Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και τι σημασία έχει η ηλικία με τι ταινίες βλέπεις; Εννοείται ότι αναφέρομαι σε αυτή του Scorsese του 76.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Απλά λέω ότι όταν βγήκε δεν υπήρχα, και αργότερα απλά δεν έτυχε να την δω. Φυσικά και έχω δει πολύ παλιές ταινίες, ασπρόμαυρες, κι ελληνικές και ξένες. Απλά την συγκεκριμένη δεν έτυχε :)

 

Για άλλους αναφέρομαι, εκτός myphone, το ευρύ κοινό που αμφιβάλλω αν βλέπει και παλιές ταινίες ή μόνο ό,τι "ακουστεί" ή ό,τι βάλει π.χ. το Netflix...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Απλά λέω ότι όταν βγήκε δεν υπήρχα, και αργότερα απλά δεν έτυχε να την δω.

 

Θα σου πρότεινα να δεις όσες περισσότερες μπορείς από το Top 250 του IMDb.

 

Πίστεψέ με, δε θα χάσεις...;)

 

https://www.imdb.com/chart/top?ref_=tt_awd

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να δεις όσες περισσότερες μπορείς από το Top 250 του IMDb.

 

Πίστεψέ με, δε θα χάσεις...;)

 

https://www.imdb.com/chart/top?ref_=tt_awd

 

Σαν οδηγός το IMDB είναι εντάξει, αλλά σαφώς πολλές ταινίες είναι υπερεκτιμημένες και άλλες υποβαθμισμένες... 'Εριξα μια ματιά στη λίστα που έβαλες, έχω δει αρκετές από αυτές, σίγουρα όχι όλες, αλλά εννοείται ψάχνω για καλές ταινίες που μπορεί να μου έχουν ξεφύγει. (Κάποιες είναι δύσκολο και να τις βρεις βέβαια...)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Boomerang! (1947) 7/10

 

Καλή και ενδιαφέρουσα ταινία του Elia Kazan. Κατώτερο από το The Wrong Man (1956) του μεγάλου Χιτς αλλά παρακολουθείται άνετα.

 

A Man Escaped (1956) 5/10

 

Ενδιαφέρουσα αληθινή ιστορία. Η ταινία βαρετή και μονότονη.

 

Anne of the Thousand Days (1969) 8/10

 

Εξαιρετικό ιστορικό δράμα. Άριστες ερμηνείες ειδικά του Richard Burton στο πρώτο ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Alpha (2018) 6/10

 

Τίποτα ιδιαίτερο. Κάτι πήγε να κάνει αλλά δεν ήταν αρκετό για να ξεχωρίσει. Ίσως την εκτιμήσουν περισσότερο εφηβικές ηλικίες.

 

Au hasard Balthazar (1966) 5/10

 

Δεύτερη ταινία που βλέπω του Robert Bresson και επίσης μου φάνηκε βαρετή και κουραστική. Δε βρήκα κανένα νόημα αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ready or Not[2019]

ready-or-not-poster.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt7798634/?ref_=nv_sr_srsg_0

 

Αρκετα τρελη ταινια με μπολικο αιμα μαυρο χιουμορ και ενα κεντρικο σεναριο που εχουμε ξαναδει αλλα η υλοποιηση ειναι πρωτοτυπη. Το μυστηριο καλα κρατει το πρωτο μισαωρο και επειτα μπαινουμε στο κεντρικο μερος. Το τελος νομιζα οτι θα ειναι προβλεψιμο οπως εξελιχθηκε αλλα τελικα μου αρεσε. Η μικρη διαρκεια των 90λεπτων βοηθαει αρκετα στο να μην κανει κοιλια. Αν θελετε κατι διαφορετικο δειτε την. Θα περασετε καλα αλλα μην περιμενετε σοβαρη ταινια. 6.9/10

