Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

17 minutes ago, Mivas said:

Σαν ιδέα πάντως ότι δεν μπορείς να ξεγελάσεις τον χάρο κι ότι ακόμη κι αν το κάνεις για λίγο, συνεχίζει να σε κυνηγάει μέχρι να σε πάρει κλπ, μου θύμισε το Final destination και άλλες παρόμοιες του είδους, αν και η προσέγγιση τελείως διαφορετική. Πάντως η όλη υλοποίηση είναι πολύ ιδιαίτερη, δεν νομίζω να την έχουμε δει σε άλλη ταινία με αυτό τον τρόπο.

Να πω την αληθεια αυτο τον συνειρμο δεν το εκανα και οντως αν το δουμε τελειως γενικα η κεντρικη ιδεα ειναι ιδια. Η υλοποιηση ομως αλλαζει 180 μοιρες και σιγουρα δεν εχουμε ξανα δει κατι αντιστοιχο σε αλλη ταινια. Κραταει το μυστηριο μεχρι το τελος παιζει με τον θεατη οπως και με την πρωταγωνιστρια χωρις να κανει πουθενα κοιλια. Ο συγκεκριμενος σκηνοθετης εχει βγαλει το πολυ πολυ καλο Southbound και το πρωτο V/H/S το Signal του 2007 και το Ritual. Και απο οτι βλεπω θα σκηνοθετησει και το νεο Hellraiser που θα βγει το 2022. Εχει μια δικη του οπτικη και χαρακτηρα και φαινεται και στο night house. Ελπιζω να δουμε περισσοτερες προσπαθειες του στο μελλον γιατι φαινεται να το κατεχει το αντικειμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

The Texas Chainsaw Massacre 2[1986]

MV5-BMDNj-NTg3-MWUt-Nj-Ux-Ni00-Mz-Yx-LWJ

https://www.imdb.com/title/tt0092076/?ref_=nv_sr_srsg_6

Μπορει να μην ειναι οσο καλη ηταν η πρωτη ταινια η ατμοσφαιρα μυριζει απο χιλιομετρα 80s αλλα εχει ακομη περισσοτερη τρελα απο την πρωτη. Ο Tobe Hooper ειναι μετρ. Η αρχικη σεκανς με τα αυτοκινητα ειναι μοναδικα τρελη. Η σκηνη στο στουντιο και οι 2 σκηνες στην σπηλια μια με τον φιλο της κοπελας που του εβγαλε το προσωπο ο μεγαλος και μια στο τελος με τον 137χρονο παππου ειναι οσο πιο cult και creepy γινεται. Ο 50 χρονος τοτε Dennis Hopper παιζει εναν ρολο αστυνομικου με μια ατελειωτη τρελα στο βλεμμα και στα λογια του μιας και συνδεετε αμεσα με τον Φρανκ και την αδερφη του απο την πρωτη ταινια. Η 30χρονη τοτε Caroline Williams μια κουκλα με ποδια που μεχρι και ο μεγαλος την γουσταρε οκ στο ρολο της. Εκαναν αρκετα πιο creepy τον Chop-Top και πιο ανθρωπινο τον μεγαλο. Το τελος τελειωνει με cliffhanger μιας και δεν μας δειχνει τι εγινε μεσα στη σπηλια μετα το σκασιμο της χειροβομβιδας. Ειναι μια καθαροαιμη 80s horror ταινια με την μουσικη την τρελα τα πολυ καλα και ρεαλιστικα για τοτε εφε γενικως την γουσταρα παρολο την πολυ creepy στιγμη με τον Λου χωρις προσωπο και φορεμενο απο την κοπελα. 6.7/10

Link to comment
Share on other sites

Leatherface: Texas Chainsaw Massacre III[1990][Unrated]

eb9fec99100169-5eeb24134bbdf.jpg

https://www.imdb.com/title/tt0099994

Προχωραμε στην τριτη ταινια του franchise με τελειως διαφορετικο σκηνοθετη και τελειως διαφορετικους χαρακτηρες απο τους αυθεντικους που ειδαμε στις 2 προηγουμενες ταινιες. Δεν περιμενα ποτε τον Mortensen να παιξει σε τετοια ταινια και ιδιαιτερα σε τετοιο ρολο. Εδω εχουμε ακομα μια οικογενεια που απολαμβανει το ανθρωπινο κρεας και κανει τα παντα για να το αποκτησει. Ιδιαιτερος στο ρολο του ο Ken Foree ως ο σωτηρας κομαντο και τιμιοτατη και η Kate Hodge στον κλασικο πια ρολο της αθωας γυναικα που μεταλλασσεται σε δυναμιτης μεσα απο οτι περναει. Μεχρι τα πρωτα 50 λεπτα δεν μου ελεγα κατι το υπολοιπο μερος ομως πηγε τρενο και την εδωσε βαθμους. Με λιγο μεγαλυτερο budget θα βλεπαμε καλυτερη splatteria αλλα φανηκε οτι εκοψαν απο οπου μπορουσαν. 5.7/10

Link to comment
Share on other sites

Johnny Guitar 7/10

Αρκετά καλό γουέστερν με Τζοάν Κρόφορντ η οποία είναι άδικα ύποπτη για ληστεία και φόνο επειδή βοήθησε ένα τραυματισμένο μέλος της συμμορίας. Αξίζει για μια θέαση αλλά όχι περισσότερο.

