Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Mην στεκεσαι σε νουμερα. Το contrast αυτο που δηλωνουν οι κατασκευαστες ειναι dynamic και επιτυγχανεται τεχνητα μεσω software.

 

Ειναι σαν να λεμε οτι κορυφαιο αμαξι στα 1400 κυβικα ειναι το KIA Ceed γιατι βγαζει (υποτειθεται) 109 ιππους.

 

To μονο προβλημα με την 32R86 ειναι οτι οπως και η 37" δεν χρησιμοποιει πανελ Samsung αλλα τριτων κατασκευαστων. Συγκεκριμενα η 32" χρησιμοποιει Chi Mei Οptoelectronics (Κινα) ενω η 37" AU Optronics (Tαιβαν).

 

http://www.avforums.com/forums/showthread.php?t=505636&highlight=Samsung+panel+lottery

 

Ισως ειναι καλυτερο να δεις την Sony 32V2500 , λιγοτερο εντυπωσιακη σαν design αλλα καλυτερη σαν εικονα.

 

για την Sony 32V2500 συμφωνω, μολις την αγορασα και μου φαινεται οτι ειναι τελεια..

Βεβαια την χρησιμοποιω μονο για τηλεοραση και βιντεο!!!

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Dhladh mou les pos den axizei san thleorash? Tha apogohteuto h apla den kathete oraia sto diko sou mati? Giati auto me ta panel pou to diabasa , mia lene pos exei S-PVA kai mia lene pos den exei. Akoma kai na exei lene pos den exoun megalh diafora...
Link to comment
Share on other sites

Dhladh mou les pos den axizei san thleorash? Tha apogohteuto h apla den kathete oraia sto diko sou mati? Giati auto me ta panel pou to diabasa , mia lene pos exei S-PVA kai mia lene pos den exei. Akoma kai na exei lene pos den exoun megalh diafora...

 

Δεν ειπα οτι δεν αξιζει αλλα το πανελ που χρησιμοποιει η 32αρα ειναι οπως και να το κανουμε Β' διαλογης. Βεβαια και αλλοι κατασκευαστες χρησιμοποιουν πανελ της Chi Mei οπως η Sony στις σειρες P και U , η Philips στις σειρες 3ΧΧΧ , 5ΧΧΧ , η Τoshiba στην σειρα C3000 κτλ.

 

Απο εκει και περα εγω στα ειπα για να ξερεις και η επιλογη τι θα αγορασεις ειναι δικη σου , αλλωστε οι πιο πολλοι που αγοραζουν LCD κοιτανε να εχει ωραια μπλε λαμπακια και μοδατο γυαλιστερο πλαστικο και οχι πραγματα ουσιας οπως το panel και η Samsung το ξερει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Υστερα απο πολλη σκεψη για τα προβληματα των HD με σημα SD, αλλα και με δεδομενο οτι αφενος δεν παιζω παιχνιδια, αφετερου οσα Blue Ray και αν παρω ποτε θα ειναι ελαχιστο ποσοστο των DVD που ηδη εχω, απομακρυνθηκα απο τις W2000 και Samsung, επιλεγοντας την 40 D3000.

 

Πρωτες εντυπωσεις. Δεν εντυπωσιάζεσαι, αλλα μαλλον δεν γινεται να εντυπωσιαστει κανεις με δεδομενη την 'ποιοτητα' σηματος στην Ελλαδα. Στα 3 μετρα διαχειριζεται καλα το σημα της Nova, χωρις artifacts ενω μου θυμιζει πλασμα στην φωτεινοτητα/contrast/χρωμα. Κανενα προβλημα στην γωνιακη θεαση ( ο κυριος λογος που αλλαξα την S32A ) αν και οι 180 μοιρες ειναι στα ονειρα των κατασκευαστων. Δεν ειδα clouding οπως φοβομουν απο τα ξενα fora. Με το χαλια σημα που εχουμε δυστυχως δεν ταιριαζουν οι ρυθμισεις που κυκλοφορουν στο Internet οποτε θα περασει καιρος για να βρω αυτες που μου κανουν.

 

Γενικα οι νεες LCD εχουν προοδευσει πολυ και οι 40 ιντσες ειναι το καταλληλο μεγεθος για τα 3-3,5 μετρα.

 

Ξεροντας παντως οτι ακομα και αν τα καναλια γυρισουν σε ψηφιακο σημα, σε HD δεν βλεπω να εκπεμπουν, πιστευω οτι οι plasma ειναι η καλυτερη επιλογη για το χαλια Ελληνικο σημα αν καποιος εχει τον χωρο για 42 ιντσες. Εγω δυστυχως με τα 98 εκατοστα της D3000 ειμαι στο οριο.

