Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

hotel mode τι είναι ακριβώς?

 

ώστε να μπορείς να ριθμίζεις εσυ π.χ ενα ανώτερο επίπεδο στο ήχο, ώστε να μην μπορεί ο κάθε ξένος να βάλει τον ήχο πολυ δυνατά και να ενοχλείς τους διπλανούς

Edited by fanis13
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου προέκυψε να πάρω μια νεα τηλεόραση...

Ερωτήματα:

Με 1200€ βρισκω την LG 47LX6500 LED TV 3D 47'' η οποια ειναι 3D / 200HZ/47''/LED

ΚΑΙ ΜΕ 850€ βρισκω Philips 46PFL5605H οπου ειναι 46'' / 100HZ / led

 

Αξιζει το 3D για350€?

Επίσης τι έχετε να προτεινετε στα 700-1200€ σε 46'' και πάνω?

Party your LIFE...

:yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου προέκυψε να πάρω μια νεα τηλεόραση...

Ερωτήματα:

Με 1200€ βρισκω την LG 47LX6500 LED TV 3D 47'' η οποια ειναι 3D / 200HZ/47''/LED

ΚΑΙ ΜΕ 850€ βρισκω Philips 46PFL5605H οπου ειναι 46'' / 100HZ / led

 

Αξιζει το 3D για350€?

Επίσης τι έχετε να προτεινετε στα 700-1200€ σε 46'' και πάνω?

 

200ΗΖ βεβαια η LG. δες τις σαν εικονα ποια σου αρεσει καλυτερα.

και μετα σκεψουν αν θα χρησιμοποιησεις το 3D.

Link to comment
Share on other sites

Επισης σκέψου ότι η 5605 είναι entry μοντέλο σε αντίθεση με την lg 6500 που είναι από τα καλά της εταιρίας.

+ ότι η philips έχει και πιο ψεύτικη εικόνα. Σκέψου πάντως και το ενδεχόμενο να πας σε lg plasma 3d, στα ίδια λεφτά αλλά σε παραπάνω ίντσες.

Send from my ZTE-BLADE using Tapatalk Pro

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Άποψη δική μου, η τεχνολογία 3D προς το παρόν δεν επρόκειτο να κυριαρχήσει, γιατί πολύ απλά δεν έχει δεχτεί την μελέτη που τις αρμόζει για να βρεί την αντίστοιχη εφαρμογή, σίγουρα στο μέλλον θα υπάρξει κάτι καλύτερο και πιο ποιοτικό. Ωστόσο, δεν θεωρώ ότι είναι άσκοπη η αγορά μιας 3D τηλεόρασης, καθώς διαθέτει μια έξτρα λειτουργία ( κανένα πρόβλημα ). Όσον αφορά την LG αρκετά ισχυρή στα χαρακτηριστικά της, αλλά θα σου πρότεινα και μια μη 3D, την Samsung UE46C6000 LED TV 46''.

Σίγουρα και οι δυο προτάσεις είναι εξίσου ελκυστικές. :)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, ηθελα να ρωτησω για αθτη τη τιβι ---> Samsung UE40C5100 40-inch Widescreen Full HD 1080p 50Hz Slim LED TV τι λετε?

 

την βρισκω απο αμαζον με 580 εθρω, ειναι καλη επιλογη η μπορω να βρω καλυτερη; με ενδιαφερει να παιζει καλα dvd, bluray.

 

επισις καλυτερα lcd η Led?

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσουμε με δυο απλά λόγια τις διαφορές μια απλής lcd και μιας led tv.

Καταρχήν η Led Tv είναι στην πραγματικότητα μια αναβαθμισμένη lcd, στην οποία η διάχυση του φωτός γίνεται με πιο έντονο τρόπο και με διαφορετική τεχνολογία. Τα θετικά της LED τεχνολογίας:

 

- καλύτερη απεικόνιση του μαύρου αλλά και η απόδοση πιο ζωντανών χρωμάτων στην εικόνα. Επομένως, μιλάμε για καλύτερη ποιότητα εικόνας.

- λιγότερη κατανάλωση ενέργειας, οικονομικό κέρδος στην τσέπη μας, γλιτώνετε κάτι ψιλά.

 

Αρνητικά:

 

- δεν πετυχαίνουν καλύτερες γωνίες θέασης από τις απλές lcd

- για να δείτε κάποια ταινία μέσω κάποια συσκευής, ( dvd player,blu-ray,κ.ά), απαραίτητη προϋπόθεση για να εκμεταλλευτείτε τις δυνατότητες της Tv σας, να προβάλλετε HD υλικό.

