Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως πέρα από την πλάκα , θα μπορούσε να υλοποιηθεί πιο αποτελεσματικά το έργο και να ήταν πολύ καλό! Τώρα τι φταίει .. από που ν' αρχίσεις και που να τελειώσεις!

 

Δυστυχώς έχει καταντήσει πλέον ο κανόνας, όταν μεταφέρονται βιβλία στον κινηματογράφο να γίνονται το πολύ μέτριες ταινίες.

 

Εδιτ .. θα συμφωνήσω με τον VeCo , σχετικά με τα τοπία!

Περιμένω περισσότερα από την συνέχεια!

 

Χειρότερη πάντως δύσκολα θα είναι. :p

 

Ναι όντως έχει πολύ καλά τοπία και ενδιαφέρουσα ατμόσφαιρα.

Και αυτά είναι πάντα + σε μια ταινία, αλλά εδώ δε μιλάμε για μια ταινία του Ang Lee όπου μπορεί να χαζεύεις ένα βοσκοτόπι κανα 3λεπτο. Μιλάμε για μια εφηβική ταινία όπως είπες και εσύ, στην οποία αν τα πράγματα ήταν όπως θα έπρεπε ΚΑΙ είχε και την ατμόσφαιρα που έχει θα ήταν πολύ καλή. Μόνη της όμως η ατμόσφαιρα δε λέει κάτι.

 

Τουλάχιστον την βοηθάει να μην πιάσει πάτο. :p

 

Το αστείο δε είναι ότι το sequel βγαίνει φέτος (!) το Νοέμβρη, ένα χρόνο δηλαδή μετά την πρώτη αρπαχ....εεε...ταινία.

 

Χαρακτηριστικό δείγμα εκμετάλλευσης του hype...

 

Εννοείται ότι στο ερώτημά σου υπάρχει η απάντηση των θεατών και των studios: για μας καλύτερα να αργήσει μια ταινία αλλά να αξίζει, για τα studios όσο περισσότερο μπορέσουν να εκμεταλλευθούν το hype μιας ταινίας τόσο το καλύτερο για τα έσοδά τους, χωρίς να ενδιαφέρονται για το καλλιτεχνικό αποτέλεσμα!

 

Δεν είχα καμία αμφιβολία... :wink:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

1ον...ούτε κ εμένα μου άρεσε. Το είδα με καλή παρέα όμως και το απόλαυσα! Soundtrack και τοπία μου άρεσαν αρκετά. Κατά τ'άλλα... δεν είναι να τρελένεσαι...

 

 

2ον...Είδα πρίν λίγο το Mr.Magorium's Wonder Emporium . ( ταίνια του 2007 )

 

Παιδικό θα έλεγα στόρυ αλλά πολύ καλά δομημένο. Έχει να κάνει με το "μαγικό" μαγαζί παιχνιδιών του Mr.Magorium. Εκεί μέσα κανένα παιχνίδι δεν καθέτε αψυχο. Ακόμα κ οι μπάλες συνεργάζονται με τα παιδιά που πηγαίνουν εκεί! Μια ιδέα που στην ταίνια είναι πολύ πιο ωραία υλοποιημένη απ'ότι ακούγεται! Όλα όμως γίνονται άψυχα όταν έρχεται η ώρα του Mr.Magorium να "αποχωρίσει" και να παραδώσει το μαγαζί στην υπάλληλο του. Μια κοπέλα που εργάζεται εκεί από μικρό κοριτσάκι αλλά της λείπει αυτό το κουράγιο για να σταθεί στα πόδια της. Λίγο οι φίλοι,λίγο οι καταστάσεις κ λίγη μαγεία όμως είναι αρκετά για να μας δώσουν ένα πολύ όμορφο και, αν και απότομο, έξυπνο happy end !

 

Σίγουρο όχι το κάτι άλλο αλλά αξίζει να το δείτε. Ανάλαφρο,έξυπνο και...παρεϊστικο !

