Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Freaky[2020]

 

Το είδα κι εγώ, έβγαλε γέλιο σε φάσεις κλπ, είχε και ρομάντζο, αλλά είχε έντονο σεξιστικό χαρακτήρα και με χάλασε εκεί. Οπότε 5.5/10 θα του έβαζα

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Come Play[2020]

 

Χαίρομαι που σου άρεσε. Όπως έγραψα κι εγώ είναι ήπιο ως θρίλερ, αλλά είναι περισσότερο τα μηνύματα που περνάει που την κάνουν να ξεχωρίζει από άλλες του είδους.

 

----- προσθήκη μηνύματος 89 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

The Call[Call][2020]

 

Την έχω στη λίστα από καιρό, αλλά την ανέβαλα μέχρι τώρα. Μετά από τέτοια κριτική φαίνεται να αξίζει. Θα πάει για ΣΚ λογικά :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Το είδα κι εγώ, έβγαλε γέλιο σε φάσεις κλπ, είχε και ρομάντζο, αλλά είχε έντονο σεξιστικό χαρακτήρα και με χάλασε εκεί. Οπότε 5.5/10 θα του έβαζα

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Χαίρομαι που σου άρεσε. Όπως έγραψα κι εγώ είναι ήπιο ως θρίλερ, αλλά είναι περισσότερο τα μηνύματα που περνάει που την κάνουν να ξεχωρίζει από άλλες του είδους.

 

----- προσθήκη μηνύματος 89 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Την έχω στη λίστα από καιρό, αλλά την ανέβαλα μέχρι τώρα. Μετά από τέτοια κριτική φαίνεται να αξίζει. Θα πάει για ΣΚ λογικά :)

 

Το Freaky το ξεκινησα με πολυ πολυ χαμηλες προσδοκιες και δεν περιμενα να περασα τοσο καλα. Σεξιστικο χαρακτηρα ειχε σιγουρα μιας και μιλαμε για κοριτσι δολοφονο σε σχολειο αλλα το εκαναν εσκεμμενα για αυτο δεν με ενοχλησε. Ειναι ταινια για pop corn και φανηκε απο το πρωτο λεπτο.

Για το Come Play συμφωνω απολυτα και με την κριτικη που ειχες κανει δεν τρομαζεις τοσο αλλα ειναι ενα καλο μαθημα για ολους μας οποτε περνει αναμφιβολλα ποντους απο εκει και οτι πρεπει για το 2020 που ζουμε με την αποξενωση που υπαρχει.

Το Call ακομα το σκεφτομαι ειναι απο τις ταινιες που σου μενουν και τα Κορεατικα θριλερ σε βαρανε στο στομαχι δεν ντρεπονται να παιξουν με τον θεατη ουτε κρυβονται απο τα κλασικα κλισε. Ελπιζω να σου αρεσει οσο εμενα γιατι για το 2020 ειναι το το καλυτερο θριλερ απο οσες εχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Run (2020)

 

https://www.imdb.com/title/tt8633478/

 

Ταινία κοινωνική/θρίλερ. Εστιάζει σε μια μητέρα που μόνη της μεγαλώνει ένα κορίτσι με πολλαπλά θέματα υγείας. Σταδιακά και μεγαλώνοντας το κορίτσι αρχίζει να ανακαλύπτει κάποια ψέμματα της μητέρας της και αποξενωμένη από όλους, προσπαθεί μόνη της να ανακαλύψει την αλήθεια. Τότε αρχίζουν περίεργες και υπερβολικές αντιδράσεις από τη μητέρα της, όμως η μικρή με θάρρος και μυαλό, συνεχίζει να παλεύει. Μια ταινία με κυρίως δύο πρόσωπα, πολύ καλές ερμηνείες, και σε γενικές γραμμές καλοδουλεμένο σενάριο, όπου και η μεγάλη ανατροπή έρχεται μόλις η μικρή ανακαλύψει την αλήθεια. Τίποτα από όλα αυτά όμως κατά τη γνώμη μου δεν δικαιολογεί τις ακραίες αντιδράσεις της μητέρας. Επίσης κάποια σεναριακά λάθη έγιναν εδώ κι εκεί, αλλά ως σύνολο είναι ταινία που σε κρατάει με ενδιαφέρον μέχρι το τέλος. Προτείνεται σε όλους.

 

6.5/10 από μένα

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ψιλομουφα το Freaky.

Αξίζει μόνο για τον Βον που φέρεται σαν κορίτσι και βγάζει γέλιο.

