Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έρχεσαι 2ος και κατά ιδρωμένος :p

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1538006#post1538006

το ανέφερα επειδή το είχα ξαναδιαβάσει απο εσένα.

 

Πάλι δεν το έπιασες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σας εχω προλαβει ήδη....διοτι την μεταφραση την εχω κανει απο το μεσημερι!!!!!χεχεχε!
IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω βρει μεσω μεσιτικου γραφειου (που εχει και ιστοσελιδα) σπιτι στο Γιορκ 3 ατομων ,στο κεντρο της πολης , με 750λιρες ενοικιο το μηνα....εχω δει φωτογραφιες του, και το γραφειο ειναι στα προτεινομενα γραφεια του accommodation office του πανεπιστημιου. Λετε να το κλεισω τηλεφωνικως η να περιμενω να το δω απο κοντα..? κι αν το προλαβουν αλλοι?(εννοειται με αλλα 2 ατομα..οχι μονος μου)
IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω βρει μεσω μεσιτικου γραφειου (που εχει και ιστοσελιδα) σπιτι στο Γιορκ 3 ατομων ,στο κεντρο της πολης , με 750λιρες ενοικιο το μηνα....εχω δει φωτογραφιες του, και το γραφειο ειναι στα προτεινομενα γραφεια του accommodation office του πανεπιστημιου. Λετε να το κλεισω τηλεφωνικως η να περιμενω να το δω απο κοντα..? κι αν το προλαβουν αλλοι?(εννοειται με αλλα 2 ατομα..οχι μονος μου)

Η τιμή καλή είναι. Αλλά ας απαντήσει ο gmac σε αυτό καλύτερα. 750 με λογαριασμούς ή χωρίς?

Link to comment
Share on other sites

Αφού όταν έκανε τις αιτήσεις δεν είχε πάρει πτυχίο ακόμα ;)

δεν θυμάμαι το βιογραφικό όλων εδω μέσα. Ζητώ ταπεινά συγγνώμη

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα περίμενα να το δω από κοντά εκτός αν:

 

- μπορείς να το καβατζώσεις για λίγες μέρες με μια μικρή* προκαταβολή και να το κάνεις confirm όταν ανέβεις με το καλό, αλήθεια πότε;; (*που να μην αισθάνεσαι ότι αν κάτι σε χαλάει θα σε πειράξει να τη χάσεις τελείως).

 

- αν η αγορά του Γιορκ είναι τόσο ανταγωνιστική που νομίζεις ότι θα δυσκολευτείς αρκετά να βρεις σπίτι. Σε αυτό δε γνωρίζω να σου απαντήσω δυστυχώς.

 

Υπάρχουν τόσοι πολλοί παράγοντες σε ένα σπίτι - από την τοποθεσία (πχ "κέντρο της πόλης" μπορεί να σημαίνει πολλά πράγματα. Πόσο μακριά είναι ακριβώς το πανεπιστήμιο ή η κοντινότερη στάση αν χρειάζεται λεωφορείο) μέχρι πράγματα που μπορεί να μην φαίνονται από μια φωτογραφία (μπορεί από δίπλα να περνάει ας πούμε το τρένο ας πούμε και το σπίτι κάθε 10 λεπτά να τραντάζεται. Λέμε τώρα).

 

Το άλλο που με ανησυχεί είναι αν το "κλείσεις" θα κλείσεις μόνο το ένα δωμάτιο (δύσκολο να δεχτεί το γραφείο) ή όλο το σπίτι, οπότε μετά θα πρέπει εσύ να βρεις άλλους 2 να μείνουν μαζί, θα είσαι εσύ προσωπικά υπεύθυνος για την πληρωμή του ενοικίου ακόμα κι αν κάποιος δεν πληρώνει. Όλα αυτά αν τα πάντα είναι στο όνομά σου κι όχι στο όνομα και των 3.

 

δεν θυμάμαι το βιογραφικό όλων εδω μέσα.

 

Μα οι περισσότεροι έτσι κάνουν. Για αυτό το είπα,

 

 

Ζητώ ταπεινά συγγνώμη

 

Δεκτή αλλά παρακαλώ να μην επαναληφθεί.

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή καλή είναι. Αλλά ας απαντήσει ο gmac σε αυτό καλύτερα. 750 με λογαριασμούς ή χωρίς?

 

χωρις λογαριασμους.(στο site αναφερει οτι τα bills ανερχονται στο ποσο των 6-9λιρων την εβδομαδα...αναλογως την χρηση)

 

επιπλωμενο.

 

λοιπον?

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα περίμενα να το δω από κοντά εκτός αν:

 

- μπορείς να το καβατζώσεις για λίγες μέρες με μια μικρή* προκαταβολή και να το κάνεις confirm όταν ανέβεις με το καλό, αλήθεια πότε;; (*που να μην αισθάνεσαι ότι αν κάτι σε χαλάει θα σε πειράξει να τη χάσεις τελείως).

