Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Clerks (1994) 7/10

 

Έξυπνη κωμωδία, περνά ευχάριστα η ώρα. Πρωτότυπη.

 

Clerks II (2006) 6/10

 

Αν και στο ίδιο στυλ, κατώτερη της πρώτης. Σε κάποια σημεία κούραζε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Come Back, Little Sheba (1952) 6/10

 

Πολύ καλές ερμηνείες ειδικά από Burt Lancaster και Shirley Booth. Σενάριο αδιάφορο.

 

Blackboard Jungle (1955) 7/10

 

Πολύ καλές ερμηνείες και σενάριο. Ο δάσκαλος που προσπαθεί να φέρει εις πέρας τη δουλειά του παρά τις συνεχόμενες τρικλοποδιές των μαθητών του βλέπεται με ενδιαφέρον ενώ έχουν γυριστεί κάμποσες αδιάφορες απομιμήσεις μέχρι σήμερα.

 

Contagion (2011) 5/10

 

Εντελώς αδιάφορη και βαρετή παρά τους γνωστούς ηθοποιούς.

Link to comment
Share on other sites

To contagion είναι αυτό με τις νυχτερίδες????

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Νομίζω ναι.προφητικο; ελπίζω όχι...

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Carmen Jones (1954) 8/10

 

Πολύ καλό και πρωτότυπο μιούζικαλ βασισμένο στην όπερα του Bizet ''Carmen'' με μαύρους ηθοποιούς. Πολύ καλές ερμηνείες και άριστες φωνές για τα τραγούδια.

 

Cold War (2018) 5/10

 

Καλή η σκηνοθεσία του Pawel Pawlikowski, ωραία φωτογραφία αλλά τι να το κάνω σε ένα εντελώς κενό σενάριο που ευτυχώς είχε μικρή διάρκεια (88').

Link to comment
Share on other sites

Calamity Jane (1953) 6/10

 

Συμπαθητική η πρωταγωνίστρια Doris Day. Η ταινία δεν έλεγε και τίποτα.

 

Creed (2015) 7/10

 

Καλή ταινία με τον Σταλόνε σε δεύτερο ρόλο. Δε φτάνει το πρώτο Ρόκι αλλά για τους οπαδούς της σειράς θα είναι ότι πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Departures (2008) 7/10

 

Καλή ταινία αν και αργή στο μεγαλύτερο μέρος της ενώ σε κάποιες φάσεις έκανε κοιλιά. Σαν υπόθεση είναι πρωτότυπη.

 

Death in Venice (1971) 7/10

 

Καλομέτρια. Σώζεται απο την ερμηνεία του πρωταγωνιστή.

Link to comment
Share on other sites

Gemini Man[2019]

nhdm0MW.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt1025100/?ref_=nv_sr_srsg_0

 

Πολυ κακη ταινια απο αυτες που στο 5λεπτο εχεις ξεχασει. Βαρετοι διαλογοι κακα εφε κλισε ιστορια σεναριο που γραφτηκε σε 2 γραμμες. Ο Will Smith δεν μπορει να την σωσει οσο και αν προσπαθησει. Το μονο καλο η πανεμορφη Mary Elizabeth Winstead. Μην την δειτε. 4/10

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

Cul-de-sac (1966) 7/10

 

Ιδιαίτερη ταινία του Ρομάν Πολάνσκι. Περίεργο φινάλε. Αξίζει για τις ερμηνείες και για την ατμόσφαιρα.

 

Profondo rosso (1975) 6/10

 

Κάπου διάβασα ότι ο Dario Argento θεωρείται ο Ιταλός Χίτσκοκ. Κατά τη γνώμη μου είναι υπερεκτιμημένος. Ούτε η συγκεκριμένη, ούτε το Σουσπίρια μου είχε αρέσει. Μέτριες. Ο David Hemmings μου είχε φανεί πιο πειστικός στο εξαιρετικό Blowup (1966) του Michelangelo Antonioni παρά σε αυτήν εδώ.

