Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το OGF όχι και τόσο, αλλά το Drive ναι...

 

Γενικα ο συγκεκριμενος σκηνοθετης ( Nicolas Winding Refn) παιζει πολυ με τα χρωματα, την αισθητικη και την μουσικη που χρησιμοποιει στις ταινιες του. Μπορει για παραδειγμα να σου αρεσει περισσοτερο η μουσικη (που εμενα μου θυμισε και λιγο "Monument Valley":p) παρα η ταινια καθεαυτη.

Ειναι φυσιολογικο απο την μια γιατι προκειται για Δανο σκηνοθετη και οι περισσοτεροι τυπου Trier τετοια ιδιοσυγκρασια εχουν.

Σιγουρα το Pusher, το Drive, το Valhalla rising και το Bronson ηταν οι κορυφαιες του ταινιες που θεωρητικα θα μπορουσε να τις δει ο οποιοσδηποτε! Τα υπολοιπα δεν μπορουν να τα δουν ολοι χωρις να σημαινει οτι ειναι ασχημες ταινιες.

 

Το Neon demon εχει αρκετα αγρια και αρρωστημενα σημεια που σε συνδυασμο με την ολη αισθητικη της ταινιας ειναι κατι διαφορετικο, αλλα δεν ειναι ουτε Drive ουτε κατι το ιδιαιτερο ως ταινια.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Χμ. Πάντως η αλήθεια είναι ότι αυτό που μου άρεσε ιδιαίτερα από το τρέηλερ ήταν η όλη αισθητική της ταινίας, η φωτογραφία, τα χρώματα και η μουσική. Δεν περιμένω να είναι αριστούργημα από πλευράς πλοκής ή σεναρίου, αλλά περιμένουμε σίγουρα πολλά όσον αφορά την αισθητική.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Χμ. Πάντως η αλήθεια είναι ότι αυτό που μου άρεσε ιδιαίτερα από το τρέηλερ ήταν η όλη αισθητική της ταινίας, η φωτογραφία, τα χρώματα και η μουσική. Δεν περιμένω να είναι αριστούργημα από πλευράς πλοκής ή σεναρίου, αλλά περιμένουμε σίγουρα πολλά όσον αφορά την αισθητική.

 

Αν την δεις απο αυτη την αποψη καλυτερα δες την σε οσο καλυτερη ποιοτητα γινεται!

Φοβερη αισθητικη, πολυ καλη μουσικη, φοβερη φωτογραφια/εικονα και οι συνδυασμοι των χρωματων εξαιρετικοι!

Οτι ακριβως εβλεπες στο Drive απο αλλη μερια, με πιο 80's χαρακτηρα και αισθητικη, με μουσικη που εφερνε λιγακι σε "Kraftwerk":)

Το ιδιο πολυ καλη μουσικη και στο Valhalla rising και αρκετα περιεργα χρωματα και εκει ειδικα στα οραματα του μονοφθαλμου ηρωα!

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν την δεις απο αυτη την αποψη καλυτερα δες την σε οσο καλυτερη ποιοτητα γινεται!

Φοβερη αισθητικη, πολυ καλη μουσικη, φοβερη φωτογραφια/εικονα και οι συνδυασμοι των χρωματων εξαιρετικοι!

Οτι ακριβως εβλεπες στο Drive απο αλλη μερια, με πιο 80's χαρακτηρα και αισθητικη, με μουσικη που εφερνε λιγακι σε "Kraftwerk":)

Το ιδιο πολυ καλη μουσικη και στο Valhalla rising και αρκετα περιεργα χρωματα και εκει ειδικα στα οραματα του μονοφθαλμου ηρωα!

 

Εννοείται, γι' αυτό και δεν βιάζομαι να την δώ. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Έκανα το λάθος και είδα το midnight special.

