Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατα δευτερον αποφοιτοι των 10 καλυτερων σχολων του κοσμου (harvard-stanford-yale-cambridge-mit-oxford-columbia κτλ) δεν πρεπει να δινουν εξετασεις για να μπαινουν , αλλα να τους προσκυνανε,γιατι η διαφορα ελληνικων και των ανωτερω ειναι χαωδης.

Ναι η διαφορά μπορεί να είναι χαώδης αλλά δεν νομίζω να θέλει κανένας να του φτιάξει το σπίτι ένας Civil Engineer που μπορεί να τελείωσε απο το καλύτερο πανεπιστήμιο αλλά δεν έχει κάνει σεισμολογία εεε?????

 

και αν θεωρεις εσυ τυπικο βαθμο να περασεις το TOEFL (δηλ το διπλωμα που πιστοποιει τις γνωσεις σου στα αγγλικα) με 250+ βαθμο στα 300, δηλαδη να τα μιλας απτεστα, τοτε δεν ξερω τι να σου πω...

Τα περισσότερα ζητάνε 213 που είναι αρκετά εύκολο.Και 250 δεν τα μιλάς και άπταιστα.Πριν έρθω εδώ τον Σεπτέμβρη έγραψα 250 αλλά δε τα μιλούσα καθόλου άπταιστα.

 

Μιας και είδα πολλά ''θύματα'' του νέου συστήματος να πώ όμως οτι κανείς δεν θυμάται το 2000 οτι έδιναν και κάποιοι(οι τελευταίοι με το παλιό) αλλά για το 20% των θέσεων βεβαίως βεβαίως.Ζήλεψα και είπα να πώ τον πόνο μου και εγώ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το κλασσικο thread οπου καταληγουμε οτι τα ελληνικα πανεπιστημια ειναι τα καλυτερα στον κοσμο (π.χ. ΕΜΠ>ΜΙΤ, αλλωστε εμεις κανουμε μισο εξαμηνο παραπανω :lol:).

 

Τελος παντων, δεν εχω χρονο να απαντησω σε ολα τα παλαβα που εχουν ακουστει, απλα θελω να σημειωσω κατι ωστε να ξερουν ολοι οσοι διαβαζουν το thread με τι επιχειρηματα συζηταμε. Υπαρχει ενα (ή δυο, δεν θυμαμαι) αναγνωρισμενο ιδιωτικο ΑΕΙ στην Αγγλια. Αυτο που θυμαμαι ειναι το University of Buckingham. Οπως καταλαβαινεις δεν ειναι καν απο τα γνωστα. Νομιζω ξερω γιατι μπερδευτηκες και νομιζεις οτι εγινε ιδιωτικοποιηση, αλλα αυτο αποτελει ασήμαντη λεπτομέρεια :p. ΟΛΑ τα καλα πανεπιστημια στην Αγγλια ειναι ΔΗΜΟΣΙΑ.

 

Κατα τ'αλλα εχεις δικιο που "κραζεις" αυτον που διαμαρτυρηθηκε για την σχολη νομικης (απλα καμια σχεση το ξενο δικαιο με το ελληνικο...). Ωστοσο το οτι το δικατσα απαιτει απ'ολους τους "ξενους" να εχουν πτυχιο αντιστοιχο με αυτο απο καποια ελληνικη σχολη, ειναι λιγο ατοπο. Π.χ. καποιος που τελειωνει το Cambridge (δινω ενα παραδειγμα για καλο πανεπιστημιο) σε καποια σχολη που δεν υπαρχει ακριβως η ιδια στην Ελλαδα, γιατι πρεπει να δωσει κι αλλες εξετασεις; Ειναι λιγοτερο ικανος κατα την γνωμη σου;

 

Τελος, γι'αυτον που ειπε πως τα καλα πανεπιστημια στην Αγγλια ειναι 4 ή 5... Ημαρτον! :lol:

 

Φαντάσου και να 'χες χρόνο τι θα έλεγες! :p

 

Το τελευταίο πήγαινε σε μένα...4 ή 5 είναι τα Πανεπιστήμια που ακούς απλά το όνομα και αναφωνείς! Αυτό εννοούσα! Από κει και πέρα...κάθε Πανεπιστήμιο ακούγεται ως καλό σε κάποιους τομείς ή σε κάποιον τομέα...ή μπορεί και σε κανέναν!

"In the morning u know u won't remember a thing.."
Link to comment
Share on other sites

Επισης, για να ξερουμε τι συζηταμε. World University Rankings απο το Shanghai Jiao Tong University:

 

http://ed.sjtu.edu.cn/rank/2005/ARWU2005_Top100.htm

Τα κριτηρια ειναι τα εξης:

 

10% Quality of Education

-Alumni of an institution winning Nobel Prizes and Fields Medals

 

40% Quality of Faculty

-Staff of an institution winning Nobel Prizes and Fields Medals

-Highly cited researchers in 21 broad subject categories

 

40% Research Output

-Articles published in Nature and Science

-Articles in Science Citation Index-expanded, Social Science Citation Index, and Arts & Humanities Citation Index

 

10% Size of Institution

-Academic performance with respect to the size of an institution

 

Επισης απο το Times Higher Educational Supplement, ωριστε τα Top 20 της Ευρωπης (δεν βαζω τα 100, και προφανως αδικω καποιες χωρες. Ελληνικο πανεπιστημιο δεν υπαρχει, ωστοσο.):

