Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ωραίος.... τα σπάει το conjuring 2......μιλάμε τερατώδης

 

Είδα και τα prequels, Annabelle The Creation και Annabelle. Στο ίδιο στυλ, αν και τουλάχιστον στο creation δεν είχε τόσο πολλή δράση να σε κρατάει συνέχεια στην τσίτα. Η μισή ταινία έφυγε έτσι χαλαρά, στο 2ο μισό μόνο είχε αρχίσει να έχει δράση...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

The Matrix Reloaded (2003) 7/10

 

Πολύ καλά οπτικά εφέ. Το σενάριο δεν εξηγεί πολλά πράγματα αλλά παρακολουθείται ευχάριστα.

 

Water for Elephants (2011) 6/10

 

Δε μου φάνηκε κάτι ιδιαίτερο. Προβλέψιμη. Ο μόνος που έδωσε καλή ερμηνεία ήταν ο Christoph Waltz. Οι υπόλοιποι μέτριοι.

Link to comment
Share on other sites

The Matrix Reloaded (2003) 7/10

 

Πολύ καλά οπτικά εφέ. Το σενάριο δεν εξηγεί πολλά πράγματα αλλά παρακολουθείται ευχάριστα.

 

Το πρώτο ήταν το καλύτερο από όλη την τριλογία πάντως...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο ήταν το καλύτερο από όλη την τριλογία πάντως...

 

Όντως. Οι αδελφοί/ες Γουατσόφσκι χρειαζόντουσαν καλύτερα σενάρια για το δεύτερο και τρίτο μέρος.

Link to comment
Share on other sites

...με τον Will Smith και το τεράστιο ερμηνευτικό ταλέντο του.

 

Σα να υπερβάλλεις κάπως...

ΟΚ, δεν είναι αγγούρι ο Will Smith, αλλά δεν είναι και ο Al Pacino ή ο Anthony Hopkins, για όνομα του Θεού...

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Σα να υπερβάλλεις κάπως...

ΟΚ, δεν είναι αγγούρι ο Will Smith, αλλά δεν είναι και ο Al Pacino ή ο Anthony Hopkins, για όνομα του Θεού...

 

Εντάξει τι συγκρίνεις κι εσύ τώρα... Για νεότερους λέμε. Ο Hopkins που συνεχίζει ακόμη, παραμένει από τους αγαπημένους μου. Για θρίλερ, η τριλογία του Hannibal Lecter αλλά και η τελετή είναι από τα δυνατά του. Αλλά ακόμη και στους Transformers και Avengers που έπαιξε, ξεχώριζε κι εκεί... Ο Al Pacino είχε κάποιες δυνατές επιτυχίες πριν από δεκαετίες, π.χ. νονός...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Καλά ο καθένας στο κομμάτι του.

Δεν σημαίνει ότι επειδή δεν είναι όλοι στο επίπεδο του Πατσινο,.δεν έχουν και μεγάλο ταλέντο.

 

Αλλά όντως τεράστιο ταλέντο δεν θα το έλεγα.

Έχει και κάποιες καλές πατάτες.

Σα να υπερβάλλεις κάπως...

ΟΚ, δεν είναι αγγούρι ο Will Smith, αλλά δεν είναι και ο Al Pacino ή ο Anthony Hopkins, για όνομα του Θεού...

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αλλά όντως τεράστιο ταλέντο δεν θα το έλεγα.

Έχει και κάποιες καλές πατάτες.

