Jump to content

Ενοικίαση αυτοκινήτου / μηχανής


kakofonixx
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο εξωτερικό μπορείς να νοικιάσεις ότι αυτοκίνητο θες...Ferrari, Porsche, lamorghini, Rolls, ότι τραβάει η ψυχή σου. Εδώ έψαχνα αυτές τις ημέρες να νοικιάσω ένα καλό αμαξάκι να κάνω καμία καλή βόλτα αυτές τις ημέρες και δεν υπάρχει τίποτα "καλό", μόνο μια εταιρία έχει την παλιά Boxter 2.7.... κρίμα πάντως.
mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε κάθε περίπτωση,με το συμβόλαιο ενοικίασης να ζητάτε αναλυτικό φυλλάδιο καλύψεων για το χρονικό διάστημα που θέλετε-Τίποτε προφορικά και τίποτε εννοείται ότι ισχύουν για όλες τις εταιρίες.-Οι εταιρίες πλέον δουλεύουν με "πακέτα" προσφορών.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 months later...

παιδιά, είμαι 22 και θα πάω σε νησί όπου ότι γραφεία βρήκα αναφέρουν ότι το minimum όριο είναι 23. το δίπλωμα το έχω από τα 18.

 

 

πώς να το χειριστώ? υπάρχει περίπτωση να καταφέρω κάποιον απ΄αυτούς να μου δώσουν αμάξι?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Καλησπέρα στους συμφορουμίτες , θέλω να μου δώσετε τις εντυπώσεις σας για τα νοικιάρικα αυτοκίνητα και εταιρίες , και που θα μπορούσα να προμηθευτώ ένα sedan με diesel για μία βδομάδα πάνω κάτω ... θέλω να δοκιμάσω τις δυνατότητες του diesel και να δω εαν όντως είναι πιο οικονομικό , όπως επίσης να κάνω κάτι ταξιδάκια των 700-800 χλμ ...
http://www.imageshack.gr/files/sazwsmc2u6io8pdczlh2.gif
Link to comment
Share on other sites

Aπ οτι ξερω τα ενοικιαζομενα ειναι λιγο τσακισμενα.Απο εταιριες την πιο γνωστη και αξιοπιστη ξερω την HERTZ.Αν εχεις κοντα σου πηγενε σ αυτην.

Παντως μην ξεχασεις να βαλεις ολες τιες καλυψεις στην ασφαλεια μιας και θες να το χεις και για βδομαδα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πιο οικονομικο μπορει να ειναι σε καυση, αλλα μην ξεχνας οτι αυτη την περιοδο το πετρελαιο ειναι πιο ακριβο απο αμολυβδη
Link to comment
Share on other sites

Kage , αυτό θέλω να δοκιμάσω ... πχ με Mercedes που έκανα περίπου την ίδια διαδρομή μου έφαγε 160 ευρώ μόνο στο πάνε ( βαρύ πόδι ) ενώ εαν ήταν diesel ( με τις τότε τιμές , Οκτώμβριος του 2007 ) θα ήταν 70 ... τώρα άντε να είναι 100 , παραπάνω δεν νομίζω , αλλά άμα δεν δοκιμάσω , πως θα ξέρω ;

 

Από diesel υπάρχει τίποτα στα νοικιάρικα ;

http://www.imageshack.gr/files/sazwsmc2u6io8pdczlh2.gif
Link to comment
Share on other sites

Μεσα απο Θεσσαλονικη ειναι λιγο δυσκολο να εχουν diesel καθως απαγορευονται.Απο επαρχιακη πολη ισως κατι να υπαρχει.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εμαθα πως για να νοικιασεις αυτοκινητο πρεπει να εισαι 23...στο θεμα με το μηχανακι ξερει κανεις τι γινεται???να ενημερωσω πως το διπλωμα το εχω γυρω στον 1,5 μηνα...

Yamaha Crypton R 2006

Fiat Stilo 1.2 2004

Link to comment
Share on other sites

εμαθα πως για να νοικιασεις αυτοκινητο πρεπει να εισαι 23...στο θεμα με το μηχανακι ξερει κανεις τι γινεται???να ενημερωσω πως το διπλωμα το εχω γυρω στον 1,5 μηνα...

 

Pou to akouses auto (gia ta 23) ??