Link to comment
Share on other sites

The Wailing[2016]

qMBcJWe.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt5215952/?ref_=nv_sr_srsg_0

 

Τρομερη ταινια-εμπειρια απο τους μετρ του ειδους Κορεατες. Η κλιμακωση της απο το πρωτο λεπτο μεχρι το τελος υπεροχη κρατώντας τον θεατη καρφωμενο στην οθονη. Μεχρι λιγο πριν τελειωσει στο μυαλο του θεατη θα γυρνανε χιλιες-δυο αποριες για το τι πραγματικα συμβαινει. Το φιναλε καπως διαφωτιστικο αν και παλι προσπαθεις να βαλεις ολα τα κοματια στο puzzle για το τι πραγματικα ειδες. Οι Κορεατες ηθοποιοι ειναι απο τους πιο εκφραστικους με σοκαριστικες ερμηνειες και πολλα σημεια στην ταινια να πηγαινουν προς το horror. Ειναι μια εμπειρια που λιγες ταινιες μπορουν να προσφερουν στον θεατη και οπως εχω δει στον συγκεκριμενο συνδυασμο[μυστηριο/θριλερ/horror] η Κορεα ειναι μοναδικη. Ειδικη μνεια θα κανω στην υπεροχη φωτογραφια. Δειτε την. 8.5/10

Link to comment
Share on other sites

Gemini Man[2019]

nhdm0MW.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt1025100/?ref_=nv_sr_srsg_0

 

Πολυ κακη ταινια απο αυτες που στο 5λεπτο εχεις ξεχασει. Βαρετοι διαλογοι κακα εφε κλισε ιστορια σεναριο που γραφτηκε σε 2 γραμμες. Ο Will Smith δεν μπορει να την σωσει οσο και αν προσπαθησει. Το μονο καλο η πανεμορφη Mary Elizabeth Winstead. Μην την δειτε. 4/10

 

Είναι μια πολύ καλή ταινία δράσης και τίποτα παραπάνω. Οπότε αξίζει να την δείτε αν σας αρέσει αυτό το είδος.

Αξίζει και για τα εφέ. Δεν βλέπεις εύκολα τόσο πιστευτα CGI ενός χαρακτήρα. Έχει γίνει εξαιρετική δουλειά στην νεαρή έκδοση του Smith.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Edited by XP130TD
εκτός ΟΠΧ

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Διαγράφτηκαν posts. Η κριτική σε πρόσωπα απαγορεύεται από τους όρους. Παρακαλώ να μην επαναληφθεί, διαφορετικά θα υπάρξουν επιπτώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Terminator: Dark Fate[2019]

il_570xN.1849704130_1kt4.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt6450804/?ref_=nv_sr_srsg_3

 

Μετά από καιρό, την είδα κι εγώ. Πολλοί έλεγαν για "πουρονέιτορ", με άρνολντ και χάμιλτον σε τέτοια κατάσταση, αλλά λέω, εξολοθρευτής είναι, θα έχει κάποιο ενδιαφέρον. Σε κάποια φάση μιλάνε κι ελληνικά οι φύλακες συνόρων με μεξικό (αντί για ισπανόφωνους βρήκαν έλληνες κομπάρσους!)

 

Πάμε λοιπόν στα της ταινίας.

 

Η επιστροφή του Terminator στην ίσως χειρότερη ταινία όλου του franschise. Το TImeline, έχει αλλάξει τελείως, η προηγούμενη ταινία θεωρείται η 2η, όλες οι άλλες σαν να μην υπήρξαν ποτέ, όλος ο χαμός του Skynet για να σώσουν τον Τζον Κόνορ και στα πρώτα λεπτά τον δείχνει μικρό, διακοπές, να τον σκοτώνει ένας terminator εκεί. Όλο το σύμπαν του Terminator χάθηκε από εκείνη τη στιγμή.

 

Τελικά μένει η υπερβολικά γερασμένη Σάρα κόνορ, που κακώς επέστρεψε μετά τόσα χρόνια σε τέτοιο ρόλο και μπαίνουν άσχετα πρόσωπα, όπου δεν υπάρχει ούτε καν το Skynet, αλλά κάτι άλλο, η Λεγεώνα και δημιουργεί εντελώς παρόμοια μηχανήματα με το Σκάινετ, από την άλλη υπάρχουν εντελώς παρόμοιοι τρόποι ταξιδιού στον χρόνο, δεν υπάρχει καν αντίσταση απλά κάποιοι επιζήσαντες και οι πρωταγωνιστές είναι και οι τρεις γυναίκες. Γυναικεία υπόθεση και μόνον. Υπάρχει και ο επίσης παππούς πλέον Σβαρτσενέγκερ, ως ξεχασμένος Terminator, που μόνο για εξολοθρευτής δεν πείθει. Στο Genysis τουλάχιστον αν και παππούς είχε γίνει αρκετά καλή προσπάθεια να πείσει για μηχανή. Εδώ δεν προσπάθησε καν. Και το είπε "I won't be back". Αυτό έπρεπε να το έχει πει στην 5η ταινία, όχι τώρα...

