Jump to content

Redmi Note 12 Pro


LELELO
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

NETWORK
Technology GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
2G bands GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2
  CDMA 800
3G bands HSDPA 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100
  CDMA2000 1xEV-DO
4G bands 1, 3, 5, 8, 19, 34, 38, 39, 40, 41 - International, China
5G bands 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA - International
  1, 3, 5, 8, 28, 38, 41, 77, 78 SA/NSA - China
Speed HSPA, LTE-A (CA), 5G
LAUNCH
Announced 2022, October 27
Status Available. Released 2022, November 01
BODY
Dimensions 163 x 76 x 8 mm (6.42 x 2.99 x 0.31 in)
Weight 187 g (6.60 oz)
SIM Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)
  IP53, dust and splash resistant
DISPLAY
Type OLED, 1B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 500 nits (typ), 900 nits (HBM)
Size 6.67 inches, 107.4 cm2 (~86.7% screen-to-body ratio)
Resolution 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density)
Protection Corning Gorilla Glass 5
PLATFORM
OS Android 12, MIUI 13
Chipset Mediatek MT6877V Dimensity 1080 (6 nm)
CPU Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55)
GPU Mali-G68 MC4
MEMORY
Card slot No
Internal 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM
  UFS 2.2
MAIN CAMERA
Triple 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS
8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/4", 1.12µm
2 MP, f/2.4, (macro)
Features Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama
Video 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps
SELFIE CAMERA
Single 16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.06", 1.0µm
Features HDR
Video

1080p@30/60fps

SOUND
Loudspeaker Yes, with stereo speakers
3.5mm jack Yes
  24-bit/192kHz audio
COMMS
WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct
Bluetooth 5.2, A2DP, LE
Positioning GPS (L1), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c), GALILEO (E1), QZSS (L1)
NFC Yes (market/region dependent)
Infrared port Yes
Radio No
USB USB Type-C 2.0, OTG
FEATURES
Sensors Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass
Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM
Browser HTML5
BATTERY
Type Li-Po 5000 mAh, non-removable
Charging 67W wired, PD3.0, 50% in 15 min, 100% in 46 min (advertised)
MISC
Colors Stardust Purple, Frosted Blue, Onyx Black, White
Models 22101316C, 22101316I, 23013RK75C
Price $ 295.00 / £ 329.50 / € 291.00 / ₹ 24,939
TESTS
Performance AnTuTu: 490526 (v9)
GeekBench: 2209 (v5.1), 2372 (v6)
GFXBench: 22fps (ES 3.1 onscreen)
Display Contrast ratio: Infinite (nominal)
Camera Photo / Video
Loudspeaker -26.6 LUFS (Good)
Battery life Endurance rating 97h
 
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 123
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλημέρα. Χαίρομαι που άνοιξε η συζήτηση για το 12 pro. Το έχω παραγγείλει στην έκδοση 8\256. Θα παραλάβω από τρίτη. Θα το αφήσω και θα γράψω εντυπώσεις. Είναι η πρώτη φορά με xiaomi και εύχομαι να μείνω ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Κινητό χωρίς Β20 είναι παντελώς άχρηστο στην Ελλάδα, πιθανό να κυκλοφορήσει με άλλο όνομα που να έχει όλες τις μπάντες.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, katsiletra said:

Δεν έχει την Band 20, τραγικό..

Στο επίσημο site του κατασκευαστή αναφέρει πως την έχει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό διάβασα και εγώ. Ελπίζω να την έχει. Αύριο θα το παραλάβω οπότε θα ξέρω. Εύχομαι να έχει και να μην το μετανιώσω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίδες το έχω πάρει 4 μέρες τώραγια την κοπελα μου.. το μόνο που δεν μπορώ να βάλω είναι το volte.  Έχω nova και πήγα να το βάλω άλλα δεν είχε το κουμπί.  Το εμφάνισα αλλά δεν βγάζει το εικονίδιο πάνω και δεν λειτουργεί όταν είναι ενεργοποιημένο. Είδα βιντεάκια κλπ αλλά τίποτα.. ένας φίλος από άλλο site μου είπε πως το volte μόνο σε κοσμοτε δουλεύει Ελλάδα και βόλτα-νόβα δουλεύουν περίεργα..  έστειλα και στη wind και περιμένω μήπως στείλουν απάντηση με οδηγίες..

Στο s21 Ultra που έχω λειτουργεί κανονικά σε 2 κάρτες που έχω..  

