Jump to content

Αναζήτηση Bluetooth Handsfree στο κινητό


tsoutsas7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στη παρέα, θα ήθελα την βοήθεια σας στην αναζήτηση μου για Bluetooth Handsfree. Έχω ρίξει μια ματιά στο Skroutz κυρίως (δεν ξέρω αν υπάρχει στα καταστήματα κάτι διαφορετικό π.χ. καμιά προσφορά) και έχω δει τα Xiaomi Mi True Wireless Earbuds Basic 2 και τα QCY T13, που είναι τα πιο οικονομικά και δημοφιλή βάση του Skroutz. Έχω διαβάσει τα σχόλια όμως και είναι πολύ κακά και για τα 2, όπως ότι χαμηλώνει η ένταση από μόνη της στο ένα ακουστικό, ότι τελειώνει η μπαταρία γρήγορα, ότι μαζεύουν κερί και διάφορα άλλα. Είναι λογικό, ότι πληρώνεις παίρνεις σε αυτή την τιμή των 13-17 ευρώ. Σαν παράδειγμα τα ανέφερα αυτά. Εγώ δεν ψάχνω κάτι πολύ ακριβό, καθώς δεν τα χρησιμοποιώ καθημερινά, αλλά ούτε και για πολλές ώρες. Τα χρειάζομαι για μέσο όρο 1 ώρα την ημέρα (και πολύ λέω) για τα τυπικά πράγματα, όπως μουσική κατά κύριο λόγο. Οι κλήσεις δεν με ενδιαφέρουν σχεδόν καθόλου, οπότε το μικρόφωνο δεν με αφορά να είναι το καλύτερο. Δίνω βάση στο να έχει καλή απομόνωση ήχου (Active Noise Cancellation) για να ακούω καθαρά την μουσική μου. Γρήγορη φόρτιση θα με ενδιέφερε (όχι αναγκαίο), καθώς και η αντοχή στον ιδρώτα. Θα ήθελα να κυμανθώ μέχρι τα 50 ευρώ το πολύ (αν γίνεται). Θα χαρώ να ακούσω τις προτάσεις σας και άμα συμφέρει και αξίζει η διαφορά των χρημάτων στο να δώσω κάτι παραπάνω για κάτι πολύ καλύτερο, περιμένω να μου το προτείνετε. Αλλά προτιμώ να μην ξεφύγω εφόσον δεν τα χρησιμοποιώ και πολύ, θέλω απλά να κρατήσουν και να αντέξουν στο χρόνο. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε μου δοκίμασα αυτά και έπαθα πλάκα.

Σκέφτηκα μήπως ήταν λάθος να επιλέξω μια άγνωστη μάρκα, αλλά αυτά αξίζουν και με το παραπάνω.

Φαίνεται εξάλλου κι από τις κριτικές.

https://www.skroutz.gr/s/28580318/Haylou-MoriPods-Earbud-Bluetooth-Handsfree-Ακουστικά-με-Θήκη-Φόρτισης-Λευκά.html

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, p_k said:

Εγώ φίλε μου δοκίμασα αυτά και έπαθα πλάκα.

Σκέφτηκα μήπως ήταν λάθος να επιλέξω μια άγνωστη μάρκα, αλλά αυτά αξίζουν και με το παραπάνω.

Φαίνεται εξάλλου κι από τις κριτικές.

https://www.skroutz.gr/s/28580318/Haylou-MoriPods-Earbud-Bluetooth-Handsfree-Ακουστικά-με-Θήκη-Φόρτισης-Λευκά.html

Η άγνωστη μάρκα έχω την εντύπωση ότι είναι κάτω από την αιγίδα της xiaomi. 

1 hour ago, tsoutsas7 said:

Καλησπέρα στη παρέα, θα ήθελα την βοήθεια σας στην αναζήτηση μου για Bluetooth Handsfree. Έχω ρίξει μια ματιά στο Skroutz κυρίως (δεν ξέρω αν υπάρχει στα καταστήματα κάτι διαφορετικό π.χ. καμιά προσφορά) και έχω δει τα Xiaomi Mi True Wireless Earbuds Basic 2 και τα QCY T13, που είναι τα πιο οικονομικά και δημοφιλή βάση του Skroutz. Έχω διαβάσει τα σχόλια όμως και είναι πολύ κακά και για τα 2, όπως ότι χαμηλώνει η ένταση από μόνη της στο ένα ακουστικό, ότι τελειώνει η μπαταρία γρήγορα, ότι μαζεύουν κερί και διάφορα άλλα. Είναι λογικό, ότι πληρώνεις παίρνεις σε αυτή την τιμή των 13-17 ευρώ. Σαν παράδειγμα τα ανέφερα αυτά. Εγώ δεν ψάχνω κάτι πολύ ακριβό, καθώς δεν τα χρησιμοποιώ καθημερινά, αλλά ούτε και για πολλές ώρες. Τα χρειάζομαι για μέσο όρο 1 ώρα την ημέρα (και πολύ λέω) για τα τυπικά πράγματα, όπως μουσική κατά κύριο λόγο. Οι κλήσεις δεν με ενδιαφέρουν σχεδόν καθόλου, οπότε το μικρόφωνο δεν με αφορά να είναι το καλύτερο. Δίνω βάση στο να έχει καλή απομόνωση ήχου (Active Noise Cancellation) για να ακούω καθαρά την μουσική μου. Γρήγορη φόρτιση θα με ενδιέφερε (όχι αναγκαίο), καθώς και η αντοχή στον ιδρώτα. Θα ήθελα να κυμανθώ μέχρι τα 50 ευρώ το πολύ (αν γίνεται). Θα χαρώ να ακούσω τις προτάσεις σας και άμα συμφέρει και αξίζει η διαφορά των χρημάτων στο να δώσω κάτι παραπάνω για κάτι πολύ καλύτερο, περιμένω να μου το προτείνετε. Αλλά προτιμώ να μην ξεφύγω εφόσον δεν τα χρησιμοποιώ και πολύ, θέλω απλά να κρατήσουν και να αντέξουν στο χρόνο. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!

