Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

A!!! OK..! Τώρα κατάλαβα! :)

 

Κοιτα, επειδη απ'οτι καταλαβαινω δεν εισαι graduate, θα τους στειλεις τους βαθμους στα μαθηματα που εχεις μεχρι τωρα.

Αν λοιπον οι βαθμοι αυτοι ειναι καλοι τοτε γραφεις ανετα οτι you expect a 2:1 degree και τελειωσες.

Οταν θα ερθει η ωρα για graduation θα εχεις τελειωσει με την πρακτικη σου. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω - πριν έδιναν στο πανεπιστήμιο απλώς ένα rating (πχ 4*) και τελείωνε το πράγμα, ενώ τώρα κάνουν apportion το research του πανεπιστημίου κατά ποσοστά στις αντίστοιχες κατηγορίες;; Κι αν ένα πανεπιστήμιο κάνει ένα ερευνητικό project και μόνο το οποίο είναι επιπέδου 4* αλλά ΤΙΠΟΤΑ άλλο, αυτοί θα έχουν 100% στο 4*; Αυτή είναι η μλκ με τα ποσοστά (εκτός αν έχω καταλάβει κάτι λάθος στο νεο σύστημα).

 

Τα συστήματα αξιολόγησεις σηκώνουν ΜΕΓΑΛΗ συζήτηση. Βλέπω πολλές αντιδράσεις και για το καινούργιο... Πάντως φαίνεται και ο απόλυτος αριθμός καθηγητών που αξιολογούνται, άρα δεν είναι τεράστιο πρόβλημα αν υπάρχει μόνο ένας... Μπορείς να το δεις σχετικά γρήγορα. Αυτό το πρόβλημα πάντως υπήρχε και πριν (χωρίς τα ποστοστά).

 

Τουλάχιστον υπάρχει αξιολόγηση (οποιασδήποτε μορφής). Για να μην υπάρξουν αδικίες όμως (από το RAE βγαίνει και το funding!!!), καλό είναι να γίνεται διαρκής συζήτηση...

 

Πάντως και τώρα το ΔΙΚΑΤΣΑ θα μπορεί πχ να πει ότι πρέπει πάνω από χ% της έρευνας να εμπίπτει στην κατηγορία 4* ή 3* και πάνω. Τώρα με τι μούτρα θα το πουν αυτό όταν η έρευνα που γίνεται στα ελληνικά πανεπιστήμια που να αντιπροσωπεύει έρευνα επιπέδου 4* ειναι γυρω στο 1% της συνολικής ένας Θεός ξέρει.

 

Δείξε μου μία έρευνα που αποδεικνύει τον παραπάνω αριθμό :wink: :lol:

 

Όχι δεν είναι το πτυχίο - είναι όπως το εξήγησε ο Snowball ο βαθμός των εισαγωγικών εξετάσεων για το πανεπιστήμιο (δλδ Πανελλαδικές για μας τους παλιούς - απολυτήριο φαντάζομαι για εσάς τους νεότερους).

 

Δεν νομίζω να τους ενδιαφέραν ποτέ οι πανελλαδικές (είναι κάπως random). Άλλωστε, τα Α-λέβελ δεν είναι μόνο εισαγωγικές, καθώς αφου τα τελειώσεις μπορείς να βγεις στην αγορά εργασίας- είναι qualification από μόνα τους. Πάντα το απολυτήριο ζητούσαν (νόμιζω).

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να τους ενδιαφέραν ποτέ οι πανελλαδικές (είναι κάπως random). Άλλωστε, τα Α-λέβελ δεν είναι μόνο εισαγωγικές, καθώς αφου τα τελειώσεις μπορείς να βγεις στην αγορά εργασίας- είναι qualification από μόνα τους. Πάντα το απολυτήριο ζητούσαν (νόμιζω).

