Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν σας ενδιαφέρει η Street Art και η ιστορία της, κι ακόμα περισσότερο αν είστε φαν του μυστηριώδους και ιδιοφυιούς "Βanksy" (όλοι έχουν δει έργα του, οι περισσότεροι αναγνωρίζουν την καλλιτεχνική του "σφραγίδα" αλλά κανένας δεν ξέρει την ταυτότητά του) τότε εχω να προτείνω το Εxit through the giftshop

 

Εξαιρετικά ενδιαφέρον ντοκυμαντερ-κωμωδία, σκηνοθετημένο από τον ίδιο το Banksy που περνάει από την ιστορία της συγχρονης street art, θέτει ερωτήματα για το τι είναι τεχνη/πως φτιάχνεται/πως εμπορευματοποιείται και επικεντρώνεται σε μια πολύ αμφιλεγόμενη προσωπικότητα. Στα όρια του ντοκυμαντερ και της μυθοπλασίας, κανείς δεν μπορει να ξέρει αν και τι απο αυτα που βλέπουμε είναι 100% αληθινό. Είναι κι αυτό μέρος του παιχνιδιού όμως ;)

 

Η ταινία με κέρδισε απ' το τρέιλερ: http://www.imdb.com/video/imdb/vi2018051097/ ( "BEST picture of leaves on a trailer"και "CANNES is a great place to go":lol::lol: )

 

Επίσης, το ίδιο το τρέιλερ και το σάιτ της ταινίας προτείνουν να την ψάξετε όπου θέλετε και να την κατεβάσετε ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μια ωραια κωμωδια που ειδα προσφατα και την προτεινω αμα θελετε να περασει ευχαριστα η ωρα ειναι το scott pilgrim vs the world!
Link to comment
Share on other sites

Eιδα το DUE DATE απ τον σκηνοθετη του διασημου πλεον Hangover .Η ταινια δεν ξερω αν πεζει σε ελληνικα σινεμα αλλα οσοι πατε να τη δειτε περιμενωντας να ριξετε το ιδιο γελιο με το hangover η και περισσοτερο,θα απογοητευτειτε..Χωρις ομως να σημαινει πως η ταινια ειναι απαραιτητως κακη.:)

Στα συν του εργου το καστ .Ο ρομπερτ νταουνι τζουνιορ και ο zac galifianakis ειναι απολαυστικοι στους ρολους τους, και η χημεια μεταξυ τους δουλευει αψογα σαν 2 αντιθετοι χαρακτηρες..Επησεις το γελιο δεν απουσιαζει και οι διαφορες σκηνες γκαφες <ιδιως απ τον ζακ> ,ενω στη πορεια το due date περνει και μια απροβλεπτη πορεια με μια μικρουλα ανατροπη προς το φιναλε.

Η φωτογραφια και γενικα η σκηνοθεσια ειναι πολυ καλη και το κανει ενα ευχαριστο road movie film

Στο μειον τωρα.Το σεναριο δεν λεει τιποτα απο αποψη προτωτυπιας μια και το χουμε ηδη δει τουλαχιστον εγω προσωπικα σε πολλες ταινιες αρα υπολογιζεται πως περιπου θα καταληξει το ολο θεμα

Τα αστεια αν και ειπαρχουν δεν ειναι τοσο δυνατα οσο νομιζεις οτι θα τα δεις και η πολυ καλες ερμηνειες των πρωταγωνιστων της δεν βοηθανε να σωσουν τη κατασταση ανα ορισμενες φορες.

Ο galifianakis αν και δινει ρεστα στη ταινια πεζει το ιδιο ρολο οσο και στον hangover τον απολυτο βλακα δηλ με τη καλη ψυχουλα. φυσικο ειναι βεβαια αφου ετσι το θελει το σεναριο .Απλα η συγκριση με το αλλο εργο δεν αγνοειται καθολου και ωρες ενιωθα πως ηταν σαν να εβλεπα τη συνεχεια του, με ενα απ τους ηρωες της βλεπε οπως στο φρεισερ.

Και τελος το φιναλε μου φανηκε αναμενομενο αλλα και παλι δεν περιμενεις τιποτα λιγοτερο η περισσοτερο σε μια τετια κωμωδια καταστασεων.