Journey to the Center of the Earth 7/10

Πολύ καλή περιπέτεια βασισμένη στο βιβλίο του Ιουλίου Βερν σχετικά με έναν καθηγητή και τους βοηθούς του που προσπαθούν να εξερευνήσουν το κέντρο της γης προσπερνώντας εμπόδια και τρικλοποδιές από τρίτους. Πολύ ενδιαφέρουσα και η ώρα πέρασε χωρίς να το καταλάβω.

Gongdong gyeongbi guyeok JSA 7/10

Δραματικό θρίλερ από τον Park Chan-Wook ο οποίος είναι γνωστός κυρίως από το Oldeuboi. Η υπόθεση έχει να κάνει κυρίως με το ποιος έκανε το έγκλημα και γιατί αλλά είναι πολύ καλά δοσμένο το μυστήριο και λειτουργεί άψογα. Αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Jojo Rabbit 8/10

Ευχάριστη έκπληξη. Πολεμικό-δράμα-παρωδία από τον Taika Waititi στο οποίο ένα 10χρονο αγόρι ναζί που έχει δημιουργήσει φανταστικό φίλο, τον Χίτλερ, ανακαλύπτει μια μεγαλύτερή του Εβραία κρυμμένη μέσα στο σπίτι του και αποκτά φιλία μαζί της. Σε κάποια σημεία ήταν σκληρό αλλά στο φινάλε αφήνει χαμόγελα και καλή διάθεση. Τη προτείνω.

Julieta 7/10

Από τον Αλμοδόβαρ ρομαντικό δράμα μυστηρίου. Μια γυναίκα η οποία πέρασε δύσκολα λόγω θανάτου συζύγου της από ατύχημα, την εγκαταλείπει και η κόρη της που εξαφανίζεται για 12 χρόνια και εκεί περνάει το μεγαλύτερο δράμα. Το φινάλε δεν ήταν αναμενόμενο αλλά διδακτικό για τις σχέσεις των ανθρώπων. Καλή αλλά έχει κάνει και καλύτερες ο Αλμοδόβαρ.

Link to comment
Share on other sites

The Return of the Texas Chainsaw Massacre[1994][Director's Cut]

POSTER-Return-Of-TCM-REF.jpg

https://www.imdb.com/title/tt0110978

Η τεταρτη ταινια του franchise και η χειροτερη μεχρι στιγμης ειναι ενα συνονθυλευμα απο τις προηγουμενες ταινιες αρκετα κακο κατα τη γνωμη μου που σατιριζει σε πολυ ασχημο βαθμο τον Leatherface. Ο McConaughey που πρακτικα κραταει την ταινια παιζει θεοτρελα πραγματικα τρελο νευρο σχεδον σε καθε σκηνη. Το υπολοιπο καστ πολυ μετριο με εξαιρεση ισως την Renée Zellweger που παραμενει οσο ομορφη με τοτε. Παραδοξως ο Kim Henkel που σκηνοθετει ηταν και στην πρωτη ταινια ως βοηθος στο σεναριο του Hooper δεν το εχει ομως με την σκηνοθεσια για αυτο και ειναι η μονη ταινια που σκηνοθετησε ποτε και κριμα που χαλασε το ονομα του και την ιστορια των ταινιων με αυτη την αλλοκοτη ταινια. Το υπερβολικα χαμηλο budget μολις 600 χιλιαρικα δεν καταφερνει να δωσει αληθοφανη εφε αλλα το προβλημα ειναι αλλου οπως εγραψα και οχι στο ποσο καλα ειναι τα εφε. 4.5/10

 

The Texas Chainsaw Massacre[2003]

image.jpg

https://www.imdb.com/title/tt0324216

Απολαυστικο remake της ταινιας του 1973 με αρκετες διαφοροποιησεις σε πολυ καλο βαθμο. Πανεμορφη η Jessica Biel δινει πονο μεχρι το τελος τεραστιος ο Leatherface ενα πραγματικο τερας σου σηκωνεται η τριχα οταν κυνηγαει με το αλυσοπριονο και ακομα μια ιδιαιτερα αλλοκοτη οικογενεια μαζι με το υπολοιπο καστ που τραβαει τα πανδεινα συμπληρωνουν αυτο το πολυ αξιολογο horror. Ενταση απο το πρωτο λεπτο μεχρι το τελευταιο με δυνατο splatter με creepy στιγμες αλλα και με στιγμες που χειροκροτας. 7/10

 