Κατά τα άλλα χάλια οι άλλοι ηθοποιοί και σαν φτηνιαρικη παραγωγή.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Run (2020)

 

https://www.imdb.com/title/tt8633478/

 

Ταινία κοινωνική/θρίλερ. Εστιάζει σε μια μητέρα που μόνη της μεγαλώνει ένα κορίτσι με πολλαπλά θέματα υγείας. Σταδιακά και μεγαλώνοντας το κορίτσι αρχίζει να ανακαλύπτει κάποια ψέμματα της μητέρας της και αποξενωμένη από όλους, προσπαθεί μόνη της να ανακαλύψει την αλήθεια. Τότε αρχίζουν περίεργες και υπερβολικές αντιδράσεις από τη μητέρα της, όμως η μικρή με θάρρος και μυαλό, συνεχίζει να παλεύει. Μια ταινία με κυρίως δύο πρόσωπα, πολύ καλές ερμηνείες, και σε γενικές γραμμές καλοδουλεμένο σενάριο, όπου και η μεγάλη ανατροπή έρχεται μόλις η μικρή ανακαλύψει την αλήθεια. Τίποτα από όλα αυτά όμως κατά τη γνώμη μου δεν δικαιολογεί τις ακραίες αντιδράσεις της μητέρας. Επίσης κάποια σεναριακά λάθη έγιναν εδώ κι εκεί, αλλά ως σύνολο είναι ταινία που σε κρατάει με ενδιαφέρον μέχρι το τέλος. Προτείνεται σε όλους.

 

6.5/10 από μένα

 

Θα το δω το βραδακι αυτο τελευταια βλεπω βγαινουν αρκετες ποιοτικες ταινεις με thriller/mystery/horror genre και μονο ως καλο το βλεπω εχουμε και νεες ιδεες αλλα και παλιες με μικροδιαφορες. Απο οτι βλεπω το Run το εχει σκηνοθετησει αυτος που εβγαλε το Searching ταινια που εβαλα προσωπικα 10 οταν την ειδα οποτε ελπιζω και εδω να μου αρεσει.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δω το βραδακι αυτο τελευταια βλεπω βγαινουν αρκετες ποιοτικες ταινεις με thriller/mystery/horror genre και μονο ως καλο το βλεπω εχουμε και νεες ιδεες αλλα και παλιες με μικροδιαφορες. Απο οτι βλεπω το Run το εχει σκηνοθετησει αυτος που εβγαλε το Searching ταινια που εβαλα προσωπικα 10 οταν την ειδα οποτε ελπιζω και εδω να μου αρεσει.

 

Είναι τουλάχιστον μισό κλικ επάνω από την πλειοψηφία των ταινιών του 2020. Ξεκινάει ως κοινωνική, αλλά στην πορεία αρχίζει το μυστήριο μέχρι να βγει η αλήθεια. Βλέπεται άνετα και με ωραία ανατροπή για την αλήθεια (αν και κάτι ψιλιάστηκα στην πορεία)

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ταινία δράσης/επιστημονικής φαντασίας. Μια πραγματικά πρωτοπόρα ιδέα με την έννοια του χρόνου ως διάσταση. Με κατάλληλες συσκευές να μπορεί κάποιος όχι να ταξιδέψει, αλλά να κινηθεί αντίθετα στο χρόνο. Ο ίδιος είναι ανεστραμμένος και οι άλλοι τον βλέπουν έτσι, όμως για εκείνον όλα τα υπόλοιπα είναι ανεστραμμένα. Τεράστια ιδέα, υψηλής πολυπλοκότητας σενάριο, και αρκετά ταχείς εξελίξεις, απαιτεί εγρήγορση του θεατή καθόλη τη διάρκεια για να κατανοήσει πλήρως τα πάντα. Ταινία δράσης, η οποία όμως κατά το πρώτο μισό έλειπε γενικά, και υπήρχαν κάποια χαρακτηριστικά σκηνοθετικά λάθη. Στο δεύτερο μισό υπήρχαν αρκετές σκηνές ανεστραμμένων και γυρισμένες και από τις δύο εκδόσεις για να τις κατανοήσει ο θεατής και να λυθούν κάποια μυστήρια. Είχε και τις ανατροπές της. Οι ηθοποιοί παρόλα αυτά πολύ μέτριοι για να σηκώσουν μια τέτοια ταινία, αν και όχι κακοί. Η ταινία πρωτόγνωρη και μοναδική στο είδος της θα μπορούσε να φτάσει αλλά και να γίνει κλάσεις ανώτερη του Inception αν είχε αντάξιους πρωταγωνιστές να την απογειώσουν. Χαρακτηριστικό παράδειγμα θα μπορούσε να είναι ο έμπειρος και σε ταινίες δράσης και σε συναίσθημα Will Smith και με έναν αντάξιο συμπρωταγωνιστή. Επίσης, παρά την υπερβολή στη λεπτομέρεια στην αναστροφή πορείας, έγιναν εξόφθαλμα λάθη σε απλές σκηνές, σα να έγιναν βιαστικά. Πιστεύω ότι με κορυφαίους ηθοποιούς αλλά και με περισσότερη δουλειά σε σκηνοθεσία/διαλόγους ή και ελάττωση του πρώτου μέρους που ήταν αρκετά κουραστικό κατά τη γνώμη μου, θα μπορούσε να είναι από τις κορυφαίες ταινίες του Νόλαν και του είδους γενικότερα. Παρόλα αυτά, δεν μπορεί να αγγίξει καν το inception το οποίο έχει μια σχετικά πιο απλοική στη σύλληψη ιδέα, αλλά στο οποίο είχε γίνει άριστη δουλειά και από το Νόλαν αλλά και από τον Ντι κάπριο. Είναι παρόλα αυτά μια ταινία που βλέπεται και ξαναβλέπεται και μια από τις πολύ καλές ταινίες φαντασίας/δράσης. Προτείνεται σε όλους.