1 3 Cambridge University UK

2 4 Oxford University UK

3 10 Ecole Polytechnique France

4 11= London School of Economics UK

5 13 Imperial College London UK

6 21 ETH Zurich Switzerland

7 24= Ecole Normale Supérieure, Paris France

8 28 University College London UK

9 30 Edinburgh University UK

10 34 Ecole Polytech Féd Lausanne Switzerland

11 35 Manchester University & Umist UK

12 45 Heidelberg University Germany

13 49 Bristol University UK

14 53 Delft University of Technology Netherlands

15 55 Munich University Germany

16 57 Erasmus University Rotterdam Netherlands

17 58= Amsterdam University Netherlands

18 62= Helsinki University Finland

19 65 Vienna University Austria

20 66 Copenhagen University Denmark

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Ναι η διαφορά μπορεί να είναι χαώδης αλλά δεν νομίζω να θέλει κανένας να του φτιάξει το σπίτι ένας Civil Engineer που μπορεί να τελείωσε απο το καλύτερο πανεπιστήμιο αλλά δεν έχει κάνει σεισμολογία εεε?????

 

Όντως, στην Αγγλία δεν κάνουν σεισμολογία.

 

Τα περισσότερα ζητάνε 213 που είναι αρκετά εύκολο.Και 250 δεν τα μιλάς και άπταιστα.Πριν έρθω εδώ τον Σεπτέμβρη έγραψα 250 αλλά δε τα μιλούσα καθόλου άπταιστα.

 

Α, γεια σου γιατί θα τρελαθούμε εδώ πέρα! Όταν μερικά χρόνια πριν είχα πάρει το Advance, κοίταξα τα θέματα του Toefl...ε βατά μου φάνηκαν! Άπταιστα = Proficiency

"In the morning u know u won't remember a thing.."
Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου και να 'χες χρόνο τι θα έλεγες! :p

 

Το τελευταίο πήγαινε σε μένα...4 ή 5 είναι τα Πανεπιστήμια που ακούς απλά το όνομα και αναφωνείς! Αυτό εννοούσα! Από κει και πέρα...κάθε Πανεπιστήμιο ακούγεται ως καλό σε κάποιους τομείς ή σε κάποιον τομέα...ή μπορεί και σε κανέναν!

 

ΟΚ, τοτε με αυτο το definition στην Ελλαδα δεν υπαρχει ουτε ενα καλο πανεπιστημιο. Εχεις την εντυπωση πως οι Ευρωπαιοι αναφωνουν οταν ακουν ΕΜΠ*; Θελω να πω, το οτι εσυ ξερεις μονο 4 ή 5 καλα, δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν παραπανω.

 

*Το φερνω ως παραδειγμα γιατι θεωρειται το καλυτερο στους τομεις που ξερω εγω, και με τιποτα δεν θεωρω τους αποφοιτους αλλων πολυτεχνειων κατωτερους. Επισης εχω αμεση σχεση με ελληνικα πανεπιστημια και με τιποτα δεν τα υποτιμω. Απλα γελαω οταν ακουω πως τα ελληνικα πανεπιστημια ειναι καλυτερα απο τα Αγγλικα/Γαλλικα/Γερμανικα κτλ. Το οτι εχουμε ελαχιστες θεσεις και πολλους υποψηφιους (αρα η δυσκολια στο να μπεις ειναι τεραστια) δεν σημαινει οτι εχουμε παγκοσμιου εμβελειας τριτοβαθμεια εκπαιδευση...

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, τοτε με αυτο το definition στην Ελλαδα δεν υπαρχει ουτε ενα καλο πανεπιστημιο.

 

Απλα γελαω οταν ακουω πως τα ελληνικα πανεπιστημια ειναι καλυτερα απο τα Αγγλικα/Γαλλικα/Γερμανικα κτλ.

 

Χμ...ποιος σου είπε πως συμφωνώ με το definition αυτό;! Αυτό σίγουρα το έχουν κάνει άνθρωποι εκτός Ελλάδας και απ'ότι είδα δίνουν βάρος σε Nobel και υποδομή.

 

Δεν ξέρω για τους άλλους...εγώ πάντως δεν είπα πως τα ξένα πανεπιστήμια είναι κατώτερα των ελληνικών...απλά ενίσταμαι όταν ακούω ανθρώπους να γκρινιάζουν για το ΔΙΚΑΤΣΑ και να υποτιμούν τα ελληνικά πανεπιστήμια. Στην τελική γνώριζαν από πριν τους νόμους που ορίζουν το ΔΙΚΑΤΣΑ και επίσης αφού διάλεξαν τη λύση "εξωτερικό" (εύκολη, τις περισσότερες φορές) να επωμιστούν και όλα αυτά τα οποία συνεπάγεται.

 

Γενικά, my opinion is that η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση αυτών που λέμε.

"In the morning u know u won't remember a thing.."
Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου και να 'χες χρόνο τι θα έλεγες! :p

 

Το τελευταίο πήγαινε σε μένα...4 ή 5 είναι τα Πανεπιστήμια που ακούς απλά το όνομα και αναφωνείς! Αυτό εννοούσα! Από κει και πέρα...κάθε Πανεπιστήμιο ακούγεται ως καλό σε κάποιους τομείς ή σε κάποιον τομέα...ή μπορεί και σε κανέναν!

