Jump to content

Ερώτηση για τα τροφοδοτικά


bak2004
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγόρασα πρόσφατα μια νέα κάρτα γραφικών και θέλω να αλλάξω τροφοδοτικό για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Επειδή δεν το έχω ξανακάνει και δεν είμαι σχετικός, θέλω να μου πείτε αν αλλάζει κάτι σε σχέση με το ρεύμα που χρησιμοποιώ. Δεν χρειάζεται αφού βάλω πιο δυνατό τροφοδοτικό να πάρω κάποιο μεταχηματιστή π.χ. ώστε να μην έχω πρόβλημα με το ρεύμα σπίτι, έτσι; Μπορεί να ακούγεται λίγο χαζή η ερώτησή μου, αλλά επειδή πρόκειται για ρεύμα δε θέλω να αλλάξω το τροφοδοτικό, να έχω βάλει πάνω την καινούρια κάρτα και στη συνέχεια να το βάλω στην πρίζα, να το ανοίξω και να μου τα κάψει όλα!!!! :cry: Το μόνο που θα αλλάξει είναι ότι θα τραβάει περισσότερο ρεύμα το τροφοδοτικό από μόνο του, έτσι; Χωρίς να κάνω εγώ κάτι, και -κυρίως- χωρίς συνέπειες, σωστά;

Ανησυχώ γιατί σκέφτομαι παράλληλα με την αλλαγή αυτή, να βάλω και μνήμη RAM 1GB και ένα δεύτερο σκληρό και δε θέλω να έχω δυσάρεστες εκπλήξεις.

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρεται στο hardware.

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο όταν θα αλλάξεις το τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Οχι προς θεου δεν θα εχεις προβλημα εφοσον θα βαλεις τροφοδοτικο μεγαλυτερης ισχυος...

απλα θα τραβηξει παραπανω ρευμα...και αυτο οχι γιατι αλλαζεις τροφοδοτικο αλλα γιατι θα προσθεσεις φορτια σ αυτο (σκληρους μνημες κλπ)

το ρευμα ομως αυτο θα ειναι μακραν μικροτερο του ρευματος τηξης της ασφαλειας που θα εχεις στο σπιτι σου...

σκεψου οτι το τροφοδοτικο σου αν ειναι μεγαλης ισχυος σε πληρες φορτιο αντε να τραβαει 2,5-3Α και οι γραμμες που φτανουν πχστο δωματιο που εχεις τον υπολογιστη αντεχουν περιπου 10Α!

Link to comment
Share on other sites

Μια απλη παρατηρηση...

 

Θα σου προτεινα να παρεις κατι "επωνυμο" με μεγαλη εγγυηση, χαμηλο θορυβο (πολυ σημαντικο) και αν ειναι δυνατον με καλη αποδοση και χαμηλο ripple

 

Καποιες λεπτομερειες και χαρακτηριστηκα θα βρεις εδω: http://www.tomshardware.com/howto/200507111/index.html

Xiaomi Redmi Note 3 Pro

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...