 

7.5/10 από μένα

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Είναι τουλάχιστον μισό κλικ επάνω από την πλειοψηφία των ταινιών του 2020. Ξεκινάει ως κοινωνική, αλλά στην πορεία αρχίζει το μυστήριο μέχρι να βγει η αλήθεια. Βλέπεται άνετα και με ωραία ανατροπή για την αλήθεια (αν και κάτι ψιλιάστηκα στην πορεία)

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ταινία δράσης/επιστημονικής φαντασίας. Μια πραγματικά πρωτοπόρα ιδέα με την έννοια του χρόνου ως διάσταση. Με κατάλληλες συσκευές να μπορεί κάποιος όχι να ταξιδέψει, αλλά να κινηθεί αντίθετα στο χρόνο. Ο ίδιος είναι ανεστραμμένος και οι άλλοι τον βλέπουν έτσι, όμως για εκείνον όλα τα υπόλοιπα είναι ανεστραμμένα. Τεράστια ιδέα, υψηλής πολυπλοκότητας σενάριο, και αρκετά ταχείς εξελίξεις, απαιτεί εγρήγορση του θεατή καθόλη τη διάρκεια για να κατανοήσει πλήρως τα πάντα. Ταινία δράσης, η οποία όμως κατά το πρώτο μισό έλειπε γενικά, και υπήρχαν κάποια χαρακτηριστικά σκηνοθετικά λάθη. Στο δεύτερο μισό υπήρχαν αρκετές σκηνές ανεστραμμένων και γυρισμένες και από τις δύο εκδόσεις για να τις κατανοήσει ο θεατής και να λυθούν κάποια μυστήρια. Είχε και τις ανατροπές της. Οι ηθοποιοί παρόλα αυτά πολύ μέτριοι για να σηκώσουν μια τέτοια ταινία, αν και όχι κακοί. Η ταινία πρωτόγνωρη και μοναδική στο είδος της θα μπορούσε να φτάσει αλλά και να γίνει κλάσεις ανώτερη του Inception αν είχε αντάξιους πρωταγωνιστές να την απογειώσουν. Χαρακτηριστικό παράδειγμα θα μπορούσε να είναι ο έμπειρος και σε ταινίες δράσης και σε συναίσθημα Will Smith και με έναν αντάξιο συμπρωταγωνιστή. Επίσης, παρά την υπερβολή στη λεπτομέρεια στην αναστροφή πορείας, έγιναν εξόφθαλμα λάθη σε απλές σκηνές, σα να έγιναν βιαστικά. Πιστεύω ότι με κορυφαίους ηθοποιούς αλλά και με περισσότερη δουλειά σε σκηνοθεσία/διαλόγους ή και ελάττωση του πρώτου μέρους που ήταν αρκετά κουραστικό κατά τη γνώμη μου, θα μπορούσε να είναι από τις κορυφαίες ταινίες του Νόλαν και του είδους γενικότερα. Παρόλα αυτά, δεν μπορεί να αγγίξει καν το inception το οποίο έχει μια σχετικά πιο απλοική στη σύλληψη ιδέα, αλλά στο οποίο είχε γίνει άριστη δουλειά και από το Νόλαν αλλά και από τον Ντι κάπριο. Είναι παρόλα αυτά μια ταινία που βλέπεται και ξαναβλέπεται και μια από τις πολύ καλές ταινίες φαντασίας/δράσης. Προτείνεται σε όλους.

 

7.5/10 από μένα

 

Χανει αρκετα ο γιος του Denzel ο Will Smith λιγο μικροτερος θα ηταν η καλυτερη επιλογη. O Pattinson δεν ηταν κακος θα γινει και ο νεος Batman και μου αρεσε και ο ηθοποιος που κανει τον Σειτορ. Η ξανθια οκ εχει ποδαρες αλλα δεν μου ειπε κατι αλλο. Στο Inception ειχαμε καλυτερες εξηγησεις στο τι βλεπαμε οποτε η υλοποηση μας ηρθε πολυ καλυτερα. Το Tenet χανει καθαρα στην υλοποιηση της κατα τα αλλα πολυ καλης ιδεας. Το τελος με τις 2 ομαδες γινεται χαμουλης μη μπορωντας κανενας να καταλαβει τι πραγματικα κανουν. Την ξανα ειδα προχθες για δευτερη φορα με αρκετα πιο δυνατο ηχο απογευμα και μου αρεσε ακομα περισσοτερο εβαλαν καποια κομματια του puzzle καλυτερα αλλα παλι προς το τελος στην μαχη χανεσαι. Λιγο παραπανω εξηγησεις θελαμε νομιζω. Ο Nolan παραμενει απο τους καλυτερους σκηνοθετες της γενιας μας δεν μπορει ολες του οι ταινιες να ειναι prestige dark knight και interstellar.

Link to comment
Share on other sites

Here Comes Mr. Jordan (1941) 7/10

 

Χαριτωμένη κωμωδία φαντασίας η οποία έγινε ριμέικ με το Heaven Can Wait (1978). Όχι κάτι ιδιαίτερο αλλά αξίζει σε όποιον αρέσουν οι κλασσικές.