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δυνατον να εχει ανεβει ο Irish Man 3 (νομιζω) μερες και κανεις να μην εχει γραψει ακομα τιποτα? Ειναι πολλες οι 3μιση ωρες ή ολοι βλεπουν ακομα Τζοκερ? Εγω το νωριτερο που προβλεπω να το δω προσεκτικα ειναι το αλλο ΣΚ, γι αυτο παρακαλω οχι σπόιλερ.
Link to comment
Share on other sites

Ειναι δυνατον να εχει ανεβει ο Irish Man 3 (νομιζω) μερες και κανεις να μην εχει γραψει ακομα τιποτα? Ειναι πολλες οι 3μιση ωρες ή ολοι βλεπουν ακομα Τζοκερ? Εγω το νωριτερο που προβλεπω να το δω προσεκτικα ειναι το αλλο ΣΚ, γι αυτο παρακαλω οχι σπόιλερ.

 

Εγώ μετά από αυτά που έχω διαβάσει από απλούς θεατές και μόνο το αποφάσισα.

Δεν θα τη δω.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

ROGUE ONE A STAR WARS STORY

Eν οψη του RISE OF THE SKYWALKER που θα βγει σε λιγες 3 βδομαδες ειπα να δω το Rogue one. .Το ειχα δει σινεμα χριστουγεννα και μπορω να πω πως και η δευτερη φορα που το ειδα με αρεσε πιο πολυ.τι να πεις εντυπωσιακα εφε.καλες μαχες.καλοι κακοι βλεπε μπεν.Η κοπελιτσα σαφως ανωτερη απ το αλλο αγγουρι την αγγλιδα ενταξει προσωπικη εκτιμηση.:)

Επησης η χρηση με ολογραμα εφερε και λιγο συγκινηση σε καπια σημεια.

Με αρεσε που ταν σκοτεινο,και αρκετα δραματικο χωρις να κανει κοιλια και να κουραζει.σε σχεση με το προηγουμενο .

Το τελος απλα

ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΥΤΑ

οσοι θελετε να δειτε μια διαφορετικη εκδοχη τις σαγκα ταινιων,με καμεο τους παλιους και αγαπημενους.και με ακομα πιο καλη μουσικη υποκρουση,ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ πριν δειτε το φιναλε 18 δεκεμβρη.

Ελεγα δε θα το δω αλλα τι να γινει ΘΑ ΤΟ ΔΩ ΣΙΝΕΜΑ γκρρρρ

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Ready or Not[2019]

 

ready-or-not-poster.jpg

 

 

 

https://www.imdb.com/title/tt7798634/?ref_=nv_sr_srsg_0

 

 

 

Αρκετα τρελη ταινια με μπολικο αιμα μαυρο χιουμορ και ενα κεντρικο σεναριο που εχουμε ξαναδει αλλα η υλοποιηση ειναι πρωτοτυπη. Το μυστηριο καλα κρατει το πρωτο μισαωρο και επειτα μπαινουμε στο κεντρικο μερος. Το τελος νομιζα οτι θα ειναι προβλεψιμο οπως εξελιχθηκε αλλα τελικα μου αρεσε. Η μικρη διαρκεια των 90λεπτων βοηθαει αρκετα στο να μην κανει κοιλια. Αν θελετε κατι διαφορετικο δειτε την. Θα περασετε καλα αλλα μην περιμενετε σοβαρη ταινια. 6.9/10

Τρελή μούφα ταινία.

Παρωδία σπλατερ θα την έλεγα. Την είδα στο αεροπλάνο,.γιατί δεν είχε τίποτα άλλο που δεν είχα δει.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Orfeu Negro (1959) 7/10

 

Συμπαθητικό ρομαντικό δράμα χωρίς να είναι κάτι εξαιρετικό. Καλές ερμηνείες.

 

A Walk Among the Tombstones (2014) 6/10

 

Τίποτα ιδιαίτερο. Προβλέψιμη. Μόνο θετικό οι σκηνές δράσης και ο Λίαμ Νίσον που είναι πάντα καλός.

