Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το REC το πρώτο συμφωνώ. Το δεύτερο δεν το έχω δει. Επίσης

El laberinto del fauno

El Orfanato

και

Los ojos de Julia

 

Συμφωνω σε ολα!

Εχοντας δει το ρεκ το ενα στην Πορτογαλια στο σινεμα πραγματικα ητνα η πρωτη φορα μετα απο πολλα χρονια, καθως φαν τετιων ταινιων, που τρομαξα. Το 2ο δεν ηταν τοσο καλο και απογοητευτηκα καπως.

Για τα αλλα τρια που ειπε ο φιλος συμφνω απολυτα, πραγματικα πολυ καλες ταινιες.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μην δείτε το REC 3 μόνο!

Η χειρότερη της τριλογιας.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μήπως μπορείτε να γράψετε τα 5 καλύτερα θρίλερ κατά τη γνώμη σας που έχετε δει; Edited by nosferatu_8_Jim
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μήπως μπορείτε να γράψετε τα 5 καλύτερα θρίλερ κατά τη γνώμη σας που έχετε δει;

 

οταν λες θριλερ? αστυνομικα θριλερ, ψυχολογικα τι? ή απο ολα?

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

οταν λες θριλερ? αστυνομικα θριλερ, ψυχολογικα τι? ή απο ολα?

 

 

Ότι θρίλερ θες. Από νησί των καταρραμενων και 6η αίσθηση μέχρι εξορκιστή και paranormal activity. Ότι δηλαδή μπορει να θεωρηθεί θρίλερ

Link to comment
Share on other sites

Ότι θρίλερ θες. Από νησί των καταρραμενων και 6η αίσθηση μέχρι εξορκιστή και paranormal activity. Ότι δηλαδή μπορει να θεωρηθεί θρίλερ

 

δες το Triangle :shifty: ψυχολογικο,με οχι και πολυ αιμα αλλα θα σε τρελανει το σεναριο!

Link to comment
Share on other sites

Είδα χθες το Perks of Being a Wallflower. Εκπληκτική ταινία και το adaptation του βιβλίου ήταν πάρα πολύ καλό. Κακά τα ψέματα, αν δε διαβάσεις το βιβλίο δε πρόκειται να την εκτιμήσεις όπως πρέπει και παρεξηγείς σκηνές εύκολα. Μεταφέρει πολλά μηνύματα και αν ήσουν wallflower ταυτίζεσαι πολύ και βλέπεις τον εαυτό σου... Κυρίως απευθύνεται σε αισθηματίες, πολύ κλάμα και πολλές αλήθειες και πρέπει επίσης να τονιστεί ότι γίνεται αρκετά σκληρή προς το τέλος. Θίγει πολλά θέματα που απασχολούν το νεανικό κόσμο, όπως η ομοφυλοφιλία, ο επαγγελματικός προσανατολισμός, οι φιλίες. Κυρίως μου έκανε εντύπωση μια από τις σκηνές στο τέλος, επειδή στο βιβλίο αφήνεται να εννοηθεί, αλλά στην ταινία εξηγούνταν ξεκάθαρα το περιστατικό. Edited by one_tree_hill
Link to comment
Share on other sites

Είδα χθες το Perks of Being a Wallflower. Εκπληκτική ταινία και το adaptation του βιβλίου ήταν πάρα πολύ καλό. Κακά τα ψέματα, αν δε διαβάσεις το βιβλίο δε πρόκειται να την εκτιμήσεις όπως πρέπει και παρεξηγείς σκηνές εύκολα. Μεταφέρει πολλά μηνύματα και αν ήσουν wallflower ταυτίζεσαι πολύ και βλέπεις τον εαυτό σου... Κυρίως απευθύνεται σε αισθηματίες, πολύ κλάμα και πολλές αλήθειες και πρέπει επίσης να τονιστεί ότι γίνεται αρκετά σκληρή προς το τέλος. Θίγει πολλά θέματα που απασχολούν το νεανικό κόσμο, όπως η ομοφυλοφιλία, ο επαγγελματικός προσανατολισμός, οι φιλίες. Κυρίως μου έκανε εντύπωση μια από τις σκηνές στο τέλος, επειδή στο βιβλίο αφήνεται να εννοηθεί, αλλά στην ταινία εξηγούνταν ξεκάθαρα το περιστατικό.