 

Holiday (1938) 7/10

 

Ρομαντική κωμωδία με Χέπμπουρν και Γκραντ που βασίζεται στη χημεία των πρωταγωνιστών. Έτσι κι έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Run (2020)

 

 

 

https://www.imdb.com/title/tt8633478/

 

 

 

Ταινία κοινωνική/θρίλερ. Εστιάζει σε μια μητέρα που μόνη της μεγαλώνει ένα κορίτσι με πολλαπλά θέματα υγείας. Σταδιακά και μεγαλώνοντας το κορίτσι αρχίζει να ανακαλύπτει κάποια ψέμματα της μητέρας της και αποξενωμένη από όλους, προσπαθεί μόνη της να ανακαλύψει την αλήθεια. Τότε αρχίζουν περίεργες και υπερβολικές αντιδράσεις από τη μητέρα της, όμως η μικρή με θάρρος και μυαλό, συνεχίζει να παλεύει. Μια ταινία με κυρίως δύο πρόσωπα, πολύ καλές ερμηνείες, και σε γενικές γραμμές καλοδουλεμένο σενάριο, όπου και η μεγάλη ανατροπή έρχεται μόλις η μικρή ανακαλύψει την αλήθεια. Τίποτα από όλα αυτά όμως κατά τη γνώμη μου δεν δικαιολογεί τις ακραίες αντιδράσεις της μητέρας. Επίσης κάποια σεναριακά λάθη έγιναν εδώ κι εκεί, αλλά ως σύνολο είναι ταινία που σε κρατάει με ενδιαφέρον μέχρι το τέλος. Προτείνεται σε όλους.

 

 

 

6.5/10 από μένα

Αυτο πρέπει να είναι η πραγματική ιστορια της Gypsy Rose Blanchard. Έτσι μου μοιάζει από το trailer.

Έχει γίνει και σειρά με τον τίτλο Τhe Act

https://m.imdb.com/title/tt8682948/

 

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χανει αρκετα ο γιος του Denzel ο Will Smith λιγο μικροτερος θα ηταν η καλυτερη επιλογη. O Pattinson δεν ηταν κακος θα γινει και ο νεος Batman και μου αρεσε και ο ηθοποιος που κανει τον Σειτορ. Η ξανθια οκ εχει ποδαρες αλλα δεν μου ειπε κατι αλλο. Στο Inception ειχαμε καλυτερες εξηγησεις στο τι βλεπαμε οποτε η υλοποηση μας ηρθε πολυ καλυτερα. Το Tenet χανει καθαρα στην υλοποιηση της κατα τα αλλα πολυ καλης ιδεας. Το τελος με τις 2 ομαδες γινεται χαμουλης μη μπορωντας κανενας να καταλαβει τι πραγματικα κανουν. Την ξανα ειδα προχθες για δευτερη φορα με αρκετα πιο δυνατο ηχο απογευμα και μου αρεσε ακομα περισσοτερο εβαλαν καποια κομματια του puzzle καλυτερα αλλα παλι προς το τελος στην μαχη χανεσαι. Λιγο παραπανω εξηγησεις θελαμε νομιζω. Ο Nolan παραμενει απο τους καλυτερους σκηνοθετες της γενιας μας δεν μπορει ολες του οι ταινιες να ειναι prestige dark knight και interstellar.

 

Αν και μεγάλος, κρατάει ακόμη καλά ο Σμιθ, τον είδαμε και στα κακά παιδιά 3, κάνει ακόμη για τέτοιες ταινίες. Τον Πάτινσον σε όσες ταινίες τον έχω δει, δεν τον πάω... Γούστα είναι αυτά... Και πολύς κόσμος αντέδρασε που επέλεξαν αυτόν για νεότερης ηλικίας Batman. Αλλά εδώ ήταν οκ, ήθελε όμως το κάτι παραπάνω για να πιάσει κορυφή. Η πρωταγωνίστρια δεν λέει κάτι, εμφανισιακά υπερβολικά ψηλή (ένα-δυο κεφάλια από τους περισσότερους συμπρωταγωνιστές, εκτός από τον πιστό ψηλό μπράβο) και κοκαλιάρια, ενώ ερμηνευτικά, απλά οκ. Γενικά χρειαζόταν πολυδοκιμασμένους ηθοποιούς για να ανέβει. Και η υλοποίηση ήθελε περισσότερη δουλειά όπως είπες κι εσύ. Σίγουρα όμως αξίζει να την δει ο κόσμος, είναι κάτι διαφορετικό. Μιας και ανέφερες το Prestige, το ξαναείδα πριν μέρες μετά τόσα χρόνια, ό,τι και να πεις είναι λίγο. Δεν έχει τους γρήγορους ρυθμούς Inception/Tenet, αλλά είναι πολύ πιο καλοδουλεμένη ταινία συνολικά. Και είχες και Τζακμαν-Μπέιλ-Κέιν-Γιόχανσον να στηρίξουν την ταινία.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Αν και μεγάλος, κρατάει ακόμη καλά ο Σμιθ, τον είδαμε και στα κακά παιδιά 3, κάνει ακόμη για τέτοιες ταινίες. Τον Πάτινσον σε όσες ταινίες τον έχω δει, δεν τον πάω... Γούστα είναι αυτά... Και πολύς κόσμος αντέδρασε που επέλεξαν αυτόν για νεότερης ηλικίας Batman. Αλλά εδώ ήταν οκ, ήθελε όμως το κάτι παραπάνω για να πιάσει κορυφή. Η πρωταγωνίστρια δεν λέει κάτι, εμφανισιακά υπερβολικά ψηλή (ένα-δυο κεφάλια από τους περισσότερους συμπρωταγωνιστές, εκτός από τον πιστό ψηλό μπράβο) και κοκαλιάρια, ενώ ερμηνευτικά, απλά οκ. Γενικά χρειαζόταν πολυδοκιμασμένους ηθοποιούς για να ανέβει. Και η υλοποίηση ήθελε περισσότερη δουλειά όπως είπες κι εσύ. Σίγουρα όμως αξίζει να την δει ο κόσμος, είναι κάτι διαφορετικό. Μιας και ανέφερες το Prestige, το ξαναείδα πριν μέρες μετά τόσα χρόνια, ό,τι και να πεις είναι λίγο. Δεν έχει τους γρήγορους ρυθμούς Inception/Tenet, αλλά είναι πολύ πιο καλοδουλεμένη ταινία συνολικά. Και είχες και Τζακμαν-Μπέιλ-Κέιν-Γιόχανσον να στηρίξουν την ταινία.