Link to comment
Share on other sites

Υστερα απο πολλη σκεψη για τα προβληματα των HD με σημα SD, αλλα και με δεδομενο οτι αφενος δεν παιζω παιχνιδια, αφετερου οσα Blue Ray και αν παρω ποτε θα ειναι ελαχιστο ποσοστο των DVD που ηδη εχω, απομακρυνθηκα απο τις W2000 και Samsung, επιλεγοντας την 40 D3000.

 

Πρωτες εντυπωσεις. Δεν εντυπωσιάζεσαι, αλλα μαλλον δεν γινεται να εντυπωσιαστει κανεις με δεδομενη την 'ποιοτητα' σηματος στην Ελλαδα. Στα 3 μετρα διαχειριζεται καλα το σημα της Nova, χωρις artifacts ενω μου θυμιζει πλασμα στην φωτεινοτητα/contrast/χρωμα. Κανενα προβλημα στην γωνιακη θεαση ( ο κυριος λογος που αλλαξα την S32A ) αν και οι 180 μοιρες ειναι στα ονειρα των κατασκευαστων. Δεν ειδα clouding οπως φοβομουν απο τα ξενα fora. Με το χαλια σημα που εχουμε δυστυχως δεν ταιριαζουν οι ρυθμισεις που κυκλοφορουν στο Internet οποτε θα περασει καιρος για να βρω αυτες που μου κανουν.

 

Η S32 ειχε παλιας τεχνολογιας πανελ (PVA αντι για S-PVA) γι' αυτο και η γωνια θεασης ειναι κακη.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα στο AVforums. Εχει πολλα σχολια και δεν ειναι λιγοι αυτοι που αναφερουν προβληματα με το PS3, αν και περισσοτερο μου φαινεται θεμα ρυθμισεων των ηλεκτρονικων βελτιωσης της κινησης. Ως τηλεοραση, αν κρινω απο την 40, θα ειναι κορυφαια, εφοσον θα δειχνει λιγοτερο τα προβληματα του SD σηματος.
Link to comment
Share on other sites

H d3000 32'' axizei san thleorash? giati exo diabasei polu kala reviews se xena site alla polu liga sta ellhnika. Gia paixnidia sto ps3 tha einai ok?

 

H 32D3000 ειναι απλα η κορυφαια τηλεοραση στις 32 ιντσες αυτη τη στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Ξεροντας παντως οτι ακομα και αν τα καναλια γυρισουν σε ψηφιακο σημα, σε HD δεν βλεπω να εκπεμπουν, πιστευω οτι οι plasma ειναι η καλυτερη επιλογη για το χαλια Ελληνικο σημα αν καποιος εχει τον χωρο για 42 ιντσες. Εγω δυστυχως με τα 98 εκατοστα της D3000 ειμαι στο οριο.

 

 

γιατι 42;για εξηγησε τι σκεφτεσαι..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Οτι Plasma στις 37 δεν πολυπαιζει και κατα την γνωμη μου δεν αξιζει αυτο το μεγεθος αν μιλαμε για αποσταση γυρω στα 3 μετρα ή μεγαλύτερη. Επιπλεον τα καινουρια εξαιρετικα plasma panel είναι στις 42+. Για 2-2,5 μετρα πιο πολυ νοημα εχει μια LCD 32 που θ αποδωσει και καλυτερα με παιχνιδομηχανη και PC.

 

Ειναι παντως αστειο να υπαρχουν τετοια Panel στην αγορα και στην Ελλαδιτσα να παιζουν με το ζορι καποια ψηφιακα καναλια μονο σε Αθηνα/Θεσ/κη, χωρις προοπτικη για HD ούτε καν στην συνδρομητική.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι φανατικός με τις Sony, αλλά απογοητεύτικα από τις κριτικές των forum για την 40W. Κατάλαβα δε ότι το upscaler ειναι εντελώς απαραίτητο για να δεις τα ελληνικά κανάλια. Τι να κάνω; Να πάω σε plasma; Κι εκεί θα είναι καλά τα πράγματα ή κι εκεί θέλω upscaler και πού το πουλάνε αυτό και πώς μπαίνει και χάνεται η εγγλυηση της TV άμα το βάλεις. Βοηθάτε έναν άσχετο που θέλει να δώσει 2000 ευρώ για TV, αλλά όχι κοροϊδίστικα!
Link to comment
Share on other sites

Είμαι φανατικός με τις Sony, αλλά απογοητεύτικα από τις κριτικές των forum για την 40W. Κατάλαβα δε ότι το upscaler ειναι εντελώς απαραίτητο για να δεις τα ελληνικά κανάλια. Τι να κάνω; Να πάω σε plasma; Κι εκεί θα είναι καλά τα πράγματα ή κι εκεί θέλω upscaler και πού το πουλάνε αυτό και πώς μπαίνει και χάνεται η εγγλυηση της TV άμα το βάλεις. Βοηθάτε έναν άσχετο που θέλει να δώσει 2000 ευρώ για TV, αλλά όχι κοροϊδίστικα!

