Jump to content

Ενοικίαση αυτοκινήτου / μηχανής


kakofonixx
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λογω μιας δουλειας που μου ετυχε θα πρεπει να μετακινηθω απο Θεσσαλονικη, οπου διαμενω, σε μια περιοχη της Χαλκιδικης για μια μερα.

 

Ομως επειδη εχω μονο ενα μηχανακι για τις εντος της πολης μετακινησεις, και υπολογιζοντας τα εξοδα για το ΚΤΕΛ και το χρονο του ταξιδιου, σκεφτηκα οτι θα ηταν καλυτερα να νοικιασω ενα μικρο αυτοκινητο για μια μερα.

 

Αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι αν καποιος/α εχει εμπειρεια απο ενοικιαση αυτοκινητου ( και δεν εννοω σε διακοπες, σε καποιο νησι) να μου δωσει λιγο τα φωτα του.

 

Κανοντας μια γρηγορη ερευνα στο internet βρηκα μερικες εταιριες (αλλες γνωστες και αλλες αγνωστες), με μεγαλες αποκλισεις στις τιμες, στην ιδια παντα κατηγορια αυτοκινητου, που εφταναν εως και το 30% :w00t:

Τι παιζει? Δωστε μου αν γνωριζετε καμια αξιοπιστη εταιρια και καμια συμβουλη! (ή στην τελικη αας βρεθει κανενας χριστιανος να μου δανεισει το αυτοκινητο του :whistle: )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λογω μιας δουλειας που μου ετυχε θα πρεπει να μετακινηθω απο Θεσσαλονικη, οπου διαμενω, σε μια περιοχη της Χαλκιδικης για μια μερα.

 

Ομως επειδη εχω μονο ενα μηχανακι για τις εντος της πολης μετακινησεις, και υπολογιζοντας τα εξοδα για το ΚΤΕΛ και το χρονο του ταξιδιου, σκεφτηκα οτι θα ηταν καλυτερα να νοικιασω ενα μικρο αυτοκινητο για μια μερα.

 

Αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι αν καποιος/α εχει εμπειρεια απο ενοικιαση αυτοκινητου ( και δεν εννοω σε διακοπες, σε καποιο νησι) να μου δωσει λιγο τα φωτα του.

 

Κανοντας μια γρηγορη ερευνα στο internet βρηκα μερικες εταιριες (αλλες γνωστες και αλλες αγνωστες), με μεγαλες αποκλισεις στις τιμες, στην ιδια παντα κατηγορια αυτοκινητου, που εφταναν εως και το 30% :w00t:

Τι παιζει? Δωστε μου αν γνωριζετε καμια αξιοπιστη εταιρια και καμια συμβουλη! (ή στην τελικη αας βρεθει κανενας χριστιανος να μου δανεισει το αυτοκινητο του :whistle: )

 

Προφανως στις γνωστες εταιριες ηταν "φουσκωμενη" η τιμη ε; Αυτο γινετε γιατι σου προσφερουν καλυψεις που ενα μικρο ενοικιαστηριο αυτοκινητων δεν μπορει να το κανει...

Να σκεφτεις οτι σε μια εταιρια που ειχα παει μου προσφεραν ενα πακετο που ακομα κι αν "εσκαγα" με το αυτοκινητο μεσα σε μια καφετερια, σκοτωνα 4-5 θαμωνες, κατεστρεφα τα παντα εκει μεσα τοτε η εταιρια θα τους ξε-πληρωνε οσον αφορα τις ζημιες κι εγω θα πληρωνα ενα μικρο ποσο σε σχεση με τη ζημια που θα ειχα κανει... (Πλακα κανω για τους θαμωνες ε... :p )

Τα μικρα ενοικιαστηρια δεν σου παρεχουν τετοιες καλυψεις. Απο αυτα ενοικιαζεις ουσιαστικα μονο το αυτοκινητο και οτι αλλο συμβει ειναι δικο σου θεμα !

Σαν συμβουλη θα σου ελεγα να τους πεις οτι θα χρησιμοποιησεις το αυτοκινητο για μεγαλη αποσταση ετσι ωστε να μην σου δωσουν κανενα "σαπιο" και σου μεινει στο δρομο !!!

Link to comment
Share on other sites

Χμ...

 

Εγω εχω εμπειρια απο την Hertz στο αεροδρομιο. Υπαρχει δυνατοτητα να πληρωσεις εξτρα ασφαλεια ετσι ωστε σε περιπτωση ζημιας του αυτοκινητου, εσυ πληρωνεις μεχρι 50€.

