Jump to content

Fujitsu Siemens LOOX N560


katsj
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 942
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσωπικά δεν έχω ψαχτεί καθόλου με antivirus για το N560. Δεν νομίζω να είναι και τόσο απαραίτητο, τουλάχιστον προς το παρών, και σίγουρα θα "βαρένει" αρκετά το μηχάνημα.

 

Κυκλοφόρησε και η 0.0.3 Pups version για τα wm6. Tην έβαλα πριν λίγο και δεν έχω προλάβει να δω διαφορές.

 

Αυτο που μου έκανε μεγάλη εντύπωση, ήταν το πρώτο, μετά απο πολύ καιρό, official update απο την fujitsu siemens!!!! Λεγεται gps instant fix και αναβαθμίζει το gps του Ν560, και επίσης του δίνει την δυνατότητα να κατεβάζει την θέση των δορυφόρων μέσω internet, έτσι ώστε να βρίσκει σήμα ακόμα πιο γρήγορα. Θα το δοκιμάσω σε λίγο να δω αν έχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη δοκιμή μετα το download του almanac των δορυφόρων. Το destinator κλείδωσε σε 7 δορυφόρους σε 14 δευτερολεπτα. :)

To gps πλέον δουλεύει στην θύρα 4 στα 57600, και όχι στην 8 στα 9600.

Link to comment
Share on other sites

παιδια κι εγω πριν απο λιγο κατεβασα απο την επισημη ιστοσελιδα το update μαζι με το quickgps αλλα τιποτα.

οπως αναφερεται και παραπανω δουλευει στην θυρα 4 στα 57600, τρεχω το gps locator εδω κι ενα 10λεπτο και δεν βρισκει δορυφορους.

 

χρειαζεται και καποια αλλη ρυθμιση?

 

ευχαριστω.

 

λογικα με το quickgps δεν θα επρεπε να καθυστερει αφου ηδη εχει κατεβασει τα στοιχεια των δορυφορων!!!

www.katametritis.gr
Link to comment
Share on other sites

Kαι μένα με το gpslocator αργει αρκετά περισσότερο. Δοκίμασε με το destinator, πήγαινε στο menu του gps και δες πως θα τα πάει απο εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Έλεγα ρε σεις για antivirus επειδή το PDA μπαίνει κανονικά στο internet και θα ήταν καλό να προστατεύεται από ιούς που πιθανά κυκλοφορούν! Τεσπα, οσο για το Quick GPS... Έχω και εγώ πρόβλημα με το GPS μου! Αργεί απίστευτα να βρεί σήμα, και πρέπει να είναι ανοιχτός χώρος αλλιώς δε βρίσκει τίποτα.... Χρησιμοποιώ το Destinator 7, αλλά σκέφτομαι μήπως φταίει η έκδοση... Έβαλα και το quick gps που είπατε, αλλά χειρότερα τα πράγματα.. Όταν πάτησα αναζήτηση GPS στις ρυθμίσεις GPS του Destinator 7 κόλλησε το PDA.... Και με άλλα λόγια δε συνδέεται καν... Παίζει να είναι ελλατωματικός ο δέκτης GPS μου? Όμως κάποια στιγμή συνδέεται, αν ήταν ελαττωματικός δε θα συνδεόταν καν πιστεύω... Τι λέτε??? :(
Link to comment
Share on other sites

παιδια κι εγω πριν απο λιγο κατεβασα απο την επισημη ιστοσελιδα το update μαζι με το quickgps αλλα τιποτα.

οπως αναφερεται και παραπανω δουλευει στην θυρα 4 στα 57600, τρεχω το gps locator εδω κι ενα 10λεπτο και δεν βρισκει δορυφορους.

 

χρειαζεται και καποια αλλη ρυθμιση?

 

ευχαριστω.

 

λογικα με το quickgps δεν θα επρεπε να καθυστερει αφου ηδη εχει κατεβασει τα στοιχεια των δορυφορων!!!

