Jump to content

Περί... Nova γενικά


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 minute ago, MIKU said:

Πάντως η εταιρεία που λένε ότι ενδιαφέρεται για την united group, κατέχει ήδη 1 εταιρεία κινητής τηλεφωνίας στη Βουλγαρία και εάν αγοράσει και τη united θα έχει 2...

Η STC δεν έχει. Η e&(etisalat)έχει και στην Βουλγαρία και στην Σλοβενία και στην Ελλάδα

Στις άλλες μέσω του PPF Group(μέτοχος πλειοψηφίας από πέρσι)και στην Ελλάδα μέσω του Ομίλου Vodafone Group(14,5 τοις εκατό από το 2022)

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, aektzhs 1 said:

Η STC δεν έχει. Η e&(etisalat)έχει και στην Βουλγαρία και στην Σλοβενία και στην Ελλάδα

Στις άλλες μέσω του PPF Group(μέτοχος πλειοψηφίας από πέρσι)και στην Ελλάδα μέσω του Ομίλου Vodafone Group(14,5 τοις εκατό από το 2022)

Ναι ναι στην e& αναφέρομαι που έχει την Yettel.

Η άλλη οκ με το 14% στην VF δεν μπορείς να πεις ότι είναι και πλειοψηφία για να τεθεί θέμα από ΕΕ.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, MIKU said:

Ναι ναι στην e& αναφέρομαι που έχει την Yettel.

Η άλλη οκ με το 14% στην VF δεν μπορείς να πεις ότι είναι και πλειοψηφία για να τεθεί θέμα από ΕΕ.

Δεν είμαι σίγουρος,αλλά αν θυμάμαι σωστά το ποσοστό της e& είναι το μεγαλύτερο ή ένα από τα μεγαλύτερα στον Όμιλο

Link to comment
Share on other sites

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ένα παιδί σε γειτονικό forum ανέβασε αυτό:

 

Ευρωπαϊκό φρένο στην πώληση της Nova σε Αραβες

Το ότι η BC Partners διαπραγματεύεται με αραβικά κεφάλαια για την πώληση της United Group, της μητρικής εταιρείας της NOVA, που έχει παρουσία σε αρκετές ακόμα βαλκανικές χώρες, είναι γνωστό. Το καινούργιο ωστόσο είναι ότι η εθνικότητα των υποψήφιων μνηστήρων ενδέχεται να δημιουργήσει προβλήματα στην ολοκλήρωση του deal, μετά την απόφαση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής να θέσει μια παρόμοια συναλλαγή υπό έρευνα. Η Επιτροπή επικαλείται τις πρόνοιες για τις ξένες επιδοτήσεις αναφορικά με την εξαγορά της PPF Telecom Group BV από την κρατική εμιρατινή Emirates Telecommunications Group Company έναντι 2,2 δισ. ευρώ. Η σχετική απόφαση να θέσει τη συναλλαγή υπό έρευνα αναφέρεται σε ενδεχόμενες ξένες κρατικές επιδοτήσεις που μπορεί να στρεβλώνουν την εσωτερική αγορά της Ευρώπης (σύμφωνα με τα όσα άρχισαν να ισχύουν στην Ε.Ε. από τις 12 Ιουλίου του 2023). Είναι όμως προφανές ότι υπάρχουν ανησυχίες πλέον για τις τηλεπικοινωνίες, όπως και για κλάδους σαν την ενέργεια και τις υποδομές, έναντι αλλοδαπών αγοραστών. Ανεξάρτητα με το πού θα καταλήξει η έρευνα για τη συγκεκριμένη υπόθεση, η εξέλιξη αποτελεί λόγο ανησυχίας και για τους πωλητές της United Group. Η συναλλαγή κοινοποιήθηκε στην Επιτροπή στις 26 Απριλίου 2024. Η Επιτροπή θα πρέπει το αργότερο έως τις 15 Οκτωβρίου 2024 να λάβει απόφαση. Επομένως είναι πιθανόν να αναγκαστεί να περιμένει μέχρι τότε και η BC Partners…

https://www.kathimerini.gr/columns/5...made-in-china/

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Το είχαμε συζητήσει νωρίτερα και εδώ. Ο Οκτώβριος είναι πολύ κοντά πάντως, τέτοιες συμφωνίες χρειάζονται  περισσότερο χρόνο "ζύμωσης".

