Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά τώρα ψιλο-υπερβάλλεις.

 

Και εγώ πήγα να δω το Νούμερο 23 με μεγάλες προσδοκίες και όντως δεν ήταν η καλύτερη ταινία της χρονιάς, αλλά δεν ήταν και τόσο χάλια. Είχε κάποιες καλές ιδέες και σκηνές.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ίσως επειδή τον έχω συνηθίσει σε άλλου "είδους" ταινίες...

 

Αλλά όταν έβλεπα την ταινία σκεφτόμουν : "...τώρα θα την κάνει την γκριμάτσα"!!!

 

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:7FxQjrRh_VT05M:http://images.art.com/images http://tbn0.google.com/images?q=tbn:No3eWW3xsNg0_M:http://www.eexi.gr/files/images

 

:p :p :p

 

Edit :

Να απευθύνω μία ερώτηση σε αυτούς που τους άρεσε η ταινία :

 

Η ταινία ανήκει στην κατηγορία των θριλερ, σωστά;

 

Σε ποιό σημείο της ταινίας, "τρόμαξες";

Το "τρόμαξες" το βάζω μέσα σε εισαγωγικά, γιατί κάποιος μπορεί να πει : "εγώ με κανένα θρίλερ δεν τρομάζω".

 

Γενικά σε ποιά σημεία κορυφώθηκε...

...(πως να το θέσω)...

...η "αγωνία", το ενδιαφέρον σας;

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση στην ταινια american gangster ο πραγματικος frank loukas ποιος ειναι(οχι σαν ηθοποιος αλλα σαν αληθινος ρολος)???
Link to comment
Share on other sites

Είδα χθες το national treasure 2 με το Nicolas Cage.Πολυ καλο!Το συστηνω ανεπιφυλακτα!
http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Είδα το shrek 3

 

Δεν είναι τόσο καλό όσο τα πρώτα 2.Αλλά σίγουρα αξίζει.Καλοδουλεμένο ως συνήθως.Πέρασα ευχάριστα αυτήν την 1 1/2 ώρα.Τα γραφικά πολύ καλή,η μουσική άψογη και σε ορισμένα σημεία η δράση πολύ καλή.

 

7/10 από μένα.

 

Επειδή συνεχίζεται με shrek 4 εύχομαι να παραμένει στα ίδια standars και να μην υπάρξει κατήφορος :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι σε φαση που θελω να βλεπω κωμωδιες-κομεντι...θελω αν μπορειτε να μου προτεινετε ευχαριστες ταινιουλες στυλ american pie(ειδα και το 6:p)...οι τελευταιες τετοιες που ειδα ηταν:

1)American Pie 6

2)John Tucker Must Die

3)Good Luck Chuck

4Just My Luck

Εχετε να προτεινετε καποια αλλη τετοιου ειδους?:rolleyes:

Free Your Mind...;)
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι σε φαση που θελω να βλεπω κωμωδιες-κομεντι...θελω αν μπορειτε να μου προτεινετε ευχαριστες ταινιουλες στυλ american pie(ειδα και το 6:p)...οι τελευταιες τετοιες που ειδα ηταν:

1)American Pie 6

2)John Tucker Must Die

3)Good Luck Chuck

4Just My Luck

Εχετε να προτεινετε καποια αλλη τετοιου ειδους?:rolleyes:

 

Just Friends, Just Married, Love Actually, 10 Things I Hate About You.

Αυτές θυμάμαι τώρα πρόχειρα. Είναι όλες σχετικά παλιές, γιατί σε αντίθεση με σένα έχω ξεπεράσει προ πολλού αυτή τη φάση και σπάνια βλέπω τέτοιες ταινίες πια! :p

[sIGPIC][/sIGPIC]

"To Be or Not to Be a Snarf"?

That's the real question!

Link to comment
Share on other sites

Είδα χθες το no country for old men, των αδελφών Coen, με τον Tommy Lee Jones.

Kαταπληκτική ταινία που σίγουρα θα τα πάει και πολύ καλά στα oscars, την συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους.