Έχω κάνει χρήση 3 διαφορετικών bt ακουστικών, θα γράψω για αυτά με τη σειρά που πέρασαν από τα χέρια μου. 

1) https://www.skroutz.gr/s/23566446/Xiaomi-Mi-True-Wireless-Earphones-2-Basic-Earbud-Bluetooth-Handsfree-με-Αντοχή-στον-Ιδρώτα-και-Θήκη-Φόρτισης-Λευκά.html

Σύνδεση καλή, ήχος καλός, ομιλία δεν θυμάμαι. Το μεγάλο πρόβλημα που αντιμετώπισα, σε εξωτερικούς χώρους σταματούσαν την αναπαραγωγή σαν να τα είχα βγάλει. 

2) https://www.skroutz.gr/s/29368554/Huawei-FreeBuds-4-Bluetooth-Handsfree-Ακουστικά-με-Αντοχή-στον-Ιδρώτα-και-Θήκη-Φόρτισης-Λευκά.html

Δεν έχω να πω τίποτα, μόνο η μπαταρία που διαρκεί στις 3 ώρες βαριά. 

3) https://www.skroutz.gr/s/24294648/Samsung-Galaxy-Buds-Live-Bluetooth-Handsfree-Ακουστικά-με-Αντοχή-στον-Ιδρώτα-και-Θήκη-Φόρτισης-Mystic-Black.html

Μία φοβία με το σχήμα τους, την είχα. Με βόλεψαν μια χαρά. Τα άλλαξα γιατί μπήκαν στο πλυντήριο μεγάλη πλύση στους 40 βαθμούς (λειτουργούν απλά όχι το πράσινο λαμπάκι στην θήκη). Τα άλλαξα με τα huawei freebuds 4 γιατί ήθελα την αυξομείωση την έντασης από ένα ακουστικό, τα samsung από το αριστερό μειώνει και από το δεξί αυξάνει. 

Συμπέρασμα: σκέφτομαι σοβαρά να πάρω ξανά τα samsung, με βόλεψαν πολύ ίσως προτιμώ την διάρκεια της μπαταρίας αντί της αυξομείωσης της έντασης από το ένα ακουστικό. 

Αυτή είναι δική μου "γνώμη" ή "εμπειρία" από 3 ζευγάρια που έχουν περάσει από τα χέρια μου. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Στο άλλο θέμα λένε για τα Free2Classic, κάποιο μέλος του forum έχει γράψει και την μεγάλη κριτική https://www.skroutz.gr/s/38003241/SoundPEATS-Free2-Classic-In-ear-Bluetooth-Handsfree-Headphone-with-Charging-Case-Black.html

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
On 24/4/2023 at 9:33 ΜΜ, tsoutsas7 said:

Καλησπέρα στη παρέα, θα ήθελα την βοήθεια σας στην αναζήτηση μου για Bluetooth Handsfree. Έχω ρίξει μια ματιά στο Skroutz κυρίως (δεν ξέρω αν υπάρχει στα καταστήματα κάτι διαφορετικό π.χ. καμιά προσφορά) και έχω δει τα Xiaomi Mi True Wireless Earbuds Basic 2 και τα QCY T13, που είναι τα πιο οικονομικά και δημοφιλή βάση του Skroutz. Έχω διαβάσει τα σχόλια όμως και είναι πολύ κακά και για τα 2, όπως ότι χαμηλώνει η ένταση από μόνη της στο ένα ακουστικό, ότι τελειώνει η μπαταρία γρήγορα, ότι μαζεύουν κερί και διάφορα άλλα. Είναι λογικό, ότι πληρώνεις παίρνεις σε αυτή την τιμή των 13-17 ευρώ. Σαν παράδειγμα τα ανέφερα αυτά. Εγώ δεν ψάχνω κάτι πολύ ακριβό, καθώς δεν τα χρησιμοποιώ καθημερινά, αλλά ούτε και για πολλές ώρες. Τα χρειάζομαι για μέσο όρο 1 ώρα την ημέρα (και πολύ λέω) για τα τυπικά πράγματα, όπως μουσική κατά κύριο λόγο. Οι κλήσεις δεν με ενδιαφέρουν σχεδόν καθόλου, οπότε το μικρόφωνο δεν με αφορά να είναι το καλύτερο. Δίνω βάση στο να έχει καλή απομόνωση ήχου (Active Noise Cancellation) για να ακούω καθαρά την μουσική μου. Γρήγορη φόρτιση θα με ενδιέφερε (όχι αναγκαίο), καθώς και η αντοχή στον ιδρώτα. Θα ήθελα να κυμανθώ μέχρι τα 50 ευρώ το πολύ (αν γίνεται). Θα χαρώ να ακούσω τις προτάσεις σας και άμα συμφέρει και αξίζει η διαφορά των χρημάτων στο να δώσω κάτι παραπάνω για κάτι πολύ καλύτερο, περιμένω να μου το προτείνετε. Αλλά προτιμώ να μην ξεφύγω εφόσον δεν τα χρησιμοποιώ και πολύ, θέλω απλά να κρατήσουν και να αντέξουν στο χρόνο. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!

QCY t13 τα καλύτερα 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...