 

7,5/10

no sig...
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα συγκαταλεγω το Twilight στις καλυτερες κωμωδιες της σαιζον και με διαφορα μαλιστα. :rotfl:

 

Τι να πρωτοθυμηθω? Τον Εντουαρντ που στο φως της ημερας λαμποκοπουσε glitter? Τον Εντουαρντ που ανεβαινε τα δεντρα με την αλλη καλικούτσα στην πλατη αλλα Spiderman? Toν Εντουαρντ στο 99% των σκηνων του??????? :lol: :p

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα συγκαταλεγω το Twilight στις καλυτερες κωμωδιες της σαιζον και με διαφορα μαλιστα. :rotfl:

 

Τι να πρωτοθυμηθω? Τον Εντουαρντ που στο φως της ημερας λαμποκοπουσε glitter?

 

Ο Edward είναι ένα βαμπιρ με πάθος.

Εσείς;

 

:) :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αντισταθώ στο να θάψω και γω το Twilight. Πραγματικά απαίσια ταινία για 10χρονα. Ουτε καν την ολοκλήρωσα την ταινία (την είδα σπίτι)
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και "καλύτερη" όμως... :rolleyes:

Watchmen :lol::p

Ίσως η ανδρική version του Twilight (λόγω της Malin Akerman :love:)

Link to comment
Share on other sites

Ισως μετα το ''Αστεριξ στους Ολυμπιακους Αγωνες'' οτι πιο αθλιο εχω δει.Με μεγαλη μου εντυπωση η βαθμολογια του ειναι μεχρι στιγμης στο imdb στο 8.1 αυτο δεν σημαινει ομως και πολλα απο την στιγμη που βλεπεις την ταινια και σου καιγονται οι ασφαλιες.Ενα πραμα,γιατι για πραμα μιλαμε,χωρις συνοχη χωρις βασεις,χωρις κεντρικη ιδεα,χωρις να σε κραταει μπριζωμενο,χωρις να σου δινει στοιχεια για να πονηρευεσαι,να υποθετεις,να κανεις λαθη και να βλεπεις ανατροπες.Μια τεραστια πατατα,αγαπητη σε ανθρωπους που συλλεγουν κουκλες απο κομικ και ειναι 40 χρονων.Συμπερασμα 2:30 ωρες με εμετικες ερμηνειες,φωσφοριζε καρκαλια,γαλαναματικο μωρο απο χωριο κοντα στα ελληνοβουλγαρικα συνορα,εφε για video game,κομμενες και βαλμενες οπου να 'ναι σκηνες,κουραση,βαρεμαρα και αγωνια για κατουρημα 2/10.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Watchmen :lol::p

Ίσως η ανδρική version του Twilight (λόγω της Malin Akerman :love:)

 

Καμία σχέση, το Watchmen είναι σταθμός στην ιστορία των κόμικ/graphic novels. Τώρα αν η μεταφορά του στο σινεμά είναι τόσο κακή (το υλικό είναι δύσκολο και θεωρείτο unfilmable μέχρι πρόσφατα) δεν το ξέρω αλλά και πάλι δεν του αξίζει να το συγκρίνεις με κάτι σαν το Twilight.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Ισως μετα το ''Αστεριξ στους Ολυμπιακους Αγωνες'' οτι πιο αθλιο εχω δει.Με μεγαλη μου εντυπωση η βαθμολογια του ειναι μεχρι στιγμης στο imdb στο 8.1 αυτο δεν σημαινει ομως και πολλα απο την στιγμη που βλεπεις την ταινια και σου καιγονται οι ασφαλιες.Ενα πραμα,γιατι για πραμα μιλαμε,χωρις συνοχη χωρις βασεις,χωρις κεντρικη ιδεα,χωρις να σε κραταει μπριζωμενο,χωρις να σου δινει στοιχεια για να πονηρευεσαι,να υποθετεις,να κανεις λαθη και να βλεπεις ανατροπες.Μια τεραστια πατατα,αγαπητη σε ανθρωπους που συλλεγουν κουκλες απο κομικ και ειναι 40 χρονων.Συμπερασμα 2:30 ωρες με εμετικες ερμηνειες,φωσφοριζε καρκαλια,γαλαναματικο μωρο απο χωριο κοντα στα ελληνοβουλγαρικα συνορα,εφε για video game,κομμενες και βαλμενες οπου να 'ναι σκηνες,κουραση,βαρεμαρα και αγωνια για κατουρημα 2/10.