The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning[2006][Unrated]

the-texas-chainsaw-massacre-2006-poster-

https://www.imdb.com/title/tt0420294

Prequel της ταινιας του 2003 μας δειχνει πως ξεκινησαν ολα απο τη γεννηση του leatherface μεχρι το 1969 που εκλεισε το σφαγειο και ξεκινησε η σφαγη. Η ταινια πηγε το splatter σε αλλο επιπεδο δειχνει τα παντα οταν κοβονται απο ποδια μεχρι ολοκληρο σωμα. Σιγουρα μια πολυ βιαιη ταινια που μπορει να μην ειναι στα επιπεδα του Saw αλλα πλησιαζει αρκετα. Το αλυσοπριονο αργει να βγει πρωτη σκηνη με αυτο μετα την πρωτη ωρα της ταινιας οταν βγαινει ομως μοιραζει πονο κυριολεκτικα. Η γενναια γυναικα της ταινιας ειναι η πανεμορφη Jordana Brewster γνωστη απο τα F&F. Unrated εκδοση οπως αρμοζει σε τετοιες ταινιες 6 λεπτα παραπανω απο αυτη που βγηκε στους κινηματογραφους. Γενικως ταινια για γερο στομαχι εχουμε πια ξεφυγει απο το lore των πρωτων 2 ταινιων και το franchise πηγε ξεκαθαρα στο βαρυ splatter και στο creepiness horror. 6.5/10

Link to comment
Share on other sites

Texas Chainsaw[2013]

texaschainsawckl1.jpg

https://www.imdb.com/title/tt1572315

Η εβδομη ταινια του franchise και ας ξεκινησω με τα αρνητικα. Η ταινια ξεκιναει ακριβως μετα την πρωτη ταινια δηλαδη το σκαει η ξανθια κοπελα παει νοσοκομειο και ερχεται η αστυνομια μαζι με τους νταηδες της πολης να συλλαβουν και να σκοτωσουν τον leatherface. Ελα μου ομως που εδω φαινεται να μπηκαν ξαφνικα 4-5 μελη ακομα που στην πρωτη ταινια δεν υπηρχαν. Στο 10λεπτο πηγαινουμε 39 χρονια μπροστα στο 2012. Και εχουμε την υπεροχη μοναδικη Daddario να ειναι το μωρο που σωθηκε απο τοτε. Δηλαδη επρεπε να ειναι 39 χρονων ειναι στα 18-20 χασαμε δηλαδη καμια 20αρια χρονια θα μπορουσαν να πανε στο 1993 αλλα αντε βγαλε ακρη. Εχουμε μπολικα κλισε που οκ horror βλεπεις λογικο ειναι καποια πραγματα να γινονται εσκεμμενα δειχνοντας αφελεια αλλα εδω το παρακαναν. Επισης καποιες τρυπες εδω και εκει για να βγει το σεναριο. Στα θετικα Daddario μαζι με την Tania Raymonde υπεροχες παρα πολυ splatter και εδω με καποια εντονα αρνητικα στο CGI ομως δειχνει ψευτικο και ισως εγινε γιατι η ταινια γυριστηκε σε 3D και ετσι θα εδειχνε καλυτερα σε 2D χανει κατι αντιστοιχο συμβαινει με το Saw 3D και το κακο CGI. Γενικως θα μπορουσαν να προσεξουν καποιες λεπτομερειες οπως αυτες που ανεφερα γιατι με το ολο backstory δεν ειναι κακη και εχουμε και το twist αλλα συνολικα βγαζει μια προχειροτητα. Δεν ειναι η χειροτερη του franchise παντως η τεταρτη κραταει τα ηνια ακομα. 5/10

Link to comment
Share on other sites

Μ' έπιασε μετά από καιρό να δω ταινία! 

Ποιες ταινίες του 2021 παιδιά προτείνεται; 

Θα προτιμούσα κυρίως δράσης ή φαντασίας! 

Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

On 17/10/2021 at 5:50 ΜΜ, king2009 said:

Να πω την αληθεια αυτο τον συνειρμο δεν το εκανα και οντως αν το δουμε τελειως γενικα η κεντρικη ιδεα ειναι ιδια. Η υλοποιηση ομως αλλαζει 180 μοιρες και σιγουρα δεν εχουμε ξανα δει κατι αντιστοιχο σε αλλη ταινια. Κραταει το μυστηριο μεχρι το τελος παιζει με τον θεατη οπως και με την πρωταγωνιστρια χωρις να κανει πουθενα κοιλια. Ο συγκεκριμενος σκηνοθετης εχει βγαλει το πολυ πολυ καλο Southbound και το πρωτο V/H/S το Signal του 2007 και το Ritual. Και απο οτι βλεπω θα σκηνοθετησει και το νεο Hellraiser που θα βγει το 2022. Εχει μια δικη του οπτικη και χαρακτηρα και φαινεται και στο night house. Ελπιζω να δουμε περισσοτερες προσπαθειες του στο μελλον γιατι φαινεται να το κατεχει το αντικειμενο.