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, MIKU said:

Ένα παιδί σε γειτονικό forum ανέβασε αυτό:

 

Ευρωπαϊκό φρένο στην πώληση της Nova σε Αραβες

Το ότι η BC Partners διαπραγματεύεται με αραβικά κεφάλαια για την πώληση της United Group, της μητρικής εταιρείας της NOVA, που έχει παρουσία σε αρκετές ακόμα βαλκανικές χώρες, είναι γνωστό. Το καινούργιο ωστόσο είναι ότι η εθνικότητα των υποψήφιων μνηστήρων ενδέχεται να δημιουργήσει προβλήματα στην ολοκλήρωση του deal, μετά την απόφαση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής να θέσει μια παρόμοια συναλλαγή υπό έρευνα. Η Επιτροπή επικαλείται τις πρόνοιες για τις ξένες επιδοτήσεις αναφορικά με την εξαγορά της PPF Telecom Group BV από την κρατική εμιρατινή Emirates Telecommunications Group Company έναντι 2,2 δισ. ευρώ. Η σχετική απόφαση να θέσει τη συναλλαγή υπό έρευνα αναφέρεται σε ενδεχόμενες ξένες κρατικές επιδοτήσεις που μπορεί να στρεβλώνουν την εσωτερική αγορά της Ευρώπης (σύμφωνα με τα όσα άρχισαν να ισχύουν στην Ε.Ε. από τις 12 Ιουλίου του 2023). Είναι όμως προφανές ότι υπάρχουν ανησυχίες πλέον για τις τηλεπικοινωνίες, όπως και για κλάδους σαν την ενέργεια και τις υποδομές, έναντι αλλοδαπών αγοραστών. Ανεξάρτητα με το πού θα καταλήξει η έρευνα για τη συγκεκριμένη υπόθεση, η εξέλιξη αποτελεί λόγο ανησυχίας και για τους πωλητές της United Group. Η συναλλαγή κοινοποιήθηκε στην Επιτροπή στις 26 Απριλίου 2024. Η Επιτροπή θα πρέπει το αργότερο έως τις 15 Οκτωβρίου 2024 να λάβει απόφαση. Επομένως είναι πιθανόν να αναγκαστεί να περιμένει μέχρι τότε και η BC Partners…

https://www.kathimerini.gr/columns/5...made-in-china/

Δεν θεωρώ ότι συντρέχει λόγος ανησυχίας. Η e& που κατέχει Τομ όμιλο vf group και PPF και εξετάζεται ότι πήρε χρήματα από το κράτος για την εξαγορά της PPF ίσως έχει πρόβλημα. Η STC που ενδιαφέρεται για UG δεν θα έχει πρόβλημα αφού καμία εξαγορά της σε ευρωπαϊκό χώρο δεν έχει μπει στο στόχαστρο της Ευρώπης. Το άρθρο πιθανότατα εννοεί ότι μέχρι της 15 Οκτωβρίου(που δεν αργεί)η e& δεν θα μπορεί να προχωρήσει σε συμφωνία για την εξαγορά του UG

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε σοβαρα; , καταληγοντας το παραπανω αρθρο: " Η Nova διαθετει ενα δικτυο 350 καταστηματων";

Ενα μπουου και φυγαν γι' "αλλου" ουλα τα franchise σχεδον απολυτως 100% των 350 αναφερομενων.

Επιχειρημα ειναι αυτο που καταληγει το αμεσως προηγουμενο αρθρο, περι "απειλης του ΟΤΕ"? Καλααα!!!

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, aektzhs 1 said:

Μακάρι να μην την πάρει η CVC! Με τι τεχνογνωσία θα προχωρήσει τεχνολογικά στα δίκτυα και στα έργα πληροφορικής. Καλύτερα όλος ο όμιλος να πάει στη Saudi Telecom Company 🇸🇦 μιας και εξαγόρασε πέρυσι τους πύργους του Group!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ένας φίλος είχε ένα router Zyxel επί εποχή Wind 2015.. σήμερα τα έφτυσε και θα του στείλουν άλλο με βάση επικοινωνίας του. Το θέμα είναι η Nova σε ADSL 24 σήμερα τι εξοπλισμό στέλνει συνήθως ?

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, elkons said:

Καλησπέρα, ένας φίλος είχε ένα router Zyxel επί εποχή Wind 2015.. σήμερα τα έφτυσε και θα του στείλουν άλλο με βάση επικοινωνίας του. Το θέμα είναι η Nova σε ADSL 24 σήμερα τι εξοπλισμό στέλνει συνήθως ?