Link to comment
Share on other sites

Auntie Mame (1958) 6/10

 

Σαχλαμαρίτσα. Τίποτα ιδιαίτερο. Ξεπερασμένη.

 

Cold Pursuit (2019) 6/10

 

Δεν έχω δει τη πρωτότυπη έκδοση ''Kraftidioten'' (2014). Ως σενάριο καλή, στην εκτέλεση μια από τα ίδια. Ελαφρώς ανώτερη από άλλες ταινίες που έκανε ο Νίσον τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα και εγώ το Cold Pursuit. Απογοητεύτηκα λίγο. Πολύ πρόχειρη μου φάνηκε.

Ο «κακός» σαν ηθοποιός πολύ ρηχός, πρέπει να έπαιξε με «μέσο».

 

Έχει κάνει και χειρότερες ο Liam τελευταία;;

Να προσέξω δηλ πριν βάλω να δω ξανά ταινία που παίζει! Κρίμα γιατί τον θεωρώ αρκετά καλό ηθοποιό.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα και εγώ το Cold Pursuit. Απογοητεύτηκα λίγο. Πολύ πρόχειρη μου φάνηκε.

Ο «κακός» σαν ηθοποιός πολύ ρηχός, πρέπει να έπαιξε με «μέσο».

 

Έχει κάνει και χειρότερες ο Liam τελευταία;;

Να προσέξω δηλ πριν βάλω να δω ξανά ταινία που παίζει! Κρίμα γιατί τον θεωρώ αρκετά καλό ηθοποιό.

 

The Commuter (2018) και A Walk Among the Tombstones (2014) μου φαίνονται στο ίδιο επίπεδο ή χειρότερες. Θα δω σε επόμενη φάση το Run All Night (2015) αν και πιστεύω θα είναι μια από τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

The Irishman 2019

 

Μια ταινία με ηλικιωμένους, για ηλικιωμένους .

Η ερμηνεία του De Niro μια από τα ίδια. Η ερμηνεία του Pacino πάλι μια από τα ίδια. Καλά δε θα αναφερθώ στο γεγονός ότι ο De Niro ήταν σαν να μην μπορουσε να περπατήσει και οι ώμοι του είχαν φτάσει στα αυτιά του, λες και του φόρεσαν κηδεμόνα σκολίωσης και από δύο βάτες σε κάθε ώμο. Όσο για τον Pacino στον ρόλο του Hoffa, νομίζω ότι το 1992, ο Nicholson τον είχε ενσαρκώσει πολύ καλύτερα.

Περιττό να αναφέρουμε, ότι τους ηθοποιούς αυτούς, έχουμε βαρεθεί να τους βλέπουμε στον ρόλο των μαφιόζων, των εκτελεστών κλπ. Τετριμμένη εντελώς!

 

Τρεις και βάλε ώρες ταινία και δεν έδειξε τίποτα. Μόνο μια υπόθεση του πως μπορεί να χάθηκε ο Hoffa. Βαρετή και δεν σου αφήνει και τίποτα στο τέλος. Ο Scorsece απέτυχε παταγωδώς εδώ.

 

Θα επιμένω να λέω, ότι η τελευταία σοβαρή ταινία των De Niro και Pacino, είτε μαζί είτε χωριστά ως ηθοποιοί, ήταν το Heat. Από εκεί και πέρα, το χάος και για τους δύο.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

The Irishman 2019

 

Μια ταινία με ηλικιωμένους, για ηλικιωμένους .

Η ερμηνεία του De Niro μια από τα ίδια. Η ερμηνεία του Pacino πάλι μια από τα ίδια. Καλά δε θα αναφερθώ στο γεγονός ότι ο De Niro ήταν σαν να μην μπορουσε να περπατήσει και οι ώμοι του είχαν φτάσει στα αυτιά του, λες και του φόρεσαν κηδεμόνα σκολίωσης και από δύο βάτες σε κάθε ώμο. Όσο για τον Pacino στον ρόλο του Hoffa, νομίζω ότι το 1992, ο Nicholson τον είχε ενσαρκώσει πολύ καλύτερα.