 

Παντως επειδη προερχομαι απο τον επιστημονικο τομεα, το "ακούγεται ως καλό" δεν μου λεει τιποτα. Εγω κοιταζω τα publications (και γενικοτερα το scientific output και το επιπεδο της ερευνας), οπως επισης τα σημαντικα βραβεια (οπως nobel, π.χ.). Ριξε μια ματια στα rankings - ειδικα αυτα απο το κινεζικο πανεπιστημιο βασιζονται σε ακρως αντικειμενικα κριτηρια.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Χμ...ποιος σου είπε πως συμφωνώ με το definition αυτό;! Αυτό σίγουρα το έχουν κάνει άνθρωποι εκτός Ελλάδας και απ'ότι είδα δίνουν βάρος σε Nobel και υποδομή.

 

Δεν ξέρω για τους άλλους...εγώ πάντως δεν είπα πως τα ξένα πανεπιστήμια είναι κατώτερα των ελληνικών...απλά ενίσταμαι όταν ακούω ανθρώπους να γκρινιάζουν για το ΔΙΚΑΤΣΑ και να υποτιμούν τα ελληνικά πανεπιστήμια. Στην τελική γνώριζαν από πριν τους νόμους που ορίζουν το ΔΙΚΑΤΣΑ και επίσης αφού διάλεξαν τη λύση "εξωτερικό" (εύκολη, τις περισσότερες φορές) να επωμιστούν και όλα αυτά τα οποία συνεπάγεται.

 

Γενικά, my opinion is that η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση αυτών που λέμε.

 

ΟΚ τοτε. Μαλλον σε εβαλα στο ιδιο τσουβαλι με αλλους που λενε πως ειναι κατωτερα τα ξενα πανεπιστημια.

 

By the way, εχω πολυ, πολυ, πολυ στενο οικογενειακο προσωπο το οποιο ηταν στο ΔΙΚΑΤΣΑ (και φυσικα σε ελληνικο πανεπιστημιο) και μπορω να σου πω πως δεν ειναι καθολου τελεια και αντικειμενικα τα κριτηρια τους. Ειναι λογικο να εχουν καποιες απαιτησεις, αλλα μη νομιζεις οτι ολα δουλευουν καλα εκει μεσα... Ανθρωποι ειναι και αυτοι...

 

*Τα rankings των Κινεζων δεν βασιζονται καθολου σε υποδομη (αν και κατα την γνωμη μου ειναι ΠΟΛΥ σημαντικο κριτηριο και αυτο).

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Το κλασσικο thread οπου καταληγουμε οτι τα ελληνικα πανεπιστημια ειναι τα καλυτερα στον κοσμο (π.χ. ΕΜΠ>ΜΙΤ, αλλωστε εμεις κανουμε μισο εξαμηνο παραπανω :lol:).

 

Τελος παντων, δεν εχω χρονο να απαντησω σε ολα τα παλαβα που εχουν ακουστει, απλα θελω να σημειωσω κατι ωστε να ξερουν ολοι οσοι διαβαζουν το thread με τι επιχειρηματα συζηταμε. Υπαρχει ενα (ή δυο, δεν θυμαμαι) αναγνωρισμενο ιδιωτικο ΑΕΙ στην Αγγλια. Αυτο που θυμαμαι ειναι το University of Buckingham. Οπως καταλαβαινεις δεν ειναι καν απο τα γνωστα. Νομιζω ξερω γιατι μπερδευτηκες και νομιζεις οτι εγινε ιδιωτικοποιηση, αλλα αυτο αποτελει ασήμαντη λεπτομέρεια :p. ΟΛΑ τα καλα πανεπιστημια στην Αγγλια ειναι ΔΗΜΟΣΙΑ.

 

Κατα τ'αλλα εχεις δικιο που "κραζεις" αυτον που διαμαρτυρηθηκε για την σχολη νομικης (απλα καμια σχεση το ξενο δικαιο με το ελληνικο...). Ωστοσο το οτι το δικατσα απαιτει απ'ολους τους "ξενους" να εχουν πτυχιο αντιστοιχο με αυτο απο καποια ελληνικη σχολη, ειναι λιγο ατοπο. Π.χ. καποιος που τελειωνει το Cambridge (δινω ενα παραδειγμα για καλο πανεπιστημιο) σε καποια σχολη που δεν υπαρχει ακριβως η ιδια στην Ελλαδα, γιατι πρεπει να δωσει κι αλλες εξετασεις; Ειναι λιγοτερο ικανος κατα την γνωμη σου;

 

Τελος, γι'αυτον που ειπε πως τα καλα πανεπιστημια στην Αγγλια ειναι 4 ή 5... Ημαρτον! :lol:

Λάθος κάνεις!!!Αυτό είναι ένα απο τα thread, που καταλήγουμε οτι τα πτυχία των ελληνικών Α.Ε.Ι είναι για τα σκουπίδια.Αλλωστε η απαξίωση των ελληνικών Α.Ε.Ι είναι της μόδας απο πολλές πλευρές.Αν δεν απαξιώσεις κάτι, πώς θα πείσεις για την αναγκαιότητα των αλλαγών που θέλεις να εισάγεις, ισοπεδώνοντας τα πάντα.

