Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είδα χθες το bad Samaritan 2018, πολύ καλή με κράτησε αρκετά σε εγρήγορση σε βαθμό να πεταχτώ με την εξής γνωστη φράση ω να σου γ@@@ω :lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Είδαμε το The Void (2016) χθες και θα του έβαζα ένα 6/10.

Αγγίζει πολύ ωραία θέματα αλλά δυστυχώς απλά τα...αγγίζει. Δεν φτάνουν τα μόλις 90' διάρκειας ώστε να επεκτείνει η ταινία το lore της αλλά και να αναπτύξει τους χαρακτήρες.

Πολύ ωραία η χρήση animatronics και όχι CGI.

 

Πιστεύω ένας ανώτερος σκηνοθέτης και 30' παραπάνω θα έδιναν κάτι που θα θύμιζε κάτι μεταξύ The Thing (1982) και Annihilation (2018).

 

shoulda coulda woulda...

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν τις έχω δει και δεν μπορώ να σου πω.Η χιονάτη μου άρεσε πολύ για τους λόγους που είπα.Αν είναι υπερβολή το 9/10 δεν το ξέρω, αλλά ο καθένας δεν έχει διαφορετικό κριτήριο;Δηλαδή αν εξαιρέσουμε τα βασικά (πώς έπαιζαν οι ηθοποιοί και το σενάριο) τα υπόλοιπα δεν τα κρίνει διαφορετικά ο καθένας;Προσωπικά έβαλα αυτό το βαθμό, γιατί πέρα από αυτά που είπα ήδη, ήταν η πρώτη φορά μετά από καιρό που έκατσα στο STAR 3 ώρες να δω μια ταινία χωρίς να θέλω να τη χάσω.

 

Ποιες είναι οι πέντε καλύτερες ταινίες που έχεις δει και πόσο θα τους έβαζες.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Είδαμε το The Void (2016) χθες και θα του έβαζα ένα 6/10.

Αγγίζει πολύ ωραία θέματα αλλά δυστυχώς απλά τα...αγγίζει. Δεν φτάνουν τα μόλις 90' διάρκειας ώστε να επεκτείνει η ταινία το lore της αλλά και να αναπτύξει τους χαρακτήρες.

Πολύ ωραία η χρήση animatronics και όχι CGI.

 

Πιστεύω ένας ανώτερος σκηνοθέτης και 30' παραπάνω θα έδιναν κάτι που θα θύμιζε κάτι μεταξύ The Thing (1982) και Annihilation (2018).

 

shoulda coulda woulda...

 

ναι όντως αυτά είναι τα αρνητικά της ταινίας.Ίσως να είχε περισσότερο ενδιαφέρον ως limited series.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

ναι όντως αυτά είναι τα αρνητικά της ταινίας.Ίσως να είχε περισσότερο ενδιαφέρον ως limited series.

 

Ναι ρε γμτ, κρίμα γιατί η ταινία ήθελε! Πραγματικά ήθελε αλλά δεν μπορούσε να τα κάνει όλα αυτά σε μιάμιση μόλις ωρίτσα. Προσπαθεί όμως και την προτείνω στους φίλους του sci fi horror αλλά και τους φίλους της... John-Carpenterικής-σκηνοθεσίας. *

 

Eκτός από The Thing και Anihilation, μου έβγαλε και μια εσάνς, Assault on Precint 13, Event Horizon αλλά και λίγο Hellraiser.

 

 

 

 

* John-Carpenterική από τα Lidl βέβαια.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που παραιτήθηκαν οι Cavill και Affleck από τους ρόλους του Superman/Batman επίσημα, η DC θα αργήσει πολύ να βγάλει άλλη αξιόλογη ταινία.

Ο Affleck αδιάφορος, αλλά ο Cavill μου άρεσε ως Superman.

Τώρα να δούμε ως Witcher τι θα λέει

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που παραιτήθηκαν οι Cavill και Affleck από τους ρόλους του Superman/Batman επίσημα, η DC θα αργήσει πολύ να βγάλει άλλη αξιόλογη ταινία.