 

Πέρα από την καταστροφή του σύμπαντος του εξολοθρευτή λοιπόν, ως ανεξάρτητη ταινία, είχε πολλή δράση, δεν έκανε καθόλου κοιλιά, αλλά είχε πολλές αντιγραφές από παλαιότερες, χωρίς όμως να πάρει και τα πιο δυνατά κι εφετζίδικα στοιχεία (ακόμη και το τέλος της 5ης ήταν αρκετά δυνατό) και το τέλος αρκετά αδύναμο. Ο αντιήρωας εξολοθρευτής επίσης δεν πολυπείθει, όχι μόνο ως ηθοποιός, αλλά ούτε και ως μηχανή. Η πλοκή ανύπαρκτη, ένα διαρκές κυνηγητό που εντέλει μπορεί να είναι και κουραστικό.

 

Το τέλος αφήνει να εννοηθεί ότι η καινούργια άγνωστη πρωταγωνίστρια, αν και δεν είναι καν μέλος κάποιας αντίστασης στο μέλλον, απλά ηγείται μιας ομάδας ανθρώπων, μπορεί να συνεχίσει να είναι στόχος (καλά για πιο λόγο, ούτε οργανωμένη αντίσταση δεν υπάρχει!) της λεγεώνας (Skynet wannabe), οπότε αφήνει να εννοηθεί κάποια συνέχεια.

 

Κλείνοντας, νομίζω ότι ήταν η χειρότερη ταινία, κατώτερη ακόμη κι από την 3η (εκεί τουλάχιστον υπήρχε λογική συνέχεια της 2ης και ιστορία της 4ης, πλοκή και φυσικά είχαμε και την Loken, ενώ ο Άρνολντ, έπειθε ακόμη)

 

6/10 από μένα.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Μετά από καιρό, την είδα κι εγώ. Πολλοί έλεγαν για "πουρονέιτορ", με άρνολντ και χάμιλτον σε τέτοια κατάσταση, αλλά λέω, εξολοθρευτής είναι, θα έχει κάποιο ενδιαφέρον. Σε κάποια φάση μιλάνε κι ελληνικά οι φύλακες συνόρων με μεξικό (αντί για ισπανόφωνους βρήκαν έλληνες κομπάρσους!)

 

Πάμε λοιπόν στα της ταινίας.

 

Η επιστροφή του Terminator στην ίσως χειρότερη ταινία όλου του franschise. Το TImeline, έχει αλλάξει τελείως, η προηγούμενη ταινία θεωρείται η 2η, όλες οι άλλες σαν να μην υπήρξαν ποτέ, όλος ο χαμός του Skynet για να σώσουν τον Τζον Κόνορ και στα πρώτα λεπτά τον δείχνει μικρό, διακοπές, να τον σκοτώνει ένας terminator εκεί. Όλο το σύμπαν του Terminator χάθηκε από εκείνη τη στιγμή.

 

Τελικά μένει η υπερβολικά γερασμένη Σάρα κόνορ, που κακώς επέστρεψε μετά τόσα χρόνια σε τέτοιο ρόλο και μπαίνουν άσχετα πρόσωπα, όπου δεν υπάρχει ούτε καν το Skynet, αλλά κάτι άλλο, η Λεγεώνα και δημιουργεί εντελώς παρόμοια μηχανήματα με το Σκάινετ, από την άλλη υπάρχουν εντελώς παρόμοιοι τρόποι ταξιδιού στον χρόνο, δεν υπάρχει καν αντίσταση απλά κάποιοι επιζήσαντες και οι πρωταγωνιστές είναι και οι τρεις γυναίκες. Γυναικεία υπόθεση και μόνον. Υπάρχει και ο επίσης παππούς πλέον Σβαρτσενέγκερ, ως ξεχασμένος Terminator, που μόνο για εξολοθρευτής δεν πείθει. Στο Genysis τουλάχιστον αν και παππούς είχε γίνει αρκετά καλή προσπάθεια να πείσει για μηχανή. Εδώ δεν προσπάθησε καν. Και το είπε "I won't be back". Αυτό έπρεπε να το έχει πει στην 5η ταινία, όχι τώρα...