 

Προφανώς ο λόγος που εννοείς οτι μπερδεύτηκα είναι τα δίδακτρα.Ενας παραπάνω λόγος λοιπόν που η βρετανική κυβέρνηση προσπαθεί να μας πείσει οτι δεν υπάρχει πανεπιστημιακή εκπαίδευση πέρα απο την mother england και την Ουαλία.Αλλωστε είπαμε δεν υπάρχουν ιδιωτικά πανεπιστήμια, αλλά μή κρατικά,μή κερδοσκοπικά πανεπιστήμια(sic).

 

Θυσία το κεφάλαιο για την προώθηση της γνώσης:lol:

.
Link to comment
Share on other sites

να σημειώσω και το εξής το οποίο βλέπω οτι δεν έχει αναφερθεί.

οι καθηγητές που διδάσκουν στα περισσότερα uni ,uk εδώ ούτε στο κυλικείο δε θα τους έβαζαν.εκεί όντως υπάρχει χαώδης διαφορά.διαπιστωμένο αυτό.

έχω σπουδάσει ασοε και uk.

και στο τοπ 50 υπάρχει και ασοε.αν και τα κριτήρια δεν είναι εντελώς αντικειμενικά.διαφορετική χρηματοδότηση (και απο διάφορους φορείς) έχει το lse π.χ. και διαφορετική η ασοε.οπότε διαφορετικά προγράμματα και έρευνες τρέχουν στο lse π.χ. και διαφορετικά πάλι ασοε με τα αντίστοιχα αποτελέσματα.

η σύγκριση κανονικά θα έπρεπε να γίνεται σε αντίστοιχα οικονομικά μεγέθη αλλιώς είναι απλά άστοχη και για τα μάτια του κόσμου.γιατί κατα κύριο λόγο το uni θα έπρεπε να εξετάζεται βασικά απο το ποσοστό απασχόλησης στο αντικείμενο των πτυχιούχων φοιτητών και απο την έρευνα που παραδίδει κάθε χρόνο και τα αποτελέσματα της (με βάση πάντα την χρηματοδότηση).

η γνώμη μου είναι οτι τα ελληνικά uni θα μπορούσαν να διεκδικήσουν πολλές πρωτειές αν δεν υπήρχαν τα γνωστά λαμόγια που τρώνε τα φράγκα απο τις χρηματοδοτήσεις.γιατί και πολύ έξυπνος λαός είναι οι έλληνες(διαπιστωμένο αυτό),και διαθέτει εξαιρετικά καταρτισμένο και μορφωμένο επιστημονικό προσωπικό.

όταν ήμουν αγγλία και κάναμε στατιστική και maths ήταν σε επίπεδο λυκείου στην καλύτερη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να λες "να στρωθεις να διαβασεις" γιατι δεν με ξερεις πρωταπολα και δεν ξερεις τι και ποσο διαβαζω.

Κατα δευτερον αποφοιτοι των 10 καλυτερων σχολων του κοσμου (harvard-stanford-yale-cambridge-mit-oxford-columbia κτλ) δεν πρεπει να δινουν εξετασεις για να μπαινουν , αλλα να τους προσκυνανε,γιατι η διαφορα ελληνικων και των ανωτερω ειναι χαωδης.

που είναι χαώδης η διάφορα?σε ποια επίπεδα και σε ποιούς τομείς?

δηλαδή εκεί τι κάνουν παραπάνω?το ακούω συνέχεια αυτό,αλλά κανείς δε μου έχει πεί που εντόπίζονται οι διαφορές.ακολουθούν διαφορετικό τρόπο διδασκαλίας(πιο αποδοτικό,ευκολότερο στη κατανόηση,),οι καθηγητές εκεί είναι ιδοφυίες δηλαδή?πως δικαιολογούνται τα τόσο υψηλά δίδακτρα,και έξοδα?μαθαίνεις κάτι παραπάνω εκεί που δε μπορείς να το μάθεις στα υπόλοιπα πανεπιστήμια?

γιατί εμένα μου δημιουργείται η εντύπωση οτι μετράει το όνομα και οι γνωριμίες που παίζουν,καθώς και οι επερχόμενες σχέσεις με καθηγητές και χρηματοδότες που είναι σε θέση να προωθήσουν τον εκάστοτε φοιτητή στα συγκεκριμένα πανεπιστήμια.

Link to comment
Share on other sites

Όντως, στην Αγγλία δεν κάνουν σεισμολογία.

 

Εγω που κανω δηλαδη, θα πρεπει να αρχισω να αναρωτιεμαι αν ειμαι στην Αγγλια? :lol: :lol:

 

Επειδη γενικα εχεις πει πολλες "κοτσανες" , αν δεν εισαι για κατι βεβαια ρωτα πρωτα :)

Link to comment
Share on other sites

γιατί κατα κύριο λόγο το uni θα έπρεπε να εξετάζεται βασικά απο το ποσοστό απασχόλησης στο αντικείμενο των πτυχιούχων φοιτητών και απο την έρευνα που παραδίδει κάθε χρόνο και τα αποτελέσματα της (με βάση πάντα την χρηματοδότηση).

Υπάρχουν όμως ορισμένες αντικειμενικές δυσκολίες για να αξιολογηθεί ένα πανεπιστήμιο με βάση το ποσοστό απασχόλησης των πτυχιούχων στο αντικείμενο σπουδών τους.