 

Πωπω φιλε έλεος!!!! Υπερβάλεις ως εκεί που δεν πάει άλλο!Σε λίγο θα μας πεις ότι η "εκδίκηση της ξανθιάς" είναι καλύτερη ταινία!!! Προφανώς δεν κατάλαβες απολύτως τίποτα .... Σημειωτέον η κινηματογραφική μεταφορά του Watchmen ήταν πάρα πολύ πιστή στο κόμιξ το οποίο θεωρείται αριστούργημα της 9ης τέχνης και της παγκόσμιας λογοτεχνίας...

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΠΕΤΑΞΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟ WATCHMEN!

Παιδια μιλαμε για την πατατα της 10ετιας πιστευω!

Το σκοτεινο χωριο ειναι αριστουργημα μπροστα σε αυτο!

Ο tsatsos_21 που του εβαλε και 2 μοναδες ειναι υπερβολικος!

Δυστυχως δεν υπαρχει αρνητικη βαθμολογια.

Αν υπηρχε η 'ταινια' θα επερνε -10 !!!

Επισης να σημειωσω οτι οι ηθοποιοι ειναι παντελως αγνωστοι και πιθανοτατα το budget ειναι στα ταρταρα!

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΠΕΤΑΞΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟ WATCHMEN!

Παιδια μιλαμε για την πατατα της 10ετιας πιστευω!

Το σκοτεινο χωριο ειναι αριστουργημα μπροστα σε αυτο!

Ο tsatsos_21 που του εβαλε και 2 μοναδες ειναι υπερβολικος!

Δυστυχως δεν υπαρχει αρνητικη βαθμολογια.

Αν υπηρχε η 'ταινια' θα επερνε -10 !!!

Επισης να σημειωσω οτι οι ηθοποιοι ειναι παντελως αγνωστοι και πιθανοτατα το budget ειναι στα ταρταρα!

 

Εμένα το σκοτεινό χωριό με ενθουσίασε σαν ταινία πάντως(ελπίζω να αναφερόμαστε στην ίδια - σε αυτήν με τις κόκκινες στολές και τον θρύλο που επικρατούσε να μην φύγεις από το δάσος κτλ κτλ)

 

Μα καλά τόσο ψεύτικο το έχουν κάνει το τρέιλερ?

Πάντως πραγματικά δεν έχω ακούσει καμία καλή κριτική για την ταινία.:X:confused:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πραγματικά δεν έχω ακούσει καμία καλή κριτική για την ταινία.:X:confused:

 

Εγώ έχω ακούσει, κ απορώ... :p

Μάλλον για να μαζέψει λίγο κόσμο, μήπως κ το σώσει λίγο... με τόσο budget που είχε! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πωπω φιλε έλεος!!!! Υπερβάλεις ως εκεί που δεν πάει άλλο!Σε λίγο θα μας πεις ότι η "εκδίκηση της ξανθιάς" είναι καλύτερη ταινία!!! Προφανώς δεν κατάλαβες απολύτως τίποτα .... Σημειωτέον η κινηματογραφική μεταφορά του Watchmen ήταν πάρα πολύ πιστή στο κόμιξ το οποίο θεωρείται αριστούργημα της 9ης τέχνης και της παγκόσμιας λογοτεχνίας...

 

Τι ακριβως σε κανει να πιστευεις οτι εχω δει την εκδικηση της ξανθιας?Δεν μου καιγεται καρφι το οτι στις σελιδες ειναι αριστουργημα,για την ταινια μιλαμε δεν ειναι αναγκη να γραφουμε εδω οτι και στα trailer.Πανω στην ταινια εχεις να πεις κατι?Αμφιβαλλω εντονα φιλεναδα

 

Πες τα ρε skiabox μαλλιασε το στομα μου,τετοια ******* ειχα καιρο να δω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάντως πολύ αμφιβάλλω πως όσο κακο και να είναι το Watchman (που είναι και από τον "visionary" σκηνοθέτη του 300 - lol!!!!!) υπάρχει περίπτωση να είναι τόσο κακό όσο το Twilight.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δ.ΔΑΝΙΚΑΣ-ΤΑ ΝΕΑ

 