Περιττό να αναφέρουμε, ότι τους ηθοποιούς αυτούς, έχουμε βαρεθεί να τους βλέπουμε στον ρόλο των μαφιόζων, των εκτελεστών κλπ. Τετριμμένη εντελώς!

 

Τρεις και βάλε ώρες ταινία και δεν έδειξε τίποτα. Μόνο μια υπόθεση του πως μπορεί να χάθηκε ο Hoffa. Βαρετή και δεν σου αφήνει και τίποτα στο τέλος. Ο Scorsece απέτυχε παταγωδώς εδώ.

 

Θα επιμένω να λέω, ότι η τελευταία σοβαρή ταινία των De Niro και Pacino, είτε μαζί είτε χωριστά ως ηθοποιοί, ήταν το Heat. Από εκεί και πέρα, το χάος και για τους δύο.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κρίμα και το είχα βάλει στη λίστα για να τη δω... Περίμενα κάτι καλό για τη συγκεκριμένη...

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει κάνει και χειρότερες ο Liam τελευταία;;

Να προσέξω δηλ πριν βάλω να δω ξανά ταινία που παίζει! Κρίμα γιατί τον θεωρώ αρκετά καλό ηθοποιό.

 

Όπως έγραψα κι άλλες φορές, δεν αρκεί μόνο ο ηθοποιός για να κάνει μια ταινία. Π.χ. νωρίτερα είχα γράψει για το Will Smith και το Gemini Man... Ο ηθοποιός έμπειρος, έχει βγάλει κάποιες κορυφαίες, αλλά η ερμηνεία μόνο δεν αρκεί, πρέπει να αξίζει και η ταινία ;)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα και το είχα βάλει στη λίστα για να τη δω... Περίμενα κάτι καλό για τη συγκεκριμένη...

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Όπως έγραψα κι άλλες φορές, δεν αρκεί μόνο ο ηθοποιός για να κάνει μια ταινία. Π.χ. νωρίτερα είχα γράψει για το Will Smith και το Gemini Man... Ο ηθοποιός έμπειρος, έχει βγάλει κάποιες κορυφαίες, αλλά η ερμηνεία μόνο δεν αρκεί, πρέπει να αξίζει και η ταινία ;)

Δεν θέλω να επηρεάσω ούτε να πείσω κανέναν αν θα την δει η όχι. Γούστα είναι αυτά και ο καθένας κάνει την κριτική του.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

The Irishman 2019

 

Μια ταινία με ηλικιωμένους, για ηλικιωμένους .

Η ερμηνεία του De Niro μια από τα ίδια. Η ερμηνεία του Pacino πάλι μια από τα ίδια. Καλά δε θα αναφερθώ στο γεγονός ότι ο De Niro ήταν σαν να μην μπορουσε να περπατήσει και οι ώμοι του είχαν φτάσει στα αυτιά του, λες και του φόρεσαν κηδεμόνα σκολίωσης και από δύο βάτες σε κάθε ώμο. Όσο για τον Pacino στον ρόλο του Hoffa, νομίζω ότι το 1992, ο Nicholson τον είχε ενσαρκώσει πολύ καλύτερα.

Περιττό να αναφέρουμε, ότι τους ηθοποιούς αυτούς, έχουμε βαρεθεί να τους βλέπουμε στον ρόλο των μαφιόζων, των εκτελεστών κλπ. Τετριμμένη εντελώς!

 

Τρεις και βάλε ώρες ταινία και δεν έδειξε τίποτα. Μόνο μια υπόθεση του πως μπορεί να χάθηκε ο Hoffa. Βαρετή και δεν σου αφήνει και τίποτα στο τέλος. Ο Scorsece απέτυχε παταγωδώς εδώ.