 

Προφανώς δεν έχω δει όλες τις ταινίες του Smith, αλλά σε λίγες και καλές που είδα ήταν δυνατός. Από τις καλύτερες νομίζω είναι το Seven Pounds (2007) και το κυνήγι της ευτυχίας (2004). Αλλά και σε περιπετειες π.χ. After Earth ή ακόμη και στο Suicide squad ήταν οκ. Μπαίνει στο πετσί του ρόλου του.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας για πατάτες, οι τελευταίες 2 είναι αυτές που λες, όπως και το wild wild west

 

Αντιθέτως είναι τρομερός σε Pursuit of happiness, I am legend, Men in black, Bad boys, Independence day, I robot, Enemy of the state, Ali

 

Προφανώς δεν έχω δει όλες τις ταινίες του Smith, αλλά σε λίγες και καλές που είδα ήταν δυνατός. Από τις καλύτερες νομίζω είναι το Seven Pounds (2007) και το κυνήγι της ευτυχίας (2004). Αλλά και σε περιπετειες π.χ. After Earth ή ακόμη και στο Suicide squad ήταν οκ. Μπαίνει στο πετσί του ρόλου του.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Morgan Freeman, Denzel Washington και Forest Whitaker. Όλοι οι υπόλοιποι μαύροι ηθοποιοί είναι για τα μπάζα. Άντε να βάλω και τον παλαιό Sidney Poitier. Κάτι Smith, κάτι Snipes, κάτι Samuel Jackson, Eddie Murphy και λοιπούς, τους θεωρώ γελοιοτητες.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Running_Rabbit

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας για πατάτες, οι τελευταίες 2 είναι αυτές που λες, όπως και το wild wild west

 

Αντιθέτως είναι τρομερός σε Pursuit of happiness, I am legend, Men in black, Bad boys, Independence day, I robot, Enemy of the state, Ali

 

Ειδικα η ερμηνεια του στο Ali, ειναι μαζι με αυτη του McConaughey στο Dallas Buyers Club, κατα τη γνωμη μου, οι μεγαλυτερες θετικες εκπληξεις απο ηθοποιους.

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας για πατάτες, οι τελευταίες 2 είναι αυτές που λες, όπως και το wild wild west

 

Αντιθέτως είναι τρομερός σε Pursuit of happiness, I am legend, Men in black, Bad boys, Independence day, I robot, Enemy of the state, Ali

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Όλες τις ταινίες που λες τις έχω δει, δυνατός όντως. Το wild wild west δεν το ξέρω να πω την αλήθεια... Το suicide squad ήταν η αναλαφροποίηση της σοβαρής/σκοτεινής DC για να μοιάσει στη Marvel, ήταν απλά ένας ρόλος, το παίξιμο του δεν ήταν κακό. Το After Earth ήταν ουσιαστικά για να προωθήσει το γιο του που αποδείχθηκε... "κόρη"... Ο ίδιος παραμέρησε τον εαυτό του για να σπρώξει το παιδί του, καλό για τον ίδιο ως πατέρα, κακό για την ταινία που άμα έπαιζε πρωταγωνιστής και έδειχνε π.χ. στον άλλο πλανήτη πως πολεμούσε τα τέρατα με τους άλλους στρατιώτες, θα ήταν φοβερή ταινία, καλύτερη κι από το Ημέρα ανεξαρτησίας στο είδος της...

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Morgan Freeman, Denzel Washington και Forest Whitaker. Όλοι οι υπόλοιποι μαύροι ηθοποιοί είναι για τα μπάζα. Άντε να βάλω και τον παλαιό Sidney Poitier. Κάτι Smith, κάτι Snipes, κάτι Samuel Jackson, Eddie Murphy και λοιπούς, τους θεωρώ γελοιοτητες.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για τις γελοιότητες, θα διαφωνίσω σε Smith και Jackson που ειδικά ο πρώτος έχει παίξει σε πολύ δυνατές ταινίες και ήταν εξαιρετικός.

 

Μιας και λέμε για νεότερους καλός φαίνεται και ο Idris Elba, ο οποίος αν και δεν του δόθηκαν μεγάλοι ρόλοι σε δυνατές ταινίες έχει δυνατότητες πιστεύω. Κάποιοι ίσως τον ξέρουν από τους Εκδικητές ή από το δαχτυλίδι της φωτιάς, ή από το ghost rider ή από το σκοτεινό πύργο κλπ. Αν του δοθεί ρόλος πρωταγωνιστή σε μεγάλη ταινία θα φανεί πιστεύω.

