Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω μια TV με ταβάνι τα 400€ οπότε είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο. Από την μία η Hisense φαίνεται ότι έχει καλύτερα σπεκς κτλ συν ότι έιναι στις 55" από την άλλη η LG την εμπιστεύομαι σε τηλεοράσεις αλλά βλέπω ότι χάνει σε κάποια σημεία όπως HDR10, Dolby κτλ όπως και ότι θα πέσω στις 50" (το οποίο δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα).

Αν έχετε και κάτι άλλο υπόψη στα 400€ ευχαρίστως.

 

https://www.skroutz.gr/s/25059870/Hisense-55A7100F-Smart-4K-UHD-55.html?from=sku_spec_variations

 

https://www.skroutz.gr/s/23248693/LG-49UN71006LB-Smart-4K-UHD-49.html?from=sku_spec_variations

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Θέλω μια TV με ταβάνι τα 400€ οπότε είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο. Από την μία η Hisense φαίνεται ότι έχει καλύτερα σπεκς κτλ συν ότι έιναι στις 55" από την άλλη η LG την εμπιστεύομαι σε τηλεοράσεις αλλά βλέπω ότι χάνει σε κάποια σημεία όπως HDR10, Dolby κτλ όπως και ότι θα πέσω στις 50" (το οποίο δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα).

Αν έχετε και κάτι άλλο υπόψη στα 400€ ευχαρίστως.

 

https://www.skroutz.gr/s/25059870/Hisense-55A7100F-Smart-4K-UHD-55.html?from=sku_spec_variations

 

https://www.skroutz.gr/s/23248693/LG-49UN71006LB-Smart-4K-UHD-49.html?from=sku_spec_variations

 

Σε πόση απόσταση θα είναι η τηλεόραση και μετά θα πούμε τα υπόλοιπα

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Περίπου 2.30-2.50

 

Αλλά έχω την δυνατότητα να την αυξομειώσω γενικά. Για αυτό δεν είμαι κάθετος με τις ίντσες

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Περίπου 2.30-2.50

 

 

 

Αλλά έχω την δυνατότητα να την αυξομειώσω γενικά. Για αυτό δεν είμαι κάθετος με τις ίντσες

https://www.rtings.com/tv/reviews/best

δες εδώ,εγώ διάλεξα μια τηλεόραση σύμφωνα με αυτά τα review και δεν έπεσα έξω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θέλω να παραγγείλω μία τηλεόραση samsung που

δεν εχει όμως υποδοχή για gaming ακουστικά με μικρόφωνο. Υπάρχει αλλος τρόπος σύνδεσης;

Edited by fili
Link to comment
Share on other sites

Παιδια για τηλεοραση γυρω στα 400 ευρω αξιζει τον κοπο να ψαχτω για Dolby Vision για HDR?

γενικα τι φαση παιζει με το HDR? HDR10+ αξιζει τον κοπο?

 

επισης βλεπω κινεζικες μαρκες οπως hisense και TCL που εχουν καλα specs απο HDR κτλ

εχετε γνωμη για αυτες?

 

τεινω προς LG που κατασκευαζει τα δικα της πανελ αλλα βλεπω οι κινεζικες εχουν καλυτερες τιμες

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
Ρε παίδες, μία απορία μου για τις οθόνες. Οι amoled οθόνες έχουν "αυτοφωτιζόμενα" pixels. Ενώ οι lcd οθόνες φωτίζονται ολόκληρες πάντα. Στις amoled όταν το φόντο πχ είναι μαύρο, τα pixels σβήνουν εντελώς και δεν φωτίζονται οπότε κάνεις "οικονομία". Το ίδιο δεν ισχύει και στις lcd? Αν το πάμε σε επίπεδο υποpixel στις lcd, το κάθε pixel αποτελείται από τρία υποpixels χρώματος κόκκινου, πράσινου και μπλε.Για να δώσεις μπλε χρώμα η lcd ανάβει μόνο το μπλε υποpixel, για να δώσει λευκό ανάβουν όλα τα υποpixels. Οπότε, θεωρητικά σε μαύρο φόντο, ή οποιοδήποτε φόντο πέραν του λευκού, δεν κάνεις οικονομία? Έχω καταλάβει κάτι λάθος?
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

σωστά κατάλαβες στις lcd τα pixels είναι πάντα σε κατάσταση αναμονής σε μαύρα πλάνα για αυτό είναι γκρι,δεν είναι αυτοφωτα δηλ

στις oled σβήνουν τελείως στα μαύρα πλάνα

τώρα για οικονομία σιγά τη διαφορά που θα έχει αλλά μετράνε όπως η φωτεινότητα της οθόνης κτλ,μιλάω πάντα για smart tv

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

σωστά κατάλαβες στις lcd τα pixels είναι πάντα σε κατάσταση αναμονής σε μαύρα πλάνα για αυτό είναι γκρι,δεν είναι αυτοφωτα δηλ

