαδη γεμισα πολλα τετοια χαρτακια)

 

πηγαινω λοιπον, στο τμημα διαβατηριων, εκει που ανοικει η περιοχη μου, και μου λετε, δεν μπορουμε να σας εκδοσουμε διαβατηριο γιατι λειπουν παραβολα. ναι, ναι. η κοπελα στην εφορια ειχε κανει λαθος. ηταν σαββατο και δεν μπορουσα να βρω πουθενα αλλου.

 

ετσι παω, τις επομενες μερες ξανα, με ολα τα-σωστα-παραβολλα και ζηταω εκδοση διαβατηριου. δινω τις φωτογραφιες μου (εχω κανονικα καστανα ματια και φοραω πρασινους φακους), και δινω αυτες τις φωτογραφιες που φοραω πρασινους φακους και λεω κιολλας στον αστυνομικο, γραψτε πρασινα ματια. το γραφει και το υπογραφει.

 

μετα απο μερες, με περνουν τηλεφωνο και μου λετε ελατε να παραλλαβεται το διαβατηριο σας. πηγαινω λοιπον εκει, περιμενω, περιμενω και μου λετε... αππεριφθει! λεω, γιατι, ποιος ειναι ο λογος?

 

μου λετε, πως ο υπαλληλος στην αστυνομια ξεχασε να σας πει να βαλετε την υπογραφη σας. σημειωτεον, το χαρτι λεει ακριβως: "ΑΠΠΟΡΙΦΘΗΚΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ: ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΘΕΙ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΣΤΗΝ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ"

 

τους κραζω, επισης τους λεω, η φωτογραφια ηταν ΟΚ, ναι μου λενε μια χαρα. (ωραια σκαναρισμα λεω εγω κανει.)

 

παω λοιπον σημερα, και βγαζω απο την αρχη. την ιδια διαδικασια. και για καλο και για κακο, λεω καστανα ματια. και θα περιμενω μεχρι την τεταρτη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω κάτι. Τι κόλλημα έχει πολύς κόσμος, και δηλώνει σαν χρώμα ματιών το χρώμα των φακών επαφής. Αν ήταν, θα ρώταγε στο χαρτί "ΧΡΩΜΑ ΦΑΚΩΝ ΕΠΑΦΗΣ". :fool: Δηλώνετε, το χρώμα των ματιών σας. Όπως σας γέννησε η μαμά σας.

 

Διότι, αν δηλώνετε το χρώμα των φακών... και αύριο μεθαύριο για κάποιο λόγο ΔΕΝ μπορείτε να τους φοράτε, και χρειαστεί να ταξιδέψετε, εκεί να δείτε ταλαιπωρία.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη, αλλα απ' ολο αυτο που εγραψα αυτο σου εμεινε, το οποιο και εχουμε υπερ-αναλυσει εδω? - δεν σου εμεινε το γεγονος οτι,

 

1. το χρωμα των φακων, περασε στο σκαναρισμα χωρις προβλημα

2. οτι ξεχασε ο υπαλληλος να μου πει να υπογραψω

3. οτι ξεχασαν να ακυρωσουν την διαδικασια εκδοσης διαβατηριου και εγραψα απ' την αρχη τα χαρτια μου, και εδωσα αλλες φωτο (με τα καστανα ματια) κτλ?

 

αστυνομια σου λεει μετα...

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη, αλλα απ' ολο αυτο που εγραψα αυτο σου εμεινε

 

NAI :rtfm: Το αν το έχετε αναλύσει εδώ πέρα, αυτό δεν σημαίνει ότι σ αυτό πυο καταλήξατε, είναι και το ορθό.

 

Τεχνικές προδιαγραφές φωτογραφίας νέων διαβατηρίων

 

Μεταξύ των άλλων λέει:

 

Εάν το άτομο φοράει συνήθως γυαλιά, τότε θα πρέπει να τα φοράει και όταν φωτογραφηθεί. Τα γυαλιά θα πρέπει να είναι καθαρά και διαφανή, ώστε η κόρη και η ίριδα των ματιών να είναι σαφώς ορατές.

