Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν υπαρχουν orange branded κινητα υπο τη μορφη των live!, απλα μπαινει ενα αυτοκολλητακι στο κινητο με το σημα της εταιριας και μερικα screensavers/wallpapers, τιποτε αλλο.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν υπαρχουν orange branded κινητα υπο τη μορφη των live!, απλα μπαινει ενα αυτοκολλητακι στο κινητο με το σημα της εταιριας και μερικα screensavers/wallpapers, τιποτε αλλο.

 

Fair enough! :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποιος φευγει για master ? σε ποιο uni? ποτε ξεκινα? και ποτε πεταει για αγγλια?

 

 

Καλη επιτυχια και καλο διαβασμα σε ολους!

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο το αεροδρομιο του Stansted στο Gatwick πως παμε γρηγορα και οικονομικα?
IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Θα κανεις δυο αλλαγες τρενων, θα χρειαστεις 2 ωρες και θα σου κοστισει 28 λιρες. Επειδη εχει πολλα τρενα, θα ρωτησεις στο σταθμο ποιο βολευει εκεινη την στιγμη. Μην μασας, δεν ειναι πολυ δυσκολο καθως η σημανση των σταθμων και των τρενων ειναι πολυ καλη.

 

 

Για δρομολογια τρενων http://www.nationalrail.co.uk add it @ your bookmarks :D

 

Η διαδρομη που θα κανεις ειναι λιγο περιεργη, γι'αυτο και θελεις 2 ωρες. Γενικα καλο θα ηταν να προτιμας heathrow&gatwick.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο το αεροδρομιο του Stansted στο Gatwick πως παμε γρηγορα και οικονομικα?

 

Ο τελικός σου προορισμός το York δεν είναι;; Τι δουλειά έχεις να πας στο Gatwick?

 

Είμαι σίγουρος πως κάτι κάνεις λάθος :p

 

edit: Υπάρχει και απευθείας λεωφορείο ανάμεσα σε Gatwick kai Stansted όπως λέει εδώ

 

http://www.stanstedairport.com/portal/controller/dispatcher.jsp?CiID=5a69677bdf092010VgnVCM100000147e120a____&CtID=448c6a4c7f1b0010VgnVCM200000357e120a____&Ct=B2C_CT_GENERAL&RootCh=To%20and%20from%20our%20Airport&Ch=Travel+between+Airports&ChID=5f0b9f6223862010VgnVCM100000147e120a____&ChPath=STN%5ETo+and+from+our+Airport%5ETravel+between+Airports&ChIDPath=4cf597dc2eb12010VgnVCM100000147e120a____%5E7e6797dc2eb12010VgnVCM100000147e120a____%5E5f0b9f6223862010VgnVCM100000147e120a____

 

κάνεις παραπάνω ώρα σε σχέση με τη επιλογή που προτείνει ο nrg αλλά τουλάχιστον δεν έχεις τις 3 αλλαγές (τρένο, μετρό και πάλι τρένο).

 

Όλα αυτά αν είναι απαραίτητο να πας στο Gatwick όπως έγραψα πιο πάνω.

 

Γενικα καλο θα ηταν να προτιμας heathrow&gatwick.

 

Εξαρτάται και που θέλεις να πας. Πχ το Stansted βολεύει πολύ για ανατολική Αγγλία ενώ και για Λονδίνο δεν είναι άσχημα. Εγώ το Heathrow το αποφεύγω σαν ο διάολος το λιβάνι.

Link to comment
Share on other sites

μήπως ξέρει κανείς αν για να ταξιδέψω με national express πρέπει να κάνω κράτηση από πριν. Φοβάμαι μηπώς έχει καμία καθυστέρηση η πτήση και πάει χαμένη η κράτηση.
Link to comment
Share on other sites

μήπως ξέρει κανείς αν για να ταξιδέψω με national express πρέπει να κάνω κράτηση από πριν. Φοβάμαι μηπώς έχει καμία καθυστέρηση η πτήση και πάει χαμένη η κράτηση.

 

 

 

Egw exw kanei kratisi. Dineis ta stoixeia sou ktl, kai sou stelnoun kai confirmation tou booking. An ginei kati me tin ptusi kai xaseis to dromologio, den exeis provlima, se vazoun se allo leei AN uparxoun theseis... Egw tha se sumvouleua na kaneis, na eisai sigouros!!!

UK in few days...
Link to comment
Share on other sites

Ο τελικός σου προορισμός το York δεν είναι;; Τι δουλειά έχεις να πας στο Gatwick?