 

Εστάλη από το Mate 8

 

Εμένα μου άρεσε

Και γενικά είχε καλές κριτικές. Όλα βέβαια είναι θέμα γούστου

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει και Εγώ είμαι φαν λόγω εφέ και κυρίως λόγω ήχου ταινιών με υπερωρίες αλλά το bvss δεν βλέπετε.τραγικοί ηθοποιοί,πολλά εφέ,σενάριο δεν υπάρχει ούτε για αστείο.στο μονο που θεωρώ πως πέτυχε των η σκοτεινή ατμόσφαιρα της γκοθαμ.

Σημερα είχα και τα χελονονιτζακια(κακη) 5/10 οριακά..για τον Bourne περιμένω μεταγλώττιση για να την δω Καλά είμαι φαν και του ματ και της σειράς.το 4ο δεν το θεωρώ καν Bourne

 

Στάλθηκε από το TbooK 10(E6N5) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

μεταγλώττιση; Πλάκα κάνεις!!!!!Οτι το χειρότερο μπορεί να σου τύχει!!!

Μηπως εννοείς υπότιτλους;

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπότιτλους περίμενα...ωραίος ο Bourne αν και χειρότερος απο τα 3 πρώτα,βλεπευε ευχαρίστα

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
SUICIDE SQUAD

 

Απολαυστική περιπέτεια με αναφορές σε Batman και Justice League.

Πολύ καλός ο Will Smith και ο Leto στους ρόλους τους, όπως και η Margot Robbie που ταιριάζει στον ρόλο της τρελογκόμενας.

 

 

Είδα την προηγούμεν εβδομάδα το suicide squad. Κάπου με χάλασε και κάπου μου άρεσε πολύ. Για μένα παραμένει κατώτερο του Batman V Superman.

Την είδα και εγώ. Όντως απολαυστική περιπέτεια για το είδος της, βλέπεται ευχάριστα και δεν κάνει κοιλιά σε κανένα σημείο. Όσον αφορά τα υπονοούμενα μετά το τέλος, να υποθέσω ότι περιμένουμε συνέχεια?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Την είδα και εγώ. Όντως απολαυστική περιπέτεια για το είδος της, βλέπεται ευχάριστα και δεν κάνει κοιλιά σε κανένα σημείο. Όσον αφορά τα υπονοούμενα μετά το τέλος, να υποθέσω ότι περιμένουμε συνέχεια?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Σίγουρα θα υπάρξει συνέχεια. Μετά το Justice League λογικά.

 

Εστάλη από το Mate 8

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα υπάρξει συνέχεια. Μετά το Justice League λογικά.

 

Εστάλη από το Mate 8

Παίζει να έχουμε και ταινίες αφιερωμένες μόνο σε κάποιους από τους χαρακτήρες, όπως Joker, την τρελογκομενα κλπ

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Είδα επιτέλους το The Neon Demon (εννοείται στην καλύτερη δυνατή ποιότητα ήχου και εικόνας).

 

Λοιπόν, νομίζω ότι το τι ακριβώς θέλει να δείξει ο Ρεφν με την υπόθεση της ταινίας είναι προφανές. Αν και το σενάριο ψιλομπάζει και γενικά η υπόθεση κινείται σε προδιαγεγραμμένη και αναμενόμενη πορεία, εντούτοις καταλαβαίνω το σκεπτικό του για τον κόσμο της μόδας και το πως θέλει να τον παρουσιάσει.

 

Από κει και πέρα, δεν έχω λόγια για να περιγράψω τα τεχνικά σημεία της ταινίας. Σκηνοθεσία, φωτογραφία, μουσική, ακόμη και σκηνικά και κοστούμια, είναι όλα εκπληκτικά, με εξαιρετικά μεγάλη σημασία στην κάθε λεπτομέρεια.

 

Όσον αφορά τις ερμηνίες, η Fanning είναι εξαιρετική, όπως επίσης και η Malone, οι υπόλοιπες/οι όχι και τόσο.