Supermen και περιπέτεια φαντασίας σε ύφος μεταμοντέρνου φιλμ νουάρ από τον Ζακ Σνάιντερ, σκηνοθέτη των «300» και του Λεονάιντας. Όλα μέσα. Από τα κόμικς με σούπερ ήρωες μέχρι «SΟS Πεντάγωνο καλεί Μόσχα» και θρίλερ φαντασίας. Και όλα αυτά με φόντο τον Ψυχρό Πόλεμο και το ενδεχόμενο ενός πυρηνικού ολοκαυτώματος. Μια ατελείωτη και αποσπασματική σειρά εξαιρετικά σκηνοθετημένων σκηνών, χωρίς νόημα και συνειρμό. Εξαιρετική η τεχνική αναπαραγωγή του κόμικς, αλλά μετά την πρώτη ώρα αφόρητα πληκτικό. Εν ολίγοις, μια μεγαλοπρεπής εικαστικά ακατανόητη και ασυνάρτητη μπούρδα!

 

Ν.Φ.ΜΙΚΕΛΙΔΗΣ-ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ

 

Υστερα από μια εξαιρετική, εμπνευσμένη εισαγωγή, με το πέρασμα των δεκαετιών από το ‘40 μέχρι το ‘80 να παρουσιάζεται μέσα από φωτογραφίες και σκηνές-παραλλαγές της πραγματικότητας, με υπόκρουση το τραγούδι του Μπομπ Ντίλαν «The times they are a-changin», ο Σνάιντερ ακολουθεί περισσότερο απ’ όσο χρειάζεται πιστά το βιβλίο, περιπλέκοντας την ιστορία. Τόσο με διάφορες επιμέρους λεπτομέρειες, με φλας μπακ γύρω από το παρελθόν των όχι ιδιαίτερα συμπαθητικών υπερ-ηρώων (ένας από αυτούς σκοτώνει παιδιά και έγκυες γυναίκες στο Βιετνάμ, ενώ οι υπόλοιποι δεν πάνε πίσω), όσο και με σκηνές ωμότητας, αδικαιολόγητου σεξ και την ανάπτυξη ενός ρομάντζου ανάμεσα στον τεράστιο, γυμνό, δρα Μανχάταν και μια υπερ-ηρωίδα, καθυστερώντας έτσι το ρυθμό, σε μια ταινία διάρκειας 162 λεπτών, που σίγουρα μπορούσε να είναι πιο σύντομη.

 

ΘΟΔΩΡΗ ΚΟΥΤΣΟΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟ

 

Αντίθετα ωστόσο από τη μεταφυσική ανδρεία των 300, εδώ δεν προσθέτει στην κινηματογραφική γραφή και εκεί που πάει να υπογράψει κάποιες σκηνές, αργεί σε πάρα πολλές άλλες, και ακυρώνεται με άστατα slow motion, πομπώδη διάλογο και αστείες ερωτικές σκηνές. Το θέμα είναι όντως διαφορετικό, η παράλληλη πραγματικότητα με το μπέρδεμα που επιχειρείται σε καταστάσεις και πρόσωπα που μοιάζουν με την εποχή και την αλήθεια αλλά απέχουν από αυτήν είναι ενδιαφέροντα προβλήματα προς επίλυση. Το Watchmen δεν δίνεται στον κόσμο του φανταστικού ούτε και στον πειραγμένο ρεαλισμό. Και μερικοί από τους υπερ-ήρωες, όπως ο μελαγχολικός και αμπελοφιλόσοφος Μανχάταν ή ο αστραπιαίος και πανέξυπνος Οζυμανδίας, σπαταλιούνται άδικα.

 

New York Times (A. O. Scott)

 

Αν είχα τη δύναμη του δρ. Μανχάταν, θα έκανα αυτή τη βλοσυρή και αποκρουστική περιήγηση στη μυθολογία των κόμικ να μην μοιάζει τόσο ατελείωτη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα site, ίσως να το έχεις ακουστά, το metacritic.com το οποίο συγκεντρώνει βαθμολογίες για ταινίες, βιβλία, CDs και παιχνίδια, και βγάζει έναν μέσο όρο.

 

Σε αυτό λοιπόν το site, μια προηγούμενη ταινία που στηριζόταν σε graphic novel του Alan Moore, το V for Vendetta, το οποίο προσωπικά θεωρώ κάτι παραπάνω από αριστούργημα, κάτι σαν έπος -but that's just me :) - παίρνει 62%

 

Το Twilight, πάλι, μια από τις πιο ηλίθιες ταινίες ever συγκεντρώνει μέσο όρο, 56%.

