Jump to content

Aκτινοβολία SAR και τιμές συσκευών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Βασικά κι εγώ μαθητής είμαι (Γ'Γυμνασίου) και γι'αυτό ρωτάω... Το θέμα είναι, σε πόση ακτινοβολία πρέπει να εκτεθούμε για να έχουμε προβλήματα. Και επίσης αυτό θα πρέπει να είναι καθημερινό?? Προσωπικά δεν κάνω καθόλου χρήση κινητού τηλεφώνου, αλλά υπάρχουν κάποιοι χώροι που θες-δεν θες εκτίθεσαι σε ακτινοβολία, ακόμα κι αν αυτό δεν γίνεται καθημερινά. Δεν θα έχω πρόβλημα έτσι??

Και ακόμα κι αν εκτίθεσαι σε πολύ ακτινοβολία, μετά από πόσο καιρό θα εμφανιστούν τα προβλήματα?? Πχ. την επόμενη μέρα ή μετά από 20 χρόνια??

 

Εγώ καθημερινή χρήση κινητού κάνω εδώ και 3 χρόνια όμως δεν έχω δει διαφορά από πριν και μετά σε θέματα συγκέντρωσης κτλ...δεν με έχει επιρεάσει καθόλου...τούβλο ήμουν,τούβλο είμαι :lol:

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση του κινητού μπορεί να μην δημιουργήσει προβλήματα άμεσα. Υπάρχει περίπτωση να παρουσιαστεί όταν π.χ. κάνεις οικογένεια(σ.σ. παιδί) το οποίο ίσως να γεννηθεί με κάποιο πρόβλημα.:!:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
οσο πιο μεγαλη ειναι η τιμη σαρ τοσο καλυτερο σημα εχει σε καποιο μερος απο αλλα κινητα με χαμηλοτερο δεικτη???
LG Nexus 5X 32GB - Android 7.0 Official Nougat
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Παρατήρησα ότι σε δίκτυο 2G το σήμα μου είναι σχεδόν τέρμα μέσα στο σπίτι.

Όταν το γυρνάω σε 3G το σήμα με το ζόρι μου βγάζει μέχρι την μέση.

Γνωρίζω ότι όσο λιγότερο σήμα υπάρχει τόσο πιο πολύ ακτινοβολία εκπέμπει ένα κινητό για να συνδεθεί.

 

Ισχύει όμως αυτό και για τους δυο τύπους?

Τι είναι καλύτερο

-2G και full σήμα

-3G και ως την μέση

-Το ίδιο είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικα βρεθηκε οτι η ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολια επηρεαζει τη δραστηριοτητα του εγκεφαλου αλλα δεν εχει διαπιστωθει αρνητικη επιδραση...

 

πηγη:http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231080776

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν γνωστό εδώ και χρόνια.

Τώρα το βγάλανε στη φόρα;

Η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία επηρεάζει όλα τα κύταρα.

Ακόμα και διάσπαση του DNA προκαλεί, δηλαδή όγκους.

Πόσες μελέτες πρέπει να έρθουν στην επικαιρότητα για να βάλουμε μυαλό;

“If A is a success in life, then A equals x plus y plus z. Work is x; y is play; and z is keeping your mouth shut :X”

― Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν γνωστό εδώ και χρόνια.

Τώρα το βγάλανε στη φόρα;

Η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία επηρεάζει όλα τα κύταρα.

Ακόμα και διάσπαση του DNA προκαλεί, δηλαδή όγκους.