Το εργο θα το εβαζα πρωσωπικα ενα 6 μιση λογω των καλων ερμηνιων.Ισως δεν ειναι η καλυτερη κωμωδια αυτης της χρονιας αλλα στο σινεμα η σπιτι σε ντι βι ντι με πιτσα περναει ευχαριστα η ωρα

Edited by manolissinger
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Eιδα το DUE DATE απ τον σκηνοθετη του διασημου πλεον Hangover .Η ταινια δεν ξερω αν πεζει σε ελληνικα σινεμα αλλα οσοι πατε να τη δειτε περιμενωντας να ριξετε το ιδιο γελιο με το hangover η και περισσοτερο,θα απογοητευτειτε..Χωρις ομως να σημαινει πως η ταινια ειναι απαραιτητως κακη.:)

Στα συν του εργου το καστ .Ο ρομπερτ νταουνι τζουνιορ και ο zac galifianakis ειναι απολαυστικοι στους ρολους τους, και η χημεια μεταξυ τους δουλευει αψογα σαν 2 αντιθετοι χαρακτηρες..Επησεις το γελιο δεν απουσιαζει και οι διαφορες σκηνες γκαφες <ιδιως απ τον ζακ> ,ενω στη πορεια το due date περνει και μια απροβλεπτη πορεια με μια μικρουλα ανατροπη προς το φιναλε.

Η φωτογραφια και γενικα η σκηνοθεσια ειναι πολυ καλη και το κανει ενα ευχαριστο road movie film

Στο μειον τωρα.Το σεναριο δεν λεει τιποτα απο αποψη προτωτυπιας μια και το χουμε ηδη δει τουλαχιστον εγω προσωπικα σε πολλες ταινιες αρα υπολογιζεται πως περιπου θα καταληξει το ολο θεμα

Τα αστεια αν και ειπαρχουν δεν ειναι τοσο δυνατα οσο νομιζεις οτι θα τα δεις και η πολυ καλες ερμηνειες των πρωταγωνιστων της δεν βοηθανε να σωσουν τη κατασταση ανα ορισμενες φορες.

Ο galifianakis αν και δινει ρεστα στη ταινια πεζει το ιδιο ρολο οσο και στον hangover τον απολυτο βλακα δηλ με τη καλη ψυχουλα. φυσικο ειναι βεβαια αφου ετσι το θελει το σεναριο .Απλα η συγκριση με το αλλο εργο δεν αγνοειται καθολου και ωρες ενιωθα πως ηταν σαν να εβλεπα τη συνεχεια του, με ενα απ τους ηρωες της βλεπε οπως στο φρεισερ.

Και τελος το φιναλε μου φανηκε αναμενομενο αλλα και παλι δεν περιμενεις τιποτα λιγοτερο η περισσοτερο σε μια τετια κωμωδια καταστασεων.

Το εργο θα το εβαζα πρωσωπικα ενα 6 μιση λογω των καλων ερμηνιων.Ισως δεν ειναι η καλυτερη κωμωδια αυτης της χρονιας αλλα στο σινεμα η σπιτι σε ντι βι ντι με πιτσα περναει ευχαριστα η ωρα

Συμφωνώ.

 

Η ταινία είναι ακριβώς αυτό που περιμένεις, αρκεί να μην περιμένεις ότι θα δεις το ίδιο επίπεδο με το Hangover. Η ώρα πέρασε ευχάριστα πάντως, και αν και είχε 2-3 "άβολες" σκηνές, παρόλα αυτά δεν ένιωσα να βαριέμαι ή να θέλω να τελειώσει.

 

Επίσης, ο Galyfianakis πρέπει επειγόντως να κάνει μια ταινία άσχετη με Hangover/Due Date, γιατί κινδυνεύει να εγκλωβιστεί στον ίδιο ρόλο (όχι ότι δεν τον υποδυεται εξαιρετικά ή ότι δεν είναι πολύ καλός κωμικός).

 

Ο Downey Jr. με εξέπληξε ευχάριστα, γιατί ακόμα και σ'έναν ρόλο υπερβολικό και αντιπαθή, κατάφερε να του δώσει τον απαραίτητο χαρακτήρα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η ταινία είχε πάρα πολύ πλάκα. :lol:

 

 

Το είδα την προηγούμενη εβδομάδα και θα έλεγα πως ήταν πολύ αδιάφορη ταινία... Στον κινηματογράφο υπήρχαν και μικρά παιδιά τα οποία ήταν και τα μόνα που γελούσαν σε όλη την ταινία!

