Jump to content

Εναλλακτικές λύσεις για προσωρινό internet λόγω προβλήματος αποσυνδέσεων στη σταθερή γραμμή


johnyskar
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, όπως λέει ο τίτλος έχω μεγάλα προβλήματα στη γραμμή με αποσυνδέσεις τακτικές, δεν θα επεκταθώ πολύ στο πρόβλημα αλλά στις λύσεις που υπάρχουν τώρα.

Έχω 50αρα cosmote σύνδεση η οποία περνάει από καφάο vodafone, με δεκάδες αποσυνδέσεις το καλοκαίρι, στη καλύτερη έφτανα 2 μέρες σερί. Μετά από πολλές κλήσεις και βλάβες, τους τελευταίους μήνες είχε σταθεροποιηθεί και κοβόταν μία φορά ανά 5-10 μέρες, ώσπου επανήλθαμε πρόσφατα και με νέα βλάβη που άνοιξα μου είπαν ότι βλέπουν 40(!) DC τη μέρα. Τώρα έχουν αραιώσει σε αριθμό αλλά γίνονται σχεδόν καθημερινά.

Όσο τα πράγματα είχαν "στρώσει", μετά από DC συγχρόνιζε εντός 3 λεπτών, όταν το πρόβλημα είναι συχνότερο, μπορεί να κάνει μισή ώρα προσπάθειες να συγχρονίσει. Πέρα από το ότι μου δημιουργεί μεγάλα προβλήματα στα online games, γράφω τώρα διότι θα εργάζομαι σε νέα δουλειά που η μισή εβδομάδα είναι τηλεργασία.

Για όσο δε λύνεται το πρόβλημα, ψάχνω λοιπόν πως θα καλύπτομαι στα κενά διαστήματα που μπορεί να είναι από 5 λεπτά έως 1 ώρα σπαστά τη μέρα και θα ήθελα γνώμες για τη  πιο συμφέρουσα λύση μήπως δεν έχω σκεφτεί κάτι.

  • Η απλή πρώτη σκέψη είναι να ανοίγω hotspot από το κινητό, αν εξαιρέσουμε τα κάποια γίγα που δίνει για κάποιες ημέρες η cosmote όποτε έχω βλάβη, οι επιλογές είναι giga πακέτα ημερήσια, εβδομαδιαία ή μηνιαία. Το τελευταίο είναι ακριβό ενώ για τα ημερήσια 1.50-2 ευρώ πάλι δε νομίζω να συμφέρουν αν χρειαστούν 3 μέρες τη βδομάδα.
  • Η άλλη επιλογή είναι κάποιο πακέτο με usb stick που έχει data και φορτίζεται, αλλά οποιουδήποτε δικτύου είναι 20+ ευρώ μηνιαία, σαν να πληρώνω 2πλά τη σταθερή γραμμή
  • Στο cosmote app, είδα την επιλογή Internet backup που ουσιαστικά είναι σαν τη 2η λύση, και γράφει για 100 γίγα με 10 ευρώ το μήνα όταν δεν έχω internet. Δεν ξέρω όμως αν αυτό είναι διαθέσιμο αυτόματα συνέχεια ή πρέπει να φαίνεται ότι δε μπαίνει το router ή υπάρχουν και άλλοι παράμετροι. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω για το συγκεκριμένο ας το πει.

Στην τηλεργασία, θα χρειάζεται να έχω και calls οπότε για αυτό ψάχνω κάτι που μπορώ να χρησιμοποιώ περιστασιακά μεν, αλλά άμεσα. Αντίστοιχα για το gaming, λέω να πάρω ένα usb stick για wifi στο desktop ώστε να μπορώ να μπαίνω αν τρώω DC ingame και να ολοκληρώσω το παιχνίδι χωρίς ποινές κλπ.

Nokia 3210-3510-7360-6233-7230-701-Xiaomi Redmi Note 4 3/32 Snapdragon - Xiaomi Redmi Note 10 pro

Link to comment
Share on other sites

ότι πιο φτηνό υπάρχει αρκεί να έχει καλό σήμα η Vodafone την βάζεις την κάρτα ή στο κινητό ή σε 4g modem tplink
φωτό τα πακέτα 4ed553acdb6ad841a3f3b685b582127f.jpg

για εμένα πήγαινε το κινητό στην frog έχει συνδυαστικό πακέτο ομιλία δεδομένα με 10gb 13gb 15gb
το πρώτο έχει 8.90.....


και αν κάνεις ανανέωση με payzy έχεις αλλά 3gb δώρο
συν ότι θα είσαι στο cosmote one λόγο του σταθερού θα σου δίνει με την πληρωμή του σταθερού αλλά 2gb δεν θυμάμαι για πόσες μέρες ...

Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2023 at 9:16 ΜΜ, costasibiza84 said:

ότι πιο φτηνό υπάρχει αρκεί να έχει καλό σήμα η Vodafone την βάζεις την κάρτα ή στο κινητό ή σε 4g modem tplink
φωτό τα πακέτα 4ed553acdb6ad841a3f3b685b582127f.jpg

για εμένα πήγαινε το κινητό στην frog έχει συνδυαστικό πακέτο ομιλία δεδομένα με 10gb 13gb 15gb
το πρώτο έχει 8.90.....


και αν κάνεις ανανέωση με payzy έχεις αλλά 3gb δώρο
συν ότι θα είσαι στο cosmote one λόγο του σταθερού θα σου δίνει με την πληρωμή του σταθερού αλλά 2gb δεν θυμάμαι για πόσες μέρες ...

καλυτερα να παρεις μια καρτα σημ vodafone cu και να ενεργοποιησεις το πακετο του cu bing bang game 200gb με 10 ευρω και και 30.000 κρυσταλλους . Επισης εχει πακετο με 10gb για 2 ημερες με 1,5 ευρω και 1000 κρυσταλλους νομιζω οτι αξιζει περισσοτερο διοτι ειναι για 2 ημερες . ή αλλιως με 1 ευρω και 900 κρυσταλλους απεριοριστα data . Επισης μην ξεχνας οτι στο cu μπορεις να ενεργοποιησεις το open buttons και το panic buttons για 5gb δωρεαν για 1 ωρα για 2 φορες τον μηνα . Οποτε αμα σου φτανουνε τα 5 gb για μια ωρα δεν πληρωνεις τιποτα. Και η κοσμοτε το εχεις αυτο στο whats up  5gb δωρεαν για 1 ωρα για 2 φορες τον μηνα . 

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...