Θυμάμαι στο site της wind εμφάνιζε λίστα με τα ρουτερ που έδινε ανά σύνδεση, με φωτογραφίες και τεχνικά χαρακτηριστικά. Για τσέκαρε στο site της νόβα μήπως παίζει κάτι ανάλογο. Πιθανολογώ zyxel θα δίνουν και πάλι ή κάποιο Huawei ίσως 😏

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, minast said:

Για VDSL λογικά ZYXEL VMG8623-T50B.

Adsl έχει αλλά ρουτερ ζήτησε επειδή χάλασε το παλιό 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, elkons said:

Adsl έχει αλλά ρουτερ ζήτησε επειδή χάλασε το παλιό 

 

23 minutes ago, minast said:

Για VDSL λογικά ZYXEL VMG8623-T50B.

Έχει ενδιαφέρον αν τα δίνουν ακόμα έτσι ή σε μορφή χρησιδανειου όπως η Cosmote. Άρα μήπως τον βάλει να υπογράψει κιόλας άμα λήξει τη σύνδεση, να το επιστρέψει. 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, elkons said:

Adsl έχει αλλά ρουτερ ζήτησε επειδή χάλασε το παλιό 

Γενικά για xDSL αυτό δίνουν, και ως χρησιδάνειο. Σε λήξη της σύμβασης το ζητούν πίσω.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, minast said:

Γενικά για xDSL αυτό δίνουν, και ως χρησιδάνειο. Σε λήξη της σύμβασης το ζητούν πίσω.

Δεν έχω ZYXEL σε VDSL 100 Mbps

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, elkons said:

Screenshot_20240612_154945_Chrome.thumb.jpg.5671877599169ddb750c5876db5c7f07.jpg

Ψάξε για revoews αν θες να επιβιώσεις αν είναι καλό. Μπορεί να έχει στο skroutz από χρήστες αλλά και σε φόρουμς, ακόμα και ξένα 😏

Link to comment
Share on other sites

Just now, johnny_htc said:

Ψάξε για revoews αν θες να επιβιώσεις αν είναι καλό. Μπορεί να έχει στο skroutz από χρήστες αλλά και σε φόρουμς, ακόμα και ξένα 😏

Έχει ήδη τόσα χρόνια το ίδιο ούτε Band steering δεν έχει τούτο..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έλαβα μόλις ένα εξώδικο από δικηγόρο γιατί είχα αφήσει απλήρωτο τον τελευταίο λογαριασμό που είναι στα 220€. 

Μετά από πάρα πολλές κλήσεις τότε μαζί τους γιατί ΔΕΝ είχαν γίνει αυτά τα τηλέφωνα από εμένα. Και ψάχναμε να δούμε τι φταίει. Ήταν περίπου 100 κλήσεις η και παραπάνω των τριών δευτερολέπτων. Που μετά από πολύ ψάξιμο καταλήξαμε ότι τις κλήσεις τις κάνει ο συναγερμός του σπιτιού κάθε φορά που άνοιγοκλεινα την πόρτα! Ο συναγερμός έκανε κλήση από την  γραμμή του  σταθερού τηλεφώνου μου στο κινητό του ιδιοκτήτη του σπιτιού όπως έμαθα μετά. ΕΓΩ ΑΣΧΕΤΗ από συναγερμούς, δεν τον χεησιμοποιησουσα, δεν θυμόμουν κάν το. Κωδικο που μου είχαν πει όταν νοίκιασα το σπίτι Φυσικά και δεν γνώριζα τι ήταν . Και κάθε μέρα επικοινωνούσα μαζί τούς για ν α μου πουν το συμβαίνει. Φυσικά και δεν ήξεραν.  Έκανα αίτηση σε άλλο πάροχο γιατί είχα θυμώσει ,είχα ρήτρα την πλήρωσα για να φύγω εννοείται, αλλά δεν πλήρωσα ποτέ το ποσό γιατι δεν είχα κάνει εγώ τις κλήσεις. 

Είναι αρκετά μπερδεμένο το μήνυμα μου, συγχωρέστε Με, έχω αγχώθει πολύ.