 

Εν κατακλείδι, νομίζω πως οι αντιδράσεις γιουχαΐσματος ήταν εξαιρετικά υπερβολικές. Ο Ρεφν ήθελε να κάνει μια ταινία τρόμου για τον κόσμο της μόδας και έκανε μια ταινία τρόμου για τον κόσμο της μόδας, μια πανέμορφη ταινία η οποία έχει σημαντικά προβλήματα. Σίγουρα όμως δεν θα χάσει τον χρόνο του όποιος της τον αφιερώσει.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Είδα επιτέλους το The Neon Demon (εννοείται στην καλύτερη δυνατή ποιότητα ήχου και εικόνας).

 

Λοιπόν, νομίζω ότι το τι ακριβώς θέλει να δείξει ο Ρεφν με την υπόθεση της ταινίας είναι προφανές. Αν και το σενάριο ψιλομπάζει και γενικά η υπόθεση κινείται σε προδιαγεγραμμένη και αναμενόμενη πορεία, εντούτοις καταλαβαίνω το σκεπτικό του για τον κόσμο της μόδας και το πως θέλει να τον παρουσιάσει.

 

Από κει και πέρα, δεν έχω λόγια για να περιγράψω τα τεχνικά σημεία της ταινίας. Σκηνοθεσία, φωτογραφία, μουσική, ακόμη και σκηνικά και κοστούμια, είναι όλα εκπληκτικά, με εξαιρετικά μεγάλη σημασία στην κάθε λεπτομέρεια.

 

Όσον αφορά τις ερμηνίες, η Fanning είναι εξαιρετική, όπως επίσης και η Malone, οι υπόλοιπες/οι όχι και τόσο.

 

Εν κατακλείδι, νομίζω πως οι αντιδράσεις γιουχαΐσματος ήταν εξαιρετικά υπερβολικές. Ο Ρεφν ήθελε να κάνει μια ταινία τρόμου για τον κόσμο της μόδας και έκανε μια ταινία τρόμου για τον κόσμο της μόδας, μια πανέμορφη ταινία η οποία έχει σημαντικά προβλήματα. Σίγουρα όμως δεν θα χάσει τον χρόνο του όποιος της τον αφιερώσει.

 

Συνέχεια λέγεται από πολλούς, αλλά προσωπικά αποφεύγω να το λέω. Για την συγκεκριμένη ταινία θα το πω όμως: Είναι ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ η χειρότερη ταινία που είδα τα τελευταία 5 χρόνια. Ακόμα και από τα σκουπίδια του 2/10 του Imdb. Δεν έχω ιδέα πως μπορεί κάποιος να βρει τις ερμηνείες εξαιρετικές ή την ταινία "πανέμορφη", την μουσική "εκπληκτική", κτλ. Η μουσική συγκεκριμένα μου έσπασε τα νεύρα, χωρίς καμία υπερβολή μου δημιούργησε εκνευρισμό, αυτά με τα τρίγωνα και τα neon φώτα που αναβοσβήνουν σαν βιντεοκλιπ του '85, το σενάριο πρωτοετή χίπστερ φοιτητή κινηματογράφου, ο χαρακτήρας του γελοίου δήθεν φωτογράφου, κ.ά. Και το αποκορύφωμα με την τελική σκηνή που απογείωσε την ταινία και από το 1/10 το πήγε στο "λολ, μας τρολλάρουν, δεν παίζει".

 

Για να μας δείξει και καλά τι; Ότι ο κόσμος της μόδας είναι σκληρός και ψεύτικος και ο ένας τρώει τον άλλον;

 

Σκουπίδι του κερατά και η αποθέωση του δήθεν.

Link to comment
Share on other sites

...ή την ταινία "πανέμορφη"...

 

Μπορεί να αναφέρονται στη Fanning <3

Πέρα από την πλάκα ούτε εμένα μου άρεσε, αλλά όλα είναι σχετικά.

