Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτες τις μερες σκεφτομαστε σοβαρα με τον αδερφο μου να παμε να σπουδασουμε Αγγλια..Εαν ξεκινησουμε τωρα διαδικασιες προλαβαινουμε; Με ποια σειρα πρεπει να ξεκινησουμε οσον αφορα το ielts κτλ, το foundation και τις αιτησεις στα πανεπιστημια; Προτεινετε το foundation να το κανουμε εδω ή εκει; Εαν κανουμε ολα τα παραπανω ποτε θα μπορεσουμε να φυγουμε;Τωρα το φεβρουαριο ή του χρονου το σεπτεμβριο; Ευχαριστω πολυ

Τελευταια ημερομηνια που δεχονται αιτησεις μεσω clearing αν δε κανω λαθος ειναι η 20 Σεπτεμβριου.

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Tι ειδικότητα θές?

 

Στο περιπου Εlectronic and Communications Engineer..

 

Αυτες τις μερες σκεφτομαστε σοβαρα με τον αδερφο μου να παμε να σπουδασουμε Αγγλια..Εαν ξεκινησουμε τωρα διαδικασιες προλαβαινουμε; Με ποια σειρα πρεπει να ξεκινησουμε οσον αφορα το ielts κτλ, το foundation και τις αιτησεις στα πανεπιστημια; Προτεινετε το foundation να το κανουμε εδω ή εκει; Εαν κανουμε ολα τα παραπανω ποτε θα μπορεσουμε να φυγουμε;Τωρα το φεβρουαριο ή του χρονου το σεπτεμβριο; Ευχαριστω πολυ

 

Προλαβαινετε και για φετος αλλα δεν ξερω κατα ποσο εχουν θεσεις ακομα τα καλα πανεπιστημια..

Αν παλι αποφασισετε να κανετε foundation και τα χτηματα δεν ειναι προβλημα τοτε φυσικα και ειναι καλυτερο ενα foundation στην Αγγλια..

Το ΙΕLTS δεν προλαβαινεις να το παρεις πριν κλεισει το clearing φετος!

Τωρα το θεμα ειναι το κατα ποσο θες να το ρισκαρεις και να πας απροετοιμαστη φετος.. Δηλαδη τι επιπεδο αγγλικων εχεις?Και ποσο ευκολα θα μπορεσεις να προσαρμοστεις στην μεθοδολογια την Αγγλικη?!

Επισης το αν θα βρεις θεσεις σε καλο πανεπιστημιο εξαρταται και απο την ειδηκοτητα που θα επιλεξεις.. Ας πουμε αν θες ιατρικη το θεωρω απιθανο να βρεις θεση!

 

Edit: Τωρα ειδα το μηνυμα σου..:

Βρισκεις πολυ ευκολα δουλεια part time σαν σερβιτορος κτλ, την ωρα δινουν περιπου 7 λιρες αν δεν κανω λαθος.

 

Ειναι αρκετα καλα λεφτα οι 7 λιρες την ωρα η μου φαινεται?

Part-time δουλειες σε εταιριες τεχνολογιας βρισκονται ευκολα?Σε παιρνουν δηλαδη ως undergraduate student ευκολα?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ ολους εσας που απαντησατε αλλα οπως μαθαμε δεν προλαβαινουμε με τιποτα και δεν θελουμε να τρεχουμε σαν τρελοι για να προλαβουμε!Εχουμε Lower αλλα θελουμε να παρουμε τωρα και το advanced..Θα παμε τωρα εκει που περασμε και θα δουμε μετα αναλογως του χρονου για Αγγλια..

Ο αδερφος μου περναει φετος ψυχολογια και αν θα παει κι αυτος του χρονου Αγγλια σκεφτεται για φαρμακευτικη ή αρχιτεκτονικη μπορει ετσι;Γιατι μια φιλη μου που σπουδαζει Γερμανια μου ειπε οτι δεν γινεται εκει ετσι,μονο με βαση την κατευθυνση σου μπορεις να επιλεξεις κατι..