 

Θα επιμένω να λέω, ότι η τελευταία σοβαρή ταινία των De Niro και Pacino, είτε μαζί είτε χωριστά ως ηθοποιοί, ήταν το Heat. Από εκεί και πέρα, το χάος και για τους δύο.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Συμφωνω απολυτα, μεγαλυτερο ενδιαφερον βρηκα στην καινουργια του Ταραντινο παρα στον Ιρλανδο

Link to comment
Share on other sites

Breathless (1960) 5/10

 

Ανάθεμα κι αν κατάλαβα τίποτα από το τρόπο που σκηνοθετήθηκε. Αδιάφορη. Δε ξέρω τι μήνυμα ήθελε να περάσει ο Jean-Luc Godard. Πριν αρκετά χρόνια είχα δει το Pierrot le fou (1965) του ίδιου σκηνοθέτη που επίσης δε την είχα καταλάβει.

 

A Raisin in the Sun (1961) 7/10

 

Πολύ καλή. Εξαιρετικές ερμηνείες από όλους σε ένα ανθρώπινο αλλά αρκετά σκληρό κοινωνικό δράμα.

Link to comment
Share on other sites

Knives out

 

Ενα εξαιρετικά τίμιο 8/10. Το 2ωρακι πέρασε πολύ γρήγορα, διασκεδαστικη ταινία με πολλά κρυμμένα αστεία και πολύ ωραία ηθοποιία. Αξίζει!

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος καλές κινεζικές επικες ταινίες με βασιλεία πολέμους μεταξύ τους κτλ. Κυρίως που διαδραματιζονται στην παλιότερη εποχή. Είχα πετύχει μια πρόσφατα και μου άρεσε και αν έχετε να μου προτείνετε κάποιες ευχαρίστως να τις δω...

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος καλές κινεζικές επικες ταινίες με βασιλεία πολέμους μεταξύ τους κτλ. Κυρίως που διαδραματιζονται στην παλιότερη εποχή. Είχα πετύχει μια πρόσφατα και μου άρεσε και αν έχετε να μου προτείνετε κάποιες ευχαρίστως να τις δω...

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Kagemusha και Ran εάν δεν τα έχεις δει. Βέβαια αυτά είναι γιαπωνέζικα και όχι κινέζικα. Και τα δύο είναι ταινίες δεκαετίας 80.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Welcome to the Dollhouse[1995]

welcome-to-the-dollhouse-movie-poster-1996-1020196072.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt0114906/?ref_=nv_sr_srsg_0

 

Ιδιαιτερη ταινια με μια αξιαγαπητη Heather Matarazzo μπροστα στο bullying ολου του σχολειου αλλα και της οικογενειας της να μην ξερει πως να αντιδρασει. Δεν την λες κωμωδια περισσοτερο προσπαθει να δειξει την θλιβερη πραγματικοτητα της κοινωνιας μας οσο σκληρη και αν ειναι. Αναμφιβολα μιας απο τις πιο ωμες και αληθινες ταινιες πανω στο συγκεκριμενο θεμα. 7.5/10

Link to comment
Share on other sites

Chronicle (2012) 5/10

 

Έχω χορτάσει ταινίες με υπερ-ήρωες. Η συγκεκριμένη ήταν κακοφτιαγμένη. Μετά από ένα σημείο αδιαφόρησα για τη τύχη των ηρώων. Ήδη την έχω ξεχάσει.

 

Cleopatra (1963) 7/10

 

Μου αρέσουν επικές ταινίες εποχής. Θυμάμαι κάποτε το mega την έβαζε ανά 5-6 μήνες. Η συγκεκριμένη έκδοση που είδα είχε διάρκεια 251'. Καλοπαιγμένη από όλους τους ηθοποιούς, κρατάει το ενδιαφέρον και μόνο αρνητικό ότι στο τέλος αφήνει μερικά ερωτήματα αναπάντητα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...