 

Νομιζω οτι μπηκε μικρος σε ηλικια ηθοποιος ωστε να δικαιολογησει οτι στο μελλον θα γινει αυτος που πρεπει και θα φτιαξει τα κινημα της χρονικης ψαλιδας. Ο Will Smith αν στο τελος ελεγαν οτι στο μελλον θα φτιαξει ολο αυτο και θα παρει μαζι του τον Pattinson[που πιστευω οτι ειναι ο γιος της ξανθιας ο Max] δεν θα εστεκε ηλικιακα. Υλοποιηση και λιγο παραπανω εξηγησεις γιατι περα απο αυτο η ταινια ηταν πολυ αρτια και στα εφε της και στον ηχο της. Το prestige συν οτι εχει ηθοποιαρες ειναι ισως η πιο εξυπνη ταινια του Nolan χωρις φανφαρες δεμενη με ενα τρομερο τελος. Αναμενουμε το νεο Memento που θα βγαλει ο Nolan να δουμε πως θα το κανει και αν εχει σχεση με το παλιο.

Link to comment
Share on other sites

Αν και μεγάλος, κρατάει ακόμη καλά ο Σμιθ, τον είδαμε και στα κακά παιδιά 3, κάνει ακόμη για τέτοιες ταινίες. Τον Πάτινσον σε όσες ταινίες τον έχω δει, δεν τον πάω... Γούστα είναι αυτά... Και πολύς κόσμος αντέδρασε που επέλεξαν αυτόν για νεότερης ηλικίας Batman. Αλλά εδώ ήταν οκ, ήθελε όμως το κάτι παραπάνω για να πιάσει κορυφή. Η πρωταγωνίστρια δεν λέει κάτι, εμφανισιακά υπερβολικά ψηλή (ένα-δυο κεφάλια από τους περισσότερους συμπρωταγωνιστές, εκτός από τον πιστό ψηλό μπράβο) και κοκαλιάρια, ενώ ερμηνευτικά, απλά οκ. Γενικά χρειαζόταν πολυδοκιμασμένους ηθοποιούς για να ανέβει. Και η υλοποίηση ήθελε περισσότερη δουλειά όπως είπες κι εσύ. Σίγουρα όμως αξίζει να την δει ο κόσμος, είναι κάτι διαφορετικό. Μιας και ανέφερες το Prestige, το ξαναείδα πριν μέρες μετά τόσα χρόνια, ό,τι και να πεις είναι λίγο. Δεν έχει τους γρήγορους ρυθμούς Inception/Tenet, αλλά είναι πολύ πιο καλοδουλεμένη ταινία συνολικά. Και είχες και Τζακμαν-Μπέιλ-Κέιν-Γιόχανσον να στηρίξουν την ταινία.
Η Debicki προσωπικά ήταν από τους λίγους χαρακτήρες που μου άρεσαν. Ήταν ίσως η μοναδική που εβγαζαν συναίσθημα τα μάτια της και γενικότερα ήταν σαν μια Χιτσκοκική γυναικεία φιγούρα.

 

Αν και εντυπωσιακά ψηλή και αδύνατη για τα γούστα μου, την θεωρώ όμορφη.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι μπηκε μικρος σε ηλικια ηθοποιος ωστε να δικαιολογησει οτι στο μελλον θα γινει αυτος που πρεπει και θα φτιαξει τα κινημα της χρονικης ψαλιδας. Ο Will Smith αν στο τελος ελεγαν οτι στο μελλον θα φτιαξει ολο αυτο και θα παρει μαζι του τον Pattinson[που πιστευω οτι ειναι ο γιος της ξανθιας ο Max] δεν θα εστεκε ηλικιακα. Υλοποιηση και λιγο παραπανω εξηγησεις γιατι περα απο αυτο η ταινια ηταν πολυ αρτια και στα εφε της και στον ηχο της. Το prestige συν οτι εχει ηθοποιαρες ειναι ισως η πιο εξυπνη ταινια του Nolan χωρις φανφαρες δεμενη με ενα τρομερο τελος. Αναμενουμε το νεο Memento που θα βγαλει ο Nolan να δουμε πως θα το κανει και αν εχει σχεση με το παλιο.