Let me be the love that comes from the sun

let me your rainbow rising on

every single rase out of space

will shine on,shine on!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ ολους εσας που απαντησατε αλλα οπως μαθαμε δεν προλαβαινουμε με τιποτα και δεν θελουμε να τρεχουμε σαν τρελοι για να προλαβουμε!Εχουμε Lower αλλα θελουμε να παρουμε τωρα και το advanced..Θα παμε τωρα εκει που περασμε και θα δουμε μετα αναλογως του χρονου για Αγγλια..

Ο αδερφος μου περναει φετος ψυχολογια και αν θα παει κι αυτος του χρονου Αγγλια σκεφτεται για φαρμακευτικη ή αρχιτεκτονικη μπορει ετσι;Γιατι μια φιλη μου που σπουδαζει Γερμανια μου ειπε οτι δεν γινεται εκει ετσι,μονο με βαση την κατευθυνση σου μπορεις να επιλεξεις κατι..

 

Οτι σου αρεσει μπορεις να διαλεξεις.

Link to comment
Share on other sites

nrg gia to £7/h eisai sigouros? Giati polloi plhrwnoun vasiko (5 kai kati psila). :)

 

Τοσο νομιζα οτι ηταν, αλλα για να το λες κατι θα ξερεις. Και 5 λιρες/ωρα παντως δεν ειναι ασχημα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ ολους εσας που απαντησατε αλλα οπως μαθαμε δεν προλαβαινουμε με τιποτα και δεν θελουμε να τρεχουμε σαν τρελοι για να προλαβουμε!Εχουμε Lower αλλα θελουμε να παρουμε τωρα και το advanced..Θα παμε τωρα εκει που περασμε και θα δουμε μετα αναλογως του χρονου για Αγγλια..

Ο αδερφος μου περναει φετος ψυχολογια και αν θα παει κι αυτος του χρονου Αγγλια σκεφτεται για φαρμακευτικη ή αρχιτεκτονικη μπορει ετσι;Γιατι μια φιλη μου που σπουδαζει Γερμανια μου ειπε οτι δεν γινεται εκει ετσι,μονο με βαση την κατευθυνση σου μπορεις να επιλεξεις κατι..

 

Γιατι να παρεις το Advanced και οχι το IELTS(6.5+) να τελειωνεις?

Και αν δεις οτι το επιπεδο των αγγλικων σου ειναι ικανοποιητικο κανεις ενα 3μηνο foundation η και καθολου..

Παντος να ξερεις οτι και η φαρμακευτικη και η αρχιτεκτονικη εχουν μεγαλη ζητηση..

Εγω παντος ενω περασα σε σχολη μαλλον δεν θα παω καθολου(εκτος απο την εγγραφη) και θα κανω μονο foundation!!

 

Οποιος ξερει ας απαντησει σε αυτο: "Part-time δουλειες σε εταιριες τεχνολογιας βρισκονται ευκολα?Σε παιρνουν δηλαδη ως undergraduate student ευκολα?"

 

Edit: Ξερει κανεις το Cranfield University?Δεν υπαρχει στα Rankings των Times!!..

Link to comment
Share on other sites

Το ΙΕLTS που το δίνεις?Χρειάζεται να κάνεις κάποια μαθήματα στο φροντιστήριο?Το advanced αρκεί?

 

Δεν ξερω αν ειναι απαραιτητο, αν και δεν νομιζω, αλλα στα foundation ειναι προετοιμασια 50 ωρων!

30 ωρες μαθηματων και 20 ωρες Τεστς.....;)

Link to comment
Share on other sites

Το δανειο για τα διδακτρα ειναι εντοκο με επιτοκιο γελοιο στο 2,4% τον χρονο..

 

 

The interest rate is linked to the rate of inflation, so the amount you repay is broadly the same in real terms as the amount you borrow. From 1 September 2006 to 31 August 2007, the interest rate for student loans is 2.4 per cent. From 1 September 2007 to 31 August 2008, it’s 4.8 per cent.