 

Πληροφορίες εδώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειδα σε dvd την ταινια Daddy Day Camp...

 

http://www.imdb.com/title/tt0462244/

 

Μπορω να πω οτι παρ'ολο οτι επαιζε ο κυρ Cuba Gooding Jr., η ταινια ηταν τοσο αντιγραφη και προβλεπομενη των αντιστοιχων ταινιων της προηγουμενης δεκαετιας που αναγκαστηκα να την προχωρω σε fast forward για να μην κοιμηθω.

Εξαιρουμενουν 1-2 καλων σκηνων, η ταινια ειναι πραγματικα βαρετη.

 

Το 1,5 που δινει το IMDB μου φαινεται πολυ δικαιο.

 

----------------------------------

 

Αντιθετως το The Kingdom

 

http://www.imdb.com/title/tt0431197/

 

μου φανηκε αρκετα πληρες αν και με ξενερωσε ο ρολος του κομπαρσου της Jennifer Garner. Αντιθετως ο Jamie Foxx φανηκε ανταξιος του καθαρα σοβαροφανη FBI αμερικανικου ρολου του.

Με κερδισε ομως ο Ashraf Barhom στον ρολο του Colonel Faris Al Ghazi που αν και ορισμενες φορες ειχε κλισε ατακες (που θυμιζαν ισως Τζακι Τσαν στις προσπαθειες του να κατανοησει αμερικανικα αστεια και λογοπαιγνια), η ερμηνεια του σαν συνολο ηταν πολυ καλη.

 

Δεν θα συμφωνησω με την βαθμολογια του imdb (7.3). Την θεωρω πολυ υψηλη για μια τοσο "αμερικανικη" ταινια. Πιστευω ομως οτι ενα 6αρι θα του αξιζε. Σιγουρα ταινια που δεν θα εβλεπα σε σινεμα. Σε dvd ομως, περασε ευχαριστα η ωρα.

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

I am legend

καλουτσικη ταινιουλα,σε φερνει στο κλιμα της καμια φορα..σε ευαισθητοποιει εννοω :p

αυτα xD

Link to comment
Share on other sites

I am legend

καλουτσικη ταινιουλα,σε φερνει στο κλιμα της καμια φορα..σε ευαισθητοποιει εννοω :p

αυτα xD

 

Εμένα με άφησε ψιλο-αδιάφορη σαν ταινία..δεν θα την πρότεινα σε κάποιον να τη δει στο σινεμά.. δεν είχε για μένα τρελά εφέ ώστε να αξίζει να τη δεις σε μεγάλη οθόνη με καλή ακουστική ούτε και η υποκριτική "ταλέντο" του πρωταγωνιστή σε ξεσήκωνε..

Για dvd στο σπίτι στα βαριά κέφια..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

I am legend

Προ ολιγου γυρησα και εγω απο το σινεμα και θα τις εβαζα 7/10...;)

ειχα δει ενα τρειλερ της και λεω θα εχει εφε και τα λοιπα,αλλα τελικα οσες σκηνες ειχανε εφε στην ταινια αυτες εδειχνε και στο τρειλερ το οποιο μου κινησε το ενδιαφερον να παω να την δω...:p

καλητερα να την δειτε σπιτακι σας σε dvd..:p

Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ προχθές την είδα στο σπίτι.

Για το σπίτι βλέπεται ευχάριστα και τιποτε παραπάνω. Μια κλασσική "εύπεπτη" ταινία όπως τις λέω.

Για σινεμά, μπα...

Link to comment
Share on other sites

Την είδα και εγώ τώρα στον κινηματογράφο..δεν αξίζει ντιπ για ντιπ παιδιά.Ούτε soundtrack,ούτε σκηνοθεσία,ούτε υποκριτική,ούτε σενάριο..θα μπορούσε να είναι καλύτερα μια ιστορία κόμικ της Marvel που πιάνει 20 σελίδες.Εμένα τόσο με εντυπωσίασε,με βαριά καρδιά 6/10,πολύ βαριά..
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Την είδα και εγώ τώρα στον κινηματογράφο..δεν αξίζει ντιπ για ντιπ παιδιά.Ούτε soundtrack,ούτε σκηνοθεσία,ούτε υποκριτική,ούτε σενάριο..θα μπορούσε να είναι καλύτερα μια ιστορία κόμικ της Marvel που πιάνει 20 σελίδες.Εμένα τόσο με εντυπωσίασε,με βαριά καρδιά 6/10,πολύ βαριά..