 

την ειδα και εγω πριν μερικες μερες και οντως ειναι πολυ καλη ταινια.Αν και δεν καταλαβα ακριβως το περιστατικο το οποιο συνεβει στον πρωταγωνιστη.Δεν ηταν πολυ ξεκαθαρο.Τουλαχιστον αυτην την εντυπωση εχω. Το βιβλιο δεν το εχω διαβασει.

 

o Ezra Miller ειναι απιστευτος παντως...:O

Link to comment
Share on other sites

την ειδα και εγω πριν μερικες μερες και οντως ειναι πολυ καλη ταινια.Αν και δεν καταλαβα ακριβως το περιστατικο το οποιο συνεβει στον πρωταγωνιστη.Δεν ηταν πολυ ξεκαθαρο.Τουλαχιστον αυτην την εντυπωση εχω. Το βιβλιο δεν το εχω διαβασει.

 

o Ezra Miller ειναι απιστευτος παντως...:O

 

 

σεξουαλική παρενόχληση

από τη θεία του.

Ο Miller όντως ρεσιτάλ!

Link to comment
Share on other sites

the caller μετριο θριλερ οχι κατι το ιδιαιτερο. βλεποταν ανετα παντως.

 

The Courier πολυ μετρια

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Hachi: A Dog's Tale

 

ΠΟΛΥ ωραία ταινία και συγκινητική όσο δε πάει.Μου άρεσε πάρα πολύ.Ξεκίνησα και πέτυχα την αρχή στο Star έχασα τη συνέχεια και το είδα σε dvd.

 

Μη το δείτε τώρα στις γιορτές.

Link to comment
Share on other sites

Αν...

 

Μου άρεσε πολύ η ταινία. Συνδυάζει τον έρωτα (κλασικός Παπακαλιάτης) με την οικονομική κρίση, τις αλλαγές σε ωραίες συνοικίες της Αθήνας (Πλάκα) λόγω οικονομικής ύφεσης κτλ

Καλή εικόνα, ήχος! Συγκινητικές στιγμές με κοπέλα και σκύλο...

Μου άρεσε σαν στόρυ (αν κι αντιγραφή λίγο)

 

Γενικά, η καλύτερη ελληνική ταινία που έχω δει. Μια από τις καλύτερες που έχω δει το τελευταίο διάστημα. Ήμουν με την κοπέλα μου, οπότε δεν ξέρω πόσο αντικειμενικός μπορώ να είμαι. Την προτείνω σε κάποιον έστω σε DVD να την δει.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα την είδα κι εγώ.

Πολύ καλή, αξίζει να την δείτε όντως.

Link to comment
Share on other sites

Eιδα αισιως το Judge Dredd.

 

Λιγα πραματα, πολλες εκρηξεις, χαζο σεναριο.

Καλυτερη απο την ομονυμη με τον Σταλονε, λογικο ηταν απαραδεκτη εκεινη. Τουλαχιστο σε αυτην δε βγαζει το κρανος του ο Dredd.

Link to comment
Share on other sites

Eιδα αισιως το Judge Dredd.

 

Λιγα πραματα, πολλες εκρηξεις, χαζο σεναριο.

Καλυτερη απο την ομονυμη με τον Σταλονε, λογικο ηταν απαραδεκτη εκεινη. Τουλαχιστο σε αυτην δε βγαζει το κρανος του ο Dredd.

 

Θεωρώ πολύ καλύτερη την αρχική, ακριβώς λόγω του Σταλονε.

Δεν είναι για Όσκαρ, αλλά επειδή ο τύπος είναι μόνο για ξύλο, ταιριάζει απόλυτα στον ρόλο του Δικαστή, που πρώτα σκοτώνει και μετά κάνει ερωτήσεις. Και έχει και την ανάλογη σωματική διάπλαση.

Ο τελευταίος Ντρεντ τι έχει; Οποιοσδήποτε ηθοποιός να ήταν στην θέση του, δεν θα έκανε διαφορά στην ταινία.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εχθές το βράδυ είδα το Cloud Atlas. Σήμερα θέλω να το ξαναδώ :)

 

Είναι πολύ σπάνιο για εμένα να καταλαβαίνω πόσο πολύ μου άρεσε μια ταινία εξ'αρχής. Ενθουσιάζομαι φυσικά με κάποιες αλλά έχω παρατηρήσει ότι τις ταινίες που θεωρώ αγαπημένες μου τις καταλαβαίνω με το πέρασμα του χρόνου, όταν τις χρησιμοποιώ ως μέτρο σύγκρισης για ό,τι άλλο βλέπω.