One of the things you learn after years of dealing with drug people,

is that you can turn your back on a person,

but never turn your back on a drug.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Θελω ενα αυτοκινητο για Σαββατο πρωι 6/6 εως Κυριακη μεσημερι απο Ηρακλειο Κρητης (αεροδρομιο) να παω Ρεθυμνο για ενα γαμο...Θα ειμαστε 3 ατομα.

 

Κατα προτιμηση αυτοματο κιβωτιο μιας και εχω να οδηγησω χειροκινητο πανω απο 3 χρινια...

 

Ξερετε καμμια φτηνη εταιρια Πανελληνιας ή τοπικης καλυψης ?

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Εφτασεεε...Οριστεεε....:) http://www.entercity.gr/content/view/2037/120/

 

Ευχαριστω πολυ.Θα το ψαξω.

 

Τελικα βρηκα απο AutoCreta ενα Getz 1.4 auto στα 100 ευρω για δυο μερες Σαββατο και Κυριακη.

 

Απο βενζινη στο δινουν γεματο και το επιστρεφεις γεματο ?

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το επιστρέψεις στην ίδια στάθμη βενζίνης που το πήρες. Συνήθως άδεια τα δίνουν.

 

Αυτο δεν ειναι σωστο...Δεν μπορεις να ξερεις ποση βενζινη θα καψεις..Αν το εδιναν γεματο και το επεστρεφες γεματο θα ηταν πιο σωστο.Οτι ειχε καψει δικο σου θα ηταν.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου το δωσουν γεμάτο μπορεί εσύ να το παραδώσεις άδειο. Εγώ αυτό θα έκανα!:D

Όταν είχα νοικιάσει στα Χανιά, όμως, μου το είχαν παραδώσει άδειο σχεδόν και το παρέδωσα και εγώ έτσι. Βασικά δεν το παρέδωσα, αλλά το παράτησα στο λιμάνι, όπως μου είχαν υποδείξει.

 

Μια άλλη φορά στη Σκόπελο μου έλεγε κάτι κουλά οτι και καλά το πήρα με περισσότερη βενζίνη και το επέστρεψα με λιγότερη. Τον έγραψα στα καμπανέλια μου φυσικά. Ευτυχώς δεν ανακάλυψε έγκαιρα οτι όλο το σαλόνι ήταν μούσκεμα. Ήταν cabrio και το είχα ξεχάσει ανοιχτό όλο το βράδυ και ξαφνικά έπιασε καταιγίδα.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το επιστρέψεις στην ίδια στάθμη βενζίνης που το πήρες. Συνήθως άδεια τα δίνουν.

 

κατα 99% θα το παρεια αδειο. δεν ξερω ποια η λογικα αλλα παντα αδειο το δινουνε. αν πεσεισ σε κανεναν παραξενο μπορει να σου πει οτι το επιστρεφεισ κ με 2 λιτρα λιγοτερη βενζινη. οσεσ φορεσ νοικιασα παντωσ αυτοκινητο το επεστρεψα με την βενζινη που το πηρα.ο ιπολογισμοσ ηταν παντα στο περοπου κ ποτε κανενασ δεν μου ειπε τιποτα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δες στο http://www.hertz.gr δινουν καλες τιμες στο site (για χειροκινητα ομως). Η hertz θελει ειτε πιστωτικη ειτε εγγυηση, κανενα 300αρι αν θυμαμαι καλα.

 

Συνηθως γεματο στο δινουν, και αυτο ειναι το λογικο.

Link to comment
Share on other sites

Νοικιάζει κάποιο γραφείο στην Κρήτη αυτοκίνητο σε άτομο που δεν έχει συμπληρώσει τα 21? 20 δηλαδή με δίπλωμα όμως πάνω από 2 χρόνια.

Αν θεωρηθεί διαφήμιση, στείλτε μου ΡΜ

Link to comment
Share on other sites

 

Συνηθως γεματο στο δινουν, και αυτο ειναι το λογικο.

 

Συμφωνω απολυτα...Και να το επιστρεφουμε γεματο...Εγω θα κανω συνολικα 160-170 χλμ .Δεν μπορω να υπολογισω ποση βενζινη θα μου καψει..

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Νοικιάζει κάποιο γραφείο στην Κρήτη αυτοκίνητο σε άτομο που δεν έχει συμπληρώσει τα 21? 20 δηλαδή με δίπλωμα όμως πάνω από 2 χρόνια.

Αν θεωρηθεί διαφήμιση, στείλτε μου ΡΜ

 

20 με διπλωμα οδηγησησ πανω απο 2 χρονια?πωσ γινεται αυτο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...