 

- αν η αγορά του Γιορκ είναι τόσο ανταγωνιστική που νομίζεις ότι θα δυσκολευτείς αρκετά να βρεις σπίτι. Σε αυτό δε γνωρίζω να σου απαντήσω δυστυχώς.

 

Υπάρχουν τόσοι πολλοί παράγοντες σε ένα σπίτι - από την τοποθεσία (πχ "κέντρο της πόλης" μπορεί να σημαίνει πολλά πράγματα. Πόσο μακριά είναι ακριβώς το πανεπιστήμιο ή η κοντινότερη στάση αν χρειάζεται λεωφορείο) μέχρι πράγματα που μπορεί να μην φαίνονται από μια φωτογραφία (μπορεί από δίπλα να περνάει ας πούμε το τρένο ας πούμε και το σπίτι κάθε 10 λεπτά να τραντάζεται. Λέμε τώρα).

 

Το άλλο που με ανησυχεί είναι αν το "κλείσεις" θα κλείσεις μόνο το ένα δωμάτιο (δύσκολο να δεχτεί το γραφείο) ή όλο το σπίτι, οπότε μετά θα πρέπει εσύ να βρεις άλλους 2 να μείνουν μαζί, θα είσαι εσύ προσωπικά υπεύθυνος για την πληρωμή του ενοικίου ακόμα κι αν κάποιος δεν πληρώνει. Όλα αυτά αν τα πάντα είναι στο όνομά σου κι όχι στο όνομα και των 3.

 

 

 

Μα οι περισσότεροι έτσι κάνουν. Για αυτό το είπα,

 

 

 

 

Δεκτή αλλά παρακαλώ να μην επαναληφθεί.

 

Θα ανεβω τελευταια βδομαδα Σεπτεμβριου(25-28),θα κλεισω εντος βδομαδας εισιτηρια...οποτε ακομα δεν γνωριζω...αλλα αυτες τις μερες θα παω...

 

λεω να ψαξω κιαλλο ..να τα δω απο κοντα και μετα να αποφασισω..

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβω τελευταια βδομαδα Σεπτεμβριου(25-28),θα κλεισω εντος βδομαδας εισιτηρια...οποτε ακομα δεν γνωριζω...αλλα αυτες τις μερες θα παω...

 

 

 

Xμμ οπότε η λύση που προτείνω μάλλον δεν είναι εφικτή.

 

Μια μικρή προκαταβολή θα σου έδινε απλά περιθώριο λίγων ημερών, μέχρι να υπογραφεί το συμβόλαιο κτλ. Δε θα σου το κρατούσαν για 2 εβδομάδες χωρίς συμβόλαιο και full προκαταβολή (τουλάχιστον ένα νοίκι).

 

Πάντως χωρίς σπίτι να μείνεις δεν πρόκειται. Κάτι θα βρεις, οπότε δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει ταξιδεψει κανεις με την flyglobespan?

 

αεροπορικες γραμμες απο κ προς Αθηνα προς Ευρωπη ..αλλα κυριως Αγγλια και Σκοτια, ανοιξανε τον Ιουνιο. Απο το site φαινεται αναπτυσσομενη Lowbudget εταιρια...με καλο υποβαθρο.και με τιτλο αεροπορικη εταιρια της χρονιας για το 2005.

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Na kanw mia erwtisi? Apo poia etairia proteinete na parw karta SIM?

 

Thanx in advance:)

 

Καλύτερα να δεις τι δίκτυο θα χρησιμοποιούν αυτοί με τους οποίους θα μιλάς πιο συχνά (φίλοι/συγγενείς κλπ) και να πάρεις κάρτα του ίδιου δικτύου για να συμφέρει περισσότερο.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Diladi? Ti ennoeis? Ti diktuo tha exoun ta atoma pou tha epikoinwnw stin Ellada i UK?

 

Στο Ην. Βασίλειο. Δεν ξέρω συγκεκριμένα, αλλά όλες - ή σχεδόν όλες - οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας έχουν προσφορές (δωρεάν λεπτά - μηνύματα κλπ), για ενδοδικτυακή χρήση.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Στο Ην. Βασίλειο. Δεν ξέρω συγκεκριμένα, αλλά όλες - ή σχεδόν όλες - οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας έχουν προσφορές (δωρεάν λεπτά - μηνύματα κλπ), για ενδοδικτυακή χρήση.

 

Δηλαδη δεν υπαρχουν καρτες sim, χωρις δεσμευσεις συμβολαιου? οπως τα δικα μας watchup, cu, f2g, momad, Qcard κτλ ???

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και υπαρχουν καρτοκινητα οπως στην Ελλαδα. Υπαρχει αντιστοιχο θεμα στα δικτυα εξωτερικου , προσωπικα θα προτεινα O2 ή Orange λογω των φθηνων κλησεων προς Ελλαδα.

