Jump to content

Γρίφοι - Σπαζοκεφαλιές - Προβλήματα


Spyros86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τα νεογνα δεν εχουν δοντια..

αλλα οταν μεγαλωσει εγω λεω πως θα εχει α3

χαχαχαχα

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τα νεογνα δεν εχουν δοντια..

αλλα οταν μεγαλωσει εγω λεω πως θα εχει α3

χαχαχαχα

 

σωστό :)

 

Επόμενο :

 

Χθες έβρεχε απο τις 12 το μεσημέρι μέχρι τις 6 το απόγευμα, σήμερα όλη μέρα βρέχει, Αν σήµερα στις 12 τα μεσάνυχτα ßρέχει, ποια είναι η πιθανότητα να έχει λιακάδα µετά από 72 ώρες;

 

και

 

Έχω δύο νοµίσµατα που κάνουν σύνολο 30 λεπτα. Το ένα δεν είναι δεκάλεπτο. Πως γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

σωστό :)

 

Επόμενο :

 

1.Χθες έβρεχε απο τις 12 το μεσημέρι μέχρι τις 6 το απόγευμα, σήμερα όλη μέρα βρέχει, Αν σήµερα στις 12 τα μεσάνυχτα ßρέχει, ποια είναι η πιθανότητα να έχει λιακάδα µετά από 72 ώρες;

 

και

 

2,Έχω δύο νοµίσµατα που κάνουν σύνολο 30 λεπτα. Το ένα δεν είναι δεκάλεπτο. Πως γίνεται;

 

1.καμία,θα ειναι παλι μεσανυχτα.

2.το ενα ειναι εικοσαλεπτο και το αλλο ειναι δεκαλεπτο:p:p

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

:happy:

 

Άλλο ένα ευκολάκι λοιπον. Έχουμε ένα τοξότη που έχει ένα τόξο και εξήντα βέλη. Αν ρίξει το πρώτο του βέλος στις 12:00 το μεσημέρι και συνεχίσει να ρίχνει ένα βέλος κάθε λεπτό, τι ώρα θα του τελειώσουν τα βέλη;

Link to comment
Share on other sites

Δύο παιδικοί φίλοι και κολλητοί για χρόνια, Ο Γιώργος και ο Νίκος, συμμαθητές απο το δημοτικό, μέχρι και στο Πανεπιστήμιο μαζί στην ίδια σχολή, μετά την αποφοίτησή τους οι δρόμοι τους χωρίζουν και βρίσκονται τυχαία κάποια στιγμή μετά απο μερικά χρόνια.

 

Γ. Τι κάνεις βρε Νίκο, χαθήκαμε, πως είσαι ;

 

Ν. Πράγματι "βουνό με βουνό δεν σμίγει". Μια χαρά Γιώργο, παντρεύτηκα κι έχω και μια κόρη ...

Εσύ; Έκανες οικογένεια ;

 

Γ. Ναι, κι έχω και τρείς γιούς ...

 

Ν. Τρείς ;;;!!!! Μπράβο βρε θηρίο !!!;; Χαρά στο κουράγιο σου, τι ηλικίες έχουν οι γιοί σου ;

 

Γ. Λοιπόν για να θυμηθούμε τα παλιά (άρεσαν και στους δύο τα αινίγματα), θα σου απαντήσω με ένα αίνιγμα, εντάξει ;

 

Ν. Ωραία, σε ακούω ...

 

Γ. Λοιπόν, το άθροισμα των ηλικιών των τριών γιών μου ισούται με τα παράθυρα της απέναντι πολυκατοικίας, και το γινόμενο των ηλικιών των τριών γιών μου ισούται με τη δική μου ηλικία.

Λοιπόν ; Τις βρήκες ;

 

Ν. Χμμ, δυσκολεύομαι λίγο.

 

Γ. Μμμμ, καλά για να σε βοηθήσω, σου λέω ότι ο μεγάλος μου γιός είναι ξανθός.

Λοιπόν, τώρα τις βρήκες ;

 

Ν. Ναι, εντάξει τώρα τις βρήκα, οι ηλικίες των γιών σου είναι ....