Πόσες μελέτες πρέπει να έρθουν στην επικαιρότητα για να βάλουμε μυαλό;

 

:lol::lol::lol::lol:

 

Το λες εσυ που εχεις ως αβαταρ το sony ericsson w880 poy to σαρ του ειναι συμφωνα με το gsmarena,,

1.47 W/kg (head) 1.06 W/kg (body)

 

http://www.gsmarena.com/sony_ericsson_w880-1838.php

 

Δε φαινεται να σε ενοχλει επειδη ειναι ομορφο το κινητο (ολοι το παθαινουμε αυτο)

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως με τοση ακτινοβολια γυρω μας,ανοιχτα router συνεχεια,και κεραιες κινητης σχεδον διπλα μας χωρις μα το ξερουμε ,το κινητο ειναι το τελευταιο που ευθυνεται για καρκινογενεσεις η προβληματα στα παιδια που κανει καποιος.οχι βεβαια οτι ειναι αθωο

Καλα,τα μετρησες ολα αυτα,και βγαζεις αυτο το συμπερασμα;

Μου θυμιζει αυτους που καπνιζουν,και χρησιμοποιουν παρομοια "επιχειρηματα",του τυπου,"και η ραδιενεργεια στην ατμοσφαιρα,δε μετραει";

Ειναι το λεγομενο,"ου με πεισεις,καν με πεισεις".

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Η ισχύς του πομοδέκτη μιας συσκευής εχει σχέση με το sar?Δηλαδή αυτές οι συσκευές που έχουν υψηλό sar έχουν και πολύ καλό πομοδέκτη?Εχω παρατηρήσει οτι ενώ κάποιες συσκευές στο ίδιο μέρος με το ίδιο δίκτυο ή μιλάς μετά βίας ,με κάποιες άλλες καθόλου, ενω κάποιες άλλες ΄εστω και με χαμηλή ένταση σήματος μιλάς χωρίς προβλήματα.
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ΕΔΩ γίνεται η ίδια απορία και η απάντηση που δίνεται παρακάτω είναι ότι όχι, δεν έχει σχέση. ;)

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

 

Αγόρασα καινούργιο κινητό και θέλω να χρησιμοποιώ το παλιό μόνο σαν συσκευή ραδιοφώνου τα βράδια. Ένα κινητό τηλ. λοιπόν , αφού του έχεις αφαιρέσει την SIM , συνεχίζει να εκπέμπει ακτινοβολία; Ή με κάποιον τρόπο αφού δεν έχει SIM απενεργοποιούνται αυτόματα οι όποιες λειτουργίες του σαν κινητό τηλέφωνο; Το γνωρίζω οτι καλό θα είναι να πάρω ραδιοφώνάκι :lol: αλλά η ερώτηση είναι καθαρά λόγω περιέργειας και τίποτε άλλο.

 

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει SIM δεν ενεργοποιείται ο πομποδέκτης GSM οπότε δεν εκπέμπει ακτινοβολία.

 

Και τότε πώς μπορούμε να καλέσουμε το 112 ακόμα και χωρίς κάρτα sim?

Link to comment
Share on other sites

Και τότε πώς μπορούμε να καλέσουμε το 112 ακόμα και χωρίς κάρτα sim?

 

προφανως ενεργοποιειται εκεινη την στιγμη... οπως στο εκτος συνδεσης/πτησης:confused:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

σε περιοχές αθήνας που βγάλανε παράνομες κεραίες παρατηρώ ότι με ψήνει το κινητό..:p

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

-σχετικο ασχετο-

ενας φιλος παλια ειχαμε μια διαφωνια περι ακτινοβολιας στα κινητα μας, μου ελεγε επειδη το κινητο του ειχε εκσωτερικη κεραια ενω το δικο μου εσωτερικη, οτι το δικο του ειναι καλυτερο. και καλα επειδη η κεραια του δικου μου ηταν σε αμεση επαφη με το κεφαλι μου ενω το δικο του προεξεχε λιγο. Αληθευε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο,αλλα γιατι μολις πηγα να μπω να διαβασω το κομματι,μιας και μου ειχε ελθει ειδοποιηση με εμαιλ,μου ζητησε υποχρεωτικα να κανω login;Εγω δεν ηθελα να απαντησω,να διαβασω μονον ηθελα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
-σχετικο ασχετο-

ενας φιλος παλια ειχαμε μια διαφωνια περι ακτινοβολιας στα κινητα μας, μου ελεγε επειδη το κινητο του ειχε εκσωτερικη κεραια ενω το δικο μου εσωτερικη, οτι το δικο του ειναι καλυτερο. και καλα επειδη η κεραια του δικου μου ηταν σε αμεση επαφη με το κεφαλι μου ενω το δικο του προεξεχε λιγο. Αληθευε αυτο?