Φοβερός ο Mark Wahlberg σε τόσο κωμικό ρόλο, αλλά γενικά η ταινία δεν έλεγε για να τη δεις στον κινηματογράφο... Εκτός αν κάποιος είναι μεγάλος φαν της Μέντεζ!

 

Πρόσφατα είδα το Shutter Island το οποίο ήταν απίστευτο με μόνο μείον το πολύ μπλα μπλα στην αρχή... Το προτείνω ανεπιφύλακτα!

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

 

Πρόσφατα είδα το Shutter Island το οποίο ήταν απίστευτο με μόνο μείον το πολύ μπλα μπλα στην αρχή... Το προτείνω ανεπιφύλακτα!

Ναι? Εμενα δε μ'άρεσε τόσο...βασικά το βρήκα αδιάφορο και η "ανατροπή" που είχε γινόταν προφανής σχεδόν αμέσως (τουλάχιστον δηλαδή το σημείο που βρίσκουν εκείνο το

σημείωμα που λέει "ποιος ειναι το <και λεει εναν αριθμό - δε θυμαμαι> 68?"

ψιλιάζεσαι με τη μία ποια είναι η απάντηση)

 

Βεβαια, να πω την αλήθεια ήμουν επηρεασμένη από ένα διήγημα του Ποε που ειχα διαβάσει παλιότερα "The System of Doctor Tarr and Professor Fether" και μου φαινοταν ότι θα πήγαινε τελειως προς εκείνη την κατεύθυνση ;) -και γι αυτό κιολας περιμενα μια τέτοιου είδους ανατροπη

 

Απο εικονες ήταν εντυπωσιακό και ο Ντι Κάπριο ειναι παντα πολύ καλός...αλλά όπως είπα, αυτό δεν έφτανε για να κανει τη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι? Εμενα δε μ'άρεσε τόσο...βασικά το βρήκα αδιάφορο και η "ανατροπή" που είχε γινόταν προφανής σχεδόν αμέσως (τουλάχιστον δηλαδή το σημείο που βρίσκουν εκείνο το

σημείωμα που λέει "ποιος ειναι το <και λεει εναν αριθμό - δε θυμαμαι> 68?"

ψιλιάζεσαι με τη μία ποια είναι η απάντηση)

 

Βεβαια, να πω την αλήθεια ήμουν επηρεασμένη από ένα διήγημα του Ποε που ειχα διαβάσει παλιότερα "The System of Doctor Tarr and Professor Fether" και μου φαινοταν ότι θα πήγαινε τελειως προς εκείνη την κατεύθυνση ;) -και γι αυτό κιολας περιμενα μια τέτοιου είδους ανατροπη

 

Απο εικονες ήταν εντυπωσιακό και ο Ντι Κάπριο ειναι παντα πολύ καλός...αλλά όπως είπα, αυτό δεν έφτανε για να κανει τη διαφορα.

 

 

 

Κοίτα, στην αρχή βαρέθηκα λίγο να πω την αλήθεια με όλες αυτές τις συζητήσεις που δεν οδηγούσαν πουθενά. Αλλά από το σημείο εκείνο που λες (με το σημείωμα) και μετά μου τράβηξε το ενδιαφέρον... καμία σχέση :p:p

 

Εννοείται πως ο Ντι Κάπριο είναι φοβερός σε όποιο ρόλο και να παίξει και νομίζω πως τα τελευταία 2 χρόνια είναι στα καλύτερά του.

 

 

Και μένα μου άρεσε πολύ το Shutter Island. Εγώ πίστευα βέβαια ότι θα είχε διαφορετικό τέλος, αλλά που τέτοια τύχη...

 

Πώς θα προτιμούσες να καταλήξει όλο αυτό;

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μέχρι τελευταίων λεπτών είχα ελπίδες ότι θα αποδειχθεί πως

όλοι αυτοί συνωμοτούν εναντίον του για να τον κάνουν να σταματήσει την έρευνα (όπως ψυλλιαζόταν από την αρχή δηλαδή).