 

 

 

Αν ήσασταν στη θέση του Νίκου ποιά απάντηση θα δίνατε ;

 

 

Την λύση την έχω βάλει μέσα σε ένα .zip με κωδικό την σωστή απάντηση

Δηλαδή αν π.χ. οι σωστές ηλικίες είναι 10, 3 και 2 τότε ο κωδικός για το .zip είναι ten-three-two πρέπει να βάλετε ΚΑΙ τις "-" (μεσαία παύλα).

Όποιος δεν μπορεί να κατεβάσει απο το link του rapidshare pm να του το στείλω ...

Link to comment
Share on other sites

@dbekia

Το έχεις γράψει σωστά; Ούτε πόσα παράθυρα έχει η πολυκατοικία μας λες, αλλά ούτε πόσα χρόνια έχει ο πατέρας.. :worry:

 

Θέλετε κι'αλλα;

 

Ας υποθέσουμε πως συμβαίνουν 5 πράγματα ταυτόχρονα την ίδια

στιγμή μέσα στο σπίτι σας που απαιτούν την προσοχή σας:

 

 

1) χτυπάει το τηλέφωνο

2) το μωρό σας κλαίει

3) κάποιος χτυπάει στην πόρτα σας

4) έχετε αφήσει τα ρούχα απλωμένα στο μπαλκόνι και έχει αρχίσει να βρέχει

5) έχετε αφήσει ανοιχτή την βρύση στην κουζίνα και το νερό έχει αρχίσει να ξεχειλίζει από τον νεροχύτη

 

Ποιό από όλα νομίζετε πως είναι το πιό σημαντικό;

 

Γράψτε σ' ένα χαρτί πρώτα, με ποια σειρά θα διευθετούσατε τα παραπάνω προβλήματα, χωρίς όμως να έχετε κοιτάξει τι σημαίνει το

καθένα!! (σημαντικό)...

 

Κάντε το...θα εκπλαγείτε από τις απαντήσεις σας!

 

Κάθε σημείο αντιπροσωπεύει ένα πράγμα στη ζωή:

 

1) τηλέφωνο = δουλειά

2 ) μωρό = οικογένεια

3) πόρτα που χτυπάει = φίλοι

4) ρούχα που στεγνώνουν = λεφτά

5) νερό στην κουζίνα = σέξ

 

Ποιός διάλεξε πρώτα από όλα να πάει να σταματήσει την βρύση στην κουζίνα;:p

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Στο Λονδίνο ζούσε ένας έμπορος που είχε την ατυχία να πέσει στην παγίδα ενός τοκογλύφου, στον οποίον χρωστούσε ένα μεγάλο ποσό.

 

Ο τοκογλύφος - γέρος, άσχημος και καμπούρης - δήλωσε πως θα διαγράψει το χρέος, αν ο έμπορος του έδινε την κόρη του για να γίνει γυναίκα του. Ο πατέρας και η κόρη με αηδία απέρριψαν αυτήν την πρόταση.

 

Τότε ο τοκογλύφος πρότεινε να ρίξουν κλήρο, δηλαδή σε ένα άδειο πορτοφόλι να βάλουν δυο χαλίκια: άσπρο και μαύρο. Η κοπέλα θα έπρέπε να βγάλει το ένα και αν ήταν το άσπρο, θα 'μενε με τον πατέρα της, ενώ αν ήταν το μαύρο, θα γινόταν γυναίκα του γέρου.

 

Ο έμπορος και η κόρη του δεν είχαν άλλη επιλογή και δέχθηκαν αυτήν την πρόταση. Όμως, όταν ο τοκογλύφος έβαλε στο πορτοφόλι τα βοτσαλάκια η κοπέλα είδε ότι και τα δυο ήταν μαύρα.

 

Tι θα έκανες εσύ σ' αυτή τη δύσκολη κατάσταση; Σκέψου λίγο και σίγουρα θα βρεις κάποια λύση.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Κάποτε ήταν ένας πατέρας με δύο γιούς. Ο ένας (ο μικρός) ήταν πολύ σπάταλος, ενώ ο άλλος (ο μεγαλύτερος) ήταν "κανονικός".. Ο πατέρας τους επειδή ήταν ετοιμοθάνατος έφτιαξε τη διαθήκη του και ο μικρός γιος ζήτησε από τον πατέρα του το μισό μερίδιο. Ο πατέρας του συμφώνησε, αλλά για να του την δώσει έπρεπε να υπογράψει έναν όρο. Ο όρος ήταν να μην ζητήσει λεφτά από το μεγαλύτερο γιό πριν πεθάνει σε περίπτωση που ο μικρός γιός είχε πρόβλημα. Έτσι κ'έγινε.. Ο μικρός γιος γύρισε μετά από 4 μήνες χωρίς λεφτά, ο πατέρας είχε πλέον πεθάνει και πήγε στο Συμβολαιογράφο για να δει τι θα κάνει. Ο γιός ζήτησε την διαθήκη και την ώρα που του την έδειχνε χτύπησε το τηλέφωνο και ο συμβολαιογράφος έφυγε για να το σηκώσει αφήνοντας το μικρό γιο μόνο του με την διαθήκη. Στην διαθήκη είδε το εξής:"Σπίτια χτήματά μου στο μεγαλύτερο γιο".