 

Δε ξερω τι αλλο να σου πω. Ρωτα!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Επισης μπορείς να περάσεις και μια βόλτα απο την Αγγελάκη που είναι μαζεμένα σχεδόν όλα τα γραφεία ενοικίασης αυτοκινητων :)
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

@sadiagraxa : Οντως στις γνωστες εταιριες η τιμη ειναι κατα βαση πιο φουσκωμενη. Ενταξει η αληθεια ειναι οτι δε με πολυενδιαφερουν οι εξτρα καλυψεις. Για μια μερα το θελω... Οσο για το σαπιο, τι να πω... Θα τους το πω οτι ειναι για μεγαλη διαδρομη. (ελπιζω μονο να μη μου αρχισουν τα μου-σου-του, μιας και προκειται να κανω καμια 500 χλμ σε μια μερα :p )

 

Τελος παντων βρηκα ενα καταλογo απο το in.gr και θα δω απο εκει τι μπορω να βρω. Αλλιως βολτα στην Αγγελακη! (credit στον Xourxoulitsos)

 

Ευχαριστω πολυ παιδια! Για οτι ευχαριστω ή δυσαρεστο θα σας ενημερωσω :happy:

 

Btw πολυ super τα χριστουγεννιατικα smilies!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Στη Θεσσαλονίκη εγώ είχα νοικιάσει punto με 45 ευρώ τη μέρα. Από άνγωστη εταιρεία. Οι επώνυμες ήταν ακριβότερες. Επίσης ήθελα να επιτρέπει νέο οδηγό και αρκετά χιλιόμετρα. Πρόσεχε, πολλές εταιρίες βάζουν όρια στο πόσα χιλιόμετρα μπορείς να κάνεις. Αν πάρεις από επώνυμη πάντως, σίγουρα θα είναι αρκετά καινούριο. Αν όχι, φρόντισε να ρωτήσεις!

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ποιός ξέρει που νοικιάζουν porschika και άλλα πολυτελή αμάξια στην αθήνα και πόσο πάνε???

και τι χρειάζεται για να τα νοικιάσεις κιόλας.

κάποιος μου είχε πεί οτι τα νοικιάζουν με οδηγό.

ισχύει κάτι τέτοιο???

Link to comment
Share on other sites

ποιός ξέρει που νοικιάζουν porschika και άλλα πολυτελή αμάξια στην αθήνα και πόσο πάνε???

και τι χρειάζεται για να τα νοικιάσεις κιόλας.

κάποιος μου είχε πεί οτι τα νοικιάζουν με οδηγό.

ισχύει κάτι τέτοιο???

αρχη της συγγρου νομιζω εχει καποια τετοια ενοικιαστηρια. εχουν περιορισμους στα χιλιομετρα νομιζω και πληρωνεις εξτρα. τελος παντων, κατω απο 200-250 ευρω την ημερα αποκλειεται να δωσεις. για ενα απλο καλο λεμε, ετσι; οσο για το σωφερ λιγο κουλο μου φαινεται. καλα να ειναι S class αλλα στην porsche που θα κατσεις βρε αδερφε; :p

σιγουρα θα θελει ηλικια και χρονια διπλωματος.

Link to comment
Share on other sites

αρχη της συγγρου νομιζω εχει καποια τετοια ενοικιαστηρια. εχουν περιορισμους στα χιλιομετρα νομιζω και πληρωνεις εξτρα. τελος παντων, κατω απο 200-250 ευρω την ημερα αποκλειεται να δωσεις. για ενα απλο καλο λεμε, ετσι; οσο για το σωφερ λιγο κουλο μου φαινεται. καλα να ειναι S class αλλα στην porsche που θα κατσεις βρε αδερφε; :p

σιγουρα θα θελει ηλικια και χρονια διπλωματος.

λές εκεί που έχει μια αντιπροσωπεία με αμάξια κι έχει μονίμως ενα hummer μπροστά?

δίπλα στο fever??

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις που μπορω να νοικιασω μηχανακια η μοτοσυκλετες στο κεντρο της Αθηνας κοντα?

Be best and f@ck the rest..

 

http://www.dzygn.com/forums/images/avatars/animated/lsvader.gif

 

http://www.thewushucentre.com/characters/anjin.gif

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις που μπορω να νοικιασω μηχανακια η μοτοσυκλετες στο κεντρο της Αθηνας κοντα?

όλη η συγγρού που αρχίζει από το κέντρο δε σου κάνει; :p

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ζητειται :

 

Ενοικιαση αυτοκινητου για 3 ημερες στο Αεροδρομιο του Ηρακλειου με παραδοση στο Ρεθυμνο. Πληροφοριες, εντος :P

 

Η hertz για ενα corsa 1.2 150 Ευρωπουλα! Εχει και picanto με λιγοτερα χρηματα, αλλα θελω να φτασω καποια στιγμη στο προορισμο μου :D H europcar 130 Ευρω για clio ή fabia.