 

Είμαι σίγουρος πως κάτι κάνεις λάθος :p

 

edit: Υπάρχει και απευθείας λεωφορείο ανάμεσα σε Gatwick kai Stansted όπως λέει εδώ

 

http://www.stanstedairport.com/portal/controller/dispatcher.jsp?CiID=5a69677bdf092010VgnVCM100000147e120a____&CtID=448c6a4c7f1b0010VgnVCM200000357e120a____&Ct=B2C_CT_GENERAL&RootCh=To%20and%20from%20our%20Airport&Ch=Travel+between+Airports&ChID=5f0b9f6223862010VgnVCM100000147e120a____&ChPath=STN%5ETo+and+from+our+Airport%5ETravel+between+Airports&ChIDPath=4cf597dc2eb12010VgnVCM100000147e120a____%5E7e6797dc2eb12010VgnVCM100000147e120a____%5E5f0b9f6223862010VgnVCM100000147e120a____

 

κάνεις παραπάνω ώρα σε σχέση με τη επιλογή που προτείνει ο nrg αλλά τουλάχιστον δεν έχεις τις 3 αλλαγές (τρένο, μετρό και πάλι τρένο).

 

Όλα αυτά αν είναι απαραίτητο να πας στο Gatwick όπως έγραψα πιο πάνω.

 

 

 

Εξαρτάται και που θέλεις να πας. Πχ το Stansted βολεύει πολύ για ανατολική Αγγλία ενώ και για Λονδίνο δεν είναι άσχημα. Εγώ το Heathrow το αποφεύγω σαν ο διάολος το λιβάνι.

 

O τελικος προορισμος μου ειναι το York. το θεμα ειναι πως θα παω εκει απο το αεροδρομιο του Stansted γρηγορα και οικονομικα, εχω βρει 2 επιλογες

 

1. Να παρω το τρενο και να παω απευθειας για Γιορκ.(3.5ωρες με αλλαγη τρενου στο Kings Lynn) οι τιμες ποικιλουν..και να σας πω την αληθεια δεν εχω βγαλει ακρη...ακομα

 

2.Να παω στο αεροδρομιο του Gatwick(18λιρες,χρονος:40λεπτα) , να παρω αεροπλανο με BA για Μanchester( 30λιρες,χρονος:1ωρα) ,και απο Μanchester τρενακι η λεοφωρειο (γυρω στα 15-20Pounds) για York...

 

 

(Στο αεροδρομιο του Stansted φτανω 5.20 το πρωι..)

 

τι μου προτεινετε?

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

2.Να παω στο αεροδρομιο του Gatwick(18λιρες,χρονος:40λεπτα) , να παρω αεροπλανο με BA για Μanchester( 30λιρες,χρονος:1ωρα) ,και απο Μanchester τρενακι η λεοφωρειο (γυρω στα 15-20Pounds) για York...

 

 

(Στο αεροδρομιο του Stansted φτανω 5.20 το πρωι..)

 

τι μου προτεινετε?

 

Kαταρχάς με ΚΑΜΙΑ δυναμη δε θα πας από Stansted σε Gatwick σε 40 λεπτά. Τόσο κάνει μόνο το τρένο Stansted - Liverpool Str. Από εκεί θα πάρεις το μετρό για (νομίζω) Victoria (βάλε άλλα 30 λεπτά). Από Victoria για Gatwick δεν ξέρω πόση ώρα κάνει, να μη θέλει κι αυτό άλλα 30 λεπτά και κανά 20 λεπτο να το περιμένεις. Οπότε βάλε κανένα 2 ωρο όπως είπε ο nrg να είσαι μέσα.

 

Καμιά ώρα (τουλάχιστον) θα πρέπει να πας πριν την ώρα της πτήσης, οπότε βάλε 2ωρο να είσαι σίγουρος. +1 ώρα η πτήση για Manchester + περίμενε βαλίτσες, + λεωφορείο ή τρένο μετά για Γιορκ. Νομίζω αντιλαμβάνεσαι ότι μάλλον θα σου βγει περισσότερο (σε χρόνο και κόπο σίγουρα, μπορεί και σε χρήμα) από το να πας με το τρένο από Stansted για York (με όσες αλλαγές αυτό συνεπάγεται - ότι λέει το nationalrail).

 

Βέβαια προτιμήσεις είναι αυτά.

 

Το καλύτερο βέβαια θα ήταν να ξεχάσεις εντελώς το Stansted και να πετάξεις με ΒΑ από Αθήνα για Μαντσεστερ. Όσα και να γλυτώσεις πετώντας για Στανστεντ ένα μέρος θα το χαλάσεις μετά για μετακινήσεις μέσα στην Αγγλία. Χώρια η ταλαιπωρία.