 

Εγώ θα λεγα να διαλέξει όποιον βαθμό απο τους 2 είναι μεγαλύτερος :D

 

Όσον αφορά το RAE, είχε ένα άρθρο χθες στους FT που έλεγε ότι τα πανεπιστήμια επιλέγουν την έρευνα και τους ερευνητές που θα κάνουν submit προς αξιολογηση.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το RAE, είχε ένα άρθρο χθες στους FT που έλεγε ότι τα πανεπιστήμια επιλέγουν την έρευνα και τους ερευνητές που θα κάνουν submit προς αξιολογηση.

 

Nai alla to funding pou ginete einai me vash tous academics pou phran meros kai oxi me to ranking mono..Etsi to Nottingham px borei na htan overall sto 22 alla tha einai apo ta panepistimia me thn megaluterh xrimatodotisi giati akolouthise politiki na aksiologithei olo to staff tou pou einai para polu megalo..Sta research universities genika aksiologithike to megalutero pososto kai den vazan apo 1-2 thn fora..Episis kalo einai na koitate to ranking twn sxolwn kai oxi to overall tou panepistimiou ean endiafereste gia post-grad studies ..polla uni polytechnic den eixan parousia se para polla subject..mallon tha elega sta perisotera..

Link to comment
Share on other sites

Kamia protash mia kai etoimazomai siga siga me tis aithseis??Katelhxa se Msc Management h Msc Economics telika

 

Essex gia Economics?ti leei?

Το μυαλο μου εχω χασει

μια ζωη μαζι σου εχω περασει

εχω αρρωστησει και δεν ειμαι καλα

σαν εσενα μαστουρα καμια...

8/2/81

Link to comment
Share on other sites

Kamia protash mia kai etoimazomai siga siga me tis aithseis??Katelhxa se Msc Management h Msc Economics telika

 

Για να πάρεις χρήσιμες απαντήσεις καλό θα είναι να μας (ξανα)πεις τι ακριβώς εχεις τελειώσει ως 1ο πτυχίο (ή τελειώνεις) και ποιες είναι οι επαγγελματικές σου βλέψεις.

 

Είμαι σίγουρος ότι το έχουμε ξανασυζητήσει αλλά δεν ξέρω που να πρωτοψάξω σε τόσες σελίδες θέματος ...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, επειδη απ'οτι καταλαβαινω δεν εισαι graduate, θα τους στειλεις τους βαθμους στα μαθηματα που εχεις μεχρι τωρα.

Αν λοιπον οι βαθμοι αυτοι ειναι καλοι τοτε γραφεις ανετα οτι you expect a 2:1 degree και τελειωσες.

Οταν θα ερθει η ωρα για graduation θα εχεις τελειωσει με την πρακτικη σου. :rolleyes:

 

Ναι έχεις δίκιο. Δεν έχω πάρει ακόμα πτυχίο. Αλλά από βαθμούς πάω καλά. Οπότε καλά ως εδώ..!

 

Δεν νομίζω να τους ενδιαφέραν ποτέ οι πανελλαδικές (είναι κάπως random). Άλλωστε, τα Α-λέβελ δεν είναι μόνο εισαγωγικές, καθώς αφου τα τελειώσεις μπορείς να βγεις στην αγορά εργασίας- είναι qualification από μόνα τους. Πάντα το απολυτήριο ζητούσαν (νόμιζω).

 

Αλλά εδώ χαλάνε τα πράγματα.. :cry: Δε νομίζω το απολυτήριό μου να είναι αντιστοίχησης Α. Ξέρει κάποιος που μπορώ αν βρω αναλυτικές αντιστοιχίες ελληνικών - αγγλικών βαθμών; Στο google δεν έβγαλα άκρη.

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά εδώ χαλάνε τα πράγματα.. :cry: Δε νομίζω το απολυτήριό μου να είναι αντιστοίχησης Α. Ξέρει κάποιος που μπορώ αν βρω αναλυτικές αντιστοιχίες ελληνικών - αγγλικών βαθμών; Στο google δεν έβγαλα άκρη.