"Πανέμορφη" δε μπορεί να είναι μία ταινία που σε μεγάλο μερος της είναι σε σχεδόν θεοσκοτεινά δωμάτια με neon φώτα. "Πανέμορφη" είναι η Αλίκη στη Χώρα των Θαυμάτων (η πρώτη).

Μπορεί όμως να είναι ατμοσφαιρική. Νομίζω είναι λάθος όρος το πανέμορφη.

 

Επίσης η μουσική είναι στο ίδιο στυλ του Drive και Only God Forgives. Αν δε σου άρεσε το Nightcall του Kavinsky, το Under Your Spell των Desire ή το Real Hero των College, δε θα σου άρεσε και αυτή η μουσική επένδυση.

 

Πάντως ακόμα και μόνο για την ατμόσφαιρα, που ήταν όντως καλοδουλεμένη, δε θα την έβαζα στην ίδια κατηγορία με τις δεκάδες 2/10 ή 3/10 horror ταινίες που έχω δει.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Συνέχεια λέγεται από πολλούς, αλλά προσωπικά αποφεύγω να το λέω. Για την συγκεκριμένη ταινία θα το πω όμως: Είναι ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ η χειρότερη ταινία που είδα τα τελευταία 5 χρόνια. Ακόμα και από τα σκουπίδια του 2/10 του Imdb. Δεν έχω ιδέα πως μπορεί κάποιος να βρει τις ερμηνείες εξαιρετικές ή την ταινία "πανέμορφη", την μουσική "εκπληκτική", κτλ.

 

Περί ορέξεως, ουδείς λόγος. :)

 

Η μουσική συγκεκριμένα μου έσπασε τα νεύρα, χωρίς καμία υπερβολή μου δημιούργησε εκνευρισμό, αυτά με τα τρίγωνα και τα neon φώτα που αναβοσβήνουν σαν βιντεοκλιπ του '85, το σενάριο πρωτοετή χίπστερ φοιτητή κινηματογράφου, ο χαρακτήρας του γελοίου δήθεν φωτογράφου, κ.ά. Και το αποκορύφωμα με την τελική σκηνή που απογείωσε την ταινία και από το 1/10 το πήγε στο "λολ, μας τρολλάρουν, δεν παίζει".

 

Για να μας δείξει και καλά τι; Ότι ο κόσμος της μόδας είναι σκληρός και ψεύτικος και ο ένας τρώει τον άλλον;

 

Σκουπίδι του κερατά και η αποθέωση του δήθεν.

 

Το ίδιο με το πιο πάνω. :)

 

Μπορεί να αναφέρονται στη Fanning <3

Πέρα από την πλάκα ούτε εμένα μου άρεσε, αλλά όλα είναι σχετικά.

"Πανέμορφη" δε μπορεί να είναι μία ταινία που σε μεγάλο μερος της είναι σε σχεδόν θεοσκοτεινά δωμάτια με neon φώτα. "Πανέμορφη" είναι η Αλίκη στη Χώρα των Θαυμάτων (η πρώτη).

Μπορεί όμως να είναι ατμοσφαιρική. Νομίζω είναι λάθος όρος το πανέμορφη.

 

Αντιθέτως, την «Αλίκη» δεν θα την θεωρούσα πανέμορφη ταινία. Εξάλλου το λες και μόνος σου, το μεγαλύτερο μέρος είναι σκοτεινά δωμάτια, αλλά κοίταξε λίγο την σκηνή που έρχεται ο τύπος να πάρει την Fanning από το motel. ;)

 

Επιμένω στον πανέμορφη, ακριβώς για το γεγονός ότι οι εικόνες στα σκοτεινά δωμάτια - και όχι μόνο - είναι στημένες εξαιρετικά (σε αυτό βοηθάει και η φωτογραφία).