 

Εναλλακτικά, δες για πτήσεις Stansted-Manchester (Αir Berlin νομίζω το κάνει το δρομολόγιο).

Link to comment
Share on other sites

Να παω απο το Stansted στο Υορκ με τρενο απευθειας?

 

Μάλλον είναι η 2η καλύτερη επιλογή (με 1η το να πετάξεις Αθήνα-Μαντσεστερ, εκτός αν έχεις ήδη κλείσει το εισητήριο).

 

Βέβαια το απευθείας είναι μεγάλη κουβέντα. Απευθείας δεν έχει, αλλά με 1 μόνο αλλαγή στο Peterborough είσαι ΟΚ (υπάρχουν και άλλες επιλογές αλλά σύμφωνα με το nationalrail.co.uk αυτή είναι η καλύτερη - ψάξτο λίγο και συ).

 

Καλύτερα πάντως από τις αμέτρητες αλλαγές μέσω Gatwick.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι η 2η καλύτερη επιλογή (με 1η το να πετάξεις Αθήνα-Μαντσεστερ, εκτός αν έχεις ήδη κλείσει το εισητήριο).

 

Βέβαια το απευθείας είναι μεγάλη κουβέντα. Απευθείας δεν έχει, αλλά με 1 μόνο αλλαγή στο Peterborough είσαι ΟΚ (υπάρχουν και άλλες επιλογές αλλά σύμφωνα με το nationalrail.co.uk αυτή είναι η καλύτερη - ψάξτο λίγο και συ).

 

Καλύτερα πάντως από τις αμέτρητες αλλαγές μέσω Gatwick.

 

εχω κλεισει ηδη εισιτηρια απο Αθηνα για Stansted.

 

αυτο κοιταω τωρα ...για τα τραινα...εχει πολλες επιλογες..

 

GNER STANDAR ADVANCE 1,2,3,4,

GNER STANDAR OPEN

GNER OPEN SINGLE

SAVE SINGLE...κτλ κτλ..

 

και τιμες...ουυυ να φανε και οι κοτες που λενε απο 70λιρες μεχρι 600 .(για 4ατομα)!!!!!

εχω καταμπερδευτει!:wacko: :wacko: :wacko: please help... :(

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Να σε βοηθήσω εγώ.

 

Εφόσον ΞΕΡΕΙΣ την ημέρα και ΤΗΝ ΩΡΑ που θέλεις να ταξιδέψεις, τα καλύτερα ΜΑΚΡΑΝ εισιτήρια τρένου είναι τα advance.

 

Θα προσέξεις ότι αν είναι διαθέσιμα για την μέρα / ώρα που θες, είναι πολύ φθηνότερα από τα απλά εισιτήρια (βλέπε Saver Single, Cheap Single κτλ).

 

Επίσης, στα μακρινά ταξίδια υπάρχουν και διαφοροποιήσεις στις θέσεις (όχι σε όλες τις εταιρίες! Π.χ. η Virgin το κάνει αυτό, όχι όλες όμως!). Υπάρχει η standard class και η πρώτη θέση.

 

Η Virgin εκδίδει και advance εισιτήρια πρώτης θέσης που είναι πολυ φθηνά για τις υπηρεσίες που απολαμβάνεις (πολύ άνετες θέσεις, ρεύμα για laptop / φόρτιση κινητού, μουσική, εφημερίδες, φαγητό, καφές, ποτά, όλα τσάμπα). Η GNER δεν ξέρω, πάντως αν εκδίδει και το αντέχεις, ΠΑΡΕ!

 

Αλλιώς, προτίμησε ένα advance...Μονής διαδρομής είναι τα περισσότερα, τα open κτλ είναι απλά πιο ευέλικτα στις ώρες. Βρες μια ώρα που είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι θα είσαι στον σταθμό του τρένου, και κλείσε αυτό. Για οτιδήποτε άλλο προκύψει, εδώ είμαστε να το λύσουμε :)

 

-Γιάννης, Lancaster

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

O τελικος προορισμος μου ειναι το York. το θεμα ειναι πως θα παω εκει απο το αεροδρομιο του Stansted γρηγορα και οικονομικα, εχω βρει 2 επιλογες

 

1. Να παρω το τρενο και να παω απευθειας για Γιορκ.(3.5ωρες με αλλαγη τρενου στο Kings Lynn) οι τιμες ποικιλουν..και να σας πω την αληθεια δεν εχω βγαλει ακρη...ακομα

 

2.Να παω στο αεροδρομιο του Gatwick(18λιρες,χρονος:40λεπτα) , να παρω αεροπλανο με BA για Μanchester( 30λιρες,χρονος:1ωρα) ,και απο Μanchester τρενακι η λεοφωρειο (γυρω στα 15-20Pounds) για York...