 

Kαι μένα με το gpslocator αργει αρκετά περισσότερο. Δοκίμασε με το destinator, πήγαινε στο menu του gps και δες πως θα τα πάει απο εκεί.

 

Το GPSLocator λειτουργεί στη com 8 στα 9600. Δεν υπάρχει δυνατότητα να το αλλάξει κανείς αυτό.

 

Μετά την αναβάθμιση, απλά δεν μπορεί να δει το GPS (com 4 στα 57600).

 

Όταν το τρέχετε, δεν σας λέει ότι δεν μπορεί να ανοίξει την GPS com port;

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πείτε κάτι γιατί αρχίζω και ανησυχώ... Αν είναι ελλατωματικός ο δέκτης GPS τη βάψαμε.... Καμιά ιδέα για το τι να κάνω???? :cry:
Link to comment
Share on other sites

:)Το πήρα, το πήρα!

:( Δεν μπορώ να κάνω συγχρονισμό με το PC όμως.

Τι κάνω λάθος; Δοκίμασα με Active SYnc 4.2 & 4.5 που κατέβασα από Microsoft. Έτρεξα και το troubleshooter, έλεγξα και τις ρυθμίσεις, αλλά τίποτα. Δοκίμασα και με τη βάση και με BT.

Έχετε καμιά ιδέα;

Το δοκίμασα επίσης με ένα BT Headset της πλάκας που έχω και δούλεψε άψογα, και τα ακουστικά και το μικρόφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Το GPSLocator λειτουργεί στη com 8 στα 9600. Δεν υπάρχει δυνατότητα να το αλλάξει κανείς αυτό.

 

Μετά την αναβάθμιση, απλά δεν μπορεί να δει το GPS (com 4 στα 57600).

 

Όταν το τρέχετε, δεν σας λέει ότι δεν μπορεί να ανοίξει την GPS com port;

http://www.firstloox.org/forums/showthread.php?t=8649&page=4

Αυτο το δοκιμασε κανεις?

This is interesting. After GPS FW upgrade, I left GPS Hardware port at COM4 as the upgrade sets it this way. I then set GPS software port to "GPD1". The built-in GPS Locator still is happy. Difference is now that Built-in GPS locator almost immediately list up the 12 satellites it expects to see due to the downloaded ephemeris data. How ever, time to fix still have to be more or less the same as before.
Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα δεν κανει τιποτα.........κλαψ

 

η εργοστασιακη θυρα αλλαζει στην 4 απο τη 8

 

τα εχω δοκιμασει ολα.

 

δεν ξερω τι να κανω πλεον.

πχ στο gpstuner δειχνει οτι βλεπει 12 δορυφορους αλλα μετα τιποτα.

στο destinator λεει οτι ειναι συνδεδεμενο αλλα μετα τιποτα.

www.katametritis.gr
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και με την τελευταία έκδοση του Destinator 7 και δούλεψε και εκεί μια χαρα. Σε όσους παρουσιάζει πρόβλημα, μήπως τρέχει ταυτόχρονα και κάτι αλλο απο πίσω γιαυτό δεν μπορεί να βρει σήμα?? Τσεκάρετε τα running programs, ώστε να τρέχει μόνο το destinator και κατά προτίμηση να είστε σε κάποιον ανοικτό χώρο που να βλέπει σχετικά καλά στον ουρανό.
Link to comment
Share on other sites

χμμμ η αληθεια είναι πως με την πρώτη αναβάθμιση που είχα κάνει στα wm6 είχα δει βελτίωση στο gps, αν και δεν είχα ποτε ιδιαιτερο πρόβλημα. Μπορεί να είναι και τα wm6 δηλαδη.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το patch ειναι firmware update του gps hardware.

Κανονικα δεν εχει καμια σχεση με το ποια εκδοση WM εχεις περασει στη συσκευη...