Ο Affleck αδιάφορος, αλλά ο Cavill μου άρεσε ως Superman.

Τώρα να δούμε ως Witcher τι θα λέει

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Πολύ αγγούρι αυτός ο cavill ρε ****το σαν αρσενικός Sandra Bullock είναι με ένα βλέμμα που πιο αδιάφορο δεν γίνεται και γενικά από ηθοποιία είναι κλαφτα. Για James bond θα ειναι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

 

Eκτός από The Thing και Anihilation, μου έβγαλε και μια εσάνς, Assault on Precint 13, Event Horizon αλλά και λίγο Hellraiser.

 

 

 

 

* John-Carpenterική από τα Lidl βέβαια.

Αυτό ακριβώς σκέφτηκα και εγώ όταν την έβλεπα

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε γμτ, κρίμα γιατί η ταινία ήθελε! Πραγματικά ήθελε αλλά δεν μπορούσε να τα κάνει όλα αυτά σε μιάμιση μόλις ωρίτσα. Προσπαθεί όμως και την προτείνω στους φίλους του sci fi horror αλλά και τους φίλους της... John-Carpenterικής-σκηνοθεσίας. *

 

Eκτός από The Thing και Anihilation, μου έβγαλε και μια εσάνς, Assault on Precint 13, Event Horizon αλλά και λίγο Hellraiser.

 

 

* John-Carpenterική από τα Lidl βέβαια.

 

Ναι πιο πολύ θα συμφωνήσω με το Hellraiser και την Carpenterική από τα Lidl :p . Στο Precinct φαντάζομαι το εννοείς λόγω του ότι ήταν παγιδευμένοι κτλ και έχεις δίκιο αλλά ΟΚ είναι πολυφορεμένο αυτό σαν concept το Precinct ούτε που το είχα σκεφτεί σα σύγκριση.

 

Annihilation είναι αυτό του Netflix με την Portman που είναι σειρά βιβλίων;

Δεν το έχω δει.

 

Πολύ αγγούρι αυτός ο cavill ρε ****το σαν αρσενικός Sandra Bullock είναι με ένα βλέμμα που πιο αδιάφορο δεν γίνεται και γενικά από ηθοποιία είναι κλαφτα. Για James bond θα ειναι κομπλέ.

 

Αγγουράκι δε λέω, αλλά σαν τον Affleck όταν παίζει υπερήρωα δεν είναι κανένας. Γιατί το παλεύει αφού δεν το'χει;

Δεν πουλάει γιατί είναι οσκαρικός ηθοποιός ο Cavill, πουλάει γιατί... είναι όπως είναι. Και σαν superman, εμφανισιακά τουλάχιστον ήταν από τους καλύτερους.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Προς theProdigy

 

Οι πέντε καλύτερες ταινίες για εμένα (τουλάχιστον από αυτές που έχω δει) είναι:

 

1) the grudge. Τρομερό θρίλερ. 9/10

2) Το ring 2. 7/10

3)Οι πειρατές της Καραϊβικής το σεντούκι του νεκρού 9/10.

4)Η ομίχλη 7/10

5) The cunjuring 1 6/10

Τα περισσότερα είναι θρίλερ, τέτοια βλέπω.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Προς theProdigy

 

Οι πέντε καλύτερες ταινίες για εμένα (τουλάχιστον από αυτές που έχω δει) είναι:

 

1) the grudge. Τρομερό θρίλερ. 9/10

2) Το ring 2. 7/10

3)Οι πειρατές της Καραϊβικής το σεντούκι του νεκρού 9/10.

4)Η ομίχλη 7/10

5) The cunjuring 1 6/10

Τα περισσότερα είναι θρίλερ, τέτοια βλέπω.