Αυτά τα περίεργα, με ανεστραμμένα σπίτια, εναλλακτικές πραγματικότητες κλπ, γενικά, πράγματα που μπερδεύουν το νου, έχουν κάτι το ιδιαίτερο. Θυμάμαι από ένα VHS είχαν ένα παράλληλο σύμπαν, με ανεστραμμένο σπίτι και άλλα περίεργα πράγματα, αλλά και οι ιστορίες του Southbound. To night house είχε κι αυτό την "παράλληλη διάσταση" με το ανεστραμμένο σπίτι απέναντι κλπ και είχε τέτοια στοιχεία. Ξέρεις καμιά άλλη ακόμη με τέτοια στοιχεία; Η μόνη ακόμη που μπερδεύει το νου που μου έρχεται αυτή τη στιγμή είναι το ιδιαίτερο σπίτι στο You should have left (2020) με τον Kevin Bacon. Και ένα άλλο επίσης με τέτοια στοιχεία, αλλά σε κλειστοφοβικό στοιχείο που είχες προτείνει, As Above so below

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

On 21/10/2021 at 1:34 ΜΜ, Titarasaudi said:

Μ' έπιασε μετά από καιρό να δω ταινία! 

Ποιες ταινίες του 2021 παιδιά προτείνεται; 

Θα προτιμούσα κυρίως δράσης ή φαντασίας! 

Ευχαριστώ! 

Δράσης/φαντασίας, εντελώς χαλαρή για να περάσεις ευχάριστα την ώρα σου, είναι το The tomorrow War με τον Chris Pratt αν δεν την έχεις δει. Επίσης στο χαλαρό, αλλά ίσως και κάπως πιο "παιδιάστικο" στυλ θα έλεγα, τα Free Guy με τον Reynolds και το Suicide Squad 2. Από δράσης, έχω στα υπόψιν και το Fast & Furious 9 που δεν έχω δει ακόμη, αλλά άλλοι είπαν ότι είναι πιο κάτω από τα προηγούμενα και το καινούργιο James Bond. Επίσης, με τέρατα/φαντασίας ήταν και τα Mortal Kombat, Monster Hunter και Godzilla Vs Kong, αλλά όλα ήταν κάπως κατώτερα των αρχικών προσδοκιών όπως συζητήσαμε παλαιότερα... Το Godzilla Vs Kong θα πρότεινα περισσότερο από τα 3 τελευταία, λόγω της ιστορικής μάχης, αλλά και της ιστορίας με τη θεωρία της κοίλης γης που θυμίζει κάπως και το ταξίδι στο κέντρο της γης (αλλά θα ήθελα περισσότερα).

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Δράσης/φαντασίας, εντελώς χαλαρή για να περάσεις ευχάριστα την ώρα σου, είναι το The tomorrow War με τον Chris Pratt αν δεν την έχεις δει. Επίσης στο χαλαρό, αλλά ίσως και κάπως πιο "παιδιάστικο" στυλ θα έλεγα, τα Free Guy με τον Reynolds και το Suicide Squad 2. Από δράσης, έχω στα υπόψιν και το Fast & Furious 9 που δεν έχω δει ακόμη, αλλά άλλοι είπαν ότι είναι πιο κάτω από τα προηγούμενα και το καινούργιο James Bond. Επίσης, με τέρατα/φαντασίας ήταν και τα Mortal Kombat, Monster Hunter και Godzilla Vs Kong, αλλά όλα ήταν κάπως κατώτερα των αρχικών προσδοκιών όπως συζητήσαμε παλαιότερα... Το Godzilla Vs Kong θα πρότεινα περισσότερο από τα 3 τελευταία, λόγω της ιστορικής μάχης, αλλά και της ιστορίας με τη θεωρία της κοίλης γης που θυμίζει κάπως και το ταξίδι στο κέντρο της γης (αλλά θα ήθελα περισσότερα).

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις!
Το "The tomorrow War" μάλλον θα το δω σήμερα το βράδυ! Με την πρώτη ευκαιρία θέλω να δω και το "Godzilla vs Kong".
Θα ρίξω μια ματιά ματιά και στα υπόλοιπα που προτείνεις!
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Mivas said:

Αυτά τα περίεργα, με ανεστραμμένα σπίτια, εναλλακτικές πραγματικότητες κλπ, γενικά, πράγματα που μπερδεύουν το νου, έχουν κάτι το ιδιαίτερο. Θυμάμαι από ένα VHS είχαν ένα παράλληλο σύμπαν, με ανεστραμμένο σπίτι και άλλα περίεργα πράγματα, αλλά και οι ιστορίες του Southbound. To night house είχε κι αυτό την "παράλληλη διάσταση" με το ανεστραμμένο σπίτι απέναντι κλπ και είχε τέτοια στοιχεία. Ξέρεις καμιά άλλη ακόμη με τέτοια στοιχεία; Η μόνη ακόμη που μπερδεύει το νου που μου έρχεται αυτή τη στιγμή είναι το ιδιαίτερο σπίτι στο You should have left (2020) με τον Kevin Bacon. Και ένα άλλο επίσης με τέτοια στοιχεία, αλλά σε κλειστοφοβικό στοιχείο που είχες προτείνει, As Above so below