 

Κοιτα, επειδη κι εγω τετοιες μερες την ιδια δουλεια κανω για του χρονου, τους βαθμους του απολυτηριου μου θα τους αφησω οπως ειναι.

Δεν νομιζω πως υπαρχει καμια φορμουλα μετατροπης.

 

Ουτε κι εκεινοι περιμενουν πως ολοι οσοι θα κανουν applications θα εχουν κανει A levels. Απλα αναφερονται μονο σε αυτο γιατι ειναι το στανταρ του βρετανικου συστηματος.

 

Οσοι εχουν κατι αλλο αντιστοιχο με A levels, θα αναφερουν εκεινο, στην περιπτωση μας, Greek Apolytirion. :)

 

edit

Ειμαι σιγουρος γι'αυτα που λεω μιας και το CV μου το εχουν δει και εργοδοτες και απο το careers του Uni.

Δεν μου ειπε κανενας να κανω μετατροπες. :)

 

edit 2

Νομιζω οτι τα εχεις μπερδεψει. A level δε σημαινει οτι εχεις παρει αριστα ή κατι τετοιο. Ετσι ονομαζεται το qualification.

Link to comment
Share on other sites

edit 2

Νομιζω οτι τα εχεις μπερδεψει. A level δε σημαινει οτι εχεις παρει αριστα ή κατι τετοιο. Ετσι ονομαζεται το qualification.

 

Ναι.. Όντως έτσι το είχα καταλάβει. Αλλά τώρα ξεκαθάρισε λίγο το τοπίο. ;)

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρεις χρήσιμες απαντήσεις καλό θα είναι να μας (ξανα)πεις τι ακριβώς εχεις τελειώσει ως 1ο πτυχίο (ή τελειώνεις) και ποιες είναι οι επαγγελματικές σου βλέψεις.

 

Είμαι σίγουρος ότι το έχουμε ξανασυζητήσει αλλά δεν ξέρω που να πρωτοψάξω σε τόσες σελίδες θέματος ...[/QUO

 

Καλα Χριστουγεννα παιδια..Λοιπον φιλε gmac εχω τελειωσει το Χρηματοοικονομικης και Τραπεζικης του Παπει .Οσον αφορα τις επαγγελματικες μου βλεψεις τι να σου πω..Σκεφτομαι να προσπαθησω να μεινω Αγγλια μετα το μαστερ αν και ειναι δυσκολο για πολλους λογους.Δεν εχω καποιο αντικειμενο που να με ενθουσιαζει ,προσπαθω να επιλεξω το καλυτερο με βαση την αγορα εργασιας..Το προβλημα ειναι οτι εχω Μ.Ο.6,7. , GMAT δεν προλαβα να κανω τελικα λογω στρατου,λετε να με σωσει το 8 του ielts ? Tεσπα οποιαδηποτε αποψη απο εσας που τα ξερετε καλυτερα δεκτη,ευχαριστω πολυ!

Το μυαλο μου εχω χασει

μια ζωη μαζι σου εχω περασει

εχω αρρωστησει και δεν ειμαι καλα

σαν εσενα μαστουρα καμια...

8/2/81

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο. Δεν έχω πάρει ακόμα πτυχίο. Αλλά από βαθμούς πάω καλά. Οπότε καλά ως εδώ..!

 

 

 

Αλλά εδώ χαλάνε τα πράγματα.. :cry: Δε νομίζω το απολυτήριό μου να είναι αντιστοίχησης Α. Ξέρει κάποιος που μπορώ αν βρω αναλυτικές αντιστοιχίες ελληνικών - αγγλικών βαθμών; Στο google δεν έβγαλα άκρη.

Για να μάθεις τα qualifications που ζητάνε με βάση την δική σου χώρα μπορείς να στείλεις email στα πανεπιστήμια που σε ενδιαφέρουν ή να πάρεις τηλ...Eγώ αυτό έκανα γιατί με τα A levels δεν έβγαζα άκρη...

