Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το Slumdog κ το Benjamin Button εχω ηδη πει: βρηκα το πρωτο εξαιρετικό (γυρω στο 8,5) κ το δευτερο συμπαθητικό με ελαττωματα (μετα βιας 7). Το the reader το δα χτες (ειχα διαβασει το βιβλιο παλιοτερα) και το βρηκα πολύ καλό (μαλλον καπου αναμεσα στα 2 πρωτα ~γυρω στο 8 δλδ) πολύ προσεγμένο, καλογυρισμένο, ωραιες ερμηνείες, για μενα το πιο συγκινητικό σημείο ήταν εκεί που

αυτος αποφασισε να της στελνει τις κασετες στη φυλακη

το κακο με το τελος ειναι οτι δεν ενοιωσα καποια "λυτρωση". Η Winslet εξαιρετική, το ιδιο κ ο νεαρος, ο Fiennes λιγο κρυος (αλλα ειναι που δε μ αρεσει κ γενικα). Συνολικα ειναι μια ταινια που σου μένει και σε προβληματίζει...θα μπορουσα πχ να συζηταω για ωρες για την ηθική και τις ευθυνες της Χαννα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

και όχι μόνο της Χάνα να προσθέσω αλλά ολόκληρης της κοινωνίας στην οποία έζησε αρχικά και καταδικάστηκε έπειτα. Πάντως ο Φάινς και στη Δούκισσα που τον είδα χάλια ήταν, πάντα έπαιζε τόσο χάλια κι εγώ ήμουν μικρή και χάζευα την ομορφιά του (στο σχολείο κάποτε..... κόβαμε φλέβες για πάρτι του) και δε το καταλάβαινα ή τώρα το 'παθε;
'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που δεν ήμουν η μόνη που δεν μ'άρεσε(και γενικά δε μ'αρέσει) ο Fiennes!:happy:

Είχα κ κάποιες να κάθονται από πίσω μου στο σινεμά κ να μη σταματάνε να μιλάνε κ έλεγαν όλη την ώρα τι ωραίος που είναι κ τι καλά που παίζει! :p

Link to comment
Share on other sites

Ο Ρέιφ Φάινς ήταν πολύ καλός στο πρόσφατο "In Bruges", αν το έχετε ακουστά.

Η καλύτερη ερμηνεία του ήταν ασυζητητί στο "Spider".

Link to comment
Share on other sites

Ειδα το Revolver του Guy Ritchie. Ψαχνοντας λοιπον γι'αυτην στο γουγλ επεσα πανω στην κριτικη του cine.gr( http://www.cine.gr/film.asp?id=706608&page=4 ) και μου εκανε εντυπωση η εμπαθεια της τυπισσας που την εγραψε προς τον σκηνοθετη και το θαψιμο της...Σιγουρα δεν μιλαμε για το σεναριο με την απολυτη συνοχη ή λογικη ροη αλλα 0/10...παραπαει. Statham και Ray Liotta τους βρηκα πολυ καλους. Η σκηνοθεσια κατ'εμε ηταν πολυ καλη και ο τροπος αφηγησης μου θυμισε λιγο Sin City.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είδατε το Ροζ Πάνθηρα; Αρκετά καλύτερος απ' ότι τον περίμενα, αν αναλογιστεί κανείς την προηγούμενη ταινία με το Steve Martin. Δεν φτάνει βέβαια τις ταινίες τις δεκαετίας του '60, αλλά μπορώ να πω ότι ήταν αρκετά ευχάριστη.
Link to comment
Share on other sites

Είδατε το Ροζ Πάνθηρα; Αρκετά καλύτερος απ' ότι τον περίμενα, αν αναλογιστεί κανείς την προηγούμενη ταινία με το Steve Martin. Δεν φτάνει βέβαια τις ταινίες τις δεκαετίας του '60, αλλά μπορώ να πω ότι ήταν αρκετά ευχάριστη.

 

Πολύ αποθαρρυντικό το 4.3 του imdb.

 

Άντε να δούμε αν θα αξίζει :D

Link to comment
Share on other sites

Του Σελλερς τα κοκκαλα τριζουν... οπου να 'ναι θα αναστηθει για εκδικηση! http://www.laymark.com/i/m/m071.gif
Link to comment
Share on other sites

Του Σελλερς τα κοκκαλα τριζουν... οπου να 'ναι θα αναστηθει για εκδικηση! http://www.laymark.com/i/m/m071.gif

Υπερβολές.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Του Σελλερς τα κοκκαλα τριζουν... οπου να 'ναι θα αναστηθει για εκδικηση! http://www.laymark.com/i/m/m071.gif

Εγω δεν τα χω δει τα παλια.:O

 

Ειδα την Αμφιβολια, ομορφο, με ενδιαφερουσες ατακες και αλληλεπιδραση των πρωταγωνιστων και φυσικα 3 πολυ καλες ερμηνειες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πρίν λίγο είδα στον κινηματογράφο τον Ροζ Πάνθηρα.