 

Εξωτερικό scaler δηλαδή; Για τα ελληνικά κανάλια; ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Δεν αξίζει με τίποτα, μείνε με τη CRT αν είσαι τόσο απαιτητικός.

 

Όλες οι τηλεοράσεις διαθέτουν εσωτερικό scaler που προσαρμόζει το σήμα χαμηλής ανάλυσης στα HD panels. Σίγουρα δεν έχει την ποιότητα ενός εξωτερικού αλλά αν δε σκοπεύεις να πας σε μεγέθη προβολέα θα βλέπεις αξιοπρεπώς. Ούτως ή άλλως είναι τόσο χάλια το σήμα που όσο ανεβαίνουν οι ίντσες μην περιμένεις θαύματα.

 

Στα γρήγορα: μια καλή plasma έχει όντως καλύτερη εικόνα στο τηλεοπτικό σήμα σε σχέση με μια αντίστοιχη LCD. Οπότε αυτές μπορούν να αποτελέσουν την πρώτη σου επιλογή αν καίγεσαι για την καλύτερη δυνατή ποιότητα. Ειδικά οι Pioneer δεν παίζονται.

Μια LCD 100Hz με πάνελ 1366x768 είναι επίσης πολύ καλή επιλογή αν το τηλ. σήμα είναι προτεραιότητα. π.χ. η Sony D3000.

Τέλος, οι 1080p μάλλον πρέπει να περάσουν σε δεύτερη μοίρα σε μια κατάταξη με τέτοια κριτήρια. Οι πιο καινούριες δεν είναι πολύ χάλια αλλά υπολείπονται των άλλων δύο αρκετά.

 

Πάντως αν συνηθίσεις να βλέπεις τηλεόραση σε μια καλή 40''+ και μετά σε βάλουν να δεις σε CRT σου κακοφαίνεται, παρά τις ατέλειες της πρώτης. Size does matter :p

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Εξωτερικό scaler δηλαδή; Για τα ελληνικά κανάλια; ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Δεν αξίζει με τίποτα, μείνε με τη CRT αν είσαι τόσο απαιτητικός.

 

Όλες οι τηλεοράσεις διαθέτουν εσωτερικό scaler που προσαρμόζει το σήμα χαμηλής ανάλυσης στα HD panels. Σίγουρα δεν έχει την ποιότητα ενός εξωτερικού αλλά αν δε σκοπεύεις να πας σε μεγέθη προβολέα θα βλέπεις αξιοπρεπώς. Ούτως ή άλλως είναι τόσο χάλια το σήμα που όσο ανεβαίνουν οι ίντσες μην περιμένεις θαύματα.

 

Στα γρήγορα: μια καλή plasma έχει όντως καλύτερη εικόνα στο τηλεοπτικό σήμα σε σχέση με μια αντίστοιχη LCD. Οπότε αυτές μπορούν να αποτελέσουν την πρώτη σου επιλογή αν καίγεσαι για την καλύτερη δυνατή ποιότητα. Ειδικά οι Pioneer δεν παίζονται.

Μια LCD 100Hz με πάνελ 1366x768 είναι επίσης πολύ καλή επιλογή αν το τηλ. σήμα είναι προτεραιότητα. π.χ. η Sony D3000.

Τέλος, οι 1080p μάλλον πρέπει να περάσουν σε δεύτερη μοίρα σε μια κατάταξη με τέτοια κριτήρια. Οι πιο καινούριες δεν είναι πολύ χάλια αλλά υπολείπονται των άλλων δύο αρκετά.