 

Στους πτυχιούχους κοινωνικών επιστημών θα εμφανίζονται πάντα υψηλότερα ποσοστά ανεργίας και ετεροαπασχόλησης, γιατί η αγορά θεωρεί τις κοινωνικές επιστήμες αντιπαραγωγικές.Και με την τάση συρρίκνωσης του δημόσιου τομέα που υπάρχει παντού, τα πράγματα είναι δυσκολότερα για αυτούς.

 

Οσο για την έρευνα συμφωνώ απόλυτα, αν και βέβαια στους τομείς που ανέφερα δεν είναι μετρήσιμα τα αποτελέσματα.

.
Link to comment
Share on other sites

Εγω που κανω δηλαδη, θα πρεπει να αρχισω να αναρωτιεμαι αν ειμαι στην Αγγλια? :lol: :lol:

 

Επειδη γενικα εχεις πει πολλες "κοτσανες" , αν δεν εισαι για κατι βεβαια ρωτα πρωτα :)

 

Mα αφού σου λέει δεν κάνουν, γιατί επιμένεις τώρα;; :lol: :lol:

 

Εντωμεταξύ ανάμεσα σε όλα αυτά τα σχετικά-άσχετα ο καημένος ο seventh_heaven θα ψάχνει να βρει τις απαντήσεις σε αυτά που ρώτησε ... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν όμως ορισμένες αντικειμενικές δυσκολίες για να αξιολογηθεί ένα πανεπιστήμιο με βάση το ποσοστό απασχόλησης των πτυχιούχων στο αντικείμενο σπουδών τους.

 

Στους πτυχιούχους κοινωνικών επιστημών θα εμφανίζονται πάντα υψηλότερα ποσοστά ανεργίας και ετεροαπασχόλησης, γιατί η αγορά θεωρεί τις κοινωνικές επιστήμες αντιπαραγωγικές.Και με την τάση συρρίκνωσης του δημόσιου τομέα που υπάρχει παντού, τα πράγματα είναι δυσκολότερα για αυτούς.

 

Οσο για την έρευνα συμφωνώ απόλυτα, αν και βέβαια στους τομείς που ανέφερα δεν είναι μετρήσιμα τα αποτελέσματα.

π.χ. σε όσους αναφέρονται σε πανεπιστήμια uk με την αξιολόγηση έκλεισαν αρκετά τμήματα ως αντιπαραγωγικά όπως ανέφερες,και με ποσοστά ανεργίας που πλησίαζαν το 98%.ειδκά σε επιστήμες που δεν έχουν πέραση σύμφωνα με τα νεα οικονομικά και κοινωνικά δεδομένα.

το ίδιο θα γίνει και στην ελλάδα κυρίως σε κατι αρπακολλα τει που βρίσκονται στη μέση του πουθενά με άσχετες επιστήμες και ο μόνος λόγος ύπαρξης τους είναι τα χρηματοδοτούμενα προγράμματα και τα πακέτα απο ε.ε.

για αυτό υπάρχει και τόσο μεγάλη αντίδραση κυρίως απο professores που φανατίζουν και τους φοιτητές.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που κανω δηλαδη, θα πρεπει να αρχισω να αναρωτιεμαι αν ειμαι στην Αγγλια? :lol: :lol:

 

Επειδη γενικα εχεις πει πολλες "κοτσανες" , αν δεν εισαι για κατι βεβαια ρωτα πρωτα :)

 

μμ nice προσωπική επίθεση...γιατί είναι αδύνατον να κάνεις συζήτηση χωρίς να προσβάλεις τον άλλο ε...επίπεδο σου λέει μετά

 

φίλος μου σπούδασε Cardiff πολιτικός μηχανικός και σεισμολογία δεν έκανε, οκ? και δεν είμαι η μόνη που το είπα (σε ποιο πανεπιστήμιο είσαι εσύ αν επιτρέπεται?)

 

ps: τα ειρωνικά γελάκια αλλού

"In the morning u know u won't remember a thing.."
Link to comment
Share on other sites

π.χ. σε όσους αναφέρονται σε πανεπιστήμια uk με την αξιολόγηση έκλεισαν αρκετά τμήματα ως αντιπαραγωγικά όπως ανέφερες,και με ποσοστά ανεργίας που πλησίαζαν το 98%.ειδκά σε επιστήμες που δεν έχουν πέραση σύμφωνα με τα νεα οικονομικά και κοινωνικά δεδομένα.

το ίδιο θα γίνει και στην ελλάδα κυρίως σε κατι αρπακολλα τει που βρίσκονται στη μέση του πουθενά με άσχετες επιστήμες και ο μόνος λόγος ύπαρξης τους είναι τα χρηματοδοτούμενα προγράμματα και τα πακέτα απο ε.ε.

για αυτό υπάρχει και τόσο μεγάλη αντίδραση κυρίως απο professores που φανατίζουν και τους φοιτητές.

Nαι αλλά σ' αυτό διαφωνώ.Δεν μπορεί οι εκάστοτε ανάγκες της αγοράς, οι οποίες συνέχεια μεταβάλλονται, να καθορίζουν τα πάντα.Τα πανεπιστήμια θα πρέπει να διατηρούν μια σχετική αυτονομία, αλλιώς μετατρέπονται σε κέντρα επαγγελματικής κατάρτισης.