Link to comment
Share on other sites

 

Καλα Χριστουγεννα παιδια..Λοιπον φιλε gmac εχω τελειωσει το Χρηματοοικονομικης και Τραπεζικης του Παπει .Οσον αφορα τις επαγγελματικες μου βλεψεις τι να σου πω..Σκεφτομαι να προσπαθησω να μεινω Αγγλια μετα το μαστερ αν και ειναι δυσκολο για πολλους λογους.Δεν εχω καποιο αντικειμενο που να με ενθουσιαζει ,προσπαθω να επιλεξω το καλυτερο με βαση την αγορα εργασιας..

 

Mε αυτό το σκεπτικό και το 1ο πτυχίο σου θα πρότεινα κάτι σε Management. Kαλή φάση είναι και το Risk Management σε κάποιο πανεπιστήμιο που να συνδυάζει το finance μέρος του με το πιο managerίστικο κομμάτι.

 

Economics μεταπτυχιακά συνήθως απευθυνονται σε άτομα που έχουν ήδη κάνει πρώτο πτυχίο σε Οικονομικά και επιθυμουν μεγλύτερη εξειδίκευση.

 

Το προβλημα ειναι οτι εχω Μ.Ο.6,7. , GMAT δεν προλαβα να κανω τελικα λογω στρατου,λετε να με σωσει το 8 του ielts ? Tεσπα οποιαδηποτε αποψη απο εσας που τα ξερετε καλυτερα δεκτη,ευχαριστω πολυ!

 

Το IELTS δε θα επηρεάσει τα υπόλοιπα, το μόνο που μπορεί να σε "ανεβάσει" είναι 2 πάρα πολύ καλές συστατικές όπως επίσης ίσως ένα καλό GMAT (έχεις χρόνο να το κάνεις ακόμα και τώρα).

 

Για να μάθεις τα qualifications που ζητάνε με βάση την δική σου χώρα μπορείς να στείλεις email στα πανεπιστήμια που σε ενδιαφέρουν ή να πάρεις τηλ...Eγώ αυτό έκανα γιατί με τα A levels δεν έβγαζα άκρη...

 

Ποια πανεπιστήμια; Το παιδί για δουλειά ενδιαφέρεται ... :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά.. όντως! Θέλω να κάνω πρακτική απλά! Δεν έχω πτυχίο ακόμα! Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον όλων σας! :)

 

Κάτι άλλο που θα ήθελα να μάθω είναι, πως κάποιος εξασφαλίζει πλήρη υποτροφία για μεταπτυχιακό - διδακτορικό στην Αγγλία, συμπεριλαμβανομένων των βοηθών έρευνας και βοηθών καθηγητή. Απλά αρχίζεις να κάνεις αιτήσεις σε όλα τα πανεπιστήμια και όποιο σε πάρει; :blink: Είχα ακούσει πως πολλές εταιρίες δίνουν υποτροφίες με την προϋπόθεση να αναλάβεις ένα δικό τους project.. Ισχύει αυτό; Και που μπορώ να βρω μαζεμένες διαθέσιμες υποτροφίες για αυτού του είδους τις υποτροφίες αλλά και γενικά για υποτροφίες στην Αγγλία;

 

Ευχαριστώ! Συγνώμη για το εκτενές post μου.. :)

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

 

Η ερώτηση μου αφορά τα ένσημα του ΙΚΑ που θα λάβω από ετη εργασιας στο εξωτερικο καθως επισης και απο μερικες διευκρινισεις οσον αφορα το συσχετιμο διαφορων φορεων της Ελλαδας με αντιστοιχους του εξωτερικου. Στο κειμενο που ακολουθει θα διατυπωνω τις ερωτησεις μου σε bold γραμματοσειρα.