- πιο ακριβές στην αγορά

 

 

Και δυο αξιόλογες τηλεοράσεις led 40 ιντσών: Samsung LE 40C630 και Samsung UE40C6500. :)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα. Πριν από ένα χρόνο περίπου αγόρασα τηλεόραση LED την LG 47LH 9000 η οποία εμφανίζει έντονο φαινόμενο clouding. Στην αρχή νόμισα ότι ειναι θέμα ρυθμίσεων αλλά έχοντας δοκιμάσει τα πάντα αποφάσισα να καλέσω τεχνικό της LG στο σπίτι. Πράγματι το είδε και το διαπίστωσε αλλά το θεώρησε ως κατι το φυσιολογικό αλλά μου είπε να τον ξανακαλέσω αν δω ότι επεκτείνεται το φαινόμενο. Εμένα όμως με ενοχλεί πιά να βλέπω μια μόνιμη σκιά στην τηλεόραση ιδιαίτερα σε πλάνα με έντονη αντίθεση. Αν απαιτούσα αντικατάσταση με άλλη ισάξια (το μοντέλο αυτό δεν βγαίνει πια), θα ήταν υπερβολή η θα πρέπει να το ανεχτώ? Ειναι ακόμα σε εγγύηση βέβαια.

Παραθέτω και φωτογραφία για να μου πείτε τη γνώμη σας.

Edited by dionpapad
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι ακόμη εντός εγγυήσεως, οφείλουν να στην αντικαταστήσουν και μάλιστα με νέο μοντέλο που αντιστοιχή στην αξία της τηλεόρασης, όταν την είχες πρωτο-αγοράσει :)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα επίσης να ρωτήσω αν αυτό που φαίνεται την φωτογραφία είναι αρκετά έντονο και εαν είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια του φαινομένου clouding που μπορεί να παρουσιάσει μια τηλεόραση αυτού του επιπέδου.
Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσουμε με δυο απλά λόγια τις διαφορές μια απλής lcd και μιας led tv.

Καταρχήν η Led Tv είναι στην πραγματικότητα μια αναβαθμισμένη lcd, στην οποία η διάχυση του φωτός γίνεται με πιο έντονο τρόπο και με διαφορετική τεχνολογία. Τα θετικά της LED τεχνολογίας:

 

- καλύτερη απεικόνιση του μαύρου αλλά και η απόδοση πιο ζωντανών χρωμάτων στην εικόνα. Επομένως, μιλάμε για καλύτερη ποιότητα εικόνας.

- λιγότερη κατανάλωση ενέργειας, οικονομικό κέρδος στην τσέπη μας, γλιτώνετε κάτι ψιλά.

 

Αρνητικά:

 

- δεν πετυχαίνουν καλύτερες γωνίες θέασης από τις απλές lcd

- για να δείτε κάποια ταινία μέσω κάποια συσκευής, ( dvd player,blu-ray,κ.ά), απαραίτητη προϋπόθεση για να εκμεταλλευτείτε τις δυνατότητες της Tv σας, να προβάλλετε HD υλικό.

- πιο ακριβές στην αγορά

 

 

Και δυο αξιόλογες τηλεοράσεις led 40 ιντσών: Samsung LE 40C630 και Samsung UE40C6500. :)

 

Νομίζω το αντίθετο ισχύει.. ότι πετυχαίνουν καλύτερη γωνία θέασης οι led.

 

Ηθελα επίσης να ρωτήσω αν αυτό που φαίνεται την φωτογραφία είναι αρκετά έντονο και εαν είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια του φαινομένου clouding που μπορεί να παρουσιάσει μια τηλεόραση αυτού του επιπέδου.

 

Ναι φαίνεται αρκετά έντονο στην φωτογραφία. Τώρα κατά πόσο είναι φυσιολογικό δεν γνωρίζω, πάντως το βρίσκω ενοχλητικό!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε navi, δυστυχώς δεν έχουν καλύτερα αποτελέσματα, έχουν την ίδια απόδοση στο συγκεκριμένο θέμα με τις απλές lcd. Αυτό συμβαίνει γιατί η ποιότητα εικόνας των Led Tv, είναι σε τόσο υψηλά επίπεδα που ακόμα και η παραμικρή αλλαγή στο μάτι κάποιου θεατή, μπορεί να γίνει εύκολα αντιληπτή.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