 

 

(Στο αεροδρομιο του Stansted φτανω 5.20 το πρωι..)

 

τι μου προτεινετε?

 

Το τρένο να πάρεις. Άμα είναι να μπλέξεις με μεταφορά σε άλλο αεροδρόμιο, δεύτερο αεροπλάνο και μετά τρένο ή λεωφορείο, θα χρειαστείς συνολικά περισσότερες από 3,5 ώρες!

 

> http://www.nationalrail.co.uk

> http://www.thetrainline.com

Link to comment
Share on other sites

ενας φιλος μου, μου ειπε πως αυτη την στιγμη στο λονδινο. μπορεις να δεις μεχρι και βερμουδες. βεβαια, εκει πανε με τις εποχες. εγω οταν ειχα παει αρχες καλοκαιριου, μπορει να εβρεχε αλλα ολοι με τα t-shirt. lol
Link to comment
Share on other sites

Για τους Άγγλους εδώ είναι ακόμα καλοκαίρι, δεν καταλαβαίνουν από κρύο σαν λαός.

Ιανουάριο μήνα, να χιονίζει έξω και να βλέπεις να πηγαίνουν στα κλαμπ με καλοκαιρινά πουκάμισα και οι κοπέλες με τιραντάκι.

Εφόσον έρχεσαι να σπουδάσεις και όχι για βόλτα πάρε φθινοπωρινά και χειμερινά ρούχα, γιατί σαν Έλληνας θα σου κακοφανεί η διαφορά θερμοκρασίας.Όσο για t-shirt προσωπικά φοράω μέσα στο σπίτι μόνο και όταν οι συνθήκες το επιτρέπουν, ειδάλλως ούτε για πλάκα να βγω με κοντομάνικο.

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

ακριβως αυτο μου εκανε απιστευτη εντυπωση. πως πανε αναλογα τον μηνα και οχι τι αισθανονται. μπορει να ειναι ιανουαριος και να βρεχει εξω η ακομα και να χιονιζει και να ειναι με καλοκαιρινα μπλουζακια, να κρυωνουν οντως, αλλα να τα φορανε. ειναι γελοιο, λες και δεν εχουν ρουχα, χαχα
Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν, ο καιρός είναι αρκετά διαφορετικώς από περιοχή σε περιοχή. Στο Βορρά δεν πιάνει ποτέ ήλιο :p αλλά καθώς κατεβαίνεις προς τα Νότια είναι καλύτερα.

 

Στο Λονδίνο μέχρι προχθές είμασταν με κοντομάνικο κατά τη διάρκεια της ημέρας (βέβαια πιο πριν πάλι έβρεχε για κάποιο διάστημα) - βέβαια το βραδάκι πιάνει ψύχρα.

 

Χθες/σήμερα ψιλοχάλασε ο καιρός αλλά νομίζω όλο και θα ξαναβγάλει ήλιο, έστω και για 1-2 μέρες.

 

edit: Ένας από τους πολλούς λόγους που οι νεαρές ηλικίες δε φοράνε μπουφάν ούτε το χειμώνα όταν βγαίνουν βράδυ έξω είναι ότι στα club πρέπει να πληρώσεις για να το αφήσεις στη γκαρνταρόμπα ;) . Άλλωστε το ποτό σε ζεσταίνει :p

Link to comment
Share on other sites

Κι εδώ στο Μαντσεστέρ προς το παρόν ζεστούλα έχει (για φθινοπωρινά δηλαδή).

 

Αλλά αν είναι να βγάλεις χειμώνα, έτσι κι αλλιώς θα πάρεις και χειμωνιάτικα βαριά, οπότε τσάμπα το συζητάμε.

 

Όσο για τους Άγγλους (και κυρίως τις Αγγλίδες) μια χαρά τουρτουρίζουνε όταν περιμένουνε (ημίγυμνες) να μπούνε στα club το χειμώνα. Αλλά έλα που πρέπει να πληρώσουνε για τα μπουφάν όπως είπε και ο gmac. Και επειδή night out στην Αγγλία δε νοείται να πας μόνο σε ένα club, δε λέει να πληρώνουνε συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

η ερωτηση ηταν αν θα πρεπει να πάρω και ελαφρα ρουχα, οχι αν θα παρω χειμωνατικα

tnks anyway

Μπορεις να ψωνισεις και εκει!:p Εχει μερικα ωραια μαγαζακια:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...