 

Έχεις ένα δίκιο ως προς την ηλικία, γιατί αν αναφερόταν σε πολύ μεταγενέστερο χρόνο, ειδικά αν ο Πάτισον ήταν το παιδί της πρωταγωνίστριας όπως λες, ο Σμιθ θα ήταν μάλλον σε ηλικία συνταξιοδότησης. Αλλά παρόλα αυτά θα μπορούσαν να βρουν κάποιον καλύτερο πιστεύω... Ο συγχωρεμένος Τσάντγουικ θα ήταν πολύ καλός σ'αυτόν τον ρόλο. Από τους εν ζωή και κάπως νεότερους ίσως ο Chiwetel Ejiofor να μπορούσε να παίξει, ίσως όχι τόσο στη δράση αλλά στο συναίσθημα και σαν σύνολο ερμηνευτικά. Όπως και να έχει, μια μοναδική και ιδιαίτερη ταινία, που τουλάχιστον ως ιδέα και μόνο είναι κάτι που δεν το είχαμε ξαναδεί.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ένα δίκιο ως προς την ηλικία, γιατί αν αναφερόταν σε πολύ μεταγενέστερο χρόνο, ειδικά αν ο Πάτισον ήταν το παιδί της πρωταγωνίστριας όπως λες, ο Σμιθ θα ήταν μάλλον σε ηλικία συνταξιοδότησης. Αλλά παρόλα αυτά θα μπορούσαν να βρουν κάποιον καλύτερο πιστεύω... Ο συγχωρεμένος Τσάντγουικ θα ήταν πολύ καλός σ'αυτόν τον ρόλο. Από τους εν ζωή και κάπως νεότερους ίσως ο Chiwetel Ejiofor να μπορούσε να παίξει, ίσως όχι τόσο στη δράση αλλά στο συναίσθημα και σαν σύνολο ερμηνευτικά. Όπως και να έχει, μια μοναδική και ιδιαίτερη ταινία, που τουλάχιστον ως ιδέα και μόνο είναι κάτι που δεν το είχαμε ξαναδεί.

 

Ήθελαν να διαφοροποιηθουν πιστεύω και έβαλαν έγχρωμο πρωταγωνιστή. Για άλλον έγχρωμο μόνο ο Ali από καινούργιους αν και αυτός είναι για πιο σοφιστικέ ταινίες. Έχει πάντως από το πιο δυνατά μπάσα που έχω ακούσει σε ταινία. Σε πολλά σημεία έτρεμε όλο το δωμάτιο.

Link to comment
Share on other sites

The Call[Call][2020]

 

Την είδα κι εγώ, από τα πολύ καλά και πρωτότυπα θρίλερ φαντασίας. Πριν γράψω λίγα λόγια όμως, δεν κατάλαβα το τέλος. Εννοώ μετά τους τίτλους τέλους. Δεν στέκει με αυτά που δείχνει προηγουμένως. Αν είναι για αποφυγή σπόιλερ, στείλε μήνυμα, γιατί χάθηκα λίγο. Και θα προτιμούσα προσωπικά να το έκλεινε πριν τους τίτλους τέλους εκεί.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Την είδα κι εγώ, από τα πολύ καλά και πρωτότυπα θρίλερ φαντασίας. Πριν γράψω λίγα λόγια όμως, δεν κατάλαβα το τέλος. Εννοώ μετά τους τίτλους τέλους. Δεν στέκει με αυτά που δείχνει προηγουμένως. Αν είναι για αποφυγή σπόιλερ, στείλε μήνυμα, γιατί χάθηκα λίγο. Και θα προτιμούσα προσωπικά να το έκλεινε πριν τους τίτλους τέλους εκεί.
Καλημέρα. Το βάζω σε spoiler όπως το κατάλαβα.

 