Link to comment
Share on other sites

Από εργοστάσιο δεν έχει αυτή την επιλογή, εκτός και αν έχεις βάλει άλλη Rom... Άλλωστε δεν νομίζω να υπάρχει νόημα για αυτή την επιλογή. Τι ακριβώς θές να κάνεις?
Link to comment
Share on other sites

Από εργοστάσιο δεν έχει αυτή την επιλογή, εκτός και αν έχεις βάλει άλλη Rom... Άλλωστε δεν νομίζω να υπάρχει νόημα για αυτή την επιλογή. Τι ακριβώς θές να κάνεις?

 

Η ROM είναι η P22452-P919-V302, αν λέω το σωστό. Το πρόβλημά μου είναι ότι έχω προβλήματα σύνδεσης με το Activesync και ψάχνοντας βρήκα ως λύση ότι πρέπει να απενεργοποιηθεί το "advanced network functionality" που βρίσκεται στις επιλογές USB to PC. Το κουφό είναι ότι σε άλλον υπολογιστή συνδέεται με Activesync κανονικά χωρίς να συγχρονίζει το Outlook και σε άλλον δε συνδέεται καθόλου. Καμιά ιδέα; :worry:

Link to comment
Share on other sites

http://www.firstloox.org/forums/showthread.php?t=8649&page=4

Αυτο το δοκιμασε κανεις?

 

αγαπητε leftrhs

 

σημερα το πρωι ειπα να το δοκιμασω με την εξωτερικη του κεραια, και ως του θαυματος δουλεψε σαν να μην συνεβαινε τιποτα.

 

και μαλιστα στο gpd1.......

 

εκει που επαθα την πλακα μου ειναι στο gpstuner, δεν προλαβαινει να μπει το προγραμμα μεσα και να φορτωσει ολα τα αποθηκευμενα στοιχεια και αναφωνει : gps fix. πολυ μεγαλη διαφορα στην ευρεση.

 

και στο destinator6 ακριβως το ιδιο.δεν βλεπω πλεον το κοκκινο χ στον χαρτη οπως γινοταν προηγουμενως.

 

 

........, αλλα οταν βγαλω την εξωτερικη κεραια, ....... Ν Ε Κ Ρ Ο!!!!!!

 

λες και δεν υπαρχει πλεον εσωτερικη κεραια, ισως να ειναι ενα μειονεκτημα ή αστοχια της αναβαθμισης.

 

αυτα προς το παρον ..... συνεχιζω να το ψαχνω με τις λιγες γνωσεις που διαθετω στο θεμα.

www.katametritis.gr
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ύστερα απο 1,5 χρόνο σταμάτησε να συγχρονίζει...τι το 4.1 τι το 4.2 ή το 4.5 του έβαλα, ΤΙΠΟΤΕ...

Εχει συμβεί σε κάποιον απο εσάς; αν ναι πως αντιμετοπίζεται;

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ύστερα απο 1,5 χρόνο σταμάτησε να συγχρονίζει...τι το 4.1 τι το 4.2 ή το 4.5 του έβαλα, ΤΙΠΟΤΕ...

Εχει συμβεί σε κάποιον απο εσάς; αν ναι πως αντιμετοπίζεται;

 

 

μου εχει συμβει αρκετες φορες, αλλα μετα απο μια επανεκινηση του υπολογιστη συγχρονιζε κανονικα.

www.katametritis.gr
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, γράφει connecting, γυρίζει το εικονίδιο αλλά μένει έτσι όσο και να το αφήσω...

 

πατα το κουμπακι πανω απο την οθονη συνεχομενα για να σβησει τις ρυθμισεις ή οποιες ρυθμισεις εχει κρατημενες στην μνημη.

 

ή κανε ενα soft reset με με την τρυπολυα που εχει στην βαση του.....

 

.......για καλο και για κακο πριν κανεις οποιαδηποτε ενεργεια κανε ενα backup.

www.katametritis.gr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...