 

Το 2000 Εφυγα Αγγλια οπου για τα επομενα 4 χρονια πηρα το πτυχιο και το μεταπτυχιακο μου. Επειτα, παρεμεινα εκει για τα επομενα 2 χρονια (2005-2007) οπου και επιασα την πρωτη μου δουλεια ως προγραμματιστης σε ενα πανεπιστιμιο. Μετα την ολοκληρωση της 2ετους συμβασης μου αποφασισα να γυρισω στην Ελλαδα για να κανω το στρατιωτικο μου. Τωρα, εχοντας τελειωσει και αυτο, δουλευω εδω στην Ελλαδα απο τον Ιουνιο. Εχοντας αποφασισει να μην επιστρεψω στην Αγγλια για περεταιρω εργασια αποφασισα να αναζητησω μερικα απο τα "χαμενα" λεφτα που μαλλον δικαιουμαι να μου επιστραφουν απο τους αντιστοιχους Αγγλικους φορεις στους οποιους κατεβαλλα καποια μηνιαια ποσα κατα την διαρκεια της εργασιας μου. Ολα αυτα δηλαδη που αναγραφονται ως "καταβολες/contributions" στην "αποδειξη αποδοχων/payslip" του εργοδοτη μου - 3 στο συνολο.

 

Σχετικα με την πρωτη, ηδη καταφερα να λαβω αποζημιωση χωρις κανενα προβλημα - η ιδιωτικη μου ασφαλεια. Θεωρησα οτι δεν αξιζε να αφησω μια τετοια εκρεμμοτητα στο εξωτερικο, προκειμενου να τρεχω για να παρω λιγα παραπανω ευρω οταν και αν φτασω τα 65 η τα 67 (δεν θυμαμαι τι ειναι εκει).

 

Τωρα, στο κυριο μερος της ερωτισης μου. Οι αλλες 2 καταβολλες μου αναγραφονται ως "income tax" και "national insurance". Ταυτοχρονα, ηθελα να βεβαιωθω οτι θα παρω τα ενσυμα απο το ΙΚΑ για τα 2 χρονια της εργασιας μου. Ετσι πηγα φετος τον Αυγουστο στο τοπικο μου ΙΚΑ και συμπληρωσα την σχετικη αιτιση με τον αριθμο του national insurance μου και προσφατα μου ηρθε μια ειδοποιηση διεκπαιρεωσης και με καλουν να παω στο ΙΚΑ για να αποδεχθω (ή οχι) τον χρονο εργασιας (μεσω του εντυπου Ε205) που μου αναγνωριζει το ΙΚΑ προκειμενου να παρω τα ενσημα για αυτο το χρονο εργασιας. Απο ποιο Αγγλικο φορεα το ΙΚΑ θα παρει τα χρηματα εφοσων αποδεχτω το Ε205 - το "national insurance" ή και το "income tax". Ρωταω γιατι αν παρει για π.χ. μονο απο το national insurance, εγω θα μπορω να ζητησω την επιστροφη του income tax που κατεβαλλα (ή τουλαχιστον μερος αυτου).

 

Το αλλο που ηθελα να ρωτησω - αξιζει να παρω τα ενσυμα που θα μου αναγνωρισει το ΙΚΑ για την 2ετη εργασια μου στην Αγγλια? Δηλαδη, αν τελικα τα παρω θα μπορω να βγω στην συνταξη εδω νωριτερα απο οτι θα βγω αν δεν τα επαιρνα (δηλαδη 65 - 2 = σε 63 χρονια απο τωρα)? Η απλα αν τα παρω, παλι θα συνταξιοδοτηθω στα 65 αλλα λογω περισσοτερων ενσυμων θα εχω λιγο μεγαλυτερη συνταξη? Με αλλα λογια φοβαμαι για το τι μελη γενεσθαι αφου τα πραγματα στον τομεα των συνταξεων (και γενικοτερα της οικονομιας) πανε απο το κακο στο χειροτερο και ανυσηχω μηπως και τα επιπλεον ενσυμα (αν τα αποδεχθω μεσω του Ε205) πανε χαμενα. Οποτε, σε αυτη την περιπτωση μηπως θα ηταν καλυτερα να σκισω το Ε205 και να αιτηθω την οποια χρηματικη αποζημιωση απο τους Αγλλικους φορεις και για το income tax αλλα και για το national insurance?