Τι να πω.. Βασική λειτουργία εν έτη 2023 που δεν έχει το κινητό... κατά τα άλλα το κινητό για τα χρήματα του είναι πολύ καλό..

Το αγόρασα από Κωτσόβολο με δώρο το ρολόι (το ρολόι ήταν ένας ακόμα λόγος να το παρω) την τελευταία μερα της προσφοράς, το οποίο δεν μου έχουν στείλει ακόμα..  μου λένε πως είναι σε αναμονή παραλαβής στις αποθήκες χωρίς να ξέρουν ποτέ θα παραλάβουν. Το αστείο είναι πως αν μπεις στο site γράφουν πως είναι διαθέσιμο για αγορά και αποστολή. Το έχουν διαθεσιμο σε αρκετά καταστήματα τους. Τους είπα να μου στείλουν ένα από αυτά και μου απάντησαν πως είναι εκθεσιακα..  δεν ξέρω αν ισχύει και τι ισχυει.

Edited by LELELO
Link to comment
Share on other sites

Καλοδούλεφτο να είναι. Εγώ θα το παραλάβω σήμερα όπως έγραψα παραπάνω. Είμαι στην Vodafone. Θα δοκιμάσω volte - vowifi και θα σού πω αν μου δουλέψει. Πάντως σε ένα redmi 8 που έχει η κόρη μου με Vodafone  δουλεύουν κανονικά και τα δύο. Έχει γούστο στο δικό μου να μην δουλεύουν και μα με κοροϊδεύει η μικρή.  Θα δείξει. 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 12 Pro
On 1/5/2023 at 9:55 ΠΜ, katsiletra said:

Δεν έχει την Band 20, τραγικό..

Εγω παντως με το Pro+ παντου εχω 5G μονο στα Καλαμια στην Κορινθο που βρεθηκα το ΣΚ ειχα 4+ και εχω Cosmote

Ακομα και στους Αγιους θεοδωρους που ειναι το εξοχικο μονο 5G εδω στο περιστερι πυο μενω και γενικα οπου εχω παει στην Αθηνα μονο 5G εχω 4+ εχω δει σε κανα Μετρο μονο.

Edited by LLLEFTERIS
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Τελικά το παρέλαβα χτες το μεσημέρι. Το έστησα αν και με δυσκόλεψε λίγο γιατί είχα χρόνια samsung και χρειάστηκε να ψάξω αρκετά για να το παραμετροποιήσω όπως ήθελα. Πρώτες εντυπώσεις θετικές. Πολύ καλή οθόνη και από τις λίγες φωτό που τράβηξα μπορώ να πω πως η κάμερα είναι πάρα πολύ καλή. Σε σύγκριση με αυτή που είχε το παλιό μου j5 2017 αυτή είναι πολύ καλύτερη. Όσον αφορά την συνολική εμπειρία χρήσης όλα καλά. Κανένα κόλλημα και τα πάντα φορτώνουν άμεσα. Το μόνο που δεν μπόρεσα να κάνω να δουλέψει είναι το volte ( vodafone cu ). Δοκίμασα τα πάντα αλλά δεν. Το vowifi δουλεύει κανονικά. Αν και μου βγάζει μια ειδοποίηση της vodafone ότι οι κλήσεις έκτακτης ανάγκης είναι διαθέσιμες σε περιοχές με κάλυψη δικτύου κινητής και δεν έχω βρει πως να την απενεργοποιήσω. Όσον αφορά την κάλυψη δικτύου όλα καλά και έχω και 5g. Θα ψάξω να δω πως μπορώ να δω τις μπάντες που υποστηρίζει το τηλέφωνο για να δω αν έχει την Β20. Αυτά για τώρα. Ελπίζω να βοήθησα μελλοντικούς αγοραστές. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, aplos73 said:

Καλημέρα στην παρέα. Τελικά το παρέλαβα χτες το μεσημέρι. Το έστησα αν και με δυσκόλεψε λίγο γιατί είχα χρόνια samsung και χρειάστηκε να ψάξω αρκετά για να το παραμετροποιήσω όπως ήθελα. Πρώτες εντυπώσεις θετικές. Πολύ καλή οθόνη και από τις λίγες φωτό που τράβηξα μπορώ να πω πως η κάμερα είναι πάρα πολύ καλή. Σε σύγκριση με αυτή που είχε το παλιό μου j5 2017 αυτή είναι πολύ καλύτερη. Όσον αφορά την συνολική εμπειρία χρήσης όλα καλά. Κανένα κόλλημα και τα πάντα φορτώνουν άμεσα. Το μόνο που δεν μπόρεσα να κάνω να δουλέψει είναι το volte ( vodafone cu ). Δοκίμασα τα πάντα αλλά δεν. Το vowifi δουλεύει κανονικά. Αν και μου βγάζει μια ειδοποίηση της vodafone ότι οι κλήσεις έκτακτης ανάγκης είναι διαθέσιμες σε περιοχές με κάλυψη δικτύου κινητής και δεν έχω βρει πως να την απενεργοποιήσω. Όσον αφορά την κάλυψη δικτύου όλα καλά και έχω και 5g. Θα ψάξω να δω πως μπορώ να δω τις μπάντες που υποστηρίζει το τηλέφωνο για να δω αν έχει την Β20. Αυτά για τώρα. Ελπίζω να βοήθησα μελλοντικούς αγοραστές. 