Φοβάμαι αρκετά μετά το εξώδικο που έλαβα. Έχει πάθει κανείς κάτι αντίστοιχο ? Θα πάει στο δικαστήριο ? Μου λένε να πληρώσω το ποσό εντός 5 ημερών ς.Δεν θέλω καθόλου να το πληρώσω γιατί δεν έκανα εγώ καμία κλήση παραπάνω.ειναι άδικο!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, mel884 said:

Καλησπέρα παιδιά, έλαβα μόλις ένα εξώδικο από δικηγόρο γιατί είχα αφήσει απλήρωτο τον τελευταίο λογαριασμό που είναι στα 220€. 

Μετά από πάρα πολλές κλήσεις τότε μαζί τους γιατί ΔΕΝ είχαν γίνει αυτά τα τηλέφωνα από εμένα. Και ψάχναμε να δούμε τι φταίει. Ήταν περίπου 100 κλήσεις η και παραπάνω των τριών δευτερολέπτων. Που μετά από πολύ ψάξιμο καταλήξαμε ότι τις κλήσεις τις κάνει ο συναγερμός του σπιτιού κάθε φορά που άνοιγοκλεινα την πόρτα! Ο συναγερμός έκανε κλήση από την  γραμμή του  σταθερού τηλεφώνου μου στο κινητό του ιδιοκτήτη του σπιτιού όπως έμαθα μετά. ΕΓΩ ΑΣΧΕΤΗ από συναγερμούς, δεν τον χεησιμοποιησουσα, δεν θυμόμουν κάν το. Κωδικο που μου είχαν πει όταν νοίκιασα το σπίτι Φυσικά και δεν γνώριζα τι ήταν . Και κάθε μέρα επικοινωνούσα μαζί τούς για ν α μου πουν το συμβαίνει. Φυσικά και δεν ήξεραν.  Έκανα αίτηση σε άλλο πάροχο γιατί είχα θυμώσει ,είχα ρήτρα την πλήρωσα για να φύγω εννοείται, αλλά δεν πλήρωσα ποτέ το ποσό γιατι δεν είχα κάνει εγώ τις κλήσεις. 

Είναι αρκετά μπερδεμένο το μήνυμα μου, συγχωρέστε Με, έχω αγχώθει πολύ.

Φοβάμαι αρκετά μετά το εξώδικο που έλαβα. Έχει πάθει κανείς κάτι αντίστοιχο ? Θα πάει στο δικαστήριο ? Μου λένε να πληρώσω το ποσό εντός 5 ημερών ς.Δεν θέλω καθόλου να το πληρώσω γιατί δεν έκανα εγώ καμία κλήση παραπάνω.ειναι άδικο!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

Εφοσον αυτες τις κλησεις τις εκανε ο συναγερμος σου θα πρεπει να τα πληρωσεις σημερα η αυριο. Μονο αν δεν τις εκανες καθολου εσυ και εφταιγε αποκληστικα η νοβα θα ειχες ελπιδες

Link to comment
Share on other sites

Ο αριθμος του σταθερου ανηκε στον ιδιοκτητη του σπιτιου που νοικιασες και ειχε ρυθμιστει απο πριν το νοικιασεις απο αλλον να κανει αυτες τις κλησεις 3 δευτερολεπτων και στον μεταβιβασε στο ονομα σου ο ιδιοκτητης, χωρις να σε ενημερωσει για αυτη τη λειτουργια του ως συναγερμος πριν το νοικιασεις;

Δε θελω να υποψιαστω "ενδεχομενο δολο" του εκμισθωτη ποτε ανοιγει η πορτα ιδιοκτησιας του οσπου να σε "τεσταρει" για δικους του λογους , αλλα εισαι σε δυσκολη θεση εαν δε συμβουλευτεις δικηγορο για το θεμα που θα σου κοστισει παραπανω απο τα 220. Αλλιως τα πληρωνεις. Αδικο, ναι αδικο. Το λιγοτερο απο οσα μπορει να συμβουν ειναι. Υπαρχουν πολυ χειροτερα αδικα.

Πριν ποσα χρονια εκανες τη φορητοτητα απο τη Nova? Παλι καλα που καταλαβες τι φταιει και δεν αφησες κλησεις 3'' να γινονται διαρκως και οι λογαριασμοι να τρεχουν.

Link to comment
Share on other sites

Νόβαρα με αγάπη 😃

 

Screenshot-20240614-025115-Opera.jpg

 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, cmvr said:

Νόβαρα με αγάπη 😃

 

Screenshot-20240614-025115-Opera.jpg

 

😂😂😂😂

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...