 

Με αυτά που λες περίμενα 3-4 το πολύ να έβαζες... Πάντως πολύ μεγάλη διαφορά στις απόψεις βρε παιδί μου, άλλοι λένε τέλεια, άλλοι λένε χάλια... :worry:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά το knocked up τι ήταν;

:mad:

 

to knocked up den itan tipota idiaitero,kana 6/10 tha tou evaza,alla sigoura itan kalitero apo to superbad!!

 

episis eida to ''I Now Pronounce You Chuck & Larry'' eixe plaka,vlepete aneta peripou 6.5-7 thatou evaza

 

episis prin ligo kairo eixa dei to ''The Man from Earth'' poli ftini paragwgi!ola girizonte se 1 dwmatio alla se krataei se meriki agwnia opote tis vazw 6.5-7 episis

Link to comment
Share on other sites

Ειδα το The Departed(Ο Πληροφοριοδοτης a.k.a. Ο Ρουφιανος).

Πολυ καλες ερμηνειες απο Ντικαπριο, Νικολσον. Ωραιο φιναλε(αν και μου το ειχαν σφυριξει:mad: παρολα αυτα ηταν εντυπωσιακο).Καιρο ειχα να δω αξιολογη ταινια.:p

Αυτος ο Ντικαπριος με εκπλησσει δευτερη φορα μετα το Ματωμενο Διαμαντι. Φοβαμαι οτι θα δω και Aviator και θα αρχισω να τον ερωτευομαι σαν ηθοποιο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είδα το American Gangster και το Michael Clayton ...

 

πολύ προσεγμένες και οι 2, καλογυρισμένες, με ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ερμηνείες από πρωτο-δεύτερους ρόλους, προτείνονται ανεπιφύλακτα ...

 

φυσικά ... δεν με συγκλόνισε καμιά από αυτές, έχω δει καλύτερες στο είδος τους, αλλά δεν παύουν να είναι μία πολύ καλή επιλογή για έξοδο με την παρέα σας ...

αυτές οι 2, μαζί με την "Κοιλάδα του Ηλά" είναι μέχρι στιγμής τα καλύτερα που έχω δεί (στο σινεμά) για τη σεζόν που ξεκίνησε από τον Σεπτέμβριο 2007 ...

 

η ταινία όμως που με συγκλόνισε, ήταν το La Vie En Rose, την οποία και σας προτείνω σε DVD ... και εάν η Μαριόν Κοτιγιάρ χάσει το Οσκαρ φέτος από τη "γηραιά γοητευτική κυρία με Αλτσχάιμερ" Τζούλι Κρίστι (με την ερμηνεία της οποίας δεν τρελάθηκα...) θα μιλάμε για ένα σκάνδαλο του θεσμού, όμοιο με το χάσιμο του Οσκαρ της Κέιτ "Ελιζαμπεθ" Μπλάνσετ από την άοσμη και άγευστη του "Ερωτευμένου Σαίξπηρ" Γκουινεθ Παλτροου ... (ακόμα το θυμάμαι και ΦΡΙΤΤΩ η Σινεφίλ !! ΑΙΣΧΟΣ !!! )

Melvin Udall: Judging from your eyes, I'd say you were fifty.

Carol: Judging from your eyes, I'd say you were kind.

 

-->"As Good As It Gets"

Link to comment
Share on other sites

Πριν μια βδομαδα περιπου ειδα το a tale for two sisters.Ειναι κορεατικη ταινια κι ουσιαστικα ειναι αυτο που λεει ο αγγλικος τιτλος .Μια ιστορια για δυο αδερφες νεαρης ηλικιας 15,16 χρονων (αν κι η κυρια πρωταγωνιστρια ειναι στην πραγματικοτητα 23 οταν γυριζεται η ταινια) κι το τι συναι βει σε αυτες κι στην οικογενεια τους οταν μια αλλη γυναικα εμπλεκεται κι προσπαθει να παρει την θεση της μητερας τους.Κινειται μεταξυ του ψυχολογικου θριλερ και της ταινιας τρομου με φαντασματα ..

