Jump to content

Αγορά συσκευής FAX


laios23
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα παιδια.χρειαζομαι επειγοντως ενα φαξ για την δουλεια μου.μεχρι τωρα ειχα ενα PANASONIC παλιο το οποιο μου εκανε ναι μεν την δουλεια μου αλλα ηταν θερμικου χαρτιου και μου εβγαζε-εστελνε τα φαξ σε αθλια κατασταση.εχετε να προτεινετε κατι καλο οσοι ξερετε???να μην κοστιζει και μια περιουσια ομως ε?δεν με ενδιαφερει μαρκα αρκει να ειναι καλο.επισης θελω να βγαζει εγχωμες φωτοτυπιες σε Α4 ΧΑΡΤΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.ελεγα για LASER αλλα δεν εχω ιδεα αν ειναι καλα κοστος συντηρησης κτλ.παρακαλω τα φωτα σας....... ;)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις μπερδέψει λίγο...

 

Αν θέλεις πολύ χαμηλό κόστος/σελίδα και μεγάλη διάρκεια ζωής και καλή ποιότητα, πας σε Laser (μαυρόασπρο).

 

(Link 1)

(Link 2)

 

Αν θέλεις έγχρωμες φωτοτυπίες πας σε colour inkjet πολυμηχάνημα (είτε με scanner επιτραπέζιο -που βγάζει και φωτοτυπίες από βιβλία- είτε απλό scanner σελίδων).

 

(Link 1)

(Link 2)

 

Δεν αξίζει να δεις αυτά με μαυρόασπρη μελανοταινία Α4, καθώς με 138€ παίρνεις το έγχρωμο inkjet της HP.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις μπερδέψει λίγο...

 

Αν θέλεις πολύ χαμηλό κόστος/σελίδα και μεγάλη διάρκεια ζωής και καλή ποιότητα, πας σε Laser (μαυρόασπρο).

 

(Link 1)

(Link 2)

 

Αν θέλεις έγχρωμες φωτοτυπίες πας σε colour inkjet πολυμηχάνημα (είτε με scanner επιτραπέζιο -που βγάζει και φωτοτυπίες από βιβλία- είτε απλό scanner σελίδων).

 

(Link 1)

(Link 2)

 

Δεν αξίζει να δεις αυτά με μαυρόασπρη μελανοταινία Α4, καθώς με 138€ παίρνεις το έγχρωμο inkjet της HP.

αυτο το ΗΡ με τα 138ε φαινετε αρκετα καλη περιπτωση.λειτουργει και μονο του χωρις συνδεση με υπολογιστη ετσι???το εχεις δοκιμασει??απο κοστος συντηρησης μελανια κτλ ξερεις τιποτα???για δες και εδω σε παρακαλω και πες μου αν αξιζει καποιο απο αυτα σε σχεση παντα με το ΗΡ που μου ειπες.ευχαριστω εκ των προτερων....

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

αυτο το ΗΡ με τα 138ε φαινετε αρκετα καλη περιπτωση.λειτουργει και μονο του χωρις συνδεση με υπολογιστη ετσι???

 

Ναι, λειτουργεί και αυτόνομα.

 

το εχεις δοκιμασει??

 

Οχι.

απο κοστος συντηρησης μελανια κτλ ξερεις τιποτα???

 

Οχι, αλλα δεν είναι δύσκολο να βρεις πόσο κοστίζουν τα μελάνια. Ψάξε στο hp.gr ποια μελάνια παίρνει και μετά ρώτησε σε κάποιο κατάστημα (ή skroutz.gr) πόσο κοστίζουν.

 

 

για δες και εδω σε παρακαλω και πες μου αν αξιζει καποιο απο αυτα σε σχεση παντα με το ΗΡ που μου ειπες.ευχαριστω εκ των προτερων....

 

Στην περίπτωση που αποφασίσεις κάποιο Laser (δηλαδή 300€ +), και αν δε θέλεις να δώσεις τα 359€ για το HP Laserjet 3015 που είναι και Laser Printer για PC, μπορείς να δεις το SAMSUNG SF5100, που είναι στα € 305. Αλλα για τόσο μικρή διαφορά πάλι συμφέρει το HP 3015.

 

Από τα άλλα που έχει το Oteshop, καλύτερο από όλα είναι το HP OFFICEJET 4255 στα €138 που είναι Color inkjet πολυμηχάνημα + fax. :)

Link to comment
Share on other sites

τα θερμικού χαρτιού είναι της πλάκας, μακριά...!!!