Καλούτσικο. Έχει αρκετό γέλιο.

Το να πω ότι θα τρίζουν τα κόκκαλα του Π.Σέλλερς δεν νομίζω. Θα ήταν υπερβολή αν και μάλλον θα τον προτιμούσα.

Ένα 5.5 με 6 στα 10 θα του το έβαζα.:)

Link to comment
Share on other sites

Είδατε το Ροζ Πάνθηρα; Αρκετά καλύτερος απ' ότι τον περίμενα, αν αναλογιστεί κανείς την προηγούμενη ταινία με το Steve Martin. Δεν φτάνει βέβαια τις ταινίες τις δεκαετίας του '60, αλλά μπορώ να πω ότι ήταν αρκετά ευχάριστη.

 

πολυ γελιο σε καποιες σκηνες, μα πολυ γελιο λεμε :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Είδα το Reader. Όχι ακριβώς το στυλ του έργου που μου αρέσει - το δεύτερο μισό ήταν αρκετά καλό αλλά χωρίς να εμβαθύνει στο γερμανικό ενοχικό σύνδρομο αρκετά για να μου κρατήσει το ενδιαφέρον. Το πρωτογενές λογοτεχνικό υλικό ήταν δύσκολο να δουλέψει σωστά στο σινεμά ΙΜΗΟ.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Είδα χτες τη σκόνη του χρόνου του Αγγελόπουλου. Ευτυχώς δεν τράβηξε σε χρόνο όσο οι άλλες του ταινίες και είχε περιορίσει το στυλ "ίδιο πλάνο για κάνα 2λεπτο"! Η αληθεια ειναι οτι κοιμήθηκα μετά τα 2/3, αλλά δεν εφταιγε ο Αγγελοπουλος, ημουν άυπνη :O Κατα τα άλλα για τους φαν του σκηνοθετη είναι ο,τι πρεπει...

 

Η μητερα μου ειδε προχτες τον Μικι Ρουρκ στον Παλαιστη και επαθε πλακα, μεσα στην εβδομαδα ελπιζω να μπορεσω κι εγω. Μου ειπε οτι αυτος ειναι για το Οσκαρ δαγκωτο!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είδα χτες τη σκόνη του χρόνου του Αγγελόπουλου. Ευτυχώς δεν τράβηξε σε χρόνο όσο οι άλλες του ταινίες και είχε περιορίσει το στυλ "ίδιο πλάνο για κάνα 2λεπτο"! Η αληθεια ειναι οτι κοιμήθηκα μετά τα 2/3, αλλά δεν εφταιγε ο Αγγελοπουλος, ημουν άυπνη :O Κατα τα άλλα για τους φαν του σκηνοθετη είναι ο,τι πρεπει...

 

Η μητερα μου ειδε προχτες τον Μικι Ρουρκ στον Παλαιστη και επαθε πλακα, μεσα στην εβδομαδα ελπιζω να μπορεσω κι εγω. Μου ειπε οτι αυτος ειναι για το Οσκαρ δαγκωτο!

 

Εξαιρετική ερμηνεία και δικαίως το ακλόνητο φαβορί για τo Oscar.:)

Link to comment
Share on other sites

Είδα χτες τη σκόνη του χρόνου του Αγγελόπουλου. Ευτυχώς δεν τράβηξε σε χρόνο όσο οι άλλες του ταινίες και είχε περιορίσει το στυλ "ίδιο πλάνο για κάνα 2λεπτο"! Η αληθεια ειναι οτι κοιμήθηκα μετά τα 2/3, αλλά δεν εφταιγε ο Αγγελοπουλος, ημουν άυπνη :O
:lol::lol: ε μα συγγνωμη, πας κι εσυ αυπνη να δεις Αγγελόπουλο? Εδω ο αλλος υποφερει απο αυπνιες και βλεπει Αγγελοπουλο για να τις καταπολεμησει!:p

Περα απ την πλακα, την περιμενω κι εγω την ταινια - ειχα δει κ την προηγουμενη (το λειβαδι) η οποια δε με ειχε ενθουσιασει ιδιαιτερα- εκτος απο την καταπληκτική αισθητική της...αναρωτιεμαι, ειναι συνεχεια της προηγουμενης ιστορίας? (δεν εχω δει καθολου ουτε τρειλερ ουτε κριτικες τπτ κ δεν εχω ιδεα)

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol: ε μα συγγνωμη, πας κι εσυ αυπνη να δεις Αγγελόπουλο? Εδω ο αλλος υποφερει απο αυπνιες και βλεπει Αγγελοπουλο για να τις καταπολεμησει!:p

Περα απ την πλακα, την περιμενω κι εγω την ταινια - ειχα δει κ την προηγουμενη (το λειβαδι) η οποια δε με ειχε ενθουσιασει ιδιαιτερα- εκτος απο την καταπληκτική αισθητική της...αναρωτιεμαι, ειναι συνεχεια της προηγουμενης ιστορίας? (δεν εχω δει καθολου ουτε τρειλερ ουτε κριτικες τπτ κ δεν εχω ιδεα)

 

Τι να έκανα, η φιλη μου ηθελε να το δουμε, δε νυσταζα κιολας αρχικα...μετά απο 1,5 ωρα ταινιας βεβαια με το ζορι κρατουσα τα βλεφαρά μου ανοιχτα!

