Jump to content

Apple iPod Video: Σχόλια και ερωτήσεις


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελικα αυτο με τους φακελους ειναι λιγο μπερδεμα αλλα αν καποιος αφιερωσει λιγο χρονο συν ενα καλο προγραμμα πχ Dapyx MP3 Explorer(πολυ καλο...) για τα Tags η Αναποντ για τους φακελους τοτε δεν εχει προβλημα κανενα....

 

αφηστε που ενω στην αρχη το φοβηθηκα που το πηρα γιατι μια 300αρα ειναι αυτη τωρα οχι μονο ειμαι ενθουσιασμενος αλλα θα το επαιρνα παλι αν επρεπε και κανενα αλλο..

 

αρα φιλοι μου απλα λιγο υπομονη....

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σημερα παρελαβα μετα απο παραγγελια μου στο πλαισιο το connector kit,δηλωνω κατενθουσιασμενος,ζητω το Ipod!!!παντα ειχα κολλημα.

μια ερωτηση ομως προς τον φιλτατο stereo,γιατι στο κοντρολ εχει ενα κουμπι που λεει menu?τι κανει απο κει?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Α τίποτα δεν κάνει όταν το χρησιμοποιείς με iPod, τουλάχιστον προς το παρόν. Αλλά το remote είναι αυτό που χρησιμοποιείται και στους mac -και εκεί χρησιμεύει σε πολλά. Είχε και φορτιστή το kit αν θυμάμαι καλά;
Link to comment
Share on other sites

re paidia tha hthela ti gnomi sas,ti apo ta duo tha proteinate,to neo ipod nano h to sony NW S705. de eimai kai polu sxetikos me ta forita mp3 players giauto rotao:)

 

Το iPod είναι δεδομένο ότι δε θα σε απογοητεύσει. To Sony έχει στα υπέρ το μικρότερο μέγεθος (που όμως σημαίνει και μικρότερη οθόνη, άρα όχι φωτογραφίες), τη μεγαλύτερη αυτονομία και το noise canceling που είναι μεγάλη υπόθεση σε εξωτερικούς χώρους. Είναι όμως και συγκριτικά ακριβότερο και έχει το μισητό ανά την υφήλιο sonicstage software για τη μεταφορά της μουσικής.

Προσωπικά αν και το Sony αυτό με εξιτάρει πάρα πολύ, πάλι το iPod nano θα αγόραζα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Α τίποτα δεν κάνει όταν το χρησιμοποιείς με iPod, τουλάχιστον προς το παρόν. Αλλά το remote είναι αυτό που χρησιμοποιείται και στους mac -και εκεί χρησιμεύει σε πολλά. Είχε και φορτιστή το kit αν θυμάμαι καλά;

 

ναι φιλε μου ειχε,λοιπον μπορει να ηταν λιγο ακριβο ομως το πακετο του ειναι πληρες.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Και τα nano έχουν. Η αυτονομία τους είναι γύρω στις 24 ώρες.
Link to comment
Share on other sites

edaxi apla kai ta 2 mou aresoun arketa kai eimai se dilima giauto rotisa gia na akouso kamia apopsi/gnomi,apo oti exo akousei sto ipod uparxei periptosi na boreis na auxiseis tin edaxi,gia ta sony den exo akousei kati tetoio
Link to comment
Share on other sites

παιδια το νεο ipod στα 30g εχει καλυτερη αυτονομια απο το video?και σε ποσες εκδοσεις βγαινει σε μνημη εννοω,θα ηθελα να ειναι στο μεγεθος του 30αριου αλλα σε αυτο το μεγεθος.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το νεο ipod στα 30g εχει καλυτερη αυτονομια απο το video?και σε ποσες εκδοσεις βγαινει σε μνημη εννοω,θα ηθελα να ειναι στο μεγεθος του 30αριου αλλα σε αυτο το μεγεθος.

Το νέο 30άρι έχει την ίδια αυτονομία όταν ακούς μουσική αλλά σημαντικά μεγαλύτερη όταν βλέπεις video (σε σχέση με το παλιό).