 

Το πανεπιστήμιο θα πρέπει να προσφέρει κάτι παραπάνω απο επαγγελματικές δεξιότητες.Και οι κοινωνικές επιστήμες κάθε άλλο παρα ξεπερασμένες είναι, επειδή δεν ανταποκρίνονται στις ανάγες της αγοράς.

 

Εαν γνωρίζεις κάποιο παράδειγμα σχολής που έκλεισε στην αγγλία, θα με βοηθούσες να καταλάβω.Δεν νομίζω να σχετίζονται με σχολές που αναφέρομαι, γιατί οι κοινωνικές και πολιτικές επιστήμες διδάσκονται και στο lse,κτλ. στην Αγγλία, αλλά και στις Η.Π.Α στο Ηarvard κτλ.

 

Ορισμένες σχολές πάντως θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα με το όριο εισαγωγής που θα ισχύει απο φέτος.

.
Link to comment
Share on other sites

μμ nice προσωπική επίθεση...γιατί είναι αδύνατον να κάνεις συζήτηση χωρίς να προσβάλεις τον άλλο ε...επίπεδο σου λέει μετά

 

φίλος μου σπούδασε Cardiff πολιτικός μηχανικός και σεισμολογία δεν έκανε, οκ? και δεν είμαι η μόνη που το είπα (σε ποιο πανεπιστήμιο είσαι εσύ αν επιτρέπεται?)

 

 

Κανε ριπορτ αν σου εκανα προσωπικη επιθεση :rolleyes:

 

Επειδη ο φιλος σου στο Cardiff δεν εκανε σεισμολογια παει να πει οτι πουθενα στην Αγγλια δεν κανουν? Μαλιστα...:rolleyes: Btw το οτι δεν εκανε σεισμολογια δεν παει να πει οτι δεν ειναι ικανος μηχανικος, ισα ισα που το cardiff ειναι απο τα πολυ καλα στο civil.

 

Εγω ειμαι στο university of Portsmouth, και επειδη σιγουρα δε με πιστευεις δες τα μαθηματα στο http://www.port.ac.uk/departments/academic/civils/ :)

 

 

ps: τα ειρωνικά γελάκια αλλού

 

:lol: :lol: Καλα μη χανεις τη ψυχραιμια σου και πεσεις στο επιπεδο μου :happy:

 

Εαν γνωρίζεις κάποιο παράδειγμα σχολής που έκλεισε στην αγγλία, θα με βοηθούσες να καταλάβω.Δεν νομίζω να σχετίζονται με σχολές που αναφέρομαι, γιατί οι κοινωνικές και πολιτικές επιστήμες διδάσκονται και στο lse,κτλ. στην Αγγλία, αλλά και στις Η.Π.Α στο Ηarvard κτλ.

 

Ποιος στο ειπε οτι μονο στο lse κλπ διδασκονται κοινωνικες και πολιτικες επιστημες? Σε πολλα αγγλικα πανεπιστημια υπαρχει πτυχιο Politics & sociology.

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλά σ' αυτό διαφωνώ.Δεν μπορεί οι εκάστοτε ανάγκες της αγοράς, οι οποίες συνέχεια μεταβάλλονται, να καθορίζουν τα πάντα.Τα πανεπιστήμια θα πρέπει να διατηρούν μια σχετική αυτονομία, αλλιώς μετατρέπονται σε κέντρα επαγγελματικής κατάρτισης.

 

Το πανεπιστήμιο θα πρέπει να προσφέρει κάτι παραπάνω απο επαγγελματικές δεξιότητες.Και οι κοινωνικές επιστήμες κάθε άλλο παρα ξεπερασμένες είναι, επειδή δεν ανταποκρίνονται στις ανάγες της αγοράς.

 

Εαν γνωρίζεις κάποιο παράδειγμα σχολής που έκλεισε στην αγγλία, θα με βοηθούσες να καταλάβω.Δεν νομίζω να σχετίζονται με σχολές που αναφέρομαι, γιατί οι κοινωνικές και πολιτικές επιστήμες διδάσκονται και στο lse,κτλ. στην Αγγλία, αλλά και στις Η.Π.Α στο Ηarvard κτλ.

 

Ορισμένες σχολές πάντως θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα με το όριο εισαγωγής που θα ισχύει απο φέτος.

έχω παραδείγματα π.χ. απο north london uni που χρεωκόπησε και μετονομάστηκε σε metropolitan (κόπηκε η χρηματοδότηση επειδή βρέθηκε στο πάτο) για να μην κλείσει και βρεθούν στον δρόμο χιλιάδες φοιτητές και άλλα unis που κόπηκαν εντελώς (αν και είχαν αρκετά παραγωγικές σχολές) εξαιτίας του 98% σε ορισμένες απο τις σχολές τους.ονόματα δε θυμάμαι απο εκεί.

και ο αντικειμενικός σκοπός του πανεπιστημίου δεν είναι μόνο η μόρφωση και πνευματική καλλιέργεια(είναι και αυτά,εννοείται) - το βασικότερο είναι να αποτελέσει εφόδιο για μελλοντική επαγγελματική σταδιοδρομία ώστε να μπορείς να ζείς με αξιοπρέπεια και να ασκείς αυτό που σπούδασες-οπότε το uni πρέπει αναγκαστικά να προσαρμόζεται στις ανάγκες της αγοράς με κάποιο τρόπο ,για να έχει και λόγο ύπαρξης κατα κύριο λόγο.