 

Πέρα από την καταστροφή του σύμπαντος του εξολοθρευτή λοιπόν, ως ανεξάρτητη ταινία, είχε πολλή δράση, δεν έκανε καθόλου κοιλιά, αλλά είχε πολλές αντιγραφές από παλαιότερες, χωρίς όμως να πάρει και τα πιο δυνατά κι εφετζίδικα στοιχεία (ακόμη και το τέλος της 5ης ήταν αρκετά δυνατό) και το τέλος αρκετά αδύναμο. Ο αντιήρωας εξολοθρευτής επίσης δεν πολυπείθει, όχι μόνο ως ηθοποιός, αλλά ούτε και ως μηχανή. Η πλοκή ανύπαρκτη, ένα διαρκές κυνηγητό που εντέλει μπορεί να είναι και κουραστικό.

 

Το τέλος αφήνει να εννοηθεί ότι η καινούργια άγνωστη πρωταγωνίστρια, αν και δεν είναι καν μέλος κάποιας αντίστασης στο μέλλον, απλά ηγείται μιας ομάδας ανθρώπων, μπορεί να συνεχίσει να είναι στόχος (καλά για πιο λόγο, ούτε οργανωμένη αντίσταση δεν υπάρχει!) της λεγεώνας (Skynet wannabe), οπότε αφήνει να εννοηθεί κάποια συνέχεια.

 

Κλείνοντας, νομίζω ότι ήταν η χειρότερη ταινία, κατώτερη ακόμη κι από την 3η (εκεί τουλάχιστον υπήρχε λογική συνέχεια της 2ης και ιστορία της 4ης, πλοκή και φυσικά είχαμε και την Loken, ενώ ο Άρνολντ, έπειθε ακόμη)

 

6/10 από μένα.

 

Θα συμφωνησω στα περισσοτερα φιλε μου η μονη μου διαφωνια νομιζω οτι το genesys ηταν λιγο κατωτερο απο αυτο.

 

Για μενα πανε καπως ετσι

Terminator 2>Terminator 1>>>Salvation>>>>>Terminator 3>>DF>>>>Genesys.

Θα ξανα δω καποια μερα τα πρωτα 2 και την DC του 2 σε remastered και σιγουρα και το salvation που ειναι αρκετα underrated.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω στα περισσοτερα φιλε μου η μονη μου διαφωνια νομιζω οτι το genesys ηταν λιγο κατωτερο απο αυτο.

 

Για μενα πανε καπως ετσι

Terminator 2>Terminator 1>>>Salvation>>>>>Terminator 3>>DF>>>>Genesys.

Θα ξανα δω καποια μερα τα πρωτα 2 και την DC του 2 σε remastered και σιγουρα και το salvation που ειναι αρκετα underrated.

 

Λόγω πλοκής θα έβαζα λίγο πιο πάνω το Genesys, κι εκεί μπέρδεψαν τα timeline και μας τρέλαναν, αλλά τουλάχιστον ήταν κάπως συνέχεια του Salvation και παρέμεινε στο Skynet, δεν ξέφυγε τελείως. Κι ο Άρνολντ ήταν καλύτερος εκεί και οι πρωταγωνιστές ήταν πιο έμπειροι από το καινούργιο. Το Salvation κι εγώ θα το έβαζα σε καλό επίπεδο, αμέσως μετά τα δύο πρώτα. Ήταν σοβαρή ταινία, χωρίς χαζοχιούμορ και φυσική εξέλιξη για τα γεγονότα μετά τη μέρα της κρίσης. Θα μπορούσαν να το συνεχίσουν από εκεί με Bale και ίσως να χώσουν και Άρνολντ ως κανέναν "καλό" εξολοθρευτή που πήγε στο παρελθόν, γέρασε και επέστρεψε για νέα αποστολή. Το 5ο μας μπέρδεψε αρκετά και το 6ο το τερμάτισε τελείως, ούτε Τζον κόνορ, ούτε Σκάινετ, μόνο μια γερασμένη Σάρα κι ένας παππούς Άρνολντ που μόνο για terminator δεν πείθει.