στις oled σβήνουν τελείως στα μαύρα πλάνα

τώρα για οικονομία σιγά τη διαφορά που θα έχει αλλά μετράνε όπως η φωτεινότητα της οθόνης κτλ,μιλάω πάντα για smart tv

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!Οπότε έχουμε μία απειροελάχιστη μικρότερη κατανάλωση και στις lcd,απλά είναι σχεδόν μη μετρήσιμη και μη εμφανής στην καθημερινότητα.Οπότε σε ένα κινητό πχ,αν έχει lcd και το βάλεις να έχει τα πάντα με μαύρο φόντο,στην ουσία δεν θα δείς κάποια διαφορά στην κατανάλωση της μπαταρίας.Το ενεργοβόρο του θέματος είναι ο συνεχής φωτισμός της lcd,και όχι τα pixel της.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

απολύτως καμία απλά καλύτερο μαύρο στις oled και ειδικά σε κινητό απολύτως καμία διότι παίζουν σημασία τόσα πολλά πράγματα όπως σήμα,φωτεινότητα,εφαρμογές, επεξεργαστής κτλ

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

απολύτως καμία απλά καλύτερο μαύρο στις oled και ειδικά σε κινητό απολύτως καμία διότι παίζουν σημασία τόσα πολλά πράγματα όπως σήμα,φωτεινότητα,εφαρμογές, επεξεργαστής κτλ

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Φίλε akalos να είσαι καλά!Με κάλυψες απόλυτα.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά τί γνώμη έχετε για αυτή: https://www.kotsovolos.gr/sound-vision/televisions/led-lcd/226597-samsung-neo-qled-qe65qn95aa-65?cmicc=skroutz

Με τις προσφορές που τη συνοδεύουν το σκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σε sony τηλεόραση XR-65A8xj έχει κατάφερε κάποιος να δουλέψει το samsung dex; Δεν μπορώ να βρω τον αντικατοπτρισμο στην τηλεόραση για να την αναγνωρίσει. Αν κάποιος το έχει κάνει ας γράψει το πώς. Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα παιδιά. Αγόρασα από το eshop μια tcl 43p635 που έβγαλε σε προσφορά πριν λίγες μέρες και έχω ένα πρόβλημα ( το οποίο είδα ότι το ρωτάει και άλλος ένας στο Σκρουτζ). Η τηλεόραση κάνει σάρωση αλλά δεν βρίσκει ούτε ένα κανάλι. Δοκίμασα τα πάντα, άλλαξα εξωτερική κεραία, έβαλα μέχρι και εσωτερική κεραία, έπαιξα με τις ρυθμίσεις, έκανα όλα τα update.... Αλλά τίποτα. 

Παίζει να είναι ελαττωματικό προϊόν?

Link to comment
Share on other sites




Καλησπέρα παιδιά. Αγόρασα από το eshop μια tcl 43p635 που έβγαλε σε προσφορά πριν λίγες μέρες και έχω ένα πρόβλημα ( το οποίο είδα ότι το ρωτάει και άλλος ένας στο Σκρουτζ). Η τηλεόραση κάνει σάρωση αλλά δεν βρίσκει ούτε ένα κανάλι. Δοκίμασα τα πάντα, άλλαξα εξωτερική κεραία, έβαλα μέχρι και εσωτερική κεραία, έπαιξα με τις ρυθμίσεις, έκανα όλα τα update.... Αλλά τίποτα. 
Παίζει να είναι ελαττωματικό προϊόν?


Δεν την έχω , αλλά Στις ρυθμίσεις, δεν έχει κάποιο μενού "που να ψάξει?" (δορυφορική, επίγεια, καλωδιακή, κεραία, κλπ.).
Ετσι τουλάχιστον ειναι η lg μου


Tapa


Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, coulis said:



 

 


Δεν την έχω , αλλά Στις ρυθμίσεις, δεν έχει κάποιο μενού "που να ψάξει?" (δορυφορική, επίγεια, καλωδιακή, κεραία, κλπ.).
Ετσι τουλάχιστον ειναι η lg μου


Tapa

 

 

Βέβαια έχει...τα έχω δοκιμάσει όλα. Ψάχνει...και στο τέλος λέει δεν βρέθηκαν κανάλια 

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια έχει...τα έχω δοκιμάσει όλα. Ψάχνει...και στο τέλος λέει δεν βρέθηκαν κανάλια 
Αλλη τβ έχεις για να δοκιμάσεις το καλώδιο της κεραίας?
Φαντάζομαι πως η νεα τβ, ειναι νεας τεχνολογιας με ενσωματωμένο δέκτη για τα ψηφιακα κανάλια και οχι καμια παλια που θελει εξωτερικό μποξάκι δέκτη, και μηπως την έδιναν σε προσφορά για να φυγει


Tapa


Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Machete_ said:

Βέβαια έχει...τα έχω δοκιμάσει όλα. Ψάχνει...και στο τέλος λέει δεν βρέθηκαν κανάλια 

Α) Δοκίμασε τη κεραία και τη καλωδίωσή σου βάζοντας μια αλλη TV στο ίδιο καλώδιο. 