αλλιώς δεν συμφέρει να σπαταλήσεις τόσα χρόνια για να καταλήξεις σουβλατζής ή γκαρσόνι και να τυλίγεις σουβλάκια με το πτυχίο.

Link to comment
Share on other sites

Κανε ριπορτ αν σου εκανα προσωπικη επιθεση :rolleyes:

 

Επειδη ο φιλος σου στο Cardiff δεν εκανε σεισμολογια παει να πει οτι πουθενα στην Αγγλια δεν κανουν? Μαλιστα...:rolleyes: Btw το οτι δεν εκανε σεισμολογια δεν παει να πει οτι δεν ειναι ικανος μηχανικος, ισα ισα που το cardiff ειναι απο τα πολυ καλα στο civil.

 

Εγω ειμαι στο university of Portsmouth, και επειδη σιγουρα δε με πιστευεις δες τα μαθηματα στο http://www.port.ac.uk/departments/academic/civils/ :)

 

Σε πιστεύω. Είπα εγώ ότι δεν είναι ικανός μηχανικός; Μα καλά διαβάζεις τι γράφω; Αυτό που λέω είναι πως χωρίς σεισμολογία το Δικατσα δεν του αναγνωρίζει πτυχίο. thats all! και στη συγκεκριμένη περίπτωση το βρίσκω πολύ λογικό καθώς στην Ελλάδα έχουμε σεισμούς ενώ στην Αγγλία όχι.

"In the morning u know u won't remember a thing.."
Link to comment
Share on other sites

Σε πιστεύω. Είπα εγώ ότι δεν είναι ικανός μηχανικός; Μα καλά διαβάζεις τι γράφω; Αυτό που λέω είναι πως χωρίς σεισμολογία το Δικατσα δεν του αναγνωρίζει πτυχίο. thats all! και στη συγκεκριμένη περίπτωση το βρίσκω πολύ λογικό καθώς στην Ελλάδα έχουμε σεισμούς ενώ στην Αγγλία όχι.

 

Ενταξει ενα μαθημα ειναι...θα το διαβασουν και θα το περασουν (με) οπως τοσα αλλα. Οπως και να εχει, αποκλειεται να παρεις ισοτιμια χωρις να δωσεις εστω ενα μαθημα, ειδικα σε τετοιες σχολες. :)

 

Το btw το προσθεσα για να προστατευσω τον εαυτο μου μη τυχον μου πει καποιος οτι λεω πως το cardiff δεν ειναι καλο πανεπιστημιο, δεν ειπες κατι τετοιο εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που κανω δηλαδη, θα πρεπει να αρχισω να αναρωτιεμαι αν ειμαι στην Αγγλια? :lol: :lol:

 

Επειδη γενικα εχεις πει πολλες "κοτσανες" , αν δεν εισαι για κατι βεβαια ρωτα πρωτα :)

Den einai anagki na epitithesai me tetoio tropo se kapoion gia na ypostirikseis tin apopsi sou. Episis opos ki ego ksero epeidi tygxanei na spoudazo stin Agglia ta perissotera un den exoun seismologia kai an kanoun kanoun poly liga pragmata. Telos anafero to eksis kai opos thelei o kathenas as to parei ego apo mia zoi otan imoun akomi mikros agglia kai eksoteriko genikotera pigainan autoi pou den eixan ta kotsia na perasoun panellinies. Opoios thelei as thymosei kai as antapantisei opos thelei tin apopsi mou ekfrazo. Kai ena einai sigouro pouthena den yparxei to teleio. As plironame kai stin ellada 3000euro to xrono kai tote tha mporousame na kanoume sygkriseis. Alla otan lene stin ellada na pliroseis oloi antidrame. alla edo ta dinoume kai skyvoume to kefali kai leme ta theika agglika panepistimia.

Sygxaritiria gia alli mia fora ston neollina pou ta akoumpa kala (ki ego) kai leei o ti uni einai auta?

Link to comment
Share on other sites

Den einai anagki na epitithesai me tetoio tropo se kapoion gia na ypostirikseis tin apopsi sou. Episis opos ki ego ksero epeidi tygxanei na spoudazo stin Agglia ta perissotera un den exoun seismologia kai an kanoun kanoun poly liga pragmata. Telos anafero to eksis kai opos thelei o kathenas as to parei ego apo mia zoi otan imoun akomi mikros agglia kai eksoteriko genikotera pigainan autoi pou den eixan ta kotsia na perasoun panellinies. Opoios thelei as thymosei kai as antapantisei opos thelei tin apopsi mou ekfrazo. Kai ena einai sigouro pouthena den yparxei to teleio. As plironame kai stin ellada 3000euro to xrono kai tote tha mporousame na kanoume sygkriseis. Alla otan lene stin ellada na pliroseis oloi antidrame. alla edo ta dinoume kai skyvoume to kefali kai leme ta theika agglika panepistimia.

Sygxaritiria gia alli mia fora ston neollina pou ta akoumpa kala (ki ego) kai leei o ti uni einai auta?