 

Ίσως αν την ξαναδώ αργότερα να την συμπαθήσω λίγο πιο πολύ από το Genesys. Αλλά για την ώρα δεν έμεινα με καλές εντυπώσεις. Θα ψαξω και για remastered που λες γιατί τα έχω σε χάλια ποιότητα τα πρώτα και ήταν τα καλύτερα.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Λόγω πλοκής θα έβαζα λίγο πιο πάνω το Genesys, κι εκεί μπέρδεψαν τα timeline και μας τρέλαναν, αλλά τουλάχιστον ήταν κάπως συνέχεια του Salvation και παρέμεινε στο Skynet, δεν ξέφυγε τελείως. Κι ο Άρνολντ ήταν καλύτερος εκεί και οι πρωταγωνιστές ήταν πιο έμπειροι από το καινούργιο. Το Salvation κι εγώ θα το έβαζα σε καλό επίπεδο, αμέσως μετά τα δύο πρώτα. Ήταν σοβαρή ταινία, χωρίς χαζοχιούμορ και φυσική εξέλιξη για τα γεγονότα μετά τη μέρα της κρίσης. Θα μπορούσαν να το συνεχίσουν από εκεί με Bale και ίσως να χώσουν και Άρνολντ ως κανέναν "καλό" εξολοθρευτή που πήγε στο παρελθόν, γέρασε και επέστρεψε για νέα αποστολή. Το 5ο μας μπέρδεψε αρκετά και το 6ο το τερμάτισε τελείως, ούτε Τζον κόνορ, ούτε Σκάινετ, μόνο μια γερασμένη Σάρα κι ένας παππούς Άρνολντ που μόνο για terminator δεν πείθει.

 

Ίσως αν την ξαναδώ αργότερα να την συμπαθήσω λίγο πιο πολύ από το Genesys. Αλλά για την ώρα δεν έμεινα με καλές εντυπώσεις. Θα ψαξω και για remastered που λες γιατί τα έχω σε χάλια ποιότητα τα πρώτα και ήταν τα καλύτερα.

 

Το genesys να πω την αληθεια μια φορα το εχω δει και απο οσο θυμαμαι ηταν πολυ μπερδεμενο εχω ξεχασει την ιστορια του απο τοτε. Το dark fate ηταν ενα Judgment Day αλλα χωρις Κονορ με παρομοιο υγρο μεταλλο κακο terminator και arnold ως terminator με συνειδηση. Ηταν βαρετο και προβλεψιμο και αυτο. Το salvation με bale το εχω δει αρκετες φορες. Στειλε μου pm αν δεν βρισκεις τις ταινιες να σε πω απο που θα τις βρεις σε remastered και τις 2 και την πρωτη την DC εκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλά χρόνια ξαναείδα το πρώτο. Εντάξει τα εφέ και μακιγιάζ ανύπαρκτα, αλλά τάξεις ανώτερο από το 6ο.

 

Νομίζω μόνο το Salvation είναι στο ίδιο σοβαρό στυλ με το πρώτο, αν και ήταν η μόνη χωρίς Arnold. Το 2ο αν και ήταν πολύ δυνατό ίσως και καλύτερο από το 1ο, είχε λίγο χιούμορ σε ένα δυο σημεία, όχι όμως σαν το 3 που το παράκαναν (ή το 5ο), ίσα να γίνει πιο εμπορικό και λιγότερο "σκοτεινό" από το 1ο.

 

Τέλος πάντων, γνώμη μου είναι ότι η πλοκή θα έπρεπε να συνεχίσει από το Salvation και μετά, ως φυσική χρονολογική σειρά. Θα μπορούσαν να βάλουν και άρνολντ με Μπέιλ και να κλείσει κάπως έτσι. Ή να μην κλείσει και απλά να συνεχίσει με ταινίες-"επεισόδια", τύπου πόλεμος των άστρων, όπου θα ήταν Μπέιλ εναντίον μηχανών. Τα Genesys και Dark Fate κατέστρεψαν τελείως τη χρονολογική σειρά και την όλη συνέχεια...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλά χρόνια ξαναείδα το πρώτο. Εντάξει τα εφέ και μακιγιάζ ανύπαρκτα, αλλά τάξεις ανώτερο από το 6ο.