 

Με το Cloud Atlas δεν το είχα αυτό το πρόβλημα. Χωρίς κανένα δισταγμό, την τοποθετώ άνετα ανάμεσα στις πιο αγαπημένες μου ταινίες και νιώθω αυτό που νιώθω πάντα όταν κάτι μου κάνει τόσο μεγάλη εντύπωση: δεν μπορώ να το περιγράψω χωρίς να πέσω σε υπερβολές.

 

Το Cloud Atlas μοιάζει με το The Fountain του Aronofsky με την έννοια ότι είναι από τις ταινίες που ή θα λατρέψεις ή θα κλαις τα λεφτά σου. Δεν υπάρχει ενδιάμεση κατάσταση. Ωστόσο, αξίζει και με το παραπάνω τις περίπου 3 ώρες που θα θυσιάασει κάποιος για να τη δει. Έχει τόσα πολλά μηνύματα και τόσα πράγματα που μπορείς να πάρεις από αυτή που το να τη δει κανείς μια φορά δεν είναι αρκετό.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Holy Motors την εχετε δει την ταινια??? στην αρχη ξεκινησε καλα αλλα μετα το πρωτο τεταρτο αρχισε να γινεται πολυ περιεργη οποτε λεω θα την κλεισω. μπαινω στο ΙΜDb και βλεπω 7,2. εκατσα και την ειδα με πολυ ζορι ολη την ταινια αλλα δεν μου αρεσε καθολου. την εχει δει καποιος να μου πει τι εινια αυτο που την εκανε να περνει 7,2? το νοημα με τις μεταμφιέσεις ναι οκ αλλα απο κει κ περα?
iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Eιδα σημερα στο σινεμα το Impossible.Αν και το περιμενα πως και πως να το δω και ειπα να το δω στη μεγαλη οθονη,,ψιλοξενωρωσα..Οκ η ταινια ειναι δραματικη συγκινιτικη,και καταπιανει καλα το θεμα που ειχε συγκλονησει πριν κατι χρονια.Οι ερμηνειες πολυ καλες ιδιως της πανεμορρφης ναομι γουατς οσκαρικη.Το θεμα ειναι ομως οτι κυλουσε πολυ αργα και αν ειχε και καπια αγωνια για τη καταληξη των ηρωων της,εχανε λιγο το ενδιαφερον.Μαλιστα το ολο κονσεπτ πιος επιζει η οχι απο κατι καταστροφικο,το χεις δει τοσες πολλες φορες που δεν σου προκαλουσε καμια ιδιεταιρη εκπληξη το εργακι ειτε ευχαριστη ειτε δυσσαρεστη.

Οι φανς του cgi θα απογοητευτουν μιας τα εφε ειναι πολυ λιγα στη ταινια και το ολο αποτελεσμα πολυ ρηχο ας το πουμε.σκεφτομουν μαλιστα πως το deep impact που ειχε γυριστει πριν πολλα χρονια και παλι ειχε σχεση με καταστροφη τσουναμι εκει το αποτελεσμα ηταν πιο εντυπωσιακο.Περιμενα δηλ περισσοτερα στο θεμα των εφε.

το εργο παρολλα αυτα βλεπεται απλα για μενα δεν αξιζε και τοσο πολυ για σινεμα παρα μονο σε blu ray .

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Ποιος πιστεύετε ότι θα πάρει φέτος το οσκαρ καλύτερης ταινίας;

 

Ελπίζω η Lawrence για Silver Linings Playbook! Πραγματικά αυτό το κορίτσι είναι απίστευτο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είδα τη ζωή του Πι. Εξαιρετική ταινία, μοναδικό σενάριο, τέλεια εικόνα, απίστευτες σκηνές... Τι άλλο να πω. Θα παλέψει στα ίσα με το Lincoln για τα περισσότερα όσκαρ.
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω η Lawrence για Silver Linings Playbook! Πραγματικά αυτό το κορίτσι είναι απίστευτο

 

ταινίας ρώτησε

 

 

...δεν τις ειδα ακομα ολες

...
Link to comment
Share on other sites

Τρομερό στόρυ το Argo αλλά αρκετά άνοστος ο ΡΟΛΟΣ(και όχι ο ίδιος ο ηθοποιός)του Μπεν Άφλεκ.

 

Σίγουρα αξίζει να το δεις.Τρομερό στόρυ και τι έγινε γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...