Edited by Running_Rabbit

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ο ELBA γράφει ιστορία στην σειρά LUTHER.

5η σεζον και συνεχίζει.

 

Εκπληκτικός ηθοποιός.

 

Όσο για τον SAMUEL JACKSON και είναι ηθοποιαρα.

Να θυμίσω PULP FICTION?

JACKIE BROWN?

CHANGING LANES?

 

Και πόσες άλλες που ήταν καλός, όπως SHAFT, SWAT, STAR WARS, NEGOTIATOR.

 

Όλες τις ταινίες που λες τις έχω δει, δυνατός όντως. Το wild wild west δεν το ξέρω να πω την αλήθεια... Το suicide squad ήταν η αναλαφροποίηση της σοβαρής/σκοτεινής DC για να μοιάσει στη Marvel, ήταν απλά ένας ρόλος, το παίξιμο του δεν ήταν κακό. Το After Earth ήταν ουσιαστικά για να προωθήσει το γιο του που αποδείχθηκε... "κόρη"... Ο ίδιος παραμέρησε τον εαυτό του για να σπρώξει το παιδί του, καλό για τον ίδιο ως πατέρα, κακό για την ταινία που άμα έπαιζε πρωταγωνιστής και έδειχνε π.χ. στον άλλο πλανήτη πως πολεμούσε τα τέρατα με τους άλλους στρατιώτες, θα ήταν φοβερή ταινία, καλύτερη κι από το Ημέρα ανεξαρτησίας στο είδος της...

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για τις γελοιότητες, θα διαφωνίσω σε Smith και Jackson που ειδικά ο πρώτος έχει παίξει σε πολύ δυνατές ταινίες και ήταν εξαιρετικός.

 

Μιας και λέμε για νεότερους καλός φαίνεται και ο Idris Elba, ο οποίος αν και δεν του δόθηκαν μεγάλοι ρόλοι σε δυνατές ταινίες έχει δυνατότητες πιστεύω. Κάποιοι ίσως τον ξέρουν από τους Εκδικητές ή από το δαχτυλίδι της φωτιάς, ή από το ghost rider ή από το σκοτεινό πύργο κλπ. Αν του δοθεί ρόλος πρωταγωνιστή σε μεγάλη ταινία θα φανεί πιστεύω.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Απο μαυρους ηθοποιους πολυ καλος θεωρειται ο Mahershala Ali που παιζει στη νεα σεζον True Detective και στο προσφατο Green Book.

 

The Proposal (2009) 6/10

 

Μια ευχαριστη ταινια χωρις να ειναι κατι ιδιαιτερο για να περασει η βραδια με τη Σαντρα Μπουλοκ. Ο συμπρωταγωνιστης εντελως αχρωμος.

 

Ant-Man (2015) 6/10

 

Και αυτη μια ευχαριστη ταινια αλλα οχι κατι ιδιαιτερο. Αλλωστε δεν ειμαι οπαδος της Marvel/DC.

Link to comment
Share on other sites

Hold The Dark.

Συνεχίζει να απογοητεύει το Netflix.

 

Singularity. Αχ βρε Κιουζακ. Μια χαρά ηθοποιός, σε τι αρπαχτη πήγες και έμπλεξες...

 

Galaxy Note9 & Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Set it up (2018)

Την είδα σε 2 δόσεις, καθώς στα πρώτα 45 λεπτά βαρέθηκα οικτρά. Φυσικά μετάνιωσα που την ολοκλήρωσα.

 

 

Black mirror (2018)

Ενώ άκουσα καλές κριτικές από γνωστούς, δε θα συμφωνήσω εν τέλη μαζί τους.