Οι πειρατές της Καραϊβικής thriller;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα ⊆ Όλα

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Οι πειρατές της Καραϊβικής thriller;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εκτός από αυτό. Αν και η καρδιά στο σεντούκι είναι ανατριχιαστική:lol:

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Αγγουράκι δε λέω, αλλά σαν τον Affleck όταν παίζει υπερήρωα δεν είναι κανένας. Γιατί το παλεύει αφού δεν το'χει;

Δεν πουλάει γιατί είναι οσκαρικός ηθοποιός ο Cavill, πουλάει γιατί... είναι όπως είναι. Και σαν superman, εμφανισιακά τουλάχιστον ήταν από τους καλύτερους.

 

Σωστό.

Ομορφοπαιδο και καλή διάπλαση για τον ρόλο.

 

Άντε να δούμε ποιος θα είναι επόμενος.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Προς theProdigy

 

Οι πέντε καλύτερες ταινίες για εμένα (τουλάχιστον από αυτές που έχω δει) είναι:

 

1) the grudge. Τρομερό θρίλερ. 9/10

2) Το ring 2. 7/10

3)Οι πειρατές της Καραϊβικής το σεντούκι του νεκρού 9/10.

4)Η ομίχλη 7/10

5) The cunjuring 1 6/10

Τα περισσότερα είναι θρίλερ, τέτοια βλέπω.

 

Το grudge το είχα δει 14 χρόνων με είχε τρομάξει πολύ. Το πρώτο ring του 1998 ακόμα δεν κατάφερα να το δω.

Link to comment
Share on other sites

To ringu, το γνωστό ως ring :p είναι από τα καλύτερα θρίλερ που έχουν υπάρξει, ΑΛΛΑ, επειδή έχουν περάσει τόσα χρόνια κάποια πράγματα σου φαίνονται τα ίδια και τα ίδια, απλά γιατί κάποιοι μετέπειτα δημιουργοί πάτησαν πάνω σε αυτή την ταινία.

Όταν το είδα (2003), δεν μπόρεσα να κοιμηθώ το βράδυ, ήμουν και μόνος μου (όπως προτιμώ δηλαδή να βλέπω ταινίες), είχε και αεράκι.... :)

Μετά το Ψυχώ, Εξορκιστή και Λάμψη, την θεωρώ την επόμενη ταινία σταθμό.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δε λέγονται θρίλερ, τρόμου ειναι :p

 

Ταινία σταθμός το the ring πραγματικά.....

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Το grudge το είχα δει 14 χρόνων με είχε τρομάξει πολύ. Το πρώτο ring του 1998 ακόμα δεν κατάφερα να το δω.

Έχεις δει και τα άλλα, ή μόνο το 1;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δε λέγονται θρίλερ, τρόμου ειναι :p

 

Ταινία σταθμός το the ring πραγματικά.....

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Το ειπα και εγώ. Δεν ακούνε :Ρ

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Διαδοχή (2018)

 

Έναν λόγο που μόλις έχασα 2 ώρες απ' τη ζωή μου... Έναν λόγο σας ζητώ....

Όποιος δε την είδε, ΜΗ κάνει το λάθος ;)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ring 2???

To Ring 2 ειναι άθλιο ρε Miku. Ευχαριστώ για την λίστα σου πάντως. Αν και πέθανε λίγο το μέσα μου.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει η υπογραφή σου μπαγασα. Το θεμα ειναι ποσοι παραδέχονται τα λάθη;

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Διαδοχή (2018)

 

Έναν λόγο που μόλις έχασα 2 ώρες απ' τη ζωή μου... Έναν λόγο σας ζητώ....

Όποιος δε την είδε, ΜΗ κάνει το λάθος ;)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτά τα πράγματα είναι υποκειμενικά.

Νομίζω όμως ότι κατά γενική ομολογία το Hereditary είναι μία από τις καλύτερες ταινίες "τρόμου" της χρονιάς.

 

Κατ'εμέ, όλα εξαρτώνται από το τι διάθεση έχεις όταν ξεκινάς να δεις μία ταινία. Έχω δει ταινίες τρόμου τεράστιες πατάτες, όπως π.χ. το Freddy vs Jason, οι οποίες μου άρεσαν πάρα πολύ γιατί έκατσα να τη δω θέλοντας εκείνη τη στιγμή να δω αυτό το είδος τρόμου. Και αντίστροφα έχω δει ταινίες που θεωρούνται αριστουργήματα, όπως το Sixth Sense, που δε μου άρεσαν καθόλου.