 

Αν θελετε να δειτε μια ταινια με ξεκαθαρη αρχη ,τελος και φανερες καταστασεις μην δειτε αυτη την ταινια..Ειναι μια ταινια γρυφος μερχι ενα σημειο..Κι εμπλεκει την φαντασια κι την τρελα με την πραγματικοτητα μερχι ενα σημειο.Κι γενικα οι ερμηνιες για την υποθεση ειναι αρκετες.Δεν μπορω να αποκαλυψω πολλα για την πλοκη..

πολυ προσεγμενη ταινια κι μελετημενη ωσ το παραμικρο για να μην αποκαλυψει τι πραγματι συναιβει μερχι περιπου το δραματικο τελος..Η ερμηνεια της πρωταγωνιστριας ειναι πολυ καλη κι κραταει την ταινια σχεδον μονη της..Οι πατερας κι η μητρια δεν με ενθουσιασαν.Πολυ καλο σεναριο,ωραια ατμοσφαιρα αν κι πολυ τρομακτικη κι καλοι διαλογοι ..Συνολικα βαζω ενα 7,5-8..

Link to comment
Share on other sites

Το Good luck Chuck, παίρνει ένα χαλαρό 7,5/10 (ερμηνείες 8/10, σκηνοθεσία 7/10, σενάριο 7,5/10) και προτείνεται ανεπιφύλακτα.

 

Το National Treasure 2 παίρνει 6,34/10 (ερμηνείες 6,5/10, σενάριο 6,0/10, σκηνοθεσία 6,5/10) και είναι μέτριο, κάπως μεγάλο σε διάρκεια, αλλά γενικά ικανοποιητικό.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Το National Treasure 2 παίρνει 6,34/10 (ερμηνείες 6,5/10, σενάριο 6,0/10, σκηνοθεσία 6,5/10) και είναι μέτριο, κάπως μεγάλο σε διάρκεια, αλλά γενικά ικανοποιητικό.

 

Στα υπ'οψην αυτες τις μερες καθως το πρωτο με κερδισε λιγο με το σεναριο.

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Στα υπ'οψην αυτες τις μερες καθως το πρωτο με κερδισε λιγο με το σεναριο.

 

Ήταν αρκετά καλό (μέχρι κι ο Cage ήταν ικανοποιητικός), αλλά κάπως κουραστικό, καθώς «ακουμπάει» τις δύο ώρες. Κινείται στα ίδια επίπεδα με το πρώτο πάντως...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Στα υπ'οψην αυτες τις μερες καθως το πρωτο με κερδισε λιγο με το σεναριο.

 

Ακριβώς τα ίδια και εδώ.

 

Σύντομα θα το τιμήσω καθώς το 1ο με κέρδισε :)

Link to comment
Share on other sites

Ήταν αρκετά καλό (μέχρι κι ο Cage ήταν ικανοποιητικός), αλλά κάπως κουραστικό, καθώς «ακουμπάει» τις δύο ώρες. Κινείται στα ίδια επίπεδα με το πρώτο πάντως...

 

Καταλαβα. Βεβαια, δεν περιμενω και οσκαρικη ερμηνεια απο τον Cage (αλοιμονο!) αλλα οσο να ναι θεωρω οτι τετοιου ειδους περιπετεια αξιζει να τη δει καποιος σε σινεμα. Θα δω και θα επιστρεψω με την προσωπικη μου εμπειρια :)

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Ήταν αρκετά καλό (μέχρι κι ο Cage ήταν ικανοποιητικός), αλλά κάπως κουραστικό, καθώς «ακουμπάει» τις δύο ώρες. Κινείται στα ίδια επίπεδα με το πρώτο πάντως...