Στο VHS 2 ηταν αυτο ναι τρελο concept με τα 2 παραλληλα συμπαντα τελειωσε αποτομα μου εμεινε ομως. Το you should have left δεν το εχω δει θα το βαλω στο προγραμμα και το as above as below το προτεινω θα σου αρεσει πολυ πιστευω. Επισης σε παρομοιο στυλ θα προτεινα Doctor Sleep μπορεις να το πεις συνεχεια απο το The Shining σιγουρα το 1408 με Cusack εξαιρετικο εχω να το δω πολλα χρονια και ακομα θυμαμαι αρκετα. Τα κλασικα εκτη αισθηση και το the others με kidman τα εχουμε δει πολλες φορες ακομα εκπλησσουν ομως. 

Link to comment
Share on other sites

Leatherface[2017]

n-V7-LPlyh-Ux-Kn5y0nu-It-Cr8-D1-OSu.jpg

https://www.imdb.com/title/tt2620590

Η τελευταια ταινια του franchise με ενα αρκετα διαφορετικο concept στο πως δημιουργηθηκε ο leatherface. Εχουμε παλι την κλασικη τρελη οικογενεια που τρωει κρεας ανθρωπων αρκετο gore αλλα αλυσοπριονο θα δουμε στα 2-3 λεπτα ολης της ταινιας στην αρχη και λιγο στο τελος. Στα γνωστα ονοματα εχουμε Stephen Dorff και Lili Taylor. Αν την δουμε σαν μια ταινια horror με μπολικη τρελα βλεπετε ευχαριστα. Αν την δουμε σαν μια texas chainsaw ταινια δεν μπορω να πω οτι ειναι ανταξια του ονοματος της ασχολειται πολυ λιγο με αυτο που εχει στον τιτλο της. Δεν ειναι στις χειροτερες ομως απο τις 8 που εχουν βγει μεχρι στιγμης καπου στην μεση θα την εβαζα γιατι εχει ατμοσφαιρα εχει πολυ τρελα εχει gore και δειχνει την σφυρηλατησει ενος χαρακτηρα που το 1973 που βγηκε η πρωτη ταινια δημιουργησε ενα τελειως καινουργιο genre τελειως αγνωστο για το μεχρι τοτε κοινο. Περιμενω πως και πως την καινουργια που θα βγει μεσα στο 2022 ελπιζω να ειναι ανταξια των πρωτων 2 και αυτη του 2003 που ειναι οι καλυτερες ταινιες του franchise. 5.7/10

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, king2009 said:

Στο VHS 2 ηταν αυτο ναι τρελο concept με τα 2 παραλληλα συμπαντα τελειωσε αποτομα μου εμεινε ομως. Το you should have left δεν το εχω δει θα το βαλω στο προγραμμα και το as above as below το προτεινω θα σου αρεσει πολυ πιστευω. Επισης σε παρομοιο στυλ θα προτεινα Doctor Sleep μπορεις να το πεις συνεχεια απο το The Shining σιγουρα το 1408 με Cusack εξαιρετικο εχω να το δω πολλα χρονια και ακομα θυμαμαι αρκετα. Τα κλασικα εκτη αισθηση και το the others με kidman τα εχουμε δει πολλες φορες ακομα εκπλησσουν ομως. 

Ναι, μου είχε κάνει δυνατή εντύπωση το As Above so below, το είχα δει όταν το πρότεινες τότε εδώ. 7άρι τουλάχιστον, είναι η αίσθηση που σου προκαλεί, κι όχι τα εφέ κλπ. Τα υπόλοιπα ναι, τα έχω δει κι εγώ όλα. Α, περίεργο που να μπερδεύει το νου είναι και η καλύτερη σκηνή από το Relic, με τον ατελείωτο λαβύρινθο μέσα στο εσωτερικό του σπιτιού που γινόταν όλο και πιο σκοτεινός, στενός και με αυτή τη "μούχλα" ή οτιδήποτε σκοτεινό ήταν αυτό που υπήρχε στο σπίτι. Το 1408 δεν μου λέει κάτι σαν τίτλος, θα το βάλω στη λίστα, μπορεί βέβαια και να το έχω δει και να μου διαφεύγει ο τίτλος.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Mivas said:

Ναι, μου είχε κάνει δυνατή εντύπωση το As Above so below, το είχα δει όταν το πρότεινες τότε εδώ. 7άρι τουλάχιστον, είναι η αίσθηση που σου προκαλεί, κι όχι τα εφέ κλπ. Τα υπόλοιπα ναι, τα έχω δει κι εγώ όλα. Α, περίεργο που να μπερδεύει το νου είναι και η καλύτερη σκηνή από το Relic, με τον ατελείωτο λαβύρινθο μέσα στο εσωτερικό του σπιτιού που γινόταν όλο και πιο σκοτεινός, στενός και με αυτή τη "μούχλα" ή οτιδήποτε σκοτεινό ήταν αυτό που υπήρχε στο σπίτι. Το 1408 δεν μου λέει κάτι σαν τίτλος, θα το βάλω στη λίστα, μπορεί βέβαια και να το έχω δει και να μου διαφεύγει ο τίτλος.