 

Τώρα για το άλλο που ρωτάς, δεν κατάλαβα τίποτα :)

Link to comment
Share on other sites

εννοω φιλε μου αν υπαρχει ipod με μεγαλυτερη μνημη απο το 30αρι αλλα να εχει το ιδιο μικρο μεγεθος με το 30αρι κι εννοω να ειναι λεπτο κι οχι οσο το 80αρι.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

το σαββατο πηρα το ipod video. εδω και κανενα χρονο το ανεβαλα "ελα μωρε τωρα τι να το κανεις κριμα τα λεφτα" αλλα τελικα ηταν τα πιο well spent ευρω !!!

 

ευκολη χρηση ειδικα αν εχεις βαλει tags στα mp3

 

το προβλημα ειναι με τις φωτος. ο συγχρονισμος του itunes δεν με βολευει.

θελω κατι απλουστερο, απλα να πεταξω καποιες φωτος μεσα επιλεκτικα και οχι ολοκληρα folders. γινεται ??

το anapod εχει τετοια δυνατοτητα αλλα δεν ειναι free

 

επειδη ακουω ραδιοφωνο συχνα με ενδιαφερει να προσθεσω και τετοια δυνατοτητα. της apple το εργαλειο ειναι ψιλοακριβο, υπαρχει εναλλακτικη, το εχει χρησημοποιησει καποιος? και τελευταια ερωτηση ο συνδιασμος ipod+radio+ηχεια(ταξιδιου) μπορει να γινει ή τα ηχεια και το ραδιο συνδεονται στην ιδια υποδοχη?

 

thanks !!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι πιο απλο απο το να δημιουργησεις ενα φακελο που θα ριχνεις καθε φορα τις φωτος που θα θελεις να περασεις μεσα στο iPod, και να ορισεις απο το itunes να κανει synch μονο αυτον το φακελο!!
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/8090sunnlogoheader1.gif
Link to comment
Share on other sites

το σκεφτηκα και ετσι αρχισα να το χρησημοποιω

 

αλλα μου φαινεται οτι απο ενα σημειο και μετα που θα ειναι πολλες φωτος θα χανεται τζαμπα χωρος απο διπλοτυπα

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάποια προγράμματα της Adobe, μπορείς να ρυθμίσεις και αλλιώς το συγχρονισμό. Δες εδώ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξέρει κανείς αν μπορώ να βλέπω Video απ'το iPod, αν βάλω σε monitor της Pioneer το αντίστοιχο iPod interface kit... ?

Το ρωτάω γιατί είμαι μεταξύ του iPod Video 30GB και 80GB. Αν μπορώ να "παίξω" videos απ'το iPod στο αμάξι θα πάω για το 80άρι.

 

Κάτι άλλο... :) Έχει κανείς ιδέα για το αν το ιPod Video 80GB είναι πιο αργό, κυρίως στην αναζήτηση, (λόγω της αυξημένης χωρητικότητας) απ' το 30GB?

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι κάνει με το adapter, πάντως, στη χειρότερη, έχει video out (το iPod). Επίσης δεν έχει πρόβλημα στην ταχύτητα, όλα τα περιεχόμενα είναι σε ένα μικρό αρχείο xml που έχει μέσα του και το φτιάχνει σε κάθε συγχρονισμό οπότε μην ανησυχείς!
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλους τους i-podιους!!!! :)

Απο μερα σε μερα περιμενω και γω το δικο μου 30gb white video, αλλά κατι μου λεει οτι πηρα το 5.0 gen και οχι το 5.5 gen που ειναι και το τελευταιο.

Το πηρα λοιπον απο Παπασωτηρίου: http://www.papasotiriou.gr/category.electronics.asp?deid=1104&npage=4 με 250Ε και μετα προσεξα οτι εχει και ενα που το λεει new edition (λογικα πρεπει να ειναι το 5.5) στα 319Ε οσο δηλαδη Γερμανος και πλαισιο που ρωτησα. Υποψην αυτες τις μερες ο Γερμανος που ρωτησα δεν το εχει διαθεσιμο σε κανενα μερος της Ελλαδας!!! Επισης στο site του Κατερελου εχει 26Ε φθηνοτερα απο την αγοραAnyway, πιστευτε ειναι ευκαιρια τα 250Ε? Αξιζει το 5.5 εκδοση τα 70Ε παραπανω?