Link to comment
Share on other sites

The interest rate is linked to the rate of inflation, so the amount you repay is broadly the same in real terms as the amount you borrow. From 1 September 2006 to 31 August 2007, the interest rate for student loans is 2.4 per cent. From 1 September 2007 to 31 August 2008, it’s 4.8 per cent.

 

 

Gia dwse to link. O plithwrismos den exei allaksei toso poly ektos an pleon to vazoun me anafora sto RPI (Retail Price Index) kai oxi sto CPI (Consumer Price Index). Pantws afto pou episima onomazoun plithwrismo einai to CPI kai einai katw apo 3% ...

Link to comment
Share on other sites

Gia dwse to link. O plithwrismos den exei allaksei toso poly ektos an pleon to vazoun me anafora sto RPI (Retail Price Index) kai oxi sto CPI (Consumer Price Index). Pantws afto pou episima onomazoun plithwrismo einai to CPI kai einai katw apo 3% ...

 

http://www.direct.gov.uk/en/EducationAndLearning/UniversityAndHigherEducation/StudentFinance/FinanceForNewStudents/DG_10034862

Link to comment
Share on other sites

Thanks.

 

PS: A tous p***des.

 

Ουτε εγω το ηξερα!!

Ακομα στα 2.4% ειχα μεινει!

Επισης ακομα ενα τηλεφωνημα στο BC κρινεται επιβεβλημενο........;)

Link to comment
Share on other sites

απο θεσσαλονικη:στην εθνικης αμυνης με τσμισκη κοντα στην καμαρα υπαρχει ενα π λεγετε day ή προφερετε ντέι κ ασχολειτε με τα πανεπιστημια της αγγλιας.ξερει κανεις ακριβως πως λεγετε,καποιο τηλεφωνο ή καποιο site?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

απο θεσσαλονικη:στην εθνικης αμυνης με τσμισκη κοντα στην καμαρα υπαρχει ενα π λεγετε day ή προφερετε ντέι κ ασχολειτε με τα πανεπιστημια της αγγλιας.ξερει κανεις ακριβως πως λεγετε,καποιο τηλεφωνο ή καποιο site?

ευχαριστω

 

 

http://www.dei.edu.gr/showdegree.jsp?CMCCode=03&extLang=

 

sinergazete me to koryfaio LSE toy londinoy alla prepei na einai moufa file. kanei ousiastika e-learning moy exoun pei. psaxto.

Link to comment
Share on other sites

http://www.dei.edu.gr/showdegree.jsp?CMCCode=03&extLang=

 

sinergazete me to koryfaio LSE toy londinoy alla prepei na einai moufa file. kanei ousiastika e-learning moy exoun pei. psaxto.

 

 

Ένα ιδιωτικό ΙΕΚ είναι σαν όλα τα αλλα και μάλιστα πουθενά στο site του δεν αναφέρει το LSE!:!:

Link to comment
Share on other sites

http://www.dei.edu.gr/showdegree.jsp?CMCCode=03&extLang=

 

sinergazete me to koryfaio LSE toy londinoy alla prepei na einai moufa file. kanei ousiastika e-learning moy exoun pei. psaxto.

 

Ένα ιδιωτικό ΙΕΚ είναι σαν όλα τα αλλα και μάλιστα πουθενά στο site του δεν αναφέρει το LSE!:!:

 

 

Και εγω αν και δεν το εψαξα πολυ δεν ειδα πουθενα να αναφερεται συνεργασια με το LSE.. Νομιζω μονο Bradford ειδα!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αν και δεν το εψαξα πολυ δεν ειδα πουθενα να αναφερεται συνεργασια με το LSE.. Νομιζω μονο Bradford ειδα!

 

 

Και κάτι αλλα (e.g. University of East London, Strathclyde), πάντως όχι το LSE!

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι αλλα (e.g. University of East London, Strathclyde), πάντως όχι το LSE!