 

 

κεραία δίπλα στο κεφάλι=κακό..

 

εξού κ σε htc diamond 2,samsung galaxy s,blackberry storm και σεπολλά άλλα που ξέρω

η κεραία είναι όχι πια πάνω -πάνω αλλά κάτω κάτω,στο πίσω μέρος του κινητού.

 

στο νέο σου κινητό κοίτα στο μανιουαλ που λέει ενώ μιλάς μην ακουμπάς το μέρος της κεραίας,και δείχνει που είναι,γιατι διαταράσσεις κάτι...και εκπέμπει πιο πολύ τότε... \\\

 

αυτάαα!!!:lol:σε κάλυψα??

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο κινητο,απο πλευρας κεραιας,ηταν το πρωτο μου κινητο,ενα Μοτορολα,που ανοιγοκλεινε,και η κεραια του,ηταν εξωτερικη,που οταν την ανοιγες τραβωντας την,πηγαινε μακρυα απ το κεφαλι σου.Καμια σχεση με τα σημερινα.

Μπορει να μην ηταν "μοδέρνο",αλλα ηταν μια χαρα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν γνωστό εδώ και χρόνια.

Τώρα το βγάλανε στη φόρα;

Η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία επηρεάζει όλα τα κύταρα.

Ακόμα και διάσπαση του DNA προκαλεί, δηλαδή όγκους.

Πόσες μελέτες πρέπει να έρθουν στην επικαιρότητα για να βάλουμε μυαλό;

 

Ψάξε πρώτα τη διαφορά μεταξύ ιοντίζουσας και μη-ιοντίζουσας ακτινοβολίας και θα δεις οτι δεν προκαλεί "διάσπαση του dna" ούτε "καρκινογενέσεις στα παιδιά" (έλεος!) που ανέφερε άλλο μέλος......... http://www.eeae.gr/gr/index.php?menu=0&fvar=html/president/_info_radiation

Δεν σκοπεύω να σε θίξω, αλλά όταν σε ένα φόρουμ τεχνολογίας (και συγκεκριμένα τηλεπικοινωνιών) ποστάρονται τέτοιες ανακρίβειες καλό είναι να επισμαίνονται ...

Edited by PP6210
προσθηκη λινκ ΕΕΑΕ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αν θυμάμαι καλά τα η ακτινοβολία από τα wifi προκαλεί υπερθέρμανση(πολυ μικρή)κυττάρων.

 

από κινητά τι προκαλεί?

ξέρει κάποιος?με σχετικά απλούς όρους παρακαλώ:lol:

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
αν θυμάμαι καλά τα η ακτινοβολία από τα wifi προκαλεί υπερθέρμανση(πολυ μικρή)κυττάρων.

 

από κινητά τι προκαλεί?

ξέρει κάποιος?με σχετικά απλούς όρους παρακαλώ:lol:

 

 

το ιδιο μαλλον.. αλλα να μην τρελενομαστε δεν ζουμε σο ''αποστηρομενο'' περιβαλλον..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το bluetooth λειτουργεια ανεξαρτητα απο την κεραια του κινητου τηλεςφωνου η την χρειαζεται για να στειλει αρχεια?

Οταν το κινητο πχ το εχω σε flight mode το ΒΤ ειναι απενεργοποιημενο. Εχει καποιου ειδους ακτινοβολια- sar το bluetooth?

Aκομα.. αν τα δικτυα κινητης τηλεφωνιας ειναι νεκρα,, δεν υπαρχει καθολου σημα δηλαδη στη περιοχη, μπορει καποιος να στειλει αρχεια μεσω ΒΤ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...