 

Επίσης η μουσική είναι στο ίδιο στυλ του Drive και Only God Forgives. Αν δε σου άρεσε το Nightcall του Kavinsky, το Under Your Spell των Desire ή το Real Hero των College, δε θα σου άρεσε και αυτή η μουσική επένδυση.

 

Πάντως ακόμα και μόνο για την ατμόσφαιρα, που ήταν όντως καλοδουλεμένη, δε θα την έβαζα στην ίδια κατηγορία με τις δεκάδες 2/10 ή 3/10 horror ταινίες που έχω δει.

 

Ακριβώς. Το τι αρέσει στον καθένα είναι υποκειμενικό. Δεν είπα επ' ουδενί (νομίζω :p) ότι πρόκειται για αριστούργημα. Τα τεχνικά μέρη της ταινίας με ενθουσίασαν. Σκηνοθεσία, μουσική, φωτογραφία κλπ., τα βρήκα εκπληκτικά.

 

Απο κει και πέρα, κατάλαβα τι ήθελε να δείξει ο Ρεφν, τι είχε στο μυαλό του, αλλά το σενάριο ήταν κακό, με αποτέλεσμα να βγει μια μέτρια ταινία.

 

Και μια και λέμε μέτρια, να πω ότι θα της έβαζα 5,5/10, μόνο και μόνο για τα προαναφερθέντα.

 

Υ.Γ.

Πόσο όμορφη αυτή η Fanning... :love:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Περί ορέξεως, ουδείς λόγος. :)

 

 

 

Το ίδιο με το πιο πάνω. :)

 

 

 

Αντιθέτως, την «Αλίκη» δεν θα την θεωρούσα πανέμορφη ταινία. Εξάλλου το λες και μόνος σου, το μεγαλύτερο μέρος είναι σκοτεινά δωμάτια, αλλά κοίταξε λίγο την σκηνή που έρχεται ο τύπος να πάρει την Fanning από το motel. ;)

 

Επιμένω στον πανέμορφη, ακριβώς για το γεγονός ότι οι εικόνες στα σκοτεινά δωμάτια - και όχι μόνο - είναι στημένες εξαιρετικά (σε αυτό βοηθάει και η φωτογραφία).

 

 

 

Ακριβώς. Το τι αρέσει στον καθένα είναι υποκειμενικό. Δεν είπα επ' ουδενί (νομίζω :p) ότι πρόκειται για αριστούργημα. Τα τεχνικά μέρη της ταινίας με ενθουσίασαν. Σκηνοθεσία, μουσική, φωτογραφία κλπ., τα βρήκα εκπληκτικά.

 

Απο κει και πέρα, κατάλαβα τι ήθελε να δείξει ο Ρεφν, τι είχε στο μυαλό του, αλλά το σενάριο ήταν κακό, με αποτέλεσμα να βγει μια μέτρια ταινία.

 

Και μια και λέμε μέτρια, να πω ότι θα της έβαζα 5,5/10, μόνο και μόνο για τα προαναφερθέντα.

 

Υ.Γ.

Πόσο όμορφη αυτή η Fanning... :love:

 

Οπως σου ειχα πει πριν μερες, η υποθεση δεν ειναι κατι το φοβερο η πρωτοτυπο. Ολα τα υπολοιπα ομως απο την μουσικη μεχρι την φωτογραφια εχουν εκπληκτικο αποτελεσμα. Η ταινια ειναι επιπεδου Only god forgives σεναριακα και σιγουρα δεν ειναι η καλυτερη δουλεια του σκηνοθετη. Το drive (το οποιο εχει και επιρροες απο the Hitcher), το Valhalla rising, Pusher και Bronson τα θεωρω φοβερα ενα προς ενα!