Στο τέλος όταν πέφτουν και οι 2 από το μπαλκόνι συνυπάρχουν ταυτόχρονα 3 διαφορετικά timeline. Στο ένα πεθαίνουν και οι 2 οπότε βλέπει τον τάφο της μαμάς της στο νεκροταφείο. Στο δεύτερο πεθαίνει μόνο η δολοφόνος ζει η μαμά της οπότε εμφανίζεται στο νεκροταφείο ψάχνοντας την κόρη της. Και στο τρίτο και από ότι φαίνεται αυτό που θέλει να δώσει ως αληθινό τέλος η σκηνοθέτης μας δείχνει την προειδοποίηση της μεγάλης δολοφόνου στον εαυτό της εδώ έχουμε παράδοξο δεν γινόταν αλλιώς και όταν ξυπνάει λίγα λεπτά μετά την συνύπαρξη των 3 timeline αρχίζει να εξαφανίζεται η μαμά της Σεο και λιγο αργότερα μας δειχνει και την Σεο 20 χρόνια μετά που την είχε φυλακισμένη η δολοφόνος κάτω στο υπόγειο στις σκάλες. Οι κορεάτες το έχουν αυτό να μην δίνουν όμορφα τέλη στις ταινίες τους και να σοκάρουν. Με στεναχώρησε όπως τελείωσε λόγο της μοίρας της Σεο και της μητέρας της μιας και κέρδισε η δολοφόνος. Πολύ έξυπνη ταινία και το τέλος με την συνύπαρξη των 3 timeline για λίγα λεπτά όταν πέφτουν και οι 2 από τη σκάλα μου θύμισε την γάτα του Σρεντιγκερ. Παράδοξα υπάρχουν όπως σε όλες τις ταινίες με θέμα το time travel αλλά δεν με ενόχλησαν καθόλου. Ελπίζω να σε κάλυψε η απάντηση μου δεν ξέρω αν επιδέχεται άλλη εξήγηση το τέλος.

 

Link to comment
Share on other sites

Anna (2019)

 

https://www.imdb.com/title/tt7456310/

 

Ταινία κατασκοπίας / δράσης. Ένα πολύ καλά δουλεμένο σενάριο με αρκετές ανατροπές μέχρι και το τέλος, με πολύ καλή σκηνοθεσία, άφθονη δράση και σασπένς και κάποιους έμπειρους ηθοποιούς να την υποστηρίξουν. Η πολύ όμορφη και δυναμική πρωταγωνίστρια είναι στα ξεκινήματά της όμως θα μπορούσε κάλλιστα να εξελιχθεί μελλοντικά σε μια νέα Milla Jovovich. Μια νέα και έξυπνη κοπέλα που θέλει να ξεφύγει από τη φτώχεια, τη μιζέρια, αλλά και τον επιθετικό σύντροφό της, τελικά βρίσκεται πριν το καταλάβει στην KGB. Επιθυμεί πάντοτε την ελευθερία της η οποία όμως δεν έρχεται ποτέ. Θα βρεθεί ανάμεσα σε KGB, CIA, διάφορες αποστολές, αλλά και σχέδια της μιας υπηρεσίας για την άλλη. Είναι γενναία και πολύ έξυπνη, όμως κάποιες φορές τα γεγονότα την προλαβαίνουν. Μια γενικά ολοκληρωμένη ταινία κατασκοπίας με άφθονη δράση, κάποιες υπερβολές ίσως, αλλά και περίπλοκο σενάριο με πολλές ανατροπές. Μια καλή πρόταση για τους λάτρεις του είδους.

 

6.5-7/10 από μένα

Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

How the West Was Won (1962) 7/10

 

Γουέστερν κλασσικό με πλειάδα γνωστών ηθοποιών της τότε εποχής και τρεις σκηνοθέτες. Γυρισμένο σε 5 μέρη, αφορά μια οικογένεια και πως αντιμετωπίζει και πρωταγωνιστεί σε ιστορικά γεγονότα από το 1839 ως το 1889. Πολύ καλό παίξιμο από τους ηθοποιούς αλλά δεν είχαν ενδιαφέρον όλες οι ενότητες της ταινίας. Η πιο αδύναμη ήταν του σκηνοθέτη George Marshall, αρκετά καλή του John Ford και καλύτερες οι 3 ενότητες του Henry Hathaway. Αξίζει μια θέαση.

 

House of Wax (1953) 6/10

 

Ψιλοαδιάφορο θρίλερ στο οποίο ο συνεργάτης ενός ιδιοκτήτη μουσείου κέρινων ομοιωμάτων βάζει φωτιά στο μουσείο με τον ιδιοκτήτη μέσα. Τελικά ο ιδιοκτήτης επιβιώνει και γίνεται εκδικητικός.

Link to comment
Share on other sites

Possessor[2020]

MV5-BMj-Bl-YTlh-MDct-NTQ3-ZC00-Mj-M4-LWIx-Njct-NDI4-Nj-A3-NDc3-Yzc5-Xk-Ey-Xk-Fqc-Gde-QXVy-MTEy-Mj-M2-NDc2-V1.jpg

 

Την Riseborough την θεωρω μεγαλη ηθοποιο και ανεκαθεν ειχε πρωταγωνιστικους ρολους σε τοσο περιεργες ταινιες. Εδω εχουμε να κανουμε με ενα αρκετα ψαγμενο horror μυστηριου με μπολικες splatter σκηνες που σοκαρουν και ενα ενδιαφερον concept εσωτερικης παλης για την αποδοχη αυτου που πραγματικα ειμαστε. Το concept εχει να κανει με μια εταιρια η οποια μεσω ενος εμφυτευματος βαζει τους πρακτορες της μεσα στο μυαλο αλλων ανθρωπων και περνουν τον πληρη ελεγχο τους ωστε να κανουν σε πραξεις που δεν θα εκαναν ποτε. Τι θα γινει ομως οταν μια δουλεια στραβωσει γιατι ο οικοδεσποτης εχει πολυ δυνατο χαρακτηρα και δεν θα εχει πια τον ελεγχο η πρακτορας μας? Η ταινια χωριζεται σε 3 μερη. Το πρωτο που μας κανει να κατανοησουμε την ιδεα του σεναριου το δευτερο που ειναι η πραξη της ιδεας και το τριτο η αποδοχη της πραγματικης φυσης του ανθρωπου. Μου αρεσε αν και ειναι αργη ειναι απολυτα κατανοητη και το τελος εξαιρετικο. 7.6/10