Εκείνος, πήρε ένα στυλό και πρόσθεσε ή αφαίρεσε ΈΝΑ ΓΡΑΜΜΑ και η μισή περιουσία έγινε δική του.

 

Πως το έκανε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Το αίνιγμα είναι ολόσωστα γραμμένο.

Το ξέρω ότι μπορεί να φαίνεται περιέργο αυτο, ιδιαίτερα σε όσους έχουν κάποια σχέση με τα μαθηματικά, αλλά δεν έχει παραλειφθεί ΚΑΝΕΝΑ δεδομένο.

Πρόκειται για πολύ έξυπνο αίνιγμα (αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι απευθύνεται μόνον σε πολύ έξυπνους ανθρώπους) και δεν απαιτεί μαθηματικές γνώσεις (φαντάζομαι πως όλοι γνωρίζουν πολλαπλασιασμό και πρόσθεση) ...

Link to comment
Share on other sites

johnthegreek: Για τοκογλύφο: Να προτείνει αν βγει μαύρο να μείνει με τον πατέρα και αν άσπρονα πάει με τοκογλύφο.

Για διαθήκη: Αντί χτήματα χρήματα

 

dbekia: OK. Μια παρατήρηση όμως. Και 72 να είναι ο πατέρας μια χαρά ηλικία έχει.....

 

Είχα βάλει ένα άλλο που έλεγε:

Ζήτησα από ένα φίλο ένα γλυκό φραπέ και μου έφερε ένα ποτήρι όπου κάτω ήταν νερό κατά 1/3, στη μέση καφές (υγρό) κατά 1/3 και πάνω αφρός. Πώς το έκανε;

Δεν έχω δει καμμιά απάντηση.....

Link to comment
Share on other sites

johnthegreek: Για τοκογλύφο: Να προτείνει αν βγει μαύρο να μείνει με τον πατέρα και αν άσπρονα πάει με τοκογλύφο.

Για διαθήκη: Αντί χτήματα χρήματα

Μμμ, όχι.. Ούτε για το πρώτο, ούτε για το δεύτερο.. Ξαναπροσπάθησε.. :)

Link to comment
Share on other sites

Ένα παράξενο τεστ..

 

01.Σκέψου έναν αριθμό(οποιοδήποτε)

 

02.Πολλαπλασίασέ τον με το 9

 

03.Απο αυτό που θα βγεί απο την πράξη πρόσθεσαι τα ψηφία ώστε να μείνει ένα ψηφίο

 

04.Απο το νούμερο που σου έμεινε αφαίρεσαι 5

 

 

05.Το καινούργιο νούμερο βρές σε ποιό γράμμα αντιστοιχεί

 

 

06.Απ'το γράμμα αυτό σκέψου μια χώρα

 

 

07.Απ'το επόμενο γράμμα της αλφαβήτου βρές ένα ζώο(ν είναι β,τότε γ)

 

 

08.Το ζώο είναι αργό ή γρήγορο;

 

 

Αν είναι αργό:Έχει στην Δανία ελέφαντες;;

 

Αν είναι γρήγορο:Έχει στην Δανία ελάφια;;

 

Ελπίζω να έπεσα μέσα.. :p

 

 

βηματα:

1. σκεφτηκα το 0

2.αποτελεσμα 0

3. αποτελεσμα 0

4. αποτελεσμα -5

5. απο δω και κατω τι κανω?:X

Link to comment
Share on other sites

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Κάποτε ήταν ένας πατέρας με δύο γιούς. Ο ένας (ο μικρός) ήταν πολύ σπάταλος, ενώ ο άλλος (ο μεγαλύτερος) ήταν "κανονικός".. Ο πατέρας τους επειδή ήταν ετοιμοθάνατος έφτιαξε τη διαθήκη του και ο μικρός γιος ζήτησε από τον πατέρα του το μισό μερίδιο. Ο πατέρας του συμφώνησε, αλλά για να του την δώσει έπρεπε να υπογράψει έναν όρο. Ο όρος ήταν να μην ζητήσει λεφτά από το μεγαλύτερο γιό πριν πεθάνει σε περίπτωση που ο μικρός γιός είχε πρόβλημα. Έτσι κ'έγινε.. Ο μικρός γιος γύρισε μετά από 4 μήνες χωρίς λεφτά, ο πατέρας είχε πλέον πεθάνει και πήγε στο Συμβολαιογράφο για να δει τι θα κάνει. Ο γιός ζήτησε την διαθήκη και την ώρα που του την έδειχνε χτύπησε το τηλέφωνο και ο συμβολαιογράφος έφυγε για να το σηκώσει αφήνοντας το μικρό γιο μόνο του με την διαθήκη. Στην διαθήκη είδε το εξής:"Σπίτια χτήματά μου στο μεγαλύτερο γιο".

Εκείνος, πήρε ένα στυλό και πρόσθεσε ή αφαίρεσε ΈΝΑ ΓΡΑΜΜΑ και η μισή περιουσία έγινε δική του.

 

Πως το έκανε αυτό;

το διαζευτικο ή
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

βηματα:

1. σκεφτηκα το 0

2.αποτελεσμα 0

3. αποτελεσμα 0

4. αποτελεσμα -5

5. απο δω και κατω τι κανω?:X

Ξέχασε να γράψει ότι ο αριθμός πρέπει να είναι διάφορος του μηδέν.

Επίσης δεν βγένει αν ο αριθμός που σκεφτείς είναι αρνητικός. Πχ. αν σκεφτείς το -5, όταν το πολλαπλασιάσεις με το 9, θα σου βγεί -45. Λογικά στο επόμενο βήμα θα κάνεις -4+5=1... Άρα και πάλι δεν θα σου βγει.

Με απλά λόγια ο αριθμός που πρέπει να σκεφτείς είναι μεγαλύτερος (χωρίς ίσο) από το 0. (α>0) ;)

 

Αν γίνει έτσι ισχύει γιατί:

Αν πολλαπλάσιασεις τον αριθμό που σκέφτηκες με το 9, αυτόματα προκύπτει πολλαπλάσιο του 9.

Από το δημοτικό (κρητίρια διαιρετότητας, όποιος θυμάτε), ξέρουμε ότι αν προσθέσουμε τα ψηφία κάποιου πολλαπλάσιου του 9 μέχρι να φτάσουμε σε μονοψήφιο αριθμό θα βγάλουμε σίγουρα 9. (9*2=18 8+1=9, 9*3=27 7+2=9... 15*9=135 1+3+5=9). Το ίδιο γίνετε και με το τρία, μόνο που εκεί το αποτέλεσμα δεν θα είναι μόνο 3, αλλά μπορεί να είναι και 6 ή 9... Άρα δεν είσαι σίγουρος.

Μετά από το 9 που βρίσκεις σίγουρα σου λέει να αφαιρέσεις 5, άρα πας 4. Το γράμμα που θα σκεφτείς είναι Δ εξού και Δανία και το επόμενο είναι Ε εξού και Ελέφαντας ή Ελάφι ;)

 

------------------------------------------

 

Δεν ξέρω αν το έχετε βάλει, αλλά το λέω:

 

Είστε κατάσκοπος και θέλετε να μπείτε σε ένα κάστρο. Όμως στην πόρτα υπάρχει ένας φρουρός, που σε όποιον πάει λέει έναν αριθμό και αν ο άλλος απαντήσει σωστά, τον αφήνει να περάσει. Αν όχι τον σκοτώνει... Περιμένετε λίγη ώρα απ' έξω ακούγωντας τις σωστές απαντήσεις των άλλων για να δείτε ποιο είναι το κόλπο.

 

Πηγαίνει ο πρώτος:

ΦΡΟΥΡΟΣ: 8

ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ: 4

 

Ο Δεύτερος:

ΦΡΟΥΡΟΣ: 12

ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ: 6

 

Ο Τρίτος:

ΦΡΟΥΡΟΣ: 6

ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ: 3

 

Περνάει λίγη ώρα και αποφασίζεται να πάτε. Σας λέει 4. Τι θα πείτε??