Καλα, η καταπληκτικη αισθητικη ειναι διαχυτη σε ολες τις ταινιες του κατ' εμε! Δεν ξερω αν ειναι συνεχεια, νομιζω πως οχι ομως...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ειδα το παρασκευη και 13......περιμενα κατι καλυτερο η αληθεια ειναι....;) 6/10

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Είδα χτες τη σκόνη του χρόνου του Αγγελόπουλου. Ευτυχώς δεν τράβηξε σε χρόνο όσο οι άλλες του ταινίες και είχε περιορίσει το στυλ "ίδιο πλάνο για κάνα 2λεπτο"! Η αληθεια ειναι οτι κοιμήθηκα μετά τα 2/3, αλλά δεν εφταιγε ο Αγγελοπουλος, ημουν άυπνη :O Κατα τα άλλα για τους φαν του σκηνοθετη είναι ο,τι πρεπει...

 

:lol::lol: ε μα συγγνωμη, πας κι εσυ αυπνη να δεις Αγγελόπουλο? Εδω ο αλλος υποφερει απο αυπνιες και βλεπει Αγγελοπουλο για να τις καταπολεμησει!:p

Περα απ την πλακα, την περιμενω κι εγω την ταινια - ειχα δει κ την προηγουμενη (το λειβαδι) η οποια δε με ειχε ενθουσιασει ιδιαιτερα- εκτος απο την καταπληκτική αισθητική της...αναρωτιεμαι, ειναι συνεχεια της προηγουμενης ιστορίας? (δεν εχω δει καθολου ουτε τρειλερ ουτε κριτικες τπτ κ δεν εχω ιδεα)

 

Τι να έκανα, η φιλη μου ηθελε να το δουμε, δε νυσταζα κιολας αρχικα...μετά απο 1,5 ωρα ταινιας βεβαια με το ζορι κρατουσα τα βλεφαρά μου ανοιχτα!

Καλα, η καταπληκτικη αισθητικη ειναι διαχυτη σε ολες τις ταινιες του κατ' εμε! Δεν ξερω αν ειναι συνεχεια, νομιζω πως οχι ομως...

 

Ναι, ειναι η δευτερη ταινια της τριλογιας με θεμα την πορεια του συγχρονου Ελληνισμου (και την περιμενα πως και πως).

Η πρωτη ηταν το Λιβαδι που δακρυζει και η τριτη θα ονομαζεται πιθανοτατα Αυριο.

Να πατε να τη δειτε στο σινεμα οσοι εχετε την ευκαιρια και αφηστε στην ακρη τις βαρυσημαντες μ*λακιες των πεφωτισμενων κριτικων του τυπου! :rolleyes:

 

ΥΓ: τρεϊλερ

Link to comment
Share on other sites

Είδα εγω τη Βαλκυρία!

Με τιποτα σινεμα!

Πεταμενα λεφτα!

Για dvd καλο ειναι.

Βλεπεται δηλαδη.

Αυτες οι ταινιες οπου ο γνωστος πρωταγωνιστης τη βλεπει αλλιως και αποφασιζει να κανει πιο 'ποιοτικες' ταινιες στην καριερα του ειναι πολυ επικινδυνες!

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι ταινιες οπου ο γνωστος πρωταγωνιστης τη βλεπει αλλιως και αποφασιζει να κανει πιο 'ποιοτικες' ταινιες στην καριερα του ειναι πολυ επικινδυνες!

 

:lol::lol::lol: Οντως! Τη μυριζομουν κι εγω τη δουλεια...γι αυτο και δε θα παω να τη δω :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είναι μέσα στα μαστ. Το τρέιλερ με κέρδισε. Φαίνεται πολύ δυνατή.

 

Must όχι αλλά είναι καλή. Αν σε ενδιαφέρει η περίοδος αξίζει και με το παραπάνω.

 

Αυτες οι ταινιες οπου ο γνωστος πρωταγωνιστης τη βλεπει αλλιως και αποφασιζει να κανει πιο 'ποιοτικες' ταινιες στην καριερα του ειναι πολυ επικινδυνες!

 

Me thinks ότι κάποιος δεν έχει δει το Magnolia. :rolleyes:

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δει κανείς την υπόθεση Βαλκυρία να μου πει την γνώμη του γιατί θέλω να πάω να την δω;

 

Τελικά την είδα χθές και μπορώ να πω οτι μου άρεσε πολύ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...