 

Μόλις γύρισα από το National Treasure. Συμφωνώ με τη βαθμολογία σου VeCo. Απλά να τονίσω πως είναι ΑΡΚΕΤΑ κουραστικό από άποψη διάρκειας. Και φυσικά με ενόχλησε η αμερικανο-φρένεια που είναι διάχυτη σε όλο το έργο. Μόνο και μόνο για αυτό το "εμείς οι Αμερικάνοι, ο περήφανος και εξαιρετικός λαός..." μου την έδωσε.

 

Είδα αυτές τις μέρες και δύο συνέχεις δυο horror movies.

 

Το πρώτο ήταν το Boogeyman 2

 

Τι συμβαίνει συνήθως στα horror movies?? Το sequel είναι χειρότερο του πρώτου, σωστά;; Και όμως, το πρώτο ήταν όντως τόσο χάλια που το 2ο ήταν μπροστά του εξαιρετικό.

 

Αυτό που μου έκανε αίσθηση με το που ξεκίνησε η ταινία είναι η ατμόσφαιρα. Πολύ καλή, αν σκεφτεί κανείς πως πρόκειται για STD ταινία.

 

Μετά, εξεπλάγην από το cast. Όχι ότι αυτοί που έπαιζαν ήταν για Όσκαρ, αλλά βρήκα πολύ γνωστά πρόσωπα στο cast.

 

Πρώτα απ'όλους η Renée O'Connor, την οποία αμφιβάλλω πως ξέρει κανείς εκτός και αν σας πω πως έπαιζε τη Gabrielle στη Xena. Μετά, ο David Gallagher, που έπαιζε ένα από τα παιδιά της οικογένειας Camden στο 7th Heaven (παράξενη σύμπτωση, αν σκεφτεί κανείς πως στο πρώτο Boogeyman πρωταγωνιστής ήταν ο τηλεοπτικός αδερφός του Barry Watson) και, κράτησα το καλύτερο για το τέλος, ο εξαιρετικά creepy Tobin Bell, γνωστός και ως Jigsaw ;)

 

Η ταινία ήταν σαφέστατα καλύτερη από την πρώτη. Το storyline αν και αδύναμο σου κρατούσε το ενδιαφέρον και φαίνεται πως οι δημιουργοί σκοπεύουν στη δημιουργία μιας σειράς ταινιών με το Franchise του Boogeyman, γιατί στο 2ο μέρος ο... Μπαμπούλας μοιάζει περισσότερο με...Michael Myers...

 

6,5-7/10

 

 

Μετά, το Wrong Turn 2: Dead End

 

Πριν ξεκινήσω να ξεκαθαρίσω κάτι. Σιχαίνομαι τις ταινίες που το σενάριό τους έχει να κάνει με μια "παρέα παιδιών που παίρνει μέρος σε ένα πρωτότυπο ριάλιτι επιβίωσης". Οι δύο άλλες παρόμοιες ταινίες που έχω δει, το ανεκδιήγητο Halloween Resurrection και το αδιάφορο My Little Eye προσπάθησαν αλλά απέτυχαν παταγωδώς να βάλουν το reality στοιχείο στις ταινίες τρόμου.

 

Το Wrong Turn 2 όμως, αν παραβλέψουμε λίγο τον βασικό κορμό του σεναρίου (το προαναφερθέν κλισέ) είναι πολύ (μα πάρα πολύ, όμως) βίαιο, έξυπνα γυρισμένο και σε φάσεις αηδιαστικό και μυστηριώδες. Οι ηθοποιοί μέτριοι. Οι σφαγές όμως εξαιρετικές. Μιλάμε για πολύ αίμα. :rolleyes::D

 

Οι επιρροές από παρόμοιες ταινίες τρόμου (όπως κυρίως το Texas Chainsaw Massacre, από το οποίο έχει κλέψει και μια ΟΛΟΚΛΗΡΗ σκηνή σχεδόν αυτούσια) είναι κάτι παραπάνω από προφανείς, αλλά who cares?? Μια χαρά πέρασα την ώρα που το έβλεπα.

 

7/10

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...