οταν παω να ανοιξω την τηλεοραση μου ειναι το λαμπακι κοκκινο. παταω να ανοιξει και δν ανοιγει και το λαμπακι ειναι σβηστο και ξανα γινεται κοκκινο μετα απο κανα 20 λεπτο το ξανα παταω κανει 10 λεπτα μετα 5 και στο τελοσ αφο το πατησω 10 φορες ανοιγει.αναβει μονο με πιστολακι. τι φταει?
Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνωμη σας για την samsung C450 για αμεση αγορα??
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια toshiba 32''. Το πρόβλημα είναι πως καμιά φορά (τυχαία) το λαμπάκι γινεται πράσινο και δεν ανοίγει με τίποτα, ούτε απο το τηλεχειριστήριο ούτε από την ίδια την τηλεόραση. Καμιά ιδεα ;

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

οταν παω να ανοιξω την τηλεοραση μου ειναι το λαμπακι κοκκινο. παταω να ανοιξει και δν ανοιγει και το λαμπακι ειναι σβηστο και ξανα γινεται κοκκινο μετα απο κανα 20 λεπτο το ξανα παταω κανει 10 λεπτα μετα 5 και στο τελοσ αφο το πατησω 10 φορες ανοιγει.αναβει μονο με πιστολακι. τι φταει?

Tροφοδοτικο ισως η ακομα και ο διακοπτης on off αν τον χρησιμοποιεις συχνα μπορει να τα εχει παιξει.:)

 

 

Εχω μια toshiba 32''. Το πρόβλημα είναι πως καμιά φορά (τυχαία) το λαμπάκι γινεται πράσινο και δεν ανοίγει με τίποτα, ούτε απο το τηλεχειριστήριο ούτε από την ίδια την τηλεόραση. Καμιά ιδεα ;

Μάλλον τροφοδοτικό καθεαυτό.:)

Edited by ioannis_m
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνωμη σας για την samsung C450 για αμεση αγορα??

 

Μια καλή επιλογή, για κάποιον που αναζητά μια 32αρα lcd με βασικές λειτουργίες και σωστά αποτελέσματα εικόνας σύμφωνα με τις δυνατότητές της. Λιγάκι παλιό μοντέλο, αλλά σίγουρα συμφέρει η αγορά της, για όποιον επιθυμεί να διαθέσει το χρηματικό ποσό των 300 ευρώ. :)

 

Τα χαρακτηριστικά της θα τα βρείς σε αυτόν τον σύνδεσμο

http://www.samsung.com/gr/consumer/tv-audio-video/television/lcd-tv/LE32C450E1WXXH/index.idx?pagetype=prd_detail&returnurl=

 

 

Τα θετικά της:

 

- Ενσωματωμένος media player με τον οποίο απολαμβάνεις χωρίς ιδιαίτερο κόπο, τις ταινίες που έχεις φορτώσει στο usb σου.

- Καλή απόδοση εικόνας, τόσο σε αναλογικό όσο και σε ψηφιακό σήμα. Δεν θα σε απογοητεύσει σε γρήγορες εναλλαγές εικόνων.

- Εύκολη σύνδεση με άλλες συσκευές, όπως pc, mp3 player, κ.ά.

- Ωραίο design.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα!

Σκεφτομαστε την αγορα 3 τηλεορασεων για το σπιτι.

Οι δικοι μου δεν πολυασχολουνται οποτε επεσε σε εμενα το ''βαρος'' της επιλογης.

Καταρχας θελουμε:

-Μια για σαλονι

- κ οι δυο αλλες θα μπουν στις κρεβατοκαμαρες. (την δικη μου κ της αδερφης μου)

 

Μετα απο διαφορες επισκεψεις που εκανα στα καταστηματα κατεληξα στις παρακατω:

 

Για το σαλονι:

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Televisions/Samsung-UE46D8000-LED-TV-3D-46.htm

 

Για εμενα:grin::

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Televisions/Samsung-UE40D8000-LED-TV-3D-40.htm

 

Για την αδελφη μου:

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Televisions/Samsung-UE46C6510-LED-TV-46-UE46C6510.htm

(αλλα σε 32'' -με εχει φαει να ειναι ή λευκη ή ασημι, δεν θελει λεει μαυρη)

 

Θελω να ακουσω τη γνωμη σας....