 

 

Η ταινία μου άρεσε πολύ. Τρομερή ατμόσφαιρα, φοβερά χρώματα και γενικότερα σκηνικά και ο λεονάρδος παίζει πάρα πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

και ο λεονάρδος παίζει πάρα πολύ καλά.

 

Συγνωμη αλλα εγω θα διαφωνισω. Ο Ντι Καπριο επαιζε σε ολη την ταινια ΣΑΝ παιδακι οποτε κρατουσε τσιγαρο. Λες και ηταν ηταν η μαγκια του αιωνα. Επαιρνε και ενα βλεμμα....να τρομαξεις ́η να γελασεις...δεν ηξερες! Προσωπικη αποψη αλλα πριν διαφωνισετε ριξτε μια ματια ( ειδικα στην πρωτη σκηνη στο πλοιο )

no sig...
Link to comment
Share on other sites

Χτες πήγα και είδα το harry potter , ταινιάρα , με τέλεια εφέ, τέλειες ερμηνείες ,να πάτε να την δείτε !!!!
Link to comment
Share on other sites

Χτες πήγα και είδα το harry potter , ταινιάρα , με τέλεια εφέ, τέλειες ερμηνείες ,να πάτε να την δείτε !!!!

Χθες την είδα κι εγώ. Καλή, αλλά αργηηηηή... Μην την δείτε βράδυ και κουρασμένοι, υπάρχει κίνδυνος ύπνου! Ελπίζω το 2ο μέρος του χρόνου να είναι λίγο πιο δραστήριο...

P.S Η Ερμιόνη μεγάλωσε!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Χθες την είδα κι εγώ. Καλή, αλλά αργηηηηή... Μην την δείτε βράδυ και κουρασμένοι, υπάρχει κίνδυνος ύπνου! Ελπίζω το 2ο μέρος του χρόνου να είναι λίγο πιο δραστήριο...

P.S Η Ερμιόνη μεγάλωσε!:rolleyes:

ο daniel radcliffe aka harry potter παντως σε μια συνεντευξη του ειπε πως το τελευταιο μερος θα εχει πολλους θανατους και θα μιαζει με war zone movie παρα με χαρι ποτερ για παιδια... Tην ειδα και γω και το 1 μερος ηταν το πιο πιο σκοτεινο επεισοδιο απο ολες τις ταινιες που εχουν βγει ως τωρα.το οτι ηταν λιγο αργη εναντιας εμενα δεν με κουρασε καθολου αφου για πρωτη φορα σε ταινια χαρι ποτερ ειχε πολλη αγωνια και σε καθηλωνε με τις διαρκως ψιλοανατροπες και την τρομακτικη ατμοσφαιρα.

Το μονο που δε με αρεσε σε μερικα σημεια το εργο θυμιζε λιγο τον αρχοντα των δαχτυλιδιων ενω αν και δεν εχω διαβασει το βιβλιο πιστευω πως η ταινια πρεπει να ξεφυγε κατα πολυ και μερικα πραγματα να ηταν διαφορετικα.. θα την εβαζα ομως ενα 9 γιατι ηταν το καλυτερο χαρι ποτερ που βγηκε..

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

ο daniel radcliffe aka harry potter παντως σε μια συνεντευξη του ειπε πως το τελευταιο μερος θα εχει πολλους θανατους και θα μιαζει με war zone movie παρα με χαρι ποτερ για παιδια... Tην ειδα και γω και το 1 μερος ηταν το πιο πιο σκοτεινο επεισοδιο απο ολες τις ταινιες που εχουν βγει ως τωρα.το οτι ηταν λιγο αργη εναντιας εμενα δεν με κουρασε καθολου αφου για πρωτη φορα σε ταινια χαρι ποτερ ειχε πολλη αγωνια και σε καθηλωνε με τις διαρκως ψιλοανατροπες και την τρομακτικη ατμοσφαιρα.

Το μονο που δε με αρεσε σε μερικα σημεια το εργο θυμιζε λιγο τον αρχοντα των δαχτυλιδιων ενω αν και δεν εχω διαβασει το βιβλιο πιστευω πως η ταινια πρεπει να ξεφυγε κατα πολυ και μερικα πραγματα να ηταν διαφορετικα.. θα την εβαζα ομως ενα 9 γιατι ηταν το καλυτερο χαρι ποτερ που βγηκε..