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

το διαζευτικο ή

Πολύ σωστή.. Το γρίφο με τον τοκογλύφο το βρήκε μήπως κανείς;

 

βηματα:

1. σκεφτηκα το 0

2.αποτελεσμα 0

3. αποτελεσμα 0

4. αποτελεσμα -5

5. απο δω και κατω τι κανω?

 

Σκέψου άλλο αριθμό που να μην είναι 0 ή κάτω από 0.. :)

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασε να γράψει ότι ο αριθμός πρέπει να είναι διάφορος του μηδέν.

Επίσης δεν βγένει αν ο αριθμός που σκεφτείς είναι αρνητικός. Πχ. αν σκεφτείς το -5, όταν το πολλαπλασιάσεις με το 9, θα σου βγεί -45. Λογικά στο επόμενο βήμα θα κάνεις -4+5=1... Άρα και πάλι δεν θα σου βγει.

Με απλά λόγια ο αριθμός που πρέπει να σκεφτείς είναι μεγαλύτερος (χωρίς ίσο) από το 0. (α>0) ;)

 

Αν γίνει έτσι ισχύει γιατί:

Αν πολλαπλάσιασεις τον αριθμό που σκέφτηκες με το 9, αυτόματα προκύπτει πολλαπλάσιο του 9.

Από το δημοτικό (κρητίρια διαιρετότητας, όποιος θυμάτε), ξέρουμε ότι αν προσθέσουμε τα ψηφία κάποιου πολλαπλάσιου του 9 μέχρι να φτάσουμε σε μονοψήφιο αριθμό θα βγάλουμε σίγουρα 9. (9*2=18 8+1=9, 9*3=27 7+2=9... 15*9=135 1+3+5=9). Το ίδιο γίνετε και με το τρία, μόνο που εκεί το αποτέλεσμα δεν θα είναι μόνο 3, αλλά μπορεί να είναι και 6 ή 9... Άρα δεν είσαι σίγουρος.

Μετά από το 9 που βρίσκεις σίγουρα σου λέει να αφαιρέσεις 5, άρα πας 4. Το γράμμα που θα σκεφτείς είναι Δ εξού και Δανία και το επόμενο είναι Ε εξού και Ελέφαντας ή Ελάφι ;)

 

------------------------------------------

 

Δεν ξέρω αν το έχετε βάλει, αλλά το λέω:

 

Είστε κατάσκοπος και θέλετε να μπείτε σε ένα κάστρο. Όμως στην πόρτα υπάρχει ένας φρουρός, που σε όποιον πάει λέει έναν αριθμό και αν ο άλλος απαντήσει σωστά, τον αφήνει να περάσει. Αν όχι τον σκοτώνει... Περιμένετε λίγη ώρα απ' έξω ακούγωντας τις σωστές απαντήσεις των άλλων για να δείτε ποιο είναι το κόλπο.

 

Πηγαίνει ο πρώτος:

ΦΡΟΥΡΟΣ: 8

ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ: 4

 

Ο Δεύτερος:

ΦΡΟΥΡΟΣ: 12

ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ: 6

 

Ο Τρίτος:

ΦΡΟΥΡΟΣ: 6

ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ: 3

 

Περνάει λίγη ώρα και αποφασίζεται να πάτε. Σας λέει 4. Τι θα πείτε??

 

Το 2 δεν είναι???

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή.. Το γρίφο με τον τοκογλύφο το βρήκε μήπως κανείς;

 

MMMMMM

Θα επερνα ενα ασπρο πετραδακι και σε ανυποπτη στιγμη θα πετουσα το μαυρο..κατι τετοιο..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχετε βάλει, αλλά το λέω:

 

Είστε κατάσκοπος και θέλετε να μπείτε σε ένα κάστρο. Όμως στην πόρτα υπάρχει ένας φρουρός, που σε όποιον πάει λέει έναν αριθμό και αν ο άλλος απαντήσει σωστά, τον αφήνει να περάσει. Αν όχι τον σκοτώνει... Περιμένετε λίγη ώρα απ' έξω ακούγωντας τις σωστές απαντήσεις των άλλων για να δείτε ποιο είναι το κόλπο.