Γενικα, επειδη οι δυο πρωτες ειναι 3D εχω να πω πως δεν καιγομαστε για το 3D. Επιλεγω ομως αυτες λογω της τεχνολογιας σαρωσης που εχουν. 800Hz δεν τα λες κ αμελητεα ποσοτητα (αληθεια το CMR που γραφει τι ειναι???? -''800Hz CMR'')

Aν εχετε να προτεινετε κατι αλλο, καποια εναλλακτικη ή γενικως να σχολιασετε κλπ ειμαι ολος αυτια κ σας ακουω με ενδιαφερον!:)

Link to comment
Share on other sites

H καινούργια σειρά D έχει πολύ καλές τιμές σε σχέση με την προηγούμενη. Αν θες 3D υπάρχουν και φθηνότερες υλοποιήσεις

http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=5962

http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=5961

 

Εγώ πάντως στο σαλόνι μου θα βάλω αυτή http://www.skroutz.gr/s/330463/Samsung-UE40D5000-40.html?keyphrase=UE40D5000

ή http://www.skroutz.gr/s/330458/Samsung-UE40D5500-40.html?keyphrase=UE40D5500

Link to comment
Share on other sites

Leon_G ένα κατατοπιστικό βιντεάκι σχετικά με τον όρο CMR που συναντάμε τόσο σε Sony Τv όσο και σε Samsung.

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=f5uFsyuHV3E&feature=player_embedded]YouTube - Samsung Clear Motion Rate (CMR)[/ame]

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή επιλογή, για κάποιον που αναζητά μια 32αρα lcd με βασικές λειτουργίες και σωστά αποτελέσματα εικόνας σύμφωνα με τις δυνατότητές της. Λιγάκι παλιό μοντέλο, αλλά σίγουρα συμφέρει η αγορά της, για όποιον επιθυμεί να διαθέσει το χρηματικό ποσό των 300 ευρώ. :)

 

Τα χαρακτηριστικά της θα τα βρείς σε αυτόν τον σύνδεσμο

http://www.samsung.com/gr/consumer/tv-audio-video/television/lcd-tv/LE32C450E1WXXH/index.idx?pagetype=prd_detail&returnurl=

 

 

Τα θετικά της:

 

- Ενσωματωμένος media player με τον οποίο απολαμβάνεις χωρίς ιδιαίτερο κόπο, τις ταινίες που έχεις φορτώσει στο usb σου.

- Καλή απόδοση εικόνας, τόσο σε αναλογικό όσο και σε ψηφιακό σήμα. Δεν θα σε απογοητεύσει σε γρήγορες εναλλαγές εικόνων.

- Εύκολη σύνδεση με άλλες συσκευές, όπως pc, mp3 player, κ.ά.

- Ωραίο design.

 

 

δεν εψαχνα κατι πολυ καλο.τοσα χρονια με την crt και μονο η αναβαθμιση σε κατι καινουργιο μου φτανει.

τελικα την αγορασα στα 289 ευρο απο ελληνικο ηλεκτρονικο καταστημα και ειναι αυτο που εψαχνα.:D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τhsss και Nagata σας ευχαριστω...

Μια γνωμη τωρα... Μηπως στη θεση της τριτης τηλεορασης που ειναι της σειρας C, να παρω καποια της σειρας D στα ιδια λεφτα?

Link to comment
Share on other sites

Για το σαλονι:

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Televisions/Samsung-UE46D8000-LED-TV-3D-46.htm

 

Θελω να ακουσω τη γνωμη σας....

Γενικα, επειδη οι δυο πρωτες ειναι 3D εχω να πω πως δεν καιγομαστε για το 3D. Επιλεγω ομως αυτες λογω της τεχνολογιας σαρωσης που εχουν. 800Hz δεν τα λες κ αμελητεα ποσοτητα (αληθεια το CMR που γραφει τι ειναι???? -''800Hz CMR'')

Aν εχετε να προτεινετε κατι αλλο, καποια εναλλακτικη ή γενικως να σχολιασετε κλπ ειμαι ολος αυτια κ σας ακουω με ενδιαφερον!:)

 

 

Επειδη ψηνομαι και γω για 46αρα για το σαλονι στο καινουριο σπιτι,απ'οτι καταλαβα ειναι η νεα samsung smart tv με τον ενσωματωμενο browser και τα 800hz σωστα?

 

(δεν μπορω να δω το λινκ ουτε το βιντεακι για την επεξηγηση απο την δουλεια λογω περιορισμων.:mad:)

 

Θελω να ρωτησω τους γνωστες αν μπορει καποιος να κανει browsing κανονικα με την τηλεοραση αυτη η θα χρειαστει και ενα εξωτερικο pc?Γιατι υπαρχουν καποιες που απλα μπορεις να δεις youtube/dailymotion κτλ απλα σαν εφαρμογες κινητου και οχι browsing.Επισης αν ξερετε εχει μετατροπεα 2d σε 3d?:blink:

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

τρομερη τηλεοραση! στα υποψην μια και ψαχνω και εγω .

την ειδα στο σκρουτζ

http://www.skroutz.gr/s/329501/Samsung-UE46D8000-46.html?keyphrase=Samsung+UE46D8000+LED+TV+3D+46%27%27+

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...