Το relic σαν ταινια δεν ελεγε πολλα αλλα εκεινες οι σκηνες στο λαβυρινθο ηταν πολυ ωραιες. Δες επειγοντως το 1408 εγω ψηθηκα να το ξαναδω για cusack jackson ειναι αρκετα ιδιαιτερη ταινια. Το as above as below ειναι παρα πολυ μπερδεμενο δεν μπορεις καπως να κατατοπιστεις. Το αγχος και η αγωνια που σου προκαλει η ταινια ομως ειναι μοναδικα. 

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Πού τα ξέθαψες όλα τα πριόνια??? Έχω δει μερικά και συνολικά από τα πιο ολοκληρωμένα ήταν του 2003 από αυτά που είδα, αλλά εσύ δεν άφησες κανένα! Τόσες ταινίες εμπνευσμένες από τον Εντ τον πραγματικό δερματοπρόσωπο. Ο σχιζοφρενής με το πριόνι, ψυχώ, σιωπή των αμνών, ο συλλέκτης, Παρασκευή και 13, Ο εφιάλτης στο δρόμο με τις λεύκες κλπ

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Mivas said:

Υ.Γ. Πού τα ξέθαψες όλα τα πριόνια??? Έχω δει μερικά και συνολικά από τα πιο ολοκληρωμένα ήταν του 2003 από αυτά που είδα, αλλά εσύ δεν άφησες κανένα! Τόσες ταινίες εμπνευσμένες από τον Εντ τον πραγματικό δερματοπρόσωπο. Ο σχιζοφρενής με το πριόνι, ψυχώ, σιωπή των αμνών, ο συλλέκτης, Παρασκευή και 13, Ο εφιάλτης στο δρόμο με τις λεύκες κλπ

Δεν ειχα δει κανενα ποτε και ειδα οτι βγαινει καινουργιο και ηταν ευκαιρια τα πηρα με τη σειρα σε λιγες μερες τα ειδα ολα unrated DC εκδοσεις οπως ειχα πιασει και το Friday The 13th πριν καιρο. Τωρα θα πιασω το Nightmare On Elm Street εχω δει το πρωτο παλια και αυτο που ειναι vs jason το ειδα οταν εβλεπα το Παρασκευη και 13. 8 ταινιουλες απο την πρωτη του 1984 μεχρι αυτη του 2010 σημερα θα δω την πρωτη. 

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είδα βγαίνει και καινούργιο scream, αλλά δεν ξέρω αν θεωρείται νέο reboot κλπ...

 

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Dune: Part One (2021)

https://www.imdb.com/title/tt1160419/

Ταινία φαντασίας. Έπειτα από καιρό, επιτέλους, ένα νέο έπος γεννιέται! Ένα εξαιρετικό αριστούργημα, με άψογη σκηνοθεσία και σκηνογραφία, μοναδικά πλάνα σε συνδυασμό με επιβλητική μουσική και σοβαρές ερμηνείες. Μια άριστη μεταφορά της ιστορίας Dune, με απόλυτα ρεαλιστικά εφέ στη μεγάλη οθόνη. Όπως όμως έγινε και με ένα άλλο έπος, τον Άρχοντα των Δακτυλιδιών, έτσι και με το Dune, μία ταινία θα χωρίσει σε 2 ή 3 μέρη. Μια μοναδική ιστορία φαντασίας που για πρώτη φορά αποδόθηκε με τέτοιο τρόπο στη μεγάλη οθόνη! Αποτελεί ένα νέο MUST αλλά και ταινία αναφοράς για το συγκεκριμένο είδος. Όλοι θα περιμένουν πια με ανυπομονησία τη συνέχεια της ταινίας που εύχομαι να είναι στο ίδιο ή και ακόμη σε καλύτερο στυλ σε σχέση με το ξεκίνημα. Η αρχή ενός έπους!

8/10 από μένα.

 

23 ώρες πριν, Titarasaudi said:


Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις!
Το "The tomorrow War" μάλλον θα το δω σήμερα το βράδυ! Με την πρώτη ευκαιρία θέλω να δω και το "Godzilla vs Kong".
Θα ρίξω μια ματιά ματιά και στα υπόλοιπα που προτείνεις!