 

Πηγαίνει ο πρώτος:

ΦΡΟΥΡΟΣ: 8

ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ: 4

 

Ο Δεύτερος:

ΦΡΟΥΡΟΣ: 12

ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ: 6

 

Ο Τρίτος:

ΦΡΟΥΡΟΣ: 6

ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ: 3

 

Περνάει λίγη ώρα και αποφασίζεται να πάτε. Σας λέει 4. Τι θα πείτε??

 

Η απάντηση είναι 7. Είναι το σύνολο των γραμμάτων από τα οποία αποτελείται ο αριθμός που λέει ο φρουρός ;) (Τ-έ-σ-σ-ε-ρ-α = 7)

When the sun is cold and black, when you wanna scream and shout, and the record plays the dark side of the moon...
Link to comment
Share on other sites

MMMMMM

Θα επερνα ενα ασπρο πετραδακι και σε ανυποπτη στιγμη θα πετουσα το μαυρο..κατι τετοιο..

Καλό, αλλά όχι.. Η καλύτερη απάντηση στο γρίφο είναι η εξής:

Άν ήμουν εγώ το κορίτσι τότε όταν θα έβαζα το χέρι μου στο πορτοφόλι θα έπιανα ένα χαλίκι και πριν το βγάλω, θα έκανα πως σκόνταψα και θα το έριχνα κάτω με άλλα χαλίκια, οπότε θα έλεγα:"Δεν πειράζει, μπορούμε να μάθουμε το χρώμα του βότσαλου που τράβηξα από το άλλο που βρίσκεται στο πορτοφόλι". :)

Link to comment
Share on other sites

Ας πω και εγω έναν γρίφο...

Είναι ένα δωμάτιο με μια μόνο πόρτα στο οποίο μέσα υπάρχει μια μόνο λάμπα και και απ'εξω απ'αυτό 3 διακόπτες!!Πώς θα καταλάβουμε ποιος διακόπτης ανάβει την λάμπα? (Η πόρτα θ'ανοιξει μόνο μια φορα)

Link to comment
Share on other sites

Πατάμε τον πρώτο διακόπτη, τον κρατάμε για κανά δεκάλεπτο και μετά τον γυρίζουμε στην αρχική του θέση. Πατάμε τον δεύτερο διακόπτη και μπαίνουμε στο δωμάτιο....

 

Απο κει και πέρα είναι απλό....

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ας πω και εγω έναν γρίφο...

Είναι ένα δωμάτιο με μια μόνο πόρτα στο οποίο μέσα υπάρχει μια μόνο λάμπα και και απ'εξω απ'αυτό 3 διακόπτες!!Πώς θα καταλάβουμε ποιος διακόπτης ανάβει την λάμπα? (Η πόρτα θ'ανοιξει μόνο μια φορα)

 

εμεις ειμαστε εξω απο το δωματιο φανταζομαι εεε??? :)

και μπορουμε να μπουμε μονο μια φορα???

 

EDIT: σινεχιζω απο εκει που σταματησε ο φιλος...αν η λαμπα ειναι ζεστη τοτε την αναβαει ο πρωτος διακοπτης...αν ειναι αναμενη τοτε ο δευτερος που

αναψαμε πριν μπουμε....και αν δεν γινει τπτ απο τα δυο τοτε ειναι ο τριτος διακοπτης...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

ειστε σε ενα δωματιο χωρις πορτες παραθυρα κτλ και στην μεση μια βρυση που τρεχει

ασταματητα...το μονο που εχετε μαζι σας ειναι ενα χαρτι ενα στιλο και μια λαμπα....

πως θα σωθείτε απο πνιγμό???

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Πατάμε τον πρώτο διακόπτη, τον κρατάμε για κανά δεκάλεπτο και μετά τον γυρίζουμε στην αρχική του θέση. Πατάμε τον δεύτερο διακόπτη και μπαίνουμε στο δωμάτιο....

 

Απο κει και πέρα είναι απλό....

Ωραίος...!!

Link to comment
Share on other sites

ειστε σε ενα δωματιο χωρις πορτες παραθυρα κτλ και στην μεση μια βρυση που τρεχει

ασταματητα...το μονο που εχετε μαζι σας ειναι ενα χαρτι ενα στιλο και μια λαμπα....

πως θα σωθείτε απο πνιγμό???

 

Θα κλείσω τη βρύση...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...