 

Πάντως αν συνηθίσεις να βλέπεις τηλεόραση σε μια καλή 40''+ και μετά σε βάλουν να δεις σε CRT σου κακοφαίνεται, παρά τις ατέλειες της πρώτης. Size does matter :p

Ευχαριστώ για την πραγματικά κατατοπιστική και αναλυτική απάντηση. Δεν κατάλαβα τη διαφορά του "αν καίγεσαι για την καλύτερη δυνατή ποότητα" και του "αν το τηλεοπτικό σήμα είναι προτεραιότητα". Μου φανήκαν ίδια, αλλά είμαι άσχετος. Εγώ θέλω πεντακάθαρη εικόνα τηλεοπτικών ελληνικών καναλιών (και να βλέπω εκείνους τους ρημαδοϋπότιτλου στις ταινίες του Filmnet που είναι "αόρατοι"), μέγιστη ποιότητα εικόνας από συμβατικά DVD players, δεν χρησιμοποιώ παιχνιδομηχανές ούτε προβολέα. Παρεπιμπτόντως, η απόσταση του δωματίου είναι 4 μέτρα. Στη δουλειά μου στους χώρους αναμονής έχουν 32άρες LCD LG η τηλεοπτική εικόνα είναι απαράδεκτη (τετραγωνάκια you know). Τέλος, έχω έναν Humax 5400z για δορυφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πραγματικά κατατοπιστική και αναλυτική απάντηση. Δεν κατάλαβα τη διαφορά του "αν καίγεσαι για την καλύτερη δυνατή ποότητα" και του "αν το τηλεοπτικό σήμα είναι προτεραιότητα". Μου φανήκαν ίδια, αλλά είμαι άσχετος. Εγώ θέλω πεντακάθαρη εικόνα τηλεοπτικών ελληνικών καναλιών (και να βλέπω εκείνους τους ρημαδοϋπότιτλου στις ταινίες του Filmnet που είναι "αόρατοι"), μέγιστη ποιότητα εικόνας από συμβατικά DVD players, δεν χρησιμοποιώ παιχνιδομηχανές ούτε προβολέα. Παρεπιμπτόντως, η απόσταση του δωματίου είναι 4 μέτρα. Στη δουλειά μου στους χώρους αναμονής έχουν 32άρες LCD LG η τηλεοπτική εικόνα είναι απαράδεκτη (τετραγωνάκια you know). Τέλος, έχω έναν Humax 5400z για δορυφορικά.

 

Το ίδιο πράγμα εννοούσα. Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι με αυτές τις τηλεοράσεις πρέπει να κάνεις ένα συμβιβασμό: όποιος θέλει την καλύτερη δυνατή εικόνα σε τηλεόραση & DVD καλό είναι να πάει για plasma ή LCD 768p 100Hz. Αν προτεραιότητα είναι η υψηλή ευκρίνεια (γιατί κάποιος έχει PS3/X-box 360, HD δορυφορικό δέκτη κλπ.) ίσως μια 1080p να είναι προτιμότερη. Προσωπικά με βάση το αυτή τη στιγμή διαθέσιμο υλικό HD και για τηλεοράσεις μέχρι 50'' το βρίσκω άσκοπο αλλά είναι πολλοί που θέλουν να πάρουν κάτι όσο το δυνατόν future-proof.

 

Για τα τετραγωνάκια που λες, εξαρτάται από το πόσο κοντά κάθεσαι όταν τα βλέπεις, πόσο παλιές είναι οι συγκεκριμένες τηλεοράσεις αλλά και από το πόσο "ψείρας" είσαι σε τέτοια θέματα. Ένα πιξέλιασμα δυστυχώς υπάρχει, αλλά η "ψηφιακίλα" έχει υποχωρήσει πάρα πολύ τον τελευταίο χρόνο στις καλές TVs. Η LG τώρα, τίμια και συμπαθής μάρκα είναι, αλλά αν σκοπεύεις να δώσεις 2000 € όπως είπες δεν νομίζω ότι πρέπει να σε απασχολήσει ιδιαίτερα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Thanks a lot. Τώρα για ένα clouding που πρέπει να προσέξω και για ένα bleeding (στη δουλειά μου -είμαι γιατρός- αυτό θα πει αιμορραγία) τι μπορείτε να μου πείτε; Όσο για τις LG στη δουλειά, είναι οι 37LE2R και μιλάμε για χοντρό κυψέλιασμα από τα 2,5 μέτρα (ΧΑΛΙΑ!).
Link to comment
Share on other sites

Υστερα απο πολλη σκεψη για τα προβληματα των HD με σημα SD, αλλα και με δεδομενο οτι αφενος δεν παιζω παιχνιδια, αφετερου οσα Blue Ray και αν παρω ποτε θα ειναι ελαχιστο ποσοστο των DVD που ηδη εχω, απομακρυνθηκα απο τις W2000 και Samsung, επιλεγοντας την 40 D3000.