Β) Βεβαιώσου οτι βάζεις το καλώδιο της κεραίας στη σωστή υποδοχή, αυτές οι τηλεοράσεις που έχουν ενσωματωμένο δορυφορικό δέκτη έχουν και δεύτερη είσοδο κεραίας (που είναι βιδωτό φισάκι αλλα αν το φις του καλωδίου σου είναι ταλαιπωρημένο, μπορεί να "κουμπώσει")

Γ) Στην αναζήτηση βεβαιώσου οτι επιλέγεις "Επίγεια ψηφιακά κανάλια" όχι "Καλωδιακά κανάλια". 

Αν όλα τα παραπάνω είναι σωστά, απευθύνσου στο service. 

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα παιδιά πήραμε επιτέλους μια νέα τιβι. συν την Toshiba όλα πολύ καλά ωραία εικόνα, ήχος, εύκολο setup και στα επίγεια αλλά και στο android TV κομμάτι,.
η προηγούμενη του 2009 samsung όχι smart δεν είχε ARC. τι εννοώ....
έχω το Nvidia shield που μέσω HDMI πάει στην τιβι ΑΦΟΎ ΠΡΏΤΑ περάσει από τον Yamaha ενισχυτή.
για να ακούω μέσω του ενισχυτή τα κανάλια της τηλεόρασης πλέον, πως πρέπει να συνδέσω την τιβι μέσω HDMI με τον ενισχυτή; η νέα τιβι έχει 3 HDMI αλλά ένα λέει ARC. εκεί πρέπει να καταλήγει το μοναδικό out HDMI από τον ενισχυτή; στην παλιά για να ακούσω ήχο από τον ενισχυτή είχα συνδέσει Yamaha με τιβι με optical.

8507f6ffb9e9a0f24c0366756ba692ec.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον και ο ενισχυτής και η TV έχουν HDMI με ARC/eARC, τα συνδέεις με ένα τέτοιο και έτσι γλιτώνεις το οπτικό.
Θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένο το ARC από τις δύο πλευρές.
To Shield θα πρέπει να το συνδέσεις χωριστά σε άλλο HDMI.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον και ο ενισχυτής και η TV έχουν HDMI με ARC/eARC, τα συνδέεις με ένα τέτοιο και έτσι γλιτώνεις το οπτικό.
Θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένο το ARC από τις δύο πλευρές.
To Shield θα πρέπει να το συνδέσεις χωριστά σε άλλο HDMI.
τα έκανα όλα οκ. αλλά για να λειτουργεί σωστά έχω ενεργοποιήσει στην τιβι την επιλογή(η τιβι) να μπορεί να διαχειρίζεται άλλες συσκευές σε HDMI ( ΔΕΝ έχω ενεργοποιήσει όμως τις άλλες 2 επιλογές να ανάβει η να σβήνει η μία συσκευή την ΆΛΛΗ, )και όλα δουλεύουν καλά εκτός από το γεγονός ότι αναβ9ντσς της τιβι ανάβει και ο ενισχυτής που δεν θέλω!

θα ανεβάσω σε λίγο φώτο ποιες επιλογές λέω για τα HDMI
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε και στον Yamaha και δες εάν σου επιτρέπει να απενεργοποιήσεις το αυτόματο άνοιγμα.
εδώ εάν έχω ενεργό το πρώτο ανάβει ο ενισχυτής (που δεν θέλω). τα άλλα 2 τα έχω κλειστά γιατί δεν θέλω καμία συσκευή να ανάβει την άλλη.
εάν το 1ο το κλείσω, δεν ανάβει ο ενισχυτής αλλά δεν έχω ήχο στην τιβι εάν δεν ανοίξω τον ενισχυτή! 1b1192c46155306b30655345e30d9982.jpgαυτό είναι το μενού του HDMI του ενισχυτή. πως να τα βάλω για να μην ανάβει με το άναμμα της τιβι;

η καλωδίωση του ενισχυτή στα HDMI είναι Nvidia shield > ενισχυτής HDMI in> μετά από το ένα HDMI ARC out του ενισχυτή πάει στην τιβι (στο HDMI ARC που έχει) σωστά;

το standby sync του ενισχυτή είναι από ότι κατάλαβα για να ΚΛΕΊΝΕΙ τον ενισχυτή άμα κλείσει η τιβι. εγώ θέλω το ανάποδο, να μην ανάβει ο ενισχυτής όταν ανάβει η τιβι!

12d1708b2b3497bc06e283178c02d6f1.jpg1939add30ed861a567b3fe3dd3ad42c7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...