 

Με λίγα λόγια;

Δε θα έπρεπε να διαβάζεις και πολύ τους κριτικούς. Οι κριτικοί δεν γράφουν πάντα τη γνώμη τους. Γράφουν, πολύ συχνά, τη γνώμη του studio που τους πληρώνει, ή της αντίστοιχης εταιρίας διανομής.

 

Δεν μιλάω για το Watchmen συγκεκριμένα, απλά προσωπικά η παράθεση της άποψης του Θοδωρή Κουτσογιαννόπουλου (π.χ.) δε θα μπορούσε να με αφήνει πιο παγερά αδιάφορο.

 

Μέχρι να το δω, σε εμπιστεύομαι πάντως :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Οι μόνοι κριτικοί που εμπιστεύομαι είναι ο Τιμογιαννάκης και ο Δανίκας. Τον πρώτο τον εμπιστεύομαι γιατί ξέρω ότι είναι συνήθως δίκαιος και κρίνει την κάθε ταινία γι' αυτό που είναι και τον δεύτερο γιατί ξέρω ότι όταν κάτι του αρέσει πρέπει να μείνω μακριά. :lol:

 

Στο κινηματογραφικό Rottentomatoes το Watchmen έχει 65%. Αυτό σημαίνει 65% καλές κριτικές και 35% κακές, δεν είναι μέσος όρος βαθμολογίας.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι έτσι και στο metacritic, δεν ξέρω.

Αλλά όπως και να είναι αυτό δεν αλλάζει αυτά που είπα παραπάνω.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι έτσι και στο metacritic, δεν ξέρω.

Αλλά όπως και να είναι αυτό δεν αλλάζει αυτά που είπα παραπάνω.

 

Όχι, δε διαφωνώ καθόλου (εκτός από το V for Vendetta :p)

 

Το Metacritic βγάζει μέσο όρο βαθμολογίας και έχει και ένα δικό του σύστημα αξιολόγησης της βαρύτητας κάθε κριτικής (οι ΝΥ Times μετρούν περισσότερο από το moviepoopshoot.com <- Kevin Smith reference :))

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει βεβαια παντου και το στοιχειο της υποκειμενοκοτητας.

Για παραδειγμα εμενα το twilight μου αρεσε πολυ.

Αλλα οταν 99 στους 100 λενε για το watchmen οτι ειναι μια μπουρδα σημαινει οτι κατι δεν παει καλα!

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Επισης να σημειωσω οτι οι ηθοποιοι ειναι παντελως αγνωστοι και πιθανοτατα το budget ειναι στα ταρταρα!

 

Ας μη λέμε ότι θέλουμε. Επειδή δεν τους ξέρεις εσύ δε σημαίνει πως είναι άγνωστοι...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: :lol:

@ skiabox: Εν μέσω οικονομικής κρίσης, μην πεις πουθενά παραέξω ότι τα 120.000.000$ είναι "τάρταρα" γιατί θα σε πάρουν με τις πέτρες

 

Ρίχνουμε και μια ματιά στη wikipedia πριν σχολιάσουμε κάτι ;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

^ Τα έφαγαν τα λεφτά. Δεν έχετε δει το Producers? :p

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Είδα τον Ροζ Πάνθηρα 2.

 

Νταξ, ευχάριστο.Κάποιες καλές στιγμές,με αρκετό γέλιο.

Ωραίες ερμηνείες, διάρκεια που δεν σε κουράζει ( για ένα τέτοιο έργο)

 

5,5-6 /10 από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Eιδα και εγω το slumdog και αν και γενικα ειμαι δυσπιστος οταν ακουω πολλα κερασια ομολογω οτι μου αρεσε αρκετα.Πολυ καλο το σεναριο ξεφευγει απο τα καθιερωμενα,καταπληκτικη η σκηνοθεσια,το μονταζ,η μουσικη επισης σε υψηλο επιπεδο και οι ερμηνιες χωρις κατι εντυπωσιακο μεν στεκονται αξιοπρεπεστατα... Πιστευω οτι τα αξιζε τα αγαλματιδια που πηρε....Σιγουρα η καλυτερη ταινια της χρονιας με δευτερη το The Reader!

 

9/10 :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...