 

Αν ξερετε τη διευθυνση που θα μενετε ωστε να κανονισετε να σταλει εκει η SIM , αυτο το καιρο η Orange δινει τις SIM (καρτοκινητο) μονο με 1 λιριτσα http://shop.orange.co.uk/shop/sim_connection_pack?WT.mc_id=sep06096_ph_05

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και υπαρχουν καρτοκινητα οπως στην Ελλαδα. Υπαρχει αντιστοιχο θεμα στα δικτυα εξωτερικου , προσωπικα θα προτεινα O2 ή Orange λογω των φθηνων κλησεων προς Ελλαδα.

 

Αν ξερετε τη διευθυνση που θα μενετε ωστε να κανονισετε να σταλει εκει η SIM , αυτο το καιρο η Orange δινει τις SIM (καρτοκινητο) μονο με 1 λιριτσα http://shop.orange.co.uk/shop/sim_connection_pack?WT.mc_id=sep06096_ph_05

 

ΓΑΜ@ΤΟ !! ΕXEI ΚΑΙ FREE DELIVERY!

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα προτείνω Virgin καθώς ακόμα είναι φθηνότερη σε όλα σε σχέση με την Orange, παρά ότι κάνει 10£ η SIM (με £5 χρόνο ομιλίας) για την απόκτησή της.Eπίσης SMS από Virgin σε Virgin είναι πολύ φθηνό (3p) σε σχέση με τα 10p που ζητούν τα άλλα μεγάλα δίκτυα (όλο το summer ήταν εντελώς free).

 

http://www.virginmobile.com/vm/genericContent.do?contentId=payasyougo.whychooseus.sm072

 

Όσο για τις κλήσεις προς Ελλάδα που αναφέρει ο φίλος Nrg, δεν νομίζω να απασχολεί κανέναν σας αφού υπάρχουν οι άψογες (και δωρεάν) λύσεις που ακούν στο όνομα Skype, Voipbuster etc. :)

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

εγω μιλησα πριν απο λιγο με τον φιλο μου που πηγε πριν λιγες μερες λονδινο, και αφου ανοιξε λογαριασμο σε τραπεζα εκει. εκανε συνδεση ετησια με την Ο2 και πηρε και το Blackberry που το ειχε κολλημα (οπως κ εγω επισης) και πληρωνει μονο 28λιρες τον μηνα και οι κλησεις για Ελλαδα ειναι αρκετα φτηνες σε σχεση με τα 0,90pounds της Vodafone.
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και υπαρχουν καρτοκινητα οπως στην Ελλαδα. Υπαρχει αντιστοιχο θεμα στα δικτυα εξωτερικου , προσωπικα θα προτεινα O2 ή Orange λογω των φθηνων κλησεων προς Ελλαδα.

 

Αν ξερετε τη διευθυνση που θα μενετε ωστε να κανονισετε να σταλει εκει η SIM , αυτο το καιρο η Orange δινει τις SIM (καρτοκινητο) μονο με 1 λιριτσα http://shop.orange.co.uk/shop/sim_connection_pack?WT.mc_id=sep06096_ph_05

 

 

Sorry kiolas, alla ti ennoei otan leei "A pay as you go SIM Card is an easy way to join Orange - just pop it into an Orange phone to start using our services.".. Prepei na exeis Orange kinito, san na leme Vodafone LIve!??? Sorry an rwtaw vlakeia....:):):):) Eimai asxeti:):X

Link to comment
Share on other sites

mou arese auto:p

poso diaforetika metra kai stathma yparxoun?;)

einai alitheia pantos oti me sundesi mporeis na pareis polu kali suskeui.

 

Ε καλα δεν ειναι και κανενα τρομερο ποσο 28 λιρες, και σιγουρα θα εχει καμια 200αρια λεπτα και αλλα τοσα sms. Ασε που η αξια του κινητου συνηθως ειναι μεγαλυτερη απο 12*παγια.

 

Sorry kiolas, alla ti ennoei otan leei "A pay as you go SIM Card is an easy way to join Orange - just pop it into an Orange phone to start using our services.".. Prepei na exeis Orange kinito, san na leme Vodafone LIve!??? Sorry an rwtaw vlakeia....:):):):) Eimai asxeti:):X

 

Οχι, σε οτι κινητο θες τη βαζεις!

Link to comment
Share on other sites

Sorry kiolas, alla ti ennoei otan leei "A pay as you go SIM Card is an easy way to join Orange - just pop it into an Orange phone to start using our services.".. Prepei na exeis Orange kinito, san na leme Vodafone LIve!??? Sorry an rwtaw vlakeia.... :):):):)Eimai asxeti:):X

 

Φαντάζομαι πρέπει να υπάρχουν Orange κινητά κι γι' αυτό το γράφει στην ιστοσελίδα, αλλά μάλλον θα είναι σαν τα Live! κινητά και δεν θα υπάρχει πρόβλημα για χρήση και με non - Orange κινητά τηλέφωνα.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...