Μόνο θετικό στοιχείο η μουσική.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειδα χθες το La noche de 12 anos που εξιστορει καποια στοιχεια για την συλληψη και την 12χρονη ομηρια απο την δικτατορια της Ουρουγουαης, μελων της αντιστασιακης οργανωσης των Τουπαμαρος. Περιμενα πως θα εδειχνε περισσοτερα στοιχεια για το τι συνεβαινε εκεινη την εποχη στη Λατινικη Αμερικη και πως βασανιζαν τον κοσμο τοτε οι δικτατοριες.

 

Για παραδειγμα ηταν πολυ καλυτερη μια αντιστοιχη Αργεντινικη η Cronica de una fuga που εδειξε ακομα και πως η τοτε κυβερνηση εκμεταλλευτηκε ακομα και το ποδοσφαιρο για να αποπροσαναλοτισει τον κοσμο.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Τo Black mirror είναι σειρά.

Αναφέρεσαι σε κάποιο συγκεκριμένο επεισόδιο ;

Set it up (2018)

Την είδα σε 2 δόσεις, καθώς στα πρώτα 45 λεπτά βαρέθηκα οικτρά. Φυσικά μετάνιωσα που την ολοκλήρωσα.

 

 

Black mirror (2018)

Ενώ άκουσα καλές κριτικές από γνωστούς, δε θα συμφωνήσω εν τέλη μαζί τους.

Μόνο θετικό στοιχείο η μουσική.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τo Black mirror είναι σειρά.

Αναφέρεσαι σε κάποιο συγκεκριμένο επεισόδιο ;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Υπαρχει και ταινια μαλλον λεει γι' αυτη.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και ταινια μαλλον λεει γι' αυτη.
Σίγουρα για αυτή τη σαπιλα μιλάει.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς για αυτό το πραμα μιλάω

 

έχασα μιάμιση ώρα απ τη ζωή μου παλι

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάπου ανέφερα το Skyline (2010), όπου έχει καλά εφέ, σκηνογραφία κλπ, αλλά όχι πολλή δράση, όχι όση θα ήθελα και στο τέλος αφήνει να εννοηθεί συνέχεια.

 

Δεν ήξερα όμως ότι το 2017 βγήκε συνέχεια, το Beyond Skyline. Αυτή είχε πολύ περισσότερη δράση από την πρώτη, μάχες κόντρα σε εξωγήινους και ελπίδα για νίκη στο τέλος, πράγματα που έλειπαν από την πρώτη. Παρόλα αυτά, ένιωθα ότι έλειπε το κάτι παραπάνω για να φτάσει υψηλές κλάσεις τύπου ημέρα ανεξαρτησίας κλπ. Ίσως η μορφή των εξωγήινων/κουστουμιών που ήταν κατώτερη από την πρώτη, ίσως τα εφέ και η αρκετά καλή σκηνοθεσία/σκηνογραφία της πρώτης που έλειπαν όμως από την 2η, δεν ξέρω... Συνδυασμός των θετικών και των δύο ταινιών πάντως θα έβγαζαν πολύ δυνατή ταινία υψηλής κατηγορίας.

 

7/10 από μένα η 2η. Η 1η 7.5/10

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Tomb Raider

tombraiderheader3.png

 

Περιμενα να ειναι χειροτερη. Οκ μπορει να εχει ολα τα κλισε του κοσμου αλλα σαν φαν των παιχνιδιων μπορω να πω οτι μου αρεσε μεχρι ενος σημειου. Ειχε αρκετα ιδια πραγματα απο τα παιχνιδια οποτε προσθεσε ποντους. Στα υπολοιπα πολυ καλα εφε με αρκετη δραση και η Alicia αν και δεν κανει τοσο για Lara Croft σταθηκε μια χαρα στο ρολο της. Βλεπετε αλλα μην περιμενετε πολλα. 6.4/10

Link to comment
Share on other sites

Είδα το Bird Box Και Μου άρεσε πολύ

8/10 από μένα

 

Από τις πολύ καλές ερμηνείες της Μπουλοκ, που γενικά δεν τη λες και τεράστιο υποκριτικό ταλέντο αλλά εδώ ήταν πολύ καλή

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...