 

Το φαινόμενο «κόκκινα μάτια» δεν είναι επιτρεπτό.

 

Πόσο μάλιστα, με φακούς επαφής.

 

Τι εννοείς λέγοντας: το χρωμα των φακων, περασε στο σκαναρισμα χωρις προβλημα. Πως την αντιλαμβάνεσε την όλη διαδικασία έκδοσης???

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

NAI :rtfm: Το αν το έχετε αναλύσει εδώ πέρα, αυτό δεν σημαίνει ότι σ αυτό πυο καταλήξατε, είναι και το ορθό.

 

κανεις λαθος, γιατι σε αυτο που καταληξαμε συμφωνω και ειναι το σωστο. δηλαδη να μην φοραμε χρωματιστους φακους επαφης στην φωτογραφια. εσυ ειναι της αντιθετης αποψης? εγω οπως ειπα και στο τελευταιο μου ποστ, αν και φορεσα την πρωτη φορα χρωματιστους φακους, περασε η φωτογραφια, την δεχτηκαν δηλαδη αλλα με απεριψαν μονο λογω υπογραφης. την επομενη φορα που πηγα να ξανακανω απ την αρχη την διαδικασια, εδωσα σωστη φωτογραφια με τα καστανα μου ματια, χωρις να μου ζητησουν να ειναι σαν την προηγουμενη. γιατι πολυ απλα, η προηγουμενη αιτηση λογω υπογραφης και μονο, διεγραφη μπροστα μου και εγινε η διαδικασια απ' την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Καλορίζικο το νέο διαβατήριο σου. Και καλά ταξίδια.
Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με το συμπαθειο δηλαδή άλλα βαριέμε να διαβάσω τα 211 ποστ για να δω αν έχει ξαναγραφτεί :O ΤΥα παλιά διαβατήρια πότε σταματάνε να υσχίουν? Πρέπεη ντε και καλά να αλλάξουμε όλοι ΄τωρα?:confused:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με το συμπαθειο δηλαδή άλλα βαριέμε να διαβάσω τα 211 ποστ για να δω αν έχει ξαναγραφτεί :O ΤΥα παλιά διαβατήρια πότε σταματάνε να υσχίουν? Πρέπεη ντε και καλά να αλλάξουμε όλοι ΄τωρα?:confused:

χωρις να ειμαι 100% σίγουρος, αλλα το παλιο σου διαβατηριο θα ισχυει μεχρι το τελος αυτου του ετους, εχω την εντυπωση πως απο τον Ιανουαριο 2007 πρεπει να αλλαχθουν ολα.

Link to comment
Share on other sites

χωρις να ειμαι 100% σίγουρος, αλλα το παλιο σου διαβατηριο θα ισχυει μεχρι το τελος αυτου του ετους, εχω την εντυπωση πως απο τον Ιανουαριο 2007 πρεπει να αλλαχθουν ολα.

 

Έτσι είναι, μέχρι 31/12/06

 

Βέβαια μην ξεχνάτε ότι στις χώρες της ΕΕ ταξιδεύεις μόνο με την ταυτότητα οπότε σε πολλές περιπτώσεις είναι χαμένος χρόνος/κόπος/χρήμα το να βγάλεις διαβατήριο.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, έως 31 Δεκ. 2006.

 

Αν δεν είναι ανάγκη να ταξιδέψει κανείς, δεν χρειάζεται να βγάλει κανείς νέο διαβατήριο. Λογικό δεν είναι? :)

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

εχεις απολυτο δικιο. εγω πιστευα πως επρεπε να βγαλω διαβατηριο, λογω των προσφατων γεγονοτων στο λονδινο. ομως η ολυμπιακη που πηρα τηλεφωνο μου λεει μονο με την ταυτοτητα ειμαι καλυμμενος :)
Link to comment
Share on other sites