Παντως διαβασα τις διαφορες και βλεπω οτι το βασικοτερο που χανω ειναι η φωτεινότερη οθονη, η οποια δεν ξερω και δεν εχω δει κατα ποσο φωτεινότερη ειναι. Τωρα για την μπαταρια δεν μ ενδιαφερει και πολυ μιας και το ipod προοριζεται για το αμαξι. Μολις το εγκαταστησω θα πεταξω ολα τα cd που τωρα εχει γεμισει το αυτοκινητο και νιωθω σαν τον μαυρο...

Απ το αμάξι παιρνει ρευμα η μπαταρια του ipod μεσω του καλωδιου icelink plus και ετσι δεν υπαρχει προβλημα. Aυτο το καλωδιο συνδεεται απυθειας στο head unit αλλα το κουφο ειναι η τιμη του... κοντα στα 200Ε:!: για να ακουω ipodia τραγουδια!

Ισιώνουν ορε τα παλικάρια?

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλους τους i-podιους!!!! :)

Απο μερα σε μερα περιμενω και γω το δικο μου 30gb white video, αλλά κατι μου λεει οτι πηρα το 5.0 gen και οχι το 5.5 gen που ειναι και το τελευταιο.

Το πηρα λοιπον απο Παπασωτηρίου: http://www.papasotiriou.gr/category.electronics.asp?deid=1104&npage=4 με 250Ε και μετα προσεξα οτι εχει και ενα που το λεει new edition (λογικα πρεπει να ειναι το 5.5) στα 319Ε οσο δηλαδη Γερμανος και πλαισιο που ρωτησα. Υποψην αυτες τις μερες ο Γερμανος που ρωτησα δεν το εχει διαθεσιμο σε κανενα μερος της Ελλαδας!!! Επισης στο site του Κατερελου εχει 26Ε φθηνοτερα απο την αγοραAnyway, πιστευτε ειναι ευκαιρια τα 250Ε? Αξιζει το 5.5 εκδοση τα 70Ε παραπανω?

Παντως διαβασα τις διαφορες και βλεπω οτι το βασικοτερο που χανω ειναι η φωτεινότερη οθονη, η οποια δεν ξερω και δεν εχω δει κατα ποσο φωτεινότερη ειναι. Τωρα για την μπαταρια δεν μ ενδιαφερει και πολυ μιας και το ipod προοριζεται για το αμαξι. Μολις το εγκαταστησω θα πεταξω ολα τα cd που τωρα εχει γεμισει το αυτοκινητο και νιωθω σαν τον μαυρο...

Απ το αμάξι παιρνει ρευμα η μπαταρια του ipod μεσω του καλωδιου icelink plus και ετσι δεν υπαρχει προβλημα. Aυτο το καλωδιο συνδεεται απυθειας στο head unit αλλα το κουφο ειναι η τιμη του... κοντα στα 200Ε:!: για να ακουω ipodia τραγουδια!

Φίλε μου θα σε στεναχωρήσω.Εάν πήγαινες στον katerelo θα το έπαιρνες πιο φθηνά από την επίσημη τιμή του.

London for ever
Link to comment
Share on other sites

για σας σήμερα αγόρασα ένα ipod 4gb και θέλω να μάθω πως μπορώ αμα βγάλω ενα τραγούδι απο την library να μην βγεί και απο την playlist του ipod ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό γίνεται μόνο αν βάλεις το iPod σε μη αυτόματη ενημέρωση (τσεκάροντας το Manually Manage).
Link to comment
Share on other sites

Να προσέξεις μόνο γιατί αν ποτέ το ξαναγυρίσεις σε αυτόματη, όσα τραγούδια βρει στο iPod χωρίς να είναι στη βιβλιοθήκη, θα τα σβήσει.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...