 

laser, ότι και να πάρεις, να δεις την 'γειά σου!

 

οι αναλύσεις περί κόστους δεν λένε και πολλά - μετρά η ευκολία = laser.

 

εννοείται μακριά και από inkjet - αχόρταγες μελανοφάγες συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

τα θερμικού χαρτιού είναι της πλάκας, μακριά...!!!

 

laser, ότι και να πάρεις, να δεις την 'γειά σου!

 

οι αναλύσεις περί κόστους δεν λένε και πολλά - μετρά η ευκολία = laser.

 

εννοείται μακριά και από inkjet - αχόρταγες μελανοφάγες συσκευές.

το ξερω και εγω μεχρι τωρα θερμικου χαρτιου χρησιμοποιουσα και δεν εμεινα ευχαριστημενος.το laser με ενδιαφερει πρωτιστος αλλα ειναι πανακριβα παναθεματα.θελω μια 300αρα για πλακα αν πω να χτυπησω ενα.ισως καταληξω στο ΗΡ που ανεφερε ο φιλος πιο πανω με τα 138ε!!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

τα θερμικού χαρτιού είναι της πλάκας, μακριά...!!!

 

laser, ότι και να πάρεις, να δεις την 'γειά σου!

 

οι αναλύσεις περί κόστους δεν λένε και πολλά - μετρά η ευκολία = laser.

 

εννοείται μακριά και από inkjet - αχόρταγες μελανοφάγες συσκευές.

εχεις καποια προταση για καλο laser??

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

εχεις καποια προταση για καλο laser??

 

Νόμιζα ότι έψαχνες κάτι φθηνό (αφού γράφεις "να μην κοστίζει μια περιουσία" στο πρώτο post σου).

 

Laser fax μπορείς να βρείς από € 239 (Brother Fax2820).

Ωστόσο αν ενδιαφέρεσαι να έχεις και Laser Εκτυπωτή για το pc δεν νομίζω ότι υπάρχει τίποτα καλύτερο από το Laserjet 3015 με 340€.

Link to comment
Share on other sites

To ανάφερα από την εμπειρία μου σαν φθηνό με καλή ποιότητα εκτύπωσης (που είναι το ζητούμενο) και όχι η τεχνολογία -Τα υπόλοιπα είναι και θέμα γούστου...
Link to comment
Share on other sites

Όντως τα laser απόσο εχω δεί εχουν πολύ καλή ποιότητα εκτύπωσης, τα inkjet είναι όντως μελανοφάγα. Σκεφτόμουνα και εγω να πάρω ενα fax το οποίο θα το χρησιμοποιώ σπάνια και άντε για καμιά πρόχειρη φωτοτυπία της στιγμής, δεν με ενδιαφέρει καθόλου η ποιότητα.Το θέμα είναι οτι ναι μεν εχω καταλήξει στους θερμικούς που δεν χρειάζοντε μελάνι και δουλέυουν με το θερμικό ρολό, αλλά δεν τους βρήσκω πουθενά, έχω πάει σε πολλά μαγαζιά και κανείς δεν έχει, ενω πριν απο λίγα χρόνια που δεν με ενδιέφερε το θέμα τα έβρησκα παντού. Έχουν σταματήσει οι εταιρίες να βγάζουν αυτόν τον τύπο fax?. Αν πάρω inkjet, με την σπάνια χρήση που θα κάνω το μελάνι θα θέλει αντικατάσταση λόγο οτι θα ξεραθεί και οχι λόγο χρήσης. Δεν ξέρω αν στους laser καταστρέφεται το toner λόγο καιρού...
Link to comment
Share on other sites

Όντως τα laser απόσο εχω δεί εχουν πολύ καλή ποιότητα εκτύπωσης, τα inkjet είναι όντως μελανοφάγα. Σκεφτόμουνα και εγω να πάρω ενα fax το οποίο θα το χρησιμοποιώ σπάνια και άντε για καμιά πρόχειρη φωτοτυπία της στιγμής, δεν με ενδιαφέρει καθόλου η ποιότητα.Το θέμα είναι οτι ναι μεν εχω καταλήξει στους θερμικούς που δεν χρειάζοντε μελάνι και δουλέυουν με το θερμικό ρολό, αλλά δεν τους βρήσκω πουθενά, έχω πάει σε πολλά μαγαζιά και κανείς δεν έχει, ενω πριν απο λίγα χρόνια που δεν με ενδιέφερε το θέμα τα έβρησκα παντού. Έχουν σταματήσει οι εταιρίες να βγάζουν αυτόν τον τύπο fax?. Αν πάρω inkjet, με την σπάνια χρήση που θα κάνω το μελάνι θα θέλει αντικατάσταση λόγο οτι θα ξεραθεί και οχι λόγο χρήσης. Δεν ξέρω αν στους laser καταστρέφεται το toner λόγο καιρού...