αν μιλήσουμε ανοιχτά,εγώ δε πιστεύω οτι υπάρχει έστω κι ένας που πήγε για σπουδές στην αγγλία και ήταν πρώτη επιλογή.εγώ με πανελλήνιες (με τη 2η) πέρασα ασοε,αλλιώς θα πήγαινα αγγλία κι εγώ απο την αρχή.

επισήμανση είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

έχω παραδείγματα π.χ. απο north london uni που χρεωκόπησε και μετονομάστηκε σε metropolitan (κόπηκε η χρηματοδότηση επειδή βρέθηκε στο πάτο) για να μην κλείσει και βρεθούν στον δρόμο χιλιάδες φοιτητές και άλλα unis που κόπηκαν εντελώς (αν και είχαν αρκετά παραγωγικές σχολές) εξαιτίας του 98% σε ορισμένες απο τις σχολές τους.ονόματα δε θυμάμαι απο εκεί.

και ο αντικειμενικός σκοπός του πανεπιστημίου δεν είναι μόνο η μόρφωση και πνευματική καλλιέργεια(είναι και αυτά,εννοείται) - το βασικότερο είναι να αποτελέσει εφόδιο για μελλοντική επαγγελματική σταδιοδρομία ώστε να μπορείς να ζείς με αξιοπρέπεια και να ασκείς αυτό που σπούδασες-οπότε το uni πρέπει αναγκαστικά να προσαρμόζεται στις ανάγκες της αγοράς με κάποιο τρόπο ,για να έχει και λόγο ύπαρξης κατα κύριο λόγο.

αλλιώς δεν συμφέρει να σπαταλήσεις τόσα χρόνια για να καταλήξεις σουβλατζής ή γκαρσόνι και να τυλίγεις σουβλάκια με το πτυχίο.

Να προσαρμόζεται ως ένα βαθμό ναι, να μην καταλήξει όμως κέντρο επαγγελματικής κατάρτισης.

 

Προσωπικά πιστεύω οτι δεν μπορεί να είναι κανείς απόλυτος.Δες για παράδειγμα τις παιδαγωγικές σχολές.Πρίν μερικά χρόνια, αυτές οι σχολές θεωρούνταν κορεσμένες.Με το θεσμό του ολοήμερου σχολείου όμως, αυτή τη στιγμή είναι απο τις πλέον περιζήτητες και απο τις σχολές που θεωρούνται οτι διασφαλίζουν το επαγγελματικό μέλλον των αποφοίτων τους.Υπάρχει πλέον έλλειψη δασκάλων.Φαντάσου εαν πολλές απο αυτές τις σχολές οδηγούνταν πρίν μερικά χρόνια σε κλείσιμο.

 

Δεν μπορείς να καταργήσεις τη διδασκαλία μίας επιστήμης, επειδή σε μία δεδομένη χρονική στιγμή η αγορά έχει διαφορετικές ανάγκες.

 

Οταν στην Ελλάδα οι κυβερνήσεις προσπάθησαν να ανταποκριθούν στην αυξημένη ζήτηση για πανεπιστημιακές σπουδές(το γιατί όλοι οι έλληνες θέλουν να εισαχθούν στο πανεπιστήμιο είναι τεράστια συζήτηση), και να αντιμετωπίσουν το πρόβλημα ανάπτυξης της περισφέρειας ακολουθώντας μια πολιτική "κάθε χωριό και Τ.Ε.Ι, κάθε πόλη και πανεπιστήμιο", αναπόφευκτα κάποιες σχολές θα κλείσουν αργά ή γρήγορα.

 

Υ.Γ:Οταν ρώτησα για σχολές που έκλεισαν, εννοούσα το γνωστικό αντικείμενο των σχολών.

.
Link to comment
Share on other sites

Den einai anagki na epitithesai me tetoio tropo se kapoion gia na ypostirikseis tin apopsi sou. Episis opos ki ego ksero epeidi tygxanei na spoudazo stin Agglia ta perissotera un den exoun seismologia kai an kanoun kanoun poly liga pragmata. Telos anafero to eksis kai opos thelei o kathenas as to parei ego apo mia zoi otan imoun akomi mikros agglia kai eksoteriko genikotera pigainan autoi pou den eixan ta kotsia na perasoun panellinies. Opoios thelei as thymosei kai as antapantisei opos thelei tin apopsi mou ekfrazo. Kai ena einai sigouro pouthena den yparxei to teleio. As plironame kai stin ellada 3000euro to xrono kai tote tha mporousame na kanoume sygkriseis. Alla otan lene stin ellada na pliroseis oloi antidrame. alla edo ta dinoume kai skyvoume to kefali kai leme ta theika agglika panepistimia.

Sygxaritiria gia alli mia fora ston neollina pou ta akoumpa kala (ki ego) kai leei o ti uni einai auta?

 

Αλλο το "τα περισσοτερα δεν κανουν" και αλλο "κανενα δεν κανει".

Δεν νομιζω οτι επιτεθηκα σε καποιον, απλα διευκρινησα καποιες ανακριβιες. Και επειδη και εσυ ειπες μια, σε ποιο πανεπιστημιο εδωσες 3000 ευρω το χρονο?

 

Btw αν το εισοδημα σου ειναι κατω των 30,000 ευρω δεν πληρωνεις ουτε σεντ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...