 

 

 

Νομίζω μόνο το Salvation είναι στο ίδιο σοβαρό στυλ με το πρώτο, αν και ήταν η μόνη χωρίς Arnold. Το 2ο αν και ήταν πολύ δυνατό ίσως και καλύτερο από το 1ο, είχε λίγο χιούμορ σε ένα δυο σημεία, όχι όμως σαν το 3 που το παράκαναν (ή το 5ο), ίσα να γίνει πιο εμπορικό και λιγότερο "σκοτεινό" από το 1ο.

 

 

 

Τέλος πάντων, γνώμη μου είναι ότι η πλοκή θα έπρεπε να συνεχίσει από το Salvation και μετά, ως φυσική χρονολογική σειρά. Θα μπορούσαν να βάλουν και άρνολντ με Μπέιλ και να κλείσει κάπως έτσι. Ή να μην κλείσει και απλά να συνεχίσει με ταινίες-"επεισόδια", τύπου πόλεμος των άστρων, όπου θα ήταν Μπέιλ εναντίον μηχανών. Τα Genesys και Dark Fate κατέστρεψαν τελείως τη χρονολογική σειρά και την όλη συνέχεια...

Το πρώτο Terminator το θεωρώ ανώτερο όλων.

Πρώτα απ' όλα για την εποχή του ήταν άψογο και πολύ μπροστά.

 

Δεύτερον ο Σβαρτζενέγκερ ήταν στα ντουζένια του και στα καλύτερα του. Δύο χρόνια μετά τον Κόναν τον βάρβαρο.

 

Τρίτον ήταν πολύ βίαιο. Μέχρι να αντιληφθείς κάπου στην μέση της ταινίας, ότι ο Σβαρτζενέγκερ είναι τελικά μηχανή, ήταν ένας από τους πιο χύμα και στεγνους δολοφόνους. Χτυπούσε τις πόρτες των υποψηφίων θυμάτων του, μέρα μεσημέρι και απλά σκότωνε.

 

Τέταρτον, μέχρι τελικά να καταφέρουν να τον αποτελειώσουν, το κυνηγητό, η περιπέτεια και η αγωνία, ήταν συνεχώς στα ύψη. Σίγουρα για τα σημερινά, ίσως και τα τότε δεδομένα, τα εφέ ήταν αστεία. Φαινότανε το ψέμα. Αλλά αυτό περνούσε σε δεύτερη μοίρα. Άνετα το κατηγοριοποιούσεις σαν b movie.

 

Σε κάποια σημεία το ίδιο συμβαίνει και με το δεύτερο. Περιπέτεια, αγωνία, κυνηγητό. Απλά όπως λες έχει περισσότερο χιούμορ και αστείες ατάκες, λόγω κυρίως του πιτσιρικά και φυσικά τα εφέ είναι κλάσεις ανώτερα εφόσον μιλάμε για 1991 πλέον. Και πάλι, για 1991 τα εφέ ήταν εντυπωσιακά! Στο δεύτερο απλά μπαίνει πολύ και το συναίσθημα. Ο καλός εξολοθρευτής που για όσο συμπορεύθηκε με τον Τζον Κόνορ, κατάλαβε γιατί οι άνθρωποι κλαίμε κλπ κλπ, παρολο που ήταν ρομπότ.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Rise of the Planet of the Apes (2011) 7/10

 

Ότι πρέπει για δράση και οπτικά εφέ ιδίως προς το φινάλε. Προτιμώ όμως τη κλασική Planet of the Apes (1968) που μπορεί να μην είχε οπτικά εφέ αλλά σαν ταινία ήταν απείρως ανώτερη.

 

Bad Lieutenant (1992) 5/10

 

Κρίμα την ερμηνεία του Harvey Keitel γιατί η ταινία μου φάνηκε ήταν εντελώς αδιάφορη.