 

Εχει κανεις υποψιν του κατι με το πολυ 100 Ευρω?? Να εχει ολες τις καλυψεις ομως.

 

Η τιμή περιλαμβάνει :

 

- Απεριόριστα χιλιόμετρα

- Καλυψη ιδίων ζημιών

- TW(Ασφάλεια Κλοπής)

- Φ.Π.Α.

- Φόρο Αεροδρομίου

 

Αυτο σημαινει πως οτι και να γινει δε με νοιαζει ε? Εχω διαβασει οτι τους πληρωνεις ενα μικρο ποσο αμα γινει η στραβη, τι ποσο ειναι αυτο ομως?

Link to comment
Share on other sites

αρχη της συγγρου νομιζω εχει καποια τετοια ενοικιαστηρια. εχουν περιορισμους στα χιλιομετρα νομιζω και πληρωνεις εξτρα. τελος παντων, κατω απο 200-250 ευρω την ημερα αποκλειεται να δωσεις. για ενα απλο καλο λεμε, ετσι; οσο για το σωφερ λιγο κουλο μου φαινεται. καλα να ειναι S class αλλα στην porsche που θα κατσεις βρε αδερφε; :p

σιγουρα θα θελει ηλικια και χρονια διπλωματος.

 

200-250?Εδω το A4 1.8t η Hertz το δινει 220...:O

ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

το αμαξι μου

θελω να το δωσω σε εναν φιλο μου καθως εγω θα ειμαι εξω τα λεφτα δεν ειναι το προβλημα απλα θα ηθελα να μου κανει καποιος μια δηλωση ωστε να παρω μια ιδεα του τι πρεπει να γραψω ωστε να εχει την ευθηνη αυτος και οχι εγω εαν γινει κατι ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

το αμαξι μου

θελω να το δωσω σε εναν φιλο μου καθως εγω θα ειμαι εξω τα λεφτα δεν ειναι το προβλημα απλα θα ηθελα να μου κανει καποιος μια δηλωση ωστε να παρω μια ιδεα του τι πρεπει να γραψω ωστε να εχει την ευθηνη αυτος και οχι εγω εαν γινει κατι ευχαριστω:)

 

Λογικά θα πρέπει να γράψεις πάνω κάτω τα ίδια με αυτά που θα έγραφες σε μία εξουσιοδότηση απλά γράφεις οτι για οποιαδήποτε ζημιά είναι υπευθύνη του χρήστη του αυτοκινήτου με ονοματεπώνυμα τάδε και ΑΔΤ και όχι του κατόχου.

 

Πάντως για να'σαι και πιο σωστος σε αυτά που θα γράψεις ρώτα και σε κανένα αστυνομικό τμήμα που θα έχουν καθημερινά τέτοιου ή παρόμοιου είδους δηλώσεις. ;)

http://www.eppforum.org/gkr41/eye2.pngΤα μάτια καθρέφτες και φως της ψυχής..
Link to comment
Share on other sites

Βασικα ο μονος τροπος να εισαι σιγουρος ειναι να το κανεις μεσω δικιγορου.

Φανταζομαι παντος πως ενα συμβολεο το οπιο το υπογραφετε και οι δυο ειναι αρκετο, αλλα ψαξτο καλα για να μην τρεχεις μετα

Link to comment
Share on other sites

thelw na noikiasw mia mhxanh gia 4 mhnes megalou kubismou......p.x:kamia varadero...3erei kaneis ean ginetai sthn athhna kai ean nai pou?oi megales etairies enoikiashs blepe hertz kanoun tetoia?
[sIGPIC][/sIGPIC]http://www.dr-bet.com ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΟ ΣΑΙΤ....ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΛΟΣ Ο ΚΟΥΒΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Παιδάκια για να νοικιάσει κανείς τουτού τι ακριβώς χαρτιά χρειάζεται εκτός από ταυτότητα και δίπλωμα; Α! έχει σημασία η ηλικία;; (Δεν αναφέρομαι στα νησιά όπου την ηλικία την παραβλέπουν.) :)
http://www.eppforum.org/gkr41/eye2.pngΤα μάτια καθρέφτες και φως της ψυχής..
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είσαι άνω των 23 ετών και να έχεις και πιστωτική κάρτα μαζί σου, αλλιώς πληρώνεις εγγύηση.
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά θέλει και 2 χρόνια δίπλωμα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...