Σήμερα είδα και το Dune που μόλις έγραψα κριτική. Ίσως η κορυφαία ταινία φαντασίας της χρονιάς, είναι must για μεγάλη οθόνη υψηλής ανάλυσης και καλό ήχο home cinema, μόνο αρνητικό ότι όπως και ο άρχοντας των δακτυλιδιών και το Matrix είναι μια ιστορία που σπάει σε περισσότερες ταινίες. Οπότε περιμένουμε τη συνέχεια της ιστορίας.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Mivas said:

Κάπου είδα βγαίνει και καινούργιο scream, αλλά δεν ξέρω αν θεωρείται νέο reboot κλπ...

 

Ναι μεσα στο 2022 ερχεται. Απο οτι βλεπω θα ειναι οι ιδιοι ηθοποιοι με τα αρχικα οποτε θα ειναι sequel. Μακαρι να ειναι καλο ειναι απο τα αξιολογα franchise οποτε περιμενω να ειναι τουλαχιστον μετριο και πανω. 

Link to comment
Share on other sites

Chasing Amy 7/10

Πολύ καλή δραματική κομεντί από τον Κέβιν Σμιθ που διέπρεψε κυρίως τη δεκαετία του '90 με ανατρεπτικές κωμωδίες και σατιρίζοντας θέματα ταμπού. Στη συγκεκριμένη παίζουν ο Μπεν Άφλεκ, σε έναν από τους ρόλους που τον έκαναν διάσημο, και η Τζόι Λόρεν Άνταμς που έδωσε συνταρακτική ερμηνεία υποψήφια για χρυσή σφαίρα. Η υπόθεση της ταινίας αρκετά ενδιαφέρουσα με ένα φινάλε που απογοητεύει μεν αλλά είναι απολύτως ταιριαστό. Τη προτείνω.

Kagemusha 8/10

Πολεμική ταινία έπος από τον Ακίρα Κουροσάβα στην οποία τον 16ο αιώνα ένας ισχυρός πολέμαρχος πεθαίνει και τον αντικαθιστά ένας φτωχός κλέφτης που του έμοιαζε πολύ φυσιογνωμικά. Ακολουθεί προσπάθεια να πείσουν τους ντόπιους αλλά και τους εχθρούς ότι ο γνήσιος πολέμαρχος δεν έχει πεθάνει για να μπορέσουν να ακολουθήσουν τη στρατηγική του στο πεδίο μάχης. Φοβερή σκηνοθεσία και ερμηνείες. Στο ίδιο επίπεδο, ίσως ελαφρώς ανώτερη, είναι το Ραν.

Link to comment
Share on other sites

Chasing Amy 7/10

Πολύ καλή δραματική κομεντί από τον Κέβιν Σμιθ που διέπρεψε κυρίως τη δεκαετία του '90 με ανατρεπτικές κωμωδίες και σατιρίζοντας θέματα ταμπού. Στη συγκεκριμένη παίζουν ο Μπεν Άφλεκ, σε έναν από τους ρόλους που τον έκαναν διάσημο, και η Τζόι Λόρεν Άνταμς που έδωσε συνταρακτική ερμηνεία υποψήφια για χρυσή σφαίρα. Η υπόθεση της ταινίας αρκετά ενδιαφέρουσα με ένα φινάλε που απογοητεύει μεν αλλά είναι απολύτως ταιριαστό. Τη προτείνω.

Kagemusha 8/10

Πολεμική ταινία έπος από τον Ακίρα Κουροσάβα στην οποία τον 16ο αιώνα ένας ισχυρός πολέμαρχος πεθαίνει και τον αντικαθιστά ένας φτωχός κλέφτης που του έμοιαζε πολύ φυσιογνωμικά. Ακολουθεί προσπάθεια να πείσουν τους ντόπιους αλλά και τους εχθρούς ότι ο γνήσιος πολέμαρχος δεν έχει πεθάνει για να μπορέσουν να ακολουθήσουν τη στρατηγική του στο πεδίο μάχης. Φοβερή σκηνοθεσία και ερμηνείες. Στο ίδιο επίπεδο, ίσως ελαφρώς ανώτερη, είναι το Ραν.
Πολύ συγκινητικό το Kagemusha και από τις κορυφαίες ταινίες του Kurosawa. Το Ran ένα επίπεδο πάνω και ωραία σαιξπηρική μεταφορά. Τσεκαρε και το "Αδέσποτος σκύλος" (Nora Inu) και εννοείται τον "δολοφόνο του Τόκυο" (Tengoku to jigoku) που πολύ αργότερα, έγινε το γνωστό Ransom του Mel Gibson.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, baiosss said:

Πολύ συγκινητικό το Kagemusha και από τις κορυφαίες ταινίες του Kurosawa. Το Ran ένα επίπεδο πάνω και ωραία σαιξπηρική μεταφορά. Τσεκαρε και το "Αδέσποτος σκύλος" (Nora Inu) και εννοείται τον "δολοφόνο του Τόκυο" (Tengoku to jigoku) που πολύ αργότερα, έγινε το γνωστό Ransom του Mel Gibson.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
 

Τον "Δολοφόνο του Τόκυο" το είχα δει και είχα γράψει εντυπώσεις σχετικά πρόσφατα (πριν 2 μήνες), πάρα πολύ καλή.