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αντιθέτως, την «Αλίκη» δεν θα την θεωρούσα πανέμορφη ταινία. Εξάλλου το λες και μόνος σου, το μεγαλύτερο μέρος είναι σκοτεινά δωμάτια, αλλά κοίταξε λίγο την σκηνή που έρχεται ο τύπος να πάρει την Fanning από το motel. ;)

 

Επιμένω στον πανέμορφη, ακριβώς για το γεγονός ότι οι εικόνες στα σκοτεινά δωμάτια - και όχι μόνο - είναι στημένες εξαιρετικά (σε αυτό βοηθάει και η φωτογραφία).

 

Ναι, εντάξει, μπορεί να είναι και το τι σκέφτεται ο καθένας για το "όμορφο" αλλά μία ταινία που είναι σχεδόν αποκλειστικά σκοτάδι δε μπορώ να την πω όμορφη. Αν έχει ωραία ατμόσφαιρα, τη λες ατμοσφαιρική. Το πανέμορφη, εγώ τουλάχιστον, το λέω για ταινίες τύπου Avatar (αν και δεν το έχω δει :p) - όμορφα σκηνικά, φαντασία - ή έστω για ταινίες με πολλά φυσικά τοπία.

 

Υ.Γ.

Πόσο όμορφη αυτή η Fanning... :love:

 

Υπέροχο κορίτσι.

Τι να λέμε τώρα; Χαμογελάει και φωτίζει το πλάνο. Ελπίζω μόνο να μην την καταστρέψει το Hollywood γιατί ήταν πολλά τα όμορφα κορίτσια (και αγόρια) που ξεκίνησαν όμορφα και δροσερά και κατέληξαν στην έβδομη επίσκεψη στη rehab.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εντάξει, μπορεί να είναι και το τι σκέφτεται ο καθένας για το "όμορφο" αλλά μία ταινία που είναι σχεδόν αποκλειστικά σκοτάδι δε μπορώ να την πω όμορφη. Αν έχει ωραία ατμόσφαιρα, τη λες ατμοσφαιρική. Το πανέμορφη, εγώ τουλάχιστον, το λέω για ταινίες τύπου Avatar (αν και δεν το έχω δει :p) - όμορφα σκηνικά, φαντασία - ή έστω για ταινίες με πολλά φυσικά τοπία.

 

Και αυτο ομως ειναι υποκειμενικο. Η αισθητικη της ταινιας οπως και η μουσικη της δεν εχει μονο το συναισθημα των 80's αλλα εχει και μια πιο dark wave η industrial απεικονιση. Για παραδειγμα οι kraftwerk, η μουσικη και η αισθητικη που ειχαν ειναι λογικο να μην αρεσε σε ολους, αλλα επηρεασαν ολοκληρα μουσικα ειδη και γενιες μετεπειτα. Και συγκρινω αισθητικα μια μουσικη μπαντα με την ταινια αυτη οπως και με το Drive, διοτι σου περναει με εικονες και φωτογραφιες ακριβως αυτο, δηλαδη κατι που σε καποιους δε θα κανει αισθηση και καποιους αλλους θα τους εντυπωσιασει.

Και το Valhalla rising ειχε ομορφα τοπια, τοποθεσιες, ωραιες εικονες και περιεργα χρωματα σε καποιες περιπτωσεις, αλλα ο λογος που δεν αρεσε σε πολλους ηταν επειδη ειχε 5 διαλογους ολους και ολους:p

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειχα πει πριν μερες, η υποθεση δεν ειναι κατι το φοβερο η πρωτοτυπο. Ολα τα υπολοιπα ομως απο την μουσικη μεχρι την φωτογραφια εχουν εκπληκτικο αποτελεσμα. Η ταινια ειναι επιπεδου Only god forgives σεναριακα και σιγουρα δεν ειναι η καλυτερη δουλεια του σκηνοθετη. Το drive (το οποιο εχει και επιρροες απο the Hitcher), το Valhalla rising, Pusher και Bronson τα θεωρω φοβερα ενα προς ενα!