 

Κάποιος/α από τους αναγνώστες του φόρουμ ίσως με αντίστοιχη εμπειρία μπορεί να με διαφωτίσει? Είμαι σίγουρος ότι δεν είμαι ο μόνος που έχει βρεθεί σε μπροστά σε αυτό το σταυροδρόμι.

 

Σας ευχαριστώ και καλές γιορτές!

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Ρωταω γιατι αν παρει για π.χ. μονο απο το national insurance, εγω θα μπορω να ζητησω την επιστροφη του income tax που κατεβαλλα (ή τουλαχιστον μερος αυτου).

 

 

Φυσικά και δεν μπορείς να ζητήσεις πίσω το income tax. Φόρος εισοδήματος ήταν, τον πληρωσες, πάει τελείωσε. Δεν είναι κάτι το ανταποδοτικό.

 

Το αλλο που ηθελα να ρωτησω - αξιζει να παρω τα ενσυμα που θα μου αναγνωρισει το ΙΚΑ για την 2ετη εργασια μου στην Αγγλια? Δηλαδη, αν τελικα τα παρω θα μπορω να βγω στην συνταξη εδω νωριτερα απο οτι θα βγω αν δεν τα επαιρνα (δηλαδη 65 - 2 = σε 63 χρονια απο τωρα)? Η απλα αν τα παρω, παλι θα συνταξιοδοτηθω στα 65 αλλα λογω περισσοτερων ενσυμων θα εχω λιγο μεγαλυτερη συνταξη?

 

Εξαρτάται το φορέα που είσαι εδώ ασφαλισμένος. Αν έχει ως ελάχιστη ηλικία τα 65 χρόνια, τότε δεν πρόκειται να συνταξιοδοτηθείς νωρίτερα από τα 65. Αν μπορείς (όπως ειναι πχ τώρα σε κάποια ταμεία αλλά θα αλλάξει) να πάρεις σύνταξη πχ με 40 χρόνια χωρίς όριο ηλικίας τώρα θα σου μετρούσαν τα 2 (ή όσα αναγνωρίσουν, δεν ξέρω) και θα σου έμεναν άλλα 2.

 

Με λίγα λόγια, αν σου αναγνωρίσουν 2 χρόνια θα είναι σα να πλήρωνες εδώ εισφορές 2 χρόνων. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.

 

Όλα αυτά χωρίς κάποια ειδική γνώση, απλά πως τα καταλαβαίνω εγώ τα πράγματα χωρίς να έχω ψάξει το ελληνικό σύστημα (δουλεύω Αγγλία).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kalispera se olous,

 

Mipws kserei kaneis ti bathmo apolitiriou peripou zitane ta sxetika kala panepistimia gia na se dextoun gia foundation prit to kiriws course tous. O aderfos mou exei kanei aitiseis gia agglia gia tou xronou se engineering me foundation year panta ekei se Sheffield, Nottingham, Surrey, Birmingham kai Sussex. Gia apolitirio kana 14 ton kobw na pianei... Paizei na ton dextoyn gia foundation i tha trexoume sto clearing??

 

Any suggestions??

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου θα κανει λαθος αν παει σε foundation course στο Πανεπιστημιο γιατι θα χασει τζαμπα ενα χρονο. Μπορει ειτε να κανει στην Ελλαδα το καλοκαιρι για 2-3 μηνες ειτε να μη κανει καθολου αν εχει καλο απολυτηριο.
Link to comment
Share on other sites

Μπορει ειτε να κανει στην Ελλαδα το καλοκαιρι για 2-3 μηνες ειτε να μη κανει καθολου αν εχει καλο απολυτηριο.

 

Gia apolitirio kana 14 ton kobw na pianei...