Το "Αδέσποτος σκύλος" είναι στο αρχείο μου και θα το δω κάποια στιγμή σίγουρα.

Οι περισσότερες ταινίες του Κουροσάβα είναι από πολύ καλές ως εξαιρετικές, δεν τις βαριέσαι καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

A Nightmare on Elm Street[1984]

MV5-BNz-Fj-Zm-M1-ODgt-MDBk-MS00-NWFl-LTg

https://www.imdb.com/title/tt0087800

Την συγκεκριμενη ταινια την ειχα δει πριν χρονια αλλα επειδη ποτε δεν ειδα τις υπολοιπες 7 ειπα να την ξανα δω μαζι με το υπολοιπο franchise. Ο horror μετρ Wes Cravens σκηνοθετει την καλυτερη ταινια της καριερας του που μπορουμε να πουμε οτι επαναπροσδιορισε το ειδος. Το concept πρωτοτυπο ενας δολοφονος ερχεται στα ονειρα των παιδιων και οτι συμβαινει εκει συμβαινει και στην πραγματικοτητα. Τρομερα εφε για τοτε που βγηκε η ατμοσφαιρα μοναδικη την οποια στις επομενες 2 που ειδα δεν την βρηκα μια πανεμορφη πρωταγωνιστρια η Heather Langenkamp στα 20 της τοτε οπως και η φιλη της Amanda Wyss μαζι με τον πρωτο εμφανιζομενο Johnny Depp στην πρωτη ταινια της καριερας του. Ο Robert Englund που εδραιωθηκε ο Fred Krueger παιζει τρομερα τον δαιμονιο κακο. Το τελος περιεργο και με μια πρωτη ματια λες τωρα τι εγινε υπαρχει ενα μπερδεμα που το ελυσα στην τριτη ταινια. 7.7/10

 

A Nightmare on Elm Street 2 Freddys Revenge[1985]

71-D9g9w-JW1-L-AC-SL1000.jpg

https://www.imdb.com/title/tt0089686

Συνεχιζουμε με την εκδικηση του Freddy. Εδω εχουμε κατι διαφορετικο. Μια οικογενεια μετακομιζει στο σπιτι της Nancy και ο Fred προσπαθει να καταλαβει το σωμα του αγοριου Mark Patton ωστε να διαπραξει εγκληματα και να αποκτησει τη δυναμη του. Εμφανως κατωτερη της πρωτης εχουμε ομως μερικες δυνατες σκηνες αρκετα αλλοκοτες και creepy με εναν Freddy να δινει ρεσιταλ. Το τελος παλι λιγο φλου καμωματα του παραγωγου Robert Shaye που ειναι παραγωγος των πρωτων 6 ταινιων. 6/10

 

A Nightmare on Elm Street 3 Dream Warriors[1987]

25768a04b393773f8ac68b1891a1c460.jpg

https://www.imdb.com/title/tt0093629

Εδω ανεβαινουμε 2 επιπεδα απο την δευτερη. Εχουμε και παλι την Nancy απο την πρωτη ταινια αυτη τη φορα ως γιατρος πανω στους εφιαλτες παιδιων και την πολυ αξιολογη Patricia Arquette πρωταγωνιστρια στην πρωτη ταινια που επαιξε. Τρομερα εφε η σεκανς που παιζει μαριονετα εναν ανθρωπο ο Freddy ειναι επος ποιος το σκεφτηκε απορω οπως και πολλα creepy σημεια οπως οι ψυχες των παιδιων στο σωμα του Freddy η τα χερια που βλεπουμε στο ποστερ το πηγαν σε αλλο επιπεδο μιλαμε για 1987 ετσι. Μαθαινουμε αρκετα πραγματα στο lore για τον Freddy αλλα και της Nancy. Εχουμε σημεια με κακα εφε αλλα γενικα για την εποχη ειναι πρωτοφανες πηγαν το creepy gore σε αλλο level. Και το concept διαφοροποιηθηκε με το να μπαινουν πολλα ατομα μαζι σε ενα ονειρο και να βοηθαει ο ενας τον αλλο. 7.2/10

Link to comment
Share on other sites

Kids 7/10

Δράμα παραγωγής 1995 στο οποίο δείχνει πως περνάνε τη μέρα τους νεαροί έφηβοι κάνοντας ανθυγιεινή ζωή και σεξ χωρίς προφυλάξεις. Καταφέρνει ως ένα βαθμό να προβληματίσει και κρατά το ενδιαφέρον. Καλή.

King Arthur: Legend of the Sword 6/10

Από τον Γκάι Ρίτσι έχουμε άλλη μια εκδοχή του Βασιλιά Αρθούρου. Δε μου φάνηκε τίποτα ιδιαίτερο. Οι σκηνές μάχης και τα οπτικά εφέ δεν ήταν αρκετά για να μου αλλάξουν τη γνώμη. Αρκετά καλύτερο το Excalibur.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...