 

Με αυτα συνεργαζεται σε UG

UNIVERSITY OF LONDON EXTERNAL PROGRAMME δλδ e-learning

UNIVERSITY OF EAST LONDON

UNIVERSITY OF CENTRAL LANCASHIRE

UHI

και με αυτα σε PG

UNIVERSITY OF LONDON EXTERNAL PROGRAMME

STRATHCLYDE UNIVERSITY

UNIVERSITY OF BRITISH COLUMBIA (UBC) που εδρεύει στον Καναδά

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Με αυτα συνεργαζεται σε UG

UNIVERSITY OF LONDON EXTERNAL PROGRAMME δλδ e-learning

UNIVERSITY OF EAST LONDON

UNIVERSITY OF CENTRAL LANCASHIRE

UHI

και με αυτα σε PG

UNIVERSITY OF LONDON EXTERNAL PROGRAMME

STRATHCLYDE UNIVERSITY

UNIVERSITY OF BRITISH COLUMBIA (UBC) που εδρεύει στον Καναδά

 

Που το ειδα το Bradford εγω τωρα.....:lol::p:!:

 

Edit: Εδω το ειδα..

 

"Στη Βρετανία

Τα πανεπιστήμια της Βρετανίας απαιτούν από τους υποψηφίους τους εκτός της επάρκειας γνώσης της Αγγλικής γλώσσας και μια αρκετά υψηλή βαθμολογία σε συγκεκριμένα μαθήματα του απολυτηρίου. Εναλλακτικά ζητείται από τους υποψηφίους να παρακολουθήσουν προγράμματα προετοιμασίας (foundation courses) αναγνωρισμένα από αγγλικό πανεπιστήμιο. Στο DEI λειτουργεί ανάλογο πρόγραμμα το οποίο ελέγχεται και πιστοποιείται από το πανεπιστήμιο του Bradford. Κάντε κλικ εδώ για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διάρκεια και τα μαθήματα που διδάσκονται.

Το προσωπικό του DEI μπορεί ακόμη να σας βοηθήσει στην επιλογή των πανεπιστημίων και τη συμπλήρωση της αντίστοιχης αίτησης προς τη UCAS ανεξάρτητα από το εάν παρακολουθείτε ή όχι μαθήματα."

 

Πηγη: http://www.dei.edu.gr/showdegree.jsp?CMCCode=0206&extLang=

Link to comment
Share on other sites

Με το Bradford συνεργαζεται μονο στο foundation course και οχι σε προπτυχιακα η μεταπτυχιακα;)
[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Ένα ιδιωτικό ΙΕΚ είναι σαν όλα τα αλλα και μάλιστα πουθενά στο site του δεν αναφέρει το LSE!:!:

 

Πτυχία Bachelor

 

Το DEI δίνει τη δυνατότητα στους αποφοίτους της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης να παρακολουθήσουν πτυχιακά προγράμματα φημισμένων πανεπιστημίων χωρίς να απαιτείται η μετάβασή τους στο εξωτερικό.

 

Τα πτυχιακά προγράμματα που προσφέρονται κατά τομέα σπουδών είναι:

 

Διοίκηση επιχειρήσεων

 

UNIVERSITY OF LONDON EXTERNAL PROGRAMME (Lead College: LSE)

BSc Business

BSc Economics and Management

BSc Information Systems and Management

BSc Management

 

UCLAN

BA(Hons) Business Administration

BSc(Hons) Business Information Systems

 

Οικονομικά

 

UNIVERSITY OF LONDON EXTERNAL PROGRAMME (Lead College: LSE)

BSc Accounting and Finance

BSc Banking and Finance

BSc Economics

BSc Economics and Management

BSc Development and Economics

Diploma in Economics

 

Πληροφορική

 

UNIVERSITY OF LONDON EXTERNAL PROGRAMME

Lead College: Goldsmiths

BSc in Computing & Information Systems

Lead College: LSE

BSc in Information Systems and Management

 

 

http://www.dei.edu.gr/showdegree.jsp?CMCCode=0202&extLang=

 

 

kai genika sto filadio toys, to grafoun me megala gramata :

THE LONDON SCHOOL OF ECONOMICS AND POLITICAL SCIENCE

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...