 

10 χαρακτήρες.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου θα κανει λαθος αν παει σε foundation course στο Πανεπιστημιο γιατι θα χασει τζαμπα ενα χρονο. Μπορει ειτε να κανει στην Ελλαδα το καλοκαιρι για 2-3 μηνες ειτε να μη κανει καθολου αν εχει καλο απολυτηριο.

Ypo alles sinthikes tha eixes apolito dikio, alla oute apolitirio tha exei kalo (bia 14) & oute kala agglika kserei, episis einai poli kali eukaireia na zisei epitelous 1 xrono monos stou & na mathei na giabazei ligo monos tou prin mpei sto etos 1. An kanei to foundation edw pali tha exei olo to soi na trexei gia auton... Episis tha apofasisei autos pou telika tha paei & oxi kapoio frontistirio me sigkekrimena cone se agglika panepistimia. E! apo to na xasei ena olokliro xrono edw stin ellada kanwntas A levels as kanei kateutheian foundation sto panepistimio pou thelei na telika na pei nomizw...

Akoma omws & to foundation tous sta kala panepistimia to to 14-15 to thelei..

Gia auto rwtaw an exei akousei kaneis ti paizei me ta offers pou ginontai stin prwti fasi tou UCAS (twra diladi)

Link to comment
Share on other sites

στην αγγλια δεν κοιτανε μονο το μ.ο. απολυτηριου αλλα καποια συγκεκριμενα μαθηματα αναλογα με την ειδικοτητα.

επιπεδο αγγλικων δηλ ουτε Lower?μπορει να κανει συζητηση στα αγγλικα?τις εργασιες καθε τοσο ποιος θα τις διορθωνει για ορθογραφικα λαθη-σωστη δομη?

γνωμη μου μην παει σε δυσκολο Uni..ψαξε τοπ 100 Unis ανα ειδικοτητα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

Εφτασε η στιγμη να στειλω τις αιτησεις και θελω τη βοηθεια σας.Κατεληξα σε Μsc Management και στα εξης unis :

 

Lancaster

Bath

Warwick

Manchester

Strathclyde

Durham

Aston

King's College

Loughborough

 

Kamia gnwmh??

Το μυαλο μου εχω χασει

μια ζωη μαζι σου εχω περασει

εχω αρρωστησει και δεν ειμαι καλα

σαν εσενα μαστουρα καμια...

8/2/81

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

Εφτασε η στιγμη να στειλω τις αιτησεις και θελω τη βοηθεια σας.Κατεληξα σε Μsc Management και στα εξης unis :

 

Lancaster

Bath

Warwick

Manchester

Strathclyde

Durham

Aston

King's College

Loughborough

 

Kamia gnwmh??

 

Οι καθηγητές στην ΑΣΟΕΕ μας λένε καλά λόγια για το WARWICK

Link to comment
Share on other sites

Απο τα συγκεκριμένα που έβαλες xrimatooikonomik, το Warwick είναι μακράν το καλύτερο.

Με ranking νούμερο 5 από όλα τα πανεπιστήμια του UK αλλά και κάπου στο 3-4 για business-related μαθήματα, είναι η καλύτερη επιλογή.

 

Εγώ με βλέπω Nottingham/Warwick.

It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

Kalispera se olous,

 

Mipws kserei kaneis ti bathmo apolitiriou peripou zitane ta sxetika kala panepistimia gia na se dextoun gia foundation prit to kiriws course tous. O aderfos mou exei kanei aitiseis gia agglia gia tou xronou se engineering me foundation year panta ekei se Sheffield, Nottingham, Surrey, Birmingham kai Sussex. Gia apolitirio kana 14 ton kobw na pianei... Paizei na ton dextoyn gia foundation i tha trexoume sto clearing??

 

Any suggestions??

Για τα foundation απ'οτι γνωριζω δεν μετράει κ τόσο η βαθμολογία του απολυτηρίου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...