 

Πρωτες εντυπωσεις. Δεν εντυπωσιάζεσαι, αλλα μαλλον δεν γινεται να εντυπωσιαστει κανεις με δεδομενη την 'ποιοτητα' σηματος στην Ελλαδα. Στα 3 μετρα διαχειριζεται καλα το σημα της Nova, χωρις artifacts ενω μου θυμιζει πλασμα στην φωτεινοτητα/contrast/χρωμα. Κανενα προβλημα στην γωνιακη θεαση ( ο κυριος λογος που αλλαξα την S32A ) αν και οι 180 μοιρες ειναι στα ονειρα των κατασκευαστων. Δεν ειδα clouding οπως φοβομουν απο τα ξενα fora. Με το χαλια σημα που εχουμε δυστυχως δεν ταιριαζουν οι ρυθμισεις που κυκλοφορουν στο Internet οποτε θα περασει καιρος για να βρω αυτες που μου κανουν.

 

Γενικα οι νεες LCD εχουν προοδευσει πολυ και οι 40 ιντσες ειναι το καταλληλο μεγεθος για τα 3-3,5 μετρα.

 

Ξεροντας παντως οτι ακομα και αν τα καναλια γυρισουν σε ψηφιακο σημα, σε HD δεν βλεπω να εκπεμπουν, πιστευω οτι οι plasma ειναι η καλυτερη επιλογη για το χαλια Ελληνικο σημα αν καποιος εχει τον χωρο για 42 ιντσες. Εγω δυστυχως με τα 98 εκατοστα της D3000 ειμαι στο οριο.

Δηλαδή αν κάποιος διαθέτει χώρο για 42΄΄ και δεν έχει παιχνιδομηχανές ή HD DVD ή BluRay να πάρει Plasma;
Link to comment
Share on other sites

Υστερα απο πολλη σκεψη για τα προβληματα των HD με σημα SD, αλλα και με δεδομενο οτι αφενος δεν παιζω παιχνιδια, αφετερου οσα Blue Ray και αν παρω ποτε θα ειναι ελαχιστο ποσοστο των DVD που ηδη εχω, απομακρυνθηκα απο τις W2000 και Samsung, επιλεγοντας την 40 D3000.

 

...

 

Με το χαλια σημα που εχουμε δυστυχως δεν ταιριαζουν οι ρυθμισεις που κυκλοφορουν στο Internet οποτε θα περασει καιρος για να βρω αυτες που μου κανουν.

 

Χθες παρελαβα και εγω την 40D3000. Κοιταξε εδω για καποιες ρυθμισεις που εχω....

 

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=12890

Link to comment
Share on other sites

Μετά από έντονο σερφάρισμα σε review sites κατέληξα στην Pioneer PDP427XD. Βρήκα αρκετή διαφορά στις στιμές όμως. http://www.net-electric.gr/catalog/lcdplasma-42-c-77_23_25_38.html?page=2&sort=4a (1950euro), http://www.megamarket.gr/pioneerpdp427xd42inchhdmi-p-39239.html?filter_id=33 (2700euro), http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?2092 (1930euro), http://www.eml.gr/default.asp?pid=17&la=1&ct=473&itm=12415 (2899euro), http://www.progressive.gr/homecinema/hmcin-cat.asp?action=browsecategory&category=Τηλεοράσειs%20Πλάσματος (2290euro), http://www.shop21.gr/product/product.hel.asp?pfid=25717&prid=26263 (2800euro), http://www.kalogeropoulos.gr/ProductList.asp?ITMID=5453 (2400euro), http://www.best-buy.gr/showprod.php?aa=3264 (2770euro), http://www.eprice.gr/index.php?search=plasma&apo=1900&eos=2500&one.x=63&one.y=17, http://www.fnac.gr/index.asp?pathID=1_2_36_56_83&art=2059 (2400euro) hwww.apothema.gr/default.asp?pid=5&la=1&catId=176&itmId=5953 (2750euro). Μάλιστα από το Fnac μου είπαν ότι αλλάζει μοντέλο κι έχει στανατήσει η εισαγωγή του.
Link to comment
Share on other sites

Την 427ΧD την ειχαν πολλα καταστηματα γυρω στα 1,500 ευρω εδω και ενα μηνα επειδη αλλαζει το μοντελο , προφανως ομως εξαντληθηκε το αποθεμα.
Link to comment
Share on other sites

Telikos, tha paro tin 428XD. Parigila apo net-electric sta 2650 euro. Elpizo na kano sosta...

 

Πολλά δεν είναι τόσα λεφτά για μια τηλεόραση 1024Χ768;

Βέβαια έχει εκπληκτικά χρώματα και εικόνα, αλλά όταν θα εδραιωθεί το Bluray και το HD θα είσαι σε μειονεκτική θέση..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...