 

Kαι να σας πω για να χουμε καλό ρώτημα, άλλη μία δε μενει για να ολοκληρωθεί? Γιατί περιμένω τόσα χρόνια να τελειώσουν και να τις δω όλες μαζί... (φαντάζομαι το τέλος να ναι κανονικό τέλος με closure ετσι? δεν πιστευω να μενει ανοιχτο για περαιτερω σικουελ? ) Να υποθεσω οτι θα βγει του χρόνου το τελευταιο μερος?

Link to comment
Share on other sites

Kαι να σας πω για να χουμε καλό ρώτημα, άλλη μία δε μενει για να ολοκληρωθεί? Γιατί περιμένω τόσα χρόνια να τελειώσουν και να τις δω όλες μαζί... (φαντάζομαι το τέλος να ναι κανονικό τέλος με closure ετσι? δεν πιστευω να μενει ανοιχτο για περαιτερω σικουελ? ) Να υποθεσω οτι θα βγει του χρόνου το τελευταιο μερος?

 

το επομενο θεωρετικα θα ναι και το τελευταιο.Απλα η συγγραφεας του χαρι τζει κει ρολινγκς ειπε πως σκεφτεται να γραψει και αλλο αλλα βιβλιο α με περιπετειες του μικρου λεμε τωρα μαγου..Απλως και παλι ο ραντλιφ ειπε πως δεν προκειται να ξαναασχοληθει με αυτο το ρολο <δεν θα χει και αδικο> ειδατε τι επαθε ο φρεισερ...:lol:

Αληθεια τοσα χρονια πως αντεξες να περιμενεις χωρις χαρι:O

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Αληθεια τοσα χρονια πως αντεξες να περιμενεις χωρις χαρι:O

E καλα δεν καιγόμουνα κιολας...ειχα δει λιγο απ την πρωτη και την είχα βρει αδιάφορη, αλλά σίγουρα ένας μαραθώνιος με όλες τις ταινίες τη μία μετά την άλλη θα χει φάση! ;)

Link to comment
Share on other sites

Χθες την είδα κι εγώ. Καλή, αλλά αργηηηηή... Μην την δείτε βράδυ και κουρασμένοι, υπάρχει κίνδυνος ύπνου! Ελπίζω το 2ο μέρος του χρόνου να είναι λίγο πιο δραστήριο...

P.S Η Ερμιόνη μεγάλωσε!:rolleyes:

 

Πες τα , πες τα. Ευτυχώς ήταν καλύτερο από το 6 αλλά για εμένα ήταν

καλύτερα τα 1-5.

 

P.S. Κουκλάρα η Ερμιόνη John ;)

 

ο daniel radcliffe aka harry potter παντως σε μια συνεντευξη του ειπε πως το τελευταιο μερος θα εχει πολλους θανατους και θα μιαζει με war zone movie παρα με χαρι ποτερ για παιδια...

 

Άντι αμην και πότε γιατί πολύ γλυκανάλατο με έρωτες και ιστορίες τα είχαν κάνει

τα 2 τελευταία

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω πως υπάρχει ειδικό θέμα για τις ταινίες του Harry Potter. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Το the a-team πως φανηκε; το ειδα χθες. Η μεγαλυτερη αμερικανια που εχω δει. Αλλα δεν ηταν και ασχημο

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπες ακριβώς αμερικανιά αλλά βλέπεται ευχάριστα

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Το the a-team πως φανηκε; το ειδα χθες. Η μεγαλυτερη αμερικανια που εχω δει. Αλλα δεν ηταν και ασχημο

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Αρκετά μέτριο κατά τη γνώμη μου :(

Δυστηχώς μετά την επιτυχία που είχε η σειρά παλιά δύσκολο να φτιάξουν κάτι καλύτερο :)

Link to comment
Share on other sites

Ειδα χτες τη ταινια του 2008 ,21 η στα ελληνικα Blackjack .Πολυ καλη , με εξεπληξε ιδιαιτερα και τη προτεινω ανετα στο καθενα :cool:

 

Παιδια , εχει να προτεινει κανεις κανενα εργο στυλ μυστηριου-θριλερ old school φαση (οχι κι ασπρομαυρο :p,κατι σαν Αγκαθα Κριστι η κατι παρομοιο ?

Edited by VeCo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...