 

Το Hereditary πάντως κακώς διαφημίζεται ως "ταινία τρόμου".

Είναι κατά βάση ένα δράμα που κρατάει από την αρχή έως το τέλος με κάποια στοιχεία υπερφυσικού τρόμου από τη μέση της ταινίας και μετά. Είναι λογικό ότι αν έκατσες να τη δεις με διάθεση "κάτσε να δω ένα κλασικό horror" δε θα σε ικανοποιήσει.

 

Έχει όμως πάρα πολλά ιδιαίτερα στοιχεία που το κάνουν να ξεχωρίζει από τα υπόλοιπες δεκάδες ταινίες τρόμου που βγάζει το Hollywood κάθε χρόνο. Για παράδειγμα, δεν έχει jump scares όπως οι περισσότερες ταινίες τρόμου. Όλα γίνονται σε αργό ρυθμό και αυτό (υποτίθεται) messes with your head.

 

Είναι ένα δράμα με στοιχεία τρόμου. Δεν είναι το Conjuring.

 

To ringu, το γνωστό ως ring :p είναι από τα καλύτερα θρίλερ που έχουν υπάρξει, ΑΛΛΑ, επειδή έχουν περάσει τόσα χρόνια κάποια πράγματα σου φαίνονται τα ίδια και τα ίδια, απλά γιατί κάποιοι μετέπειτα δημιουργοί πάτησαν πάνω σε αυτή την ταινία.

Όταν το είδα (2003), δεν μπόρεσα να κοιμηθώ το βράδυ, ήμουν και μόνος μου (όπως προτιμώ δηλαδή να βλέπω ταινίες), είχε και αεράκι.... :)

Μετά το Ψυχώ, Εξορκιστή και Λάμψη, την θεωρώ την επόμενη ταινία σταθμό.

 

Μία από τις καλύτερες ταινίες τρόμου όταν βγήκε και από τις λίγες ταινίες ever που είδα δεύτερη φορά στον κινηματογράφο.

Σήμερα βέβαια δε λέει τίποτα γιατί ΟΛΑ, όπως λες και εσύ, έχουν αντιγραφεί και εξελιχθεί. Γι'αυτό κάποιες ταινίες που στην εποχή τους θεωρούνται αριστουργήματα μπορεί να τις δουμε σήμερα και να πούμε "σοβαρά τώρα;".

 

Για καθαρά ιστορικούς λόγους πλέον :p πρέπει όλοι να δουν το Ring, για να καταλάβουν γιατί οι ταινίες τρόμου των 2000s είχαν τη μορφή που είχαν. Έπειτα να δουν το Ring 2, για να καταλάβουν τι σημαίνει ΚΑΚΟ sequel. Και τέλος να δουν το πρόσφατο Ring 3, για να καταλάβουν πόσο μπορεί το Hollywood να καταστρέψει ένα ιστορικό franchise για λίγα δολάρια.

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα στο on demand του ΟΤΕ tv το ''ασθενής μηδέν''. 5/10 Μέτριο έως βαρετό.. η μισή ταινία είναι flashback και βαρετές σκηνές με το στρατηγό...λίγη δράση με τους μεταλλαγμένους..

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

3 Women (1977) 6/10

 

Πίστευα πως θα αξίζει λόγω υπογραφής Ρόμπερτ Αλτμαν. Τελικά τίποτα ιδιαίτερο, ανούσιο, με κούρασε.

 

The Secret Life of Walter Mitty (2013) 7/10

 

Το είδα προχθές στο Έψιλον. Πολύ καλή. Ο Μπεν Στιλερ τα πάει καλά στη σκηνοθεσία.

 

About Time (2013) 7/10

 

Καλή. Ωραία ιδέα, η εκτέλεση ωστόσο είχε περιθώριο βελτίωσης. Σαν ταινία αν κάποιος ενδιαφέρεται για ταξίδια στο χρόνο αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...