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

Ειδα το Run το οποιο δεν με ενθουσιασε, βαρεθηκα. Ουτε κανα τρομερο σεναριο σαν ιδεα, ουτε σκηνοθετικα, ουτε σαν ερμηνειες μου εδωσαν κατι. Θα μπορουσε καλλιστα να ηταν επεισοδιο σε σειρα του Κοκκινοπουλου και τιποτα παραπανω.

 

Ειδα και το Come Play. Ουτε αυτο εδωσε κατι το ιδιαιτερο σε ταινιες horror δεν ψαχνουμε να βρουμε "μηνυματα". Αν θελουμε να προβληματιστουμε βλεπουμε αλλου ειδους ταινιες και οχι αυτες.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ειδα το Run το οποιο δεν με ενθουσιασε, βαρεθηκα. Ουτε κανα τρομερο σεναριο σαν ιδεα, ουτε σκηνοθετικα, ουτε σαν ερμηνειες μου εδωσαν κατι. Θα μπορουσε καλλιστα να ηταν επεισοδιο σε σειρα του Κοκκινοπουλου και τιποτα παραπανω.

 

Ειδα και το Come Play. Ουτε αυτο εδωσε κατι το ιδιαιτερο σε ταινιες horror δεν ψαχνουμε να βρουμε "μηνυματα". Αν θελουμε να προβληματιστουμε βλεπουμε αλλου ειδους ταινιες και οχι αυτες.

 

Αυτά που ανέφερες, είναι καλά και βλέπονται, αλλά παίζουν γύρω στο 6, το πολύ 6.5/10. Δες το κορεάτικο Call, που έγραψε κι ο King πιο πριν. Από τα καλύτερα θρίλερ της χρονιάς. Συνδυάζει φαντασία με επικοινωνία στον χρόνο και από κάποια στιγμή και μετά γίνεται θρίλερ. Καλό σενάριο με πήγαινε έλα στον χρόνο και ανατροπές. Θα βάλω κι εγώ αξιολόγηση αργότερα. 7άρι άνετα.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

To.RUN μια χαρά ταινία είναι για κάτι αρρωστακι.

Δεν βαριέσαι καθόλου και ρολαρει καλά η ιστορία μέχρι τελευταίο λεπτό.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ειδα το Run το οποιο δεν με ενθουσιασε, βαρεθηκα. Ουτε κανα τρομερο σεναριο σαν ιδεα, ουτε σκηνοθετικα, ουτε σαν ερμηνειες μου εδωσαν κατι. Θα μπορουσε καλλιστα να ηταν επεισοδιο σε σειρα του Κοκκινοπουλου και τιποτα παραπανω.

Διαβάζοντας βιαστικά νόμιζα πως εννοούσες το Ran του Κουροσάβα και μου 'φυγε το ποντίκι απ' το χέρι! :lol:

Καλά που το θυμήθηκα όμως, να το ξαναδώ :)

Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

When a Stranger Calls[1979][REMASTERED]

front.jpg

 

Κλασικο θριλερακι που εδωσε πολλα πανω στο genre και πολλες ταινιες αργοτερα δανειστηκαν στοιχεια. Μελανο σημειο οτι ενω ξεκιναει πολυ δυνατα στο πρωτο 20λεπτο το βλεπεις με κομμενη την ανασα κανει μια στροφη 180 μοιρων και φευγει απο το θριλερ στοιχειο και μας δινει ξανα αυτο που πρεπει παλι στο τελευταιο 20λεπτο. Εχουμε εναν πολυ ιδιαιτερο δολοφονο που μονο αυτος ξερει τι συμβαινει στο αλλοκοτο μυαλο του. Θα μπορουσε να ειναι καλυτερη παρολα αυτα κραταει την ατμοσφαιρα της εχει καποιες δυνατες σκηνες και βλεπετε πολυ ανετα ακομα και σημερα με την remastered εκδοση να εχει αρκετα καλη ποιοτητα. 6.7/10

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που ανέφερες, είναι καλά και βλέπονται, αλλά παίζουν γύρω στο 6, το πολύ 6.5/10. Δες το κορεάτικο Call, που έγραψε κι ο King πιο πριν. Από τα καλύτερα θρίλερ της χρονιάς. Συνδυάζει φαντασία με επικοινωνία στον χρόνο και από κάποια στιγμή και μετά γίνεται θρίλερ. Καλό σενάριο με πήγαινε έλα στον χρόνο και ανατροπές. Θα βάλω κι εγώ αξιολόγηση αργότερα. 7άρι άνετα.

 

To Τhe Call το εχω δει, ηταν πραγματι καλο, ωραιο σεναριο, δυνατο.

 

Και το ισπανικο Voces ειναι καλο.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...