Link to comment
Share on other sites

Ford v Ferrari[2019]

81-L-Miw-YQg-L-AC-SY741.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt1950186/?ref_=nv_sr_srsg_0

 

Μια ταινια που παταει πανω σε αληθινη ιστορια αλλα φτιαχτηκε με πολυ μερακι και θα σας προσφερει αρκετα συναισθηματα στη διαρκεια της. Ο Bale ειναι μια κατηγορια μονος του δειχνει να το ζει και ο Damon ακολουθει απο κοντα. Καποιες σεκανς μεσα στον αγωνα ειναι απιστευτες οπως οι κοντρες head to head Ford GT/Ferrari P αλλα και αυτες το βραδυ με την βροχη δειχνοντας απιστευτη λεπτομερεια και τι ικανοτητες χρειαζεται για να ολοκληρωσεις εναν τετοιο αγωνα. Ως αληθινη ιστορια δεν λειπουν τα πισωπλατα μαχαιρωματα αλλα και το δραματικο στοιχειο. Μην περιμενετε happy end με λιγα λογια. Μεγαλη ταινια και μαζι με το Rush τις θεωρω τις 2 top racing ταινιες της δεκαετιας που μας περασε. Η εικονα του bluray εξαιρετικη με το μπασο να βαραει αλυπητα στη διαρκεια των αγωνων. Για τους λατρεις των αυτοκινητων και οχι μονο. 8.5/10

Link to comment
Share on other sites

Dawn of the Planet of the Apes (2014) 7/10

 

War for the Planet of the Apes (2017) 7/10

 

Καλές ταινίες δράσης επιστ. φαντασίας με εξαιρετικά οπτικά εφέ. Πολύ καλός ο πρωταγωνιστής Andy Serkis. Οι συγκεκριμένες δύο μου φάνηκαν ένα κλικ πιο πάνω από τη πρώτη ταινία.

Link to comment
Share on other sites

Dawn of the Planet of the Apes (2014) 7/10

 

War for the Planet of the Apes (2017) 7/10

 

Καλές ταινίες δράσης επιστ. φαντασίας με εξαιρετικά οπτικά εφέ. Πολύ καλός ο πρωταγωνιστής Andy Serkis. Οι συγκεκριμένες δύο μου φάνηκαν ένα κλικ πιο πάνω από τη πρώτη ταινία.

 

Νομίζω από όλη την τριλογία η πιο δυνατή ήταν η 2η. Η 3η πολύ απαισιόδοξη και για ανθρώπους και για πιθήκους και με άσχημο τέλος.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ford v Ferrari[2019]

 

81-L-Miw-YQg-L-AC-SY741.jpg

 

 

 

https://www.imdb.com/title/tt1950186/?ref_=nv_sr_srsg_0

 

 

 

Μια ταινια που παταει πανω σε αληθινη ιστορια αλλα φτιαχτηκε με πολυ μερακι και θα σας προσφερει αρκετα συναισθηματα στη διαρκεια της. Ο Bale ειναι μια κατηγορια μονος του δειχνει να το ζει και ο Damon ακολουθει απο κοντα. Καποιες σεκανς μεσα στον αγωνα ειναι απιστευτες οπως οι κοντρες head to head Ford GT/Ferrari P αλλα και αυτες το βραδυ με την βροχη δειχνοντας απιστευτη λεπτομερεια και τι ικανοτητες χρειαζεται για να ολοκληρωσεις εναν τετοιο αγωνα. Ως αληθινη ιστορια δεν λειπουν τα πισωπλατα μαχαιρωματα αλλα και το δραματικο στοιχειο. Μην περιμενετε happy end με λιγα λογια. Μεγαλη ταινια και μαζι με το Rush τις θεωρω τις 2 top racing ταινιες της δεκαετιας που μας περασε. Η εικονα του bluray εξαιρετικη με το μπασο να βαραει αλυπητα στη διαρκεια των αγωνων. Για τους λατρεις των αυτοκινητων και οχι μονο. 8.5/10

Φοβερή ταινία...πέρασε νεράκι η διάρκεια τής.

Enzo δε σε χάλασε...

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Dead Reckoning (1947) 7/10

 

Έξυπνη ταινία του κλασσικού Χόλυγουντ με Humphrey Bogart. Καλοπαιγμένη με μόνο μειονέκτημα ότι είχε λίγο μπέρδεμα μέχρι το φινάλε.

 

Demolition (2015) 6/10

 

Ασήμαντη και προβλέψιμη ταινία με Jake Gyllenhaal. Κρίμα τους καλούς ηθοποιούς που παίξανε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...