θα σου ελεγα να μην πας σε θερμικο ειναι πολυ χαλια η ποιοτητα...τωρα βεβαια εξαρταται και απο τα λεφτα που δινεις δεν το συζηταω..τις προαλλες πηγα σε ενα φιλο μου και μου εδειξε ενα πολυμηχανημα που πηρε ενα canon mp780 το οποιο και το δοκιμασα.μπορω να πω οτι εμεινα με το στομα ανοιχτο απο τις δυνατοτητες του αλλα και απο την ποιοτητα του φαξ και του σκανερ..τον ρωτησα για τα μελανια καθοτι ειναι inkjet και μου ειπε οτι στοιχιζουν 8ε και οτι αυτος ειναι απολυτα ικανοποιημενος απο το μηχανημα και τα 8ε δεν τον ενδιαφερουν ασε που δεν χρειαζεται να τα αλλαζει και πολυ συχνα(και να αναφερω οτι το μηχανημα το χρησιμοποιει στο ασφαλιστικο του γραφειο πραμα που σημαινει οτι του κανει αρκετη χρηση).τεσπα κατεληξα σε αυτο αλλα κανει και 380ε(μου το ειπε τελευταιο αυτο!!!)το σκεφτομαι αλλα μαλλον θα το παρω.μια ψυχη που ειναι να βγει ας βγει...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
καλη χρονια!!!!!!! ξεθαβω ενα θεματακι απο το παρελθον ψαχνω ενα fax μεχρι 100Ε να δεχετε Α4 . πρωτα απ'ολα απο που? και δευτερον να παρω με μελανακια ή με μελανοταινια? ευχαριστω πολυ!!!!!
ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

καμια απαντηση βρε παιδια? γιατι?

λοιπον ειδα ενα στο lidl ειναι philipps 79€ αλλα με προβληματιζει οτι ειναι απο το lidl να μην εχω προβλημα με την εγγυηση τι λετε?

ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
καμια απαντηση βρε παιδια? γιατι?

λοιπον ειδα ενα στο lidl ειναι philipps 79€ αλλα με προβληματιζει οτι ειναι απο το lidl να μην εχω προβλημα με την εγγυηση τι λετε?

καλημερα κι απο μενα, ειδα και εγω στο lidl αυτο http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages/c.o.20090105.p.polimihanimahp και στο aldi αυτο http://www.aldi.gr/gr/html/offers/2867_9037.htm εκεινο που με κανει εντυπωση ειναι γιατι οι συσκευες πολυμηχανηματα ειναι φθηνοτερες απο μια συσκευη που ειναι μονο fax? και μαλιστα τα πολυμηχανηματα εχουν και μεγαλυτερη ταχυτητα μεταφορας δεδομενων, 33.6 kbps εναντι 9,6 η 14,4 kbps που εχουν οι συσκευες που ειναι μονο fax. επισης θελω να ρωτησω ποιος τροπος εκτυπωσης ειναι καλυτερος για πολυ σπανια χρηση 2-3 φορες το χρονο ωστε να μη χαλαει το μελανι της συσκευης.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...
τα θερμικού χαρτιού είναι της πλάκας, μακριά...!!!

 

laser, ότι και να πάρεις, να δεις την 'γειά σου!

 

οι αναλύσεις περί κόστους δεν λένε και πολλά - μετρά η ευκολία = laser.

 

εννοείται μακριά και από inkjet - αχόρταγες μελανοφάγες συσκευές.

 

δηλ αν θες για 5 σελίδες / μήνα μην πω δίμηνο .. τι να τον κάνεις τον laser ? κι αν σου στεγνώσουν τα μελάνια ; ε και ; δίνεις 15€-20 € και παίρνεις άλλα !!!!!

Wazer "tassosphotography"

 

Waze. Outsmarting Traffic, Together

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...