 

Συμφωνώ απόλυτα. :)

 

Ναι, εντάξει, μπορεί να είναι και το τι σκέφτεται ο καθένας για το "όμορφο" αλλά μία ταινία που είναι σχεδόν αποκλειστικά σκοτάδι δε μπορώ να την πω όμορφη. Αν έχει ωραία ατμόσφαιρα, τη λες ατμοσφαιρική. Το πανέμορφη, εγώ τουλάχιστον, το λέω για ταινίες τύπου Avatar (αν και δεν το έχω δει :p) - όμορφα σκηνικά, φαντασία - ή έστω για ταινίες με πολλά φυσικά τοπία.

 

Δεν διαφωνώ ακριβώς, απλά σκέψου και το εξής: τοπία που είναι όμορφα, το να τα δεις σε μια ταινία δεν σημαίνει ότι κατάφερε και κάτι ο σκηνοθέτης που τα δείχνει. Το ίδιο και με τα CGI γραφικά. Το να σε κάνει όμως να δεις κάτι ασυνήθιστο ως όμορφο (βλ. σκοτεινά δωμάτια), είναι κάπως κατόρθωμα. Εδώ ακόμη και την τουαλέττα όμορφη την βρήκα. :p

 

Υπέροχο κορίτσι.

Τι να λέμε τώρα; Χαμογελάει και φωτίζει το πλάνο. Ελπίζω μόνο να μην την καταστρέψει το Hollywood γιατί ήταν πολλά τα όμορφα κορίτσια (και αγόρια) που ξεκίνησαν όμορφα και δροσερά και κατέληξαν στην έβδομη επίσκεψη στη rehab.

 

+1 :worry:

 

Και αυτο ομως ειναι υποκειμενικο. Η αισθητικη της ταινιας οπως και η μουσικη της δεν εχει μονο το συναισθημα των 80's αλλα εχει και μια πιο dark wave η industrial απεικονιση. Για παραδειγμα οι kraftwerk, η μουσικη και η αισθητικη που ειχαν ειναι λογικο να μην αρεσε σε ολους, αλλα επηρεασαν ολοκληρα μουσικα ειδη και γενιες μετεπειτα. Και συγκρινω αισθητικα μια μουσικη μπαντα με την ταινια αυτη οπως και με το Drive, διοτι σου περναει με εικονες και φωτογραφιες ακριβως αυτο, δηλαδη κατι που σε καποιους δε θα κανει αισθηση και καποιους αλλους θα τους εντυπωσιασει.

Και το Valhalla rising ειχε ομορφα τοπια, τοποθεσιες, ωραιες εικονες και περιεργα χρωματα σε καποιες περιπτωσεις, αλλα ο λογος που δεν αρεσε σε πολλους ηταν επειδη ειχε 5 διαλογους ολους και ολους:p

 

Ακριβώς! ;)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

ειδα το Προσωπικά μυστικά στο σινεμα προχθες.

με αρεσε μπορω να πω. της δινω 7/10.

ισως να την ξανα εβλεπα στο σπιτι

Link to comment
Share on other sites

ειδα το Προσωπικά μυστικά στο σινεμα προχθες.

με αρεσε μπορω να πω. της δινω 7/10.

ισως να την ξανα εβλεπα στο σπιτι

5.4 στο IMDB?

 

 

Sent from my V975m using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ναι και δε μπορώ να καταλάβω το λογο...

αξιζει τοσο χαμηλά??????

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Σε μιά ψηφοφορία τι να καταλάβεις?:confused:

 

Ο καθένας ψηφίζει όπως νομίζει αυτός...

 

Άσε που είναι και λίγα τα άτομα που αξιολόγησαν για να βγεί έστω κάποιο συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

ναι οκ, αλλα δε πιστευω να αξιζει η ταινια για τοσο χαμηλη βαθμολογια.

αν την δει καποιος αλλος, ας πει πως του φανηκε.

 

εγω οπως ειπα ισως την εβλεπα ξανα (σπιτι)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...