Στην vodafone δεν υπάρχει εικονίδιο για VoLTE, μόνο για WoWiFi, ωστόσο λειτουργεί κανονικά. Αυτό θα το διαπιστώσεις κατά τη διάρκεια κλήσης που θα δεις ότι παράλληλα θα έχεις και 4g+ και θα σερφάρεις κανονικά. Βέβαια στην vodafone έχω παρατηρήσει ότι το VoLTE δεν δουλεύει πάντα. Υποθέτω ότι έχει να κάνει με τις κεραίες αναλόγως σε ποιο σημείο βρίσκεσαι. Δηλαδή κάποιες φορές όταν είμαι έξω και είμαι σε κλήση έχω 4g+ ή 5g ενώ κάποιες άλλες δεν έχω καθόλου ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vagzard said:

Στην vodafone δεν υπάρχει εικονίδιο για VoLTE, μόνο για WoWiFi, ωστόσο λειτουργεί κανονικά. Αυτό θα το διαπιστώσεις κατά τη διάρκεια κλήσης που θα δεις ότι παράλληλα θα έχεις και 4g+ και θα σερφάρεις κανονικά. Βέβαια στην vodafone έχω παρατηρήσει ότι το VoLTE δεν δουλεύει πάντα. Υποθέτω ότι έχει να κάνει με τις κεραίες αναλόγως σε ποιο σημείο βρίσκεσαι. Δηλαδή κάποιες φορές όταν είμαι έξω και είμαι σε κλήση έχω 4g+ ή 5g ενώ κάποιες άλλες δεν έχω καθόλου ίντερνετ.

Δηλαδή αν καταλαβαίνω καλά μόνο στη nova  δε λειτουργεί το volte..

Ααα ρε νόβα.. 

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργεί στη Nova το volte.

Kάνε ένα τηλέφωνο δωρεάν στο 13700 στα τεχνικά θέματα και ζήτα ενεργοποίηση.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Nick_minos said:

Kαλοριζικο σε οσους το πηραν.Μια ερωτηση.Ραδιοφωνο FM εχει ή το αφαιρεσανε κι αυτο οπως την καρτα μνημης?

Δυστυχώς δεν εχει

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το αφαίρεσαν και αυτό. Όσον αφορά το volte δεν ξέρω τι παίζει. Δοκίμασα και στο δικό μου τηλέφωνο και στο a23 5g της γυναίκας μου και δεν δουλεύει και στα δύο. Δεν έχω internet όταν μιλάω. Τώρα αυτό που γράφεις ότι εξαρτάται από την κεραία που εισαι συνδεδεμένος μπορεί να είναι έτσι. Οπότε δεν δουλεύει σωστά. Θα ψάξω να βρω μια κάρτα sim cosmote να κάνω δοκιμές. Και βλέπουμε. Κατά τα άλλα μια χαρά δουλεύει το τηλέφωνο. Είχα ένα δισταγμό να το πάρω λόγο mediatek αλλά μάλλον ήταν αβάσιμος. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, p_k said:

Λειτουργεί στη Nova το volte.

Kάνε ένα τηλέφωνο δωρεάν στο 13700 στα τεχνικά θέματα και ζήτα ενεργοποίηση.

Τελικά ισχύει ότι είπε ο φίλος και τον ευχαριστώ.. 

Είχα στείλει στη nova  email στην τεχνική υποστήριξη και μου ήρθε sms ότι η υπόθεση μου έχει καταγραφεί..  Σήμερα είδα πως το εικονίδιο είναι στη θέση του και το volte λειτουργεί κανονικά.. 

Αυτό μου έλειπε από το κινητό.. πλέον το κινητό φυσάει..  πολύ καλό..

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και να το ευχαριστηθείς φίλε 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...