κανεις λαθος, γιατι σε αυτο που καταληξαμε συμφωνω και ειναι το σωστο. δηλαδη να μην φοραμε χρωματιστους φακους επαφης στην φωτογραφια. εσυ ειναι της αντιθετης αποψης? εγω οπως ειπα και στο τελευταιο μου ποστ, αν και φορεσα την πρωτη φορα χρωματιστους φακους, περασε η φωτογραφια, την δεχτηκαν δηλαδη αλλα με απεριψαν μονο λογω υπογραφης. την επομενη φορα που πηγα να ξανακανω απ την αρχη την διαδικασια, εδωσα σωστη φωτογραφια με τα καστανα μου ματια, χωρις να μου ζητησουν να ειναι σαν την προηγουμενη. γιατι πολυ απλα, η προηγουμενη αιτηση λογω υπογραφης και μονο, διεγραφη μπροστα μου και εγινε η διαδικασια απ' την αρχη.

 

apla gia dieukrinisi..

de sou eipame pote oti i foto den tha pernouse to skanarisma. auto pou eipame einai ti tha eixes na travikseis an xreiazotan na taksidepseis xoris fakous kai ginotan antilipto auto pou eixes kanei :O

afou to diorthoses...esto ki apo sponta..mpravo sou :)

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

apla gia dieukrinisi..

de sou eipame pote oti i foto den tha pernouse to skanarisma. auto pou eipame einai ti tha eixes na travikseis an xreiazotan na taksidepseis xoris fakous kai ginotan antilipto auto pou eixes kanei :O

afou to diorthoses...esto ki apo sponta..mpravo sou :)

 

 

Παρατήρησα σε κάποιο post παραπάνω ότι φοράς γυαλιά αλλά έβγαλες φωτογραφίες με τους απλούς φακούς επαφής.. Έβγαλα και εγώ σήμερα φωτογραφίες για διαβατήριο φορώντας φακούς επαφής..Αν κάποια στιγμή αναγκαστώ να ταξιδέψω με τα γυαλιά της μυωπίας τι πρόβλημα σου είπαν ότι μπορεί να έχεις?

c00kiE σοκολάτας
Link to comment
Share on other sites

Εάν το άτομο φοράει συνήθως γυαλιά, τότε θα πρέπει να τα φοράει και όταν φωτογραφηθεί. Τα γυαλιά θα πρέπει να είναι καθαρά και διαφανή, ώστε η κόρη και η ίριδα των ματιών να είναι σαφώς ορατές.
Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Εάν το άτομο φοράει συνήθως γυαλιά, τότε θα πρέπει να τα φοράει και όταν φωτογραφηθεί. Τα γυαλιά θα πρέπει να είναι καθαρά και διαφανή, ώστε η κόρη και η ίριδα των ματιών να είναι σαφώς ορατές.

 

 

Οκ αυτό το έχω καταλάβει..Αλλά το θέμα είναι πως δεν φοράω τα γυαλιά της μυωπίας εκτός από σπάνιες περιπτώσεις και ρωτάω τι μπορεί να γίνει...

c00kiE σοκολάτας
Link to comment
Share on other sites

εμεις μολις χθες στειλαμε την αγωγη που καναμε στον υπαλληλο του τμηματος αυτου. διοτι εχουν περασει εβδομαδες και ακομα να μας δωσουν μια σαφη απαντηση ποτε θα ειναι ετοιμο το διαβατηριο. και αυριο πρωι πεταω. ηταν λαθος του υπαλληλου. ειναι γελοιοι και μας κοροιδευουνε. ελεος πια με αυτο το κρατος!
Link to comment
Share on other sites

Έχετε καταλάβει ότι όλα αυτά τα κάνουμε για αυτούς τους ηλίθιους τους Αμερικάνους; Τσιπάκια στα διαβατήρια, εμφανή ίριδα/κόρη ματιού και άλλα τέτοια περίεργα... Να αναγκάζουν ολόκληρο κόσμο να αλλάζει τα ταξιδιωτικά του έγγραφα στο βωμό της «διεθνούς ασφάλειας» και του «πολέμου κατά της τρομοκρατίας»... Απλά έλεος... :down:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...